بازاریابی پیامکی و استراتژی‌های اصلی آن

توسط | آبان 26, 1401 | بازاریابی, دسته‌بندی نشده, کسب و کار | 0 نظر

17 دقیقه

امروزه یکی از مهمترین روش‌هایی که برای گسترش کسب و کارها مورد استفاده قرار می‌گیرد، بازاریابی می‌باشد. بازاریابی باعث جذب مشتری و افزایش فروش می‌شود و سود فراوانی را برای کسب و کارها به همراه دارد. از میان انواع مختلف بازاریابی نوع پیامکی آن در کشور ما بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و  مردم نیز بیشتر از آن استقبال می‌کنند. علت استفاده بیشتر از بازاریابی پیامکی این است که می‌توان با پرداخت هزینه‌ای بسیار کم، سود بسیار بالایی دریافت کرد. هزینه این نوع از تبلیغات در مقایسه با اجاره بیلبوردها و یا صرف هزینه برای آگهی‌های تلویزیونی بسیار پایین می‌باشد. به همین دلیل از اهمیت زیادی برخوردار است.

اما بازاریابی پیامکی چیست؟

یکی از جدیدترین روش‌هایی که برای تبلیغ محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد، بازاریابی پیامکی می‌باشد. این روش جایگزین روش‌های قدیمی همچون پخش تراکت است که برای انجام تبلیغات در روزنامه‌ها استفاده می‌شد. بازاریابی پیامکی یک روش تبلیغ هدفمند محسوب می‌شود که در آن شما به مشتریان بالقوه خود، تبلیغات پیامکی را ارسال می‌کنید. توجه داشته باشید که باید پیامک‌های خود را به آن دسته از افرادی ارسال کنید که به حوزه کاری شما علاقه‌مند هستند تا از هدر رفتن هزینه‌ها جلوگیری کنید. به عنوان مثال پیامک موسسات آموزشی ممکن است برای یک مهندس هیچگونه کاربردی نداشته باشد. به همین خاطر بهتر است که شما پیام خود را به صورت هدفمند و فقط برای دانش‌آموزان کنکوری ارسال کنید.

امروزه با توجه به پیشرفت‌هایی که در زمینه تکنولوژی به وجود آمده است، تلفن‌های همراه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند و افراد روزانه وقت زیادی را صرف استفاده از تلفن همراه می‌کنند. به همین دلیل بهترین کار برای استفاده از تبلیغات، ارسال پیامک در زمان مناسب می‌باشد. با توجه به آمار موجود می‌توان گفت پیامی که برای مشتری ارسال می‌شود، در کمتر از دو دقیقه بعد از تحویل، خوانده می‌شود. چنانچه پیامک تبلیغاتی شما موثر باشد، مخاطب بالقوه به مخاطب بالفعل تبدیل می‌شود. این نوع از بازاریابی توانسته در مقایسه با دیگر انواع بازاریابی از موفقیت بیشتری برخوردار باشد. علت آن نیز تنوعی است که در شیوه ارسال پیامک‌ها وجود دارد. البته توجه داشته باشید که قبل از ارسال هرگونه تبلیغات پیامکی لازم است که مخاطبین هدف خود را شناسایی کنید و همچنین با پرسیدن سوالاتی در مورد ویژگی‌های آن‌ها شناخت کافی در مورد مشتریان به دست بیاورید.

این سوالات می‌تواند در مورد جنسیت، سن و یا محل زندگی افراد باشد. علاوه بر این شغل افراد نیز تاثیر بسزایی در انتخاب مخاطب دارد. علاوه بر این سامانه پیامکی «فراز اس ام اس» این امکان را دارد که بتواند فقط برای جنسیت‌های خاصی پیامک ارسال کند. به عنوان مثال اگر شما به دنبال تبلیغ لباس‌های زنانه می‌باشید، فقط می‌توانید به شماره‌های ایرانسل و همراه اول بانوان پیامک تبلیغاتی خود را ارسال کنید. با استفاده از این امکانات بی‌نظیر شما فقط به مشتریان هدف خود پیامک تبلیغاتی را ارسال می‌کنید و این موضوع باعث صرفه جویی در هزینه‌های شما می‌شود.

 

اصول بازاریابی پیامکی

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با اصول بازاریابی پیامکی آشنایی پیدا کنید.

1) مشخص کردن گروه هدف

اولین کاری که برای بازاریابی پیامکی باید انجام دهید این است که گروه هدف خود را مشخص کنید. برای انجام این کار باید از خود بپرسید که آیا این پیامک برای مخاطب مفید است یا نه. پس از پاسخ به این پرسش با استفاده از بازاریابی اجازه‌ای و همچنین خبرنامه، یک پیامک برای مخاطب خود ارسال کنید. این پیام باید بر اساس اهداف تبلیغ و همچنین در زمان مناسب ارسال شود تا بهترین نتیجه را به همراه داشته باشد.

2) ایجاد ارتباط موثر

دومین موردی که در بازاریابی پیامکی باید به آن توجه کنید، ارتباط موثر می‌باشد. چنانچه شما به دنبال این هستید که پس از تبلیغ خود بازخوردهای مناسب دریافت کنید، باید پیامک شما نیز برای مخاطب مفید باشد. چنانچه شما تبلیغ برند خود را به صورت تکراری برای مخاطب در دفعات متعدد ارسال کنید، پس از گذشت زمان اندکی پیامک‌های تبلیغاتی شما به عنوان یک مزاحم برای مخاطب تلقی می‌شوند و در نتیجه مخاطب به دنبال این است که پیامک‌های تبلیغاتی را لغو کند. اما چنانچه مطابق با اصول بازاریابی این کار را انجام دهید، می‌توانید مخاطبان خود را به مشتریان ثابت تبدیل کنید و مشتری  نیز برند شما را به دوستان و آشنایان معرفی می‌کند.

3) اطلاع‌رسانی

نکته دیگر این است که شما باید تخفیف‌های ویژه خود را با استفاده از پیامک به مخاطبان اطلاع رسانی کنید. برای انجام این کار فقط کافی است که شماره مشتریان خود را در سامانه ثبت کنید و در زمانی که تخفیف‌های ویژه داشتید، پیامک را برای مخاطبان ارسال کنید.

 

چگونه می‌توان یک پیامک تبلیغاتی جذاب نوشت؟

سوالی که ممکن است برای شما به وجود بیاید این است که چگونه می‌توان یک پیامک تبلیغاتی جذاب نوشت؟

چگونه می‌توان یک پیامک تبلیغاتی جذاب نوشت؟

چگونه می‌توان یک پیامک تبلیغاتی جذاب نوشت؟

ایجاد انگیزه لازم در مخاطب

توجه داشته باشید که چنانچه پیامک تبلیغاتی شما از اثر پذیری کافی برخوردار باشد، این امکان را دارد که فقط در چند ثانیه توجه مخاطب را به خود جلب کند، اما چنانچه از این تأثیرپذیری برخوردار نباشد، اس ام اس تبلیغاتی شما پاک می‌شود. به همین دلیل باید به دنبال این باشید که با نوشتن یک پیام مناسب، انگیزه لازم در مخاطب را ایجاد کنید. روش‌های مختلفی برای ایجاد انگیزه در مخاطب وجود دارد. به عنوان مثال شما می‌توانید یک کد تخفیف برای مخاطب خود ارسال کنید و یا اینکه یک پیشنهاد عالی به مخاطب بدهید که رد کردن آن پیشنهاد، کار آسانی نباشد.

نوشتن شماره تماس

نکته‌ای که باید همواره به خاطر داشته باشید، این است که در متن پیامک تبلیغاتی، شماره تماس خود را قرار دهید و اگر شماره ثابت خود را در پیامک می‌نویسید، باید با پیش‌شماره شهرستان باشد.

با انجام این کار زمانی که مخاطب قصد تماس با شما را داشته باشد، می‌تواند این کار را مستقیماً انجام دهد و نیازی به وارد کردن پیش شماره نمی‌باشد.

ارسال در بهترین زمان

اصل کلیدی بعدی این است که حتماً برای ارسال پیامک خود، بهترین زمان را در نظر بگیرید. اینکه شما پیامک تبلیغاتی خود را در زمان و ساعت مناسب ارسال کنید، تاثیر بسیار زیادی در بازخوردی دارد که از طرف مخاطب دریافت می‌کنید. توصیه می‌شود که پیامک‌های تبلیغاتی خود را در روزهای آخر هفته برای مخاطبان ارسال نکنید. زیرا افراد در روزهای پایانی هفته قصد استراحت دارند و یا به دنبال تفریح هستند. در روزهای ابتدایی هفته نیز مشغله‌های زیادی ممکن است برای افراد به وجود بیاید. به همین دلیل تاثیر زمان در بازخورد پیام بسیار زیاد است.

 

چرا کسب و کار ها به بازاریابی پیامکی احتیاج دارند؟

پرسش دیگری که به بیان پاسخ آن می پردازیم، این است که چرا کسب و کار ها برای افزایش سرمایه خود به بازاریابی پیامکی احتیاج دارند؟

سرمایه کم، سودآوری بالا

بسیاری از سازمان‌ها به اشتباه فکر می‌کنند که به منظور انجام بازاریابی پیامکی، نیاز به سرمایه بسیار بالایی دارند. علاوه بر این، این نوع از بازاریابی را دارای تاثیر بسیار مهمی نیز نمی‌دانند. اما توجه داشته باشید که در مقایسه با زمان‌های گذشته، امروزه دسترسی به تلفن همراه برای افراد بسیار راحت‌تر است و می‌توان با ارسال یک پیامک تاثیرگذار، توجه مشتریان را به خود جلب کرد. البته این مورد به شرطی صورت می‌گیرد که حقوق کاربران در آن رعایت شود. افرادی که کسب و کارهای خود را به تازگی آغاز کرده‌اند، برای شناخته‌تر شدن در میان مردم به انجام تبلیغات احتیاج دارند و همچنین به علت تازه کار بودن، نمی‌توانند هزینه زیادی نیز صرف کنند. در نتیجه باید به دنبال روش‌های سریع و به صرفه از نظر اقتصادی باشند که بازاریابی پیامکی یکی از ارزان‌ترین و در عین حال تاثیرگذارترین روش‌های تبلیغات می‌باشد.

سرعت بازخورد بالا

مطابق آماری که وجود دارد، مخاطبان پیامک‌های تبلیغاتی را در مقایسه با ایمیل‌ها سریعتر باز می‌کنند. علاوه بر این، در نظرسنجی‌ها نیز این نتیجه به دست آمده که مردم دریافت پیشنهاد از طریق پیام کوتاه را بیشتر از تماس ترجیح می‌دهند.

بازاریابی پیامکی دارای مزایای دیگری نیز می‌باشد که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم.

مزایای بازاریابی پیامکی

ارتباط مستقیم

اولین مزیتی که بازاریابی پیامکی دارد، این است که یک کانال ارتباطی مستقیم و سریع محسوب می‌شود. امروزه یکی از سریع‌ترین کانال‌های ارتباطی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، پیامک کوتاه می‌باشد.

توجه داشته باشید که حدود چهل و پنج درصد از تبلیغات پیامکی می‌توانند بازخورد مناسب از طرف مخاطب دریافت کنند. این چنین مزیتی را نمی‌توان به راحتی و با استفاده از دیگر روش‌های تبلیغاتی دریافت کرد.

شناساندن برند

مزیت دیگر این است که با استفاده از بازاریابی پیامکی می‌توانید از یک سری کدهای کوتاه برای شناسایی برند خود استفاده کنید. برای انجام این کار شما باید به مشتریان خود کلمه کلیدی نام شرکت تجاری خود را بدهید و در تعامل‌های خود از آن استفاده کنید. این موضوع باعث می‌شود تا نشانه مهمی از برند شما در ذهن مشتریان به جا گذاشته شود.

پشتیبانی رسانه‌های دیگر

مزیت بعدی بازاریابی پیامکی این است که می‌تواند کانال‌های دیگر را نیز تحت پشتیبانی خود قرار دهد. به عنوان مثال با استفاده از یک پیام کوتاه این امکان وجود دارد که رسانه‌های دیگر نیز تقویت و پشتیبانی شود.

شناخت بیشتر از مشتریان

مورد بعدی این است که با استفاده از بازاریابی پیامکی، امکان کسب شناخت بیشتر از مشتریان وجود دارد. چنانچه از مشتریان خود شناخت کافی داشته باشید، مشخص کردن جامعه هدف برای شما بسیار آسان تر می‌شود و شما می‌دانید که برای چه نوع مخاطبی باید تبلیغات خود را انجام دهید. این موضوع باعث می‌شود تا بتوانید در مدت زمان بسیار کوتاه‌تری نتایج عالی دریافت کنید.

افزایش تعامل

یکی دیگر از مزیت‌های بازاریابی پیامکی افزایش ارتباط و تعامل با مشتریان می‌باشد.

بسیاری از بازاریاب‌هایی که در مراحل اولیه ایجاد و تبلیغ کسب و کار خود هستند، گمان می‌کنند که ارسال پیامک‌های کوتاه برای مخاطبان آزاردهنده می‌باشد. اما هم اکنون خدماتی همچون دندانپزشکی، سفارش غذا، آرایشگاه و… با استفاده از پیامک‌های کوتاه به مشتریان ارسال می‌شوند. علاوه بر این تعداد زیادی از مراکز آموزشی نیز در دوران شروع ویروس کرونا خبر برگزاری کلاس‌‌ها و آزمون‌های خود را با استفاده از پیامک به دانش آموزان منتقل می‌کردند. در بازاریابی پیامکی این امکان وجود دارد که با استفاده از آمار مختلف به تجزیه و تحلیل  میزان موفقیت تبلیغات پرداخت و از طریق آن بتوان درک بهتری از موثر یا عدم موثر بودن تبلیغ به دست آورد. پس از اینکه نتایج و آمار را تجزیه و تحلیل کردید، می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید و همچنین عملکرد خود را نیز بهبود ببخشید.

 

اصول بازاریابی پیامکی

همواره به خاطر داشته باشید برای اینکه بتوانید در این روش بازاریابی موفقیت لازم را کسب کنید، لازم است که با قوانین استفاده از آن آشنایی کامل داشته باشید. بازاریابی پیامکی دارای اصولی است که در صورت رعایت کردن این اصول می‌توانید در تبلیغات خود موفق باشید.

چند اصل مهم و اساسی در بازاریابی پیامکی

اصول بازاریابی پیامکی

1) کسب اجازه

توصیه می‌شود که هرگز بدون اجازه مخاطب خود برای آن‌ها پیامک ارسال نکنید. شما  این اجازه را ندارید که در هر زمان برای آن‌ها پیامک ارسال کنید. برای انجام بازاریابی پیامکی لازم است که از مشتریان خود اجازه بگیرید. این کار را می‌توانید در وب‌سایت‌ها و کانال‌های مختلف انجام دهید. برای اینکه از مشتری خود اجازه بگیرید یک پیامک برای آن‌ها ارسال کنید و بپرسید که آیا مایل به دریافت اس ام اس از طرف شما می‌باشند یا خیر؟

با توجه به جوابی که مخاطب می‌دهد، می‌توانید هدف خود را مشخص کنید.

2) ارسال در زمان مناسب

نکته دیگر این است که تلفن همراه در طول روز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل وقتی که یک اس ام اس برای مخاطب ارسال می‌شود، در بسیاری از مواقع در همان لحظه اول خوانده می‌شود. اما شما نباید از این مورد سوء استفاده کنید و حتماً برای ارسال پیامک زمان مناسب را انتخاب کنید.

3) نوشتن نام شرکت

مورد بعدی که باید به خاطر داشته باشید، این است که نام شرکت خود را در انتهای پیامک‌های تبلیغاتی یادداشت کنید. با انجام این کار مخاطب متوجه می‌شود که این پیام از طرف چه شرکتی می‌باشد.

4) توجه به تعداد کاراکترها

برای ارسال یک پیامک باید به تعداد کاراکترهای مجاز آن نیز توجه کنید. توصیه می شود پیامی که برای مخاطبین خود ارسال می‌کنید، دقیق، واضح و تا حد ممکن کوتاه باشد.

5) عدم ارسال پیامک اسپم

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن توجه کنید، این است که هرگز پیامک اسپم ارسال نکنید. منظور این است که پیامک شما باید به گونه‌ای باشد که مخاطبان احساس کنند انسان واقعی آن را ارسال کرده و نه یک ربات. در غیر این صورت کسب و کار شما ضرر خواهد کرد.

6) استفاده از کانال‌های مختلف

در زمان انجام بازاریابی پیامکی توجه داشته باشید که به منظور کسب بیشترین مقدار سود، از کانال‌های مختلف برای برقراری ارتباط با مشتری خود استفاده کنید و فقط درگیر ارتباطی محدود نشوید.

 

استراتژی‌های بازاریابی پیامکی

آخرین موردی که در مورد بازاریابی پیامکی به بیان آن می‌پردازیم، استراتژی‌های بازاریابی پیامکی است.

خوش‌آمد گویی

اولین استراتژی این می‌باشد که شما باید پس از ثبت نام مشتری، پیامکی از طرف شرکت برای او ارسال کنید که حاوی متن خوش آمدگویی می‌باشد.

مزیت ویژه برای مشتریان تازه‌وارد

یکی دیگر از مواردی که می‌توانید برای افزایش تاثیرگذاری تبلیغات خود انجام دهید، این است که یک مزیت ویژه برای مشتریان تازه وارد در نظر بگیرید.

اطلاع رسانی محصولات

استراتژی بعدی این می‌باشد که چنانچه محصول جدیدی به شرکت شما اضافه شد، با استفاده از یک پیامک کوتاه به افراد اطلاع دهید.

فروش ویژه و محدود

نکته بعدی که باید به آن توجه کنید، در زمینه فروش ویژه و محدود می‌باشد. با استفاده از این نوع استراتژی، شما به مشتریان خود این احساس را می‌دهید که برای آن‌ها ارزش قائل هستید و برای آن‌ها فروش‌های ویژه در نظر گرفته‌اید.

فروش فصلی

فروش فصلی استراتژی دیگری می‌باشد که می‌توان از آن استفاده کرد. همان‌طور که می‌دانید در آخر هر فصل، صاحبان کسب و کارها به انبارگردانی می‌پردازند و می‌توانند پیامکی برای مشتریان خود ارسال کنند و اطلاعات لازم در مورد حراج آخر فصل را در اختیار آن‌ها قرار دهند.

تبلیغ شبکه‌های اجتماعی

مورد بعدی این است که می‌توان در بازاریابی پیامکی، اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی را نیز در اختیار مشتریان قرار داد  و از آن‌ها درخواست کرد که کسب و کار شما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنند. این مورد یکی از راه‌های مناسب برای افزایش فروش و کسب سود بیشتر می باشد.

نتیجه گیری:

امروزه اهمیت بازاریابی پیامکی برای هیچکس پوشیده نیست و این بازاریابی از مزایای بسیار زیادی برخوردار می‌باشد و دارای نتایج مثبتی است. توصیه می‌شود که برای کسب و کارهای نوین این روش بازاریابی مورد استفاده قرار بگیرد تا بتوان در کوتاه‌ترین زمان ممکن پیشرفت زیادی داشت. توجه داشته باشید که موفقیت شما در بازاریابی پیامکی فقط به خود شما بستگی دارد و هر چقدر پیام تبلیغاتی شما مطابق با اصول باشند و قوانین و حقوق مشتریان را در نظر بگیرند، می‌توانید بازدهی بهتری داشته باشید.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت