کار با چاشنی سرگرمی!

توسط | اسفند 2, 1399 | کسب و کار | 0 نظر

11 دقیقه

به طور کلی از نظر انسان‌ها کار کردن، بی فایده است؛ به همین دلیل برای جبران درد ناشی از انجام آن، باید مبلغی به افراد پرداخت شود. گاهی اوقات اینطور نیست و انجام کار، می‌تواند واقعا سرگرم‌کننده باشد.

همه‌ی ما در مورد اهمیت سرگرمی در محل کار، چیزهایی شنیده‌ایم؛ تحقیقات نیز فواید سرگرمی را ثابت کرده‌اند. یکی از مطالعات اخیر که بر روی 2000 کارمند انجام شد، نشان داد که همبستگیِ تفریح و کار، استرس و میزان غیبت کارکنان را کاهش و باعث افزایش بهره‌وری می‌شود. در این مطالعه، 79 درصد افراد معتقد بودند که سرگرمی در محل کار، اهمیت زیادی دارد. 44 درصد نیز بر این باور بودند که سرگرمی، اخلاق حرفه‌ای قدرتمندی را در بین کارکنان به وجود می‌آورد.

دیو همثات، نویسنده‌ی کتاب 301 راه برای سرگرمی در محل کار، معتقد است که سرگرمی، ممکن است مهم‌ترین ویژگی یک سازمان بسیار موثر و موفق باشد؛ در حقیقت شرکت‌های دارای “سیاست‌های سرگرم‌کننده”، رضایت شغلی بیشتر و افزایش وفاداری کارکنان را به عنوان دو مزیت عمده ذکر می‌کنند.

دوعنصر اصلی که انجام کار را لذت‌بخش می‌کنند!

هشت سال پیش که دیگران به دنبال راهی برای لذت‌بخش کردن کار بودند، من شروع به اندازه‌گیری فعالیت مغز کردم. تحقیقات علوم اعصاب که در آزمایشگاه انجام دادم، به دو عنصر اصلی اشاره داشت که باعث می‌شد کار کردن مانند بازی به نظر برسد: اعتماد و هدف.

1- اعتماد

بیایید ابتدا اعتمادسازی کنیم. من اولین دانشمندی بودم که نشان دادم وقتی به مردم اعتماد می‌شود، مغز آن‌ها اکسی‌توسین تولید می‌کند. اکسی‌توسین، انگیزه‌ای برای برقراری ارتباط با سایرین می‌دهد و باعث افزایش احساس همدلی ما می‌شود. با استفاده از آن، بهتر می‌توانیم نیازهای دیگران و نیز چرایی انجام کارهای آن‌ها را درک کنیم. در طی دو ثانیه تعامل، اکسی‌توسین احساس اتصال ایجاد می‌کند. مطالعات مدیریت عصبی که در مشاغل مختلف انجام دادم، در تیم‌هایی که اکسی‌توسین آزاد شده بود، نتایج زیر را به دنبال داشت:

  • به طور قابل ملاحظه‌، بهره‌وری بیشتری داشتند.
  • مشکلات را به طور موثرتری حل می‌کردند.
  • از انجام کاری که داشتند، لذت می‌بردند.

تحقیقات من هشت عنصر سازنده‌ی اعتماد سازمانی را شناسایی کرد که وقتی رهبران بر روی هر یک از این عوامل تاکید کنند، اعتماد بالا رفته و عملکرد بهبود می‌یابد.

2- استفاده از اکسی‌توسین در محیط کار

کاری که من انجام دادم، این بود که نشان دادم چگونه می‌توان با تغییر هر یک از هشت فاکتور اکسی‌توسین، حداکثر تاثیر را در مغز و رفتار افراد ایجاد کرد؛ به عنوان مثال “تحسین” کلمه‌ای است که برای شناخت عملکرد بالا به کار برده‌ام. این علم نشان می‌دهد “شناخت”، بسیار قدرتمند است زمانی که:

  • از نظر زمانی، نزدیک به تحقق یک هدف باشد.
  • ملموس، شخصی، عمومی و غیرمنتظره باشد.
  • ناشی از دقت بالا باشد.

آیا شما در پروسه‌ی شناخت کارمندان خود، این مولفه‌ها را در نظر می‌گیرید؟ اگر نه! شبکه‌ی یادگیری مغز، بازخوردی مبنی بر اینکه نشان دهد عملکرد بالای آن‌ها توسط جامعه ارزشمند به شمار می‌رود، ایجاد نمی‌کند. بازخورد عصبی، دقیقا نحوه‌ی تغییر فرهنگ است. تحسین عمومی، همچنین آرمان‌هایی را به عنوان سهم مشارکت افراد ایجاد می‌کند که باعث بهبود عملکرد می‌شود.

تعیین هدف

حال بیاید به هدف برگردیم. استدلال متفکران مدیریت بر این است که تنها دلیل وجود یک سازمان، بهبود زندگی است. تحقیقات نشان می‌دهند که کار در راستای هدف، یک محرک قدرتمند اکسی‌توسین است. وقتی همکاران، هدف یک شرکت را درک کرده و مهم‌تر از همه در حین کار بر اساس آن عمل می‌کنند، محرک دوم اکسی توسین ایجاد می‌شود.

فرهنگ خود را اصلاح کنید، تا انجام کار سرگرم کننده باشد!

فرهنگ، ساکن نبوده و پدیده‌ای پویا است که با افراد و ماموریت‌های یک سازمان، تکامل می‌یابد. اگر فرهنگ را مدیریت نکنید، مطمئنا شما را مدیریت خواهد کرد. کتاب “فاکتور اعتماد”، روشی گام به گام برای ساخت فرهنگی ارائه می‌دهد که در آن، همکارانی توانمند، پاسخگو، مبتکر و دارای فرصت‌های رشد، تکامل می‌یابند. فرهنگ در کنار اعتماد، نتایج مهمی همچون بهره‌وری، نوآوری و ابقای قابل ملاحظه‌ی کارکنان را به دنبال دارد. کارمندان این شرکت‌ها، حتی کمتر بیمار می‌شوند. اعتماد و هدف در همبستگی با یکدیگر، کمتر شبیه کار بوده و شباهت بیشتری به سرگرمی دارند.

چگونه محیط کار خود را سرگرم کننده‌تر کنیم؟

قسمت اعظمی از شبانه روز یک فرد بزرگسال، در محل کار صرف می‌شود که این، بخش زیادی از زندگی یک فرد است. سرگرمی نباید در جهت عکس کار کردن باشد. اگر می‌خواهید نیروی کار وفادار، با عملکرد بالا و متعهد ایجاد کنید، سرگرمی باید بخشی از کار باشد. با استفاده از چند روش ساده، می‌توان ساعات کاری را کمی لذت بخش‌تر کرد:

1.حیوان خانگی خود را به محل کار بیاورید.

یک موجود خزدار می‌تواند کمی تفریح را به هر موقعیت اداری، اضافه کند.

اثبات علمی: حیوانات و به ویژه سگ‌ها، به دلیل توانایی‌های درمانی خود، شناخته شده هستند و باعث آزاد شدن اکسی‌توسین می‌شوند.

یک قدم فراتر بگذارید: یک برنامه‌ی متناوب هفتگی یا ماهانه‌ی ویزیت حیوان خانگی در محل کار خود، تدارک ببینید.

2.ناهار را با همکاران خود بخورید.

شما غرق در کار هستید و صرفا به صرف ناهار سر میز خود فکر می‌کنید، اما این کار را متوقف کنید.

اثبات علمی: ناهار خوردن پشت میز، می‌تواند خلاقیت را محدود کرده و استرس را افزایش دهد.

یک قدم فراتر بگذارید: تعدادی از همکاران خود را جمع کرده و حداقل هفته‌ای یک بار باهم ناهار بخورید. ممکن است به تغییر محیط و صرف ناهار در مکانی دیگر، مانند رستوران فکر کنید. مسافت بیشتری طی کنید و در مورد موضوعاتی خارج از کار نیز صحبت کنید.

3.دفتر کار خود را سبز کنید

کمی از طبیعت را وارد محیط کاری خود کنید. با این کار از اکسیژن بیشتری بهره خواهید برد و در زیبایی محیط نیز تاثیر دارد.

اثبات علمی: قرار دادن گیاه روی میز کار، باعث افزایش بهره‌وری می‌شود.

یک قدم فراتر بگذارید: برخی از گیاهان تازه یا سبزیجات خانگی را در محل کار خود بکارید که همه‌ی افراد بتوانند در کنار ناهار خود، از آن‌ها استفاده کنند؛ در حالی که همه باهم غذا می‌خورید.

4.میان وعده داشته باشید

اگر ناهار دلچسبی را به پایان رسانده‌اید و یا نیاز به یک انرژی‌زا دارید، خوردن مقدار کمی شیرینی، می‌تواند ترفند خوبی باشد.

اثبات علمی: به سراغ شکلات تلخ بروید، زیرا یک آنتی اکسیدان قوی و یک انتخاب سالم است.

یک قدم فراتر بگذارید: به صورت چرخشی از همکاران خود بخواهید که هر هفته، یک خوراکی خوشمزه‌ی متفاوت ارائه دهند.

5.هوای تازه بخورید

به جای خیره شدن به صفحه‌ی رایانه‌ی خود و مشاهده‌ی چندین باره‌ی کلیپ‌های یوتیوب، در هوای آزاد نفسی تازه کنید.

اثبات علمی: بالا بردن ضربان قلب، حتی برای چند دقیقه، ترشح اندروفین حس خوب را افزایش می‌دهد. هوای تازه، ذهن را تمیز کرده و به تمرکز هر چه بیشتر شما کمک می‌کند.

یک قدم فراتر بگذارید: روزانه حداقل یک بار با همکاران خود، استراحتی در فضای آزاد داشته باشید.

6.محیط کار خود را تغییر دهید

در گزارشی از شورای جهانی بهداشت آمده است: “شواهد موجود، نشان می‌دهند که طراحی یک دفتر، بر سلامتی، رفاه و بهره‌وری ساکنان آن، تاثیر می‌گذارد.”

برای افزودن سرگرمی به محل کار خود، لازم نیست یک معمار باشید. به گفته‌ی مابل کاسی، کارشناس محل کار و مدیر بازاریابی، فضاهای الهام‌بخش، از درک چگونگی همکاری مردم و آگاهی از اینکه هر واحد در داخل شرکت، روش منحصر به فردی برای تحقق امور دارد، ناشی ‌می‌شوند. او در کتاب “برای تغییر فرهنگ، فضای خود را تغییر دهید”، توضیح می‌دهد که چگونه درک فرهنگ منحصر به فرد هر شرکت، به شما امکان ایجاد فضایی را می‌دهد که در آن، کارمندان به طور کامل باهم درگیر شده و کار کنند. استفاده از ترامپولین در بانک یا بیمارستان، ممکن است نامناسب باشد. چنین سازمان‌هایی از ترامپولین استفاده نمی‌کنند، اما دسترسی به نور طبیعی، فضای غذاخوری معمولی و استفاده از رنگ‌های زیبا می‌تواند حس سرگرمی، انرژی و تعلق خاطر را برای کارکنان به ارمغان آورد. فرهنگ در فضایی رشد خواهد کرد که با نیت حمایت از اعضای تیم و کار، طراحی شده باشد.

7.گردش بروید

روش دیگر برای افزودن سرگرمی به محل کار، گردش‌هایی تحت حمایت شرکت است. معاشرت با افراد در دفتر کار، به اعتمادسازی و تقویت روابط کمک می‌کند، اما خارج از محل کار، عنصری از پیوند شخصی را اضافه می‌کند؛ زیرا کارمندان، مشترکاتی فراتر از محل کار دارند. کارمندان شرکت هاب‌اسپات از شام‌های مرموز، به عنوان یک سنت سرگرم کننده لذت می‌برند. شرکت کنندگان، تاریخ و ساعت برگزاری رویداد را می‌دانند، اما از مکان آن اطلاعی ندارند. آن‌ها در آخرین لحظه از محل مورد نظر، مطلع می‌شوند. این رمز و راز، مقداری چاشنی سرگرمی به فرصت‌های ارتباطی کارکنان اضافه می‌کند. رویدادهای فرهنگی همچون بازدید از موزه یا پارک ملی، می‌توانند راهی برای تحریک کنجکاوی و خلاقیت باشند. نکته‌ی اصلی این است که از نظر آزادی و ساختار و نیز هدایت گروه در جهت اکتشافات خود بدون تحمیل دستوری، تعادل مناسبی برقرار شود.

8.داوطلبانه کار کنید

از هر پنج شرکت، یکی از آن‌ها برای کار دارطلبانه به کارمندان مرخصی می‌دهد. زمانی که نیروی کار شرکتی، کار خود را خوب انجام داده باشند، تمایل بیشتری به عالی بودن خواهند داشت.

گروه UnitedHealth، مطالعه‌ای با عنوان “انجام کار خوب برای شما خوب است” را در مورد ارتباط بین سلامتی و بازپرداخت، اجرا کرد. آن‌ها یاد گرفتند که کار داوطلبانه، باعث می‌شود کارکنان از نظر جسمی، عاطفی و روحی احساس بهتری داشته باشند. 76 درصد از شرکت کنندگان، احساس سلامتی بیشتر و 94 درصد نیز، بهبود روحیه را در ارتباط با کار داوطلبانه بیان کردند.

منابع :

www.neurosciencemarketing.com

www.happify.com

www.forbes.com

دانلود PDF کار با چاشنی سرگرمی!

دانلود پاورپوینت کار با چاشنی سرگرمی!

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت