ثروتمند‌ترین افراد تاریخ؛ معرفی 10 ثروتمند برتر تاریخ بشریت

توسط | دی 7, 1400 | بیوگرافی افراد موفق, موفقیت | 0 نظر

10 دقیقه

شناختن ثروتمند‌ترین انسان‌های روی زمین، آگاهی از میزان ثروت‌شان و رمز و رازهای آنها برای مردم همیشه جالب توجه بوده است. شاید اگر در عصر حاضر کسی نام ثروتمند‌ترین افراد جهان را از شما بپرسد، بدون لحظه‌ای درنگ یاد ایلان ماسک، جف بزوس، بیل گیتس و… بیفتید؛ اما باید بدانید که این افراد، تنها افراد ثروتمند جهان نبوده‌اند. صدها و شاید هزاران سال قبل در نقاط مختلف جهان انسان‌هایی زندگی می‌کردند که میزان ثروت‌شان از ثروتمندان عصر ما هم بیشتر بوده است. آنها این دارایی زیاد را از طرق مختلفی همچون کشورگشایی، جنگ و خونریزی، سرمایه‌گذاری‌های زیر‌کانه، تجارت، سلطنت، تاجگذاری و… به دست آورده بودند. به همین دلیل نام‌شان به عنوان ثروتمند‌ترین افراد تاریخ ثبت شده است.

ده نفر از ثروتمند‌ترین افراد تاریخ

امروز ده نفر از ثروتمند‌ترین افراد تاریخ را به شما معرفی می‌کنیم. اگر شما هم مایلید این افراد را بشناسید، این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

1_ کورنلیوس واندربیلت (Cornelius Vanderbilt)

کورنلیوس واندربیلت (Cornelius Vanderbilt)؛ از ثروتمندترین افراد تاریخ

کورنلیوس واندربیلت (Cornelius Vanderbilt)

 

کورنلیوس واندربیلت، از سرشناس‌ترین چهره‌های تاریخ آمریکاست؛ که خانواده‌اش هنوز هم از افراد سرشناس این کشور می‌باشند. ثروت او از طریق ساختن ریل‌های راه‌آهن و خطوط کشتیرانی، در قرن نوزدهم به دست آمده است. دارایی‌های او  پس از پایان جنگ داخلی در آمریکا رشد و گسترش زیادی پیدا کرد و در زوهای اوج کاری کورنلیس؛ به 185 میلیارد دلار هم رسید.

 

2_هنری فورد (Henry Ford)

هنری فورد (Henry Ford)؛ از ثروتمندترین افراد تاریخ

هنری فورد (Henry Ford)

هنری فورد، موسس کمپانی خودرو‌سازی فورد است؛ که از مشهورترین و بزرگترین چهره‌های صنعت خودرو‌سازی در آمریکا به شمار می‌آید. او شرکت خود را در زمینه‌ی خودرو‌سازی راه‌اندازی نمود و برای اولین بار سیستم تولید بر مبنای خط تولید را ایجاد کرد. در سیستم خط تولید، بین افراد تقسیم کار صورت می‌گیرد و هر کس عهده‌دار قسمت کوچکی از کار می‌شود. به این ترتیب، سرعت کار بیشتر شده و قیمت نهایی محصول نیز کاهش می‌یابد. البته هنری فورد در آن زمان دستمزدی بیشتر از حد متوسط آن دوره به کارگرانش می‌داد. او با پیاده‌سازی ایده‌ی خط مونتاژ، ماشین‌های ارزان قیمتی تولید می‌کرد تا عموم مردم توانایی پرداخت آن را داشته باشند. ثروت شخصی او  را معادل 199 میلیارد دلار تخمین زده‌اند.

 

3_معمر قذافی (Muammar Gaddafi)

معمر قذافی (Muammar Gaddafi)

معمر قذافی (Muammar Gaddafi)

معمر قذافی، دیکتاتور لیبی بود. لیبی کشوری سرشار از منابع نفتی در شمال آفریقاست؛ که به مدت 42 سال تحت حکومت فردی دیکتاتور به نام معمر قذافی اداره می‌شد. او در طی این 42 سال ثروتی معادل 200 میلیارد دلار جمع آوری کرده بود؛ که البته در آخر هم به دادش نرسید. قذافی در سال 2011 در جریان جنگ داخلی لیبی و انقلاب مردم کشته شد و حکومتش سرنگون گشت.

 

4_ ویلیام فاتح (William the Conqueror)

ویلیام فاتح (William the Conqueror)

ویلیام فاتح (William the Conqueror)

ویلیام فاتح، نخستین پادشاه انگلیس، از دودمان نورمن‌ها بود که ثروتش را معادل 209 تا 229 میلیارد دلار تخمین زده‌اند. ویلیام به دلیل فتوحات زیادی که در زمان حکومتش بین سال‌های 1066 تا 1087 داشت، لقب ویلیام فاتح را کسب کرده بود. او در زمان حکومتش در انگلستان اقدامات زیادی انجام داد. از جمله اینکه پادشاهی متحد انگلستان ر‌ا پایه گذاری کرد و دستور ساخت یکسری بناها و استحکامات نظامی سنگی را صادر نمود. او همچنین نیروی دریایی و ارتش را تاسیس کرد.

5_یاکوب (جیکوب) فوگر (Jakob Fugger)

(جیکوب) فوگر (Jakob Fugger)

(جیکوب) فوگر (Jakob Fugger)

اگرچه این تاجر آلمانی، به اندازه‌ی دیگر افراد این لیست مشهور نمی‌باشد، اما توانسته ثروت فراوانی را در عرصه‌ی تجارت و بانکداری از آن خود کند. ثروتی حدود 221 میلیارد دلار.

فوگر در سال 1459 زاده شد و در سال 1525 از دنیا رفت. او در طول عمرش ثروت زیادی را از طریق فروش پارچه در ایتالیا و استخراج طلا و نقره از معادن مجارستان و بوهم کسب نمود.

 

6_ میر عثمان علی خان (Mir Osman Ali Khan)

میر عثمان علی خان Mir Osman Ali Khan

میر عثمان علی خان

میر عثمان علی خان، با داشتن ثروتی معادل 230 میلیارد دلار، از ثروتمند‌ترین مردان تاریخ به شمار می‌آید. البته کمتر کسی است که اسم او را شنیده باشد. او پس از فوت پدرش در سال 1911 حاکم بخش حیدرآباد هند شد و در طول 37 سال حکومتش اقدامات خوبی در حوزه‌های آموزش، خطوط راه آهن و صنعت برق و الکترونیک انجام داد. میر‌عثمان سرانجام در سال 1967 از دنیا رفت.

 

7_ نیکلای الکساندروویچ رمانوف (Nikolai Alexandrovich Romanov)

نیکلای الکساندروویچ رمانوف (Nikolai Alexandrovich Romanov)

نیکلای الکساندروویچ رمانوف (Nikolai Alexandrovich Romanov)

نیکلای الکساندروویچ رمانوف یا همان تزار نیکولای دوم؛ که آخرین پادشاه روسیه نیز به شمار می‌آمد، ثروتی معادل 300 میلیارد دلار داشت. ثروت نیکولای دوم از پادشاهی و حکمرانی و استثمار دیگر کشورها به دست آمده بود. او همچنین از طریق زمین‌های تحت تملکش و همینطور دارایی‌هایی که در صنعت و تجارت داشت، ثروت فراوانی کسب کرده بود. قبل از سرنگونی حکومت روسیه، نیکلای و خانواده‌اش به دست انقلابیون بلشویک روسی کشته شدند. اما پس از مرگ، کلیسای ارتودکس روسیه او را مقدس خواند و به این ترتیب نیکلای به عنوان ثروتمند‌ترین قدیس تاریخ بشر لقب گرفت.

 

8_اندرو کارنگی (Andrew Carnegie)

اندرو کارنگی (Andrew Carnegie)

اندرو کارنگی (Andrew Carnegie)

این مرد اسکاتلندی ثروتمند و معروف؛ که ثروتش به 310 میلیارد دلار می‌رسید، در خانواده‌ای فقیر متولد شده بود. در آن زمان انقلاب صنعتی موجب بیکاری بسیاری از افراد شد و پدر اندرو هم از این قاعده مستثنی نبود. اندرو وقتی تقلا و تلاش‌های پدرش را برای یافتن شغل شاهد بود و می‌دید که او برای کار به هر کار‌فرمایی التماس می‌کند؛ مصمم شد تا خانواده‌اش را برای همیشه از فقر نجات دهد. او چند سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلف را امتحان کرد و در نهایت شرکت صنایع استیل و فلزات ایالات متحده آمریکا را تاسیس نمود. ورود او به صنعت فلزات در سال‌های پس از جنگ، خوش اقبالی زیادی برایش به همراه داشت و ثروت فراوانی معادل 30 هزار یورو نصیب او کرد. نام او به عنوان یکی از ثروتمند‌ترین افراد تاریخ ثبت شده است.

او سپس در 64 سالگی کارخانه فلزاتش را با تمام امتیازش به جی پی مورگان، واگذار نمود تا راه را برای ورود جوانان باز کرده باشد. اندرو یک مرد خیر و نیکوکار هم بود و اعتقاد داشت “ثروتمند مردن برای یک مرد ننگ است”.  به این معنی که آدم باید در طول عمرش از ثروتش استفاده نماید نه اینکه آن را با خود به گور ببرد. او با همین عقیده 350 میلیون دلار از ثروتش را برای ساخت دانشگاه و کتابخانه‌های عمومی صرف کرده بود. بی شک او یکی از ثروتمند‌ترین و مردم‌دوست‌ترین انسان‌های تاریخ بشر است.

 

9_ جان دیویس راکفلر (John D. Rockefeller)

جان دیویس راکفلر (John D. Rockefeller)

جان دیویس راکفلر (John D. Rockefeller)

ثروت راکفلر آمریکایی، معادل 340 میلیارد دلار تخمین زده شده است. او از بنیان‌گذاران شرکت استاندارد اویل (از بزرگترین شرکت‌ها در زمینه‌ی نفت و انرژی) است. راکفلر از همان نوجوانی شم اقتصادی خوبی داشت و به دنبال پول درآوردن بود. او چند شغل همچون پرورش بوقلمون و فروش شکلات را امتحان کرد و در 16 سالگی با رها کردن درس و مدرسه؛ به شغل منشی‌گری روی آورد. در سنین جوانی با ورود به صنعت نفت به یک تاجر موفق تبدیل شد و کسب و کارش روی روال افتاد. راکفلر در 90 سالگی درگذشت؛  اما در زمان حیاتش اقدامات بشر دوستانه‌ای همچون تاسیس دانشگاه‌های شیکاگو و راکفلر را نیز انجام داد.

 

10_مانسا موسی اول (Mansa Musa)

ثروت مانسا موسی اول، پادشاه مالی که به جای پدربزرگش بر تخت پادشاهی تکیه زده بود، بی حد و حساب بود. ثروت او را حدود 400 میلیارد دلار تخمین زده‌اند؛ که آن را از تجارت، نمک و طلای سرزمینش به دست آورده بود. البته او در کنار ثروتمند بودن بسیار هم بخشنده بود. تا جایی که از کنار هیچ فقیری بی اعتنا گذر نمی‌کرد.  او در دوران سلطنتش مساجد، مدارس، دانشگاه‌ها و کتابخانه‌های زیادی تاسیس نمود که هنوز هم پابرجا هستند. البته این حکومت قدرتمند و ثروتمند تنها تا دو نسل پس از او ادامه یافت و سلطنت خاندانش بعدها به دلیل جنگ‌های داخلی و منطقه‌ای فرو‌پاشید.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت