دامنه ir یا com کدام برای سئو بهتر است؟

توسط | آذر 27, 1401 | آموزش سئو | 0 نظر

9 دقیقه

نام دامنه، آدرس وب‌سایت شما است که کاربران اینترنتی برای بازدید از وب‌سایت شما در نوار URL مرورگر تایپ می‌کنند.

به زبان ساده، اگر وب‌سایت شما یک‌خانه باشد، نام دامنه شما آدرس آن خانه است.

دامنه‌ها انواع مختلفی دارند. مثلاً شما می‌توانید پسوندهای متفاوتی برای دامنه خود انتخاب کنید. برای نمونه می‌توان به org، com، ir، int ، net و … اشاره کرد.

اما دامنه com و ir برای ما آشناتر هستند. حالا می‌خواهیم بدانیم که از بین com و ir کدام دامنه برای ما بهتر است.

در این مقاله ما تفاوت بین دامنه ir با com ،ویژگی‌های مثبت و منفی هرکدام و تأثیر آن‌ها بر سئو را ارائه می‌کنیم.

https://5darsadiha.com/domain-selection/

تفاوت اصلی بین دامنه ir و com چیست؟

در ابتدا بهتر است بررسی کنیم که هرکدام از این دامنه‌ها چه معنی دارند. در واقع com به معنی commercial است و ir به معنی ایران در زبان انگلیسی است.

دامنه com یک دامنه جهانی است که در سراسر جهان استفاده می‌شود؛ اما دامنه ir بیشتر مختص ایران است و کاربران ایرانی بیشتر از آن استفاده می‌کنند.

ولی این به این معنا نیست که شما نمی‌توانید از دامنه com استفاده کنید. در حقیقت هرکسی در دنیا می‌تواند دامنه خود را با com ثبت کند.

تقریباً هر کشوری پسوند دامنه خود را نیز دارد. به‌طورکلی اگر شما مشتریان بین‌المللی و در سطح جهانی دارید بهتر است از دامنه com استفاده کنید و اگر بیشتر مشتریان شما در داخل کشور هستند، دامنه ir برای شما مناسب‌تر است.

تفاوت قیمت بین دامنه ir و com

ازآنجاکه دامنه ir مربوط به ایران است، قیمت آن نسبت به دامنه com پایین‌تر است. اما در واقع تفاوت قیمت آنها در حد چند صدهزار تومان می‌باشد. شما می‌توانید برای فهمیدن قیمت دامنه‌ها به وب‌سایت‌های ارائه‌دهنده دامنه مراجعه کنید. کافی است کلمه قیمت دامنه را سرچ کنید.

اگر هزینه برای شما مهم است، دامنه ir  برای شما مقرون‌به‌صرفه‌تر است. اما اگر هزینه برای شما اهمیت چندانی ندارد، می‌توانید هر دو دامنه را خریداری کنید. با این کار شما می‌توانید از خریداری‌شدن دامنه دیگر توسط رقبای خود جلوگیری کنید.

به‌عنوان‌مثال فرض کنید شما دامنه خود را با پسوند ir خریداری کرده‌اید. رقیب شما اسم سایت شما را با دامنه com خریداری می‌کند . آن‌ها ممکن است بر علیه سایت شما کارهایی انجام دهند و اعتبار شما را زیر سؤال ببرند. پس ما توصیه می‌کنیم که شما هر دو دامنه را خریداری کنید.

شما می‌توانید سایت خود را روی یکی از این دامنه‌ها راه‌اندازی کنید و دامنه با پسوند دیگر را به سایت اصلی ریدایرکت دهید. مثلاً اگر شما وب‌سایت خود را با دامنه ir راه‌اندازی کرده‌اید و دامنه com را به ir ریدایرکت کرده باشید، اگر کاربر آدرس سایت شما را با پسوند com وارد کند، مستقیماً به آدرس سایت شما با دامنه ir فرستاده می‌شود. به این طریق شما می‌توانید یک وب‌سایت با دو دامنه داشته باشید.

تفاوت در ثبت دامنه ir و com

یکی از تفاوت‌های مهم بین این دو پسوند این است که ثبت دامنه ir راحت‌تر است. در واقع امکان اینکه اسم سایت شما با دامنه ir از قبل ثبت شده باشد نسبت به پسوند com کمتر است. یعنی اگر شما اسمی برای سایت خود انتخاب کرده باشید ممکن است قبلاً شخصی همان اسم را با دامنه com ثبت کرده باشد. در واقع ممکن است یک نفر در گوشه‌ای از جهان قبلاً به آن اسم فکر کرده باشد؛ اما این مسئله برای دامنه ir کمتر پیش می‌آید و معمولاً شما می‌توانید اسم موردنظر خود را با پسوند ir ثبت کنید.

تفاوت در مکان جغرافیایی دامنه ir و com

نکته مهم در اینجا به سئو محلی برمی‌گردد. سئو محلی در مورد کاربران منطقه زندگی شما می‌باشد. یعنی اگر شما در تهران کلمه‌ای را جستجو کنید به‌احتمال زیاد موتور جستجو نتایجی در اطراف محل زندگی شما نشان می‌دهد. یا اگر در شهر دیگری مثل یزد آن کلمه را جستجو کنید به‌احتمال زیاد نتایج یزد را بیشتر مشاهده خواهید کرد.

این مسئله در مورد دامنه ir و com نیز صدق می‌کند. ازآنجاکه دامنه ir ایرانی است، در نتیجه برای کاربرانی که در ایران هستند وب‌سایت‌های با پسوند ir بیشتر نمایش داده می‌شوند. البته برای اینکه شما در این نتایج دیده شوید باید اطلاعات مکانی خود را در اختیار گوگل قرار داده باشید.

اگر بیشتر کاربران شما در سطح بین‌المللی و جهانی هستند بهتر است که دامنه com را برای خود انتخاب کنید.

دامنه برای وب سایت

تفاوت دامنه ir و com از نظر اعتبار و اعتماد

نکته دیگر اعتبار پسوندها از نظر اعتبار برای کاربران است. برای ثبت دامنه ir شما باید از طریق سایت nic اقدام کنید و همین موضوع نشان می‌دهد که یک شرکت دولتی پشت ثبت این دامنه قرار دارد و به همین دلیل احتمالاً کاربران ایرانی اعتماد بیشتری نسبت به دامنه ir دارند. اما برای استفاده از دامنه com باید از شرکت‌های واسط استفاده کنید و به دلیل همین مسئله ممکن است از دامنه شما به‌خوبی مراقبت نشود.

اما تعدادی از افراد نیز معتقدند دامنه com چون در سطح جهانی کاربرد دارد؛ بنابراین می‌تواند متعلق به شرکتی باشد که مشتریانی در سطح جهانی دارد و بنابراین اعتبار بیشتری را به آن نسبت دهند و بیشتر به آن اعتماد کنند.

تفاوت دامنه ir و com از نظر تحریم‌ها

متأسفانه، دامنه ir یک مشکل بزرگی دارد آن هم وجود تحریم‌ها است. برای مثال درگذشته به دلیل تحریم گوگل ما نمی‌توانستیم از گوگل ادز برای تبلیغات خود استفاده کنیم. در حال حاضر این مشکل از طرف گوگل رفع شده است؛ اما ممکن است هر زمانی مجدد تحریم‌هایی اجرا شود و از لحاظ تبلیغات جهانی دامنه ir ما دچار مشکل شود. پس بهتر است این نکته را مدنظر قرار دهیم.

در مورد تبلیغات می‌توان به این مسئله نیز اشاره کرد که اگر بخواهید در تلویزیون صداوسیما تبلیغ بدهید بهتر است که دامنه ir داشته باشید. اگرچه اخیراً صداوسیما زیاد روی مسئله پسوند دامنه حساس نمی‌باشد؛ ولی دامنه ir ترجیح داده می‌شود.

تفاوت دامنه  ir با com از نظر سئو

سئو به معنی بهینه‌سازی موتور جستجو است. یعنی شما وب‌سایت خود را طوری تنظیم می‌کنید که با الگوریتم‌های موتورهای جستجو سازگار باشند و توسط آن‌ها اولویت‌بندی و رتبه‌بندی شوند. اگر شما سئو وب‌سایت خود را درست انجام دهید، می‌توانید در نتایج اول موتورهای جستجو قرار بگیرید. برای مثال ۳ نتیجه اول گوگل بسیار اهمیت دارند و نرخ کلیک آن‌ها نسبت به بقیه نتایج بیشتر است و احتمال بیشتری وجود دارد که افراد برای رسیدن به جواب خود سایت‌های مربوط به ۳ نتیجه اول گوگل را بازدید کنند.

حالا ببینیم که تفاوت بین پسوند ir و  com از نظر سئو چیست.

در مورد این موضوع برخی معتقدند که تفاوتی بین دو دامنه از نظر سئو وجود ندارد و نکته مهم برای اولویت‌بندی در موتورهای جستجو محتوای سایت و اعتبار آن سایت می‌باشد.

اما دسته دیگر معتقدند که پسوند دامنه‌ها بر سئو تأثیر دارد و از نظر آن‌ها دامنه com اعتبار بیشتری دارد.

از منظر سئو محلی می‌توان این مسئله را نقض کرد. یعنی درصورتی‌که شما در ایران باشید و کلمه‌ای را جستجو کنید به‌احتمال بیشتری نتایجی با دامنه ir برای شما نشان داده می‌شود.

نتیجه

این که کدام دامنه را انتخاب کنید بستگی به اولویت‌های خودتان دارد. در واقع اگر بیشتر مشتریان شما ایرانی هستند به دلیل قیمت پایین دامنه ir و حس اعتماد بیشتر کاربران ایرانی به این پسوند، انتخاب دامنه ir برای شما بهتر است.

اما اگر شما در سطح جهانی فعالیت می‌کنید و مشتریانی از اقصی‌نقاط جهان دارید، داشتن دامنه com می‌تواند نیازهای شما را بهتر برآورده کند. ضمناً با این دامنه می‌توانید از تبلیغات گوگل هم استفاده کنید.

به‌طورکلی ما پیشنهاد می‌کنیم که شما به دلایل ذکر شده هر دو دامنه را خریداری کنید و به هم ریدایرکت دهید تا از مزایای هرکدام بتوانید بهره‌مند شوید.

درصورتی ‌که برای انتخاب دامنه خود سؤال دارید می‌توانید با مشاوران ما تماس بگیرید. درضمن درصورتی‌که به یادگیری کامل سئو علاقه‌مند هستید می‌توانید بسته آموزش جامع سئو ما را خریداری کنید.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت