بک‌لینک چیست؟

توسط | خرداد 22, 1400 | آموزش سئو, بازاریابی | 0 نظر

7 دقیقه

حتما شما هم این جمله‌ی معروف را شنیده‌اید که می‌‌گویند کارتان را شروع کنید پس از آن،  خود خریداران متوجه کار شما می‌شوند و به سمت‌تان می‌آیند؟ چنین ایده‌ای شاید در گذشته درست بود اما در دنیای مدرن امروزی و در این بازار تنگاتنگ رقابت و به ویژه در دنیای بازاریابی دیجیتال نمی‌تواند جایگاهی داشته باشد. در این دنیای پر‌تجمل که تبلیغات در تجارت حرف اول را می‌زند باید فعال و پویا باشید و از طرفی هم باید استار و قهرمان سئو‌ی سایت خود باشید.

 بهترین قدم برای شروع کار شما تولید محتوای کاربردی و جذاب است اما کافی نیست. چون مردم برای استفاده از محتوا باید در وهله‌ی اول بتوانند سایت شما را پیدا کنند. بنابراین شما باید مسیر را برایشان هموار کنید و علامت‌هایی را سر راهشان قرار دهید. همین راه‌سازی و هدایت مردم در این مسیر در فضای مجازی به لینک تعبیر می‌شود.

 لینک در واقع پدیده‌ای‌ست که مردم را از شبکه‌های اجتماعی مختلف، موتور‌های جستجو و… به سمت وب‌سایت شما هدایت می‌کند و دقیقا به همین علت است که هر گوشه از اینترنت از پست‌های شبکه‌های اجتماعی گرفته تا وبلاگ‌ها، همه‌جا مملو از لینک است. البته وجود این لینک‌ها منافع و مزایایی را برای وب‌سایت شما به ارمغان می‌آورد.

بک‌لینک چیست: بک‌لینک را لینک ورودی می‌گویند چون باعث می‌شود کاربران به سایت شما وارد شوند و زمانی ساخته می‌شود که یک وب‌سایت به وب‌سایت دیگر لینک می‌دهد. این پدیده یکی از پرکاربرد‌ترین عبارات در دنیای بهینه‌سازی سایت برای موتور‌های جستجو محسوب می‌شود. در واقع وقتی یک صفحه‌ی وب آدرس وب‌سایت شما را در سایت خود به نمایش می‌گذارد، به گونه‌ای که با کلیک بر روی آن آدرس بتوان به سایت شما هدایت شد همان آدرس به عنوان بک‌لینک در نظر گرفته می‌شود.

در گذشته بک‌لینک مهم‌ترین معیار ارزیابی رتبه‌ی وب‌سایت‌ها در موتور‌های جستجو را داشت اما از آن جایی که امروزه ا‌لگوریتم موتور‌های جستجو به ویژه گوگل تغییر کرده‌، اندکی از اهمیت آن کم شده است. نکته‌ی مهم اینجاست که هر چقدر سایت‌های معتبر بیشتری به صفحات شما لینک داده باشند، شانس شما در گوگل برای کسب جایگاه بالاتر بیشتر خواهد شد. توجه داشته باشید که همه‌ی لینک‌ها ارزش یکسانی ندارند و کیفیت در این مرحله حرف اول را می‌زند. در واقع می‌توان گفت که دریافت چندین بک‌لینک با کیفیت از دریافت هزاران بک‌لینک از وب‌سایت‌های اسپم بهتر است.

کاربرد بک‌لینک چیست؟ اگر دنیای وب را یک تار عنکبوت و موتور جستجو را هم خود عنکبوت در نظر بگیریم در واقع می‌توان گفت بک‌لینک‌ها تار عنکبوت هستند.

اهمیت بک‌لینک‌ها در چیست؟

بک‌لینک‌ها از لحاظ بالا بردن سئو در جستجو‌گرها ارزشمند هستند. چرا که آن‌ها را می‌توان نماینده‌ی اعتماد کاربران به سایت دانست. در مجموع می‌توان گفت این لینک‌ها در سایت شما در حکم سیگنالی برای موتور‌های جستجو هستند که دیگران را به محتوای شما پیوند می‌دهند. ایجاد بک‌لینک‌ها می‌تواند تاثیرات چشم‌گیری در سئو‌ی سایت شما داشته باشد. نکته‌ی مهم اینجاست که بک‌لینک‌های سایت شما باید طبیعی باشند یعنی نباید از راه‌های مصنوعی برای ایجاد آن‌ها در وب‌سایت خود استفاده کنید. همچنین کیفیت آن‌ها اهمیت بیشتری نسبت به تعدادشان دارد. وقتی سایتی به صفحه‌ای از سایت شما لینک می‌دهد در حقیقت به موتور‌های جستجو این پیام را منتقل می‌‌کند که این محتوا معتبر، ارزشمند و مفید می‌باشد. بنابراین موتور‌های جستجو و به ویژه گوگل این بک‌لینک‌ها را برای سایت ما به عنوان امتیاز مثبت در نظر می‌گیرند.

 از نظر موتور‌های جستجو صفحاتی که دارای بک‌لینک‌های بیشتری باشند رتبه‌بندی بالاتری هم خواهند داشت. در این مقطع باید به یک نکته‌ی کلیدی دقت کنید و آن این است که بک‌لینک‌ها در سایت‌ها باید دارای محتوای معتبر باشند و مهم‌تر آن است که این سایت‌ها پر‌بازدید و معتبر باشند و اعتبار دامنه و رتبه‌ی بالایی هم داشته باشند. توجه کنید که هر چه بک‌لینک‌های شما با کیفیت‌تر باشند رتبه‌بندی وب‌سایت شما هم بالاتر خواهد رفت.

انواع بک‌لینک‌ها به صورت لیست‌وار:

1)بک‌لینک داخلی

2) بک‌لینک خارجی

3) بک‌لینک فالو

4) بک‌لینک نوفالو

چگونه می‌توان بک‌لینک‌های با کیفیت دریافت کرد؟

1)نوشتن مقالات با کیفیت: اگر خواهان این هستید که سایت شما در زمره‌ی سایت‌های با کیفیت قرار بگیرد، باید تولید محتوای وب‌سایت از کیفیت لازم برخوردار بوده و شرایط لازم برای قرارگیری در این لیست را داشته باشد. شما از طریق نوشتن مقاله‌های با کیفیت می‌توانید توجه صاحبان صنایع را به خود جلب کرده و از این راه احتمال قرار‌گیری مطالب سایت‌تان را در وب‌سایت آن‌ها افزایش دهید. به این نکته توجه کنید که مقاله‌های نوشته شده باید تحقیقی بوده و نباید از سایت‌های دیگر کپی شوند.

2)کامنت بازی را شروع کنید: منظور از این عبارت مشارکت شما در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی است. مثلا انجمن‌های گفتگویی که در پست‌های خود لینک‌هایی را قرار می‌دهند، جایگاه مناسبی برای دریافت یک بک‌لینک معتبر می‌باشند. همان‌طور که می‌دانید امروزه شبکه‌های اجتماعی بخش مهمی از اینترنت را به خود اختصاص داده‌اند و طیف مخاطبین بسیار گسترده‌ای هم دارند بنابراین برای دریافت بک‌لینک به شدت توصیه می‌شوند.  

عواقب استفاده از بک‌لینک‌های نامعتبر:

1)کاربر دیگر علاقه‌ای به سایت شما نشان نمی‌دهد.

2)مخاطب یا کاربر شما عضویت در خبرنامه سایت‌تان را لغو می‌کند.

3)کاربران و مخاطبین از سایت شما به عنوان یک سایت ارزشمند و مفید و معتبر یاد نخواهند کرد.

4) رتبه‌ی سئو‌ی شما کم می‌شود.

اما اگر بک‌لینک های شما معتبر باشند، همه‌ی موارد بالا معکوس شده و به نفع شما تمام می‌شوند. در این مقطع می‌توان گفت: کاربران بیشتری جذب سایت شما خواهند شد، دنبال‌کنندگان بیشتری خواهید داشت، اعتبار بیشتر، سئو‌ی بهتر و برند‌ینگ قوی از نتایج مثبت این کار خواهد بود.

در پایان کارهایی را توصیه می‌کنیم که بهتر است انجام ندهید:

لینک سایت خود را در چت‌روم‌ها و انجمن‌های صنعتی قرار ندهید. این کار مانند اسپم کردن می‌باشد و احتمالا از طرف موتور‌های جستجو و به ویژه گوگل با جریمه مواجه می‌شوید.

در سایت‌هایی که برای  تبادل لینک وجود دارند، ثبت نام نکنید.

با تولید لینک به صورت افراطی و یک شبه سعی نکنید تا گوگل را فریب بدهید.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت