تبلیغ نویسی چیست؟ معرفی انواع مختلف آن

توسط | آذر 7, 1401 | بازاریابی | 0 نظر

17 دقیقه

به مجموعه عملیاتی که به منظور معرفی کردن یک کالا، خدمات، ایده و یا هر مورد دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ تبلیغ نویسی گفته می‌شود.

در تبلیغ نویسی، برای جذب مخاطبان، از کلمات و جملات به صورت تاثیر گذار و مناسب استفاده می‌شود. همان‌طور که می‌دانید امروزه تبلیغات به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مورد باعث شده تا بسیاری از افراد توجه چندانی به تبلیغات نداشته باشند؛ بنابراین چنانچه شما خواهان این هستید که یک تبلیغ موثر داشته باشید، لازم است که متن تبلیغاتی خود را به صورت جالب توجه و مناسب یادداشت کنید؛ تا افراد با خواندن آن بتوانند برای خرید کالا جذب شوند و هدف اصلی شما را نیز از طریق پیام دریافت کنند.

این هدف با استفاده مناسب از جملات و کلمات اتفاق می‌افتد.

اما ساختار تبلیغ نویسی به چه صورت است و این پدیده برای اولین بار از چه زمانی آغاز شد؟

 تاریخچه تبلیغ نویسی

جالب است بدانید که تبلیغ نویسی پدیده نوینی محسوب نمی‌شود و در ابتدای انقلاب صنعتی شروع شده است. در حدود ۲۰۰ سال قبل واژه کپی رایتینگ مورد استفاده قرار گرفت؛ که به معنای رونوشت کردن بود. در حالی که کپی رایتینگ به معنای تبلیغ نویسی می‌باشد. این  کلمه در سال‌های اولیه پیدایش خود نتوانست با اقبال عمومی مواجه شود و به همین دلیل به ادبیات رسمی راه پیدا نکرد. پس از آن و در دهه ۱۸۷۰ میلادی عبارت تبلیغ نویسی توانست در میان خبرنگاران و روزنامه نگاران رایج شود و معنای آن به نویسنده تبلیغات محدود می‌شد.

قرن ۲۰ میلادی

در قرن ۲۰ میلادی تبلیغ نویسی بسیار گسترش پیدا کرد و با استفاده از آن امکان کسب سودهای بسیار فراوان برای شرکت‌های مختلف به دست آمد. در ابتدا تبلیغات فقط در روزنامه‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ اما پس از آن با پیشرفت‌هایی که در زمینه تکنولوژی به دست آمد؛ تبلیغ نویسی توانست در حوزه‌های مختلف از جمله رسانه‌ها مورد استفاده قرار بگیرد و از این طریق تاثیر زیادی به روی مخاطب بگذارد.

با ظهور اینترنت و فراگیر شدن استفاده از آن، تبلیغ نویسی کمی از رونق افتاد. اما بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی متخصصان حوزه تبلیغ نویسی توانستند از تکنیک‌های جدیدی که مخصوص اینترنت می‌باشد، استفاده کنند و دوباره به رونق اولیه خود برگردند.

 

قانون قلم قرمز چیست؟

در تبلیغ نویسی یک قانون به نام قانون قلم قرمز وجود دارد که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما منظور از این قانون چیست؟

هنگامی که شما متن تبلیغ مورد نظر خود را آماده می‌کنید و قصد به اشتراک گذاشتن آن را دارید؛ ابتدا باید آن را بازبینی کنید و سی درصد از کلماتی را که احساس می‌کنید اضافه هستند، حذف کنید. با انجام این کار، این اطمینان حاصل می‌شود که متن تبلیغ شما توانایی جذب مخاطبان را دارد و یا به عبارت دیگر حوصله مخاطب سر نمی‌رود.

مراحل انجام یک تبلیغ مناسب

مراحل انجام یک تبلیغ مناسب

مراحل انجام یک تبلیغ مناسب

  • توجه داشته باشید که به منظور انجام یک تبلیغ مناسب شما ابتدا باید هدف خود از انجام آن تبلیغ را مشخص کنید.
  • بعد از آن از کلمات و جملات به صورت مناسب استفاده کنید. برای انجام این کار لازم است که از مخاطب خود نیز شناخت کافی داشته باشید.
  • پس از آن شما باید متن تبلیغاتی خود را با توجه به ویژگی‌های مخاطب و همچنین ویژگی‌های بازار مورد نظر یادداشت کنید.

 کاربردهای تبلیغ نویسی

پرسش بعدی که ممکن است برای شما به وجود بیاید، این است که تبلیغ نویسی چه کاربردهایی دارد؟

جالب است بدانید که امروزه از تبلیغ نویسی در حوزه‌های گوناگونی استفاده می‌شود؛ که هر کدام از این حوزه‌ها نیز به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم می‌شوند.

در ادامه با ما همراه باشید تا با هر کدام از این حوزه‌ها آشنایی پیدا کنید.

 تبلیغات چاپی

اولین حوزه که به بیان آن می‌پردازیم، تبلیغات چاپی است. قطعاً هر کدام از ما امروزه آگهی‌های تبلیغاتی گوناگونی را در روزنامه‌ها، مجلات، کتاب‌ها و… مشاهده کرده‌ایم. البته دقت کنید که همه این آگهی‌های موجود در روزنامه‌ها و مجلات تبلیغ نویسی نمی‌باشند و هدف استفاده از آن‌ها با دیگر تبلیغات متفاوت است. به همین دلیل آنها فقط شامل یک شماره تماس و نام تبلیغ کننده هستند که درصد موفقیت آن‌ها نیز بسیار پایین است. علت اینکه احتمال موفقیت این دسته از آگهی‌ها پایین می‌باشد این است که ویژگی‌های بیان شده در توضیحات قبلی را دارا نیستند. به عنوان مثال این تبلیغات امکان تحت تاثیر قرار دادن مخاطب خود را ندارند. همچنین هیچ جمله و یا تصویری که باعث جذب مخاطب شود، در این تبلیغات وجود ندارد.

نامه فروش مستقیم

حوزه دوم تبلیغ نویسی که به بیان توضیحاتی در مورد آن می‌پردازیم، نامه فروش مستقیم است. ساختار این حوزه به این صورت است که افراد از قبل برای تبلیغ انتخاب شده‌اند و اطلاعات و ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها نیز گردآوری شده است. پس از آن با استفاده از ساختار نامه فروش مستقیم محصول خاصی به این دسته از افراد ارسال می‌شود.

ویژگی که این حوزه تبلیغ نویسی دارد این است که نامه‌های فروش آن بیشتر برای مدیران شرکت‌ها و افراد پرمشغله ارسال می‌شود. به همین دلیل ساختار این دسته از نامه‌ها و حتی پاکت آن‌ها باید به گونه‌ای طراحی شود که فرد بتواند در کنار مشغله‌های زیاد خود، فرصتی نیز برای این نامه‌ها صرف کند و یا به عبارت دیگر برای باز کردن و خواندن نامه ترغیب شود.

 بروشورها، کاتالوگ‌ها و یا دیگر نوشته‌ها

سومین حوزه تبلیغ نویسی مربوط به متن بروشورها، کاتالوگ‌ها و یا دیگر نوشته‌ها می‌باشد. هدف استفاده از این کاتالوگ‌ها، بروشورها و یا دیگر نوشته‌های تبلیغاتی این است که بتوان با استفاده از آنها، یک کالا و یا خدمات خاصی را برای مخاطبان تبلیغ کرد. این موضوع باعث می‌شود تا قالب این تبلیغات بدین صورت باشد که کمترین اطلاعات به مخاطب داده شود تا حس کنجکاوی آن‌ها برانگیخته شود‌. پس از برانگیخته شدن حس کنجکاوی مخاطب، افراد ترغیب می‌شوند که به منظور دریافت اطلاعات بیشتر به فروشگاه و یا وب سایت‌ها مراجعه کنند.

 تبلیغات رادیویی و تلویزیونی

چهارمین حوزه تبلیغات که به بیان آن می‌پردازیم، تبلیغات رادیویی و تلویزیونی است. ویژگی که تبلیغات رادیویی و تلویزیونی دارا می‌باشند، این است که از حساسیت‌های مخصوص خود برخوردار هستند و لازم است که تبلیغ کننده قوانین مدنظر رادیو و تلویزیون را رعایت کند. همان‌طور که در تلویزیون و رادیو مشاهده کرده‌اید، در زمان پخش یک سریال و یا یک فایل صوتی، یک آگهی تبلیغاتی نیز پخش می‌شود. به همین دلیل این آگهی تبلیغاتی باید از متن و یا سناریوی بسیار جذابی برخوردار باشد تا بتواند مخاطبان را برای تماشای ادامه آگهی ترغیب کند.

این مورد بیشتر در تبلیغات تلویزیونی مشاهده می‌شود اما در تبلیغات رادیویی نیز افرادی که مشغول رانندگی هستند و یا اینکه قلم و کاغذ در دسترس آن‌ها نمی‌باشد، با این آگهی‌ها مواجه می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود تا تبلیغ کننده در رادیو، تبلیغ خود را به صورت مختصر و مفید ارائه دهد و شماره تماس و آدرس وب‌سایت آن‌ها به گونه‌ای باشد که فرد بتواند به راحتی آن را به خاطر بسپارد.

 تبلیغ نویسی در وب

یکی دیگر از حوزه های تبلیغ نویسی، تبلیغ نویسی در وب می‌باشد. ساختار این تبلیغ نویسی بدین صورت است که در آن از متن‌ها و تصاویر به صورت تاثیرگذار استفاده می‌شود تا افراد را برای خرید یک کالا ترغیب کند. کاربردهایی که تبلیغ نویسی در وب دارد، این است که امکان استفاده از صفحات فراوان مقالات، وبلاگ، تصویر، ایمیل و یا گرافیک وب سایت در آن وجود دارد.

 بخش‌های مختلف یک تبلیغ

حال که با حوزه‌های مختلف تبلیغ نیز آشنا شدید، با ما همراه باشید تا با بخش‌های مختلف یک تبلیغ نیز آشنایی پیدا کنید.

 عنوان

اولین بخش یک تبلیغ، عنوان آن می‌باشد که همچنین مهم‌ترین بخش آن است و در انتخاب آن باید دقت زیادی صورت بگیرد. در واقع عنوان تبلیغ عامل اصلی جذب مخاطب است و باید به گونه‌ای تاثیرگذار باشد که مخاطب را سریعاً جذب کند.

 زیر عنوان

بخش دوم تبلیغ، متن زیر عنوان می‌باشد که در واقع تعریفی از عنوان اصلی در نظر گرفته می‌شود. این عنوان باید حاوی توضیحات تکمیلی باشد و اطلاعات کافی را در اختیار مخاطب قرار دهد.

 متن تبلیغ

اما بخش آخری و اصلی، متن تبلیغ است. در متن تبلیغ ابتدا محصول به خواننده معرفی می‌شود و پس از جذب مخاطب، شدت علاقه فرد را برای خرید محصول و یا کالا افزایش می‌دهد تا او را برای خرید مجاب کند.

 تکنیک های تبلیغ نویسی

با توجه به توضیحات بیان شده می‌توان متوجه شد که امروزه یکی از مهمترین عواملی که نقش بسیار زیادی در افزایش سود و کسب درآمد در حوزه‌های مختلف کاری دارد، تبلیغ نویسی می‌باشد.

در ادامه با ما همراه باشید تا با تکنیک هایی که برای تبلیغ نویسی مورد استفاده قرار می گیرد، آشنایی پیدا کنید.

روانشناسی رنگ‌ها

اولین تکنیک، روانشناسی رنگ‌ها می‌باشد. افراد متخصص در زمینه تبلیغ نویسی باید از رنگ‌های مختلف اطلاعات کافی در اختیار داشته باشند و در زمان استفاده از این رنگ‌ها در تبلیغات خود دقت کافی را به کار برند. تکنیک روانشناسی رنگ‌ها در انواع مختلف بازاریابی‌های بصری مورد استفاده قرار می‌گیرد. ویژگی که این تکنیک دارد این است که به راحتی قابل درک می‌باشد و می‌توان با استفاده از یک رنگ مناسب به هدف تبلیغاتی خود رسید. همان‌طور که گفتیم قبل از انجام یک تبلیغ ابتدا باید از مخاطبان، اطلاعات کافی به دست آورد و پس از آن با توجه به سلیقه کاربران، بهترین رنگ را برای تبلیغ انتخاب کرد.

امروزه تبلیغات بسیار زیادی برای انتقال پیام مورد استفاده قرار می‌گیرند که بدون کلام هستند و در ساخت آن‌ها از طرح‌های رنگی استفاده می‌شود. چنانچه رنگ این طرح‌ها مناسب باشد، می‌تواند میزان جذب شدن مخاطبان را به شدت افزایش دهد. البته گاهی اوقات اهمیت رنگ در یک تبلیغ به اندازه‌ای افزایش پیدا می‌کند که به جزئی از ویژگی‌های اصلی آن تبلیغ می‌شود. به عنوان مثال امروزه رنگ  قرمز برای شرکت کوکاکولا یکی از مشخصه‌های وجودی آن می‌باشد.

ساختارمندی استاندارد

مورد دیگر ساختارمندی استاندارد می‌باشد. علاوه بر آگاهی از روانشناسی رنگ‌ها، باید بتوان عناصر یک تبلیغ را نیز به صورت استاندارد و صحیح ترکیب‌بندی کرد تا اهمیت آن تبلیغ را افزایش داد. راه‌های زیادی به منظور تنظیم یک ترکیب استاندارد و مناسب از تبلیغ وجود دارد.

به مجموعه قوانین اساسی که برای یک ترکیب عالی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اصول گشتالت گفته می‌شود. این اصول امروزه به شدت برای انجام تبلیغات مورد استفاده قرار می‌گیرند و این امکان را دارند که به سادگی ارتباط مناسب را برای مخاطبان ایجاد کنند.

انواع تبلیغ نویسی

در ادامه مقاله به معرفی انواع تبلیغ نویسی یا کپی رایتینگ می‌پردازیم. همان‌طور که می‌دانید امروزه همه کپی‌رایتینگ‌ها دارای هدف یکسان می‌باشند و افراد با توجه به تخصص مورد نظر؛ به دنبال این هستند که کالای تولید شده را به صورت مناسب تبلیغ کنند.

کپی رایتینگ برند

کپی رایتینگ برند از انواع تبلیغ نویسی 

کپی رایتینگ برند

اولین نوع تبلیغ نویسی؛ کپی رایتینگ برند می‌باشد. منظور از کپی رایتینگ برند این است که در بیلبوردها، تبلیغات و یا هر ابزاری برای تبلیغ برندهای مختلفی همچون پپسی، برگر کینگ و… تبلیغ می‌شوند.

امروزه به علت رقابت جدی که میان برندهای مختلف وجود دارد، هر برندی که بتواند از تبلیغات موثرتر استفاده کند، موفق‌تر خواهد بود و در ذهن مشتریان خود ماندگاری بیشتری خواهد داشت. شما برای تبلیغ برند خود می‌توانید از وب سایت‌های مختلف نیز استفاده کنید و یا اینکه یک وب سایت برای خود ایجاد کنید؛ اما باید دقت کنید که صفحه اصلی وب سایت شما و حتی پست‌هایی که در آن قرار می‌دهید، تاثیرگذاری کافی روی مخاطب‌تان داشته باشد و آن‌ها را برای انجام هدف شما ترغیب کنند. چنانچه در انجام این کار موفق نشوید، میزان بازدیدهای شما کاهش پیدا می‌کند و مخاطب‌های خود را قبل از تبدیل شدن به مشتری، از دست می‌دهید.

 کپی‌رایتینگ رسانه‌های اجتماعی

دومین نوع تبلیغ نویسی، کپی‌رایتینگ رسانه‌های اجتماعی می‌باشد. در این نوع از تبلیغ جذب مخاطبان با استفاده از پست‌ها در رسانه‌های اجتماعی صورت می‌گیرد. تبلیغ کنندگان با استفاده از عناصر مختلف و منحصر به فرد برند خود را تبلیغ می‌کنند. منظور از منحصر به فرد بودن تبلیغات این است که یک متن تبلیغی نباید به صورت یکسان در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود. به عنوان مثال شما نباید متن تبلیغاتی خود در اینستاگرام را بدون هیچ‌گونه تغییر در فیس بوک نیز به اشتراک بگذارید. تبلیغاتی که در شبکه اجتماعی اینستاگرام صورت می‌گیرد، فقط به منظور ترغیب افراد برای مشاهده تبلیغ شما نیست، گاهی اوقات هدف این است که بتوان مخاطب آن را متقاعد کرد تا پیج شما را دنبال کند و به مشتری تبدیل شوند.

برای انجام این کار می‌توان از راهکارهای مختلفی استفاده کرد. به عنوان مثال شما باید در زیر پست خود یک متن حرفه‌ای داشته باشید. همچنین لازم است که عکس‌هایی که از کالاهای خود به اشتراک می‌گذارید، به صورت حرفه‌ای باشند و از کیفیت لازم برخوردار باشند.

علاوه بر این، بنر و یا مقاله‌هایی که برای تبلیغ کالای خود منتشر می‌کنید، باید طبق اصول باشند.

البته شما برای موفق‌تر شدن تبلیغ خود می‌توانید از اینفلوئنسرها نیز کمک بگیرید.

 کپی‌رایتینگ ایمنی

آخرین نوع کپی رایتینگ که به بیان آن می‌پردازیم، کپی‌رایتینگ ایمنی می‌باشد. ساختار این نوع از تبلیغ به این صورت است که یک ایمیل متقاعد کننده برای افراد نوشته می‌شود. به همین دلیل ساختار ایمیل باید به گونه‌ای باشد که کاربران برای باز شدن آن ترغیب شوند. توصیه می‌شود که در ایمیل خود موضوع را به صورت واضح و روشن بیان کنید و همچنین تعهد شما نیز به اندازه‌ای باشد که مخاطب آن را نادیده نگیرد.

در واقع کپی رایتینگ ایمیلی به محتوا و پیامی گفته می‌شود که تبلیغ کنندگان برای جذب مشتری به ایمیل مخاطبان ارسال می‌کنند. همانطور که بیان کردیم کار اصلی تبلیغ کنندگان در این نوع از تبلیغ نویسی، این است که مشتری را برای باز کردن ایمیل ترغیب کنند. البته توجه داشته باشید که صرفاً خواندن ایمیل کفایت نمی‌کند و متن ایمیل باید به اندازه‌ای ترغیب کننده باشد که مخاطب شما برای انجام هدفتان انگیزه پیدا کند. توجه داشته باشید که قبل از انجام این کار باید اطلاعات کافی از مخاطبان خود کسب کنید و با انواع ایمیل‌های مورد علاقه مخاطبان آشنایی پیدا کنید. گاهی اوقات مخاطبان بدون اینکه نگاهی به یک ایمیل کنند، آن را بلافاصله پاک می‌کنند؛ به همین دلیل لازم است در نوشتن ایمیل دقت کافی داشته باشید.

سخن آخر

در این مقاله شما با تبلیغ نویسی و همچنین انواع مختلف آن آشنایی پیدا کردید. در پایان توصیه می‌شود که قبل از انجام تبلیغات از اصول آن اطلاعات کافی کسب کنید.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت