تبلیغات بنر‌ی چیست ؟

توسط | خرداد 19, 1400 | بازاریابی | 0 نظر

13 دقیقه

) یکی از سنتی ترین روش های تبلیغات دیجیتال که در مجموعه خدمات تبلیغاتی گوگل با نام    display adsشناخته می شود (.

باید بگویم که همه ما تاکنون حداقل یک بار با حجم عظیمی از تبلیغات بر روی سایت ها روبرو شده ایم. این تبلیغات گاهی آنقدر زیاد بوده اند که ،  ما را از ادامه مسیر جستجو در آن سایت منصرف کرده است ؛ چرا که محتوا و مفاهیم اصلی در آن سایت از نظر ما پنهان شده و اشتیاق ما را برای ادامه فعالیت مان از بین میبرد .

هدف این مقاله بررسی الگوهای استفاده از این تبلیغات بر روی سایت ها است و نه بررسی چگونگی قرار گیری آن برای بهبود کیفیت فضای سایت پس به سراغ چیستی آن می رویم :

همانطور که می دانید تبلیغات بنری از قدیمی ترین روش های تبلیغات دیجیتال محسوب می شود و نام آن در مجموعه خدمات تبلیغاتی گوگل با نام   display adsخوانده می شود . این نوع از تبلیغات اولین فرم ارائه محتوای خود در سایر سایتها ( جای به غیر از سایت خود ) می باشد که در قالب های گرافیکی و فرمت های مختلفی ظاهر می‌شود . طراحان تبلیغاتی از طریق کسب دانش کافی در زمینه طراحی آن افراد را به تماشای سایت خود ترغیب می کنند و تاثیرگذاری تبلیغات شما تا حد زیادی به نوع طراحی آنها بستگی دارد . در این راه کافیست که شما بر روی تبلیغ کلیک کنید تا وارد سایت مورد نظر شوید . قابل ذکر است که ،  محل قرارگیری و قالب آن نیز برای تاثیرگذاری مطلب اهمیت فراوانی دارد بطور مثال : یافتن ارتباط مفهومی بین تبلیغات و محتوای صفحه قرارگیری  ، ارتباط ذهنی مخاطب را پیوسته حفظ خواهد کرد و ممکن است به ایجاد سوالی در ذهن او ختم شود که پاسخش در تبلیغات شما میباشد ؛ پس حتما در مورد محل قرارگیری تبلیغ خود با سایتهای مورد نظر بحثی داشته باشید . همچنین ابعاد تبلیغات شما بر روی صفحه نیز ، از موارد قابل ذکر دیگری است که به طور مثال شما باید بدانید که تبلیغات مستطیلی که عرض بیشتری دارند از اهمیت بالاتری به نسبت مستطیل هایی با عرض کم برخوردار هستند ؛ بنابراین با آگاهی هر چه تمام  به سوی دنیای تبلیغات روید تا نتایج کاری شما به هدر نرود.

چگونه تبلیغات بنری به شما کمک میکنند ؟

همانطور که می دانید ماهیت یک تبلیغ نمایشی از هر آنچه که در کسب و کارتان رخ می‌دهد ، خبر میدهد . شما از طریق تبلیغات می توانید در روند پیشرفت کاری خودتان تاثیر گذار باشید و افراد را در جهت افزایش آگاهی ایشان از برند خود کمک کنید . این تنها کمک شما به سایت خود نخواهد بود و حتی اگر اتفاقی در روند کسب و کارتان نیافتد ، با افزایش نرخ کلیک بر روی سایتتان( ترافیک سایت) رتبه خود را افزایش خواهید داد .

اهداف تبلیغات بنری :

_ جذب بیشتر مخاطبان

_ معرفی بهتر تخفیفات و پیشنهادات به دلیل نمایش گرافیکی

_ افزایش ترافیک وب سایت

_ افزایش اگاهی از برند

 

مزایای تبلیغات بنری :

_ همانطور که گفتیم  نوع طراحی تبلیغ مورد نظر در جذب مخاطبان تاثیر بسزایی دارد و در این نوع تبلیغات نیز به علت استفاده از گرافیک های گوناگون چون گیف ، نرخ جذب مخاطبان بالاتر خواهد رفت .

_  بعلاوه شما قادر به  تحلیل و بررسی تبلیغات خود خواهید بود و پس از دریافت گزارشی از آن می توانید در روند طراحی تبلیغات بعدی تغییراتی ایجاد کنید تا به بهترین نوع طراحی دستیابید .

_و نهایتا اگر هیچ کدام از اهداف گفته شده برایتان میسر نشد، با افزایش تعداد کلیک بر روی سایتتان ترافیک آن را بیشتر کرده‌اید و رتبه خود را در گوگل بالاتر برده اید.

معایب این تبلیغات :

_ اما تمام موارد گفته شده معایبی را نیز به دنبال خواهند داشت ؛ به طور مثال گاهی به نظر میااید که سایت شما با افزایش نرخ کلیک بر روی آن ، پیشرفت کرده است، اما این اتفاق مقطعی می‌باشد چرا که ، در این روند تعدادی از مخاطبان هدفمند وارد سایت نخواهند شد که در این شرایط نرخ پرش سایت بالاتر خواهد رفت .

_ بعلاوه هدف همه افراد تاثیر گذاری بیشتر است ؛ پس ممکن است در این راه هزینه سنگینی را صرف تبلیغات خود کنند و یا به استفاده بیش از حد از آن سایتهای شان بپردازند و باعث ایجاد آزار بصری در مخاطبان شوند.

_ گاهی نیز این اتفاق نمی‌افتد و به دلیل حجم مطالب سایت و یا محل نادرست تبلیغات و یا ابعاد آن، تبلیغ مورد نظر ما مورد توجه کاربران قرار نمی گیرد و بازدهی کافی از آن ایجاد نمی شود.

 

انواع تبلیغات بنری :

_ Rich media :

ایا تا بحال متوجه ویدیوهایی که تا زمان بارگذاری کامل صفحه به صورت غیرمنتظره برایتان باز می‌شوند شده اید؟ این درست نوعی از تبلیغات است که ، با فرمتهای گوناگون برایتان در نظر گرفته می شود؛ البته نوعی از این مورد باعث آزار کمتر مخاطبان می شود که شامل ویدیوهایی است که تا زمان قرارگیری نشانگر موس بر روی آنها پخش نمی شوند که  مواردی از آن را بسیار مشاهده کرده اید.

_ تبلیغات نمایشی :

گمان میکنم گاهی اوقات با ورود به صفحه ای دیگر در یک سایت، با یک آگهی تمام صفحه را روبرو شده اید که در بالای آن نیز علامت ضدربدر را میبینید . در اینگونه تبلیغات شما هیچگونه تصمیمی برای نمایش آن ندارید اما ، به سرعت می توانید از آن خارج شوید . بایدگفت به هر حال چنین تبلیغاتی در ناخودآگاه شما ثبت می شوند و هرچه اصول رعایت شده در آن بیشتر و بهتر باشد ، تاثیرگذاری بیشتری بر روی ذهن شما خواهد داشت.

تبلیغات sponsorship :

در این فرمت شما لوگو برند خاصی را در طراحی وبسایت مشاهده می کنید . به طور ساده این نوع از تبلیغات با پرداخت مبالغی از طرف مدیران آن به عنوان اسپانسر بر روی سایت ایجاد می شوند که ، به صورت کلی نمایشی از آن برند را برای کاربران داشته باشند ؛  البته باید بگویم که اگر به تازگی کسب و کار خود را راه اندازی کرده‌اید و توان پرداخت هزینه های مالی را برای آن ندارید می توانید از برنامه هایی چونbanner sanck  و  canva.comاستفاده کنید و به راحتی  بنرهای حرفه ای را برای خود ایجاد کنید.

 

تبلیغات نیتیو و یا همسان :

با توجه به معایب مطرح شده از تبلیغات بنری توجه بیشتری به سمت استفاده از تبلیغات نیتیو همسان رفت که ، نوعی از تبلیغات بنری بوده که ایراداتی کمتری به آن وارد شده است که به طور خلاصه به آن می پردازیم :

همانطور که پیش از این نیز مطرح کردیم جایگاه تبلیغات شما در سایت از اهمیت بالایی برخوردار است. تبلیغات همسان دقیقا با توجه به همین امر راه را برای خود باز کرده است . این نوع به تبلیغاتی گفته می‌شود که ،در ان شاهد همخوانی محتوای تبلیغ با محتوای صفحه ای که در آن قرار گرفته‌ است ، هستیم ؛ به طوری که کاربر به علت همین همخوانی با درصد بیشتری به محتوا بر می خورد و به راحتی با کلیک بر روی آن وارد سایت موردنظر میشود. هدف از  این تبلیغات کاهش آزار و اذیت های بصری و حفظ یکپارچگی بین ذهن مخاطب و محتوا میباشد .

فرمتهای اصلی این تبلیغات:

_متنی        _  اسپانسری (شبکه های اجتماعی)         _ مطالب پیشنهادی          است .

فکر می‌کنم متوجه این موضوع شده اید که با هدفی که این نوع تبلیغات دنبال می کند ، نتایج بهتری را ارائه خواهند کرد و تاثیرگذاری بالاتری دارند .

حال به برخی از تفاوت های بین این دو می پردازیم :

تبلیغات همسان : _ همخوانی محتوای سایت و تبلیغ

_ نرخ کلیک بالا

_ مناسب برای بالا بردن ترافیک سایت

_ عدم ایجاد مزاحمت بصری

تبلیغات بنری : _ جدا بودن محتوا و تبلیغ

_ نرخ کلیک پایین‌تر

_ کاربران از روی اجبار بر روی آن کلیک می‌کنند در صورتی که در تبلیغات همسان کاربران حق انتخاب دارند

اما با توجه به نرخ پیشرفت روبه پایین تبلیغات بنری استفاده از آن به جهت رشد کسب و کارهای تان گزینه مناسبی نیست . برای درک بهتر آن می توانید به گوگل ترند مراجعه کنید و آمار رو به افول این نوع تبلیغات را متوجه شوید . اما به دلیل شناخته نشدن این نوع از تبلیغات به نسبت تبلیغات بنری در، ایران ، هنوز هم اولویت صاحبان کسب و کارها به استفاده از همان نوع قدیمی می باشد . بهتر است با اندکی اطلاعات بیشتر مسیر پیشرفت خود را هموار تر کنیم .

یکی از نکات مهم در این نوع از تبلیغات حضور call to action یا دعوت به عمل است . همانطور که میدانید تمامی این تبلیغات توسط اتحادیه تبلیغات دیجیتال  ( IAB ) دسته بندی می شود ؛  اما هیچ محدودیتی برای خلاقیت طراحان آنها وجود ندارد ؛ بنابراین اگر تبلیغ شما به نوعی کشش بصری در مخاطب ایجاد کند و از او برای بازدید سایت تان دعوت کند ، باید بگویم طراحی شما به درستی انجام شده است .

پرداخت هزینه های این تبلیغات :

CPC ( Cost Per Click ) : _

همانطور که از اسم این روش پیدا است ، شما به ازای هر کلیک بر روی تبلیغات مبلغی را پرداخت می کنید ؛ به طور مثال اگر فرض کنیم هزینه هر کلیک برروی تبلیغ ۲۰۰ تومان باشد و بودجه شما مبلغ یک میلیون تومان است ، در این صورت زمانی که تعداد کلیک ها بر روی تبلیغ به تعداد ۵۰۰۰ عدد رسید تبلیغ مورد نظر در سایت قابل نمایش نخواهد بود . البته می‌توانید پس از آن مجدداً حساب خود را شارژ کنید .

_ CPM ( Cost Per Mile )

این روش دریافت هزینه به ازای هر هزار بار نمایش در سایت می باشد و نهایتاً به مانند روش قبلی می توانید پس از اتمام بودجه تان مجدداً آن را شارژ نمایید.

نکته : در هیچ کدام از دو روش بالا فاکتور زمانی تاثیر گذار نمی باشد.

قیمت ثابت : این روش یکی از قدیمی ترین روش های پرداخت هزینه های تبلیغاتی است و برعکس دو روش قبلی که فاکتور زمان در آنها تاثیرگذار نبود در این روش ، شما به ازای مدت‌زمانی خاص مبلغی را پرداخت می کنید و نهایتاً مجری تبلیغات نیز تعهدی در مقابل نرخ کلیک و بازدید آن ندارد ؛ بلکه تنها به وظیفه خود نسبت به محدوده زمانی عمل می نماید .

فرآیند پس از کلیک بر روی تبلیغ مورد نظر :

حال باید تصورکنیم که کاربری بر روی یک تبلیغ کلیک کرده است ؛ چه اتفاقی می‌افتد و کدام صفحه برای او باز خواهد شد ؟ این صفحات که صفحات لندینگ نام دارند ، باید هدف مشخصی را دنبال کنند تا فرد به سرعت پس از ورود از انها خارج نشود. به طور کلی پس از طراحی درست تبلیغات تان باید به هدف صفحه لندینگ خود فکر کرده باشید تا بهترین نتیجه را به مخاطب بدهید . این اهداف می‌توانند اهدافی چون پر کردن یک صفحه ، تاریخچه ای از فعالیت های آن برند و یا نمایشی کوتاه از محصولات باشد تا با یک نظر کلی ادامه مسیر را برای مخاطب ایجاد کرده باشیم.

تبلیغات را از کجا شروع کنیم ؟

_ تعین هدف

_انتخاب رسانه (سایت ، وبلاگ ، اپ موبایل و یا شبکه تبلیغاتی و …. )

_  طراحی لندینگ

_تعیین سناریو برای کاربر تا تبدیل او به مشتری

_ زمانبندی و بودجه بندی

_ انالیز ابزار ها و اطمینان از کاربران واقعی بودن آنها

_آنالیز امار موفقیت و ضعف

_  بهینه سازی

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت