10 دقیقه

امروزه در همه جای دنیا و بین همه‌ی کسب و کارهای جهان، رقابت حرف اول را می‌زند. هر کدام از صاحبان حرف و مشاغل تمام سعی خود را به کار می‌گیرند تا در کیفیت محصولات، سرویس‌دهی و خدمات، از رقبای خود پیشی بگیرند و مهم‌تر از همه در تلاش و تکاپو هستند تا در موتو‌رهای جستجوی گوگل، بیش از بقیه دیده شوند. یکی از این راه‌ها استفاده از گوگل‌‌ادز است. شاید قبلا بارها این واژه به گوش‌تان خورده و تا حدی‌ برایتان آشنا باشد اما امروز قصد داریم در این مقاله به توضیح آن پرداخته و هر چه که لازم است شما در این باره بدانید را بیان کنیم. پس با ما همراه باشید و لذت خواندن این مقاله را از دست ندهید.

تعریف گوگل‌ادز: این واژه در واقع یکی از گزینه‌های بازاریابی اینترنتی است و قبلا به نام گوگل‌ادورز شناخته می‌شد. گوگل‌ادز سرویس تبلیغات گوگل است و به شما کمک می‌کند تا خدمات و محصولات خود را به صفحات نخستین جستجوی گوگل تبدیل کنید. صفحاتی که بازدید‌کنندگان بیشتری دارد و به محض ورود کاربران به گوگل، توجهات زیادی را به خودش جلب می‌کند. با هزینه‌ای که برای این تبلیغ صرف می‌شود در ازای هر کلیک بر روی آن تبلیغ، مبلغی از حساب گوگل شما کسر می‌گردد. سیستم این نوع تبلیغات، همانند مزایده است به این شکل که تبلیغ‌دهنده باید کلمه‌ی کلیدی خود را انتخاب کند، سپس هزینه‌ی مورد نظر خود را پیشنهاد می‌دهد. البته در کنار چنین تبلیغاتی برچسب اد نمایش داده می‌شود.گوگل‌ادز در واقع اکوسیستمی‌است که از فاکتورهای زیر تشکیل شده است.

1)افرادی که به نت‌گردی مشغول هستند.

2) مشاغل و کسب و کارهایی که قصد دارند تبلیغات خود را برای مشتری بالقوه به نمایش بگذارند.

3)رسانه‌های اینترنتی: اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌هایی که می‌خواهند با نمایش تبلیغات به درآمد برسند.

در حقیقت خود شما به عنوان یک کسب و کار در رسانه‌های مختلف اینترنتی تبلیغات خود را به مخاطبین هدف نمایش می‌دهید.

آیا گوگل‌ادز روش کارساز و موثری است؟

 اگر تبلیغات گوگل‌ادز به دقت راه‌اندازی، تنظیم و مدیریت گردد، می‌تواند در اکثر کسب و کارها مفید و موثر واقع شود. نوشتن تبلیغات هدفمند و جذاب، انتخاب کلمات درست و کلیدی، تنظیم هزینه‌ی درست برای کاربران، انتقال صحیح و  اصولی کاربران و هدایت آن‌ها به صفحات سایت، همه و همه از عواملی هستند که می‌توانند بر تاثیر‌گذار بودن تبلیغات، اثر مستقیم داشته باشند. گاهی برخی از افراد به دلیل دانش اندک و اطلاعات کم از این نوع تبلیغات به شکل نادرستی استفاده می‌کنند و به این نتیجه می‌رسند که این تبلیغات، مفید و مثمر‌ثمر نبوده و برایشان به صرفه نیست.

گوگل‌ادز چه ویژگی‌هایی دارد؟

1)تبلیغات در گوگل‌ادز روشی سریع و کاربردی برای افزایش فروش و دست‌یابی به مشتریان بالقوه است.

2) به‌ازای هر کلیک به پرداخت هزینه نیاز است.

3) امکان زمان‌بندی مشاهده‌ی تبلیغات برای کاربران فراهم خواهد بود.

4) برای هر تبلیغ امکان بودجه‌بندی وجود دارد.

5) باید تبلیغات خود را به صورت مرتبط تعریف کنید.

6)می‌توانید تبلیغ خاصی را در یک مقطع زمانی خاص انجام دهید.

7)تبلیغات گوگل‌ادز ترافیک بالایی ایجاد می‌کند.

8)در ابتدای کسب و کارتان می‌توانید از این روش برای دیده‌شدن استفاده کنید.

 تبلیغات در گوگل‌ادز چه اهمیتی دارد؟

شاید با خودتان فکر کنید حالا که بازار تبلیغات تا این حد داغ است و فضای مجازی هم به عنوان یک ابزار ارتباطی مدت‌هاست در زمینه‌ی تبلیغات بسیار فعال و تاثیرگذار عمل می‌کند پس چه نیازی به گوگل‌ادز هست؟

باید گفت هر ثانیه 3/2 میلیون جستجو در گوگل انجام می‌شود. البته باید گفت این مقدار برای زبان فارسی کمتر از زبان انگلیسی است. حقیقت ماجرا اینجاست که وقتی کاربری در گوگل، واژه‌ای را جستجو می‌کند به دنبال یافتن اطلاعاتی درباره‌ی همان موضوع است. بنابراین در این لحظه، نمایش تبلیغات می‌تواند ترافیک بسیار هدفمندی را جذب سایت شما کند.

هزینه‌ی تبلیغات در گوگل‌ادز چه مقدار است؟

وقتی پای تبلیغات وسط باشد شاید اولین چیزی که به ذهن‌مان خطور کند، مبالغ گزاف و هنگفت باشد اما هیچ وقت نباید عجولانه قضاوت کرد. گاهی بعضی تبلیغات ارزش هزینه‌های بالا را دارند چون کسب و کارهای بسیار ارزشمندی هستند که هنوز هم ناشناخته مانده‌اند و کسی از وجود‌شان اطلاعی ندارد و تنها به واسطه‌ی همین تبلیغات است که شناخته شده و به مخاطبین خود معرفی می‌شوند. از این جهت گاهی خرج مبالغ زیاد نتایج مثبتی برایمان به ارمغان می‌آورد. اول از همه باید بدانید ایجاد  اکانت گوگل‌ادز رایگان است و شما بابت نمایش تبلیغات در گوگل، هیچ گونه هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنید. فقط به ازای کلیک بر روی هر تبلیغ است که باید هزینه بدهید. نکته‌ی مهم اینجاست که هزینه‌ها برای مشاغل مختلف متفاوت است و نباید انتظار داشت که نظاره‌گر هزینه‌هایی مشابه هم باشیم. در بحث هزینه‌ها یک فاکتور خیلی مهم است و آن پیشنهاد رقبای شما‌ست که هزینه‌ی کلیدی برای یک کلمه را مشخص می‌نماید. هر چه سود حاصل از جذب مخاطبی که آن واژه را جستجو کرده بیشتر باشد رقیب شما پیشنهاد بالاتری خواهد داد؛ شما هم مجبور خواهید شد برای برنده شدن در این مزایده پیشنهادی بالاتر از رقبای خود ارائه دهید.

نحوه‌ی تبلیغ در گوگل ادز: برای انجام این فرآیند ابتدا باید کار با گوگل‌ادز را یاد بگیرید. پس از یادگیری، شما قادر به ساختن یک اکانت خواهید بود. در پایان با استفاده از دانش و اطلاعات خودتان می‌توانید شروع به تبلیغ کنید. اگر حس می‌کنید به یادگیری تمایلی ندارید یا برای مدیریت تبلیغات وقت کافی ندارید می‌توانید با سفارش اکانت مدیریت‌شده‌ی گوگل مدیریت تبلیغات خود را برون‌سپاری کنید و فقط با دسترسی مستقیم، بر عملکرد تبلیغات‌تان نظارت داشته باشید.

گوگل‌ادز چیست و چگونه می‌توان در آن تبلیغ کرد؟

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، گوگل‌ادز یکی از سرویس‌های قابل ارائه توسط شرکت گوگل می‌باشد که به شما اجازه می‌دهد با پرداخت مبلغی به عنوان هزینه در صفحه‌ی نتایج گوگل ظاهر شوید.

گوگل‌ادز سیستمی است که به شما جهت بازاریابی خدمات و محصولات‌تان کمک می‌کند. در این روش متن تبلیغ در نتایج‌گوگل برای کوئری‌های مرتبط نشان داده می‌شود و این فرآیند در واقع یک سیستم پرداخت به ازای هر کلیک است. این ماجرا به این معنی‌ست که شما می توانید از طریق مزایده و سرمایه‌گذاری برای یک سری عبارات جایگاه تبلیغ را مشخص نمایید و فقط وقتی هزینه پرداخت می‌کنید که کاربر روی تبلیغات شما کلیک کرده باشد. تبلیغ در گوگل‌ادز به شکل متن کوتاهی ظاهر می‌شود که دو عنوان اصلی را در بر می‌گیرد: توضیحات و لینک یو آر‌ ال به سایت یا صفحه.

تبلیغ در قسمتی از صفحه مشاهده می‌شود که شما می‌خواهید مثلا در بالا یا پایین صفحه‌ی نتایج جستجو. خود شما قادر خواهید بود بر اساس مزایده‌ی خود جایگاه تبلیغ را مشخص کنید. تحقیقاتی معتبر نشان داده است که کاربران معمولا صفحات بعدی جستجو را بررسی نمی‌کنند. علاوه بر این موضوع هر چقدر تبلیغ شما جایگاه بالاتری داشته باشد بازدید‌کنندگان بیشتری را هم به خود جذب می‌کند و کاربران هم بیشتر از سایر تبلیغ‌ها بر روی آن کلیک خواهند کرد.

پیچیدگی تبلیغات در گوگل:

تبلیغات در گوگل پدیده‌ی سهل و ساده‌ای نیست و شما برای اینکه بتوانید جایگاه و ترافیک خوبی به دست بیاورید باید مزایده‌ی زیادی بر روی عبارات داشته باشید. اگر چه  شما این توانایی را دارید که در عرض چند دقیقه اکانت گوگل‌ادز خود را تنظیم و راه اندازی کنید اما بدون داشتن مدیریت درست و اصولی قادر نخواهید بود از بودجه‌ی خود به خوبی استفاده کرده و نتایج خوبی به دست آورید. اگر شما مدیریت خوبی نداشته باشید ممکن است مخاطب بعد از ورود به سایت‌تان به جهت نا‌مرتبط بودن متن تبلیغ و محتوای سایت، مایوس و ناامید شود. در چنین موقعیتی کاربر به عقب بر‌می‌گردد و شما در واقع بودجه و مشتری احتمالی خود را از دست می‌دهید.

چگونگی دسته بندی تبلیغات توسط گوگل:

وقتی گوگل در مورد جایگاه تبلیغ و مزایده تصمیم‌گیری می‌کند، فاکتور‌هایی که شما برای مزایده در نظر گرفته‌اید (هزینه برای هر کلمه) و تعداد کاربرانی که برروی آن تبلیغ کلیک کرده‌اند را در نظر می‌گیرد؛ در حقیقت گوگل به تبلیغات موثر، اولویت بیشتری می‌دهد. اگر تبلیغ و مقصد آن به عبارت مورد نظر نزدیک‌تر باشد، بازدید‌کنندگان بیشتری از طریق پرداخت به ازای کلیک به سایت شما خواهند آمد. فراموش نکنید که بازدید کننده‌ی خوب به مشتری خوب تبدیل می‌شود.

تفاوت سئو و گوگل‌ادز:

خوب است بدانید سئو و گوگل‌ادز رقیب یکدیگر نیستند بلکه به عنوان ابزاری قدرتمند شما را یاری می‌کنند تا به اهداف تجارت آنلاین خود برسید. وقتی که می‌خواهید ترافیک سریع‌تری به سمت سایت روانه کنید از گوگل‌ادز استفاده می‌نمایید و برای کسب موفقیت‌های آنلاین طولانی‌مدت و پایدار نیز باید به فکر استفاده هر چه بهتر از سئو باشید.

کدام یک بهتر است سئو یا گوگل ادز؟

تصمیم گیرنده‌ی اصلی در این موقعیت شما هستید و این خود شمایید که باید مشخص کنید به فراخور شرایط خود از کدام روش استفاده نمایید نتایج بهتری خواهید گرفت. اگر از لحاظ مالی مشکلی ندارید صد البته که تبلیغات روش بسیار مناسبی است اما اگر برای تبلیغات عجله ای ندارید و قصد ماندگاری طولانی‌مدت هم دارید به فکر سئو باشید؛ اما یادتان باشد اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را بگیرید از هر دو روش به صورت هم‌زمان استفاده کنید.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×