مزرعه لینک یا لینک فارم و بررسی مزایا و معایب آن

توسط | آذر 16, 1401 | آموزش سئو, بازاریابی | 0 نظر

16 دقیقه

در حال حاضر، هر صاحب وب‌سایتی می‌داند که لینک‌سازی چقدر برای سئو آنها اهمیت دارد. بک‌لینک‌ها سیگنال‌های ارزشمندی هستند که به موتورهای جستجو می‌گویند سایت شما ارزشمند است. آنها گواه این هستند که مردم نه‌تنها از سایت شما بازدید می‌کنند و محتوای شما را استفاده می‌کنند، بلکه آن را آن‌قدر دوست دارند که به آن لینک داده و به دیگران توصیه کنند.

اما گوگل و بقیه موتورهای جستجو هوشمند هستند. آنها تفاوت بین یک بک‌لینک ارگانیک که واقعاً به‌دست‌آمده است و یک میان‌بر بدون ارزش واقعی را می‌دانند.

مزرعه لینک یکی از تاکتیک‌هایی است که هنوز هم برای ایجاد سریع بک‌لینک گسترده از آن استفاده می‌شود. بااین‌حال، مزرعه لینک در درازمدت به‌مراتب بیشتر از فایده، ضرر دارد.

لینک فارم یا مزرعه لینک چیست؟

همان‌طور که یک مزرعه واقعی مکانی است که برای رشد و تولید غذا وجود دارد، مزرعه لینک، یک وب‌سایت (یا گاهی اوقات گروهی از آنها) است که صرفاً برای ایجاد پیوند به وب‌سایت‌های دیگر وجود دارد.

مزرعه لینک مجموعه‌ای از وب‌سایت‌ها است که همگی به هم لینک می‌دهند تا رتبه جستجوی خود را بهبود بخشند. مزارع لینک بسیار شبیه به شبکه‌های وبلاگ خصوصی (PBN) هستند، اما تفاوت این است که PBNها برای ارسال لینک به وب‌سایتی خارج از PBN ساخته شده‌اند، درحالی‌که وب‌سایت‌های داخل یک مزرعه لینک فقط به یکدیگر لینک می‌زنند.

مزارع لینک برای ارسال پیام یا ارائه محتوای ارزشمند وجود ندارند. در عوض، آنها سایت‌های ساختگی هستند که به‌صراحت برای افزودن به بک‌لینک وب‌سایت‌های قانونی ایجاد شده‌اند.

این روزها، مزرعه لینک به‌عنوان یک تاکتیک کلاه‌سیاه دست‌کاری برای افزایش مصنوعی رتبه صفحه در نظر گرفته می‌شود.

یک مالک مزرعه لینک سعی می‌کند تا جایی که ممکن است لینک‌ها و پست‌های وب‌سایت خود را بفروشد، با این آگاهی که سایت به طور اجتناب‌ناپذیری در نهایت از کار می‌افتد.

درگیرشدن با یک مزرعه لینک اکنون جریمه‌های رتبه‌بندی سنگینی را به همراه دارد که غلبه بر آن‌ها دشوار است، بنابراین بهتر است کاملاً از آن دوری کنید.

آیا مزارع لینک برای سئو مهم هستند؟

مزرعه لینک یک تکنیک سئو کلاه‌سیاه است که گوگل با آن مخالفت می‌کند. بااین‌حال، گوگل همیشه نمی‌تواند لینک‌های ساخته شده غیرطبیعی را پیدا کند؛ بنابراین بسیاری از سئوکارها هنوز مزرعه‌های لینک ایجاد می‌کنند. این تاکتیک به‌ویژه در صنایعی که معمولاً ایجاد لینک‌ها به روش طبیعی دشوار است، محبوب می‌باشد.

هنگامی که گوگل یک مزرعه لینک را می‌یابد، نه‌تنها سایت‌های موجود در مزرعه لینک را جریمه می‌کند، بلکه می‌تواند وب‌سایت‌هایی را که مزرعه لینک به آنها پیوند می‌دهد را نیز جریمه کند. به همین دلیل است که مدیران وب‌سایت‌ها و سئوکاران کلاه سفید باید بیاموزند که چگونه از دریافت بک‌لینک از آنها جلوگیری کنند.

مزرعه لینک چیست؟

تکنیک دامنه منقضی شده

روش بسیار محبوبی که اخیراً برخی از سئوکارها از آن استفاده می‌کنند، این است که دامنه‌های منقضی شده‌ای را خریداری می‌کنند که ممکن است امتیاز DR (Domain Rating) یا DA (Domain authority) بالایی داشته باشند و سپس آنها را به یک مزرعه لینک برای فروش بک‌لینک تبدیل کنند.

برای هر مبتدی در سئو، این‌طور به نظر می‌رسد که وب‌سایت موردنظر دارای امتیاز معتبر و لینک‌هایی از منابع معتبر است، اما واقعیت این است که این سایت‌ها هیچ ترافیکی از گوگل دریافت نمی‌کنند و آنها فقط برای فروش لینک ایجاد شده‌اند.

شما باید به هر قیمتی شده از این نوع لینک‌ها اجتناب کنید.

ویژگی‌های یک مزرعه لینک

درحالی‌که شناسایی برخی از مزارع لینک آسان‌تر است، برخی دیگر در نگاه اول دقیقاً شبیه وب‌سایت‌های قانونی به نظر می‌رسند.

بااین‌حال، بررسی بیشتر، همیشه آن‌ها را نشان می‌دهد که چه هستند.

برای تعیین اینکه آیا وب‌سایتی که پیدا کرده‌اید واقعاً یک مزرعه لینک پنهان است یا خیر، به دنبال ویژگی‌هایی مانند موارد زیر باشید:

  • امتیاز پایین صفحه رتبه گوگل – مدرکی که توسط گوگل تأیید می‌شود مبنی بر اینکه سایت باارزش تلقی نمی‌گردد.
  • محتوای بسیار کم‌عمق یا ضعیف نوشته شده که برای خوانندگان انسانی ارزش کمی دارد.
  • موضوعاتی که تصادفی و نامرتبط به نظر می‌رسند.
  • کل صفحاتی که چیزی جز لیستی از پیوندها بدون متن نوشته نیستند.
  • نام‌های دامنه‌ای که معنی ندارند یا فقط از حروف و اعداد تصادفی تشکیل شده‌اند.

هر چه تعداد بیشتری از این ویژگی‌ها را مشاهده کنید، به‌احتمال زیاد به یک مزرعه لینک نگاه می‌کنید.

وب‌سایت‌های قانونی منسجم هستند و از یک موضوع مشترک پیروی می‌کنند. آنها منطقی هستند و شما می‌توانید بگویید که صاحبان آن چه کاری انجام می‌دهند، حتی اگر خود سایت‌ها خیلی خوب اداره نشوند.

چگونه یک مزرعه لینک را شناسایی کنیم؟

هر زمان که فرصتی برای دریافت لینک از یک وب‌سایت دارید، مهم است که مطمئن شوید که سایت به یک مزرعه لینک تعلق ندارد. چند راه برای این کار وجود دارد:

۱. کیفیت کلی وب‌سایت را ارزیابی کنید.

وب‌سایت‌های درون یک مزرعه لینک تقریباً همیشه دارای محتوای بد نوشته شده و/یا رایانه‌ای هستند که در همه‌جا وجود دارد یا موضوعات عجیب‌وغریب را پوشش می‌دهد. آنها به دلیل استفاده از طراحی قالب بدون سفارشی‌سازی معمولاً عالی به نظر نمی‌رسند.

وب‌سایت‌های داخل یک مزرعه لینک احتمال بیشتری دارد که دامنه ارزانی مانند .top یا xyz. داشته باشند.

۲. به دنبال اطلاعات «نویسنده» و «درباره ما» باشید.

وب‌سایت‌های مزرعه لینک یا دارای نویسندگان ناشناس هستند یا پروفایل‌های نویسنده جعلی را با استفاده از عکس‌های استوک نمایش می‌دهند. آنها همچنین تمایل دارند صفحات “درباره ما” حداقل و/یا بی‌معنی داشته باشند که باعث می‌شود نتوان فهمید چه کسی پشت وب‌سایت است.

در نهایت، این وب‌سایت‌ها معمولاً اطلاعات تماس را ارائه نمی‌دهند، یا یک فرم تماس عمومی دارند.

۳. تعداد وب‌سایت‌های لینک شده را بررسی کنید.

درحالی‌که پیونددادن به سایت‌های معتبر مرتبط یک عمل سئوی خوب است، زمانی که یک وب‌سایت به تعداد زیادی سایت لینک می‌دهد نشانه خوبی نیست. اگر هر صفحه در یک وب‌سایت دارای تعداد زیادی لینک خروجی باشد، ممکن است با یک مزرعه لینک سروکار داشته باشید.

برای اینکه بدانید یک سایت به چند وب‌سایت پیوند دارد، از گزارش «دامنه‌های لینک شده» Ahrefs در ابزار Site Explorer استفاده کنید.

۴. انکر تکست‌ها را بررسی کنید.

سیگنال دیگر برای وب‌سایت مزرعه لینک، انکر تکست‌های غیرطبیعی در محتوای آن است. اگر اکثر انکر تکست‌ها حاوی کلمات کلیدی هستند، سئوی سایت احتمالاً لینک‌ها را دست‌کاری می‌کند و این احتمال وجود دارد که وب‌سایت بخشی از یک مزرعه لینک باشد.

Site Explorer به شما امکان می‌دهد انکرهای لینک‌های ورودی و خروجی را برای هر وب‌سایت بررسی کنید.

۵. اجازه ندهید معیارهای سئو شما را فریب دهند.

حتی اگر یک وب‌سایت به‌خوبی طراحی شده باشد و دارای DR (رتبه‌بندی دامنه) نسبتاً بالایی باشد، به این معنی نیست که بخشی از یک مزرعه لینک نیست. برخی از سئوکاران و وب‌مسترها DR سایت خود را به طور خاص برای فروش لینک افزایش می‌دهند.

معیار بهتری که باید به آن نگاه کرد، ترافیک جستجوی ارگانیک سایت و همچنین سابقه ترافیک ارگانیک آن است. این به شما ایده‌ای از روند رشد سایت می‌دهد و اینکه آیا واقعاً بازدیدکننده دارد یا خیر.

نکته دیگری که باید آنالیز کرد، کلمات کلیدی است که یک وب‌سایت برای آنها رتبه‌بندی می‌شود. برای مثال اگر یک سایت ۴ساله فقط برای بیش از ۳۰۰ کلمه کلیدی رتبه‌بندی می‌شود، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد و اگر مقالات به‌وضوح مملو از کلمات کلیدی هستند، بهتر است آن سایت را کنار بگذارید.

چرا گوگل از مزرعه لینک متنفر است؟

مزارع لینک ابتدا در پاسخ به PageRank، الگوریتم رتبه‌بندی گوگل ظاهر شدند.

در روزهای اولیه پیج رنک، هر لینک به یک وب‌سایت خاص، به‌عنوان یک رأی برای ارزش کلی و محبوبیت آن سایت در نظر گرفته می‌شد.

هر چه یک سایت بک‌لینک بیشتری داشت، ارزش آن بیشتر می‌شد و راه کمی برای تشخیص تفاوت بین بک‌لینک‌های واقعی و جعلی ایجاد شده برای دست‌کاری الگوریتم وجود داشت.

بااین‌حال، با تکامل الگوریتم و هوشمندتر شدن گوگل، در نهایت اقداماتی برای شناسایی مزارع لینک و جلوگیری از تسلط آنها بر SERP انجام شد.

در نتیجه، مالکیت، بهره‌برداری یا حتی اتصال به یک طرح مزرعه لینک اکنون می‌تواند با دلیل خوبی مجرمان را توسط گوگل و همچنین بقیه موتورهای جستجو جریمه کند.

گوگل به دلایلی محبوب‌ترین وب‌سایت و موتور جستجوی قابل‌اعتماد در جهان است. این موتور جستجو در ارائه نتایج با کیفیتی که افراد می‌توانند روی آن حساب کنند جدی است.

مزارع لینک عمداً سعی می‌کنند الگوریتم گوگل را دور بزنند تا به رتبه‌بندی‌های مصنوعی برای سایت‌هایی که آن رتبه‌ها را به ندارند دست یابند.

این امر به یکپارچگی SERPهای گوگل آسیب می‌رساند و رساندن جستجوگران را به بهترین پاسخ‌ها به پرسش‌های خود دشوارتر می‌کند.

لینک فارم یعنی چه؟

آیا مزرعه لینک ارزش ریسک را دارد؟

اگرچه مزرعه لینک ممکن است در ظاهر منطقی باشد، اما آنها واقعاً ارزش ریسک را ندارند.

موارد زیر تنها چند مورد از دلایل متعدد برای اجتناب از آنها است:

شما نمی‌توانید به کیفیت اعتماد کنید.

هرگز تصور نکنید که یک بک‌لینک به اندازه دیگری خوب است.

گوگل و بقیه موتورهای جستجو در ارزیابی کیفیت منبع لینک کاملاً ماهر هستند و بک‌لینک‌های بی‌کیفیت پاداشی دریافت نمی‌کنند.

به یاد داشته باشید، بک‌لینک‌های باکیفیت بالا:

  • طبیعی، اصیل و ارگانیک هستند.
  • از یک منبع معتبر و قابل‌اعتماد می‌آیند.
  • از منبعی می‌آیند که مرتبط با محتوای لینک شده است.

بک‌لینک‌ها از مزرعه‌های لینک هیچ یک از این ویژگی‌ها را ندارند، بنابراین احتمالاً در درازمدت به تلاش‌های سئوی شما آسیب می‌رسانند.

شما نمی‌توانید به طول عمر آن اعتماد کنید.

حتی اگر صاحب مزرعه لینک به‌اندازه کافی عملیات محکمی را انجام دهد تا از بسته‌شدن یا جریمه‌شدن جلوگیری کند، شما هیچ تضمینی ندارید که این لینک‌ها در مدت طولانی فعال باقی بمانند.

مزارع لینک اغلب به همان سرعت و ناگهانی که بالا می‌روند پایین می‌آیند، به این معنی که همه آن بک‌لینک‌هایی که برای آنها پول پرداخت کرده‌اید ناگهان ناپدید می‌شوند.

هیچ تضمینی وجود ندارد که لینک‌های خاص شما بدون هشدار، حذف نشوند یا تغییر نکنند، حتی اگر مزرعه لینک فعال باقی بماند.

به‌علاوه، الگوریتم‌های رتبه‌بندی دائماً در حال تغییر هستند. به‌عنوان‌مثال، گوگل در حال حاضر روی بهبود کنترل کیفیت کار می‌کند که اعتبار منبع لینک به‌علاوه طول عمر لینک را برای تعیین ارزش واقعی آن ارزیابی می‌کند.

ممکن است جریمه‌های سنگینی را متحمل شوید.

لینک‌های بی‌کیفیت، مانند لینک‌های مرتبط با مزارع لینک، سایت شما را در معرض خطر جریمه شدید قرار می‌دهند که غلبه بر آن دشوار خواهد بود.

این برای لینک‌های خروجی که به محتوای خود اضافه می‌کنید و همچنین بک‌لینک‌هایی که به سایت شما اشاره می‌کنند صدق می‌کند.

جریمه‌ها اغلب به طور خودکار از طریق یک فیلتر الگوریتم اعمال می‌شوند. بااین‌حال، اعضای تیم هرزنامه گوگل گاهی اوقات به‌صورت دستی سایت‌ها را برای نقض احتمالی دستورالعمل‌های وب‌مستر وب‌سایت بررسی می‌کنند و تصمیم به اعمال جریمه می‌گیرند.

همچنین ممکن است یک بازدیدکننده ناراضی یا یک رقیب، سایت شما را برای هرزنامه به گوگل گزارش دهد که در نهایت ممکن است منجر به جریمه شود.

اگر این اتفاق بیفتد، به طور رسمی به شما اطلاع داده نمی‌شود، اما کاهش قابل‌توجهی در ترافیک وب و رتبه‌بندی موتورهای جستجو خواهید دید.

شما نمی‌توانید به مجازات مشکوک اعتراض کنید؛ بنابراین تنها اقدام شما این است که یک نظارت کامل از سایت خود انجام دهید، مشکلات را برطرف کنید و امیدوار باشید.

به‌جای مزرعه لینک چه باید کرد؟

اگرچه مزرعه لینک ممکن است به‌عنوان یک راه‌حل سریع برای موفقیت در سئو به نظر برسد، اما در طولانی‌مدت نتیجه نمی‌دهد.

تنها راه برای دستیابی به موفقیت پایدار این است که وب‌سایت خود را با یکپارچگی راه‌اندازی کنید و از همان ابتدا انتخاب‌های بهینه‌سازی درستی داشته باشید. در اینجا چند نکته برای شروع وجود دارد:

۱. انتخاب‌های لینک‌های خود را بادقت بررسی کنید.

هنگام انتخاب پیوندهای خروجی برای افزودن به محتوای خود، مطمئن شوید سایتی که به آن پیوند می‌دهید معتبر است.

سایت‌ها و محتوا را در همان موقعیت خود انتخاب کنید. مطمئن شوید که مرتبط، قابل‌اعتماد و دارای رتبه خوبی هستند.

به یاد داشته باشید، یک لینک خروجی یک توصیه از طرف شما به مخاطبانتان است. پس عاقلانه انتخاب کنید.

هنگام درخواست لینک‌های ورودی از سایر صاحبان سایت نیز مراقب باشید. به‌خصوص باید از برخورد با هرکسی که سعی می‌کند لینک را به شما بفروشد اجتناب کنید.

به‌خاطر داشته باشید که اگر آنها لینک‌هایی را به شما می‌فروشند، احتمالاً آنها را به افراد دیگری نیز می‌فروشند، به این معنی که شما در قلمرو مزرعه لینک قرار دارید.

۲. تفاوت بین دایرکتوری‌ها و مزارع لینک را بدانید.

در نگاه اول، یک مزرعه لینک و یک دایرکتوری ممکن است شبیه به هم باشند. بااین‌حال، آنها بسیار متفاوت هستند.

دایرکتوری‌ها سازماندهی شده و به‌خوبی تنظیم شده‌اند، درحالی‌که مزارع لینک تصادفی هستند.

دایرکتوری‌ها وجود دارند تا به جویندگان اطلاعات کمک کنند آنچه را که به دنبال آن هستند پیدا کنند. در مقابل، مزارع لینک در واقع خدمات مفیدی به بازدیدکنندگان خود ارائه نمی‌دهند.

دایرکتوری‌ها همچنین برای تلاش‌های سئو و رتبه‌بندی SERP شما فوق‌العاده هستند. فقط گزینه‌های خود را به‌دقت ارزیابی کنید تا مطمئن شوید که به بهترین و مرتبط‌ترین گزینه‌ها برای صنعت یا جایگاه خود اضافه شده‌اید.

۳. روی کسب لینک‌های ارگانیک تمرکز کنید.

اگرچه هیچ مشکلی در درخواست یا تجارت لینک با همتایان معتبر در جایگاه شما وجود ندارد، اما هیچ جایگزینی برای بک‌لینک‌های کاملاً ارگانیک وجود ندارد.

بهترین راه برای به‌دست‌آوردن آنها این است که بر روی ایجاد یک کش از محتوای آموزنده و خوش‌ساخت تمرکز کنید که ارزش واقعی را برای بازدیدکنندگان وب شما فراهم می‌کند.

انواع موضوعات مرتبط با جایگاه خود و همچنین انواع مختلف رسانه را کاوش کنید. به سؤالات مخاطبان خود از زوایای منحصربه‌فرد برخورد کنید.

اطلاعات ارزشمند را به روش‌های جذاب و هیجان‌انگیزی ارائه دهید که افراد را ترغیب کند تا آن‌ها را به اشتراک بگذارند یا به آن لینک دهند.

به طور طبیعی، این روش یک‌شبه منجر به یک فهرست قوی از بک‌لینک‌ها نمی‌شود، اما بهترین و مؤثرترین راه برای دستیابی به نتایج پایدار است.

سخن پایانی

ساخت لینک ورودی از مزرعه لینک زمانی به‌شدت برای تأثیرگذاری بر رتبه سایت در صفحات نتایج جستجو مورداستفاده قرار می‌گرفت.

امروزه به لطف به‌روزرسانی الگوریتم‌های گوگل و سایر موتورهای جستجو، این عمل نه‌تنها باعث بهبود سئو سایت نمی‌شود، بلکه برعکس، بر روی دیده‌شدن وب‌سایت‌های مربوطه تأثیر منفی می‌گذارد.

آیا شما تابه‌حال تجربه روبه‌رو شدن با مزرعه لینک را داشته‌اید؟ در کامنت‌ها تجربه خود را در مورد مزرعه لینک بنویسید.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت