پی‌بی‌ان چیست و چگونه کار می‌کند؟+بررسی مزایا و معایب

توسط | آذر 16, 1401 | بازاریابی | 0 نظر

فهرست مطالب این مقاله

18 دقیقه

پی‌بی‌ان یا شبکه وبلاگ خصوصی، یک شبکه گسترده از وب‌سایت‌ها است که برای لینک دادن به یک وب‌سایت خاص استفاده می‌شود. این کار به افزایش رتبه آن وب‌سایت در موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می‌کند. در جامعه بازاریابی دیجیتال، بحث‌های زیادی وجود دارد که مربوط به پی‌بی‌ان‌ها است و آن عمدتاً در مورد اخلاقی بودن آنها می‌باشد. برخی استفاده از آنها را بد می‌دانند، درحالی‌که برخی دیگر نبوغ آنها را در افزایش سئو تمجید می‌کنند. بااین‌حال، قبل از اینکه به بحث پیرامون پی‌بی‌ان‌ها بپردازیم، بیایید در مورد اینکه شبکه وبلاگ خصوصی چیست و چگونه برای کمک به افزایش رتبه سئوی شما کار می‌کند، صحبت کنیم.

شبکه وبلاگ خصوصی یا پی‌بی‌ان چیست؟

اگر مدتی است که برای وب‌سایت خود لینک بیلدینگ انجام می‌دهید، ممکن است در مورد شبکه‌های وبلاگ خصوصی معروف شنیده باشید.

یک شبکه وبلاگ خصوصی یا پی‌بی‌ان مجموعه‌ای از وب‌سایت‌های به‌هم‌پیوسته است که برای ایجاد پیوند به یک سایت واحد به‌منظور دست‌کاری رتبه در SERP استفاده می‌شود.

این سایت‌ها معمولاً تحت مالکیت و نگهداری یک شخص واحد هستند تا لینک‌ها بین وب‌سایت مالک هدایت شوند.

این روش بدنام برای استفاده از قدرت لینک‌ها در الگوریتم گوگل و افزایش دیده‌شدن سایت‌ها با لینک‌های وبلاگ فراوان طراحی شده است.

برای سال‌ها، این عمل در بین سازنده‌های لینک بسیار محبوب بوده است؛ زیرا برای رتبه‌بندی نسبتاً خوب عمل می‌کرد.

درحالی‌که هنوز افراد از برخی جهات این کار را انجام می‌دهند، گوگل از سال ۲۰۱۴ سایت‌ها را به دلیل دریافت بک‌لینک از این شبکه‌های وبلاگ خصوصی جریمه کرده است.

باتوجه‌به این واقعیت و به‌روزرسانی‌های اخیر الگوریتم گوگل، توصیه می‌شود از پی‌بی‌ان اجتناب کنید.

پی‌بی‌ان‌ها دقیقاً چگونه کار می‌کنند؟

شبکه‌های وبلاگ خصوصی (PBN) لینک‌هایی هستند که از چندین وب‌سایت به یک یا چند وب‌سایت دیگر که شما مالک آن هستید تشکیل شده‌اند.

هر چه تعداد لینک‌هایی که به یک صفحه وب خاص اشاره می‌کنند بیشتر باشد و کیفیت آنها بالاتر باشد، صفحه وب رتبه بالاتری خواهد داشت. بااین‌حال، به‌دست‌آوردن این لینک‌ها، هم زمان‌بر و هم گران است؛ بنابراین، بسیاری از بازاریابان تصمیم می‌گیرند تا وب‌سایت‌های ثابت خود را بسازند و سپس به وب‌سایت اصلی خود لینک دهند. این در اصل یک PBN یا شبکه وبلاگ خصوصی است.

درست مانند بسیاری از موارد در صنعت سئو/بازاریابی دیجیتال، PBNها در طول زمان تکامل می‌یابند. زمانی بود که می‌توانستید چندین وب‌سایت با محتوای بی‌ربط ایجاد کنید، سپس آنها را به سایت اصلی خود پیوند دهید. این کار برای تقویت بسیاری از سایت‌ها در نتایج موتورهای جستجو شگفت‌انگیز بود. بااین‌حال، این موضوع با گذشت زمان تغییر کرده است. اکنون باید محتوای مرتبط، باکیفیت و امتیاز دامنه عالی داشته باشید تا پی‌بی‌ان شما برای شما کار کند.

بک‌لینک‌ها یک فاکتور رتبه‌بندی گوگل هستند. هر لینکی که به سایت شما بازمی‌گردد یک رأی اعتماد است و به گوگل نشان می‌دهد که مردم محتوای شما را دوست دارند و به آن اعتماد دارند. با پیونددادن به سایت اصلی خود از سایر وب‌سایت‌های موجود در PBN خودتان، این رأی‌های اعتماد را به طور مصنوعی تولید می‌کنید، به این امید که گوگل فکر کند آنها واقعی هستند و در نتیجه رتبه شما را بالاتر ببرد؛ اما گوگل تمام تلاش خود را برای مبارزه با لینک‌های غیرطبیعی با بهبود مداوم الگوریتم‌های خود انجام می‌دهد.

به همین دلیل است که سازندگان پی‌بی‌ان تمام تلاش خود را می‌کنند تا هر به‌اصطلاح «ردپایی» را که می‌تواند سایت‌های موجود در شبکه‌شان را به سایت اصلی آن‌ها متصل کند، پنهان کنند و از چشم گوگل مخفی بمانند.

چگونه PBNها راه‌اندازی می‌شوند؟

حتماً تعجب می‌کنید که این شبکه‌ها چگونه ایجاد می‌شوند و مالک آن‌ها کیست.

شبکه‌های وبلاگ خصوصی معمولاً از حراج دامنه منقضی شده ایجاد می‌شوند.

مدیر وب‌سایت آنها را با قیمت بسیار پایین خریداری می‌کند درحالی‌که هنوز تازه هستند و رتبه صفحه موجود آنها کاهش نیافته است.

مدیر وب‌سایت معمولاً چنین سایت‌هایی را تا جایی که لازم است خریداری می‌کند و یک بلوک (block) سریع روی هر یک از آنها ایجاد می‌کند و آنها را با محتوایی پر می‌کند و در صورت امکان از مزایای لینک‌های ورودی استفاده می‌کند.

PBN

چرا مردم از پی‌بی‌ان استفاده می‌کنند؟

ساختن پی‌بی‌ان به طور مؤثر پرخطر، پرهزینه و زمان بر است. با وجود این، دو دلیل اصلی وجود دارد که مردم همچنان از این تاکتیک لینک‌سازی استفاده می‌کنند:

۱. لینک‌سازی سخت است.

در یک دنیای ایده‌آل، هر کس با استفاده از تاکتیک‌های کلاه سفید مانند گسترش بلاگر (blogger outreach)، بک‌لینک‌های خود را به طور ارگانیک به دست می‌آورد. اما متأسفانه، این تاکتیک‌ها همیشه آن‌طور که ما می‌خواهیم کار نمی‌کنند.

شما می‌توانید روزها را صرف راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی و ارسال صدها ایمیل کنید، اما هنوز موفق به دریافت بک‌لینک‌های جدید نشوید.

۲. انکر تکست را می‌توان دست‌کاری کرد.

دلیل دیگری که مردم از پی‌بی‌ان استفاده می‌کنند این است که می‌توانند انکر تکست‌های بک‌لینک خود را کنترل کنند. این مهم است؛ زیرا انکر تکست‌ها به گوگل کمک می‌کنند تا زمینه صفحه لینک داده شده را درک کند. به نوبه خود، گوگل می‌تواند صفحات مناسب را برای کلمات کلیدی مناسب رتبه‌بندی کند.

به همین دلیل است که بسیاری از متخصصان سئو تمایل دارند بک‌لینک‌هایی را با انکر تکست‌های غنی از کلمات کلیدی بخواهند. آنها فکر می‌کنند این می‌تواند به آنها کمک کند تا برای عبارات جستجوی هدف خود رتبه بالاتری در گوگل کسب کنند.

 آیا شبکه‌های وبلاگ شخصی یا پی‌بی‌ان برای سئو خوب هستند؟

درحالی‌که PBNها ممکن است رضایت فوری را فراهم کنند، آنها تاکتیک‌های سئو کلاه‌سیاه و بخشی از طرح‌های لینک (link schemes) محسوب می‌شوند. سئوی کلاه‌سیاه تلاش می‌کند تا ربات‌های موتور جستجو را برای درک ارزش در یک سایت، بدون توجه به هدف جستجوگر یا مخاطب انسانی، گول بزند. این شیوه‌های غیراخلاقی اغلب منجر به عواقب و مجازات‌هایی مانند فهرست‌زدایی (de-indexing) یا حتی ممنوعیت یک وب‌سایت می‌شود.

بهترین روش‌های سئو برای جایگزین‌کردن پی‌بی‌ان چیست؟

استراتژی‌های سئو کلاه سفید به استفاده از تکنیک‌هایی اشاره می‌کنند که مخاطبان انسانی را هدف قرار می‌دهند و به آنها پاسخ می‌دهند و مطابق با دستورالعمل‌های گوگل و سایر موتورهای جستجو هستند. این استراتژی‌ها اغلب سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت هستند و ممکن است برای دستیابی به نتایج بیشتر طول بکشند؛ اما نتایج اخلاقی هستند و برای مدت طولانی دوام می‌آورند؛ بنابراین، استفاده از تکنیک‌های کلاه سفید زیر را در استراتژی سئو خود در نظر بگیرید:

 • ارائه محتوای باکیفیت

محتوای باکیفیت در خدمت مخاطبان هدف خاص است. استراتژی بازاریابی محتوا، رساندن جستجوگر به معتبرترین، منحصربه‌فردترین و مرتبط‌ترین پاسخ است. این محتوا باید بهینه، همیشه سبز و شامل کلمات کلیدی کشف شده از طریق تحقیق کلمات کلیدی و به روش طبیعی باشد. محتوای باکیفیت باید به طور منظم تولید و منتشر شود، زیرا هر چه وب‌سایت شما دارای محتوای بیشتری باشد، برای موتورهای جستجو و وب‌مسترهایی که به دنبال لینک‌های معتبر هستند، ارزشمندتر به نظر می‌رسد. محتوا زمان می‌برد، اما سنگ بنای هر استراتژی سئو است.

 • به‌دست‌آوردن بک‌لینک واقعی

لینک‌ها باید کسب شوند، نه اینکه خریداری شوند. محتوای باکیفیت تنها راه واقعی برای ساخت بک‌لینک‌های باکیفیت است.

 • ازبین‌بردن ایرادات فنی سئو

اینها روش‌هایی هستند که وب‌سایت شما از طریق آن‌ها کار می‌کند و مخاطبان با آن تعامل دارند. به دنبال صفحات با بارگذاری آهسته، تبلیغات باکیفیت پایین یا پاپ‌آپ‌های زیاد نباشید.

مشاهده یک شبکه وبلاگ خصوصی و راه‌هایی برای اجتناب از آن

چند سال پیش، شناسایی یک پی‌بی‌ان آسان‌تر بود؛ زیرا آنها IP، اطلاعات WhoIs یکسان و محتوای تقریباً مشابهی در وب‌سایت‌ها داشتند. امروزه، سایت‌هایی مانند اینها بسیار پیچیده هستند و شناسایی آن‌ها دشوار است.

شما ممکن است بدون اینکه بدانید بخشی از یک PBN باشید.

ازآنجایی‌که صاحبان پی‌بی‌ان در مورد اجتناب از برخی از ویژگی‌های رایج کاملاً هوشمند هستند، شناسایی آنها در وهله اول دشوار است. بااین‌حال، درحالی‌که دشوار است، غیرممکن نیست.

بهترین راه برای جلوگیری از قرارگرفتن در یک پی‌بی‌ان، این است که از آژانس نمونه‌هایی از پیوندهایی را که برای سایر مشتریان ساخته شده است بخواهید، سپس خودتان آنها را بررسی کنید.

راه‌های دیگری نیز وجود دارد که به شما در تعیین کیفیت سایت کمک می‌کند. اگر می‌خواهید بررسی کنید که آیا بک‌لینکی که دریافت می‌کنید بخشی از یک PBN است، باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • هاستینگ را بررسی کنید.

یکی از رایج‌ترین ویژگی‌های این وب‌سایت‌ها که متعلق به یک شبکه وبلاگ خصوصی هستند این است که همه آنها آدرس IP یکسانی دارند.

دلیل آن کاملاً واضح است. ازآنجایی‌که میزبان این وبلاگ‌های موردبحث یکسان است، به‌هیچ‌وجه آدرس‌های IP متفاوتی ندارند.

می‌توانید از ابزارهایی مانند SpyOnWeb.com یا BuiltWith برای تشخیص اینکه آیا همه این سایت‌ها بر اساس یک چارچوب ساخته شده‌اند یا خیر، استفاده کنید.

 • دامنه‌ها

توصیه می‌شود از سایت‌هایی که دارای اعتبار دامنه کمتر از ۲۵ هستند صرف‌نظر کنید.

این معمولاً یک روش خوب است که به شما کمک می‌کند از PBN دوری کنید. بااین‌حال، یک مشکل وجود دارد.

این روزها بیشتر PBNها دارای اعتبار دامنه بالاتری هستند، به این معنی که برای بررسی کیفیت آن دامنه‌ها تحقیقات بیشتری لازم است.

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، وب‌مسترها با خرید دامنه‌های منقضی شده این PBNها را راه‌اندازی می‌کنند.

بنابراین، تاریخچه آنها را بررسی کنید تا متوجه شوید که آنها چه زمانی به شکل فعلی خود منتشر شدند. همچنین، فراموش نکنید که بررسی کنید آیا همه آن دامنه‌ها به طور هم‌زمان طراحی شده‌اند یا خیر.

ابزارهایی مانند Wayback Machine وجود دارند که می‌توانند به شما در یافتن آن اطلاعات کمک کنند.

 • به اطلاعات WhoIs نگاه کنید.

راه دیگر برای بررسی اینکه آیا دامنه متعلق به شبکه وبلاگ خصوصی است، بررسی پایگاه‌داده WhoIs آن است.

این پایگاه‌داده دارای اطلاعات و اطلاعات تماس در مورد مالک سایت است.

اگر می‌بینید که همه صاحبان سایت برای مجموعه خاصی از وبلاگ‌ها یکسان هستند، شکی نیست که این سایت‌ها به هم متصل هستند.

ازآنجایی‌که سایت‌های متعلق به یک پی‌بی‌ان یک مالک دارند، مدیران وب‌سایت‌ها تمایل دارند آن اطلاعات را ایمن یا خصوصی نگه دارند.

بنابراین، اگر دیدید که آن قسمت برای یک وب‌سایت خاص مخفی شده است، قبل از دریافت بک‌لینک از آن، دوباره بررسی کنید.

 • داده‌های ترافیک

دلیل انتخاب لینک بیلدینگ بسیار ساده است. شما می‌خواهید در گوگل رتبه بالایی داشته باشید.

در این صورت، مطمئناً لینک سایتی را می‌خواهید که تعداد قابل‌توجهی از ترافیک ماهانه دارد.

دریافت بک‌لینک از سایت‌هایی با ترافیک ضعیف به شما کمک نمی‌کند که ترافیک کافی به سایت خود داشته باشید.

درحالی‌که PBNها دارای اعتبار دامنه بالایی هستند، اکثر آنها ترافیک کمتری دارند یا اصلاً ترافیک ندارند؛ بنابراین، انتخاب آن سایت‌ها در درازمدت به شما کمکی نمی‌کند.

اگر از کروم استفاده می‌کنید، افزونه SimilarWeb را نصب کنید تا داده‌های ترافیک تخمینی یک سایت را بررسی کنید.

 • کیفیت و تعداد محتوا

مانند گوگل، صاحبان پی‌بی‌ان روزبه‌روز هوشمندتر می‌شوند؛ بنابراین، روش‌های واضح برای تشخیص PBN که تاکنون در مورد آن صحبت کرده‌ایم ممکن است برای همه کار نکند.

اینجا یک سؤال پیش می‌آید: آن‌وقت چه‌کار کنیم؟

درحالی‌که مدیران وب‌سایت‌ها از چندین ترفند استفاده می‌کنند تا آن سایت‌ها را شبیه به سایت‌های معتبر جلوه دهند، شما همچنان می‌توانید تشخیص دهید که آیا آنها پی‌بی‌ان هستند یا خیر.

یکی از مؤثرترین راه‌ها بررسی تعداد و کیفیت محتوای آن است. اکثر PBNها محتوای کمتری در وبلاگ خود در مقایسه با وبلاگ‌های باکیفیت بالا دارند.

برخلاف برخی از وب‌سایت‌های باکیفیت و واقعی، PBNها تمایل به انتشار محتوا و سایر تصاویر باکیفیت پایین دارند.

 • برخی از وبلاگ‌های آن سایت‌ها را بخوانید.

آیا آن‌ها در حد استاندارد هستند؟ آیا آنها می‌توانند هدف خوانندگان را برآورده کنند؟ آنها به‌خوبی تحقیق شده و مرتبط هستند؟

اگر پاسخ‌ها منفی است، ممکن است با یک PBN سروکار داشته باشید.

 • پروفایل بک‌لینک را بررسی کنید.

وب‌سایت‌های تحت پی‌بی‌ان به‌احتمال زیاد دارای تعداد زیادی لینک شکسته هستند.

شخصی که آن سایت‌ها را آورده است تنها یک قصد دارد – دست‌کاری رتبه گوگل.

او ممکن است تمایل یا زمانی را نداشته باشد که پیوندهای شکسته را اصلاح کند و آنها را با محتوای باکیفیت پر کند.

بنابراین، آن سایت‌ها را با استفاده از Ahrefs یا Majestic اسکن کنید. اگر می‌بینید که سایت دارای تعداد زیادی لینک شکسته است، ممکن است این موردی نباشد که شما باید دنبال آن بروید.

قبل از دریافت بک‌لینک از هر وب‌سایتی، چنین سناریوهایی را بررسی کنید.

 • پیوندهای پی‌بی‌ان را غیرفعال کنید.

اگر مشکوک هستید که برخی از پیوندهایی که به دامنه شما اشاره می‌کنند از PBN هستند، می‌توانید با استفاده از ابزار Disavow به گوگل بگویید آنها را نادیده بگیرد.

بااین‌حال، فقط باید بااحتیاط از این کار استفاده کنید، زیرا انجام نادرست آن می‌تواند به موقعیت‌های رتبه‌بندی ارگانیک شما آسیب برساند. ما توصیه نمی‌کنیم پیوندهای مشکوک PBN را رد کنید، مگر اینکه:

 • شما یک اقدام دستی “پیوند غیرطبیعی” در کنسول جستجوی گوگل دریافت کرده‌اید.
 • می‌دانید که پیوندهای PBN دارید و می‌خواهید سایت خود را در برابر جریمه‌ها و به‌روزرسانی‌های آتی الگوریتم محافظت کنید – حتی اگر این به معنای قربانی‌کردن ترافیک در کوتاه‌مدت باشد.

این نکته آخر بسیار مهم است. حتی اگر می‌دانید سایت شما دارای پیوندهای پی‌بی‌ان است، ردکردن پیوندها همچنان می‌تواند منجر به کاهش ترافیک شود.

این به این دلیل است که ممکن است گوگل هنوز متوجه نشده باشد که آنها پیوندهای PBN هستند، بنابراین این پیوندها ممکن است به شما در رتبه‌بندی کمک کنند؛ بنابراین، قبل از اینکه هر چیزی را رد کنید، مطمئن شوید که از این موضوع آگاه هستید.

 • به‌جای آن، پیوندهای ارتباطی (link outreach) را انجام دهید.

دسترسی به لینک (link outreach) جایگزین بسیار امن‌تری برای ساخت PBN است. این شامل ایجاد محتوای مفید و قابل پیوند و یافتن سایت‌هایی که ممکن است بخواهند به محتوا پیوند دهند، می‌باشد. سپس به سایت‌ها مراجعه کنید و از آنها درخواست کنید که این کار را انجام دهند.

کار سختی است، اما تقریباً تنها راه ایجاد بک‌لینک‌های باکیفیت بالا و کلاه سفید به سایت شما است.

پی بی ان یا PBN

خطرات استفاده از PBN چیست؟

استفاده از PBN دستورالعمل‌های وب‌مستر گوگل را نقض می‌کند، به این معنی که انجام این کار با خطرات قابل‌توجهی همراه است.

 • لینک‌های PBN می‌توانند نادیده گرفته شوند.

گوگل سعی می‌کند لینک‌هایی را که به غیرطبیعی بودن آنها مشکوک است نادیده بگیرد. اگر متوجه شود پیوندهای شما پیوندهای PBN هستند، الگوریتم آنها را به طور کامل کاهش می‌دهد. به یاد داشته باشید که ساخت پی‌بی‌ان زمان‌بر و پرهزینه است. اگر گوگل آنها را نادیده بگیرد، تمام‌وقت، پول و تلاشی که برای آنها می‌گذارید هدر می‌رود.

 • پیوندهای PBN می‌توانند جریمه ایجاد کنند.

درحالی‌که گوگل معمولاً پیوندهای غیرطبیعی را نادیده می‌گیرد، گاهی اوقات، گوگل برای وب‌سایت‌هایی که معتقد است عمداً رتبه‌بندی را دست‌کاری می‌کنند، مجازات تعیین می‌کند.

گوگل می‌تواند این کار را به دو صورت انجام دهد:

 1. با صدور جریمه دستی
 2. با نادیده‌گرفتن ناگهانی پیوندهای PBN شما

جریمه‌های دستی توسط بازبین‌های انسانی واقعی در گوگل صادر می‌شود. اگر یکی را دریافت کنید، یک پیام هشدار در کنسول جستجوی گوگل در مورد “پیوندهای غیرطبیعی به سایت شما” دریافت خواهید کرد.

در نتیجه، کل سایت شما یا بخشی از آن در گوگل تنزل پیدا می‌کند یا حتی ممکن است به طور کامل از ایندکس خارج شود. تنها راه برای معکوس کردن آن این است که پروفایل بک‌لینک خود را اصلاح کنید، یک درخواست بازنگری ارسال کنید و امیدوار باشید گوگل به شما فرصتی دوباره بدهد.

بهترین روش کلی برای پی‌بی‌ان‌ها این است که به‌هیچ‌وجه از آنها استفاده نکنید. انجام این کار بسیار مخاطره‌آمیز و احتمالاً غیراخلاقی است و همچنین می‌تواند پرهزینه باشد.

به‌علاوه، اگر نمی‌دانید چه‌کار می‌کنید، به‌عنوان‌مثال، اقدامات شدیدی برای پنهان‌کردن «ردپای» خود به‌درستی انجام نمی‌دهید تا گوگل متوجه آن نشود، احتمالاً رتبه‌بندی شما بهبود نخواهد یافت.

سخن پایانی

در نهایت، این به شما بستگی دارد که آیا می‌خواهید از PBN برای پیشروی رقابتی در جایگاه آنلاین خود استفاده کنید یا خیر. برای تصمیم‌گیری، بهتر است جوانب مثبت و منفی را بسنجید.

در مورد اخلاق، هنوز بحث و جدال زیادی وجود دارد و اگر موتور جستجویی مانند گوگل متوجه این موضوع شود، خطراتی را شامل می‌شود. بااین‌حال، نکته اصلی این است که با PBN مناسب می‌توانید الگوریتم گوگل را دور بزنید و با تقویت سئو از طریق بک‌لینک‌ها و PBN ‌ها همچنان در صدر قرار بگیرید. استفاده از ارائه‌دهنده PBN مناسب برای این امر بسیار مهم است.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت