14 دقیقه

شما اکنون در حال گسترش کسب و کار خود هستید. استارتاپی را راه اندازی کرده اید که روز به روز نیاز به پیشرفت و ترقی دارد و شما به عنوان رهبر اصلی این کسب و کار باید آن را به سوی مسیر درست سوق داده و هدایت کنید. حال در این شرایط چه چیزی برای شما و نیز کسب و کار شما نقش اصلی را بازی می‌ کند؟ چه چیزی تفاوت ها را در این میان رقم می زند؟ تنها و تنها زمان…

دیگر هر کسی می داند که زمان را نمی توان خرید بلکه باید از آن به بهترین شکل ممکن استفاده کرد؛ به قول معروف :«هر چه زودتر، بهتر.» حال شما که در سودای رسیدن به موفقیت هستید، فکر می کنید که می توانید با تا لنگ ظهر خوابیدن به هدف خود برسید؟ قطعا نه. چه کارآفرین باشید چه همسر رئیس جمهور باید صبح زود از خواب برخیزید چرا که جدا از بحث زمان و فرصت طلبی، سحر خیزی به شما این امکان را می دهد که با حواس پرتی کمتر و انرژی تازه تر به انجام برخی کارها نظیر امور خلاقانه، ورزش مناسب و گذران وقت با خانواده بپردازید.

در پایان اما با جمله ای معروف از آدولف هیتلر مقدمه را به پایان می رسانم :«مرد ها ۶ ساعت می خوابند، زن ها ۷ ساعت و احمق ها ۸ ساعت!»

۱- تیم کوک، مدیر عامل اپل

مدیر عامل کنونی این غول تکنولوژی بسیار به سحرخیزی معروف است. بنا به گزارشی، تیم کوک هر روز صبح ساعت ۳:۴۵ از خواب بر می خیزد و به مدت یک ساعت ایمیل هایش را آنالیز می نماید. پس از آن به باشگاه ورزشی می رود تا بقیه ایمیل ها را در استار باکس چک کند و در نهایتاً به دفتر کار خود می رود. تیم کوک در این خصوص می گوید :«البته وقتی شما عاشق کار خود باشید، به فعالیت های خود به چشم کار نگاه نمی کنید.»

۲- میشل اوباما، همسر باراک اوباما (رئیس جمهور پیشین آمریکا)

در حالی که خود شخص باراک اوباما به کم خواب بودن معروف است اما در برابر همسرش حرفی برای گفتن ندارد. میشل اوباما در مصاحبه با اپرا می گوید که هر روز ۴:۳۰ صبح قبل از فرزندانش از خواب بیدار می گردد.

او در این باره می گوید :«اگر ورزش نکنم احساس خوبی نخواهم داشت و افسرده خواهم شد.»

۳- تیم آرمسترانگ، مدیر عامل AOL

مدیر اجرایی سابق گوگل در مصاحبه با گاردین می گوید که خیلی اهل خواب نیست و هر روز در ساعت ۵ یا ۵:۱۵ از خواب بیدار می گردد، ورزش می نماید، کتاب می خواند، سایت ها را مرور می نماید و با دختر خود که او هم از قضا بسیار سحرخیز است وقت می گذراند. آرمسترانگ می گوید که سعی می نماید تا قبل از ساعت ۷ صبح ایمیلی ارسال نکند.

۴- اورسلا برنز، مدیر عامل زیراکس

برنز که هر روز صبح ساعت ۵:۱۵ از خواب بیدار می شود، ساعات اولیه صبح را برای چک کردن ایمیل هایش استفاده نموده و گاهی اوقات تا نیمه شب نیز به کار مشغول می شود. او همانند بسیاری از کارآفرینان موفق جهان، زمانی را به ورزش اختصاص داده و دو روز در هفته با یک مربی خصوصی تمرین می نماید.

۵- جف ایملت، مدیرعامل شرکت جنرال الکتریک

ایملت در مصاحبه با Fortune می گوید که هر روز صبح در ساعت ۵:۳۰ برای تمرینات قلبی عروقی از خواب بر می‌ خیزند. وی در این زمان به مطالعه مقالات گوناگون مشغول شد و شبکه CNBC را تماشا می کند. بنا بر گفتهٔ خود جف ایملت، وی ۲۴ سال است که هفته ای ۱۰۰ ساعت کار می کند.

۶- ایندرا نویی، مدیر عامل شرکت پپسی

نویی هر روز ساعت ۴ صبح از خواب بیدار می گردد. وی در مصاحبه با Fortune گفته است که :« خواب برای من هدیه ای از طرف خدا بوده است؛ هدیه ای که هرگز از آن نصیبی نبرده ام!

وی در گفته ای دیگر اذعان داشته است که هیچ گاه دیر تر از ۷ صبح در محل کار حاضر نشده است.

۷- دن لی، مدیر عامل شرکت NextDesk

دن لی در مصاحبه با Tech Insider بیان کرده است که هر روز صبح ساعت ۳:۳۰ از خواب بیدار شده و این کار هر کسی نیست. نخستین کاری که دن لی در ساعات اولیه صبح انجام می دهد، نوشیدن دو لیتر آب به همراه دو فنجان قهوه و یک اسموتی است. وی سپس ۳۰ دقیقه از زمان خود را به مطالعه اختصاص می دهد.

دن لی در ساعت ۵:۱۵ صبح و در زمانی که اغلب مدیران و انسان های موفق بر می خیزند، در سالن ورزش حاضر است و تا ساعت ۶:۱۵ تمرین می نماید. پس از تمرین، دن به مدت یک ساعت دوش می گیرد، صورتش را اصلاح می کند و به محل کار خود می رود تا در ساعت ۷:۱۵ پشت میز کارش حاضر باشد.

۸- جک دروسی، مدیر عامل توئیتر و Square

بنا به گفته مجله نیویورک تایمز، بنیان گذار توییتر هر روز ساعت ۵:۳۰ صبح از خواب بیدار می شود تا هم مراسم مراقبه خود را داشته باشد و هم مسافتی حدود شش مایل را پیاده روی کند.

۹- سرجیو مارچیونه، مدیر عامل شرکت فیات کرایسلر

مارچیونه هر روز از ساعت ۳:۳۰ آغاز به کار می نماید تا نگاهی بر شرایط بازار اروپا و اخبار این زمینه داشته باشد. یکی از مدیران در مورد برنامه و اخلاق کاری مارچیونه می گوید :«سرجیو روز هشتمی در هفته اختراع نموده است که ما در آن کار می کنیم.» مدیر دیگری درباره وی گفته است :«زمانی که در ایتالیا تعطیلات سر می رسید، او برای کار به آمریکا می آمد و وقتی که در آمریکا زمان تعطیلات بود، وی برای کار به ایتالیا باز می گشت.»

۱۰- کوین اولری مدیر عامل شارک تانک

اولری پس از چک کردن بازارهای اوراق قرضه، به مدت ۴۵ دقیقه مشغول تمرین با الپتیکال یا دوچرخه سواری و تماشای برنامه های مربوط به کسب و کار تلویزیون می گردد. به این ترتیب پس از یک ساعت مطالعه و پژوهش ساعت ۹:۳۰ در محل کار خود حاضر می گردد.

۱۱- باب ایگر، مدیر عامل دیزنی

بنا بر گفتهٔ شخص ایگر، وی هر روز صبح ساعت ۴:۳۰ از خواب بر می خیزد. او در مصاحبه با Fortune عنوان کرده است که :«ساعات اولیه صبح برای من بسیار سازنده و بدون اتلاف است. در این ساعات دوچرخه سواری می کنم، هفته ای دو بار با دستگاه های هوازی مشغول به کار می شوم، با مربی خود به تمرین می پردازم و وزنه برداری انجام می دهم. در این لحظات به خوبی می توان فکر کرد. من بر این باور هستم که ورزش استرس را تسکین می دهد و به بهبود توان کاری یاری می نماید.»

بیل جرج (استاد مدرسه بازرگانی هاروارد و مدیرعامل سابق مدترونیک)، روش کاری ایگر را دریچه ای به سوی ایده های جدید تر و خلاقانه تر معرفی می کند.

۱۲- ریچارد برانسون، مدیرعامل گروه ویرجین

برانسون در مصاحبه ای با Business Insider فرموده است که :«حتی وقتی در جزیره خصوصی خود در حال استراحت هستم؛ صبح ها ساعت ۵:۴۵ از خواب بیدار می شده و تمام توان خود را به کار می گیرم تا از ساعات اولیه صبح بهترین بهره برداری ممکن را داشته باشم و بعد به محل کار بروم.»

۱۳- مری بارا، مدیر اجرایی جنرال موتورز

بارا مانند همتای پیشین خود دنیل آکرسون (مدیر اجرایی فعلی جنرال موتورز) بسیار سحر خیز است. بنا به مشخصات درج شده از وی در پروفایل او در نیویرک تایمز، بارا حتی پیش از آنکه به سمت مدیرعاملی منصوب شود، در ساعت ۶ صبح در دفتر کار خود حاضر بود.

۱۴- بیل گراس بنیان گذار PIMCO

روز کاری گراس کمی زودتر از یک صبح زود آغاز می گردد! او ساعت ۴:۳۰ از خواب بیدار می گردد تا شرایط بازار را آنالیز کرده و در ساعت ۶ صبح پشت میز کارش حاضر می شود.

۱۵- مارتا استوارت، نویسنده آمریکایی

مارتا استوارت، نامی است که بسیار به سخت کوشی معروف است اما برخی از بخش های دیگر زندگی وی از جمله ساعات خواب او نادیده مانده است. استوارت قبل از رسیدن خدمه خود در ساعت ۶:۳۰ صبح از خواب بیدار می شود و به حیوانات خانگی خود (اسب، الاغ و بیش از ۲۰۰مرغ) صبحانه می دهد.

در ضمن وی تا آخر شب بیدار می ماند و مطالعه می پردازد یا اینکه به تماشای تلویزیون می نشیند. او در مصاحبه ای گفته است :«این سبک زندگی شاید برای برخی خسته کننده باشد اما برای من نه. من به خواب کم ترین اهمیت را می دهم و معتقدم که خواب خودش می آید.»

استوارت فقط 4 ساعت در روز می خوابد.

۱۶- کارا گلدین، بنیان گذار و مدیر عامل شرکت Hint Water

وی طی مصاحبه ای با Business Insider، اذعان داشته است که راس ساعت ۵:۳۰ از خواب بیدار می شود، تقویم خود را نگاه می کند و ایمیل های خوانده نشده را می خواند تا مطمئن گردد هیچ کار ضروری تا قبل از شام از قلم نیفتاده باشد. وی پس از خاتمه این کارها، قهوه خود را می نوشد و با همسرش به پیاده روی می رود تا پس از آن در ساعت ۷:۱۵ در محل کار خود حاضر گردد.

۱۷- دیوید کوش، مدیر عامل ویرجین آمریکا

کوش به عنوان مدیر عامل ویرجین آمریکا از ریچارد برانسون (بنیانگذار اصلی ویرجین) عقب نمانده و در ساعت ۴:۱۵ صبح از خواب بر می خیزد، ایمیل های مورد نظر خود را ارسال می نماید، به رادیو ورزشی گوش می دهد، مقاله ای می خواند و در سالن ورزشی دوچرخه سواری می کند.

۱۸- دارل کاونز، مدیر عامل شرکت Zulily

مدیر عامل این شرکت خرده فروشی آنلاین هر روز صبح ساعت ۶ از خواب بیدار می گردد. وی در این باره می گوید :«بخشی از اعلام الارم بیدار شدن من پیش نمایشی از تصویر بروزرسانی شده محتوای سایت است. بنابراین اولین کاری که انجام می دهم مقایسه سایت با تصویر مورد نظر است تا تطابق بین آن ها برقرار باشد.»

۱۹- سالی کراچک، مدیر عامل و بنیان گذار Ellevest

یکی از مدیران سابق شرکت دربارهٔ سحر خیزی  کراچک جمله ای را بیان می کند :«در هیچ زمانی به اندازه ساعت ۴ صبح، کارایی سالی کراچک بالا نیست.»

خود کراچک در این مورد می گوید :«یک فنجان قهوه دم می کنم. نور چراغ ها را در حالت کم نگه می دارم و به گربه دخترم اجازه می دهم که کنار رایانه ام بخوابد.»

وی در ادامه به توضیحات خود اضافه کرده و بیان نموده است که در این ساعت از زمان، ذهن او در روشن ترین و خلاق ترین حالت خود واقع شده است و هنوز درگیر مکالمات داخلی نشده است. او در اضافه می کند :«در این بازه زمانی از روز، ایده های درهم و برهمی به ذهنم خطور می نمایند که برخی از آن ها واقعا خوب هستند.»

۲۰- هوارد شولتز، مدیر عامل استارباکس

بنا به گزارش Portfolio.com شولتز روز خود را با تمرینات ورزشی آغاز می نماید که معمولا دوچرخه سواری به همراه همسرش است اما وی همیشه خود را تا ساعت ۶ صبح به دفتر کار می رساند.

۲۱- تیم گان، مشاور Project Runway

نام برده روز کاری خود را از ساعت ۵:۳۰ صبح آغاز نموده و در حین خواندن نیویورک پست، قهوه خود را می نوشد. تیم گان یکی از هواداران سرسخت سحر خیزی است. او در ادامه شرح می دهد که عاشق بیدار شدن قبل از طلوع خورشید است و حتی روزهای تعطیل خود را با ۵۰ دراز و نشست در تختخواب آغاز می نماید.

۲۲- ویتوریو کولاو، مدیر عامل وودافون

به گزارش گاردین، کولاو هر روز ساعت ۶ صبح از خواب بیدار می شود و بعد از تمرینات ورزشی تا حدود ساعت ۱۰:۴۵ شب کار می نماید. وی پس از صرف شام با خانواده، راس ساعت ۱۱:۳۰ به تختخواب می رود تا آماده خوابیدن شود.

۲۳- پل انگلیش، از بنیان گذاران کایاک

انگلیش در مصاحبه با Inc می گوید :«راس ساعت ۶ صبح از خواب بیدار می شوم و معمولا چند دقیقه قبل از این که از تختخواب بلند شوم، ذهن خود را در یک مدیتیشن کوتاه آرام می کنم. من پس از چک کردن ایمیل در گوشی همراهم به ورزش می پردازم و حدود 10 سال است که تمرین یوگا انجام می دهم تا جایی که حتی یک اتاق مخصوص مراقبه در منزل خود ساخته ام.

(لازم به ذکر است که منبع مقاله زیر businessinsider می باشد که ترجمه اولیه آن را سایت زومیت انجام داده است.)

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×