تیزینگ و کاربرد آن در تبلیغات

توسط | آذر 6, 1401 | بازاریابی | 0 نظر

12 دقیقه

سخت‌ترین چیزی که یک کسب‌وکار از بازار به دست می‌آورد، توجه است. آنچه در بسیاری از شرکت‌ها اتفاق می‌افتد این است که به تبلیغات دیگری که توسط رقبا اجرا می‌شود نگاه می‌کنند و تصور می‌کنند که باید همان کار را انجام دهند. عرضه محصول جدید، فعالیت متفاوتی است که نیازمند رویکرد خلاقانه‌تری است.

به یاد داشته باشید، توجه چیزی است که مستلزم آن است که کنجکاوی را پرورش دهید. شما باید به‌آرامی و عمداً، اطلاعات کمی را برای علاقه‌مند کردن مشتریان احتمالی نشان دهید.

یک راه قدرتمند برای استفاده از تبلیغات سنتی به‌عنوان یکی از چندین تاکتیک، اجرای یک کمپین تیزینگ است که توجه را به خود جلب کند. این نوع تبلیغ یک اشاره به چیزی است که می‌خواهید بگویید – نه یک داستان کامل.

تیزینگ (Teasing) در تبلیغات به چه معنی است؟

تیزینگ تبلیغی است که هدف آن جلب علاقه مردم به یک محصول جدید، تنها با دادن اطلاعات اندکی در مورد آن است که در آینده اطلاعات، بیشتر ارائه خواهد شد.

کمپین تیزینگ یک تکنیک بازاریابی است که در آن اغلب تبلیغات رمزآلود منتشر می‌شود، معمولاً باهدف ایجاد سروصدا در مورد یک محصول، خدمات، یا کمپین بزرگ‌تر. کمپین‌های تبلیغاتی می‌توانند در صورت انجام صحیح، تعامل اجتماعی و هیجان ایجاد کنند. پلتفرم‌های پرطرف‌دار برای کمپین‌های تیزینگ می‌تواند شامل چاپ، به شکل بیلبورد یا پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی (عکس یا ویدئو) باشد.

نکاتی برای ایجاد یک کمپین تیزینگ موفق

هنگام شروع به ارائه یک محصول با هدف حداکثر تأثیرگذاری، یک کمپین تبلیغاتی که به‌عنوان کمپین پیش از راه‌اندازی نیز شناخته می‌شود، می‌تواند یک راه بسیار مؤثر برای ایجاد کنجکاوی و سروصدا در اطراف محصول شما قبل از رونمایی بزرگ باشد.

برای انجام این نوع تبلیغ به نکات زیر توجه کنید:

1) کمی رمز و راز ایجاد کنید.

مردم دوست دارند آگاه باشند و عاشق حل معما هستند؛ بنابراین، در کمپین تبلیغاتی خود، می‌خواهید از آن برای جذب افراد استفاده کنید. باید آنها را کنجکاو کنید و آنها را به این باور برسانید که حل این معما ارزشمند خواهد بود و آنها را وادار خواهید کرد که برای اطلاعات بیشتر به شما مراجعه کنند.

2) خیلی زود فاش نکنید.

هنگامی که کنجکاوی آنها را برانگیختید، شروع به افشای اطلاعات بیشتری کنید تا مخاطبان خود را علاقه‌مند نگه دارید. تعلیق ایجاد کنید. شاید یک سرنخ را در یک‌زمان منتشر کنید یا شاید از مخاطبان خود بخواهید حدس بزنند محصول چه چیزی می‌تواند باشد. مخاطبان خود را با اطلاعات قطره‌ای درگیر نگه دارید که به آنها امکان می‌دهد حدس بزنند که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. سعی کنید قابل‌پیش‌بینی نباشید. اگر چیزی وجود دارد که مردم به‌اندازه رمز و راز دوست دارند، آن سورپرایز است!

3) آن را باارزش کنید.

زمان کلیدی است – کمپین تبلیغاتی نوعی از تجارت نمایشی است. شما باید بتوانید به این نتیجه برسید که مخاطب شما چه زمانی آماده است.

4) آن را تاحدامکان جذاب کنید.

هر چه هیجان بیشتری را با کمپین تبلیغاتی خود برانگیزید، بهتر است. تصاویر برای درست‌کردن تبلیغ ضروری هستند. گاهی اوقات، سادگی بهترین راه برای پیشرفت است. چه یک تیزر معرفی محصول باشد یا یک کمپین تبلیغاتی برای یک سرویس جدید، مخاطبان خود را با زبانی جذب کنید که رمز و راز، تعلیق و فوریت ایجاد می‌کند.

مثلاً:

  • “چیزی بزرگ در راه است.”
  • “از دست نده.”
  • “برای دسترسی انحصاری در لیست پستی ما مشترک شوید.”
  • “برای اطلاعات بیشتر در ارتباط باشید.”

5) شامل یک شمارش معکوس یا ویژگی تعاملی باشد.

مصرف‌کنندگان و مخاطبان دوست دارند درگیر شوند. هر چیزی که کنجکاوی را برانگیزد، قابل اشتراک‌گذاری در رسانه‌های اجتماعی باشد و شامل یک چالش تعاملی باشد، بیشتر از یک تصویر به‌تنهایی باعث درگیرشدن می‌شود. برای مثال، یک ویژگی کلیک و فاش کردن می‌تواند مخاطبان را درگیر حدس زدن کند. می‌توانید حتی یک‌قدم جلوتر بروید و به کسانی که درست حدس می‌زنند، جایزه بدهید. همه چیز در مورد نفوذ به روان مخاطبان هدف شماست؛ بنابراین آنها احساس می‌کنند که باید با کمپین شما درگیر شوند، ثبت‌نام کنند یا بیشتر دریابند.

6) یک هشتگ ایجاد کنید.

هشتگ‌ها با هر کمپین تیزینگ دوست شما هستند. آنها یک راه آسان برای اتصال دنبال‌کنندگان و مخاطبان شما و اعمال جادوی خود در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی هستند. هشتگ‌ها به‌خوبی به شما کمک می‌کنند تا میزان تعاملی که کمپین شما دریافت می‌کند را اندازه‌گیری کنید. به این معنی که می‌توانید بینش بیشتری در مورد اینکه چه کسی و چگونه با پست تعامل دارد به دست آورید. این داده‌ها می‌توانند در آینده ارزشمند باشند. یک هشتگ فوراً احساس مشارکت ایجاد می‌کند. مخاطبان خود را بخشی از چیزی بزرگ‌تر از خودشان قرار دهید و در حین انجام این کار، علاقه به محصول را برانگیخته کنید.

7) از اشتراک ایمیل برای افزایش تعامل استفاده کنید.

یک راه عالی برای استفاده از جذبه‌ای که از یک کمپین تیزینگ بازاریابی دریافت می‌کنید، تشویق مخاطبان برای ثبت‌نام از طریق ایمیل است. این بلافاصله مجموعه‌ای از مشتریان بالقوه ایجاد می‌کند که فعالانه به محصول یا خدمات شما علاقه‌مند هستند. این ممکن است با ایمیل‌های شمارش معکوس قبل از روز راه‌اندازی یا ایجاد حس اعتماد در مرحله تصمیم‌گیری باشد، اما با ارائه معاملات انحصاری که فقط تعداد کمی از افراد می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. ایجاد حس انحصاری بودن باعث می‌شود مخاطب احساس کند بخشی از چیزی خاص و منحصربه‌فرد است. یک کمپین تبلیغاتی برای معرفی محصول می‌تواند بیشتر به تکنیک استفاده از فوریت برای افزایش تبدیل‌ها مرتبط باشد – این حس که اگر الان خرید نکنند، فرصت را از دست خواهند داد.

نمونه تیزینگ

مرحله اوپنینگ

بعد از مرحله تبلیغات تیزینگ، نوبت مرحله اوپنینگ است.

مرحله اوپنینگ در واقع همان مرحلۀ رمزگشایی است که در آن، پاسخ معما و ابهامی که در مرحلۀ تیزینگ مطرح شده بود، داده می‌شود.

وقتی اوپنینگ را اجرا می‌کنید باید به مخاطب این احساس القا شود که ارزش انتظار کشیدن را داشته و به‌نوعی سورپرایز شود.

بین تیزینگ و اوپنینگ باید اشتراک‌های بصری وجود داشته باشد تا ارتباط بینشان حفظ شده و اثربخشی مطلوب خود را داشته باشند.

تیزینگ چگونه کار می‌کند؟

هدف اصلی یک تیزر جلب‌توجه بازدیدکنندگان است. بازاریابان از این نوع تبلیغات برای اعلام انتشار یک محصول، به اشتراک گذاشتن اخبار مربوط به راه‌اندازی آن، کنار زدن پرده همکاری یک شرکت با یک ستاره بزرگ و … استفاده می‌کنند. آنها آگاهی از نام تجاری خود را افزایش می‌دهند، ترافیک زیادی را به وب‌سایت هدایت می‌کنند و با یک کمپین برنامه‌ریزی‌شده فروش را منفجر می‌کنند.

تیزینگ‌ها کار می‌کنند زیرا مردم انتظار را دوست دارند. در نظر داشته باشید که شما برای عید آماده می‌شوید. این زمان شادی زیادی را برای مردم به ارمغان می‌آورد؛ زیرا آنها به دنبال بهترین محصولات هستند، خانه‌ها را تزئین می‌کنند و حس عید را در هوا احساس می‌کنند. احساس تعلق به چیزی بزرگ، افراد را مجذوب خود می‌کند. طرف‌داران واقعی یک برند نیز همین احساس را دارند. آنها از بودن در یک جامعه به همان اندازه از دانستن رازهایی که دیگران نمی‌دانند لذت می‌برند. بازاریابان می‌دانند که مردم عاشق صحبت‌کردن هستند، بنابراین از تبلیغات تیزر نهایت استفاده را می‌برند.

مرز باریکی بین یک تیزر تبلیغاتی خوب و یک بنر ارزان‌قیمت کلیکی که مردم را فریب می‌دهد وجود دارد؛ بنابراین، بیایید دریابیم که چگونه یک تیزر تبلیغاتی مؤثر ایجاد کنیم.

کارهایی که نباید در تیزینگ انجام داد.

  • یک تیزینگ تبلیغاتی جذاب باید باعث شود مردم کلیک کنند و درباره پیشنهاد تبلیغ شده اطلاعات بیشتری کسب کنند. قانون اصلی این است که به وعده‌های خود پایبند باشید. انتظارات برآورده نشده بدترین چیزی است که مشتری بالقوه شما ممکن است با آن روبرو شود زیرا بازیابی از اولین برداشت منفی بسیار دشوار است؛ بنابراین، همیشه به قول خود پایبند باشید.
  • شما می‌توانید با ایجاد رمز و راز در مورد برند خود کاربران را مجذوب خود کنید. با انجام یک بازی حدس زدن و افشای اطلاعات در بخش‌های کوچک، آنها را درگیر کنید. به‌این‌ترتیب، می‌توانید کنجکاوی آنها را سیری‌ناپذیر نگه دارید. اطمینان حاصل کنید که محصول یا اخبار شما ارزش انتظار را دارد. از اغراق کردن، استفاده از پیام‌ها و اظهارات تکان‌دهنده و فریبنده که قابل تأیید نیستند، خودداری کنید.
  • قالب‌های زیادی برای تبلیغات تیزینگ موجود است. می‌توانید تبلیغات دیجیتالی را با قراردادن بنرها در وب‌سایت‌های مربوطه اجرا کنید، اعلامیه‌های ایمیلی ارسال کنید، کمپین خود را در تلویزیون راه‌اندازی کنید، تیزرهای ویدئویی منتشر کنید، و غیره. مهم‌ترین چیز این است که مخاطبان درست را هدف قرار دهید. هیچ فایده‌ای ندارد که تبلیغات تیزینگ خود را به همه کاربران نشان دهید؛ زیرا فقط بودجه شما را تمام می‌کند.

مثال‌هایی از تبلیغات تیزینگ در ایران و جهان

تبلیغ تیزینگ گلی

این مرحله اول تبلیغات تیزینگ شرکت گلی است. مرحله دوم؛ یعنی اوپنینگ را به شکل تصویر پایین آن طراحی شده است:

تبلیغ تیزینگ گلی پاکسان

همه ما احتمالاً بیلبوردهای اسنپ فود را در خیابان‌ها دیده‌ایم. این تبلیغ نیز نوعی تبلیغ تیزینگ است.

زنگ نزن اسنپ

حالا در مرحله اوپنینگ این تصویر آشکار می‌شود:

تبلیغات تیزینگ اسنپ فود

نمونه دیگر یخچال فریزر اسنوا است:

تبلیغات تیزینگ اسنوا

حالا در مرحله اوپنینگ معنی جمله برای ما آشکار می‌شود:

تبلیغات تیزینگ اسنوا اوپنینگ

در ادامه برای ایده گرفتن، چند نمونه تیزینگ خارجی را با هم بررسی می‌کنیم:

تصویر زیر تبلیغ ارائه گوشی سامسونگ جدید است؛ اما شکل خمیده آن حالت مرموز دارد و باعث ایجاد حس کنجکاوی در افراد می‌شود.

تبلیغ گوشی سامسونگ

در زیر نمونه تیزینگ نایک در مرحله اول و مرحله اوپنینگ ارائه شده است:

تبلیغ نایک تیزینگ و اوپنینگ

 

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی تیزینگ و عملکرد آن پرداختیم و چند نمونه تیزینگ داخلی و خارجی را بررسی کردیم. تیزینگ نوعی از تبلیغات اثربخش در بازاریابی است؛ اما باید نکات مهمی را در نظر گرفت که این نوع تبلیغ هدر نرود و بی‌ارزش نشود.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت