کامنت مارکتینگ چیست؟ چگونه باعث بهبود سئو سایت می‌شود؟

توسط | آذر 22, 1401 | آموزش سئو, بازاریابی | 0 نظر

16 دقیقه

بهبود سئو سایت، یک هدف برای همه وب‌سایت‌ها و کسب‌وکارهای اینترنتی است. در مسیر رسیدن به این هدف می‌توان از راهنماها و مسیریاب‌های گوناگونی استفاده کرد. یکی از این راه‌ها برای بهبود سئو سایت، کامنت مارکتینگ یا بازاریابی نظرات است.

کامنت مارکتینگ (Comment Marketing) یا بازاریابی نظرات، یکی از پرکاربردترین و مؤثرترین روش‌های بازاریابی اینترنتی و دنیای سئو است؛ که علی‌رغم قدمتی که دارد هنوز هم قدرت و تأثیرگذاری خود را از دست نداده است.

از این نوع از بازاریابی می‌توان برای بالابردن ترافیک نرمال سایت یا (SEO) و همچنین افزایش فروش محصولات و بیشتر دیده‌شدن مطالب استفاده کرد.

کامنت مارکتینگ کاربردهای متنوع دیگری هم دارد. افراد و سازمان‌ها از کامنت مارکتینگ برای معرفی برند، ایجاد تعامل و رابطه و همچنین جلب اعتماد مشتریان بهره می‌برند.

ما در این مقاله سعی کردیم تا اطلاعات دقیقی درباره کامنت مارکتینگ، مزیت‌ها، معایب و نحوه اجرای آن به شما ارائه داده؛ و سپس تکنیک‌هایی را معرفی کنیم که با استفاده از آن‌ها، بتوانید استراتژی‌های گوناگون را به کار گرفته و نتایج مد نظرتان را به دست بیاورید.

هدف از کامنت مارکتینگ چیست؟

هدف از کامنت مارکتینگ چیست؟

هدف از کامنت مارکتینگ چیست؟

هدف ما از کامنت مارکتینگ بسیار واضح است. یک فرد یا یک مجموعه، برای رسیدن به اهداف زیر از کامنت مارکتینگ استفاده می‌کنند:

  1. معرفی اولیه و اطلاع‌رسانی
  2. به رسمیت شناختن
  3. جلب اعتماد کاربران
  4. ایجاد علاقه بین کاربران
  5. قابلیت آشنایی کاربران با محصولات و مطالب
  6. انتقال حس مثبت به افراد

در موارد بالا، هدف اصلی کامنت مارکتینگ شامل سئو سایت، فروش بیشتر محصولات یا ارائه خدمات و بک‌لینک است. اما اکنون با پیشرفت فضای مجازی، برندینگ از اهمیت بیشتری برخوردار شده است؛ چرا که گوگل از مشاهده رفتار مخاطبان به‌منظور ارزش‌گذاری و امتیازدهی به سایت‌ها استفاده می‌کند؛ بنابراین داشتن یک برند خاص، در جذب کاربران به سمت یک سایت یا پیج تأثیر بسیار زیادی دارد.

همچنین یک کامنت ساده بدون استفاده لینک یا پیوند، می‌تواند اعتماد مخاطبان را به دست آورد. در ادامه این اعتماد، فروش سایت نیز افزایش‌یافته و ما با کسب رتبه بهتر در رسیدن به اهداف خود موفق‌تر خواهیم بود.

 

کامنت مارکتینگ چه سود و منفعتی برای یک کسب‌وکار خواهد داشت؟

چگونه با استفاده از بازاریابی نظرات، توجه مشتریان را به سمت کسب‌وکار خود جلب کنیم؟

قبل از بیان هر موضوعی، باید به این نکته توجه کنیم که اصولاً کامنت مارکتینگ چه سود و منفعتی برای یک کسب‌وکار خواهد داشت؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که هر کامنت می‌تواند پلی برای کاربران شبکه‌های اجتماعی ایجاد کند تا به محصولات شما دسترسی داشته باشند.

بازدید کاربران از صفحه شما

کامنتی که حاوی لینک وب‌سایت یا پروفایل شما در صفحات مجازی باشد، پتانسیل این را دارد که هزاران کاربر را به بازدید از آن صفحه سوق دهد؛ بنابراین بسته به نوع و نحوه کامنت مارکتینگی که از آن استفاده می‌کنید، ممکن است حتی نویسنده سایت‌های دیگر با خواندن کامنت‌هایتان به سمت سایت یا پیج شما جذب شوند و در پست‌های بعدی از لینک‌ها برای جلب مشتری بیشتر استفاده کنند؛ بنابراین درصورتی‌که این افراد، کامنت شما را به‌عنوان یک محتوای جذاب و خاص در نظر بگیرند، از نام‌بردن یا تبلیغ محصولاتتان دریغ نخواهند کرد.

راه‌های دیگری نیز برای این کار وجود دارد. اما همه ما با شنیدن اسم کامنت مارکتینگ ناخودآگاه به سمت انتشار لینک در سایت‌های مختلف می‌افتیم. چرا که این کار در رتبه‌بندی سئو تأثیر فوق‌العاده‌ای دارد؛ تجربه ثابت کرده که درصورتی‌که کامنت‌ها تنها حاوی یک لینک بوده و هیچ بار معنایی خاصی نداشته باشند؛ هیچ تأثیری در پیشرفت سئو نخواهد داشت؛ بنابراین اگر هدف شما ساخت لینک است، سعی کنید در کنار انتشار آن، یک کامنت با ارزش نیز بگذارید. با این کار علاوه بر رشد سئو، مشتریان بیشتری را به سمت کسب‌وکار شما کشیده خواهند شد.

منشن بدون لینک

گوگل در برابر کاهش ارزش بک‌لینک‌ها، روش‌های دیگری نیز برای ارزش‌گذاری سایت‌ها در اختیار کاربران گذاشته است. یکی از این روش‌ها منشن بدون لینک است. در این روش، حتی اگر نام کسب‌وکار وبرند شما بدون لینک یا URL آورده شود، گوگل اعتباری برای شما در نظر خواهد گرفت و این موضوع روی سئو تأثیر بسیار زیادی دارد. هم اکنون مؤثرترین جایی که می‌شود در آن با خیال آسوده و کمترین هزینه و همچنین کوتاه‌ترین زمان ممکن از این روش استفاده کرد، قسمت کامنت‌ها یا نظرات در سایت‌های معتبر دیگر است.

معرفی کسب‌وکار

شما می‌توانید پس از عضو شدن در گپ‌ها و انجمن‌های پرمخاطب شبکه‌های اجتماعی، به بهانه‌های مختلف، کسب‌وکار خود را معرفی کنید. با انجام این کار باعث می‌شوید که نام برند شما در ذهن آن‌ها باقی بماند و بعدها برای ورود به وب‌سایت شما، نام برندتان را در گوگل و شبکه‌های اجتماعی دیگر جستجو کنند. اصولاً بالا رفتن تعداد جستجوی نام یک برند، یکی از انواع مؤثرترین راهکارهایی است که موتور جستجو (مثل گوگل) می‌تواند به کمک آن یک سایت را شناسایی کند.

حتی اگر کاربران از لینک پروفایل شما یا حتی به‌صورت مستقیم (وارد کردن آدرس) وارد سایتتان شوند؛ باز هم گوگل برای شما یک فاکتور مثبت در نظر می‌گیرد. گوگل، کامنت گذاشتن برای یک مطلب را به‌حساب ارزشمند بودن آن مطلب به‌حساب می‌آورد، بنابراین رتبه بالاتری به آن اختصاص می‌دهد.

چگونه یک کامنت مارکتینگ بی‌نقص داشته باشیم؟

البته لازم به ذکر است که کامنت مارکتینگ قواعد و قوانینی هم دارد؛ ولی شما با رعایت نکات زیر می‌توانید یک کامنت مارکتینگ بی‌نقص داشته باشید:

لحن محترمانه‌

افرادی که قصد تبلیغ محصولات و یا معرفی پیج خود را دارند، می‌بایستی لحن محترمانه‌ای در هنگام نوشتن این نوع کامنت‌ها داشته باشند. همچنین سعی کنند که از جملات جذاب و نوآورانه استفاده کرده و به‌نوعی سیاست‌های بازاری را به کار ببرند.

برای مثال اگر قصد قرار دادن یک کامنت تبلیغاتی در یک وب‌سایت را دارید، ابتدا به شکل کاملاً محترمانه از صاحب سایت درخواست کنید که به شما اجازه این کار را بدهد. به‌عنوان نمونه می‌توان از متنی شبیه به این استفاده کرد: «با سلام و احترام، آیا اجازه قرار دادن لینک در بخش نظرات را دارم یا خیر؟» سپس کامنت حاوی لینک را منتشر کند. این روش به هرکسی که مسئول تأیید یا رد کردن کامنت‌ها است نشان می‌دهد که شما از این موضوع که عموم مردم از گذاشتن لینک در کامنت اهداف دیگری دارند مطلع هستید ولی هدف شما همراه با حسن‌نیت است.

متن جذاب و نوآورانه

یک روش دیگر برای اجرای یک کامنت مارکتینگ اصولی، استفاده از متونی مانند متن زیر است:

«ما هم درست از همین شیوه در سایتمان استفاده کردیم. لینک سایت رو در بیو پروفایل قرار داده شده است.»

در واقع شما در این شیوه لینک را به طور مستقیم در اختیار کاربر نمی‌گذارید. اما از خوانندگان متن درخواست می‌کنید برای بررسی و بازدید از نمونه‌های دیگر از سایت شما دیدن کنند.

تأثیرات کامنت مارکتینگ روی سئو وب‌سایت

علاوه بر نتایجی که از کامنت مارکتینگ در وب‌سایت‌های دیگر گفتیم، نوبت آن است که به تأثیرات بازاریابی نظرات در وب‌سایت شخصی خود روی سئو را نیز بپردازیم.

چگونه می‌توان تنها با استفاده از کامنت مارکتینگ در سایت خود، سئو و فروش سایت را بالا ببریم؟

۱) آپدیت بودن محتوا و مطالب سایت:

با تولید محتواهای خلاقانه و ارزشمند، می‌توان کاری کرد که کاربر با میل خودش درباره‌ی آن اعلام نظر کند. این نظرات به تولید محتواهای جدیدتر کمک می‌کند. همچنین هرچه نظرات بیشتر و مفیدتر باشند، سایت نیز تعداد دفعات بیشتری بروز رسانی می‌شود.

این موضوع باعث صرفه‌جویی درزمان هم خواهد شد؛ چرا که تولید محتوای جدید، بسیار وقت‌گیر و محدودیت‌زاست.

البته جالب است بدانید که کامنت‌های تک کلمه‌ای مثل تشکر، عالی، یا نظرات بی مفهوم و تنها شامل یک ایموجی هیچ کمکی به پیشرفت سئو نخواهد کرد. در مقابل نظراتی که کاربران از حس واقعی خود در طول چند خط توضیح می‌دهند یا برای بهترشدن مطالب انتقاداتی را بیان می‌کنند می‌تواند باعث افزایش ارزش محتوا نقش داشته باشند؛ بنابراین همیشه سعی کنید از مطالب جدید و جذاب در سایت خود استفاده کنید.

۲) لینک‌سازی داخلی:

یکی از مهم‌ترین نکات برای افزایش سئوی سایت، لینک‌های داخلی هستند. مدیران سایت‌ها تصور می‌کنند که فقط در متن و محتوای سایت خود می‌توانند از لینک داخلی استفاده کنند؛ اما این تنها راهکار نیست. برای مثال یک کاربر پس از مطالعه‌ی مقاله، از شما درباره آن سؤالی می‌پرسد. شما می‌توانید در پاسخ به این‌گونه از کامنت‌ها، از لینک‌های داخلی یا حتی خارجی منابع معتبر استفاده کنید.

۳) افزایش زمان حضور کاربر در سایت یا پیج:

از ویژه‌ترین قابلیت‌های کامنت مارکتینگ، که بر روی سئو نیز تأثیر قابل‌توجهی دارد؛ بالابردن زمان حضور کاربران در سایت است. کاربران معمولاً در هنگام مطالعه مقالات حاشیه‌ساز و جنجالی یا مقاله‌هایی که موضوع تخصصی دارند، برای به‌دست‌آوردن اطلاعات بیشتر به سراغ کامنت‌ها و نظرات دیگران می‌روند و برای خواندن آن‌ها وقت می‌گذارند.

در این هنگام افزون بر زمانی که کاربر برای خواندن نظرات صرف می‌کند، امکان دارد با کلیک روی یک لینک که به نظرش جالب آمده است، به سراغ دیگر صفحات نیز برود. با ادامه این روند، زمان ماندگاری او در سایت افزایش می‌یابد.

از آنجایی که الگوریتم‌های گوگل به‌دقت رفتار کاربران را تحت کنترل دارند، میزان علاقه‌مندی آن‌ها به محتوایتان و میزان ماندن در سایت شما را روی رتبه‌بندی محتوا در گوگل تأثیر می‌دهند. در نتیجه باعث افزایش سئو و در ادامه افزایش فروش خواهد شد.

 

یک کامنت خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک کامنت خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک کامنت خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

۱) وبلاگ‌های مرتبط و مناسب را هدف قرار می‌دهد:

بعضی از افراد دیدگاه خود را در مورد سایت‌ها و انجمن‌های بی‌ربط برای بک‌لینک ارائه می‌کنند که باید از این امر کاملاً خودداری کرد؛ چرا که گوگل انتظار دارد بک‌لینک شما در همان حیطه ساخته شوند.

۲) تعداد کلمات متناسبی دارد:

اگر قصد دارید یک عضو مفید و تأثیرگذار باشید، تعداد کلماتی که در کامنت‌ها استفاده می‌کنید بیش از ۱۵۰ کلمه باشد؛ با انجام این کار می‌توانید حس اعتماد را در مشتریان و مخاطبان خود ایجاد کنید که این حس مثبت در خوانندگان و صاحبان وب‌سایت‌ها منجر به افزایش همکاری، فروش بیشتر ورد و بدل لینک‌ها و بک‌لینک‌ها خواهد شد.

۳) حاوی تبلیغات محصول به طور مستقیم نیست:

در صورتی که محصولات خود را به طور مستقیم به مردم معرفی کنید؛ افراد کمی به سمت سایت یا پیج شما جذب می‌شوند. برای مثال وقتی می‌گویید “من هم این مشابه این محصول یا شاید بهتر از این را در پیجم دارم” و یا اینکه “در سایت من هم مطالب و اطلاعاتی مانند این وجود دارند”؛ فقط باعث می‌شوید تا مخاطبان و مشتریان از سایت شما دور و دورتر شوند. به‌جای این کار سعی کنید در قسمت کامنت‌ها اطلاعات خود را با دیگر افراد به اشتراک بگذارید و توجه آن‌ها را با این روش جلب کنید. در صورتی که این کار را به طور مداوم تکرار کنید، اسم برند یا پیج شما بر سر زبان‌ها می‌افتد. تعداد افرادی که به سایتتان مراجعه می‌کنند به شکل قابل‌توجهی افزایش می‌یابد.

۴) به سؤالات دیگران مرتبط است و گاهی به آن‌ها پاسخ می‌دهد:

شما احتمالاً افرادی را دیده‌اید که در سایت‌های مختلف با احترام به نظرات و کامنت‌ها پاسخ می‌دهند.

مطمئناً رعایت این نکته‌ها به شما برای تبدیل‌شدن به یک قدرت در فضای مجازی و همچنین جلب اعتماد مشتریان کمک خواهد کرد.

 

تکنیک‌های کامنت مارکتینگ یا بازاریابی کامنت

۱) از کاربران نظرخواهی کنید:

علاوه بر نکاتی مانند نوشتن محتوای خلاقانه و مفید، ساده‌نویسی و… نکات مهم دیگری نیز وجود دارند؛ که با کمک آن‌ها می‌توانید تعداد و کیفیت کامنت مخاطبین را افزایش دهید. برای این کار می‌توانید پس از پایان هر مطلب، از کاربران بخواهید که نظرشان را درباره محصولات یا اطلاعات در سایت شما ابراز کنند.

البته جدیداً مدیران وب‌سایت‌ها به این نکته پی برده‌اند که در پایان مطالب به طور مداوم جملاتی از این قبیل “اگر احیاناً سؤال، انتقاد و پیشنهادی درباره متن و جملات دارید، در بخش کامنت‌ها آن را مطرح کنید.”

پیشنهاد ما این است که از این روش کمتر استفاده کرده و برای افزایش کامنت‌ها خلاقیت بیشتری به کار بگیرید.

۲) باحوصله تمام به سؤالات پاسخ دهید:

بسیاری از مدیران در انتهای مقالاتشان، از مخاطب می‌خواهند که سؤالات خود را درباره متن بپرسند. اما یا اکثر آن‌ها بی‌جواب می‌مانند و یا با یک جواب چند کلمه‌ای بی‌ارزش روبه‌رو می‌شوند. بنابراین اگر قصد دارید تعداد کامنت‌هایتان افزایش یابد، یک منبع پرسش‌وپاسخ خوب تبدیل شوید.

۳) از همکاران و دوستان خود درخواست همکاری کنید:

در کامنت مارکتینگ سایت و به‌خصوص شبکه‌های مجازی؛ همیشه از دوستان و نزدیکان خود بخواهید که با شما در قسمت کامنت‌ها وارد بحث شوند.

۴) به مخاطبان معترض پاسخ بدهید:

نادیده‌گرفتن یا پاک‌کردن نظر مخاطبان معترض، نتیجه مناسبی برای شما در پی نخواهد داشت. رفتار درست در مقابل این‌گونه از کامنت‌ها؛ این است که پاسخ خود را در کمال احترام و به‌صورت کاملاً منطقی به او ارائه دهید. جالب است بدانید که این دسته از کاربران بیشتر از کاربران عادی، پتانسیل تبدیل‌شدن به یک طرف‌دار پروپاقرص را خواهند داشت.

بنابراین شما می‌توانید با به معرض نمایش گذاشتن کامنت‌های منفی، اولاً زمینه‌ی اعتماد افراد به پیج و سایت را فراهم کنید. دوم اینکه موجب شفاف‌سازی بین خود و مخاطبین شوید. سوم اینکه کسانی که با کلیت کار شما مشکل دارند را به یک طرف‌دار تبدیل کنید.

 

جمع‌بندی

همه سایت‌ها و پیج‌ها، در کل فضای مجازی، از افزایش تعداد بازدیدکنندگان خود بیشتر استقبال می‌کنند. حال اگر این بازدیدکنندگان و مخاطبان فعال باشند و در بخش کامنت‌های سایت یا پیج، نظرات یا حتی پیشنهادها و انتقاداتی را؛ که نسبت به عملکرد شما در ارائه مطالب دارند بیان کنند؛ مرورگر گوگل و سایر موتورهای جستجو، این فعالیت‌ها را به‌حساب رضایت مخاطبان از این مطالب و خدمات می‌گذارند. به همین ترتیب رتبه بهتری به سایت شما اختصاص می‌یابد.

با این اوصاف می‌توان نتیجه گرفت که کامنت مارکتینگ، در صورت رعایت اصول و بهره‌گیری از تکنیک‌های مؤثر و خلاقانه، یکی از بهترین راه‌های افزایش سئوی سایت و پروموت شدن پیج شما است.

در عصر حاضر، تبلیغ و تولید یک‌جانبه محصولات نتیجه‌ای جز شکست برای تولیدکننده نخواهد داشت؛ در این بازار عظیم، خلاقیت و نوآوری در ارتباطات اینترنتی، به شما در پیشرفت کسب‌وکارتان کمک شایانی خواهد کرد.

از سوی دیگر با دریافت نظرات منفی و مثبت مخاطبان؛ می‌توانید مطالب و محصولات خود را مدام بهتر و بهتر کنید.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت