تبلیغات کلیکی

توسط | خرداد 9, 1400 | بازاریابی | 0 نظر

8 دقیقه

دنیا دنیای تبلیغات است و ما چه بخواهیم و چه نخواهیم یک سر این تبلیغات هستیم. اگر در جرگه‌ی فروشندگان باشیم، باید کالای خود را تبلیغ کرده و منتظر مشتری بمانیم و اگر در زمره‌ی خریداران باشیم باید جهت خریداری محصول مورد نظر تحقیق و بررسی کنیم، تبلیغات گوناگون را از نظر بگذر‌انیم و سپس برای خرید کالا تصمیم بگیریم. در این مقاله می‌خواهیم شما را با مفهومی مفید و اساسی از دنیای تجارت آنلاین و تبلیغات آشنا کنیم. مفهومی که شاید آن را بارها و بارها شنیده اما ساده از کنارش گذر کرده باشید  یا تصور‌اتی مطلوب در موردش نداشته باشید. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تبلیغات کلیکی چیست؟

یکی از محبوب‌ترین روش‌های تبلیغاتی در فضای آنلاین است و شرکت‌های شناخته شده و بزرگ، بخش عظیمی از هزینه‌های مربوط به بازاریابی خود را به این حیطه اختصاص می‌دهند.  برای مثال شرکت معروف آمازون بیش از 50 میلیون دلار بودجه مربوط به بازاریابی خود را صرف این تبلیغات می‌کند.

تبلیغات کلیلکی در واقع به تبلیغاتی اشاره می‌کند که در آنها به ازای هر کلیک انجام شده روی آن تبلیغ هزینه پرداخت می‌کنند. بنابراین واضح است که تبلیغ‌دهندگان برای نمایش‌هایی که به کلیک کاربر منجر نمی‌شود هیچ گونه هزینه‌ای پرداخت نخواهند کرد. خیلی‌ها حتی باور نمی‌کنند که تبلیغات کلیکی تا چه حد پر‌بازده و نتیجه‌بخش است. این روش یکی از روش‌های تبلیغاتی هدفمند به شمار می‌رود. در این روش شما فقط وقتی هزینه می‌کنید که کاربران در مورد محصول‌تان کنجکاو شده و روی آن کلیک کرده باشند. تبلیغات کلیکی را PPC هم می‌گویند که این عبارت به معنی Pay Per Click ( پرداخت به ازای هر کلیک می‌باشد).

روش  تبلیغات کلیکی در واقع هوشمندانه هم هست حتما می‌پرسید چرا؟ از آن‌جایی که تبلیغات کلیکی در دنیای امروز بر اساس تبلیغات کلمات کلیدی بنا شده‌اند می‌توان آن‌ها را با دقت بالا، سرعت زیاد و درست مطابق با کلمات کلیدی انتخاب شده سفارش داد.

 

تبلیغات کلیکی چه مزایایی دارد؟

1) تبلیغات کلیکی به صرفه است:

به زبان بسیار ساده می‌توان گفت در این روش تبلیغاتی اگر مشتری به سایت شما وارد شد، هزینه‌ی کلیکش را می‌دهید یعنی شما فقط به ازای کلیک کاربران بر روی تبلیغات‌تان هزینه پرداخت می‌کنید و در ازای سایر موارد لازم نیست هزینه‌ای بپردازید. با توجه به این موضوع می‌توانید با توجه به ارزشی که هر کاربر برایتان دارد و همچنین شرایط کسب و‌کارتان به صورت دقیق برنامه‌ریزی کرده و قیمت هر کلیک را تعیین کنید.

2)تبلیغات کلیکی هدفمند است:

در این مرحله تنظیمات مختلف کمپین‌های کلیکی را در نظر بگیرید و آن را بر اساس اطلاعاتی که از مخاطبین‌تان دارید انتخاب نمایید؛ به عنوان مثال لوکیشن یا مناطقی که کاربران‌تان در آن حضور دارند، اپراتور موبایلی که خدمات سرویس‌دهی به آنها ارائه می‌کند و همچنین دستگاهی که از آن استفاده می‌کنند.

3)تبلیغات کلیکی قابل سنجش است:

پلتفرم‌های ارائه دهنده‌ی این نوع تبلیغات گزارش‌های کامل و جامعی از هزینه‌های انجام شده و نتایج حاصل از این هزینه‌ها به شما ارائه می‌کنند. در این نوع تبلیغات با استفاده از دو ابزار قدرتمند: گوگل آنالیتیکس و گوگل تک منیجر قابلیت تحلیل اطلاعات و مانیتور کمپین‌ها وجود دارد که شما را قادر می‌سازد تا نتایج حاصل از تبلیغات را به دقت مورد تحلیل و بررسی قرار دهید.

4)تبلیغات کلیکی سریع و پر‌سرعت است:

همان‌طور که می‌دانید تبلیغات سنتی زمان‌بر است و امکان دارد مدت‌ها طول بکشد اما در تبلیغات کلیکی شما درست از زمانی که تصمیم به تبلیغ می‌گیرید تا زمانی که تبلیغ روی اینترنت به اجرا در بیاید نیم ساعت فاصله دارید. این نوع تبلیغات نسبت به سایر روش‌های تبلیغاتی زودتر به نتیجه می‌رسد و نتایج آن هم به صورت لحظه ای قابل مشاهده خواهد بود.

5)تبلیغات کلیکی قابلیت یادگیری دارد:

حتما می‌پرسید چرا این روش در بین سایر روش‌های تبلیغاتی تا این حد برای کاربران محبوب شده است؟ دلیل آن خیلی ساده می‌باشد و آن این است که قابلیت آموزش و یادگیری دارد؛ به این معنی که افراد ماهر و متخصص که در تیم‌های بازاریابی شرکت‌ها فعال هستند، تصمیمات‌شان را بر اساس آموخته‌ها و دانش خود اخذ می‌کنند. همین موضوع مزیت مهمی برای بازاریابی در مقایسه با سایر روش‌ها محسوب می‌شود.

معایب تبلیغات کلیکی

1) ممکن است تبلیغات به فروش منجر نشود:

باید به یک نکته‌ی خیلی مهم توجه کنید و آن اینکه کاربرانی که به سایت یا فروشگاه شما می‌آیند و همچنین  کلیک‌هایی که روی تبلیغات‌تان صورت می‌گیرد، الزاما به فروش و تحقق اهداف بازاریابی شما منجر نمی‌شود.

2)بودجه سریع به اتمام می‌رسد:

همان‌طور که می‌دانید اجرای کمپین‌های تبلیغاتی به پول نیاز دارد. از طرفی تبلیغات کلیکی هم به نظارت و بهینه‌سازی دائمی نیازمند هستند که در صورت عدم نظارت یا صورت نگرفتن بهینه‌سازی می‌توان گفت سرمایه‌ی شما به هدر می‌رود.

3)در این روش به دانش و تجربه نیاز دارید:

برای برنامه ریزی، طراحی و اجرای موثر و مفید، به تجربه‌ی قبلی و دانش کافی در این زمینه نیاز دارید که نبود این دو مورد فقط باعث صرف هزینه برای شما می‌شود بی‌آن که بهره و فایده‌ای داشته باشد.

4) تبلیغات کلیکی به زمان نیاز دارد:

ارزیابی این روش در لحظه امکان‌پذیر است زیرا داده‌های مربوط به تبلیغات به صورت زنده قابل بررسی و تحلیل هستند اما برای بهبود تبلیغات کلیکی و بهینه‌سازی باید زمان کافی را به این جریان اختصاص دهید.

انواع و اقسام تبلیغات کلیکی به صورت لیست‌وار:

1) تبلیغات همسان

2) تبلیغات در موتور‌های جستجو

3) ریتار‌گتینگ

4) تبلیغات بنری

سخن آخر: در پایان مقاله باید گفت آیا نیاز است که همه‌ی فروشندگان با کسب‌و‌کار‌های آنلاین از این نوع تبلیغات بهره ببرند ؟ می‌توان با قطعیت گفت: بله، زیرا تبلیغات کلیکی در واقع به شما این امکان را می‌دهد که محصولات خود را در حجم وسیعی مقابل دیدگان مخاطب قرار دهید و آن چه که باید در این مرحله مورد توجه شما قرار بگیرد این است که آیا مخاطبین شما به این محصولات نیاز دارند یا فقط به آن علاقه‌مند هستند. تشخیص این موضوع در واقع شما را از بلا تکلیفی نجات می‌دهد. در  تبلیغات کلیکی در واقع بازدید از تبلیغات  شما رایگان است و لازم نیست که بابت آن مبلغی پرداخت کنید تا توسط مخاطب دیده شوید و فقط در صورت کلیک هر کاربر قرار است هزینه کنید.

این روش تبلیغاتی مقرون به صرفه و به سود شماست و در حقیقت کمک می‌کند تا بدون پرداخت هزینه‌های هنگفت دیده شوید. این روش تبلیغاتی تاثیرگذاری بسیار خوبی هم روی بازاریابی برند شما دارد چرا که محتوای آن با برنامه‌ای که در آن منتشر می‌شود مرتبط است. بنابراین در انتخاب تبلیغات کلیکی تردید نکنید.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت