موتور جستجوی بینگ

توسط | فروردین 28, 1400 | کسب و کار | 0 نظر

6 دقیقه

اگر با سرچ در اینترنت و ابزارها و روش‌های آن آشنایی داشته باشید، به طور قطع از موتور‌های جستجو مانند گوگل استفاده کرده‌اید و با آن آشنایی کامل دارید، اما باید بدانید که گوگل، تنها موتور جستجوی اطلاعات در وب نیست و موتور‌های جستجوی دیگری نیز وجود دارند که به اندازه‌ی گوگل شناخته شده نیستند، اما اعتبار خوبی دارند. موتور جستجوی بینگ یکی از آن‌هاست و ما در این مقاله قصد داریم شما را بیش‌تر با آن آشنا کنیم.

قبل از هر چیز با ما همراه باشید تا تعریفی ساده از موتور‌ جستجو به شما ارائه کنیم و بعد به اهمیت جایگاه موتور جستجوی بینگ بپردازیم:

موتور‌های جستجوی و‌ب (web search engine) ابزار‌هایی هستند که با استفاده از تایپ کلمات کلیدی، اطلاعات خواسته شده‌ی کاربران را در صفحات مختلف و‌ب جستجو کرده و مرتبط‌ترین یافته‌ها را به کاربر نمایش می‌دهند.

بر اساس آمار سال 2019 گو‌گل با داشتن سهم 90 درصدی هم‌چنان در جایگاه اول معروف‌ترین و محبوب‌ترین موتور‌های جستجو در دنیا قرار دارد و پس از آن به ترتیب موتور‌های جستجوی بینگ، بایدو، یاهو و یاندکس در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

از بین موتور‌های جستجو، موتور جستجوی بینگ با رشد جستجوها در آن تا 1.3 میلیارد در ماه و داشتن سهم 8 درصدی در بین رقبای خود می‌تواند به عنوان رقیبی جدی برای گوگل به شمار آید. بینگ با قرار داشتن در رتبه‌ی دوم، تلاش می‌کند تا در آینده کاربران بیشتری را نیز در اختیار بگیرد.

همه چیز درباره موتور جستجوی بینگ

شرکت مایکروسافت در سال 2009 موتور جستجوی بینگ را راه‌اندازی نمود. هدف مایکروسافت از راه‌اندازی بینگ طبق گفته‌ی خودش “تصمیم گیری سریع برای رسیدن به اهداف کاربران” می‌باشد.

مایکروسافت موتور جستجوی بینگ را به عنوان صفحه‌ی پیش فرض در اینترنت اکسپلورر تعریف کرده است و از آنجا که هنوز 16 درصد کاربران اینترنتی از اینترنت اکسپلورر استفاده می‌کنند، پس اهمیت موتور جستجوی بینگ (حداقل در کشورمان) به عنوان صفحه‌ی پیش فرض در آن کاملا مشخص است.

این موتور جستجو آن‌چنان جایگاه خود را در میان کاربران اینترنتی باز کرده و محبوب شده است که مورد توجه کسانی که به سئو و بهینه‌سازی و‌ب مشغولند نیز قرار گرفته است.

ویژگی‌های جالب و متنوع موتور جستجوی بینگ

1_ وقتی یک کاربر اینترنتی عبارت مورد نظر خود را در موتور جستجوی بینگ سرچ می‌کند، بینگ علاوه بر نمایش نتایج یافته‌ها، لیستی از نتایج و وب‌سایت‌های مرتبط را نیز در سمت دیگر صفحه‌ی نتایج به کاربر نمایش می‌دهد.

بینگ از فناوری شرکت Powerest استفاده می‌کند. شرکتی که تحت مالکیت مایکروسافت است.

2_ قابلیت Quick View : زمانی که کاربر بدون کلیک، نشانگر موس را روی لینک‌های نتایج جستجو می‌برد، اطلاعات مختصری در خصوص آن موضوع به کاربر نمایش داده می‌شود.

3_ زمانی که کاربر در حال تایپ عبارت کلیدی است تا آن را سرچ کند، بینگ عبارات دیگری را هم‌زمان به کاربر پیشنهاد می‌کند. به این قابلیت اتو ساجست (auto-suggest) گفته می‌شود.

4_ بینگ قابلیت ذخیره‌سازی تاریخچه‌ی جستجو را نیز دارد؛ به این معنا که می‌تواند زمان و تاریخ عبارت جستجو شده را ذخیره کند تا کاربر بتواند بعدا به آن رجوع کند، البته این قابلیت امکان غیر فعال شدن هم دارد.

5_ موتور جستجوی بینگ برای جستجو در سطح تجاری ابزار جدیدی به نام Bing Custom Search به کاربران معرفی کرده است که در واقع جستجوی سفارشی بینگ است و به کاربر این امکان را می‌دهد تا این موتور جستجو را پیرامون یک موضوع مشخص، سفارشی‌سازی کند.

6_ از دیگر نوآوری‌های موتور جستجوی بینگ، جستجوی بهتر عکس‌ها و تصاویر و پخش ویدئو و کلیپ در همان لیست نتایج جستجو است. زمانی که کاربر پس از سرچ تصاویر، نشانگر موس را روی هر تصویر ببرد، آن تصویر در ابعاد و سایز بزرگ نشان داده می‌شود و اگر نشانگر موس در لیست نتایج یافته‌ها روی ویدئو برده شود، سی ثانیه‌ی ابتدایی آن ویدئو شروع به پخش خواهد کرد. به این قابلیت Smart Video Preview می‌گویند.

7_ قابلیت اسکرول بی انتها (infinite scroll) در سرچ تصاویر در بینگ فعال است با این قابلیت دیگر کاربر نیاز نیست تا در بین صفحات نتیجه‌ی جستجو در حرکت باشد.

8_ بعضی از کاربرد‌ها و قابلیت‌های بینگ تنها برای کاربرانی که در کشور آمریکا سکونت دارند فعال و قابل استفاده است، اما در عین حال در کشورهای دیگر مانند انگلستان نیز این قابلیت‌ها در حال توسعه می‌باشد.

به عنوان مثال مایکروسافت اعلام کرده است که بینگ فراتر از یک موتور جستجو‌ست و 4 مورد از متفاوت‌ترین و جالب‌ترین کاربرد‌های بینگ برای مردم آمریکا شامل موارد زیر می‌شود:

  • برنامه‌ریزی برای سفر (زمان پرواز هواپیماها و یا زمان حرکت قطارها)
  • تصمیم‌گیری برای خرید
  • تحقیق و بررسی در مورد وضعیت سلامتی فرد ( کسب اطلاعات دقیق‌تر در زمینه‌ی پزشکی و سلامتی)
  • یافتن کسب و کار محلی

در حال حاضر 30 درصد حجم جستجوها در ایالات متحده در اختیار بینگ و یاهو است که این امر کاربرد‌های زیاد این موتور‌های جستجو را نشان می‌دهد.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت