موفقیت در سن بالا؛ معرفی افرادی که در سن  بالا موفق شده‌اند

توسط | شهریور 28, 1400 | بیوگرافی افراد موفق, موفقیت | 5 نظرات

17 دقیقه

همه‌ی افراد دوست دارند که در مراحل مختلف زندگی‌شان تصمیمات درستی بگیرند، درست و به موقع عمل کنند و به طور کلی موفق باشند. موفقیت در بخش‌های مختلفی از زندگی تعریف می‌شود؛ مثلا موفقیت شغلی و کاری، موفقیت در روابط با دیگران، موفقیت در پیگیری علایق و سرگرمی‌های شخصی و…

اما در اینجا چند سوال مهم مطرح می‌شود: آیا همه‌ی افراد دقیقا در همان زمانی که دوست دارند و انتظارش را می‌کشند به موفقیت می‌رسند؟ آیا وقتی آرزوی داشتن چیزی را دارند و برای رسیدن به هدف‌شان برنامه‌ریزی کرده و تلاش می‌کنند، بلافاصله نتیجه‌ی زحمات‌شان را می‌بینند؟ آیا هر چقدر هم که شکست بخورند باز از جای خود برمی‌خیزند و مجددا تلاش می‌کنند؟ آیا گذر زمان برایشان اهمیتی ندارد و هر زمان که به نتیجه برسند، برایشان مطلوب است؟

سوال دیگری مطرح می‌کنیم: به نظر شما آیا همه‌ی افراد این‌قدر خوش‌شانس هستند که در سن جوانی و وقتی انرژی، توان و ذهن کارآمدی دارند، علاقه‌ی خود را پیدا کرده و به فرد موفقی تبدیل شوند؟ مسلما خیر.

افرادی که در سن  بالا موفق شده‌اند

 

واقعیت این است که گاهی افراد علی‌رغم تلاش خیلی زیادی که می‌کنند، در سنین جوانی به دستاورد بزرگی نمی‌رسند. بعضی افراد حتی تا میان‌سالی علاقه‌ی خود را نمی‌شناسند، کسانی هستند که علاقه‌ی خود را می‌شناسند اما موقعیت برای دنبال کردن و پیگیری آن ندارند. افرادی که حتی در جوانی ایده‌ای ندارند که با پیاده‌سازی آن زندگی‌شان را متحول کنند، برخی ایده دارند اما پول، سرمایه، قدرت، انگیزه یا حتی فرصتی برای اجرای آن ندارند. این افراد باید چکار کنند؟ چون در جوانی علایق خود را نشناخته و به خواسته‌هایشان نرسیده‌اند، رویاهایشان را فراموش کنند و دست از تلاش بکشند؟ آیا ناامید شوند و میدان را به جوان‌ترها بسپارند؟ اگر این‌گونه بود تا به امروز این همه فرد موفق نداشتیم که در سنین میان‌سالی و حتی پیری راه خود را پیدا کرده‌اند. این همه کار‌آفرین، سخن‌ران و هنرمند نداشتیم که در سن بالا خود را کشف کرده و به دنیا شناسانده‌اند.

ما در این مقاله افرادی که در سن  بالا موفق شده‌اند را به شما معرفی می‌کنیم؛ اما پس از آن دیگر به خودتان بستگی دارد که با الگو قرار دادن آنها چگونه زندگی‌تان را عوض کنید. آیا شما هم تنها به سن شناسنامه‌تان فکر می‌کنید و اسیر اعداد و ارقام روزهای سپری شده‌ی عمرتان هستید یا کیفیت زندگی برایتان مهمتر از کمیت آن است؟

شروع

اگر فکر می‌کنید دیگر دوران جوانی‌تان گذشته و چون تا به حال به آرزوها و اهداف خود نرسیده‌اید، پس در آینده هم قرار نیست به آنها دست پیدا کنید، سخت در اشتبا‌هید. این را بدانید که برای شروع کاری جدید، برای پیگیری علاقه‌تان در یک شاخه‌ی هنری، برای تحصیل در رشته‌ای که دوستش دارید، برای داشتن یک رابطه‌ی صمیمانه و واقعی با فرد دلخواه و برای یافتن شغل مورد علاقه‌تان هرگز دیر نیست و هنوز هم فرصت دارید. در واقع شما تا آخرین روز زندگی‌تان شانس این را دارید که شاهد موفقیت و به ثمر نشستن آرزوهایتان باشید. نگرانی و ناامیدی را کنار بگذارید و خود را آماده کنید تا با افرادی که در سن  بالا موفق شده‌اند بیشتر آشنا شوید. پیشنهاد می‌کنم تا پایان همراه ما باشید.

فقط یک نکته را مد نظر داشته باشید افرادی که به شما معرفی می‌کنیم اینطور نیست که در گذشته ناموفق بوده‌اند و مثلا یک دفعه در سن 40 سالگی موفق شده باشند. مسلما این افراد در سنین جوانی هم به موفقیت‌هایی دست یافته‌اند؛ اما نقطه‌ی عطف زندگی آنها و زمان به ثمر نشستن آرزوهایشان که سبب معروفیت و شهرتشان شده به طور میانگین در سنین پس از جوانی بوده است.

 

افراد خارجی

1_ سام والتون (سلطان خرده فروشی دنیا)

سام والتون

سام والتون

سام والتون، یکی از موفق‌ترین‌ها در لیست افرادی که در سن  بالا موفق شده‌اند، است. از او به عنوان سلطان خرده فروشی دنیا یاد می‌کنند. او دیر شروع کرده اما باز هم موفق و تاثیرگذار عمل کرده است. زمانی که والتون 44 ساله بود از شغل خود دست کشید و در پی علاقه‌اش رفت. او برند وال‌مارت (wal-mart) را در سال 1962 با هدف عرضه‌ی محصولات ارزان و با‌کیفیت ثبت نمود. زمانی که او کسب و کار خود را شروع کرد، موفقیت زیادی نصیبش شد؛ تا جایی که کسب و کار او در مجله فور‌بز سال 2014 به عنوان رتبه‌ی 19 پرارزش ترین برند‌های جهان انتخاب گردید.

وال‌مارت در حال حاضر به عنوان بزرگ‌ترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای دنیا شناخته می‌شود و 5700 فروشگاه، 1350 خرده فروشی و بیش از 2000 فروشگاه( ترکیب میوه و سبزی) را در برمی‌گیرد.

 

2_ چارلز فلینت (موسس شرکت IBM)

چارلز فلینت

چارلز فلینت

چارلز در سن 61 سالگی توانست یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا را ثبت کند، شرکت IBM .

شرکت IBM با استفاده از استراتژی‌های بازاریابی که به کار می‌برد توانست 70 درصد از سهم بازار کامپیوتر را در اختیار خود بگیرد. این استراتژی‌ها شامل تربیت و آموزش فروشند‌گانی بود که با ارتباط گرفتن بیشتر با مشتری، قرار ملاقات گذاشتن با آنها و ایجاد فضایی جهت مطرح شدن سوالات و مشکلات مشتری‌ها (بدون آنکه الزاما خریدی در کار باشد) در دل و ذهن مشتریان نفوذ می‌کردند تا آنها بتوانند به IBM به عنوان اولین انتخاب‌شان فکر کنند.

 

3_ کلنل ساندرز (خالق برند KFC /مرغ سوخاری کنتاکی)

کلنل ساندرز

کلنل ساندرز

بیشتر شما پیرمرد موفق و مشهور KFC (مرغ سوخاری) را می‌شناسید. نام رستوران‌های KFC  با نام مالک این برند یعنی کلنل ساندرز، پیوند خورده است. او تا قبل از 40 سالگی مشاغل زیادی را امتحان کرد. کارهایی از قبیل: بازاریاب بیمه، مسئول اتو بخار و آهنگری؛ اما در 40 سالگی به روش جالب و خوشمزه‌ای برای پخت مرغ دست پیدا می‌کند. کلنل، اولین رستورا‌نش را در سن 62 سالگی تاسیس کرد؛ اما زمانی به موفقیت و ثروت رسید که دفتر مرکزی KFC را در سال 1959 افتتاح نمود. او سپس شروع کرد به فروختن حق امتیاز خودش به دیگران برای تاسیس دیگر رستوران‌های KFC. به این منظور به کل آمریکا سفر کرد.

کلنل در این مسیر برای جذب سرمایه‌گذاران، تلاش زیادی کرد و حتی شب‌هایی بود که در ماشین خود می‌خوابید و بیمه‌ی تامین اجتماعی‌اش را به خاطر کار‌آفرینی از دست داد؛ اما هیچ‌کدام برایش مهم نبود؛ چون تنها به هدفش فکر می‌کرد. بالاخره هم موفق شد. او 5 سال پس از تاسیس دفتر مرکزی، موفق شد از طریق فروش حق امتیاز، 600 شعبه از این برند را ایجاد کند و ارزش شرکتش را به بیش از 2 میلیون دلار برساند.

کلنل در سال‌های بعد با فروش حق امتیاز خود باز هم شعبه‌های جدیدی را ایجاد کرد تا جایی که تعداد آنها به بیش از 6000 شعبه رسید و رقم فروش آنها از 2 میلیارد دلار فراتر رفت. خالق برند KFC (کلنل ساندرز) در سال 1980 از دنیا رفت؛ اما نام خود را به عنوان کسی که دیر شروع کرد اما به ثروت و شهرت زیادی رسید در تاریخ ماندگار ساخت.

4_ والی ای ماس (کلوچه‌پز و کار‌آفرین)

والی ایموس از جمله افرادی که در سن بالا موفق شده‌اند

والی ایموس

والی، نصف عمر خود را در دفتر پستی در نیویورک مشغول به کار بود؛ اما همیشه دو علاقه داشت: پخت و پز کلوچه و موسیقی. در 30 سالگی به سراغ موسیقی رفت اما نتوانست در آن چندان موفق عمل کند و فقط از طریق آن 25 هزار دلار پس‌انداز نمود. والی سپس با استفاده از این پول در سن 40 سالگی اولین شیرینی‌پزی خود را افتتاح نمود. او با تخصصی که در این کار با تمرین و پشتکار خود به دست آورده بود، در کمتر از 5 سال توانست به درآمد ده میلیون دلار برسد.

نام این برند AMOS است که اکنون در بیشتر فروشگاه‌ها و سوپر‌مارکت‌های آمریکا دیده می‌شود. والی دیگر یک فرد ثروتمند است که در زمینه‌ی موسیقی هم فعالیت می‌کند. او برای بزرگسالان دوره‌های آموزشی موسیقی و خوانندگی زیادی برگزار می‌کند و دستی هم در کارهای خیر دارد. وی تا کنون میلیون‌ها دلار برای کمک به افزایش سطح دانش به خیریه‌ها کمک کرده است.

 

5_آمانسیو اورتگا (مالک برند زارا)

آمانسیو اورتگا

آمانسیو اورتگا

حتما برند پوشاک زارا را می‌شناسید؛ اما شاید ندانید که خالق این برند نیز از جمله افرادی که در سن  بالا موفق شده‌اند به شمار می‌رود. آمانسیو، برند زارا را در سال 1975 و زمانی که 39 ساله بود تاسیس نمود. همزمان با رشد این شرکت، اسپانیا درگیر جنگ داخلی بود اما حتی این جنگ هم نتوانست جلوی پیشرفت، محبوبیت و شهرت این برند پوشاک را بگیرد. شرکت زارا این شعار را برای خود برگزیده بود و طبق آن عمل می‌کرد: “هر چیزی که مشتری بخواهد را در کمترین زمان ممکن به او می‌دهیم”.

این برند سلیقه‌ی افراد مختلف را در نظر می‌گیرد و همیشه آماده است تا همسو با تغییرات روز و سلیقه‌ی بازار حرکت کند؛ در واقع دلیل محبوبیت این برند نیز همین انطباق پذیری با نظر و سلیقه‌ی مشتریانش است.

 

6_ساموئل جکسون (بازیگر)

ساموئل جکسون از جمله افرادی که در سن بالا موفق شده‌اند

ساموئل جکسون

ساموئل جکسون، بازیگری آمریکایی‌تبار است که تا‌کنون در فیلم‌های زیادی ایفای نقش کرده و از مشهورترین هنرمندان آمریکایی به شمار می‌آید. این بازیگر هالیوودی در گذشته به مواد مخدر اعتیاد داشت اما به کمک خانواده‌اش به یک کلینیک ترک اعتیاد برده شد و از این دام خلاصی یافت. او پس از آن در سال  1991 در فیلم تب جنگل نقش یک فرد معتاد را بازی کرد. به گفته‌ی خودش در آن برهه‌ی زمانی برایش یک نقش روان‌پاکساز بوده است.

ساموئل اگر چه قبل از این فیلم در فیلم‌های زیادی نقش‌آفرینی کرد؛ اما موفقیت چندانی به دست نیاورده بود. این بار اما قضیه فرق می‌کرد. بازی او در فیلم تب جنگل در 43 سالگی و دریافت جایزه بابت آن در واقع سکوی پرتاب او در مسیر موفقیت شد.

نامزدی و دریافت جایزه از جشنواره‌های مختلف از افتخارات جکسون است. اگرچه او تاکنون برنده‌ی جایزه‌ی اسکار نشده اما در سال 1995 نامزد اسکار بهترین بازیگر مکمل مرد شده است. هر چند خودش می‌گوید برای موفق بودن نیازی به جایزه‌ی اسکار ندارد. ساموئل همچنین 4 بار نامزد دریافت جایزه‌ی گلدن گلوب شده است.

 

7_هنری فورد (موسس شرکت خودرو‌سازی فورد)

هنری فورد

هنری فورد

هنری فورد، موسس شرکت فورد است که در سن 45 سالگی با تولید خودروی مدل تی (model t) این کمپانی، انقلابی در صنعت خودرو‌سازی به وجود آورد و از مطرح‌ترین چهره‌های این صنعت شد.

 

8_ استن لی (نویسنده)

استن لی از جمله افرادی که در سن بالا موفق شده‌اند

استن لی

استن ‌لی، نویسنده بود. او اولین کامیک خود را به نام “چهار شگفت انگیز” در سال 1961 پس از تولد 39 سالگی‌اش وارد بازار کرد. چندین سال بعد کتاب دیگر او به نام  “دنیای مارول” به عنوان شاهکاری به بازار ارائه شد. شخصیت‌های فیلم‌های هالیوودی زیادی همچون مرد عنکبوتی و مردان ایکس از روی آن ساخته شدند.

 

9_   تاکیچیرو موری (بنیان‌گذار کمپانی ساختمان‌سازی موری)

 تاکیچیرو موری

تاکیچیرو موری

موری تا 51 سالگی به شغل معلمی مشغول بود؛ اما سرمایه‌گذاری‌های هوشمندانه‌ای کرد که در سال 1992 به سرمایه‌دارترین فرد دنیا با ثروتی معادل 13 میلیارد دلار تبدیل شد.

 

10_ آریانا هافینگتون (موسس رسانه‌ی هافینگتون پست)

آریانا هافینگتون از جمله افرادی که در سن بالا موفق شده‌اند

آریانا هافینگتون

آریانا هافینگتون نویسنده‌ای مشهور بود که در سال 2005 و در سن 55 سالگی نشریه‌ی خبری خود به نام هافینگتون پست را تاسیس نمود. خانم آریانا سپس در سال 2011 سایت خود را با قیمت 300 میلیون دلار به Aol فروخت و پس از آن به عنوان رئیس و سردبیر این کمپانی به فعالیتش ادامه داد. هافینگتون پست، اکنون یکی از نام‌های قدرتمند و یک غول رسانه‌ای بین المللی در حوزه‌ی رسانه‌های دیجیتال است.

 

افراد ایرانی

در بین هموطنان خودمان هم افراد موفق زیادی هستند که در سن بالا اقدام به انجام کاری کرده‌اند اما باز هم موفق شده‌اند. چند نفر از آنها را در زیر به شما معرفی می‌کنیم.

1_ ناصر خسرو (شاعر قرن 4)

ناصر خسرو

ناصر خسرو

ناصر خسرو را همه‌ی دوستداران ادبیات این مرز و بوم می‌شناسند. او در روستای قبادیان مرو، واقع در تاجیکستان امروزی متولد شده است. ناصر خسرو نه تنها یک شاعر بلکه یک حکیم دانا بود و در بسیاری از علوم زمانه‌ی خود همچون اختر‌شناسی، کیهان‌شناسی، فلسفه و حکمت، پزشکی، هندسه، علوم دینی و … سررشته داشت.

او سالها در دربار غزنویان و سلجوقیان به کار دیوانی مشغول بود تا اینکه در سال 437 قمری (سن بالا) به دنبال خواب عجیبی که دید و الهاماتی که در خواب به او شد، دچار انقلاب فکری گشت. وی پس از این خواب از شراب و می‌خواری دست کشید، شغل دیوانی خود را رها کرد و راه سفر حج در پیش گرفت. ناصر خسرو به فلسفه، شعر و عرفان روی آورد و سفر‌های بسیاری کرد. از ناصر خسرو کتاب‌ها و  آثار ارزشمندی به جای مانده است.

 

2_سعیده قدس (موسس خیریه محک)

سعیده قدس از جمله افرادی که در سن بالا موفق شده‌اند

سعیده قدس

خانم قدس از جمله افرادی هستند که بعد از 40 سالگی موفق شده‌اند. حتی اگر سعیده قدس را نشناسید نام خیریه‌ی محکخیریه‌ی محک به گوش‌تان خورده است. زمانی که کیانا، فرزند سوم خانم قدس به دنیا آمد، ایشان متوجه بیماری مشکوکی در فرزندشان شدند. با پیگیری‌ها تشخیص یک تومور در کلیه‌ی کیانا داده شد و پزشکان دستور عمل دادند. شکر خدا خطر برطرف شد اما در همان زمان‌ها ایده‌ی شکل‌گیری خیریه‌ی محک به ذهن خانم قدس رسید. خانم قدس پس از اینکه دریافتند هزینه‌ی درمان سرطان برای کودکان بسیار گزاف است، این خیریه را شکل دادند تا در کاهش هزینه‌ها برای خانواده‌ی این بیماران سهمی داشته باشند.

نشریه‌ی وال استریت ژورنال در سال 2008 نام سعیده قدس را در بین 50 زن برتر در کل دنیا جای داده است.

 

5 دیدگاه ها

 1. امیرحسین عبادی خلج

  باسلام و درود به دست اندرکاران این مقاله…. باتشکر و سپاس بسیار جالب و مفیده این مقاله شما…. بنده در حال حاضر از لحاظ مالی و خانوادگی دچار مشکلات عدیده ای هستم و بقول معروف شرایط حال حاضر من زیر صفر قرار داره…. مطمئن هستم با عنایت خداوند باریتعالی و تلاش مجدد میتونم از این وضع خارج شوم. بامید خدا و دعای دوستان

  fd

   پاسخ
   • گروه تحریریه 5درصدی‌ها

    به امید خدا به زودی طهم شیرین موفقیت رو میچشید

    پاسخ
  • Baran

   سلام واقعا لذت بردم عالی بود .

   الگوهای فوق العاده ای هستند که من قدم جای پای این افراد بزارم و پیش برم تا به یاری الله مهربان موفق بشم. از شما هم سپاسگزارم

   fd

    پاسخ
    • گروه تحریریه 5درصدی‌ها

     قطعا شما هم میتونید نتایجی به مراتب بزرگتر از این افراد رو رقم بزنید

     پاسخ
   • فرح شهماری

    خیلی عالی بود.

    fd

     پاسخ

    ارسال نظر

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
    ×
    اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
    مشاهده‌ی سایت