13 دقیقه

اگر کمی اهل مطالعه درباره افراد ثروتمند و موفق باشید، حتما نام جف بزوس را تا به حال شنیده‌اید. با توجه به اخبار اخیر، می‌دانیم که ایلان ماسک از جف بزوس پیشی گرفته و اکنون ایلان ماسک ثروتمند ترین فرد جهان است، اما جف همچنان بر قدرت خودش باقی است. او که از سال ۲۰۱۷ تا کنون ثروتمندترین فرد جهان بود، همچنان پرقدرت به کار خودش ادامه می‌دهد. جف ببزوس موسس، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت آمازون است. خیلی از افراد در ایران و سراسر دنیا از این فروشگاه اینترنتی خرید می‌کنند.

در واقع دنیای امروز بقای خود را در حوزه خرید و فروش، مدیون شرکت آمازون و آقای بزوس است. موسس آمازون که کار خود را تنها با یک ایده اولیه شروع کرد، هم اکنون در حوزه‌ی تجارت الکترونیک، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد؛ به همین دلیل زندگینامه‌ی جف بزوس می‌تواند برای شما و همه علاقمندان به کسب و کار اینترنتی، بسیار جالب باشد. در کنار تمام سختی‌ها، تلاش‌های مثال‌ زدنی جف باعث موفقیت او شده است. بهتر است هرچه زودتر درباره فعالیت‌های کاری و زندگی شخصی این سرمایه گذار آمریکایی صحبت کنیم. مطمئن هستم در انتها با خواندن بیوگرافی جف بزوس، او را الگوی خود قرار می‌دهید.

زندگی پر پیچ و خم جف بزوس در آغاز

آنچه که درباره‌ی بیوگرافی جف بزوس بسیارمهم و ناراحت کننده است، دوران کودکی او است. جف در تاریخ ۱۲ ژانویه ۱۹۶۴ در نیومکزیکو متولد شد. پدر جف، فردی با درآمد بسیار معمولی بود. پدر او اهل شیکاگو و مالک یک دوچرخه فروشی در آمریکا بود. داستان غم‌انگیز زندگی جف از آنجایی شروع می‌شود که پدر و مادر او از یکدیگر طلاق می‌گیرند. ذکر این نکته حائز اهمیت است که مادر جف در زمان تولد او بسیار جوان بود. گفته می‌شود مادرش ۱۷ ساله بود که جف به دنیا آمد.

اما پس از آن، زندگی پدر و مادر جف یک سال بیشتر دوام نیاورد و پدر مادرش از هم جدا شدند. مادر او زمانی که فرزندش پنج سال بیشتر نداشت، برای اینکه همچنان بی‌خانمان نمانند با یک مهاجر کوبایی ازدواج کرد. نام پدرخوانده جف، مایک بزوس بود؛ به همین دلیل پس از ازدواج مادرش با پدرخوانده‌اش، نام او هم به بزوس تغییر کرد.

به گفته خود جف ‌بزوس، پدربزرگ مادری‌اش درس‌های بسیار زیادی به او یاد داده است و جف، موفقیت‌های خود را مدیون پدربزرگش است. او تقریباً تمام تابستان‌های زندگی‌اش را در مزرعه پدربزرگش گذرانده بود و در آنجا کارهایی مانند تعمیر آسیاب را انجام می‌داد. جف از همان ابتدا استعداد زیادی در مهارت‌های فنی داشت. او از ابتدا با کیت‌های الکترونیکی بازی می‌کرد و با آن‌ها تمرین می‌کرد. در خاطرات جف بزوس اینطور گفته شده که او برای اتاق خودش یک آژیر هشدار طراحی کرده بود.

جف در سال ۱۹۸۶ از رشته الکترونیک و کامپیوتر از دانشگاه پرینستون فارغ التحصیل شد، همچنین در زمان دانشجویی نیز در سازمان دانشجویی تحقیقات فضایی دانشگاه خودش مشغول به کار بود، اما از این جا تقریباً فعالیت‌های حرفه‌ای جف، آغاز شد.

شروع کار بزوس

جف بزوس بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی، در چند شرکت بسیار معتبر مانند شرکت فیتل مشغول به کار شد. او در شرکت فیتل بر روی پیاده سازی شبکه‌های رایانه‌ای کار می‌کرد. به نظر می‌رسد او از ابتدا به دنبال کسب مهارت در تجارت الکترونیک بود. جف از همان ابتدا سعی کرد شغل خود را پایه ریزی کند و مهارت‌های بسیاری کسب کند. بزوس زمانی که در این شرکت‌ها کار می‌کرد، رشد بی‌نظیری پیدا کرد، اما این پایان کار او نبود. او افق‌های بیشتری را در آینده خود می‌دید؛ اینگونه بود که کم‌کم با مشاهده اهمیت اینترنت، به فکر راه اندازی یک شرکت اختصاصی افتاد.

شرکت آمازون، بزرگترین فروشگاه اینترنتی

ایده‌ی تاسیس شرکت آمازون از آنجایی به فکر جف بزوس رسید، که متوجه رشد استفاده از اینترنت در جهان شد. بزوس در سال ۱۹۹۴ متوجه شد که استفاده از اینترنت نسبت به یک سال گذشته، حدود ۲۳ درصد افزایش یافته است؛ اینگونه بود که او سعی کرد نقشه تاسیس شرکتی را در ذهنش طراحی کند. هدف بزوس این بود که افراد بتوانند از راه دور، خرید و فروش انجام دهند.

از این رو جف بزوس به دنبال شرکت‌هایی گشت که کالاهایشان را از راه دور ارسال می‌کردند. او موفق شد لیستی از ۲۰ شرکت برتر در این حوزه را تهیه کند و اینگونه بود که کم‌کم موفق شد شرکت آمازون را تاسیس کند. جالب است بدانید که والدین او نیز تمام پس‌اندازی که برای دوران بازنشستگی جمع کرده بودند، به جف و شرکت آمازون اهدا کردند. آن‌ها هم مانند تمام پدر و مادرهای دنیا در موفقیت فرزند خودشان سهیم بودند. مبلغ اهدایی آن‌ها چیزی حدود ۳۰۰ هزار دلار بود که به عنوان سرمایه اولیه شرکت آمازون، صرف شد.

شرکت آمازون در ابتدا تنها به فروش ‌کتاب پرداخت، اما پس از مدتی جف متوجه شد که تنها فروش کتاب نمی‌تواند او را به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل کند؛ از این رو تصمیم گرفت که محصولات دیگری را نیز وارد فروشگاه اینترنتی خود کند. این سرآغاز موفقیت‌های شرکت آمازون بود. او به مرور دی وی دی، کتابخوان‌های الکترونیکی و حتی پوشاک را وارد این فروشگاه اینترنتی کرد.

بزرگترین ریسک بزوس

جف بزوس درباره سرمایه گذاری در حوزه اینترنت می‌گوید: من به خودم بسیار افتخار می‌کنم که چنین کاری انجام داده‌ام و ریسک به این بزرگی را پذیرفته‌ام؛ چرا که هیچ یک از افراد در آن زمان، جرات سرمایه‌گذاری روی اینترنت را نداشتند، اما من این کار را انجام دادم و این معامله خطرناکی بود. جالب‌تر از آن این است که پدرخوانده و مادر جف هم از او به شدت حمایت کردند. شاید یکی از عوامل موفقیت جف بزوس، پشتیبانی و حمایت‌های خانواده او بود. امروز این شرکت خرده فروشی از سرتاسر جهان، مشتری‌های خاص خود را دارد و میلیاردها دلار درآمد کسب می‌کند.

نام شرکت آمازون چگونه انتخاب شد؟

در ابتدا جف بزوس نام دیگری را برای شرکت خود انتخاب کرده بود. نام اولیه این شرکت Abracadabra بود، اما بسیاری از دوستان او با صحبت کردند و او را متقاعد کردند که این نام، گزینه‌ی مناسبی برای شرکت نیست؛ بنابراین او نام شرکت را به آمازون تغییر داد. هدف جف بزوس از انتخاب چنین نامی این بود که فروشگاه اینترنتی کوچکش، روزی مانند رود آمازون به بزرگترین کتابخانه جهان تبدیل شود. شرکت آمازون که در سال ۱۹۹۴ توسط جف بزوس تأسیس شد، هم اکنون پردرآمدترین شرکت اینترنتی است، البته با تمام این‌ها چندی پیش بزوس اعلام کرد که از سمت مدیرعاملی این شرکت کناره گیری خواهد کرد.

شرکت فضایی بلو اوریجین

شرکت بلو اوریجین از دیگر موفقیت‌ها و اهداف جف بود. این شرکت فضایی در سال ۲۰۰۰ تاسیس شد. جف علاقه بسیار زیادی به فضا دارد و همچنین طرح‌های بسیار زیادی برای ایجاد مکان‌های تفریحی، هتل و شهرهای فضایی در سر دارد. جالب است بدانید که یکی از اهداف جف بزوس از تاسیس این شرکت، آسان کردن سفرهای فضایی به سایر سیارات بود.

در واقع خواسته‌ی بزوس این است که کره زمین از انسان‌ها تخلیه شود و آن را پاک نگه دارند. در نهایت او می‌خواهد کره زمین را به مکانی تفریحی تبدیل کند. همان طور که می‌بینید بلند پروازی‌ها و اهداف بزرگ جف بزوس بی پایان و نامحدود است. من مطمئن هستم فردی که توانسته شرکت آمازون را در عصری مبهم تاسیس کند، این کار را هم می‌تواند انجام دهد.

خرید واشنگتن پست توسط بزوس

جف بیزاس در سال ۲۰۱۳ اعلام کرد که قصد دارد روزنامه واشنگتن‌ پست را بخرد. او مبلغ ۲۵۰ میلیون دلار را برای خریداری این روزنامه پیشنهاد داد. پس از چندی این روزنامه مقاله‌ای بسیار طولانی درباره جف ‌بزوس نوشت و منتشر کرد. سرانجام طرفین به توافق رسیدند و جف بزوس موفق شد واشنگتن پست را بخرد.

سایر سرمایه ‌گذاری‌های جف بزوس

او نه تنها در روزنامه واشنگتن پست، بلکه در شرکت‌های دیگری مانند گوگل جزو سرمایه داران بسیار بزرگ است. او در سال ۱۹۹۸ چیزی حدود ۲۵۰ هزار دلار در شرکت گوگل سرمایه گذاری کرد. گفته می‌شود سهام بزوس امروزه حدود ۳.۱ میلیارد دلار ارزش دارد.

او همچنین در سازمان‌های خیریه و شرکت‌های غیر انتفاعی نیز سرمایه گذاری می‌کند؛ به علاوه او با ثروت خودش موسسه خیریه‌ای را برای امور تحصیلی تاسیس کرده است، البته جالب است بدانید که سرمایه اولیه این خیریه از سود والدینش در سرمایه گذاری آن‌ها در آمازون است. جف بزوس در زمینه‌های دیگری هم سرمایه گذاری کرده است؛ برای مثال وقتی که در سال ۲۰۱۱ اولین آیپد شرکت اپل معرفی شد، او هم اولین تبلت آمازون را به جهانیان معرفی کرد، البته تبلت آمازون، کیندل فایر نام داشت.

علاوه بر تمام این‌ها جف بزوس از آنجایی که علاقه زیادی به فضا دارد، روی ساخت پهپادهای جدید نیز سرمایه گذاری کرده است. در سال‌های اخیر او به همراه گروهش روی پهپادی با نام آمازون پرایم ایر کار می کند.

افتخارات جف بزوس

البته که این فرد، افتخارات و جوایز بسیار زیادی دارد، اما ما در این قسمت به بخشی از افتخارات او اشاره می‌کنیم.

جف بزوس توانست در سال ۱۹۹۹ عنوان فرد اول سال را به دست بیاورد. این عنوان را مجله تایمز به او داد.

در سال ۲۰۰۸ او از سوی مجله یو اس نیوز به عنوان یکی از بهترین رهبرهای آمریکا انتخاب شد.

همچنین جف‌بزوس دارای یک مدرک دکترای افتخاری از دانشگاه کارنگی ملون است.

در سال ۲۰۱۱ مجله اکونومیست جایزه اختراع خود را به شرکت آمازون و بزوس داد. این جایزه به دلیل اختراع تبلت آمازون بود.

در سال ۲۰۱۲ نیز لقب تاجر سال به او اهدا شد.

اما حالا که تا حدود زیادی با زندگی شخصی و حرفه‌ای جف بزوس آشنا شده‌اید، بهتر است چند جمله انگیزشی از این انسان موفق را دنبال کنید. این جملات انگیزشی را روزی چندین بار بخوانید و مدام زندگینامه جف بزوس را در ذهن خود مرور کنید. او کسی بود که بدون توجه به عدم شهرت اینترنت در سال‌های اولیه، توانست کمک بزرگی به تجارت آمریکا و کل دنیا بکند.

جملات انگیزشی جف بزوس

  • کارهای بزرگ از گام‌های کوچک تشکیل می‌شوند. این دقیقا همانند یک درخت بزرگ بلوط است که از یک بلوط کوچک ایجاد می‌شود.
  • تنها، کاری را انجام دهید که برای انجام آن سرشار از شور و اشتیاق هستید و هرگز به دنبال شور و اشتیاق دیگران نباشید.
  • من میلیاردها دلار در آمازون ضرر کرده‌ام، اما تنها چیزی که برایم مهم است، موفقیت بزرگ در جهان است.
  • آن چیزی که ما در نهایت به آن تبدیل می‌شویم، تنها وابسته به انتخاب‌های خود ما است. این خود ما هستیم که می‌توانیم به یک داستان فوق العاده تبدیل شویم.
  • اگر در یک سال، تعداد آزمون و خطاهای خود را دو برابر کنید، خلاقیت خودتان هم دو برابر می‌شود.
  • نام تجاری برای هر شرکتی مانند شهرت برای یک انسان است. شما تنها با انجام کار سخت و هدفمند می‌توانید به شهرت خوبی دست پیدا کنید.
  • من به همراه گروهم در شرکت آمازون، سه ایده‌ی بسیار بزرگ داریم که ۱۸ سال است به این ایده‌ها پایبند هستیم. دلیل موفقیت شرکت آمازون هم به خاطر پایبند بودن به این ایده‌ها است. اول: همیشه اولویت با مشتری است، دوم: همیشه خلاقیت داشته باشید، سوم: همیشه صبور باشید.

دانلود PDF زندگینامه جف بزوس

دانلود پاورپوینت زندگینامه جف بزوس

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت