الگور‌یتم های گو‌گل

توسط | خرداد 18, 1400 | آموزش سئو, بازاریابی | 0 نظر

22 دقیقه

در این روزهای کرونایی که همه ما به دنبال پیشرفت دادن کسب و کارهای کساد شده خود هستیم ، دنیای مجازی می تواند فریب خوبی برای دیگران باشد ؛ چرا که نقش تمام کسب و کارهای اینترنتی در این روزگار همان فریب دادن ذهنیت عوام است. این بازی همان بازی است که هر چقدر در عمق نگاه شما نفوذ کند ، بیشتر شما را در خود غرق می کند و صعود شما حتمی تر خواهد بود. در این میان توجه به نکات و قوانین بازی از مواردی است که شما را به رده اول افراد هدایت می کند؛ این قوانین همان الگوریتم ها هستند. الگوریتم ها در واقع همان مسیرهای تعریف شده بازی هستند که حرکت با آنها بمانند پله‌های صعود برای شما خواهد بود. هر کدام از این مسیرها (ریتم ها) هدف مشخصی را دنبال می کنند؛ اما آنچه که هدف همگی آن هاست، چیزی جز نمایش بهترین گزینه در تناسب با موضوع جستجوی شما نیست. همانطور که گفته شد الگوریتم ها به جهت برطرف کردن نیازهای مخاطبان به عنوان مسیرهای سریع برای صعود ، طراحی شده اند. در این بین شرکت گوگل با موتور جستجوی محبوب خود نیز چنین هدفی را پیش گرفته است.

همواره برند ها و شرکت های زیادی در این مسیر به عنوان شکست‌خوردگان مسیر دستیابی به صفحه اول گوگل(در راستای جستجو) هستند؛چراکه توجه کمی به الگوریتم های موجود در آن داشته اند .برای دسترسی به این مسیرها به اختصار به آن ها می پردازیم :

اولین الگوریتم :

باید بدانیم که داستان فوق العاده و هیجان انگیز گوگل از سال ۲۰۰۸ مصادف با ابداع اولین الگوریتم اتفاق افتاد . اولین الگوریتم، توسط یکی از کارمندان گوگل در ژانویه سال ۲۰۰۹ ایجاد شد و vince نام داشت . این الگوریتم به جهت کسب رضایت بیشتر افراد و نظارت بر کلمات کلیدی ایجاد شد .

 

الگوریتم پاندا : (panda algorithm )

این الگوریتم در فوریه سال ۲۰۱۱ از طرف گوگل ارائه شد. این الگوریتم از رنج بسیاری از نویسندگان و پژوهشگران برخاست؛ چرا که طبق این الگوریتم هرگونه کپی برداری از نوشته ها، عکس ها و متون منع و باعث حذف سایت هایی با ارزش داده ای کم شد . در این روند گوگل از بالا آمدن سایت هایی که از داده های سرقتی استفاده می کنند ، خودداری کرد و توانایی جریمه آنها را نیز دارد . همین موضوع و الگوریتم نشان از کیفیت و علمی بودن مطالب یک سایت دارد .

الگوریتم پنگوئن : (penguin algorithm)

این الگوریتم در آوریل سال ۲۰۱۲ وارد عرصه شد . آنچه که ما را در فرایند صعود در رابطه با این الگوریتم همراهی می‌کند، توجه به بک لینک ها هستند. لینک در فرایند بهینه سازی یک موتور جستجو پیوند و یا لینکی است که، یک صفحه وب را به دیگری متصل می کند. موتور جستجو هایی نظیر گوگل یکی از پله های فرایند صعود را تعداد بک لینک های سایت می‌دانند. هرچه قدر این بک لینک ها بیشتر باشند ، جایگاه سایت در روند جستجوی افراد بالاتر خواهد بود . البته باید گفت بهترین نوع بک لینک ها آنهایی هستند که به صورت طبیعی برای وبسایت پدید آمده باشند و از پروسه خرید بک لینک ها استفاده نشده باشد. گوگل با توجه به بک لینک های موجود در سایت امتیاز های مثبت و منفی را ارائه می‌دهد ؛ که این موضوع قطعاً به این صورت است که بک لینک های مثبت و خوب دارای امتیاز مثبت وبک لینک های بعد دارای امتیاز منفی هستند و نهایتاً مجموع امتیاز های شما در این روند شما را در جهت صعود به سوی صفحه اول جستجو گوگل هدایت میکند  و نیز اگر این عملکرد به صورت برعکس باشد، امتیاز های منفی شما را چندین صفحه به عقب تر هدایت میکند؛ به همین دلیل است که هرچقدر بک لینک های بهتری را در کار انتشار در داده های خود استفاده کنید، محبوبیت بیشتری را کسب خواهید کرد .

اگر بخواهیم مثالی واضح از این موضوع بزنیم ، می‌توانیم به هشتگ های صفحات اینستاگرامی نیز اشاره کنیم ؛که در آن فضا به نوعی نمایان کننده صفحات شما برای سایرین محسوب میشوند .

الگوریتم مرغ مگس خوار:

احتمالا متوجه این موضوع شده اید که ، در هنگام جستجوی یک موضوع لیستی از کلمات و جستجوهای شبیه به عنوان شما برایتان باز شده است؛ این اتفاق نشان از وجود الگوریتم مرغ مگس خوار دارد که در اصل به رتبه اینترنتی شما در روند جستجو ربطی ندارد بلکه بر روی کلمات کلیدی جستجو شده توسط مخاطبان تمرکز دارد .

الگوریتم کبوتر:

در ابتدای داستان این الگوریتم باید بگوییم که انسان ها همواره در حال جستجوی فعالیتی متفاوت در زندگی بوده اند . یافتن تجربه و اتفاقات جدید راه‌حلی بهتر از جستجوی اینترنتی ندارد ؛ چراکه در نگاه همه افراد ، گوگل فضایی نوین و به روز است و در اصل فضای مجازی کتابخانه ان (جستجوگر گوگل) بهترین رهنما است .

این الگوریتم به یافتن محل و یا  یک شغل و یا تجربه خاص کمک میکندکه کبوتر نام دارد . در یک تعریف کوتاه  از این الگوریتم باید بگوییم که، توجه به کلمات کلیدی در روند انتشار داده امر مهمی میباشد ، چرا که پس از ایندکس شدن سایت چند کبوتر توسط گوگل درون آن قرار می گیرند که حاصل کلمات کلیدی هستند که ، هر بارپس از جستجو شدن انان می توانند (در صورت حضورشان) در سایت شما اصطلاحاً نوک بزنند و در اصل خبری از رسیدن یک جستجوی مرتبط بدهند و به کاربر نمایش داده شوند . هر چه این کلمات بیشتر باشند و درست‌تر انتخاب شده باشند، صعود شما قطعی تر خواهد شد .

پس گوگل کلمات جستجو شده توسط کاربر را بررسی می کند و اگر این کلمات ارتباطی با معانی گفته شده در بالا_ شغل ، محل خاص ، تجربه و یا اتفاقی خاص داشته باشند ، بهترین آنها را برای مخاطب به نمایش گذاشته میشود.

حال باید بدانیم که چه کنیم تا دست اول ترین و خاص ترین اتفاقات را در سایت خود رقم بزنیم ؟

بگذایرد با یک مثال برایتان بگویم: فکر می کنید چرا گوگل نام الگوریتم های خود را از حیوانات انتخاب کرده و باغ وحشی از آنها درون خود ایجاد کرده است؟ گوگل به مانند کشتی نوح همواره سعی داشته است بهترین ها را در اختیار کاربران قرار داده و برای رفاه آنها از بهترین انتخابات خود استفاده کند و شاید در این کشتی کبوتری جا مانده بود . جالب است بدانید کوروش نیز برای رساندن پیام های خود از کبوتر استفاده می کرد و گوگل نیز از پرواز کبوترها به موقعیت‌های گوناگون استفاده کرد و این الگوریتم را ایجاد کرد . شک ندارم که برای تجربه های جدید زندگیتان جملاتی چون« بهترین رستوران تهران » و یا « نزدیک ترین کافی شاپ من » را درگوگل جستجو کرده اید و رتبه بالا و دست اولی بودن ، این بار به سایت هایی با موقعیت های مکانی تعلق می گیرد ؛ البته برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله های مربوط به سوی محلی مراجعه کنید تا از روش های استفاده از لوکیشن بیشتر آگاه شوید .

 

موبایل گدون گوگل : (Goddon Google) جدید تریم الگوریتم گوگل

این الگوریتم به علت تازه بودن آن هنوز کاملاً راه اندازی نشده است ؛ اما هدفی بسیار شگفت انگیز را دنبال می‌کند و این هدف چیزی جز حذف وب سایت هایی که قابلیت اجرا بر روی گوشی های هوشمند و تبلت ها را ندارند ، نیست . شاید این موضوع از رنج بسیاری از افراد سخن گفته باشد وراه حل هایی نیز برای پیشگیری از این موضوع وجود دارد :

_ سایت شما باید به صورت واکنش گرا باشد.

_ از ابزارهایی مثل فلش که برای موبایل ها و تبلت ها کارآیی ندارند خودداری شود.

_ لینک های موجود در صفحات تان باید به گونه ای طراحی شده باشند که ، کاربر به راحتی از آنها استفاده کند .

_ ربات گوگل باید قابلیت دسترسی کامل به فایل های CSو JSشما را داشته باشد.

الگوریتم Payday Lean :

اگر یادتان باشد در الگوریتم کبوتر این موضوع مطرح شد که، استفاده از کلمات کلیدی شما را در راه صعود به صفحه اول یاری می رساند و نیز مطرح کردیم که بازی صعود در فضای مجازی بازی فریب است ؛ به همین علت عده‌ای تصور می کنند اگر از کلمات کلیدی خود به صورت پرتکرار استفاده کنند، می توانند الگوریتم کبوتر را فریب دهند و به صفحه اول حرکت کند؛ اما این الگوریتم برای جلوگیری از ظهور کلمات کلیدی پر تکرار وارد این عرصه شد و سایت هایی با این شرایط را از صفحات جستجو حذف و جریمه کرد .

الگوریتم page layout :

کماکان نتایج جستجو های مخاطبان براساس ویژگی های بصری ، در رتبه بالایی قرار می‌گیرد. هر قدر آزار و اذیت های بصری از دید کاربران دورتر و مسائل واضح تر باشند، هم آنقدر هم ارزش سایت و گویایی آن برای استفاده بالاتر خواهد رفت .گاهی در برخی از سایت ها شاهد تبلیغات فراوان هستیم ؛ سایت هایی که از راه تبلیغات هزینه‌های کاری خود را جبران و تامین می‌کنند ؛ اما همین امر راهی است که گوگل برای سلامت بصری مخاطبان از آن اجتناب می‌کند تا به نتایج بهتری در جهت جستجوی خود برسند .

الگوریتم برتBERT :(Biodirectional Encoder Repress nations from  Transformers)

باهوش ترین الگوریتم گوگل درست زمانی طراحی شد که ، شما تصور می کردید هیچ چیز از این بهتر نخواهد بود. بگذارید کمی از هوش مصنوعی گوگل بگویم ؛ همان طور که می‌دانید تمام مخاطبین گوگل انسان‌ها هستند و هرکدام به زبانی از این موتور جستجو استفاده می کنند ؛ پس اگر تمرکز ساختاری گوگل بر روی زبان دیگری به غیر از زبان انسانی می بود در اصل نیازهای انسانی را در نتایج جستجو برآورده نمی ساخت. حال باید از شما بپرسم که این موضوع را در چه زمانی درک می کنید که گوگل حتی کوچکترین عناصر زبانی ما را نیز درک می‌کند؟

درست است در هنگام سرچ برخی از کلمات شما گاها با یک جمله عامه روبرو خواهید شد که، نشان از درک بالای هوش مصنوعی گوگل دارد ؛ پس این الگوریتم با جایگزینی زبان ماشینی با زبان انسانی  هر چه بیشتر فضای آن را برای درک مخاطبان آسان‌تر ساخته است . برای مثال زبان ماشینی قادر به درک کامل جمله «راه‌های فرار از زندان» نیست ، چراکه قبل از حضور این الگوریتم حرف اضافه «از» قابل درک نبوده است و نتایج به دست آمده از ان نتایجی کلی از مبحث فرار است ؛ اما پس از این آپدیت نتایج موجود به صورت کلیدی و با جزئیات به بررسی موضوع می پردازد.

به طور کلی می توانیم بگوییم هر چقدر که زبان کامپیوتری به زبان انسانی نزدیکتر شود ، نتایج جستجوی ما برای رفع نیازهای مان دقیق تر خواهد بود و در اصل هدف ورود این الگوریتم نیز آسان‌سازی رفع نیازهای انسانی بود .

الگوریتم freshness ( تازگی ) : ( قطعه گمشده در پازل سئو )

بهتر است در ابتدا بدانیم که این الگوریتم با شدت تاثیرگذاری بالا ، زمانی افراد را متوجه تغییراتش ساخت که به گفته گوگل ۳۵ درصد از نتایج جستجو دستخوش تغییرات شد _ در نوامبر سال ۲۰۱۱ _ و همین امر سئوکاران را  به توجه بیشتر به این الگوریتم فراخواند . بیایید این الگوریتم را با یک مثال ساده بیان کنیم : ایا تا به حال برایتان پیش آمده است که برای خرید محصولی از اینترنت به دنبال قیمت آن در سایت های متفاوت باشید؟ در این روند سه دسته از سایت ها برایتان در صفحه جستجو باز خواهد شد :

_ محصولاتی با با قیمتهای به روز

_ سایت هایی با قیمت های چند روز و یا هفته پیش

_ سایت هایی که آخرین به روزرسانی آنها یک ماه پیش بوده است.

شما کدام گزینه را قابل اطمینان تر می دانید؟ مسلماً گزینه اول که به روزترین اطلاعات را در اختیار شما قرار میدهد . این موضوع به درستی تاثیر الگوریتم تازگی محتوا بیان می کند. همانطور که واضح و مبرهن است که هر چقدر اطلاعات به روز ترین اطلاعات رادر اختیار داشته باشید ، مخاطبین بیشتری را به سمت خود جذب خواهید کرد . حال محل ، تاریخ انتشار مقاله و محتوای مورد نظر، واژهای حیاتی مطرح خواهند شد.

حال باید بگوییم که اصلاً دلیل حضور این الگوریتم چه بوده است ؟

با یک مثال ساده دیگر به سراغ پاسخ این سوال می رویم : آیا اخبار چند روز پیش برای شما تازگی خواهد داشت؟و یا پس از انتشار عمومی از روش‌های دیگری نیز به آن دسترسی خواهید داشت ؟ باید گفت در طول تاریخ تمام مجلات و نشریاتی که خبر های داغ را به همراه داشته‌اند، مخاطبان بیشتری دارند ؛ چرا که افراد به سرعت انتشار اخبار توسط آنها اطمینان دارند؛  اما باید این را گفت که هیچ تضمینی برای پله صعود شما به صفحات اول جستجو و یا افزایش رتبه سایت شما نیست ؛ چیزی که شما را به این قله موفقیت میرساند نتایج نهایی گرفته شده از مخاطبان تان است . پس چیزی که در رتبه اول هر محبوبیتی برای صعود قرار دارد ،  بررسی نیازهای مخاطبین می باشد. بطور مثال مدت زمانی که کاربران در سایت شما وقت سپری می کنند از موضوعاتی است که می تواند نشان دهنده نتایج کاری شما باشد ؛ هر قدر این مدت زمان بیشتر شود محتوای شما مورد پسند تر بوده است .

الگوریتم رقص :

همانطور که در الگوریتم قبلی نیز بررسی شد ، توجه به نتایج حاصل از نگاه مخاطبان از موارد و پله های اصلی صعود شماست. گوگل نیز به جهت حفظ دستیابی سریع به داده های معتبر و تازه ، سایتهایی که محبوبیت بیشتری را در این زمینه کسب کرده‌اند را در رتبه بالاتری قرار می‌دهد . همین امر گاهی باعث جابجایی عجیبی در رتبه بندی ها می شود که این کار الگوریتم رقص می باشد.

حال باید بدانیم که چه چیزهایی به افزایش بازدید کاربران کمک می کند :

با توجه به مواردی چون سرعت سایت ، نمایش صحیح در موبایل ، رعایت استانداردهای طراحی و توجه به layout در سایت و نکات نگارشی ازمواردی است که، گوگل در هنگام کلیک های مخاطبین بر روی سایت مورد نظر توجه می‌کند . عواملی چون زمان حضور کاربران در سایت ، تعداد کلیک های آنها ،  اشتراک گذاری در سایر شبکه‌های اجتماعی و نهایتاً دیدگاه های مثبت نیز قابل ملاحظه و مهم هستند . بگذارید یک مثال بزنیم : تصور کنید به تازگی مقاله ای با محتوایی به روز را در سایت خود منتشر کرده اید و به نظرتان می رسد که نسبت به محتوا های موجود در سایت های دیگر برتری دارد و نهایتاً با بررسی نتایج موجود ناشی از آن مقاله (در روز اول ) متوجه می‌شوید که نتایج بسیار خوبی از روز اول انتشار دریافت کرده‌اید؛ اما برای اطمینان سه روز پس از آن نیز به نتایج مراجعه می کنید و متوجه استاپ نتایج موجود می شوید و در می یابید که نتایج حاصل از آن ها فقط برای روز اول بوده است. باید بدانید این کار الگوریتم رقص است.

این الگوریتم چگونه کار میکند؟

تصور کنید شما برای شرکت در یک مسابقه رقص دعوت شده اید ؛ داوران برای اطمینان از مهارت های شما ، ناچار به ایجاد چالش های متفاوت هستند تا نتایج نتایج کاری شما را در هر شرایطی بررسی کنند و این دقیقا کاری است که الگوریتم گوگل انجام میدهد . بطور مثال گوگل پس از انتشار محتوایی جدید از طرف شما ، سایت شمارا برای مدتی در صفحات اول قرار میدهد تا از میزان صحت و قدرت محتوایتان اگاه شود و این موضوع در اصل همان چالشی است که برای نویسنگانی مطرح میشود  که به هر دلیلی سایتشان در رتبه پایین تری قرار گرفته است . پس بهتر است بدانید که هر گاه که متوجه پایین آمدن رتبه سایتتان شدید دست از تلاش بر ندارید چرا که ممکن است برگ برنده شما با یک محتوای خوب دوباره در دست تان قرار گیرد.

الگور‌یتم sandbox

اگر به نکات گفته شده برای الگوریتم رقص توجه کرده باشید، استمرار در انجام یک فعالیت از نکات شگفت انگیز پیشرفت شما است. گوگل این استمرار در فعالیت شما را بررسی می‌کند و برای آزمایش آن شما را درsandbox قرار میدهد تا از استمرار فعالیت تان اطمینان حاصل کند که این موضوع در روند پیشرفت شما بسیار ارزشمند است ؛ چراکه باید بدانید که در هر دقیقه ۳۸۰ سایت جدید تولید می‌شوند و رقابت برای سایت ها بیشتر خواهد شد . داور های این بازی هدفی جز اهداف انسانی( برطرف کننده نیازهای انسانی ) ندارند و این داور ها همان الگوریتم های گوگل هستند.این الگوریتم ها با ایجاد راههای پیشرفت برای تمامی سایت ها       ( قدیمی و جدید) سرسختانه در حال حرکت و داوری هستند؛ اما به قول معروف سایت های تازه تر که جوان تر هستند و انرژی بیشتری دارند باید به مرحله آزمایش برسند تا توانایی لازم برای ادامه راه را داشته باشند . در این راه گوگل این الگوریتم را وارد کار میکند تا سایت های قدیمی تر را از جدید ها تمییز دهد .

برای سئو کاران در این مرحله از رقابت  امر مهم صبر می‌باشد ؛ چرا که ممکن است در این مرحله آنها متوجه روند بسیار کند پیشرفت خود باشند و انگیزه شروع کار خود را به آسانی از دست دهند .

الگوریتم موبایل فرندلی : ( mobile friendly )

این الگوریتم از آپدیت های الگوریتم های گوگل بود وهدف آن نیز تاکید بر جستجو های انجام شده توسط تلفن های همراه هوشمند بود؛ گمان می کنم چیزی که امروزه نیز به علت های فراوانی چون روند تغییر کسب و کارها از اهمیت بالایی برخوردار است .

الگوریتم E_A_T : ( مخففی از کلمات تخصص ، اقتدار ، اطمینان )

_تخصص : آنچه که نگاه افراد را در دنیای پیچیده امروزی جذب خود می کند ، تخصص و محتوای ارزشمند یک سایت است ؛ چرا که همانطور که در توضیحات گذشته نیز گفتیم کیفیت بالا باعث ایجاد اطمینان و رجوع و محبوبیت بیشتر خواهد شد ؛ بنابراین در نوشتن محتوای یک وب سایت نیازمند دقت بالایی هستیم .

_اقتدار: به علاوه نویسنده باید بتوانند نوشته خود را تضمین کند . حفظ این اقتدار باعث ایجاد اطمینان کاربران نسبت به محتوای شما می‌شود ؛ بنابراین متون ارائه شده باید از کیفیت علمی بالایی برخوردار باشند. در یک توضیح اختصاصی‌تر ، اگر محتوا نویس در زمینه یا توسعه اصلی تخصص داشته باشد ، وب سایت مورد نظر از سطح علمی بالایی برخوردار خواهد بود.

_ اطمینان: ترتیب قرارگیری مطالب، صریح بودن متن و روشنایی آن از دلایلی است که یک کاربر به دیده هایش اطمینان پیدا میکند . هر قدرنگاه بیننده نسبت به مسائل مطرح شده بهتر باشد ، اطمینان او نیز بالاتر خواهد بود.

الگوریتم گورخر :

بگذارید از شما بپرسم که آیا تا به حال تجربه یک خرید اینترنتی بد را داشته اید؟ آیا شما جزو فریب خوردگان این راه هستید ؟ همانطور که گوگل هدفی جز رضایت کاربران نداشته است ، با نگاهی عمیق تر به این مسئله سعی در رفع مشکلات بالا نیز داشت. در سال۲۰۱۳ مت کاتس با هدف بررسی خرید و فروش های اینترنتی ، این الگوریتم را ایجاد کرد . در واقع حضور این الگوریتم باعث برچیده شدن سایت هایی شد که ، قصد کلاهبرداری از طریق محصولات را داشتند . هدف گوگل از ایجاد چنین الگوریتمی چیزی جز افزایش کیفیت خرید و فروش اینترنتی نبود .گوگل قصد ایجاد یک فضای امن و با آرامش را برای کاربرانش داشت پس ، با ایجاد چنین الگوریتمی این هدف را به مرحله عمل رساند.

حال باید به فروشندگان محترم گفت بهتر است قبل جریمه شدن توسط این الگوریتم ، به نکات زیر توجه کنند :

_ ایجاد بخشی تحت عنوان سبد خرید

_ ایجاد بستری سریع و راحت برای پرداخت مشتریان

_  ایجاد یک ماشین حساب کاربردی

_ قرار دادن بخشی تحت عنوان تالار گفت و گو برای کاربران تا نظرات مطرح شده توسط خریداران قابل نمایش باشد

_ ایجاد دسترسی برای سیستم ثبت نام هدیه (در صورت لزوم )

به طور کلی باید گفت این الگوریتم نمایشی از حذف سایتا هایی که  پیرو سئو کلاه سیاه هستند را  ، در صحنه ایجاد می‌کند .

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت