هزینه سئو چقدر است؟ عوامل مؤثر بر تعیین آن

توسط | آذر 17, 1401 | آموزش سئو, بازاریابی | 0 نظر

17 دقیقه

برای بسیاری از شرکت‌ها، کانال‌های دیجیتال و آنلاین، کانال اصلی بازاریابی آنهاست. بااین‌وجود، بسیاری از صاحبان کسب‌وکار و مدیران هنوز برای بودجه‌بندی بازاریابی آنلاین  و هزینه سئو به‌سختی تصمیم می‌گیرند.

سئو چیزی است که شرکت شما را به اکثر مشتریان شما متصل می‌کند. این روزها، 93٪ از تعاملات مشتری با یک جستجوی ساده موتور جستجو و اغلب بدون نام تجاری خاص شروع می‌شود.

به طور خلاصه، موضوع به موقعیت‌یابی برمی‌گردد. اینکه وب‌سایت شما چگونه با رقبا مقایسه می‌شود؟ موقعیت فعلی شما و سرعت پیشرفت شما متغیرهای اصلی برای تعیین بودجه برای سئو هستند.

بااین‌حال، شما باید عناصر سئوی مناسب را در سایت خود ادغام کنید و یکی از بهترین راه‌ها برای انجام این کار، همکاری با یک متخصص است. اگر بودجه محدودی دارید، احتمالاً از خود می‌پرسید که چه نوع قیمت‌گذاری برای سئو باید انتظار داشته باشید.

اگر می‌خواهید درباره هزینه‌های سئو اطلاعات بیشتری کسب کنید، به خواندن ادامه دهید و به پاسخ سؤالاتی مانند زیردست یابید:

 • چه چیزی هزینه سئو را تعیین می‌کند؟
 • برای سئو چقدر باید پرداخت کنیم؟
 • عوامل قیمت‌گذاری سئو چیست؟
 • و …

انتظارات و واقعیت

یک نظرسنجی اخیر نشان داده است که کمتر از نیمی از کسب‌وکارهای کوچک بودجه‌ای برای سئو در نظر گرفته‌اند.

تعجب‌آور است که بسیاری از صاحبان مشاغل تمایلی به سرمایه‌گذاری در سئو ندارند. اکثر صاحبان کسب‌وکار نمی‌دانند بازاریابی موتورهای جستجو چگونه کار می‌کند. آن‌ها به‌اندازه‌ای مشغول اداره کسب‌وکار خود هستند که نمی‌توانند وقت خود را برای یادگیری سئو صرف کنند.

بسیاری تصور می‌کنند که سئو به‌صورت یک فرایند گام‌به‌گام استاندارد شده برای رسیدن از نقطه A به نقطه B عمل می‌کند. آنها با آن به‌عنوان یک کالا برخورد می‌کنند و قربانی هرزنامه‌ها و کلاهبرداران با شعار “صفحه یک تضمین شده” می‌شوند.

برخلاف PPC، یک کمپین جستجوی ارگانیک نتایج فوری به همراه نخواهد داشت. یک کمپین جامع سئو شامل ترکیبی از سئو فنی، بازاریابی محتوا و لینک‌سازی است.

حتی زمانی که به طور کامل اجرا می‌شود، زمان می‌برد تا گوگل این تلاش‌ها را بشناسد و پاداش دهد.

با این اوصاف، ترافیک به‌دست‌آمده از این تلاش‌ها اغلب ثابت‌ترین و بهترین تبدیل در بین همه کانال‌ها است.

مدیریت منابع شما

با درنظرگرفتن ۲۰۰ فاکتور رتبه‌بندی گوگل، به‌راحتی ممکت است از نتایج جستجو خارج شوید.

خبر خوب این است که اگر فقط روی ۳ عامل تمرکز کنید، بدون درنظرگرفتن موقعیت شغلی خود، همچنان می‌توانید آن را کنترل کنید:

۱. معماری اطلاعات

سایت شما باید:

 • قابل خزیدن و دسترسی به موتورهای جستجو باشد.
 • دستورالعمل‌های گوگل وبمستر را برای بهترین شیوه‌های سئو دنبال کنید.
 • سایت شما برای تجربه کاربری باکیفیت بالا بهینه شده باشد (توجه دقیق به Core Web Vitals).
 • رندر صحیح در دستگاه‌های تلفن همراه، تبلت و دسکتاپ داشته باشد.

۲. محتوا

محتوای سایت شما باید مطابق با بهترین روش‌ها باشد که در دستورالعمل‌های رتبه‌بندی کیفیت جستجو با تأکید بر موارد زیر بیان شده است:

 • منحصربه‌فرد بودن و ارائه ارزش
 • تطبیق عبارت‌های جستجو
 • رضایت کاربر
 • باکیفیت بودن
 • ارضای الگوریتم محتوای تازه

آموزش تولید محتوا در مقاله آموزش تولید محتوا برای وب سایت

۳. بک‌لینک‌ها

بک‌لینک‌ها باید طبیعی باشند. از طرح‌های شبکه وبلاگ خصوصی مانند PBN و پست‌های مهمان پولی دوری کنید. در عوض، روی ایجاد لینک‌های واقعی که موقعیت شما را در موتورهای جستجو تقویت می‌کنند، تمرکز کنید.

تعداد کمی از لینک‌های با اعتبار بالا و مرتبط می‌توانند از تعداد زیادی لینک باکیفیت پایین بهتر عمل کنند.

تنها بهبود وب‌سایت شما، می‌تواند منجر به افزایش معنی‌دار ترافیک ارگانیک می‌شود. توسعه محتوا و تجزیه‌وتحلیل کلمات کلیدی زمینه‌های دیگری هستند که می‌توانید از یک حرفه‌ای کمک بگیرید.

محاسبه هزینه سئو

برای تعیین بودجه لازم برای سئو ابتدا باید اهداف خود را تعیین کنید.

قبل از اینکه بودجه لازم را تعیین کنید، باید اهداف مشخصی را برای یک کمپین تعریف کنید. اهداف شما باید شامل نتایج قابل‌اندازه‌گیری، یک بازه زمانی مشخص و یک اندازه‌گیری واقعی برای موفقیت باشد.

زمانی موفقیت تنها با رتبه‌بندی کلمات کلیدی سنجیده می‌شد. درحالی‌که مهم‌ترین معیارها آنهایی هستند که تأثیر مستقیمی بر نتیجه دارند. جلسات ارگانیک (Organic sessions)، تنظیم هدف و درآمد در این دسته قرار می‌گیرند.

تنظیم هدف می‌تواند شامل بهبود جلسات ارگانیک به میزان “ب” درصد، افزایش تبدیل‌ها به میزان” ج” در ماه و/یا افزایش درآمد به میزان “د” درصد باشد.

هنگام تعیین اهداف، مهم است که چند نکته را در نظر داشته باشید:

 • اول، آنها باید قابل دستیابی باشند.
 • باید به کمپین زمان بدهید تا کار کند.

به گفته گوگل، «… در بیشتر موارد، سئوکارها به ۴ ماه تا یک سال زمان نیاز دارند تا به کسب‌وکار شما کمک کنند. آن‌ها ابتدا باید بهبودها را انجام دهند و سپس مزایای بالقوه را ببینند».

برای انتخاب بین مشاوران مختلف سئو، باید به دنبال کارهایی باشید که برای پیشی‌گرفتن از رقبای خود باید انجام دهید. حتی اگر خدمات یا محصولات بهتری نسبت به رقیب خود ارائه دهید، اگر وب‌سایت آنها در موتورهای جستجو رتبه بالاتری نسبت به شما داشته باشد، آنها لیدهای آنلاین بیشتری را جمع‌آوری می‌کنند.

طبق گزارش اخیر Sistrix، 28.5٪ از مردم روی اولین لینکی که در نتایج موتورهای جستجو ظاهر می‌شود کلیک می‌کنند. 15.7٪ دومی را بررسی می‌کنند و از آن به بعد اعداد به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.

تدوین بودجه برای سئو

اهداف شما تعیین می‌کند که چه تاکتیک‌هایی برای موفقیت لازم است. این به نوبه خود چارچوبی را برای توسعه یک برنامه‌وبودجه لازم برای حمایت از آن طرح ایجاد می‌کند. در این مورد باید سؤالات زیر را مطرح کنیم:

 • معماری اطلاعات شما چگونه در مقابل رقبا قرار می‌گیرد؟
 • استراتژی محتوای شما در مقایسه با رقبا چگونه است؟
 • پروفایل بک‌لینک شما چگونه در برابر وب‌سایت‌های با رتبه برتر قرار می‌گیرد؟

پاسخ به این سؤالات اولویت‌ها و همچنین حجم کار موردنیاز برای رسیدن به اهداف شما را تعیین می‌کند.

اگر شما دوبرابر محتوا و دوبرابر لینک در سطح بودجه “الف” در مقابل سطح بودجه “ب” ایجاد می‌کنید، احتمال بیشتری برای دستیابی به موفقیت زودتر با بودجه بالاتر خواهید داشت.

گفته می‌شود، بودجه مناسب بودجه‌ای است که می‌توانید حداقل برای ۶ و در حالت ایده‌آل ۱2 ماه هزینه کنید.

برای ارزیابی موفقیت یک کمپین، برنامه‌ریزی، اجرا و تنظیم صحیح آن زمان لازم است.

همچنین به‌خاطر داشته باشید که هر چه بودجه کمتر باشد، سفر طولانی‌تر خواهد بود.

سئو دقیقاً چقدر هزینه دارد؟

ما می‌دانیم که صاحبان مشاغل در اینجا به یک پاسخ مستقیم امیدوارند. شما یک رقم ساده می‌خواهید که با بودجه ماهانه یا سالانه شما متناسب باشد.

واقعیت این است که هزینه سئو بسته به خدمات سئوی موردنیاز شما می‌تواند به طور چشمگیری متفاوت باشد. قیمت‌گذاری بسته سئو بر اساس عوامل بسیاری مانند میزان محتوای موردنیاز، انتظارات، پیش‌بینی‌ها برای رشد کسب‌وکار و محدوده خدمات موردنیاز متفاوت است.

چه چیزی تعیین می‌کند که سئو چقدر هزینه دارد؟

چند عامل مختلف، میانگین هزینه خدمات سئو را تعیین می‌کنند، از جمله:

 • مدل قیمت‌گذاری شرکت یا مشاور
 • تجربه شرکت یا مشاور
 • اهداف کمپین سئو
 • جدول زمانی کمپین سئو
 • ابزارها، نرم‌افزارها یا منابع موردنیاز

هر زمان که به هزینه‌های بهینه‌سازی موتور جستجو نگاه می‌کنید، به یاد داشته باشید که سئو یک سرمایه‌گذاری است. شما با نمایش بیشتر سایت در موتورهای جستجو، سایت خود را برای موفقیتی تنظیم می‌کنید که به کسب‌وکار شما کمک می‌کند ترافیک، لیدها و فروش بیشتری داشته باشد.

در مقایسه با سایر استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال، مانند تبلیغات پرداخت به‌ازای کلیک (PPC)، سئو یک سرمایه‌گذاری بلندمدت در موفقیت شرکت شما است و به ارائه بازگشت سرمایه (ROI) ادامه می‌دهد، درحالی‌که استراتژی‌های دیگر، مانند PPC، به‌محض توقف هزینه، ارائه نتایج را متوقف می‌کنند.

به همین دلیل است که وقتی به هزینه سئو نگاه می‌کنید، بر همکاری با یک شریک واجد شرایط و باتجربه در مقابل ارزان‌ترین ارائه‌دهنده موجود تمرکز کنید. سئوی کم‌هزینه برای کسب‌وکار شما سودی نخواهد داشت. در واقع، ممکن است با حذف سایت شما – برای همیشه – از نتایج جستجوی گوگل به آن آسیب برساند.

هزینه سئو به عنوان سرمایه گذاری

بازگشت سرمایه سئو چیست؟

هیچ ROI (بازگشت سرمایه) تضمینی برای خدمات سئو وجود ندارد. در واقع، اگر یک آژانس سئو به شما ضمانت نتیجه را بدهد، باید از آن فرار کنید!

خبر خوب این است که اکثر شرکت‌ها نتایج مثبتی از سئو می‌بینند. طبق تحقیقات داخلی First Page Sage، اکثر مشتریانی که در بازاریابی سئو سرمایه‌گذاری می‌کنند، در سه سال اول بازدهی ترکیبی دارند. بااین‌حال، میانگین نرخ بازگشت به‌شدت به انواع خدمات و همچنین صنعت شرکت بستگی دارد.

به‌عنوان‌مثال، کارهای فنی سئو (تحقیق کلمات کلیدی، بازنویسی برچسب عنوان، اصلاحات فنی) میانگین بازگشت سرمایه ۱۱۷ درصدی داشتند، درحالی‌که سئو مبتنی بر محتوا دارای ۷۴۸ درصد بازگشت سرمایه بود.

سئو به عوامل مختلفی بستگی دارد که بسیاری از آنها خارج از کنترل شما و آژانس سئو هستند. علاوه بر این، کار سئو زمان می‌برد تا از مزایای آن بهره‌مند شوید. شما احتمالاً بلافاصله بعد از تغییر ساختار محتوای خود، افزایش آنی و سریع در ترافیک مشاهده نخواهید کرد.

درحالی‌که هرگز نرخ بازدهی برای سئو وجود ندارد، نکته کلیدی این است که صبور و ثابت‌قدم باشید. اکثر شرکت‌ها در عرض ۶ ماه تا یک سال پس از راه‌اندازی کمپین سئوی خود بازدهی را مشاهده می‌کنند.

برای درک میزان هزینه سئو چه اطلاعاتی لازم است؟

برای دریافت تخمین دقیق هزینه سئو از یک بازاریاب یا شرکت، ابتدا باید اطلاعاتی در مورد کسب‌وکار خود ارائه دهید. این به یک سئوکار کمک می‌کند تا تعیین کند کار و نوع محتوای موردنیاز باید چقدر باشد و تقریباً چه مدت پروژه‌ها باید تکمیل شوند.

برخی از این عوامل مهم عبارت‌اند از:

 • وضعیت فعلی حضور شما در موتورهای جستجو
 • میانگین درآمد هر فروش
 • نرخ نزدیک لید منجر به فروش (Close rate of leads to sales)
 • اهداف کمپین
 • چقدر سریع می‌خواهید نتایج را ببینید.
 • نحوه تخصیص بودجه جاری بازاریابی (مانند درصد فروش ناخالص)

این تا حدی توضیح می‌دهد که چرا امتیازهای قیمت‌گذاری سئو می‌تواند تا حد زیادی متفاوت باشد.

سئوکاران نباید بدون به‌دست‌آوردن اطلاعات کلیدی در مورد مشتریان خود، قیمت دقیق سئو را ارائه دهند. ممکن است هزینه ماهانه ثابتی را برای یک بسته سئو مشخص ببینید، اما سئوکار قبل از ارائه یک قیمت دقیق نیاز به درک عمیقی از نیازهای شما دارد.

با آژانس سئو در مورد بودجه‌های کلی و انتظارات بازگشت سرمایه برای شرکت خود صحبت کنید. درحالی‌که یک آژانس سئو نمی‌تواند میزان نرخ بازگشت سرمایه خاصی را تضمین کند، ممکن است بتواند پیش‌بینی‌هایی را بر اساس سایر مشاغل مشابهی که درگذشته به آنها کمک کرده‌اند به شما ارائه دهد. این می‌تواند به شما ایده بهتری در مورد مقدار بودجه مناسب برای تنظیم بدهد.

سایر عوامل قیمت‌گذاری سئو چیست؟

فراتر از تمایز معمول بین نرخ‌های شرکت، بسته‌های قیمت‌گذاری سئو می‌تواند تحت‌تأثیر عوامل مختلفی قرار گیرد.

صنعت

برخی از صنایع بیشتر از سایرین به بازار آنلاین می‌پردازند و بنابراین رقابتی‌تر هستند.

اگر به گران‌ترین کلمات کلیدی گوگل نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که وکلا، دفاتر پزشکی، شرکت‌های مالی و مکانیک خودرو همه در این دسته قرار می‌گیرند. سایر صنایع با کلمات کلیدی گران‌قیمت و بسیار رقابتی عبارت‌اند از املاک و مستغلات، خدمات بازاریابی، شرکت‌های نرم‌افزار و … .

در برخی موارد، CPC (هزینه هر کلیک) برای این کلمات کلیدی بسیار رقابتی است. کسب‌وکارهای خاص در اینجا دست بالا را دارند، زیرا می‌توانند از عبارات کلیدی طولانی‌تر یا کلمات کلیدی اضافی با رقابت (و قیمت) کمتر استفاده کنند.

قیمت‌گذاری سئو برای صنایع مختلف تا حد زیادی بر اساس تعداد جستجوهای ماهانه یک صنعت خاص است.

به‌عنوان‌مثال، شرکتی که در ماه هزاران جستجو برای خدمات خود دارد، باید بیشتر برای بسته‌های سئو هزینه کند. علاوه بر این، شرکت‌هایی که در حوزه‌ای مشابه با بسیاری از مشاغل، خدمات‌رسانی می‌کنند، باید برای رتبه‌بندی بیشتر هزینه کنند.

موقعیت جغرافیایی

همه چیز از جمعیت یک شهر یا قسمتی از منطقه‌ای که مدنظر شماست بر قیمت سئو تأثیر می‌گذارد. حتی عوامل فردی نیز می‌توانند تأثیرگذار باشند.

کلان‌شهرهای متمرکزتر رقابت بیشتری خواهند داشت. هزینه بسته‌های سئوی محلی در شهرهای بزرگ بسیار بیشتر از مشاغلی است که فقط می‌خواهند مشتریانی را که در شهرهای کوچک مجاور زندگی می‌کنند هدف قرار دهند.

نوع خدماتی که نیاز دارید.

قیمت سئو اغلب باتوجه‌به اینکه آیا می‌خواهید سایت خود را برای جستجوی ارگانیک بهینه کنید، یک پروفایل بررسی ایجاد کنید، محتوای زیادی تولید کنید و … تعیین می‌شود.

این می‌تواند تعیین کند که کدام نوع ساختار قیمت‌گذاری سئو بهترین گزینه برای کسب‌وکار شما است. برای مثال، اگر برای راه‌اندازی حساب‌های «Google My Business» و بهینه‌سازی تگ‌های سایت به کمک نیاز دارید، این می‌تواند یک هزینه برای هر پروژه باشد. اگر نیاز به ایجاد یک وبلاگ قوی دارید و می‌خواهید رتبه‌های بالاتری در SERPها (صفحات نتایج موتور جستجو) کسب کنید، خدمات ماهانه می‌تواند انتخاب بهتری باشد.

آگاهی و دیده‌شدن برند فعلی

قیمت سئو بسته به جایگاهی که برند شما در حال حاضر از نظر آگاهی و دیده‌شدن دارد، می‌تواند تغییر کند. اگر یک شرکت کاملاً جدید هستید و از صفر شروع می‌کنید، کارهای زیادی وجود دارد که باید انجام شود. از سوی دیگر، اگر کسب‌وکار شما مدتی است که وجود داشته و در حال حاضر حضور ثابتی در موتورهای جستجو داشته است، باید تمرکز بیشتری روی بهینه‌سازی و نگهداری داشته باشید.

محاسبه هزینه سئو

چگونه عملکرد سئوی رقیب خود را تعیین کنید؟

ابتدا، شما باید تحقیقاتی در مورد کلمات کلیدی انجام دهید و ده سایت برتر را برای کلمات کلیدی موردنظر خود بررسی کنید. کاوش در آمار و داده‌هایی مانند Domain Authority همچنین می‌تواند تصویر واضحی از عملکرد رقبای شما، اینکه برای برتری از آنها چه کاری باید انجام دهید یا مهم‌تر از آن، چقدر باید خرج کنید، ارائه دهد.

به گفته فوربس: “اگر یک کسب‌وکار را نتوان در وب و از طریق کانال‌های متعدد کشف کرد، مزیت رقابتی خود را از دست می‌دهد.”

اگر بودجه شما کم است، چه کاری باید انجام دهید؟

بسیاری از صاحبان مشاغل کوچک یک اشتباه مرتکب می‌شوند که به سئو به‌عنوان هزینه یا حتی به‌عنوان یک ریسک نگاه می‌کنند. در عوض، سئو باید به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت در نظر گرفته شود که ارزش مستمری را برای شما و کسب‌وکارتان فراهم می‌کند.

فقط به قدرتی که یک محتوای فوق‌العاده در وب‌سایت شما می‌تواند داشته باشد فکر کنید. طبق گفته WordStream، “در مقایسه با برنامه‌های بازاریابی سنتی، بازاریابی محتوا 62٪ هزینه کمتری دارد و تقریباً سه برابر حجم لید تولید می‌کند.”

پرداخت هزینه برای یک سئوکار بااستعداد برای ایجاد یک محتوای سطح بالا از محتوای بهینه شده برای سایت شما، می‌تواند برای سال‌ها و سال‌ها منجر به جذب مشتریان جدید شود؛ بنابراین، پرداخت یکباره می‌تواند در درازمدت نتیجه دهد.

به یاد داشته باشید، متخصصان سئو باتجربه‌تر، خدمات زیر را ارائه می‌کنند:

 • تولید محتوای باکیفیت
 • لینک بیلدینگ
 • بهینه‌سازی نرخ تبدیل
 • قابلیت دسترسی و استفاده از وب‌سایت شما
 • مدیریت بررسی مشتری

اگر شما برای انجام هزینه سئو سایت خود نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر دارید می‌توانید از خدمات مشاوره ما در زمینه سئو بهرمند شوید. ما در 5درصدی‌ها به بهترین نحو و به صورت تضمینی سئو سایت شما را انجام می‌دهیم.

نتیجه

ما امیدواریم که این مقاله اطلاعات کاملی در اختیار شما قرار دهد و به شما امکان دهد ساختارهای قیمت‌گذاری سئو و عواملی را که بر میزان پرداخت شما تأثیر می‌گذارد، درک کنید. برای کسب‌وکارهایی که به خدمات سئو نیاز دارند، بودجه یکسانی وجود ندارد. هزینه بر اساس عوامل متعددی است؛ اما هر چه بیشتر بتوانید (و مایل باشید) برای کار باکیفیت بالا هزینه کنید، نتایج و ROI بیشتر می‌شود.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت