سئو ویدئو چیست؟ + 10 راهکار ساده برای بهینه‌سازی ویدئو

توسط | آذر 24, 1401 | آموزش سئو | 0 نظر

17 دقیقه

احتمالاً کلمه بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) را میلیون‌ها بار شنیده‌اید. اما آیا می‌دانستید که افزودن ویدئو به وب‌سایت شما می‌تواند تلاش‌های سئوی شما را به‌شدت بهبود بخشد و افراد بیشتری را به وب‌سایت شما هدایت کند؟

ویدئو به‌سرعت در حال تبدیل‌شدن به یکی از مهم‌ترین اشکال بازاریابی محتوا است. در چند سال اخیر، بازاریابی ویدئویی بیشتر و بیشتر در بین مشاغل محبوب شده است. هنگامی که در اواخر دهه ۲۰۰۰ افراد به دوربین‌های DSLR دست یافتند، تولید ویدئوها و دریافت آنها به‌صورت آنلاین بدون داشتن مدرک فیلم‌برداری آسان‌تر شد.

کسب رتبه با ویدئوی خود در جستجوی جهانی ارتباط زیادی با اعتبار وب‌سایت شما، میزان تمرکز آن بر روی ویدئو و رتبه‌بندی آن برای جستجوهای مرتبط با ویدئو دارد.

قبل از اینکه به طور دقیق توضیح دهیم که چگونه ویدئو می‌تواند رتبه صفحه ارگانیک شما را بهبود بخشد، اجازه دهید کمی بیشتر در مورد سئو صحبت کنیم.

سئو چیست؟

بهینه‌سازی موتور جستجو کاری است که شما برای افزایش دیده‌شدن خود در صفحات نتایج موتور جستجو انجام می‌دهید. هرچه رتبه وب‌سایت شما بالاتر باشد، بهتر است که به این معنی که افراد بیشتری زمانی که جستجو می‌کنند، به وب‌سایت شما مراجعه می‌کنند، محتوای شما را می‌خوانند و با نام تجاری شما آشنا می‌شوند. بهترین روش‌ها مرتباً تغییر می‌کنند، اما بهینه‌سازی محتوا و ساختار وب‌سایت شما در نهایت می‌تواند نسبت به سایر تلاش‌های بازاریابی دیجیتال شما باعث تبدیل بیشتر شود.

سئو یکی از بهترین راه‌ها برای دیده‌شدن کسب‌وکارها توسط مخاطبان هدف است. به یاد داشته باشید، زمانی که مردم از موتورهای جستجو استفاده می‌کنند، جستجوی هدفمند انجام می‌دهند. آنها فعالانه به دنبال چیزی هستند که شما ارائه می‌دهید؛ بنابراین اطمینان از اینکه سایت شما اولین سایتی است که کاربران می‌بینند باید بخش مهمی از استراتژی بازاریابی دیجیتال شما باشد.

اگر این را می‌دانید، احتمالاً اقداماتی را برای تقویت سئوی خود انجام داده‌اید. ممکن است شما وبلاگ‌ها و مقالات خاصی را بر اساس تحقیقات کلمات کلیدی ایجاد کرده باشید. ممکن است یک متخصص فنی سئو را استخدام کرده باشید تا به صفحات شما کمک کند تا به‌درستی ایندکس شوند.

چیزی که ممکن است ندانید این است که ویدئو می‌تواند به رتبه‌بندی سئو شما کمک کند.

سئو ویدئو چیست؟

سئو ویدئو به‌سادگی، بهینه‌سازی ویدئوی شما برای ایندکس‌شدن و رتبه‌بندی در صفحات نتایج موتورهای جستجو برای جستجوهای کلیدواژه مرتبط است. استراتژی‌های بهینه‌سازی زیادی وجود دارد که به ویدئوهای شما شانس بالاتری برای رتبه‌بندی می‌دهند که این مقاله به آنها اشاره می‌کند.

اساس سئو این است که استراتژی محتوای داخلی خود را با آنچه که الگوریتم موتور جستجو در اولویت قرار داده است، هماهنگ کنید. درحالی‌که ما اطلاعات کاملی از الگوریتم‌های گوگل نداریم تا بدانیم دقیقاً به دنبال چه چیزی هستند، اما می‌دانیم که ویدئو ابزار قدرتمندی برای سئو است.

برخلاف تصاویر که خود فایل‌ها فهرست‌بندی و رتبه‌بندی می‌شوند، موتورهای جستجو ویدئوها را به‌عنوان عنصر رسانه‌ای می‌بینند که بخشی از یک صفحه وسیع‌تر است. هنگامی که موتورهای جستجو یک ویدئو را ایندکس می‌کنند، صفحه‌ای که ویدئو در آن قرار دارد بیشتر به‌عنوان «صفحه ویدئو» طبقه‌بندی می‌شود که رفتارهای متفاوتی را در صفحات نتایج جستجو فعال می‌کند.

شما باید متادیتاهای پشتیبانی‌کننده در مورد ویدئوهای خود را در اختیار خزنده‌های موتورهای جستجو قرار دهید. برای فهرست‌بندی ویدئوهای شما، موتورهای جستجو باید بتوانند موارد زیر را کشف و تجزیه کنند:

 • عنوان ویدئو
 • توضیحاتی در مورد ویدئو
 • طول ویدئو
 • تاریخ آپلود ویدئو
 • محل فایل ویدئویی
 • یک تصویر کوچک برای ویدئو

چرا ویدئو به رتبه‌بندی سئو کمک می‌کند؟

اول اینکه، ما می‌دانیم که وقتی گوگل یک تصویر کوچک ویدئویی را در کنار یک نتیجه جستجو نشان می‌دهد که طبق BrightEdge برای 26٪ از نتایج جستجو انجام می‌دهد، کاربران به‌احتمال زیاد روی آن کلیک می‌کنند. وجود تصویر بندانگشتی، نتیجه را به یک «rich snippet» تبدیل می‌کند و ریچ اسنیپت‌ها نسبت به قطعه‌های استاندارد نرخ کلیک بالاتری دارند.

همچنین می‌دانیم که شایعه شده است که گوگل نتایج جستجو با ویدئو را نسبت به نتایج بدون ویدئو در اولویت قرار می‌دهد. درحالی‌که گوگل به‌صراحت این ایده را تأیید نکرده است، بسیاری از افراد موافق هستند که نتایج سئو آنها نشان می‌دهد که این ایده درست است.

دو مورد از مهم‌ترین معیارها برای سئو زمانی است که کاربران در صفحه یا سایت شما صرف می‌کنند و تعداد بک‌لینک‌هایی که به دامنه شما ارجاع می‌کنند. ویدئو تقریباً همیشه هر دوی این ارقام را بهبود می‌بخشد. مطالعات نشان می‌دهد که مردم بیش از دوبرابر برای صفحه‌ای با ویدئو زمان می‌گذارند و هرچه کیفیت محتوای شما بالاتر باشد، احتمال دریافت بک‌لینک بیشتر می‌شود.

بنابراین، ویدئو به طور مستقیم و غیرمستقیم برای سئو مفید است. ویدئو به‌تنهایی احتمالاً بر رتبه‌بندی شما تأثیر می‌گذارد و بر سایر عواملی که وارد سیستم انتخاب گوگل می‌شوند نیز تأثیر دارد.

بهینه کردن ویدئوها

چگونه ویدئوها را برای سئو بهینه کنیم؟

بهینه‌سازی ویدئوهای خود برای سئو به شما این امکان را می‌دهد که در نتایج موتورهای جستجو برای کلمات کلیدی و عبارات مناسب رتبه خوبی کسب کنید. سئو ویدئوها مانند سئوی معمولی نیست؛ بنابراین برای بهینه‌سازی ویدئوها برای سئو باید مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. با درنظرگرفتن اهداف خود ویدئوها را طراحی کنید:

هیچ استراتژی بدون داشتن اهداف آن آغاز نمی‌شود. همین امر در مورد استراتژی بهینه‌سازی ویدئوها برای سئو نیز صدق می‌کند.

هر ویدئویی که ارزشش را داشته باشد تنها در صورتی موفق خواهد بود که با اهداف روشن ساخته شده باشد. این حکم در همه‌جا صدق می‌کند. اگر استراتژی مناسبی برای ویدئوی خود دارید، می‌تواند قدرتمندترین کانال فروش شما باشد، نه فقط ابزاری برای ایجاد آگاهی از برند. مفهومی که برای ویدئوی خود ایجاد می‌کنید باید با اهداف کسب‌وکار شما مطابقت داشته باشد.

در اینجا چند نکته وجود دارد که باید برای رسیدن به اهداف خود در نظر داشته باشید:

 • لیستی از اهدافی که برای این ویدئو در نظر گرفته‌اید را بنویسید.
 • چه نوع احساسی را می‌خواهید در بینندگان خود ایجاد کنید؟
 • ابزارهای لازم برای ایجاد ویدئوی مناسب چیست؟
 • آیا شخصیت بیننده خود را درک می‌کنید؟
 • مخاطبان شما به دنبال چه چیزهایی هستند؟
 • شما می‌خواهید مخاطبانتان پس از تماشای ویدئوی شما چه مراحلی را انجام دهند؟

هنگامی که در مورد همه اینها ایده داشتید، می‌توانید ویدئوهایی بسازید که به آنچه مخاطبان شما از شما انتظار دارند نزدیک‌تر باشد.

۲. CTAهای قوی معرفی کنید:

اگر هیچ دستورالعمل مشخصی به بیننده ویدئوی شما در مورد گام بعدی که می‌خواهید انجام دهد وجود نداشته باشد، اشتباه بزرگی مرتکب شده‌اید. بسیاری از ما ویدئوهای تجاری را تماشا کرده‌ایم که علاقه ما را برانگیخته است، اما شما هرگز نمی‌دانستید چگونه با آنها تماس بگیرید. بازاریابان اهمیت CTA یا دکمه Call-To-Action را می‌دانند. متأسفانه، بسیاری از آنها از گنجاندن آنها در ویدئوها غافل هستند.

در اینجا چند CTA وجود دارد که می‌توانید در ویدئوهای خود قرار دهید:

 • تست رایگان
 • آنها را به یک وبینار هدایت کنید.
 • یک تماس مشاوره رایگان ارائه دهید.
 • آنها را برای نسخه دمو ثبت‌نام کنید.
 • آنها را به یک ویدئوی متفاوت هدایت کنید.
 • نظرسنجی انجام دهید.
 • آنها را وارد یک مسابقه کنید.

موارد بالا فقط چند نمونه CTA ویدئویی هستند. تنها چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که بیننده شما باید به‌جای دیگری هدایت شود که یا بتواند با محتوای شما تعامل داشته باشد یا شما باید اطلاعات آنها را جمع‌آوری کنید؛ بنابراین این گام دیگری برای بهینه‌سازی ویدئوهای شما است.

۳. از هر روش برای جذب لید استفاده کنید:

هدف از استفاده از بازاریابی ویدئویی، هدایت مشتریان است.

فرم جذب لید بهترین دوست یک بازاریاب دیجیتال است. پس از آماده‌شدن ویدئو، باید یک گیت ایمیل داشته باشید تا بتوانید اطلاعات بازدیدکننده را جمع‌آوری کنید. بسیاری از پلتفرم‌های میزبانی ویدئو به شما امکان می‌دهند فرم‌هایی را در انتهای ویدئو اضافه کنید تا بتوانید اطلاعات را جمع‌آوری کنید. در واقع، می‌توانید چندین فیلد را در فرم اضافه کنید تا اطلاعاتی را که می‌خواهید جمع‌آوری کنید. اگرچه به شما توصیه می‌کنیم در جمع‌آوری اطلاعات زیاد افراط نکنید.

در اینجا چند نکته در مورد نحوه جذب لیدها از طریق ویدئو وجود دارد:

 • فقط از چند فیلد در فرم خود استفاده کنید.
 • در ازای اطلاعات آنها یک محتوای جذاب به آنها پیشنهاد دهید.

سئو ویدئو و 10 راه حل ساده

۴. اطلاعات مرتبط با سئو را اضافه کنید:

اگر می‌خواهید ویدئوهای شما را جستجو کنند، نمی‌توانید در بخش سئو خوب عمل نکنید. در اینجا چند کار وجود دارد که می‌توانید برای داشتن یک سئو موفق برای ویدئوهای خود انجام دهید:

 • رونویسی ویدئو: ازآنجایی‌که گوگل یا یوتیوب همه کلمات موجود در ویدئوهای شما را نمی‌خزند، نمی‌توانند کار زیادی برای یافتن ویدئو انجام دهند. در اینجا کاری که می‌توانید انجام دهید این است که می‌توانید ویدئو خود را رونویسی کنید یا آن را به یک پست وبلاگ تبدیل کنید. شما نه‌تنها قادر خواهید بود محتوای مرتبط را برای موتورهای جستجو ارسال کنید، بلکه موتورهای جستجو را در مورد زمینه‌ای که ویدئوهای شما در آن پست شده‌اند نیز آگاه می‌کنید.
 • پخش ویدئو در کانال‌های مختلف: از عناوین مختلف استفاده کنید و آن‌ها را در کانال‌های مختلف از جمله یوتیوب، اینستاگرام، آپارات و … پست کنید. این به شما کمک می‌کند تا به افراد بیشتری دسترسی پیدا کنید.
 • از کلمات کلیدی استفاده کنید: کلمات کلیدی را پیدا کنید که در حال حاضر برای جایگاه شما رتبه‌بندی می‌شوند. اطمینان حاصل کنید که این کلمات کلیدی در عنوان ویدئو و توضیحات متا استفاده شده باشد.

۵. عملکرد خود را اندازه‌گیری کنید:

اگر می‌خواهید مطمئن شوید که ویدئوهای شما کاملاً بهینه هستند، باید اطمینان حاصل کنید که عملکرد فعلی آنها را اندازه‌گیری می‌کنید. تا زمانی که این کار را انجام ندهید، چیزی نخواهید داشت که با آن مقایسه کنید تا ببینید آیا بهبودی در عملکرد ویدئوهای شما وجود دارد یا خیر.

درک عملکرد کمپین خود بر اساس چند معیار منتخب به شما کمک می‌کند تا مشخص کنید در کجا عملکرد عالی دارید و چه حوزه‌هایی نیاز به بهبود دارند. میانگین اینکه بینندگان چقدر برای ویدئوی شما وقت گذاشتند؟ اکثر آنها چه زمانی خارج شدند؟ چند نفر از آنها از CTA در ویدئوی شما استفاده کردند؟ پاسخ به این سؤالات و بسیاری سؤالات دیگر شما را به استراتژی بهتری می‌رساند.

۶. نوع مناسب محتوای ویدئویی ایجاد کنید:

اگر می‌خواهید ویدئوهای شما عملکرد خوبی داشته باشند، باید محتوایی ایجاد کنید که با مخاطبان شما ارتباط داشته باشد. این محتوا باید بتواند از نظر احساسی قدرتمند باشد یا به مخاطب آموزش دهد. شما نمی‌توانید ویدئویی بسازید که در آن بیش از حد خود را تبلیغ کنید. این محتوا می‌تواند برای اکثر مردم دلچسب نباشد.

بازدیدکنندگان ویدئوی شما آن را تماشا می‌کنند؛ زیرا هدف خاصی در ذهن دارند. محتوایی که ایجاد می‌کنید باید مطابق با نیاز آنها باشد. همچنین مطمئن شوید که ویدئوهای طولانی غیرضروری ایجاد نکنید.

۷. بستر مناسب میزبانی ویدئو را انتخاب کنید:

هنگامی که از یک پلت فرم میزبانی ویدئو استفاده می‌کنید، مزایای زیادی به همراه دارد. دارای ویژگی‌هایی است که به شما قدرت کافی برای افزایش دیده‌شدن ویدئوی شما را می‌دهد. این به شما کنترل زیادی بر روی ویدئو می‌دهد، از جمله قراردادن دکمه‌های CTA، جاسازی لینک، طرح‌بندی و غیره.

ما به شما توصیه می‌کنیم که ویدئوهای خود را روی هاست خود بارگذاری نکنید. شما می‌توانید به سایت‌های میزبانی رایگان مانند یوتیوب و آپارات بسنده کنید. این کار مطمئناً بر کیفیت و دیده‌شدن ویدئوی شما تأثیر می‌گذارد.

هنگام انتخاب یک پلتفرم ویدئویی، مطمئن شوید که ذاتاً دارای ویژگی‌های زیادی باشد، به‌خصوص پلتفرم ویدئویی که دارای قابلیت بهینه‌سازی سئو است. این پلتفرم باید خواندن عنوان، متاتگ‌ها، توضیحات و سایر عناصر سئو را برای خزنده‌های جستجوی وب آسان کند. ویدئوی شما باید برای تعداد زیادی از عبارات جستجوی نسبی رتبه‌بندی شود. با انتخاب نوع مناسب پلتفرم بهینه‌سازی سئو ویدئو، توسط مخاطبان مناسب پیدا خواهید شد و موتورهای جستجو حتی بیشتر به شما علاقه‌مند خواهند شد.

سئو کردن ویدئوها چگونه است؟

۸. رونوشت به ویدئوی خود اضافه کنید:

افزودن رونوشت به ویدئو بسیار بااهمیت است. در اینجا چند مزیت از انجام آن وجود دارد:

 • درک بهتر محتوای ویدئو برای مردم بسیار مفید است.
 • بینندگان می‌توانند ویدئوهای شما را بدون صدا تماشا کنند.
 • این به موتورهای جستجو اجازه می‌دهد تا فایل کامل را بخزند و در نتیجه آن را به‌درستی فهرست‌بندی کنند. به‌عبارت‌دیگر، گوگل نمی‌تواند ویدئوی شما را تماشا کند، اما مطمئناً می‌تواند رونوشت‌های شما را بخواند.
 • رونوشت‌ها یافتن ویدئوهایی که بینندگان شما به دنبال آن هستند را آسان می‌کند.
 • آنها برای اسکن و جستجوی عبارات کلیدی یا کلماتی که در ویدئو استفاده شده‌اند مفید هستند.
 • یک تجربه عالی برای بیننده فراهم می‌کند.

۹. صفحه وب خود را برای ویدئو بهینه کنید:

آیا می‌دانید چرا بسیاری از ویدئوها تأثیری را که از آنها انتظار می‌رود ایجاد نمی‌کنند؟ این به این دلیل است که یافتن این ویدئوها بسیار دشوار است. حتی موتورهای جستجو برای خزیدن ویدئوی شما مشکل خواهند داشت. دقیقاً به همین دلیل است که باید روی بهینه‌سازی صفحه وب خود برای ویدئو کار کنید. مطمئن شوید که کل صفحه وب خود را حول ویدئو طراحی کرده‌اید.

شما باید در واقع ویدئوهای خود را در سایت خود منتشر کنید. فقط مطمئن شوید مکان قراردادن آن منطقی است. یک ویدئوی برند به‌خوبی در صفحه وب‌سایت «درباره ما» یا صفحه اصلی شما قرار می‌گیرد. یک ویدئوی محصول یک ویدئو عالی برای پلتفرم تجارت الکترونیک یا توضیحات محصول وب‌سایت شما است. ویدئوهای Testimonial به‌ویژه قدرتمند هستند و می‌توانند تقریباً در هر نقطه از سایت شما کار کنند. زمانی که محتوای ویدئوی خود را برای اهداف سئو توزیع می‌کنید، می‌توانید همان محتوا را در جای دیگری برای تکمیل بقیه استراتژی بازاریابی خود استفاده کنید.

۱۰. یک ویدئو را در چندین صفحه فرود قرار ندهید.

اگر از هر متخصص سئو بپرسید، آنها به شما خواهند گفت که ایجاد چندین صفحه وب برای یک کلمه کلیدی یک فاجعه است. چون هنگامی که این صفحات برای عبارات جستجوی یکسان ایندکس می‌شوند، برای رتبه‌بندی جستجو با یکدیگر رقابت می‌کنند.

همچنین، یک ویدئو را در چندین صفحه در سایت خود قرار ندهید. مطمئن شوید که ویدئویی که در صفحه فرود اضافه می‌کنید با محتوای موجود در آنجا مرتبط باشد. این اطمینان حاصل می‌کند که ویدئو و صفحه شما برای کلمات کلیدی مناسبی که هدف قرار داده‌اید رتبه‌بندی می‌شود.

نتیجه

امیدواریم پس از مطالعه این مقاله، درک بسیار واضحی از سئو ویدئو و نحوه بهینه‌سازی ویدئوی خود داشته باشید. به یاد داشته باشید که بسیاری از مواردی که ما در مورد آنها صحبت کردیم باید در جای خود قرار گیرند تا اطمینان حاصل شود که ویدئوهای شما بهینه هستند. زمان و تلاش زیادی برای ساختن ویدئوهای بهینه شده صرف می‌شود، اما این تلاش ارزشش را دارد.

اگر برای ایجاد یک استراتژی ویدئویی برای بهبود رتبه‌بندی سئو خود به کمک نیاز دارید، تیم متخصص استراتژی ویدئویی ما می‌تواند برای یافتن راه‌حل عالی با شما همکاری کند. برای تماس با تیم ما کافی است با بخش خدمات وب‌سایت ما تماس بگیرید.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت