محتوای همیشه سبز

توسط | فروردین 21, 1400 | بازاریابی, تولید محتوا | 0 نظر

10 دقیقه

دوستان و همراهان همیشگی، امروز می‌خواهیم در مورد محتوای همیشه سبز با شما صحبت کنیم. اگر تابه‌حال سئو (SEO) کارکرده باشید، حتماً با این اصطلاح روبه‌رو شده‌اید و می‌دانید که محتوای همیشه سبز چه نوع محتوایی است و بیشتر در چه زمینه‌ها و برای چه موضوعاتی استفاده می‌شود.

تعریف محتوای همیشه سبز

محتوای همیشه سبز یا evergreen همان‌طور که از اسم آن پیداست، به محتوایی گفته می‌شود که برای مخاطب همیشه تازگی دارد و با گذر زمان چیزی از ارزش و اعتبار آن کم نمی‌شود. هر زمان که مخاطب به آن رجوع کند، برایش قابل‌استفاده، مفید و کاربردی خواهد بود.

شما به‌عنوان مخاطب حتماً با محتواهای زیادی که در رسانه‌ها و پلتفرم‌های مختلف به شما ارائه می‌شود آشنایی دارید. می‌دانید که محتواها می‌توانند به‌صورت صوتی، تصویری و متنی باشند و بسته به موضوعات مختلف در جایگاه‌های مختلفی به شما ارائه شوند؛ از وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی گرفته تا رادیو، تلویزیون، پوسترها، کتاب‌ها، مقالات و ….

محتوا آن‌قدر اهمیت دارد که طبق اعلام شرکت گوگل، یکی از سه عامل بسیار مهم در رتبه‌بندی سایت‌ها، بهره‌بردن از محتوای باکیفیت است. پس برای بهترین بودن، باید روی کیفیت محتوای تولیدی خود کار کنید.

از بین این همه داده، اطلاعات و مطالبی که در روز به ما ارائه می‌شود و پیشروی ما قرار می‌گیرد، برخی از آن‌ها محتواهای همیشه سبز هستند به این معنی که برای همیشه برای مخاطبان خود تازگی دارند. هیچ‌وقت قدیمی و کهنه نمی‌شوند و در طول سالیان دراز می‌توانند اطلاعات مورد نیاز را به خوانندگان خود ارائه کنند و به طور دائمی جذاب و پربازدید باشند.

سایت‌هایی که محتوای همیشه سبز تولید و منتشر می‌کنند، حتی بعد از مدت طولانی از انتشار آن مقاله نیز همچنان در موتورهای جستجو، جزو بالاترین نتایج و یافته‌ها هستند و بازدید دارند. حتی گاهی بازدید از این قبیل مقالات در سایت‌ها با گذشت زمان بیشتر هم می‌شود.

بعضی از انواع محتوا هم هستند که همیشه سبز نیستند و با گذر زمان از ارزش و اعتبار آنها کاسته می‌شود. مثلاً پس از مدتی دیگر در موتورهای جستجو یافت نمی‌شوند و تنها در لحظات اولیه‌ی انتشار، ارزش دارند. اخبار روزانه، نمونه محتوایی است که همیشه سبز نیست. چون اخبار هر روز، تنها برای همان روز داغ و جذاب است و مثلاً فردای آن روز از ارزش خبری و بار آن کاسته می‌شود. مثالی دیگر از این نوع محتواها قیمت طلا، دلار، سکه و … در هر لحظه است. این نوسانات قیمتی همان‌طور که از روی اسم این عبارت می‌توان حدس زد، فقط برای مدت کوتاهی اعتبار دارند و مدام در حال تغییر و تحول هستند. پس این قبیل محتواها برای همیشه نمی‌توانند برای مخاطب جذاب باشند. آمار یا گزارش‌هایی که به‌صورت اعداد هستند و متغیرند و تنها برای یک بازه‌ی زمانی ساخته شده‌اند نیز از همین قبیل محتواها به شمار می‌آیند.

چند نمونه فرمت برای تولید محتوای همیشه سبز

برای تولید محتواهای ماندگار در طول زمان چندین فرمت وجود دارد:

 • ویدئوها و فیلم‌ها
 • محتواهای آموزشی برای افراد مبتدی و افراد پیشرفته
 • بررسی محصولات
 • لیست‌ها. راهنماها، جزوه‌ها و …

این نوع فرمت‌ها برای شما که به دنبال تولید محتوای همیشه سبز هستید، می‌توانند مفید باشند. یعنی مطالبی که در این قالب‌ها ارائه می‌شود به این راحتی‌ها کهنه، از کار افتاده و بی‌استفاده نشده و تا مدت‌ها کاربرد دارند.

موضوعات تازه و جذاب برای تولید محتوای همیشه سبز

بعضی ایده‌ها و موضوعات هستند که برای مخاطب همیشه جذاب‌اند و به‌اصطلاح روی بورس هستند. کار کردن و تولید محتوا در این زمینه‌ها به شما کمک می‌کند تا محتوایی با ارزش دائمی تولید کنید. در زیر برخی از این موضوعات را ببینید.

 • موضوعات عاشقانه
 • غذا و خوراکی
 • کاهش وزن و لاغری، افزایش وزن و چاقی
 • مسائل مالی، کسب‌وکار و درآمد
 • موضوعات انگیزشی، رشد و توسعه‌ی فردی و ….

چرا تولید محتوای همیشه سبز اهمیت دارد؟

همه دوست دارند مطلبی تولید کنند که برای همیشه یا حداقل برای مدت طولانی ماندگار، قابل‌استفاده و کاربردی باقی بماند. توجه کنید که ما نمی‌گوییم فقط تولید محتوای همیشه سبز خوب است و محتواهای دیگر ارزش و اعتباری ندارد. خیر این‌طور نیست. اگر شما یک تولیدکننده‌ی محتوا هستید، باید بدانید که بر حسب موضوع، حیطه و زمینه‌ای که در آن کار می‌کنید، نوع محتوای شما تعیین می‌شود. بعضی موضوعات مانند اخبار، قیمت‌ها، رویدادها یا حوادث مقطعی تنها در یک بازه‌ی زمانی است که داغ و پربازدید هستند و اصلاً نیازی نیست که برای همیشه ماندگار بمانند. این به این معنی نیست که این مدل محتواها کم‌اهمیت یا بی‌ارزش‌اند؛ بلکه این‌ها هم مهم هستند اما به‌خاطر ماهیت موقتی که دارند پس از گذشت مدتی از انتشار آنها، بازدیدشان کم شده یا از رسانه‌ها حذف می‌شوند.

در مقابل، موضوعات آموزشی، راهنماها، دستورالعمل‌ها، دایره‌المعارف‌ها و … محتواهایی هستند که برای مدت طولانی قابل استناد و مناسب برای رجوع مخاطبان به آن‌ها هستند.

پس به‌خاطر داشته باشید که در تولید نوع محتوا بحث خوب و بد مطرح نیست و یک نویسنده یا کپی‌رایتر یا تولیدکننده‌ی محتوا خودش بهتر می‌داند که برای نگارش و انتشار مطلبش می‌بایست از چه نوع محتوایی استفاده کند.

پس از این توضیحات، به سراغ مزایای تولید محتوای همیشه سبز می‌رویم و در می‌یابیم که چرا در برخی موضوعات، تولید محتوای همیشه سبز مناسب‌تر است؟ دلیل این امر می‌تواند یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

 • افزایش فروش
 • افزایش بازدید و ترافیک سایت
 • بهبود وضعیت سئوی سایت و رتبه‌ی آن در موتورهای جستجو
 • ارتباط بهتر و بیشتر با مخاطبان و مشتریان

چند نکته‌ی مهم و کاربردی برای تولید محتوای همیشه سبز

 1. استفاده‌ی درست از کلمات کلیدی

حتماً می‌دانید که یکی از اصول سئو، استفاده‌ی درست، به‌جا و مناسب از کلمه‌ی کلیدی است. کلمه‌ی کلیدی شما نباید بیش از اندازه طولانی و بلند باشد؛ چون به‌این‌ترتیب هم تکرار کردن آن در جاهای مختلف مقاله سخت و ناموزون جلوه خواهد کرد و هم این‌که برای شما بازدید خوبی از موتورهای جستجو نخواهد گرفت. پس در انتخاب این کلمه، دقت لازم را به خرج دهید.

 1. بهینه‌سازی سایت

استفاده از اصول و قواعد سئو (بهینه‌سازی موتورهای جستجو) بهترین روش برای بهینه‌سازی سایت شماست. اگر در این زمینه اطلاعاتی ندارید، سعی کنید که دانش و مهارت خود را با خواندن، مشورت گرفتن و شرکت در دوره‌های خاص بالا ببرید.

در نگارش مقاله‌های سایت خود همیشه از تصاویر مرتبط استفاده کنید. همان‌طور که در بالا هم اشاره شد، استفاده‌ی درست و مناسب از کلمه‌ی کلیدی در عنوان و در تمام متن به بهبود رتبه‌ی سئوی سایت شما کمک خواهد کرد.

 1. تهیه کردن محتوای مناسب برای افراد مبتدی و افراد پیشرفته در دو بخش مجزا

اگر شما در زمینه‌ای دانش و مهارت کافی دارید و می‌خواهید آن را از طریق مطالب آموزشی در اختیار دیگران قرار دهید، وقت آن است که به تولید محتوای همیشه سبز فکر کنید؛ زیرا همان‌طور که گفتیم، محتواهای آموزشی یکی از بهترین قالب‌ها برای تولید این قبیل محتواهای دائمی و کاربردی است.

اما به شما یک توصیه می‌کنیم: برای انجام بهتر این کار، تلاش کنید تا دانش، اطلاعات و مطالب آموزشی خود را در دو سطح مختلف تهیه کنید. یکی سطح مقدماتی برای افراد مبتدی و یکی سطح پیشرفته برای افراد ماهرتر. با این روش، شما طیف بزرگی از مخاطبان را با خود همراه خواهید کرد. هم مخاطبانی که سطح مبتدی هستند و تازه می‌خواهند چیزی را از ابتدا آموزش ببینند و هم آن‌ها که سطح مقدماتی را بلدند و مایل‌اند تا کمی پیشرفته‌تر کار کنند. شما در واقع با ارائه‌ی آموزش‌هایتان در دو سطح مختلف، این شانس را دارید که تعداد بسیار زیادی از مخاطبان و مشتریان سایت خود را راضی نگه دارید.

 1. عدم استفاده‌ی زیاد از اصطلاحات فنی، پیشرفته و سخت

برای تولید محتواهای همیشه سبز، سعی کنید تا با بیانی ساده و شیوا این کار را انجام دهید. بیش از اندازه از کلمات سخت و پیچیده و اصطلاحات فنی و تخصصی استفاده نکنید چون برخی مخاطبان که معنی این اصطلاحات را نمی‌دانند و توضیحی هم برای آن‌ها پیدا نمی‌کنند، به‌سرعت از مطالب شما خسته شده و از سایت خارج می‌شوند.

 1. به‌روز کردن محتوا

برای خلق یک محتوای عالی باید به‌روز باشید و متناسب با زمان حرکت کنید. نیازهای روز را بدانید و بر اساس آن مطالب مفید و کاربردی تولید نمایید. گاهی شاید لازم باشد مطالب قدیمی‌تر را به‌روز کرده و اطلاعات جدیدی به آن‌ها اضافه کنید یا متن مقاله‌ی قبلی را کم و زیاد کرده و تغییراتی در آن اعمال کنید. پس نترسید و دست‌به‌کار شوید.

برای موفقیت سایت خود، تنها به دنبال تولید محتوای همیشه سبز نباشید.

برای این‌که بازدید و ترافیک سایت شما افزایش یابد، می‌بایست محتوایی خوب و کاربردی خلق کنید. اما تصور نکنید که تنها راه نجات سایت شما استفاده از محتوای همیشه سبز است. نه این‌طور نیست. محتواهای بارگذاری شده در وب‌سایت شما باید ترکیبی از مقالات همیشه سبز و مقالات مهم، مفید و کاربردی باشد. مقالاتی با عناوین جذاب که با بیانی شیوا و یا روشی خلاقانه توجه مخاطب را به خود معطوف کند و پاسخگوی نیازهای او باشد.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت