هدف گذاری اصولی برای رسیدن به هر چیزی که می‌خواهید!

توسط | تیر 10, 1399 | موفقیت | 0 نظر

10 دقیقه

هر کسی در زندگی، به دنبال رسیدن به چیزی است و اگر پشتکار داشته باشد و برای رسیدن به مقصد مورد نظرش اراده کند، از جمله آدم‌های خوش شانسی می‌شود که در زندگی به هدفشان رسیده‌اند. همه‌ی ما می‌دانیم که زندگی کوتاه است و فرصت برای رسیدن به آرزوها و امیال ما، ممکن است حتی از عمر یک گل هم کوتاهتر باشد، پس برای رسیدن به چیزهایی که می‌خواهیم و هدفی که برای زندگی خودمان تعیین کرده ایم، حتی یک لحظه هم نباید درنگ کنیم! یکی از ملزومات رسیدن به اهداف، دانستن روش هدف گذاری اصولی است.

اهداف ما معمولاً چیزهایی هستند که یا آن‌ها را نداریم و یا فکر می‌کنیم که اگر آن‌ها را داشته باشیم، به ما حس آرامش می‌دهند. خیلی‌ها فکر می‌کنند که اگر به اهدافشان برسند، احساس خوبی پیدا می‌کنند، اما کاملاً در اشتباه هستند؛ برای اینکه ما به هدفمان برسیم، اول باید در خودمان حس خوب ایجاد کنیم ( یعنی همان انرژی مثبت ) که از اطراف به ما و از ما به اطراف منتقل می‌شود، پس متوجه این موضوع باشید که تا حال دلتان خوب نباشد، به اهدافتان نخواهید رسید.

خیلی از ما دقیقاً نمی‌دانیم که در زندگی چه می‌خواهیم؛ به همین خاطر است که نمی‌توانیم برای خودمان هدف گذاری کنیم و به این منوال، وقت و انرژی خود را هدر می‌دهیم.

ساده‌ترین راه برای پیدا کردن اهداف، استفاده از قانون وضوح از طریق تضاد است! طبق این اصل، چیزهایی که در زندگی نداریم، ناخواسته‌ها و رنج‌هایی که در زندگی ما وجود دارد، باعث می‌شوند ما به طور واضح درک کنیم که چه می‌خواهیم و باید چه هدفی را دنبال کنیم؛ مثلاً شما اضافه وزن دارید و این اضافه وزن، مشکلاتی برای سلامتی شما ایجاد کرده است، در واقع چاقی و اضافه وزن، یک ناخواسته در زندگی شماست، چون شما به هیچ وجه آن را نمی‌خواهید. حالا شما می‌دانید که می‌خواهید جسم و روان سالمی داشته باشید و وزن کم کنید؛ پس هدف شما می‌شود تناسب اندام و کاهش وزن!

اصول کلی هدف گذاری

  1. نوشتن لیست آرزوها و اهداف: کودکانه فکر کن و هیچ محدودیتی برای آرزوها و اهدافت قائل نباش! تو یک بار بیشتر زندگی نمی‌کنی، پس لیستی از اهداف خود را دقیق و واضح بنویس، اینکه تو روشن و دقیق بدانی که چه می‌خواهی، باعث قدرت تو می‌شود.
  2. برای اهداف، محدودیت زمانی تعریف کن: اگر برای رسیدن به هدف، محدودیت زمانی مشخص نکنی، باعث تنبلی و کاهلی تو در مسیر می‌شود.
  3. هدف هایت را اولویت بندی کن و بر اساس زمان مرتب کن: این کار باعث نظم ذهنی می‌شود.
  4. اهرم رنج و لذت را برای اهداف و بساز: اهرم رنج و لذت را برای اولین بار آنتونی رابینز مطرح کرد. روش کار اهرم رنج و لذت به این صورت است که اول باید یک جدول T شکل رسم کنید، سپس هدف خودتان و کارهایی که باید برای رسیدن به آن باید انجام دهید را بنویسید. سمت راست جدول، عواقب پشت گوش انداختن کارهایتان را بنویسید و سمت چپ، اتفاقات خوبی که در صورت رسیدن به هدف برایتان رخ می‌دهد را بنویسید. این جدول را تا 90 روز، صبح‌ها بعد از بیدار شدن و شب‌ها قبل از خواب، مرور کنید تا به ضمیر نا خود آگاه شما نفوذ کند و باعث شود که برای دوری از رنج‌ها و رسیدن به لذت‌ها، تلاشتان را بیشتر کنید.
  5. برای اهداف برنامه ریزی کن: هر کوشش و تلاشی بدون برنامه ریزی، بی‌هدف و آشفته خواهد بود.

علاوه بر مواردی که گفته شد، در ادامه نکاتی را برای شما آورده‌ایم که رعایت آن‌ها به شما برای یک هدف گذاری اصولی کمک می‌کند.

نوشتن لیست آرزوها و اهداف در هدف گذاری

یافتن الگوهای رفتاری موفقیت

جستجو کنید که در گذشته، چه موفقیت‌هایی به دست آورده‌اید و چرا به این موفقیت‌ها رسیده اید؛ یعنی بررسی کنید که چه رفتارها و کارهایی انجام داده‌اید و چه راهی را پیموده‌اید تا به آن موفقیت رسیده‌اید. همین کار را برای شکست‌های زندگیتان هم انجام بدهید و به همین شکل، مدام آزمون و خطا انجام بدهید تا به یک فرمول ثابت برای رسیدن به اهدافتان دست یابید!

به یاد داشته باشید که مهم نیست که هدف شما چقدر بزرگ است، مهم این است که تصمیم شما چقدر جدیست!

یافتن الگوهای رفتاری موفقیت

توجه به اهداف و خواسته‌ها

برای اینکه به اهدافتان برسید، باید آن‌ها را در کانون توجه خود قرار بدهید و همیشه به آن‌ها فکر کنید. یکی از بهترین راه‌ها برای مورد توجه قرار دادن اهداف و خواسته‌ها، صحبت کردن در مورد آن‌هاست. شما می‌توانید در طول روز دائماً راجع به خواسته‌هایتان با خودتان یا با خدا حرف بزنید؛ همینطور می‌توانید یک دفتر یا سر رسید بردارید و هر روز چند ساعت در مورد خواسته‌هایتان با جزئیات بنویسید.

راه دیگری که به شما پیشنهاد می‌دهم، استفاده از یادداشت‌های کوچک بر روی دیوار اتاق‌تان یا جلوی آینه است، تا مدام جلوی چشمتان باشند و به شما یادآوری کنند که باید چه مسیری را دنبال کنید.

اهدافتان را زندگی کنید

دائماً اهدافتان را تجسم کنید؛ مثلاً خودتان را تصور کنید در حالیکه به اهدافتان رسیده‌اید، لذت آن لحظه برای شما می‌تواند غیرقابل وصف باشد؛ در این صورت برای حس کردن آن لذت در دنیای واقعی، شما حاضرید هرکاری بکنید.

مسیر رسیدن به اهداف را تجسم نکنید، چون خدا همیشه مسیرهای بهتری می‌شناسد و وقتی که زمانش برسد، آن‌ها را به شما نشان خواهد داد، فقط روی هدف تمرکز کنید.

عکس‌ها و فیلم‌های مربوط به اهدافتان را از هر جایی (مثل اینترنت) جمع آوری کنید و مرتب آن‌ها را جلوی چشمتان ( صفحه‌ی گوشی، لپتاب، درب یخچال، اتاق و … ) قرار بدهید تا به شما احساس خوبی بدهد.

درباره اهدافتان در اینترنت جستجو کنید و تمام مشخصات و نکات آن را مورد بررسی قرار بدهید. در صورت امکان، اهداف خودتان را از نزدیک لمس کنید؛ مثلا اگر هدف شما اتومبیل است، به نمایشگاه ماشین بروید و آن اتومبیل را لمس کنید و سوارش بشوید.

دائماً به خودتان انرژی خوب بدهید و حتی قبل از رسیدن به اهدافتان، از خدا بابت آن‌ها تشکر کنید.

کمیت و کیفیت در هدف گذاری

10 هدف را به طور همزمان دنبال نکنید؛ سعی کنید هدف‌های کمتری را انتخاب کنید و روی آن‌ها متمرکز بشوید و بعد از اینکه به آن‌ها رسیدید، هدف‌های بعدی، بعدی و بعدی را انتخاب کنید.

هر چقدر که هدف‌های کمتری برای یک سال داشته باشید، احتمال دستیابی شما به اهداف‌تان بیشتر می‌شود. ضمناً شما می‌توانید برای جنبه‌های مختلف زندگی‌تان، هدف‌های متفاوت داشته باشید؛ مثلاً روابط، سلامتی، کسب و کار، ثروت، تغییر سبک زندگی و … .

چرا آن هدف؟

بعد از اینکه هدف‌تان را انتخاب کردید، روی یک کاغذ بنویسید که چرا می‌خواهید به آن برسید، چون شما تا دلیل خواستن یک چیزی را ندانید، آن چیز به شما داده نمی شود! حداقل ۱۰ دلیل برای هر هدف بنویسید، هر چقدر تعداد و ارزش دلایل شما بیشتر باشد، احتمال رسیدن به هدف، افزایش پیدا می‌کند.

در مرحله‌ی بعد، روی کاغذ دیگری بنویسید که حاضرید برای رسیدن به هدفتان چه بهایی بپردازید و قید چه چیزهایی را بزنید؟ با خودتان صادق باشید و اغراق نکنید؛ هر بهایی هر چقدر اندک که حاضرید بپردازید را بنویسید.

چرایی در هدفگذاری

احتمال رسیدن به هدف چطور بیشتر می‌شود؟

به خودتان برای هر موفقیتی پاداش بدهید، هدف بزرگی را انتخاب کنید که به شما انگیزه بدهد! بعد آن هدف را به اهداف کوچک‌تر تقسیم کنید. در مسیر رسیدن به اهداف، کاملاً انعطاف‌پذیر باشید و راه‌های مختلفی را تست کنید. از اهرم‌ها استفاده کنید، چون کار را برای شما راحت‌تر می‌کنند و در زمان، انرژی و وقت شما صرفه جویی می‌کنند، ضمناً بازدهی بیشتری هم دارند؛ تکنولوژی، تیم سازی، طوفان فکری، الهامات و… اهرم هایی هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

نقاط ضعف و قوت خودتان را بشناسید و در صدد رفع نقاط ضعف برآیید تا بتوانید با شخصیتی قوی و تغییر یافته، بعد از رسیدن به اهدافتان مواجه شوید!

وقتی موانع بروز می‌کنند، می‌توانید مسیر حرکتتان را برای رسیدن به هدف تغییر دهید، نه اهدافتان را! پیشنهاد می‌کنم از همین لحظه که این مقاله را خوانده‌اید، حتی اگر تا به حال هدفی نداشته‌اید، به دنبال رسیدن به چیزی باشید که به زندگی شما معنا می‌دهد. شما با ارزش و با استعداد هستید، پس باید از این توانایی‌ها به خوبی استفاده کنید تا به هدفتان برسید.

دانلود PDF هدفگذاری اصولی

دانلود پاورپوینت هدفگذاری اصولی

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت