الگوریتم اینستاگرام چیست؟ + نکاتی که باید در نظر بگیریم

توسط | دی 15, 1401 | اینستاگرام, بازاریابی | 0 نظر

فهرست مطالب این مقاله

16 دقیقه

ازآنجایی‌که اینستاگرام دائماً تغییراتی ایجاد می‌کند و الگوریتم آن در حال تکامل است، پیگیری آن دشوار است؛ بنابراین الگوریتم اینستاگرام امسال دقیقاً چگونه کار می‌کند؟ بیایید نگاه دقیق‌تری بیندازیم.

در این مقاله ما به تجزیه‌وتحلیل نحوه عملکرد الگوریتم اینستاگرام برای پست‌های فید، استوری‌ها، صفحه اکسپلور و ریلز اینستاگرام می‌پردازیم.

الگوریتم اینستاگرام چیست؟

الگوریتم اینستاگرام مجموعه‌ای از قوانین است که محتوا را در پلتفرم رتبه‌بندی می‌کند. این الگوریتم تصمیم می‌گیرد که چه محتوایی و به چه ترتیبی برای همه کاربران اینستاگرام در صفحه اکسپلور، فید، ریلز، صفحات هشتگ و غیره نمایش داده شود.

الگوریتم اینستاگرام هر محتوای ارسال شده در پلتفرم را تجزیه‌وتحلیل می‌کند. فراداده‌ها (از جمله کپشن‌ها و متن جایگزین اعمال شده روی تصاویر)، هشتگ‌ها و معیارهای تعامل را در نظر می‌گیرد. بر اساس این اطلاعات، محتوا را به‌گونه‌ای توزیع می‌کند که اطمینان حاصل شود که کاربران به آنچه بیشتر علاقه‌مند به دیدن هستند دسترسی آسان داشته باشند.

به زبان ساده، الگوریتم اینستاگرام اطلاعات مربوط به محتوا (پست‌ها، استوری‌ها، ریلز) را با اطلاعات مربوط به کاربران (علائق و رفتار در پلتفرم) ارجاع می‌دهد تا محتوای مناسب را به افراد مناسب ارائه دهد.

هدف اصلی اینستاگرام چیست؟

هدف اصلی الگوریتم اینستاگرام این است که تجربه هر کاربر با پلتفرم را تاحدامکان دلپذیر کند. آدام موسری (Adam Mosseri)، مدیرعامل اینستاگرام در سال ۲۰۲۱ در یک پست وبلاگی با عنوان Shedding More Light on How Instagram Works نوشت: “ما می‌خواهیم از زمان شما بهترین استفاده را ببریم و معتقدیم که استفاده از فناوری (الگوریتم اینستاگرام) برای شخصی‌سازی تجربه شما بهترین راه برای انجام این کار است.”

چرا این موضوع برای مارکترها اهمیت دارد؟ دانستن نحوه عملکرد الگوریتم اینستاگرام و بهینه‌سازی محتوای شما براین‌اساس می‌تواند منجر به نمایش پست‌های اینستاگرام شما برای کاربران بیشتر شود.

عملکرد الگوریتم اینستاگرام چگونه است؟

هر بار که کاربر برنامه را باز می‌کند، الگوریتم اینستاگرام فوراً تمام محتوای موجود را بررسی می‌کند و تصمیم می‌گیرد که چه محتوایی را به آنها ارائه دهد (و به چه ترتیبی).

۳ فاکتور مهم رتبه‌بندی الگوریتم اینستاگرام عبارت‌اند از:

1.رابطه بین تولید‌کننده محتوا و بیننده

آیا شما همدیگر را فالو می‌کنید؟ آیا به یکدیگر پیام می‌دهید یا کامنت می‌گذارید؟ اگر درگذشته بارهاوبارها با یک کاربر خاص تعامل داشته‌اید، به‌احتمال زیاد محتوای جدیدی را که آنها پست می‌کنند مشاهده خواهید کرد. (این برای کسب‌وکارها بسیار مهم است. مدیریت فعال جامعه (از جمله پاسخ‌دادن به دایرکت‌ها و کامنت‌ها) می‌تواند دیده‌شدن برند شما را در اینستاگرام بهبود بخشد.)

2.علاقه (Interest)

آیا کاربر معمولاً با این نوع محتوا تعامل دارد؟ زمانی که الگوریتم اینستاگرام تشخیص دهد که کاربر از نوع یا قالب خاصی لذت می‌برد، بیشتر به آن‌ها سرویس می‌دهد.

3.ارتباط (Relevancy)

اینستاگرام تصمیم می‌گیرد که هر قسمت از محتوا چقدر «مرتبط» باشد. این شامل تجزیه‌وتحلیل چیزی است که با موضوعات پرطرف‌دار مطابقت دارد و همچنین عامل به‌موقع بودن را درنظر می‌گیرد(پست‌های اخیر مرتبط‌تر از پست‌های قدیمی تلقی می‌شوند).

فاکتورهای رتبه‌بندی الگوریتم ثانویه اینستاگرام عبارت‌اند از:

 • میزان استفاده از پلتفرم

اگر کاربر اغلب اینستاگرام را باز نمی‌کند، تنها زمانی که تصمیم به‌مرور برنامه داشته باشد، مرتبط‌ترین محتوا را می‌بیند. این بدان معناست که ممکن است خانواده و دوستان، بیزینس‌ها را از فید چنین کاربری خارج کنند.

 • یک نفر چند کاربر را دنبال می‌کند.

هرچه یک کاربر اکانت‌های بیشتری را فالو کند، اکانت‌های بیشتری برای فضا در فید او با هم رقابت می‌کنند.

 • زمان حضور

اگر کاربر زمان بسیار کمی را در برنامه سپری کند، احتمالاً فقط پست‌هایی از دوستان و خانواده که اغلب با آن‌ها در ارتباط است را روی پلتفرم می‌بیند و این امر حضور کسب‌وکارها در فید او را دشوارتر می‌کند.

فراتر از این سیگنال‌های اصلی، در اینجا نحوه توزیع فرمت‌های محتوای خاص توسط الگوریتم اینستاگرام ارائه شده است.

الگوریتم اینستاگرم جدید

الگوریتم اینستاگرام برای فید و استوری

برای فید و استوری‌های شما، الگوریتم اینستاگرام محتوای اکانت‌هایی را که دنبال می‌کنید مرتب می‌کند و میزان احتمال تعامل شما با یک پست را بر اساس معیارهای زیر پیش‌بینی می‌کند:

 • اطلاعات در مورد پست

یک پست چند تا لایک گرفت؟ کی پست شد؟ آیا با مکان تگ شده است؟ اگر ویدئو است، مدت آن چقدر است؟ این سیگنال‌ها به الگوریتم اینستاگرام کمک می‌کند تا ارتباط و محبوبیت یک پست را تعیین کند.

 • اطلاعاتی درباره شخصی که پست کرده است و سابقه تعامل شما با او

اینستاگرام تعداد دفعاتی که با یک فرد خاص (با کامنت، لایک، بازدید از پروفایل و غیره) تعامل داشته‌اید را ردیابی می‌کند تا بفهمد چقدر ممکن است یک شخص برای شما جالب باشد.

 • فعالیت شما در سراسر پلتفرم

کمیت و محتوای پست‌هایی که با آن‌ها تعامل داشته‌اید، به اینستاگرام سرنخی می‌دهد که نشان دهد ممکن است به دیدن چه نوع پست‌های دیگری علاقه داشته باشید.

الگوریتم اینستاگرام برای تب اکسپلور

برای برگه اکسپلور، الگوریتم به پست‌های قبلی که دوست داشته‌اید یا با آن‌ها تعامل داشته‌اید نگاه می‌کند و مجموعه‌ای از عکس‌ها و ویدئوها را از حساب‌های مرتبط که دنبال نمی‌کنید، می‌آورد.

سپس این عکس‌ها و ویدئوها بر اساس آنچه که الگوریتم فکر می‌کند بیشتر به آن علاقه دارید، رتبه‌بندی می‌شوند که بر اساس این است که چقدر احتمال دارد پستی را دوست داشته باشید، ذخیره کنید یا به اشتراک بگذارید.

 • اطلاعات در مورد پست

هنگام تنظیم محتوا برای اشتراک‌گذاری از طریق تب اکسپلور، اینستاگرام به محبوبیت کلی یک پست نگاه می‌کند و از سیگنال‌هایی مانند تعداد افرادی که لایک می‌کنند، نظر می‌دهند، به اشتراک می‌گذارند و ذخیره می‌کنند و سرعت انجام این فعالیت‌ها استفاده می‌کند.

 • سابقه تعامل شما با شخصی که پست کرده است.

بیشتر محتوای اکسپلور از اکانت‌های جدید است، اما اکانت‌هایی که با آن‌ها تعامل داشته‌اید در اینجا کمی تقویت می‌شوند.

 • فعالیت شما

چه پست‌هایی را درگذشته دوست داشته‌اید، روی آنها نظر داده‌اید یا ذخیره کرده‌اید؟ قبلاً در صفحه اکسپلور چگونه رفتار کرده‌اید؟ سابقه فعالیت شما، بر آنچه که اینستاگرام تصور می‌کند ممکن است علاقه‌مند به دیدن بیشتر آن باشید، تأثیر می‌گذارد.

 • اطلاعات در مورد شخصی که پست کرده است.

اگر یک حساب کاربری در چند هفته گذشته تعامل زیادی با کاربران داشته باشد، این سیگنالی برای اینستاگرام است که محتوای قانع‌کننده‌ای در جریان است که دیگران نیز ممکن است آن را دوست داشته باشند.

الگوریتم اینستاگرام برای ریلز

هدف اصلی ریلز اینستاگرام سرگرم کردن کاربران است. در نتیجه، بسیاری از ویدیوهایی که می‌بینید از اکانت‌هایی هستند که آنها را دنبال نمی‌کنید. از این نظر شبیه به صفحه اکسپلور می‌باشد. تفاوت اصلی این است که اینستاگرام به جای در نظر گرفتن آنچه ممکن است به آن علاقه داشته باشید، به طور خاص روی محتوایی تمرکز می کند که ممکن است شما را سرگرم کند.

اینستاگرام مثل پست‌های فید، ریلزرا بر اساس آنچه که فکر می‌کند بیننده احتمالاً با آن تعامل خواهد داشت، اولویت‌بندی می‌کند و از مجموعه‌ای از سیگنال‌ها برای کمک به رتبه‌بندی محتوا استفاده می‌کند.

طبق گفته اینستاگرام، برندها و سازندگان باید ریلزی ایجاد کنند که سرگرم‌کننده، الهام‌بخش یا تجربی هستند و از ابزارهای خلاقانه مانند متن، جلوه‌های دوربین یا فیلترها استفاده کنند.

همچنین باید از ارسال ریل اینستاگرامی که وضوح پایینی دارند، خیلی تار هستند، قبلاً در جای دیگری به اشتراک گذاشته شده‌اند یا به وضوح از برنامه دیگری برداشته شده‌اند، خودداری کنید.

با ریلز، الگوریتم اینستاگرام هم از اکانت‌هایی که دنبال می‌کنید و هم از اکانت‌هایی که دنبال نمی‌کنید استفاده می‌کند و سعی می‌کند شما را با محتوایی سرگرم کند که فکر می‌کند که آن را تماشا خواهید کرد.

این امر را با مشاهده موارد زیر ارزیابی می‌کند:

 • فعالیت شما

سیگنال‌هایی مانند ریلزی که دوست داشته‌اید، روی آن‌ها کامنت گذاشتید و با آن‌ها مشغول شده‌اید، همگی به اینستاگرام کمک می‌کنند تا بفهمد چه نوع محتوایی می‌تواند مرتبط‌تر با علایق شما باشد.

 • سابقه تعامل شما با شخصی که پست را ارسال کرده است.

با ریلز (مثل اکسپلور)، احتمالاً ویدئوهایی از سازندگانی که نامشان را نشنیده‌اید دریافت خواهید کرد. اما اگر قبلاً به نحوی با آنها تعامل داشته‌اید، اینستاگرام نیز این موضوع را در نظر می‌گیرد. احتمالاً به همین دلیل است که محتوای زیادی را از سازندگانی می‌بینید که می‌شناسید، اما هنوز آن‌ها را دنبال نکرده‌اید.

 • اطلاعاتی در مورد ریلز

الگوریتم اینستاگرام سعی می‌کند بر اساس آهنگ صوتی و تجزیه‌وتحلیل پیکسل‌ها و فریم‌ها حدس بزند که ویدئو در مورد چیست و محبوبیت ویدئو را نیز در نظر می‌گیرد.

 • اطلاعات در مورد شخصی که پست کرده است.

آیا پست کننده اصلی فردی با مخاطبان در ارتباط با خود است یا محتوای آن لایک و اشتراک‌گذاری ثابتی دریافت می‌کند؟ اینستاگرام این موضوع را نیز در نظر می‌گیرد.

اکنون که به تمام این اطلاعات در مورد ارزش‌هایی که اینستاگرام از سوی سازندگان و کاربرانش می‌دهد مجهز شده‌اید، وقت آن است که از آن به نفع خود استفاده کنید.

تعامل با کاربران در اینستاگرام

۷ نکته برای کار با الگوریتم اینستاگرام

در یک نگاه، این نکات ممکن است گسترده یا پیچیده به نظر برسند. اما در نهایت، الگوریتم به کیفیت و محتوای جذاب پاداش می‌دهد.

بنابراین، واقعاً بهترین راه برای بهبود اینستاگرام شما این است که همان کارهایی را انجام دهید که برای خوشحال کردن، سرگرم‌کردن یا آگاه‌کردن مخاطبان خود انجام می‌دهید.

در اینجا نحوه افزایش دسترسی و بهینه‌سازی قدرت آخرین الگوریتم(های) اینستاگرام آمده است.

1.به دستورالعمل‌ها احترام بگذارید.

چه در فید، چه در ریلز یا در استوری‌ها پست کنید، الگوریتم‌های اینستاگرام دیده‌شدن محتوایی را که برخلاف دستورالعمل‌های برنامه است را محدود می‌کنند. اگر اطلاعات نادرست، پست‌هایی که ماهیت سیاسی دارند، محتوایی که به طور بالقوه ناراحت‌کننده یا حساس هستند یا حتی مدیای با وضوح پایین به اشتراک می‌گذارید، ممکن است محتوای شما کمتر به طور گسترده توزیع شود.

2.با ریلز خلاقیت به خرج دهید.

با افزودن ریلز به تقویم محتوای خود، از فرصت دیده‌شدن استفاده کنید. ریلز یکی از جدیدترین ویژگی‌های اینستاگرام هستند و به نظر می‌رسد این پلتفرم همچنان در حال تبلیغ این فرمت است.

نکات رسمی برای ارسال ریلز اینستاگرام که موردتوجه قرار می‌گیرند عبارت‌اند از:

 • به‌صورت عمودی فیلم‌برداری کنید.
 • از فیلترها، جلوه‌های دوربین، موسیقی و غیره استفاده کنید.
 • ویدئوها را کوتاه و جذاب نگه دارید و مهم‌تر از همه سرگرم‌کننده باشید. این الگوریتم ریلز را برای ارزش سرگرمی آنها رتبه‌بندی می‌کند.

3.پست‌های خود را در زمان مناسب برای حداکثر دسترسی برنامه‌ریزی کنید.

تعامل با مخاطب یک سیگنال مهم در سراسر اینستاگرام است، بنابراین ارسال محتوای شما در روز و زمان مناسب تفاوت زیادی در جستجوی ارگانیک شما ایجاد خواهد کرد.

4.مشارکت را تشویق کنید.

تعامل برای الگوریتم بسیار مهم است.

بااین‌حال به تعاملی که می‌خواهید نرسیدید؟ استوری‌های اینستاگرام، استیکرهای سؤال، اسلایدرهای ایموجی و نظرسنجی‌ها راه‌های مستقیمی هستند که می‌توانید از طرف‌داران و دنبال‌کنندگان خود بخواهید که در این مورد نظرسنجی کنند.

به طور مشابه، در پست‌ها، پرسیدن مستقیم سؤالات یا در کپشن (یا درون خود تصویر یا ویدئو) یک راه مطمئن برای ادامه گفتگو است.

ازاین‌گذشته، کامنت‌ها بهترین راه برای نشان‌دادن تعامل با الگوریتم هستند؛ بنابراین از مخاطبان خود بخواهید تا هر زمان که می‌توانند صحبت کنند.

به‌عنوان مرجع، معیار کلی برای تعامل “خوب” در اینستاگرام چیزی بین ۱-5٪ است. اما میانگین نرخ تعامل در اینستاگرام برای حساب‌های بیزینس تا سال ۲۰۲۱ معادل 0.83٪ بوده است.

اگر به دنبال بهبود نرخ تعامل خود هستید، در اینجا چند اقدام برای شما ارائه شده است:

 • مخاطبان خود را تعریف کنید تا بدانید آنها از شما چه می‌خواهند (با نام مستعار، بازار هدف خود را تحقیق کنید).
 • به کامنت‌ها و دایرکت‌ها پاسخ دهید.
 • یک استوری ایجاد کنید تا بتوانید پست‌هایی را که در آنها تگ شده‌اید به اشتراک بگذارید.

5.قدرت هشتگ‌ها را دست‌کم نگیرید.

الگوریتم اینستاگرام نمی‌تواند یک تصویر زیبا از یک گربه با عینک سیمی را آن‌طور که مغز انسان می‌تواند، درک کند؛ اما می‌تواند هشتگ گربه_زیبا# را درک کند.

استفاده از هشتگ‌های دقیق و توصیفی یک راه عالی برای برچسب‌گذاری محتوای شما برای حداکثر ریچ است. اگر الگوریتم بتواند دقیقاً چیزی را محاسبه کند که عکس یا پست شما در مورد آن است، می‌تواند راحت‌تر آن را با افرادی که به آن موضوع خاص علاقه دارند به اشتراک بگذارد.

به‌علاوه، برخلاف تبلیغات اینستاگرام، هشتگ‌ها رایگان هستند.

برای استفاده درست از هشتگ‌ها، در مورد حرفه خود جستجو کنید، تحقیقات خود را انجام دهید و از هشتگ‌هایی استفاده کنید که در واقع موضوع پست شما را توصیف می‌کند.

6.به طور مداوم پست کنید.

این مسئله مهم است چه به دنبال کمک برای ریچ، تعامل یا رشد فالوور باشید. (چون این سه مورد به هم مرتبط هستند.)

به طور متوسط، مشاغل روزانه ۱٫۶ پست در فید خود ارسال می‌کنند. اگر خیلی زیاد به نظر می‌رسد، تلاش کنید که فقط حضور مداوم (مثلاً هر روز هفته) برای شما کافی است.

در Instagram’s Creator Week ژوئن 2021، آدام موسری، رئیس اینستاگرام فاش کرد که تعداد ارسال ۲ پست فید در هفته و ۲ استوری در روز برای ایجاد فالوور در اپلیکیشن ایده‌آل است.

مداومت نیاز به برنامه‌ریزی دارد. اینجاست که داشتن تقویم محتوای رسانه‌های اجتماعی بسیار مهم می‌شود.

7.تجزیه‌وتحلیل انجام دهید.

یک ابزار تجزیه‌وتحلیل خوب اینستاگرام به شما کمک می‌کند مخاطبان خود را بررسی کنید و نوع محتوایی را که آنها به دنبال آن هستند را شناسایی کنید.

مهم نیست که چقدر مشغله دارید، دریافت گزارش‌های تجزیه‌وتحلیل خودکار تقریباً در تمام نکات بالا به شما کمک می‌کند.

برای مثال، یک‌بار در ماه وقت بگذارید و به اعداد نگاه کنید و ببینید که چه چیزی از نظر محتوا، زمان ارسال و هشتگ‌ها کار می‌کند.

از ابزار تجزیه‌وتحلیل اینستاگرام برای پیداکردن موارد زیر استفاده کنید:

 • وقتی مخاطبان شما آنلاین هستند (بنابراین می‌توانید پست‌های خود را زمان‌بندی کنید).
 • که آیا هشتگ‌ها عملکرد خوبی دارند.
 • چه پست‌هایی باعث ایجاد تعامل واقعی می‌شوند.

شما در قسمت اینسایت اینستاگرام خود می‌توانید به این اطلاعات دست پیدا کنید.

نتیجه

اخیراً به افت یا جهش بزرگی در آمار خود توجه کرده‌اید؟ تجزیه‌وتحلیل اغلب اولین جایی است که یک مدیر رسانه اجتماعی می‌تواند تشخیص دهد که آیا چیزی در الگوریتم اینستاگرام تغییر کرده است یا خیر و براین‌اساس شروع به تنظیم استراتژی خود می‌کند.

البته، پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی همیشه در حال تکامل هستند، بنابراین مطمئناً باگذشت سال‌ها تغییرات بیشتری در الگوریتم اینستاگرام در راه است. اما هر سیگنال خاص، ویژگی‌ها یا دستورالعمل‌های هوش مصنوعی در آینده ممکن است برای برنامه رخ دهد. در نتیجه ایجاد محتوای جذاب اینستاگرام همیشه یک استراتژی برنده است.

شما می‌توانید مدیریت پیج اینستاگرام خود را به ما بسپارید. ما در 5درصدی‌ها آخرین اطلاعات در مورد اینستاگرام را برای پیج شما در نظر می‌گیریم و به شما کمک می‌کنیم که در اینستاگرام بهتر و بیشتر دیده شوید.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت