32 دقیقه

سئوی کلاه سیاه یک اصطلاح در فضای وب است که به روشها و تکنیکهایی اشاره دارد که هدفشان، کسب حایگاه تقلبی در کمترین زمان ممکنه و فریب دادن رباتهای گوگل است.

در گذشته بسیاری از این ترفندها در واقع تاثیربسزایی در کسب جایگاه یک سایت داشته است، اما بتدریج توسط گوگل شناسایی شده و برای جلوگیری از تاثیرآنها راههای متفاوتی ایجاد شد.

روشها و ترفندهای سئوی کلاه سیاه در ابتدا شاید بظاهر بر سئوی سایت شما اثربگذارد و باعث بهبود عملکرد شود، اما بتدریج موجب جریمه سایت شما خواهند شد.

سئوی کلاه سیاه درواقع استفاده از روشهایی است که بر کسب یک جایگاه ویژه در نتایج جستجوی گوگل تاثیر میگذارد اما با الگوریتم ها و استاندارد های آن کاملا در تضاد است و درواقع موتور جستجو را فریب میدهد تا یک جایگاه کاذب برای سایت شما ایجاد کند.

شاید تصورکنید، این تکنیک در لینک سازی خارجی اتفاق نمی افتند اما آنها حتی در آموزش تولید محتوا- لینک سازی داخلی- و سئوی تکنیکال هم روشهای کلاه سیاه متعددی وجود دارد. حتی بسیاری از کارهای رایج در مدیریت سایت شما هم قابلیت تبدیل شدن به یک ترفتد کلاه سیاه را دارند. و باتوجه به اینکه ممکن است اطلاعات ما در مورد الگوریتم های گوگل کم باشد، نمیشود مرز مشخصی بین سئوی کلاه سفید و کلاه سیاه مشخص کرد.

حالا این سوال مطرح است که وقتی این روشها از سوی گوگل تااین حد محکوم میشوند، چرا باید به کاربران آموزش داده شوند؟

افراد متخصصی که در زمینه ی سئو فعال هستند و مقالات آموزشی را نگارش میکنند، همواره آنالیزهای دقیقی درباره ی میزان جستجوی کلمات و هدف کسب جایگاه در عبارات را درنظر میگیرند. و این به علت میزان تقاضای زیاد و جستجوهای متعدد نسبت به ان است. و همین موضوع باعث جذب بازدیدکننده خواهد بود زیرا که افراد زیادی کنجکاوند تا این تکنیک هارا بیاموزند . از طرف دیگر شما با داشتن آگاهی لازم از روشهای ممنوعه گوگل که میتواند موجب بسته شدن سایت شما شود ، میتوانید با راهکارهای صحیح تر سایت خودرا راه اندازی و فعالیت کنید، زیرا روش درست و غلط را میدانید.

 

حال در اینجا به ۵ مورد از روشهای شناخته شده در آموزش سئوی کلاه سیاه میپردازیم.

این روشها همچنین ممکن است باعث نابودی رتبه ی سایت شما شوند و باید این نکته را در نظر بگیرید که هدف اصلی شما در راه اندازی یک سایت، باید جلب رضایت کاربران باشد، نه صرفا کسب یک جایگاه در گوگل. و هرچه که شمارا از این مهم دور کند یا سئوی کلاه سیاه لست و یا در آینده به آن تبدیل خواهد شد.

این اقدامات باعث تغییر رنگ سئوی سایت شما از سفید به سیاه میشود.

  • بهینه سازی بیش از اندازه سایت
  • تکنیک های کلاه سیاه در تولید محتوا
  • روشهای کلاه سیاه در لینک سازی
  • اسپم کردن صفحه ی نتایج گوگل
  • سئوی منفی یا کاهش عمدی رتبه ی رقیب

■ بهینه سازی بیش از حد سایت

ما از سئو یا تکنیک های بهینه سازی برای سایت خود استفاده میکنیم تا به هدف بهبود رتبه در نتایج گوگل برسیم. اما گاهی اوقات آنقدر این عمل انجام میشود که رضایت مشتری را فراموش میکنیم و تنها به همان هدف نگاه میکنیم و تنها به فکر ارتقای رتبه ی خود هستیم.  بهینه سازی بیش از حد در واقع چیزی شبیه به وسواس است . مثل رعایت نظافت شخصی که اگر در آن افراط شود، موجب آزار خود و دیگران میشود.

اگر تکنیکی پیدا کردید که برای سئوی سایتتان مفید است اما در استفاده از آن زیاده روی کردید بدانید که تاثیر آن برعکس میشود و باعث از دست رفتن جایگاه سایتتان میشود. و رتبه ی خود را در نتایج جستجوی گوگل از بین میبرید.

حال به چند نمونه در این مورد اشاره میکنیم تا متوجه این نکته بشوید و بدانید چه عواملی در این دسته بندی، باعث تغییر روش کلاه سفید به کلاه سیاه میشوند.

۱)تکرار بیش از حد کلمه کلیدی و پرسیدن سوالاتی نظیر چند بار از واژه کلیدی استفاده کنم یا چرا استفاده از کلمه کلیدی در متن اهمیت دارد؟

کلمه کلیدی در واقع برای درک بهتر موضوع برای مخاطب شما اهمیت دارد. اما اگر استفاده از آن کم باشد و گوگل متوجه موضوع اصلی مقاله شما نشود، صفحه ی شما دچار مشکل میشود و در این حال، متخصص سئو میکوشد تا کلمه را در متن تکرار کند تا از شناخت گوگل مطمئن شود.  این روش در ابتدا کارآمد و به ظاهر ساده بود و خیلی زود همه گیر شد اما بتدریج آنقدر تکرار شد که تنها، کلید واژه ها برای به بهترین بخش مقاله تبدیل شدند و در واقع بهینه سازی بیش از حد انجام شد.

یا مثلا بمباران یک کلمه در متن بدون استفاده از مترادف های آن، مانند مثالی که برایتان مینویسم: ( اگر دوست دارید بهترین سایت را داشته باشید، بهتر است از طراحی سایت ما استفاده کنید. زیرا طراحی سایت برای ما تنها طراحی سایت نیست ، بلکه چیزی فراتر از طراحی سایت است)

در این مورد شما به گوگل میگویید که کاربر اصلا برای ما مهم نیست و گوگل برای جریمه شما از الگوریتم پاندا استفاده میکند.

۲)بهینه سازی بیش از حد در متن جایگزین تصاویر

این روش در واقع استفاده از متن جایگزین برای توصیف عکس هاست که برای موتورهای جستجو اهمیت زیادی دارد زیرا گوگل این توضیح را ایندکس میکند و وقتی کاربری موضوعی مشابه عکس شمارا سرچ کرد، محتوا و عکس شمارا به او نشان میدهد. اما لازم است بگوییم که استفاده مکرر از کلمات کلیدی یا بمباران ناصحیح کلمات برای توضیح یک عکس دقیقا روش کلاه سیاه است و شناسایی میشود.

۳)لینک سازی داخلی برروی کلمات کلیدی کوتاه

داشتن انکر تکست های کوتاه و با هدف سئو که یکی از نشانه های تشخیص صفحات بیش از حد سئو شده است. این انکر تکست هایی که به صفحات داخلی شما لینک شده اند نباید صرفا جنبه ی تبلیغاتی داشته باشند. مانند سایتی که هدف گردشگری دارد و شما یک مقاله درباره ی راهنمای رزرو تور مینویسید و بازدید کننده را به صفحات لندینگ خود هدایت میکنید . اما یادتان باشد که این انکر تکست ها باید با حوزه ی کسب و کار شما مرتبط باشند و ادبیاتی داشته باشند که کاربران را جذب کند . نه صرفا برای بیشتر نشان دادنشان توسط گوگل نگارش شوند.

۴) بکاربردن کلمات کلیدی نامرتبط

شما شاید بخواهید برای موفقیت در حوزه ی کسب و کارتان و بدلیل اینکه هنوز نوپا هستید ، کلمات کلیدی پرجستجو را به محتوای خود ربط دهید اما این یک روش کلاه سیاه است. این گزینه شاید در گذشته به شما کمک میکرد اما امروزه گوگل متوجه فریب شما میشود و شمارا جریمه میکند. همچنین بایر بدانید که کاربران هم اگر متوجه این نکته و عدم ارتباط سایت و محتوای نمایش داده شده با موضوع مورد نظرشان بشوند، سریعا سایت را ترک میکنند و در این حال، نرخ پرش سایت شما، افزایش یافته و این یعنی کاهش رتبه در گوگل و عدم موفقیت.

۵) لینک سازی بیش از حد برای صفحات درجه اول سایت

صفحاتی که در هدر و فوتر سایت شما قرار دارند، مثل ،درباره ما ، تماس با ما و …

نیاز به لینک دهی مجدد در محتوای صفحه ندارند. شما فقط باید به محتوایی لینک دهید که در بخش های مخفی سایتتان قرار دارد که از این طریق، کاربر بتواند به آن دسترسی پیدا کند و یا برای مواردی که در هدر و فوتر  و منو نیستند و در حالت عادی، دسترسی به آنها برای مخاطب، دشوار است این کار را انجام دهید.

۶) قرار دادن لینک یا متن مخفی در صفحه

ایجاد محتواهای اضافی در صفحه برای ارتقای جایگاه در گوگل. یا عبارات نامفهوم و تکراری که وب مستران بصورت های گوناگون آنهارا در نقطه، رنگ های مخفی ، خط فاصله و … پنهان میکنند تا فقط گوگل از انها مطلع باشد و از دید کاربر دور هستند. اما این روش هم روش سئوی کلاه سیاه است و گوگل بااستفاده از کد های سی اس اس به راحتی آنهارا شناسایی و تشخیص میدهد و ممکن است جریمه شوید.

البته باید خاطر نشان کرد که منوهای باز شونده، تب ها، نشانه گذاری های استاندارد و … جزو محتواهای بهینه سازی بیش از حد نمیشوند و گوگل تفاوت آنها را باهم ،متوجه میشود.

۷) بهینه سازی افراطی بااستفاده از تگ های هدینگ

عنوان یا تگ اچ وان ، در واقع مهمترین بخش یک صفحه است که برای نمایش آن از فونت های برجسته و بزرگتر استفاده میشود که هم از لحاظ ظاهری و هم برای کاربران خوشایند تر باشد.

گوگل هم از طریق همین تگ های هدینگ، متوجه موضوع اصلس صفحات سایت یا مقالات شما میشود . اما اگر بخواهید، مکررا از کلمات کلیدی استفاده کنید ووقتی تیتر صفحات رااز واژه های کلیدی پرکنید، مثل این است که بگویید، کاربران و رضایت انها هیچ اهمیتی برای شما ندارد. پس بهتر است برای جلوگیری از این اتفاق، کلمات مترادف را بلد باشید.

■ تکنیک های سئو کلاه سیاه در تولید محتوا

همه ی ما به خوبی میدانیم که تولید محتوا نقش بسزایی در موفقیت یک سایت خواهد داشت اما باید خاطرنشان کنیم که اگر هدف ما تنها به این موضوع محدود شود، بازهم وارد بازی سئوی کلاه سیاه شده ایم.

تولید محتوا نقش بسزایی در دیده شدن سایت و رشد کسب و کار شما دارد.  و اگر رضایت کاربران را در پی داشته باشد، ارزش آن بیشتر هم خواهد شد. اما اگر هدف شما در این مورد تنها کسب جایگاه و تثبیت رتبه باشد، به احتمال زیاد در این مسیر شکست خواهید خورد. برخی سایت ها سعی میکنند با استفاده کردن از محتوای دیگران این ارزش و اعتبار را مال خودشان کنند . و این روزها میبینیم‌ که بدلیل تغییر روش مدیران و تنبلی برخی از انها، موج جدیدی از تکنیک های کلاه سیاه را بوجود آورد و آنهارا صرفا به یک مزرعه ی تولید محتوا تبدیل کرد .اما به همان شیوه، الگوریتم های گوگل هم هرروز قوی تر و دقیق تر عمل میکنند و در صورت مشاهده ی تخلفات، آنهارا جریمه خواهند کرد.

در ادامه به بررسی روشهایی میپردازیم که برای شناخت شما و نه استفاده از آنها قرار داده میشوند.

۱)محتوای تکراری یا کپی شده که به استفاده و کپی کردن محتوای سایت ها و صفحات دیگر گفته میشود.

محتوای تکراری که در بیش از یک سایت و به عناوین مختلف دیده میشود و گوگل با بروزرسانی های متعدد این موارد را به راحتی تشخیص و جریمه میکند. این مورد حتی فراتر هم میرود و اگر در سایت خودتان هم دو صفحه شبیه به هم وجود داشته باشند این موضوع صدق میکند. در این موارد گوگل نمیتواند بدرستی تشخیص دهد که کدام صفحه مناسب تر است و ممکن است یک از انها از بین برود.

این موضوع شاید تا چندسال پیش اهمیت نداشت و حتی به رشد پیج شما کمک میکرد اما امروزه این اتفاق نمی افتد و باعث نزول رتبه و مواجه شدن با الگوریتم پاندای گوکل را در پی دارد.

۲)در روش بعدی که تولید محتوای اتوماتیک نام دارد، از یک ربات کمک میگیرند تا تولید محتوا کنند. به این صورت که ربات مجموعه ای از کلمات و عبارات را دریافت کرده، بااستفاده از افعال و حروف اضافه آنهارا به جملات معنی دار و محتوا تبدیل میکند‌ و درواقع گوگل را گول میزند. اما اینگونه محتواها معمولا فاقد تیتر، فاصله مناسب بین کلمات، عکس  و نظم و ترتیب نوشتاری هستند و نه برای جلب رضایت کاربران، بلکه برای موتورهای جستجو نوشته میشوند. اما گوگل براحتی آنهارا تشخیص میدهد.

پس بهتراست که خودتان دست بکارشوید و با مطالعه ی منابع و مقالات و نتیجه گیری صحیح ، محتوایی ارزشمند تهیه کنید.

۳)روشی برای جلب توجه و تغییر که مثال ساده ی ان رادر شبکه های اجتماعی یا بطور روزمره میبینیم. یعنی کالایی را که برایمان خوشایند بوده خریداری میکنیم اما چیزی که تحویل میگیریم تنها نمونه ای مشابه از ان و یا با اختلاف زیادی، اصلا شبیه چیزی که میخواستیم نیست. یعنی تبلیغی اغراق آمیز اما تنها در این بخش، موفق . که کاربران را به سرعت از شما دور میکند.

میتوانید برای جلوگیری از این اتفاق، مقاله ای ارزشمند یا محتوایی خاص تولید کنید و منتظر بمانید تا به اقبال خوبی برسد، بعد میتوانید با تغییر و تحول در محتوای آن، میزان فروش خودرا بالا ببرید. یعنی در هرصورت، اگر محتوای شما ارزشمند باشد، بهرحال دیده میشود و بعداز ان میتوانید تبلیغات و محصولات را برای سود و فروش خود در آن قرار دهید.

این روش در بین وب مستران بسیار کاربردی است و یک تکنیک اسپمینگ است.

۴)در روش بعدی که به آن اسپین کرون میگویند، مقالات را بازنویسی ظاهری میکنند. به عبارت ساده، مقالات را با کمی تغییرات کوچک ظاهری، یا استفاده کردن از مترادف کلمات یا عبارات مقاله را دوباره کپی میکنند.

اما چون مفهوم کلی عبارات تغییری نمیکند، و نکته ی مثبتی ندارد، گوگل آنهارا تشخیص داده و جایگاه سایت را تنزل میبخشد. و این مورد هم یکی از روشهای سئوی کلاه سیاه است.

۵)مورد بعدی دزدیدن محتوای یک یا چند سایت و قرار دادن انها درکنار هم و ساختن یک مقاله است. این مورد هم همانند محتوای تکراری سایت شمارا جریمه میکند. و روش صحیح این است که با مطالعه منابع، برداشتتان را بنویسید و مستقیما کپی نکنید.

۶)مورد بعدی به شما میگوید که براساس اطلاعاتی که سرور دریافت میکند میتواند تشخیص دهد که شما ربات هستید یا کاربر واقعی و باید بدانیم‌ که محتوای نمایشی به کاربر با ربات متفاوت است. این روش بخصوص برای سایت هایی که بک لینک یا تبلیغات دارند، کاربردی است.

۷) فرض کنید وارد صفحه یا سایتی میشوید و با انواع و اقسام تصاویر، ویدئو ها ، عکسهای گرافیکی و … مواجه میشوید که شمارا مجبور به کلیک کردن میکنند و بدون اجازه تان نمایش داده میشوند. این محتویات آزاردهنده، اضافی و به اصطلاح اسپم هستند.  اما با آپدیت های جدید گوگل ، مواردی که پمکن است خطرناک و ازاردهنده  باشند از لیست حذف شده و شما هم میتوانید با نصب یک آنتی ویروس از ایجاد خطر توسط انها و نمایش تبلیغات فریبنده در امان باشید.

۸) اگر موردی را جستجو کرده، وارد سایت شدید و ارتباطی بین موضوع و خواسته خود پیدا نکردید، شما در دام عناوین جذاب و نامرتبط بعضی سایتها افتاده اید.

کلماتی مثل ، ۱۰۰درصد رایگان، فول اچ دی، تخفیف استثنائی، فرصتی بینظیر، لینک مستقیم و … که شاید در ابتدا مخاطبان زیادی را وارد صفحه ی شما کند، اما به محض اینکه دریابند موضوع مورد نظرشان با محتوا یکی نیست، سایت را ترک میکنند و این اقدام به شما ضربه میزند.

■ روشهای سئو کلاه سیاه در لینک سازی

گوگل در گذشته نمیتوانست سایت هایی که از لینک سازی مخرب استفاده میکردند را شناسایی کند. در گذشته لینک سازی به یکی از دغدغه های اصلی بهینه سازی و سئوی سایت ها تبدیل شده بود. اما خبری از الگوریتم های تشخیصی مثل پاندا، پنگوئن و مرغ مگس خوار نبود. چیزی که باعث میشد سایت شما رتبه اول را در نتایج جستجوی گوگل از آن خود کند، تعداد بک لینک هایی بود که سایت های مختلف به شما میدادند.

اما بتدریج باابداع روشهای خلاقانه برای لینک سازی، رتبه ی سایت شما میتوانست کاملا ارتقا یابد.اما این روشها نیز به زودی به حاشیه رفت و سراسر فضای وب را سایت هایی پرکردند که هدفشان فقط کسب جایگاه و کسب رتبه بود. گوگل هرروز با گذشت زمان هوشمندتر میشد و قوانین جدیدی وضع میکرد تا لینک سازی درفضای وب را به نفع کهربران تغییر دهد.

میدانید که در دنیای سئو اگر سایت های بیشتری به شما لینک دهند، مثل این است که شمارا به دیگران معرفی میکنند و گوگل هم هرکدام از رای هارا یک نظرمثبت درنظر میگیرد و در ابن حال بیشتر به سایت شما اطمینان کرده و انرا در صفحه ی نتایج ، بیشتر به کاربران نشان میدهد. اما بازهم بسیاری از مدیران متوجه این امر هستند و سعی میکنند از طریق روشهای غیرطبیعی، با سایت های دیگر لینک ردوبدل کنند. درتکنیک تبادل، مدیران دیگر، لینک سایت شمارا در سایتشان درج کرده و درمقابل، شماهم همین کاررا میکنید و هردو جایگاهتان را بهبود میبخشید.

امااگر این کار در طولانی مدت ادامه داشته باشد، گوگل متوجه آن میشود و جایگاهتان ریزش پیدا میکند و شما و سایت های خاطی، جریمه میشوید.

روشهایی مثل لینک سازی حلقه ای که فرآیند تبادل دایره وار لینک بین چند سایت است که الگوریتم های تشخیص گوگل را گیج میکند که کدام یک ابتدا این فرایند را آغاز کرده است.

یا روشی مانند پست مهمان اسپم که با جریمه ی الگوریتم پنگوئن گوگل مواجه میشوند. موضوع پست مهمان اسپم هم بدلیل افزایش استفاده از آن به چراغ قرمز گوگل برخورد میکند و سایتها با دیدن حجم بالای تقاضای نویسندگان مهمان برای درج محتوای شما در صفحه شان تقاضای پول کردند.

روش دیگری هم هست مثل قراردادن غیرافراطی لینک در قسمت نظرات که در ابتدا تکنیکی کلاه سفید اما بعدش به کلاه سیاه تبدیل شد . یا پرداخت پول برای خرید بک لینک که برای استفاده از خدمات سایتهایی باارزش و اعتبار بالا ، هزینه های زیادی برای شما در پی دارد. یا بطورمثال، لینک سازی در فوتر و سایدبار صفحه اصلی که یکی از بخش های مهم سایت شما محسوب میشود، اما باید بدانید که اگر از لینک های اسپم و نامعتبر استفاده کنید، وبازهم  به اعتبار و رتبه تان بیندیشید، باید حواستان باشد که گوگل شمارا تشخیص میدهد‌ . سایتی را فرض کنید که در فوترش از تمامی لینک های معروف و معتبر استفاده کرده که هیچکدام به محتوایش ربطی ندارد. و کاربر را در یین نتایج جستجو گمراه میکند.

روش دیگری که میتوانیم به شما معرفی کنیم انکر تکست ها یا متن هایی هستند که قسمتی از لینک اند و کاربر میتواند روی انها کلیک کند. امااگر از چندین سایت بک لینک خریداری کنید و یک عبارت خاص مدام درسایت های مختلف تکرار شود ، الگوریتم پنگوئن دقیقا آنهارا تشخیص میدهد. پس برای لینک سازی داخلی بین صفحات یک سایت هم باید تنوع ایجاد کرد.

یکی دیگر از روشهایی که در لین بخش به تکنیک سئوی کلاه سیاه تبدیل شد، ریدایرکت ۳۰۱ است که مثلا اگر ارور ۴۰۴ را دیدید، و صفحه ای از سایت شما حذف شده بود، میتوانستید بااین روش کاربر را به محتوای جایگزین ارجاع دهید. امااگر در استفاده از ان کمی راه را تغییر دادید و در ازای پرداخت پول به یک صفحه با موضوع مشابه شما، مخاطب از انجا به صفحه شما وصل شد، از سئوی کلاه سیاه استفاده کرده اید.

درواقع در این روش، شما تمامی ارزش و اعتبار آن صفحه و محتوارا به سایت خودتان منتقل میکنید. و کاری برای بهبودی و دیده شدن محتوایتان نکرده اید.

■همانطور که میدانید روشهای سئوی کلاه سیاه از نقاط ضعف الگوریتم های گوگل استفاده میکنند و از محتواها یا لینک های غیرطبیعی ایجاد میشوند.

دراین بخش قراراست به سراغ ان دسته برویم که مستقیما، صفحه ی نتایج گوگل یا ابزارهای محتوا را هدف قرار میدهند.

نام تکنیکی است که به معرفی روشهایی میپردازد که پارافراتر گذاشته

SERP SPAM

وبا خلاقیت خود و البته روشهای غیراخلاقی، سعی در کسب جایگاه بهتر دارند. صفحه اصلی نتایج جستجو در گوگل و در دنیای اینترنت به ویترین مغازه ای تشبیه میشوند که سعی میشود بهترین و ارزشمندترین صفحات را برای کاربر معرفی کند. اما ظرفیتش محدود است و فقط میتوان ۱۰ سایت را در آن بخش مشاهده کرد. و به همین دلیل رقابت برای رسیدن به ان در بین سایتها همواره داغ بوده است. و انها همیشه در تلاشند که در این صفحه اصلی حاضرشوند ، حتی حاضرند باروشهای غیرقانونی گوگل را فریب دهند و رتبه کاذب کسب کنند.

و اما اولین روش در توضیح این بخش،

بمب گوگل نام دارد. که اولین بار درسال ۲۰۰۴ و زمانی که مردم عبارت

MISERABLE FAILUR

را در اینترنت جستجو میکردند و در ابتدا صفحه رئیس جمهور وقت امریکا یعنی جورج بوش به انها نمایش داده میشد ، سرزبانها افتاد. در این روش با بکاربردن کلمات کلیدی و لینک سازی هماهنگ برای موضوع مدنظر شما به سرعت به صفحه هدف و نتایج اصلی برسد.  اما بازهم تاکید میکنیم که ممکن است بدلیل بهینه سازی با کلمات وعبارات نامرتبط و نامربوط با جریمه گوگل مواجه شوید .

دومین مورد شوخی و فریب بخش پیشنهادات گوگل است.

شما عبارتی را در گوگل جستجو میکنید و بدون اینکه جمله تان کامل شود، یکسری پیشنهاد ها به شما ارائه میشود که میتوانید عبارات بهتر، تخصصی تر و یا کامل شده ی جمله تان را ببینید و روی ان کلیک کنید. این عبارات از پرتکرار ترین سوال ها و جستجو ها توسط کاربران به این بخش رسیده اند. اما برخی برای تبلیغ یا معرفی برندشان یا ترند شدن این بخش را دور میزنند، و با استفاده از ربات های نرم افزاری یک عبارت را به دفعات در گوگل جستجو میکنند تا باارزش جلوه کند و به بخش پیشنهاد برسد. و در این قسمت دقیقا به یک روش کلاه سیاه تبدیل شده است.

گوگل این روزها الگوریتم های تعریف شده ی زیادی بااستفاده از امتحان واقعی یا ربات بودن کاربر دارد، مثل موقعیت جغرافیایی،حساب کاربری و … و بااین تکنیک ها متوجه هدف شما خواهد شد پس استفاده از ربات تقریبا غیرممکن است. مگر اینکه جستجو توسط کاربر واقعی انجام شود. البته همین موضوع هم مشروط به زمان است و فقط ممکن است در یک بازه زمانی خاص تکرار شود و اگر میخواهید همیشگی باشد باید درانجام آن مستمرعمل کنید. شاید برایتان جالب باشد بدانید که در کشور های آسیای شرقی مثل هند، فیلیپین و چین افرادی درشرکتها برای همین موضوع استخدام میشوند و با حقوق اندک کارهایی مثل لایک، کامنت ، اشتراک گذاری و… را انجام میدهند.

درروش سوم توضیح میدهیم که بدلیل اهمیت جایگاه، برخی سایتها، از هکرها استفاده میکنند و باایجاد صفحات هدف و لینک سازی به سایت هایشان، ارزش و اعتبار آنهارا از آن خود میکنند.

یکی از معیارهای اصلی گوگل برای تعیین جایگاه سایت، فاکتورهایی مثل میزان عمردامنه، تعداد بک لینک های دریافتی، تعداد لینک های خروجی، فعالیت در شبکه های اجتماعی و… است.

روش رسیدن به این فاکتورها رپورتاژ آگهی است. اما برای دورزدن قوانین آن سایت هدف توسط هکرها هک میشود و از درون آن به سایت مورد نظر باایجاد صفحه و لینک سازی، سواستفاده میشود. ژاپنی ها در استفاده از این روشها بسیار شناخته شده اند و ممکن است با سرچ عبارت یا سایت خودتان در ابتدا با سایتهای ژاپنی مواجه شوید که در ان صورت بدانید که مورد حمله ی هکرهای ژاپنی قرار گرفته اید.

در مبحث بعدی اصطلاح کلاه برداری از کلاه برداران را مطرح میکنیم و درباره اش توضیح میدهیم.

اگر درسطح اینترنت جستجو کنید به مقالاتی برمیخورید که تکنیک های سئوی کلاه سیاه را به شما آموزش میدهند و یا از پیامدهای استفاده از این روشها میگویند اما برخی از انها دقیقا از همین کنجکاوی شما سواستفاده میکنند و در عین حال که شما برای رسیدن به موضوع جستجو میکنید تا گوگل را فریب دهید ازشما کلاه برداری میکنند. حال باید ببینیم کدام یک از انها واقعا قابل اعتماد و کاربردی هستند.

افرادی که حوزه ی تولید محتوا و آموزش انواع سئو فعالیت میکنند با کمی تحقیق متوجه میشوند که تعداد جستجوی کلمه ی سئوی کلاه سیاه به مراتب بیشتر از سئوی کلاه سفید است .پس با توجه به تقاضا ، انرژی و تمرکز خودرا روی این موضوع میگذارند . زیرا کاربران زیادی بدنبال آن هستند. حال انکه چقدر میشود به آنها اعتماد کرد را در ادامه بررسی میکنیم.

برای بررسی این سایت ها باید بگوییم که محتوای انها برای اموزش و اطلاع رسانی به دودسته تقسیم میشود. دسته ی اول مقالاتی هستند که چند روش و تکنیک را به شما توضیح میدهند اما در ادامه از عدم کارآیی و مضرات استفادا از انها به صما اطلاع میدهند. اما دسته ی دوم مقالاتی هستند که روشی خاص و تاثیر شگفت انگیزش را به شما میگویند و در این صورت شما با روشی خاص برای فریب گوگل آشنا شده اید.

اما در نهایت نقطه ی مشترک همه ی انها این است که در نهایت شمارا ترغیب میکنند تااز خدمات، محصول یا ابزار معرفی شده در سایت خودشان را خریداری کنید و در انتها برای موفقیت بیشتر، با ارائه دهنده ی سرویس در ارتباط باشید. و از طرفی فعالیت دسته ی اول بیشتر برای جذب مخاطب و کاربر بیشتر است و با تبلیغات به بقای خود ادامه میدهد اما دسته ی دوم با فروش خدمات و محصولات به این درامد میرسد. و میتوان گفت هیچ کدام هدف درستی برای آموزش این تکنیک ها به شما ندارند.

نکته ی دوم این است که باید در نظر داشته باشید که وقتی عبارتی را در گوگل سرچ میکنید شما تنها کسی نیستید که به این نکته دست یافته اید و آنرا دیده اید. و قبل از شما گوگل و رباتهایش در صفحه بوده اند. همچنین بدلیل بروزرسانی های متعدد، تیم مبارزه با اسپم گوگل همواره در پی شناسایی نقطه ضعف های الگوریتم ها و بهبود فرآیند رتبه بندی سایت ها هستند و نمیتوان گفت که این تکنیک هارا نمیبینند.

از طرفی ، فضای رقابتی و رصدشبانه روزی عملکرد رقبا و ایجاد و طراحی ابزارهای پیشرفته برای آنالیز و بهبود عملکرد باعث شده است که همانگونه که بالاتر اشاره کردیم، برخی از این تکنیک ها مشروط به بازه زمانی خاصی باشند و دراستفاده از آنها اگر از تکنیک های کلاه سفید استفاده نشود، به سرعت مورد آنالیز رقبای خود قرارگرفته و حتی اگر به جایگاه مناسبی هم رسیده باشید، ممکن است حذف شوید و از بین بروید.

در دنیای وب، اگر از تکنیک های خاص استفاده کنید و به اقبال خوبی برسید، به سرعت مورد توجه متخصصین قرار میگیرید و سایتهایی که نمیخواهند ریسک کنند به واقع اشتباهات شمارا گزارش میکنند و ارسال گزارش اسپم به گوگل باعث میشود تا گوگل راه استفاده از آن را برای شما ببندد. و همه چیز، بازدید ها و جایگاه شما به یکباره سقوط میکند. هرروش و تکنیک غیرقانونی ، حتی اگر قرار است به اقبال خوبی هم برسد زمانی میشود آنرا موفق و کارامد دانست که اعلام عمومی نشود. زیرا در اینصورت و با آموزش جز به جزآن توسط گوگل شناسایی میشود. و درنتیجه آموزش آنها عملا همه چیز را لو میدهد.

استفاده از تکنیک های سئو در بازار پررقابت این روزها میتواند باعث درآمدزایی و رشد و پیشرفت بسزایی در کار شما شود و بعید است کسی که راهی برای فریب موتورهای جستجو یافته باشد انرا به راحتی در اختیار بقیه قراردهد ان هم بصورت رایگان.

از طرفی، توجه به محتواهای رایگان همیشه کمتر از آنهایی است که در ازایشان پولی پرداخت میشود‌ .

همه ی کسانی که بدنبال تکنیک های سئو چه کلاه سیاه و چه کلاه سفید برای رسیدن به رتبه و جایگاه بالا هستند، باید به سه فاکتور اصلی بیندیشند. سئوی تکنیکال، تولید محتوا و لینک سازی ارزشمند.

موفقیتی همراه با برنامه ریزی و انتخاب استراتژی متناسب بااستاندارد های گوگل، کدنویسی صحیح، رابط کاربری ساده و جذاب، سرعت بالا، نمایش صحیح در انواع پلتفرم های دستی و…

برای رسیدن به یک استراتژی صحیح و اقبال خوب باید محتوای خوب هم تولید شود. محتوایی که کاربر را به استفاده از آن ترغیب کند. برلی این موضوع بایدالگوریتم های گوگل را بشناسیم، و از کلمات کلیدی مناسب و مرتبط با موضوع استفاده کرده و تولید محتواکنیم. در قدم بعدی، بالینک سازی خارجی و صحیح به افزایش اعتبار سایت خود میافزایید.

با فعالیت در شبکه های اجتماعی، تبلیغ توسط سایتهای دیگر، خرید رپورتاژ آگهی و خرید بک لینک ها، از رایج ترین روشها برای افزایش این اعتبار و دیده شدن بیشترشماست. اما بدانید که گوگل و الگوریتم پنگوئنش در این مورد بسیار ریزبین هستند و بدنبال کشف  واقعی بودن یا نبودن لینک ها هستند.

در نهایت بدانید که مسیررسیدن به سئو و هدفمندعمل کردن، نیازمند صبر و تحمل بالایی است. بهتراست در این راه تمرکز اصلی شما روی جلب رضایت کاربران باشد زیرا با همراهی کاربران محتوای شما به خودی خود دیده و تبلیغ میشود. زیرا برای کاربران و البته تکنیک های اصولی سئو، محتوای ارزشمند را به صدرجدول خواهند رساند.

در آخر این مقاله خوب است بدانیم که استفاده درازمدت از تکنیک های کلاه سیاه موجب جریمه، افت جایگاه و بازدیدها ویا حتی حذف از نتایج جستجو میشود. تکنیک های سئو ایجاد و طراحی شده اند تا بازده و عملکرد شمارا بهبود ببخشند و سایت و صفحه موردنظرتان را به دیگران معرفی کنند. حال میتواند کلاه سیاه یا کلاه سفید باشد. در بین سایتهای رقیب، افرادی هستند که از روشهای سئوی کلاه سیاه استفاده کرده و به اقبال خوبی میرسند، اگرچه که غیرقانونی باشد، اما برخی دیگر از ریسک کردن هراس دارند و درواقع از این روشها استفاده میکنند تا به رقبایشان ضربه بزنند. برخی از انها، نه تنها به بهبود خودشان فکرنمیکنند، بلکه درصدد راهی هستند تا رقبایشان را به قعرچاه بفرستند و از تکنیک های کلاه سیاه استفاده میکنند تا به اصطلاح شمارا از چشم گوگل بیندازند که در لغت به آن سئوی منفی میگویند. هدف انها تنها کیش و مات کردن شماست.

فرض کنید سایتی که حایگاهش در نتایج جستجو ۳یا ۴درجه از شما پایینتر است و با خرید بک لینک در کلمه ی کلیدی آموزش سئو شمارا به الگوریتم های جریمه گوگل نشان میدهد.

بطورکلی بااستفاده از روش های سئوی کلاه سیاه و با اندکی تیزهوشی میتوانید به اقبال برسید اما همواره درنظر داشته باشید که رقبایتان نیز درکمین هستند. این مقاله بطور کلی این روش هارا به شما معرفی کرد. امیدواریم از خواندن ان لذت برده باشید.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×