بازاریابی اجازه‌ای چیست؟

توسط | شهریور 17, 1401 | دسته‌بندی نشده | 0 نظر

18 دقیقه

امروز تعداد بسیار زیادی از کسب‌وکارها به‌منظور معرفی خود و محصولات خود به جامعه و همچنین آگاه‌سازی افراد از برند و محصولات خود از روش‌های مختلف بازاریابی و تبلیغات استفاده می‌کنند. نکته‌ای که اکثر این کسب‌وکارها از آن غافل هستند این است که برای انجام تبلیغات خود ابتدا باید رضایت کاربران را داشته باشند و پس از آن به انجام تبلیغات بپردازند.

اما متأسفانه در بسیاری از موارد پس از انجام تبلیغات نه‌تنها جامعه هدف به سمت کسب‌وکار هیچ‌گونه تمایلی نشان می‌دهد؛ بلکه برعکس از آن دور می‌شود و حالت آزاردهنده برای این کاربران به وجود می‌آید.

امروزه بسیاری از کسب‌وکارها در معرفی خود بسیار خوب عمل می‌کند؛ اما در ادامه با تبلیغات آزاردهنده که انجام می‌دهند، از دور رقابت خارج می‌شوند. علت این موضوع این است که این کسب‌وکارها تبلیغات خود را بدون رضایت کاربران انجام داده‌اند.

مفهوم بازاریابی اجازه‌ای

چنانچه بخواهیم معنا و مفهوم بازاریابی اجازه‌ای را به‌صورت دقیق و واضح بیان کنیم، باید بگوییم که بازاریابی اجازه‌ای به‌گونه‌ای از بازیابی گفته می‌شود که برای معرفی و فروش محصولات و خدمات خود به تبلیغات می‌پردازد؛ البته قبل از انجام تبلیغات از کاربران خود اجازه می‌گیرد و رضایت آن‌ها را جذب می‌کند.

این بازاریابی یکی از شیوه‌های بازاریابی مدرن است. همان‌طور که می‌دانید در گذشته، کسب اجازه از کاربران برای نمایش تبلیغات برای آن‌ها مفهومی نداشته است و بیشتر تبلیغات به‌صورت جامع صورت می‌گرفت و امکان شخصی‌سازی این تبلیغات وجود نداشت.

به همین دلیل ما با مفهوم بازاریابی اجازه‌ای مواجه نبودیم، اما امروزه و در دنیای مدرن که روش‌های تبلیغات و همچنین تعداد کسب‌وکارها به‌شدت افزایش پیدا کرده است، مفهوم بازاریابی اجازه‌ای نیز گسترش‌یافته است و کسب‌وکارها در مراحل اول معرفی و فروش محصولات خود به دنبال کسب رضایت کاربران هستند.

چرا ما از بازاریابی اجازه استفاده می‌کنیم؟

ممکن است این سؤال برای شما نیز به وجود آمده باشد. توجه داشته باشید، شما هر نوع روش بازاریابی و روش تبلیغاتی را که انتخاب می‌کنید به دنبال این هستید که بتوانید به مهم‌ترین هدف خود یعنی فروش در کسب‌وکار برسید و بر اساس همین مورد شما باید در تمامی مراحل به دنبال این باشید که رضایت مشتری خود را کاملاً جذب کنید و سپس بازاریابی اجازه‌ای را که راحت‌ترین و کم‌هزینه‌ترین استراتژی برای کمک به شما است را استفاده کنید.

پس به شما توصیه می‌شود که با استفاده از بازاریابی اجازه‌ای جامعه هدف خود را تبدیل به مشتری بالقوه کنید و سپس با استفاده از روش‌های مختلف بازاریابی این مشتری‌ها را به مشتری بالفعل تبدیل کنید و به تعامل با آن‌ها بپردازید.

نکته‌ای که باید در این زمان مدنظر قرار دهید، این است که کاربران با انتخاب شخصی خود در حیطه کسب‌وکار شما قرار می‌گیرند. به همین دلیل این امکان برای شما به وجود می‌آید که تعامل بهتری با آن‌ها داشته باشید و همچنین به تولید محتوای ارزشمند نیز بپردازید. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا با مزایای که بازاریابی اجازه‌ای دارا است، آشنایی پیدا کنید.

مزایای اجاره‌ای

اولین مزیت این بازاریابی که به بیان آن می‌پردازیم، کاهش چشمگیر هزینه‌های مالی است. همان‌طور که می‌دانید امروزه به‌منظور انجام تبلیغات در تلویزیون و یا بیلبوردهای شهری، باید هزینه‌های گزافی پیش‌پرداخت کرد؛ اما ابزارهای تبلیغاتی که در بازاریابی اجازه‌ای به کار رفته‌اند، بسیار ساده، کم‌هزینه و حتی در بسیاری از موارد رایگان هستند. مهم‌ترین این ابزارها شامل مواردی همچون رسانه‌های اجتماعی، کمپین‌های سئو، سیستم خبرنامه و یا ایمیل مارکتینگ هستند.

مزیت دوم استفاده از روش بازاریابی اجازه‌ای این است که نرخ تبدیل در آن افزایش پیدا می‌کند. در زمان انجام فرآیند بازاریابی اجازه‌ای مخاطبین به سمت یک محصول و یا سرویس فروشنده‌ها جذب می‌شوند، پس از آن فروشندگان می‌توانند بازدید کنندگان معمولی خود را تبدیل به مشتری کنند و از این طریق نرخ تبدیل خود را تا چندین برابر افزایش دهند.

فایده دیگر بازاریابی اجازه‌ای که به بیان آن می‌پردازیم، قابلیت شخصی‌سازی است. یکی از قابلیت‌های منحصر به فردی که این نوع از بازاریابی دارا است این است که می‌تواند شرایطی را فراهم کند تا کسب‌وکارهای مختلف کمپین‌های تبلیغاتی مؤثر و شخصی‌سازی شده خود را داشته باشند.

علاوه بر این انجام این مورد باعث می‌شود تا این تجارت‌ها امکان تعیین کردن هدف خود را خیلی راحت‌تر داشته باشند و از پیچیدگی‌های تبلیغات معمولی نیز دوری کنند. به‌عبارت‌دیگر باید بگوییم با استفاده از سیستم بازاریابی اجازه‌ای این امکان برای تجارت‌ها فراهم می‌شود تا بتوانند اطلاعات دقیقی همچون سن، جنسیت موقعیت جغرافیایی و دیگر مسائل مربوط به مخاطبین هدفمند خود را پیدا و انتخاب کنند.

تعامل و ارتباط بلندمدت با مصرف‌کننده‌ها یکی دیگر از مزیت‌های بازاریابی اجازه‌ای است.

امروزه با استفاده از راهکارهای مدرن در شبکه‌های اجتماعی و ایمیل‌ها، تجارت‌ها این توانایی را دارند تا یک تعامل سازنده و بلندمدت با مشتریان خود داشته باشند.

اما افزایش محبوبیت و شهرت نام تجاری نیز یکی دیگر از مواردی است که در اثر استفاده از بازاریابی اجازه‌ای به دست می‌آید. همان‌طور که می‌دانید بازار هدف مخاطبین در بازاریابی اجازه‌ای افرادی هستند که به فعالیت و حوزه کاری فروشندگان علاقه نشان می‌دهند.

این موضوع باعث می‌شود تا یک تفاهم نظر و تعامل خاص با مشتریان به وجود بیاید و از طرف دیگر اطلاعاتی که ارائه می‌شود نیز برای مخاطبین بسیار کاربردی و سودمند باشد.

در نتیجه انجام این کار مخاطبینی که به ایجاد ارتباط اقدام کرده‌اند، احساس راحتی بیشتری می‌کند و در گسترش و توسعه برند تجاری نیز نقش مهمی ایفا می‌کنند.

بازاریابی اجازه‌ای برای کدام دسته از مخاطبان مؤثر است؟

بازاریابی اجازه‌ای برای جلب‌توجه هر مدل مشتری و یا مصرف‌کننده امکان استفاده را دارد؛ اما نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که هدف اصلی شما در زمان استفاده از این استراتژی، این است که به مشتریان هدفمند دسترسی داشته باشید.

مشتریان هدفمند به کسانی گفته می‌شود که به‌صورت فعالانه اقدام به خرید و تهیه سرویس یا محصولات خاصی از شما کرده‌اند و قطعاً این مشتریان به دنبال این هستند که پیشنهادهای مختلف شما را مشاهده کنند و یا به‌عبارت‌دیگر این مشتریان تمایل دارند تا به شما اجازه انجام این کار را بدهند.

باتوجه‌به این موارد نتیجه‌گیری می‌شود که این دسته از مصرف‌کنندگان بیشترین ظرفیت را برای افزایش بهره‌وری تجارت شما در بازاریابی اجازه فراهم می‌کنند.

آقای ست گودین که در کتاب خود به بیان بازاریابی اجازه‌ای پرداخته است، به بیان یک سری نکات مهم برای صاحبان مشاغل مختلف در این زمینه پرداخته است که با انجام این نکات مهم کسب موفقیت برای آن‌ها بسیار ساده‌تر است. در ادامه با ما همراه باشید تا با این نکات آشنایی پیدا کنید.

نکات مهم بازاریابی اجاره‌ای برای صاحبان مشاغل

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، این است که هرگز خودخواهانه رفتار نکنید. شما قبل از اینکه به دنبال رسیدن به اهداف خود باشید، باید به شرایط مخاطبین و مشتریان خود توجه کنید و فقط برای رسیدن به هدف خودتان رفتار نکنید.

چنانچه شما خواسته‌های کاربران خود را در اولویت قرار دهید، خیلی زود به اهداف خود نیز می‌رسید. به همین دلیل نباید اجازه دهید که اهداف و خواسته‌های شما منجر به کم‌رنگ‌شدن خواسته‌های مشتریان شوند.

نکته دیگری که در زمان استفاده از این بازاریابی باید به آن توجه کنید، این است که شما مسئول انتخاب‌های دیگران نیستید. در واقع در زمان استفاده از بازاریابی اجازه‌ای شما فقط باید آن دسته از مواردی که امکان پیشنهاد آنها وجود دارد را به مشتریان خود معرفی و ارائه کنید.

در واقع شما نباید برای مشتریان خود تصمیم‌گیری کنید و یا اینکه انتخاب‌های دیگران را مطابق با خواسته‌های خود هماهنگ کنید.

شاید در ابتدا گمان کنید که این مورد از اهمیت خاصی برخوردار نمی‌باشد؛ اما این مسئله باعث شکست‌های پیاپی بسیاری از فروشگاه‌ها و کسب‌وکارها شده است.

سومین نکته‌ای که به بیان آن می‌پردازیم، این است که شما باید به قول‌هایی که به مشتریان خود می‌دهید، عمل کنید. توجه داشته باشید که مشتریان شما در قبال پیشنهاداتی که شما به آنها ارائه می‌دهید، به دنبال ایجاد اطمینان خاطر هستند.

چنانچه شما این توانایی را ندارید که به قول‌های خود عمل کنید، نباید وارد این کسب‌وکار شوید، زیرا تأثیر منفی که در این موارد بر جای می‌ماند، تقریباً جبران‌ناپذیر است و همچنین باعث افت شدید اعتبار صاحب این کسب‌وکار نیز می‌شود.

نکته‌ای که باید آن را مدنظر بگیرید، این است که این نوع از بازاریابی‌ها در واقع شبیه به یک قرار ملاقات هستند؛ درست مانند همان موقعی که شما با کسی قرار ملاقات دارید، باید به‌تمامی وعده‌های خود در آن قرار ملاقات عمل کنید و به همین دلیل این کار را باید در قبال مشتریان خود نیز انجام دهید.

شما با انجام این کار به مخاطبین و مشتریان خود نشان می‌دهید که برای آنها ارزش قائل هستید و زمان خاصی را برای شنیدن حرف‌ها و دغدغه‌های آن‌ها در نظر می‌گیرید. در ادامه با ما همراه باشید تا با شیوه پیاده‌سازی بازاریابی اجازه‌ای آشنایی پیدا کنید.

شیوه پیاده‌سازی بازاریابی اجازه‌ای

همان‌طور که در توضیحات ابتدایی بیان کردیم، هرگونه سرویس تبلیغاتی و یا معرفی محصولات و سرویس‌هایی که به‌صورت کامل با رضایت و میل شخصی کاربران صورت می‌گیرد، تحت عنوان بازاریابی اجازه این نام‌گذاری می‌شود؛ اما مورد مهم در زمان انجام این بازاریابی این است که این استراتژی فقط به‌منظور معرفی و فروش یک یا چند محصول صورت نمی‌گیرد، بلکه هدف اصلی آن این است که بتواند از مخاطبین خود برای معرفی طیف وسیعی از محصولات و یا خدمات اجازه بگیرد.

در واقع در فرایند این بازاریابی ابتدا کسب‌وکارها در مورد یک محصول و یا یک سرویس پیشنهادی را به مشتریان خود ارائه می‌دهند؛ پس از ارائه این پیشنهاد توجه مخاطبین به سمت محصولات جذب می‌شود و آن‌ها مجوزهای لازم برای نمایش دیگر پیشنهادها مشابه را نیز صادر می‌کنند. بعد از انجام این مرحله کسب‌وکار می‌تواند به تبلیغات محصولات خود بپردازد و توجه مشتریان را جلب کند.

مورد دیگری که در مورد بازاریابی اجازه‌ای به بیان آن می‌پردازیم، این است که امروزه بازاریابی اجازه‌ای را در پنج سطح کلی معرفی می‌کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا با این سطوح آشنایی پیدا کنید.

پنج سطح کلی بازاریابی اجازه‌ای

اولین سطح، سطح موقعیتی و یا مقدماتی است که در آن از کاربران اجازه گرفته می‌شود و همچنین به تجارت‌ها این اجازه داده می‌شود که بتوانند برخی از اطلاعات ارتباطی برای انجام مکاتبات مجازی یا تلفنی را فراهم کنند.

سطح دوم جلب اعتماد توسط برندها است. چنانچه مرحله اول به‌خوبی صورت بگیرد و کسب‌وکارها اقدامات خود به‌منظور جلب اعتماد مشتریان را انجام می‌دهند، در این مرحله به مشتریان اجازه داده می‌شود تا بتوانند برای تجارت موردنظر خود پیشنهاداتی را ارائه دهند.

سومین سطحی که به بیان آن می‌پردازیم، ایجاد پل ارتباطی شخصی است. توجه داشته باشید که مشتریان در این سطح به تجارت مدنظر خود این اجازه را می‌دهند تا به برقراری تماس‌های شخصی با آن‌ها بپردازند. پس از صدور این اجازه همه کارمندان یک شرکت می‌تواند به برقراری تماس تلفنی و یا ایمیلی با مشتری بپردازند.

سطح چهارم در بازاریابی اجازه‌ای، مجوز امتیازی است. ویژگی این سطح این است که مرحله تأیید و همچنین قبول شرایط توسط مشتریان در آن صورت می‌گیرد. در مرحله چهارم مشتریان اجازه ارسال محصولات و یا سرویس‌ها را از طریق شرکت تجاری موردنظر خود را تأیید می‌کند و در واقع این اجازه را به شرکت‌ها می‌دهند تا بتوانند اطلاعات انفرادی و خصوصی را در مقابل پیشنهادها تشویقی و یا کدهای تخفیفی در اختیار آن‌ها قرار دهند؛ اما آخرین سطح که به بیان آن می‌پردازیم، مجوز نهایی است.

سطح پنجم، مجوز نهایی شامل مجوز کامل مشتری به یک کسب‌وکار است. در این حالت می‌توان به بالاترین سطح مجوزهای مشتریان دسترسی پیدا کرد و در واقع کسب‌وکارها می‌توانند به‌جای مشتریان تصمیم موردنظر را بگیرند. از این نوع مجوز با نام قانونی وکالت‌نامه نیز یاد می‌شود. تعداد بسیار زیادی از مشتریان به‌ویژه مشتریان تجاری با صدور این دسته از مجوزها بخش فروش و خرید خود را به دیگران منتقل می‌کنند.

مهم‌ترین مثال‌های بازاریابی اجازه‌ای

سیستم پیامک کوتاه

یکی از روش‌هایی است که به‌منظور انجام تبلیغات مورداستفاده قرار می‌گیرد. این اس‌ام‌اس‌ها در دو حالت کلی ارسال می‌شوند؛ یکی از این حالت‌ها حالت ارسال انبوه و دیگری نوع بازاریابی اجازه‌ای است.

در این حالت شرکت‌های تجاری می‌توانند به تعداد بیماری از مخاطبین دسترسی داشته باشند و تبلیغات خود را به‌صورت انبوه برای آن‌ها ارسال کنند؛ اما نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، این است که این مدل از تبلیغات نه‌تنها سودآور نیستند بلکه در بسیاری از موارد جزء بدترین نوع تبلیغات نیز به شمار می‌آیند. متأسفانه همچنان بسیاری از شرکت‌ها و کسب‌وکارهای مختلف در کشورمان از این روش‌ها استفاده می‌کنند.

ایمیل مارکتینگ‌

یک مورد دیگر برای انجام بازاریابی اجازهٔ، استفاده از ایمیل مارکتینگ‌ها و یا برنامه‌ها است. در زمان انجام بازاریابی اجازه‌ای، تجارت‌ها باید به‌صورت مستقیم باید مخاطبین خود تعامل داشته باشند و می‌توانند این کار را از طریق راه ارتباطی ایمیل انجام دهند.

توجه داشته باشید چنانچه شما بتوانید ایمیل یک مشتری را از طریق بازاریابی اجازه‌ای به دست بیاورید، این مورد بسیار سودآورتر از این است که صد ایمیل تصادفی دیگر را در اختیار داشته باشید و برای آن‌ها تبلیغات خود را ارسال کنید.

فید و یا آر اس اس

راهکار دیگر برای استفاده از بازاریابی اجازه‌ای، به‌کارگیری سیستم فید و یا آر اس اس است. این سیستم ساده که مخفف آن به فارسی خلاصه‌ای از محتوای غنی سایت است، در چندین سال اخیر راه‌اندازی شده است و جزو اولین روش‌هایی است که کاربران می‌توانند از طریق آن یک نسخه متنی ساده از آخرین رویدادهای وب‌سایت‌ها را در اختیار داشته باشند و به‌محض بروز رسانی محتوا یا سایت بتوانند به اطلاعیه‌ها دسترسی داشته باشند.

امروزه سایت‌های زیادی با استفاده از سیستم آر اس اس به کاربران خود پیشنهاد می‌دهند تا با عضویت در این سیستم از آخرین به‌روزرسانی‌های سایت آن‌ها در کمتر از چند دقیقه باخبر شوند.

همان‌طور که می‌دانید امروزه یکی از بزرگ‌ترین مرجع ویدئوهای جهان که با نزدیک به دو میلیارد کاربر، برای پیداکردن مشتری برای انواع مختلف کسب‌وکارها اقدام می‌کند، یوتیوب است. یوتیوب به دارندگان کانال‌ها این دسترسی را می‌دهد تا از سیستم عضویت برای کاربران خود استفاده کنند.

با استفاده از این سیستم، تجارت‌ها به کاربران خود این پیشنهاد را می‌دهند که در صورت تمایل، به مشاهده ویدئوهای بیشتری بپردازند و یا پیشنهادها خاصی را در مورد محصولات مشاهده کنند. علاوه بر این مشتریان می‌توانند به‌محض انتشار ویدئوها از طرف کسب‌وکارها از ارسال آن‌ها باخبر شوند و در قسمت عضویت‌های هر کانال به یک مشترک تبدیل شوند. پرسشی که ممکن است برای شما به وجود بیاید این است که معایب بازاریابی اجازه‌ای چیست؟

معایب بازاریابی اجازه‌ای

قطعاً هر کسب‌وکار در کنار محبوبیت و مزایای فراوانی که دارد، دارای معایبی نیز است. اما چنانچه مدیریت صحیح صورت بگیرد، می‌توان این معایب را به حد صفر رساند و همواره از مزایای کسب‌وکارها لذت برد.

یکی از معایب بازاریابی اجازه‌ای این است که ممکن است نتیجه‌گیری آن نسبت به دیگر بازاریابی‌ها در زمان طولانی‌تری صورت بگیرد. مورد دیگر این است که چنانچه در زمان انجام این بازاریابی تعامل خوبی صورت نگیرد، مشتری‌های یک کسب‌وکار از دست می‌روند.

برای مثال آن دسته از مشتریانی که پیامک‌های کسب اجازه را در تایم‌های نامناسب و در فاصله‌های زمانی بسیار کوتاه دریافت می‌کنند، تمایل خود را برای استفاده از یک کسب‌وکار از دست می‌دهند و در واقع آن کسب‌وکار از رشد و رونق دور می‌شود.

جمع‌بندی

امروزه بازاریابی اجازهای یکی از انواع بازاریابی است که نمی‌توان به‌سادگی از کنار آن عبور کرد و نسبت به آن بی‌توجه بود. شاید در ابتدا تصور کنید که این نوع بازاریابی از تأثیر چندانی برخوردار نمی‌باشد؛ اما نکته‌ای که باید مدنظر داشته باشید، این است که آن دسته از کاربرانی که تمایل زیادی به تبدیل‌شدن به مشتریان ثابت دارند، به دنبال استفاده از این روش‌ها هستند.

علاوه بر این‌همه مردم تمایل دارند که برای آن‌ها ارزش قائل شوید و به همین دلیل این مورد یکی از بهترین راه‌هایی است که می‌توانید از آن نه‌تنها برای احترام نسبت به مشتریان استفاده کنید؛ بلکه می‌توانید با استفاده از آن امکان مقایسه میان کسب‌وکار خود و دیگر کسب‌وکارها را برای مشتریان فعال کنید و در واقع یک انتخاب هوشمندانه داشته باشید.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت