تأثیر عمر دامنه بر سئو

توسط | آذر 28, 1401 | آموزش سئو | 0 نظر

10 دقیقه

حتماً این سؤال شما هم هست که آیا عمر دامنه شما بر سئو سایت شما تأثیر می‌گذارد یا خیر. عمر دامنه اغلب به‌عنوان یک سیگنال تأثیرگذار برای بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) معرفی می‌شود. بسیاری از مدیران وب بر این باورند که هر چه دامنه آنها قدیمی‌تر باشد، وب‌سایت آنها رتبه بالاتری خواهد داشت.

در این مقاله به بررسی عمر دامنه و تأثیر آن بر سئو پرداخته شده است. اینکه چرا یک دامنه رتبه بالاتری کسب می‌کند و دیگری رتبه پایین‌تری در موتورهای جستجو دارد، سؤالاتی هستند که در این مقاله به آنها پاسخ می‌دهیم.

عمر دامنه چیست؟

عمر دامنه به مدت زمانی اطلاق می‌شود که یک دامنه برای آن ثبت شده است. سن دامنه با ثبت اولیه شروع می‌شود و تا زمانی که دامنه منقضی شود و دیگر ثبت نشود به کار خود ادامه می‌دهد.

به‌خاطر داشته باشید که تغییر مالکیت بر عمر دامنه تأثیر نمی‌گذارد. دامنه‌ها می‌توانند مالکیت خود را بدون راه‌اندازی مجدد خود تغییر دهند. به‌عنوان‌مثال، اگر دامنه‌ای را از مدیر وب‌سایتی خریداری کرده‌اید، سن دامنه وب‌سایت شما به زمانی که آنها در ابتدا آن را ثبت کرده‌اند بستگی دارد.

عمر دامنه به‌طورکلی به مدت زمانی که صاحب وب‌سایت برای اولین‌بار دامنه یک وب‌سایت را ثبت کرده است، اشاره دارد.

وقتی صحبت از سئو به میان می‌آید، سن دامنه نشان می‌دهد که وب‌سایت چقدر قدیمی است و چقدر وب‌سایت فعال بوده است. برای موتورهای جستجو مانند گوگل، سن دامنه معمولاً بر اساس زمانی است که برای اولین‌بار از طریق یک لینک در اینترنت شناسایی می‌شود یا زمانی که وب‌سایت برای اولین‌بار ایندکس می‌شود.

ازآنجایی‌که این اطلاعات به‌صورت عمومی از موتورهای جستجو در دسترس نیست، اکثر صاحبان وب‌سایت و متخصصان سئو انتخاب می‌کنند که سن دامنه را بر اساس ثبت وب‌سایت بررسی کنند که به‌طورکلی شناسایی آن آسان‌تر است.

سن دامنه

عمر دامنه به‌عنوان یک عامل رتبه‌بندی

در اینجا دو مورد برای بحث وجود دارد:

  • هر چه گوگل مدت‌زمان طولانی‌تری دامنه را در ایندکس خود داشته باشد، برای رتبه‌بندی جستجوی شما بهتر خواهد بود.
  • هرچه دامنه مدت‌زمان طولانی‌تری ثبت شده باشد، به نفع رتبه‌بندی جستجوی شما خواهد بود.

اساساً بحث اینجاست:

فرض کنید شما دو دامنه را ثبت کرده‌اید، یکی در سال ۲۰۱۰ و دیگری در سال ۲۰۲۰. تا سه ماه پیش، شما هیچ محتوایی را در هیچ یک از این سایت‌ها منتشر نمی‌کردید.

این بدان معناست که گوگل دامنه ۲۰۱۰ را «قوی‌تر» در نظر می‌گیرد – صرفاً به این دلیل که بیش از ۱۰ سال قبل از سایت دوم ثبت شده است، و باید رتبه‌بندی زمانی بهتری داشته باشد.

پیوند بین عمر دامنه و سئو

عمر دامنه کاملاً به سئو مرتبط است. ارتباط نزدیکی بین مدت زمانی که یک دامنه برای آن ثبت شده است و رتبه‌بندی جستجوی وب‌سایت دامنه وجود دارد. وب‌سایت‌هایی با دامنه قدیمی معمولاً نسبت به وب‌سایت‌هایی که دامنه جدید دارند برتری دارند.

بااین‌حال، اگر وب‌سایت شما دامنه قدیمی داشته باشد ممکن است رتبه بالاتری داشته باشد، اما دلیل موفقیت در سئو آن ممکن است مستقیماً به دامنه قدیمی آن نسبت داده نشود.

مت کاتز درحالی‌که رهبری تیم کیفیت جستجوی گوگل را بر عهده داشت، ویدئویی را در کانال رسمی Google Search Central YouTube به اشتراک گذاشت. وی در این ویدئو به این سؤال پاسخ داد که آیا سن دامنه برای رتبه‌بندی جستجو مهم است؟ کاتز توضیح داد که تفاوت سئو بین دامنه شش‌ماهه و دامنه یک‌ساله کم است و مدیران وب‌سایت نباید نگران آن باشند.

الگوریتم گوگل از صدها سیگنال سئو استفاده می‌کند، اما سن دامنه یکی از آنها نیست. بااین‌وجود، چند دلیل وجود دارد که نشان می‌دهد وب‌سایت‌هایی با دامنه قدیمی بالاتر از وب‌سایت‌هایی با دامنه جدید هستند.

دامنه‌های قدیمی‌تر محتوای بیشتری دارند.

مقدار محتوای وب‌سایت شما احتمالاً با افزایش سن دامنه آن افزایش می‌یابد. اکثر وب‌مسترها به‌تدریج محتوا را به وب‌سایت خود اضافه می‌کنند. آنها ۱۰۰ صفحه محتوای طولانی را بلافاصله پس از ثبت دامنه خود منتشر نمی‌کنند. در عوض، آنها ابتدا با چند صفحه شروع می‌کنند و در ماه‌ها و سال‌های بعد به‌آرامی صفحات بیشتری را اضافه می‌کنند.

با محتوای بیشتر، سئوی وب‌سایت شما بهبود می‌یابد. ممکن است رتبه بالاتری داشته باشد و ممکن است برای جستجوهای بیشتر رتبه‌بندی شود. گوگل و سایر موتورهای جستجو محتوا را در الگوریتم‌های رتبه‌بندی خود در اولویت قرار می‌دهند. وب‌سایت‌هایی با دامنه قدیمی معمولاً دارای محتوای بیشتر و همچنین محتوای باکیفیت بالاتر نسبت به همتایان خود هستند؛ بنابراین موردعلاقه موتورهای جستجو قرار می‌گیرند.

عمر دامنه

دامنه‌های قدیمی‌تر، بک‌لینک‌های بیشتری دارند.

علاوه بر محتوا، عمردامنه می‌تواند بر تعداد بک‌لینک‌هایی که وب‌سایت شما جذب می‌کند تأثیر بگذارد. به‌دست‌آوردن بک‌لینک‌ها زمان می‌برد. اگر به‌تازگی دامنه را ثبت کرده‌اید، نمی‌توانید از وبلاگ‌نویسان و سایر وب‌مسترها انتظار داشته باشید که به وب‌سایت شما لینک دهند. شما باید صبورانه منتظر بمانید تا آنها وب‌سایت شما را کشف کنند. تنها در این صورت است که وبلاگ‌نویسان و سایر وب‌مسترها به آن لینک می‌دهند.

دامنه قدیمی به این معنی است که وب‌سایت شما زمان بیشتری برای یافتن وبلاگ‌نویسان و سایر وب‌مسترها داشته است. همان‌طور که در معرض دید بودن وب‌سایت شما بیشتر می‌شود، ممکن است بک‌لینک‌های بیشتری را از این کاربران جذب کند که به رتبه‌بندی بالاتر کمک می‌کند.

در مورد طول ثبت دامنه چطور؟

درحالی‌که سن دامنه مستقیماً بر رتبه‌بندی وب‌سایت شما تأثیر نمی‌گذارد، می‌تواند داستان متفاوتی برای طول ثبت دامنه باشد. مدت‌زمان ثبت به مدت زمانی که یک دامنه را ثبت می‌کنید اشاره دارد. هنگام ثبت دامنه، باید طول ثبت‌نام را انتخاب کنید. طول ثبت‌نام می‌تواند از یک سال تا ۱۰ سال متغیر باشد. با انتخاب یک مدت طولانی ثبت‌نام، مانند پنج سال یا ۱۰ سال، سئوی وب‌سایت شما ممکن است بهبود یابد.

وب‌سایت‌های قانونی اغلب برای چندین سال در یک‌زمان ثبت می‌شوند، درحالی‌که وب‌سایت‌های غیرقانونی معمولاً فقط برای یک سال در یک‌زمان ثبت می‌شوند. به نوبه خود، الگوریتم گوگل ممکن است از طول ثبت دامنه برای شناسایی وب‌سایت‌های باکیفیت پایین یا هرزنامه استفاده کند.

طول ثبت دامنه احتمالاً بیشتر یک اشاره است تا یک عامل سئو واقعی. اگر دامنه را برای چندین سال ثبت کنید، وب‌سایت شما لزوماً رتبه بالاتری نخواهد داشت. در عوض، وب‌سایت شما خود را قانونی جلوه می‌دهد. موتورهای جستجو به‌اشتباه وب‌سایت شما را با یک جریمه مبتنی بر هرزنامه هدف قرار نمی‌دهند. آنها طول ثبت‌نام طولانی آن را می‌بینند و به آنها اطمینان می‌دهد که یکپارچگی وب‌سایت شما وجود دارد.

مزایای ثبت‌نام طولانی‌مدت

انتخاب طول ثبت‌نام طولانی مزایای دیگری نیز دارد. برای مثال، بسته به ثبت‌کننده، ممکن است در پول خود صرفه‌جویی کنید. برخی از ثبت‌کننده‌ها برای ثبت‌نام‌های چندساله تخفیف‌هایی ارائه می‌دهند. احتمالاً هنگام انتخاب یک ثبت‌نام پنج‌ساله در مقایسه با پنج ثبت‌نام متوالی یک‌ساله، پول کمتری خرج خواهید کرد.

همچنین لازم نیست نگران تمدید مکرر دامنه خود باشید. هیچ راهی برای ثبت دائمی دامنه وجود ندارد. مدت‌زمان ثبت‌نام ثابت است و ۱۰ سال طولانی‌ترین آن است. قبل از پایان این دوره، باید آن را از طریق ثبت‌کننده تمدید کنید.

اگر مدت‌زمان ثبت‌نام یک‌ساله را انتخاب کنید، باید هرسال دامنه وب‌سایت خود را تمدید کنید. اگر اجازه دهید منقضی شود، ثبت‌کننده دامنه وب‌سایت شما را دوباره در بازار آزاد برای سایر وب‌مسترها قرار می‌دهد تا آن را خریداری و استفاده کنند. از سوی دیگر، انتخاب مدت ثبت‌نام پنج‌ساله یا ده‌ساله، این بار را کاهش می‌دهد.

تاثیر عمر دامنه بر سئو

چگونه عمر دامنه  را محاسبه کنیم؟

برای محاسبه سن دامنه وب‌سایت خود می‌توانید از تعدادی از وب‌سایت‌ها کمک بگیرید. یکی از این وب‌سایت‌ها whois.com

است که با استفاده از آن علاوه بر سن دامنه، اطلاعات کامل دیگری در اختیار شما قرار می‌دهد.

وب‌سایت webconfs.com نیز اطلاعات جامعی در مورد سن دامنه و تاریخ ثبت و تاریخ منقضی شدن آن را در اختیار شما قرار می‌دهد.

نتیجه

عمردامنه ممکن است یک سیگنال مستقیم سئو نباشد، اما همچنان با رتبه‌بندی جستجو ارتباط نزدیکی دارد. با افزایش سن دامنه، محتوای وب‌سایت شما افزایش می‌یابد. درعین‌حال، یک دامنه قدیمی می‌تواند بک‌لینک‌های بیشتری را جذب کند. شما نمی‌توانید سرعت دامنه وب‌سایت خود را کنترل کنید؛ بنابراین بهتر است روی سایر فرایندهای سئو مانند تولید محتوای باکیفیت بالا و سفارشی کردن متاتگ‌ها تمرکز کنید. بااین‌وجود، سئوی وب‌سایت شما احتمالاً با افزایش سن دامنه بهبود می‌یابد.

ما در 5درصدی ها خدمات سئو را به مشتریان خود ارائه می‌دهیم. ما می‌توانیم شما را در مسیر درست برای وب‌سایت جدید یا موجود خود قرار دهیم. اگر می‌خواهید درباره اینکه چگونه می‌توانیم به شما در شروع بهینه‌سازی موتور جستجو کمک کنیم، امروز با ما تماس بگیرید.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت