گوگل ادز چیست؟ چگونه در صدر نتایج گوگل قرار بگیریم؟

توسط | مرداد 14, 1400 | آموزش سئو, بازاریابی, طراحی سایت | 0 نظر

17 دقیقه

امروزه در همه جای دنیا و بین همه کسب‌وکارهای جهان، رقابت حرف اول را می‌زند. هرکدام از صاحبان حرفه و مشاغل تمام سعی خود را به کار می‌گیرند تا در کیفیت محصولات، سرویس‌دهی و خدمات، از رقبای خود پیشی بگیرند و مهم‌تر از همه در تلاش و تکاپو هستند تا در موتو‌رهای جستجوی گوگل، بیش از بقیه دیده شوند. یکی از این راه‌ها استفاده از گوگل‌‌ادز است. شاید قبلاً بارها این واژه به گوشتان خورده و تا حدی برایتان آشنا باشد؛ اما امروز قصد داریم در این مقاله به توضیح آن پرداخته و هر چه که لازم است شما در این باره بدانید را بیان کنیم. پس با ما همراه باشید و لذت خواندن این مقاله را از دست ندهید.

 

گوگل ادز چیست؟

این واژه در واقع یکی از گزینه‌های بازاریابی اینترنتی است و قبلاً به نام گوگل ادوردز شناخته می‌شد. گوگل‌ادز سرویس تبلیغات گوگل است و به شما کمک می‌کند تا خدمات و محصولات خود را به صفحات نخستین جستجوی گوگل تبدیل کنید. صفحاتی که بازدیدکنندگان بیشتری دارد و به‌محض ورود کاربران به گوگل، توجهات زیادی را به خودش جلب می‌کند. با هزینه‌ای که برای این تبلیغ صرف می‌شود در ازای هر کلیک بر روی آن تبلیغ، مبلغی از حساب گوگل شما کسر می‌گردد. سیستم این نوع تبلیغات، همانند مزایده است به این شکل که تبلیغ دهنده باید کلمة کلیدی خود را انتخاب کند، سپس هزینة موردنظر خود را پیشنهاد می‌دهد. البته در کنار چنین تبلیغاتی برچسب اد نمایش داده می‌شود. گوگل‌ادز در واقع اکوسیستمی است که از فاکتورهای زیر تشکیل شده است:

۱)افرادی که به نت گردی مشغول هستند.

۲) مشاغل و کسب‌وکارهایی که قصد دارند تبلیغات خود را برای مشتری بالقوه به نمایش بگذارند.

۳)رسانه‌های اینترنتی: اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌هایی که می‌خواهند با نمایش تبلیغات به درآمد برسند.

در حقیقت خود شما به‌عنوان یک کسب‌وکار در رسانه‌های مختلف اینترنتی تبلیغات خود را به مخاطبین هدف نمایش می‌دهید.

 

آیا گوگل ادز روش کارساز و مؤثری است؟

 اگر تبلیغات گوگل‌ادز به‌دقت راه‌اندازی، تنظیم و مدیریت گردد، می‌تواند در اکثر کسب‌وکارها مفید و مؤثر واقع شود. نوشتن تبلیغات هدفمند و جذاب، انتخاب کلمات درست و کلیدی، تنظیم هزینة درست برای کاربران، انتقال صحیح و اصولی کاربران و هدایت آن‌ها به صفحات سایت، همه‌وهمه از عواملی هستند که می‌توانند بر تأثیرگذار بودن تبلیغات، اثر مستقیم داشته باشند. گاهی برخی از افراد به دلیل دانش اندک و اطلاعات کم از این نوع تبلیغات به شکل نادرستی استفاده می‌کنند و به این نتیجه می‌رسند که این تبلیغات، مفید و مثمر ثمر نبوده و برایشان به‌صرفه نیست.

سرچ ارگانیک و گوگل ادز

گوگل‌ ادز چه ویژگی‌هایی دارد؟

۱)تبلیغات در گوگل‌ادز روشی سریع و کاربردی برای افزایش فروش و دستیابی به مشتریان بالقوه است.

۲) به‌ازای هر کلیک به پرداخت هزینه نیاز است.

۳) امکان زمان‌بندی مشاهدة تبلیغات برای کاربران فراهم خواهد بود.

۴) برای هر تبلیغ امکان بودجه‌بندی وجود دارد.

۵) باید تبلیغات خود را به‌صورت مرتبط تعریف کنید.

۶)می‌توانید تبلیغ خاصی را در یک مقطع زمانی خاص انجام دهید.

۷)تبلیغات گوگل‌ادز ترافیک بالایی ایجاد می‌کند.

۸)در ابتدای کسب‌وکارتان می‌توانید از این روش برای دیده‌شدن استفاده کنید.

 

چرا باید از تبلیغات گوگل استفاده کنید؟

شاید با خودتان فکر کنید حالا که بازار تبلیغات تا این حد داغ است و فضای مجازی هم به‌عنوان یک ابزار ارتباطی مدت‌هاست در زمینة تبلیغات بسیار فعال و تأثیرگذار عمل می‌کند پس چه نیازی به گوگل‌ادز هست؟

باید گفت هر ثانیه ۳/۲ میلیون جستجو در گوگل انجام می‌شود. البته باید گفت این مقدار برای زبان فارسی کمتر از زبان انگلیسی است. حقیقت ماجرا اینجاست که وقتی کاربری در گوگل، واژه‌ای را جستجو می‌کند به دنبال یافتن اطلاعاتی دربارة همان موضوع است؛ بنابراین در این لحظه، نمایش تبلیغات می‌تواند ترافیک بسیار هدفمندی را جذب سایت شما کند.

وقتی شروع به استفاده از گوگل ادز می‌کنید، متوجه خواهید شد که چقدر می‌تواند برای کسب‌وکار شما مفید باشد. زیرا استفاده از تبلیغات گوگل می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد:

1.ROI چشمگیر

در واقع، گوگل ادز می‌تواند بازده بالایی داشته باشد.

اگر برای کلمه کلیدی عالی پیشنهاد دهید و کیفیت وب‌سایت خود را حفظ کنید، به‌احتمال زیاد، افزایش بازگشت سرمایه خود را تجربه خواهید کرد.

2. یک کمپین PPC “معتبر”.

تبلیغات گوگل چیزی کمتر از یک تبلیغ معتبر پرداخت به‌ازای کلیک نیست. شما بر اساس کلیک‌ها پرداخت می‌کنید. اگر هیچ کلیکی وجود نداشته باشد، پس مجبور نیستید چیزی بپردازید. این همان معنای پرداخت به‌ازای کلیک است.

3. شما را در صدر قرار می‌دهد.

هنگامی که یک کلمه کلیدی به شما اختصاص داده می‌شود که تبلیغات شما بر روی آن اجرا می‌شود، گوگل آنها را در بالای SERPها (صفحات نتایج موتور جستجو) قرار می‌دهد. موقعیت شماره ۱ چند درصد کلیک می‌خورد؟ حدود 33٪ که بسیار بالاتر از سایر موقعیت‌های SERP است.

4.کلمات کلیدی با هدف

هر کلمه کلیدی شما را در مورد هدف جستجوگر آگاه می‌کند که بیشتر به شما ایده می‌دهد که آنها چه می‌خواهند؛ بنابراین، می‌توانید صفحاتی از وب‌سایت خود را که نیازهای جستجوگر را برآورده می‌کند، تبلیغ کنید.

این منجر به کاهش نرخ پرش و افزایش ترافیک می‌شود.

5. پایگاه‌داده کلمات کلیدی خود را گسترش دهید.

درحالی‌که برای کلمات کلیدی پیشنهاد می‌دهید، لیست گسترده‌ای از کلمات کلیدی با حجم جستجوی بالا و نرخ تبدیل بالا توسط گوگل به شما توصیه می‌شود. شما می‌توانید انتخاب کنید که آن کلمات کلیدی را به پایگاه‌داده خود اضافه کنید و محتوای خود را برای رتبه بالاتر در SERP بهینه کنید.

برای دریافت این توصیه‌ها ابتدا باید یک کمپین در گوگل ادز اجرا کنید.

تبلیغ گوگل

انواع مختلف کمپین‌های تبلیغاتی گوگل چیست؟

1.Search Ads

این تبلیغات در جایگاه‌های برتر SERP (از حدود 1 تا ۴) ظاهر می‌شوند. تبلیغات شبکه جستجو، هر زمان که فردی کلمه کلیدی را که تبلیغ روی آن اجرا می‌شود جستجو می‌کند ظاهر می‌شود.

  • Call-Only

به‌طورکلی، کلیک بر روی تبلیغات جستجو، کاربر را مستقیماً به صفحه فرود هدایت می‌کند. اما اگر Call-Only را انتخاب کنید، کلیک بر روی تبلیغات به کاربر این امکان را می‌دهد که مستقیماً با شما تماس بگیرد.

  • Dynamic

شما باید از تفاوت بین استاتیک و پویا آگاه باشید. باید بدانید که استاتیک تغییر نمی‌کند و پویا تغییر می‌کند؛ بنابراین، هنگامی که تبلیغات پویا در تبلیغات گوگل را انتخاب می‌کنید، عنوان آگهی شما باتوجه‌به کلمات کلیدی جستجو شده توسط کاربر متفاوت است.

2.Display Ads

هنگام مرور یک وب‌سایت، ممکن است متوجه انواع مختلفی از تبلیغات در حال اجرا در آن شده باشید.

شما می‌توانید با انتخاب مکان‌های وب‌سایت یا هدف قراردادن یک مخاطب خاص، در مورد مکان و نحوه نمایش آگهی خود تصمیم بگیرید.

3.Video Ads

تبلیغات ویدئویی فقط به مخاطبان موردنظر شما نشان داده می‌شود. به‌علاوه، همین فرمول در اینجا نیز صدق می‌کند: زمانی که کاربر تصمیم به تماشای این تبلیغات داشته باشد، هزینه آن را پرداخت می‌کنید.

4.Shopping

تبلیغات خرید برای وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک بهترین است؛ زیرا این تبلیغات می‌تواند برای آنها بسیار سودآور باشد.

اگرچه، برای اجرای این نوع تبلیغات، کار کاملاً متفاوت است؛ زیرا باید تقریباً هر ماه اطلاعات محصول را در Google Merchant Center به‌روز کنید. اما بااین‌وجود، باید بودجه و پیشنهاد CPC را نیز تعیین کنید.

5.Universal App Campaign

هنگامی که یک کمپین برنامه جهانی را اجرا می‌کنید، می‌توانید تبلیغات برنامه خود را برای کاربران iOS و Android به طور یکسان اجرا کنید. برنامه را در  search، یوتیوب و حتی play store خواهید یافت.

 

هزینه تبلیغات در گوگل‌ ادز چه مقدار است؟

وقتی پای تبلیغات وسط باشد شاید اولین چیزی که به ذهنمان خطور کند، مبالغ گزاف و هنگفت باشد؛ اما هیچ‌وقت نباید عجولانه قضاوت کرد. گاهی بعضی تبلیغات ارزش هزینه‌های بالا را دارند؛ چون کسب‌وکارهای بسیار ارزشمندی هستند که هنوز هم ناشناخته مانده‌اند و کسی از وجود‌شان اطلاعی ندارد و تنها به‌واسطة همین تبلیغات است که شناخته شده و به مخاطبین خود معرفی می‌شوند. ازاین‌جهت گاهی خرج مبالغ زیاد نتایج مثبتی برایمان به ارمغان می‌آورد.

اول‌ازهمه باید بدانید ایجاد اکانت گوگل‌ادز رایگان است و شما بابت نمایش تبلیغات در گوگل، هیچ‌گونه هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنید. فقط به‌ازای کلیک بر روی هر تبلیغ است که باید هزینه بدهید. نکتة مهم اینجاست که هزینه‌ها برای مشاغل مختلف متفاوت است و نباید انتظار داشت که نظاره‌گر هزینه‌هایی مشابه هم باشیم. در بحث هزینه‌ها یک فاکتور خیلی مهم است و آن پیشنهاد رقبای شما‌ست که هزینة کلیدی برای یک کلمه را مشخص می‌نماید. هر چه سود حاصل از جذب مخاطبی که آن واژه را جستجو کرده بیشتر باشد رقیب شما پیشنهاد بالاتری خواهد داد؛ شما هم مجبور خواهید شد برای برنده‌شدن در این مزایده پیشنهادی بالاتر از رقبای خود ارائه دهید.

 

نحوة تبلیغ در گوگل ادز

برای انجام این فرایند ابتدا باید کار با گوگل‌ادز را یاد بگیرید. پس از یادگیری، شما قادر به ساختن یک اکانت خواهید بود. در پایان با استفاده از دانش و اطلاعات خودتان می‌توانید شروع به تبلیغ کنید. اگر حس می‌کنید به یادگیری تمایلی ندارید یا برای مدیریت تبلیغات وقت کافی ندارید می‌توانید با سفارش اکانت مدیریت‌شدة گوگل، مدیریت تبلیغات خود را برون‌سپاری کنید و فقط با دسترسی مستقیم، بر عملکرد تبلیغاتتان نظارت داشته باشید.

برای تبلیغ در گوگل ادز شما احتیاج به یک اکانت جی‌میل دارید. ابتدا باید وارد وب‌سایت ads.google.com شوید و آدرس ایمیل و وب‌سایت خود را وارد کنید.

در قسمت بعد واحد پول موردنظر خود را وارد کنید که می‌تواند دلار یا لیر ترکیه یا درهم باشد. شما باید در این مرحله میزان بودجه خود را مشخص کنید.

در قسمت انتخاب کشور و مکان جغرافیایی نمی‌توانید به علت تحریم کشور ایران را پیدا کنید. پس بهتر است روی گزینه All countries and territories کلیک کنید.

حالا باید کلمه کلیدی مدنظر خود را انتخاب کنید. شما می‌توانید تعدادی کلمه کلیدی را انتخاب کنید.

در مرحله بعد باید متن تبلیغ خود را مشخص کنید و در نهایت روی گزینه save کلیک کنید.

در نهایت باید مشخصات پرداخت را وارد کنید. برای پرداخت هزینه می‌توانید از مؤسساتی که این پرداخت‌ها را انجام می‌دهند استفاده کنید.

تبلیغ در قسمتی از صفحه مشاهده می‌شود که شما می‌خواهید؛ مثلاً در بالا یا پایین صفحة نتایج جستجو. خود شما قادر خواهید بود بر اساس مزایدة خود جایگاه تبلیغ را مشخص کنید. تحقیقاتی معتبر نشان داده است که کاربران معمولاً صفحات بعدی جستجو را بررسی نمی‌کنند. علاوه بر این موضوع هرچقدر تبلیغ شما جایگاه بالاتری داشته باشد بازدید‌کنندگان بیشتری را هم به خود جذب می‌کند و کاربران هم بیشتر از سایر تبلیغ‌ها بر روی آن کلیک خواهند کرد.

گوگل ادز کمپین

داشبورد تبلیغات گوگل

شما تبلیغات و صورت‌حساب خود را تنظیم کرده‌اید، اما چگونه می‌توان عملکرد تبلیغ خود را ارزیابی کرد؟

شما می‌توانید از داشبورد Google Ads استفاده کنید.

داشبورد Google Ads اطلاعاتی در مورد همه چیز مربوط به تبلیغات گوگل شما در اختیار شما قرار می‌دهد.

داشبورد، در مورد کلیک‌ها، بیشتر تبلیغات جستجوی نمایش‌داده‌شده، نمودار حراج کلمات کلیدی و همچنین در مورد دستگاه‌هایی که کاربران به آن تبلیغ دسترسی داشته‌اند به شما اطلاعات می‌دهد.

چندین عنصر دیگر در داشبورد وجود دارد که می‌تواند به شما در تهیه تبلیغات بهتر در آینده کمک کند؛ بنابراین، با مطالعه همه آنها می‌توانید یک کمپین تبلیغاتی گوگل موفق راه‌اندازی کنید.

 

پیچیدگی تبلیغات در گوگل

تبلیغات در گوگل پدیدة سهل و ساده‌ای نیست و شما برای اینکه بتوانید جایگاه و ترافیک خوبی به دست بیاورید باید مزایدة زیادی بر روی عبارات داشته باشید. اگرچه شما این توانایی را دارید که در عرض چند دقیقه اکانت گوگل‌ادز خود را تنظیم و راه‌اندازی کنید؛ اما بدون داشتن مدیریت درست و اصولی قادر نخواهید بود از بودجة خود به‌خوبی استفاده کرده و نتایج خوبی به دست آورید. اگر شما مدیریت خوبی نداشته باشید ممکن است مخاطب بعد از ورود به سایتتان به جهت نا‌مرتبط بودن متن تبلیغ و محتوای سایت، مأیوس و ناامید شود. در چنین موقعیتی کاربر به عقب بر‌می‌گردد و شما در واقع بودجه و مشتری احتمالی خود را از دست می‌دهید.

گوگل ادز حراجی برای کلمات کلیدی با حجم جستجوی بالا برگزار می‌کند که در آن بالاترین قیمت پیشنهادی برنده می‌شود. اما همیشه این سناریو نیست. همیشه این‌طور نیست که بالاترین قیمت پیشنهادی برنده شود.

گوگل کیفیت وب‌سایت را قبل از اختصاص کلمه کلیدی به آن بررسی می‌کند (گوگل می‌خواهد نتایج مناسبی را در اختیار کاربران خود قرار دهد)؛ بنابراین، یک وب‌سایت باکیفیت که قیمت بالاتری ارائه می‌دهد، برنده حراج می‌شود.

 

چگونگی دسته‌بندی تبلیغات توسط گوگل

وقتی گوگل در مورد جایگاه تبلیغ و مزایده تصمیم‌گیری می‌کند، فاکتور‌هایی که شما برای مزایده در نظر گرفته‌اید (هزینه برای هر کلمه) و تعداد کاربرانی که بر روی آن تبلیغ کلیک کرده‌اند را در نظر می‌گیرد؛ در حقیقت گوگل به تبلیغات مؤثر، اولویت بیشتری می‌دهد. اگر تبلیغ و مقصد آن به عبارت موردنظر نزدیک‌تر باشد، بازدید‌کنندگان بیشتری از طریق پرداخت به‌ازای کلیک به سایت شما خواهند آمد. فراموش نکنید که بازدیدکنندة خوب به مشتری خوب تبدیل می‌شود.

 

تفاوت سئو و گوگل ادز

خوب است بدانید سئو و گوگل ادز رقیب یکدیگر نیستند؛ بلکه به‌عنوان ابزاری قدرتمند شما را یاری می‌کنند تا به اهداف تجارت آنلاین خود برسید. وقتی که می‌خواهید ترافیک سریع‌تری به سمت سایت روانه کنید از گوگل‌ادز استفاده می‌نمایید و برای کسب موفقیت‌های آنلاین طولانی‌مدت و پایدار نیز باید به فکر استفاده هر چه‌بهتر از سئو باشید.

 

کدام یک بهتر است سئو یا گوگل ادز؟

تصمیم‌گیرندة اصلی در این موقعیت شما هستید و این خود شمایید که باید مشخص کنید به فراخور شرایط خود از کدام روش استفاده نمایید تا نتایج بهتری بگیرید. اگر از لحاظ مالی مشکلی ندارید صدالبته که تبلیغات روش بسیار مناسبی است؛ اما اگر برای تبلیغات عجله‌ای ندارید و قصد ماندگاری طولانی‌مدت هم دارید به فکر سئو باشید؛ اما یادتان باشد اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را بگیرید از هر دو روش به‌صورت هم‌زمان استفاده کنید.

 

نتیجه

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، گوگل ادز یکی از سرویس‌های قابل‌ارائه توسط شرکت گوگل می‌باشد که به شما اجازه می‌دهد با پرداخت مبلغی به‌عنوان هزینه در صفحة نتایج گوگل ظاهر شوید.

گوگل ادز سیستمی است که به شما جهت بازاریابی خدمات و محصولاتتان کمک می‌کند. در این روش متن تبلیغ در نتایج گوگل برای کوئری‌های مرتبط نشان داده می‌شود و این فرایند در واقع یک سیستم پرداخت به‌ازای هر کلیک است. این ماجرا به این معنی است که شما می‌توانید از طریق مزایده و سرمایه‌گذاری برای یک سری عبارات جایگاه تبلیغ را مشخص نمایید و فقط وقتی هزینه پرداخت می‌کنید که کاربر روی تبلیغات شما کلیک کرده باشد. تبلیغ در گوگل‌ادز به شکل متن کوتاهی ظاهر می‌شود که دو عنوان اصلی را در بر می‌گیرد: توضیحات و لینک یو آر ال به سایت یا صفحه شما.

درصورتی‌که برای کسب‌وکار خود نیاز به مشاوره دارید می‌توانید با بخش مشاوره ما تماس بگیرید.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت