بازاریابی آنلاین در آینده به چه صورت خواهد بود؟

توسط | اسفند 8, 1399 | بازاریابی | 0 نظر

19 دقیقه

به نظر می‌رسد بازاریابی آنلاین، هر روز در حال تغییر است و تکنیک‌های جدیدی جایگزین می‌شوند. تغییر تکنیک‌ از تغییر رفتار مشتری ناشی می‌شود. مردم از روش‌های قدیمی خسته شده و شروع به نادیده گرفتن تبلیغات تکراری می‌کنند. خوشبختانه هنوز تعدادی اصول ثابت وجود دارند؛ این اصول علی‌رغم تغییر هر روزه‌ی تاکتیک‌ها، به طور ثابت تداوم می‌یابند؛ به عنوان مثال، نیازی نیست که چرخ را دوباره اختراع کنید، بلکه با تکنیک‌های جدید، باید آن را بهبود بخشیده و با دقت بیشتری شخصی‌سازی کنید. آینده‌ی بازاریابی آنلاین به صورت ترکیبی از موفق‌ترین تکنیک‌های گذشته در همراهی با نیاز فزاینده برای شخصی‌سازی است. در اینجا به مواردی اشاره می‌کنیم که از گذشته آموخته‌ایم و چگونگی به کارگیری آن‌‌ها در راستای آماده‌سازی برای آینده‌ی بازاریابی آنلاین را یاد می‌گیریم.

آنچه گذشته در مورد بازاریابی آنلاین به ما آموخته است!

1. AIDA (مخفف توجه، علاقه، تمایل و عمل)

نحوه‌ی کار:

 • توجه: توجه خواننده را به خود جلب کنید.
 • علاقه: علاقه‌ی مخاطب را با استفاده از واقعیت‌ها، بیانیه و سایر موارد تحریک کنید.
 • تمایل: به ایجاد احساس نیاز و دلبستگی ادامه دهید.
 • عمل: به آن‌ها راه حلی ارائه دهید که در مورد موضوع اقدام کنند.

AIDA امروزه در کانال‌های بازاریابی، عملکرد بسیار خوبی دارد.

2. PAS (مخفف مشکل، تحریک و راه حل)

این فرمولِ همه منظوره، با توصیف مشکل اصلی مخاطبان، توجه آن‌ها را به خود جلب می‌کند.

نحوه‌ی کار:

 • توجه مخاطب را با ارائه‌ی مشکلی که او باید حل کند، به خود جلب کنید.
 • با بیان عواقب عدم حل مشکل، خواننده را تحریک کنید.
 • با مراحل و راه‌ حل‌هایی عملی مانند استفاده از محصول شما، مشکل را حل کنید.

PAS، چیز جدیدی نیست. این یک فرمول قدیمی است که همچنان در قرن بیست و یکم مشتری‌های زیادی را سمت خود می‌کشد.

نوآوری دیجیتال

بازاریابی دیجیتال به طور مداوم در حال تغییر و گسترش است؛ بنابراین این مسئله حائز اهمیت است که همواره در صدر ترندها باشید. این نه تنها در نوع خود عملی خوب است، بلکه به شما این امکان را می‌دهد تا برای مشتریان و مشاغلی که با آن‌ها درگیر هستید، سودمند باشید.

با ورود به سال 2021، ما با تمرکز بر عواملی همچون تجربه‌ی مشتری، عملکرد و تبلیغات هدفمند، به سطح جدیدی در حوزه‌ی بازاریابی دیجیتال رسیدیم. اغلب این نوآوری‌ها با استفاده از هوش مصنوعی، به طور مداوم اصلاح می‌شوند. در اینجا برخی از مهم‌ترین و هیجان‌انگیزترین ترندهایی که بازاریاب‌های دیجیتال باید زیر نظر داشته باشند، آورده شده‌اند تا بتوانند آن‌ها را وارد استراتژی خود کنند. این‌ها می‌توانند مبنایی برای حرکت رو به جلویِ حوزه‌ی دیجیتال باشند.

1. هوش مصنوعی

هوش مصنوعی همچون سایر زمینه‌ها در بازاریابی دیجیتال، کاملا گسترده است. در بازاریابی دیجیتال، بخش اعظم کاری که هوش مصنوعی انجام می‌دهد، متا آنالیز طیف گسترده‌ای از داده‌ها و سپس استفاده از آن‌ها برای تصمیم‌گیری است. در حالی که این فناوری هنوز در مراحل ابتدایی است، در حال حاضر شاهد نمونه‌های بسیار مهمی از آن در دنیای امروز هستیم. آمازون و نتفلیکس، هر دو از قبل دارای ویژگی‌های هوش مصنوعی هستند که به پیشنهادات و معاملات کمک می‌کند.

ما همچنین شاهد استفاده‌ی آن در طیف وسیعی از برنامه‌های آتی بازاریابی خواهیم بود. از جمله‌ی این موارد می‌توان به ایجاد محتوا، تشخیص صدا و چهره، چت بات‌ها، دستیارهای دیجیتال و استراتژی‌های هدفمند بازاریابی اشاره کرد. در آینده‌ای نه چندان دور، هوش مصنوعی از نظر استراتژی بازاریابی به یک قاعده‌ی کلی تبدیل خواهد شد؛ چرا که با تجزیه و تحلیل دقیق رفتار مصرف‌کننده، می‌تواند شما را در دستیابی به تجربه‌ی خریدی بهتر و تعاملی‌تر همراهی کند.

2. دستیارهای دیجیتال شخصی

دستیارهای شخصی مبتنی بر هوش مصنوعی، طراحی شده‌اند تا در هر مرحله از زندگی روزمره، با مردم در ارتباط باشند. دستگاه‌های ساخته شده توسط شرکت‌های مختلف، می‌توانند برای کسب اطلاعات با یکدیگر تماس بگیرند! بله، آن‌ها در واقعا باهم همکاری می‌کنند. کاربرانی که به طور روزمره از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند، قادر به مشاهده‌ی تکامل هوش مصنوعی در زمینه‌ی شخصی یا تجاری خواهند بود. این فناوری در تعدادی از زمینه‌های مبتنی بر تجزیه و تحلیل داده‌های مربوط به رفتار مصرف‌کننده، از جمله تشخیص صدا، همچنان پیشرفت خواهد کرد. آن‌ها همچنین با هدف کمک به تولید بیشتر، در حال ادغام با برنامه‌ها و نرم‌افزارهای تجاری متنوع هستند.

3. عملکرد رسانه‌های اجتماعی تغییر خواهد کرد

نحوه‌ی استفاده‌ی ما از رسانه‌های اجتماعی، در شرف یک تغییر بزرگ است. مدت زیادی است که رسانه‌های اجتماعی در راستای هدف اصلی و اولیه‌ی خود، مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. احتمالا این پاسخی برای این واقعیت است که نشان می‌دهد، کاربران تمایل به کنترل آنچه که می‌بینند، دارند و برای سرگرمی و تعامل با همسالان خود، به دنبال راه‌هایی هستند که کاربرمحور باشند، نه متمرکز بر تبلیغات.

افراد زیادی زمان خود را در رسانه‌های اجتماعی صرف می‌کنند، اما نحوه‌ی استفاده‌ی ما در حال تغییر است؛ به عنوان مثال ما بیشتر از اینکه به دلایل “اجتماعی” از آن‌ها استفاده کنیم، به مشاهده‌ی فیلم و سایر موارد مشابه می‌پردازیم. کاربران، بیشتر به دنبال سرگرمی و فناوری‌های جدید مانند واقعیت مجازی، به دور از معاشرت هستند. رهبران رسانه‌های اجتماعی، این دو حوزه را جدا می‌کنند، همچنین فیسبوک نیز در حال معرفی گزینه‌ی جدید “اکسپلور” است که خبرخوان اجتماعی و تبلیغات را از یکدیگر جدا می‌کند؛ به علاوه، وبلاگ‌ها و وبسایت‌های شخصی به عنوان ابزاری برای تعامل آنلاین از محبوبیت کمتری برخوردار می‌شوند و افراد کمتری از پیام‌رسانی فوری استفاده می‌کنند. این بدین معنی است که بازاریاب‌های دیجیتال، علاوه بر اینکه باید به دنبال راه‌هایی برای جمع‌آوری اطلاعات مشتریان برای هدایت استراتژی خود باشند، باید به روش‌های تبلیغاتی پلتفرم‌های اجتماعی نیز توجه کنند.

4. فناوری Blockchain

Blockchain به یک اهرم دیجیتال غیرمتمرکز اشاره دارد که پایه و اساس برنامه‌های ناشناس و بسیار ایمن است، همچنین یک فناوری غیر قانونی است که باعث می‌شود به کارگیری آن در کسب و کار، ایده‌ی خوبی نباشد، اما درک فرصت‌های تجاری ممکن در اینجا اهمیت دارد. در زمینه‌ی تجاری، این فناوری می‌تواند راهی موثر در امنیت و جلوگیری از تقلب در معاملات مشتریان، تقریبا در هر صنعتی باشد.

5. چت بات‌ها

با پیشرفت هوش مصنوعی، چت بات‌ها قادر به مکالمه‌ی “واقعی” خواهند بود؛ بنابراین این کار می‌تواند به طور بالقوه، چشم‌انداز بازاریابی دیجیتال را بهبود بخشد. آن‌ها همچنین به ابزارهایی کاربردی برای مشاغل و مصرف‌کنندگان تبدیل خواهند شد. یکی از راه‌هایی که امروزه چت بات‌ها سر و صدا می‌کنند، از طریق چت بات‌های متمرکز بر برند در سیستم عامل‌های رسانه‌های اجتماعی است. فیسبوک در حال ارائه‌ی رباتی برای ادغام مشاغل و سرویس پیام‌رسانی آن‌هاست.

6. جستجوی صوتی

مطالعات نشان داده‌اند که بیش از 40 درصد نوجوانان و بزرگسالان، روزانه از جستجوی صوتی استفاده می‌کنند و این تعداد در حال افزایش است. این برای بازاریاب‌های دیجیتال به چه معناست؟ توانایی یک بازاریاب در بهینه‌سازی استراتژی خود برای تطبیق موفقیت‌آمیز با جستجوی صوتی، می‌تواند مقدمه‌ای بر معامله‌ای بزرگتر باشد. نکته‌ی قابل توجه به ویژه برای بازاریاب‌های محتوا و استراتژیست‌ها، تمرکز بیشتر بر روی کلمات کلیدی و عبارات جستجو است.

7. بازاریابی با افراد تاثیرگذار یا اینفلوئنسر مارکتینگ

بازاریابی با افراد تاثیرگذار، نوعی از بازاریابی است که از افراد “بانفوذ”، به صورت مستقیم یا غیرمستقیم برای ارائه‌ی خدمات و محصولات استفاده می‌کند. استفاده از این روش در شبکه‌های اجتماعی، موفقیت چشمگیری به دنبال داشته است. این روند تا کنون بیشتر توسط کمپین‌های خاص استفاده شده، اما به احتمال زیاد به یک استراتژی مداوم تبدیل خواهد شد. بازاریاب‌ها مایل به ایجاد روابط با چنین افرادی هستند. این کار به راحتی می‌تواند از طریق شبکه‌های اجتماعی صورت بگیرد.

8. بازاریابی Micro-moment

این نوع از بازاریابی، تمرکز زیادی بر مصرف‌کننده دارد و مبتنی بر این واقعیت است که امروزه مصرف‌کنندگان، قدرت زیادی در رفتار و انتخاب‌های خود دارند. کاربران تقریبا به طور انحصاری از تلفن همراه برای بسیاری از تحقیقات خود استفاده می‌کنند. آن‌ها می‌توانند تحقیقات خود را با فشردن یک دکمه انجام دهند، پس اساسا نیازی به تبلیغات ندارند. چالش بازاریاب‌ها این است که بتوانند خریدار هدف خود را در این لحظه جذب کنند. صاحبان مشاغل باید بدانند که چگونه می‌توانند مخاطبان را با این نوع رفتار جدید، با محصولات و خدمات خود درگیر کنند.

تمام بازاریاب‌های دیجیتال باید اطمینان حاصل کنند که استراتژی بازاریابی آن‌ها در صدر ترندهای عنوان شده قرار دارد. آن‌ها باید چشم انداز و اهداف روشنی داشته باشند و انعطاف‌پذیری استراتژی بلند مدت خود را برای ترکیب با برخی از این ترندها حفظ کنند و نیز باید همواره در حال تفکر، یادگیری و آزمودن برای سازگاری با فناوری‌های جدید باشند؛ چرا که این فناوری‌ها به طور فزاینده‌ای مقرون به صرفه و در دسترس هستند.

آینده‌ی بازاریابی آنلاین به کجا خواهد رسید؟

اگر ما بتوانیم هر چیزی را از گذشته بیاموزیم، کارآمد بودن تکنیک‌ها و فرمول‌های باورنکردنی اهمیتی ندارد. تکنولوژی ممکن است با ظهور خود باعث تسهیل کارها شده باشد، اما با این حال، اصول اساسی تغییر چندانی نکرده‌اند.

در طی سال‌های اخیر، ترندهای زیر رشد کرده‌اند:

 • شخصی‌سازی
 • هدف‌گذاری مبتنی بر مکان
 • تقسیم‌بندی
 • تطبیق با قصد و نیت

نکاتی در راستای آماده‌سازی برای آینده

1. تلاش‌ برای شخصی‌سازی، باعث جذب بیشتر مشتری خواهد شد

امروزه شخصی‌سازی در همه چیز کاربرد دارد، از ایمیل گرفته تا تبلیغات و حتی تجربه‌ی کاربر در وبسایت. 74 درصد کاربران در صورتی که محتوای وبسایت یا تبلیغ و یا حتی اپلیکیشن با آن‌ها ارتباط برقرار نکند، ناامید می‌شوند. شما نمی‌توانید افراد را با محتوای بی‌ربط بمباران کنید. شرکت‌هایی که شروع به شخصی‌سازی کرده‌اند، در حال حاضر شاهد رشد 20 درصدی فروش خود هستند. شخصی‌سازی باعث می‌شود که مردم بلافاصله بفهمند که در جای مناسب، قرار دارند.

برای مثال Spotify را در نظر بگیرید. آن‌ها موسیقی را بر اساس علایق مخاطب توصیه می‌کنند. این کار باعث ایجاد درگیری و صرف زمان بیشتری توسط مخاطب می‌شود. قسمت اکسپلور اینستاگرام هم با توجه به واکنش‌های قبلی کاربران، شخصی سازی می‌شود.

ایمیل‌های شخصی، یک نقطه‌ی شروع عالی هستند. این همان کاری است که آمازون انجام می‌دهد. آن‌ها ایمیل‌هایی شخصی با توجه به تاریخچه‌ی مرورگر هر مخاطب در سایت آمازون، برای آن‌ها ارسال می‌کنند. در مقابل، بسیاری از شرکت‌ها صرفا ایمیل‌هایی سرد و تصادفی ارسال می‌کنند که ممکن است از نظر شخصی، کاملا بی ربط با مخاطب باشند.

2. محتوای تبلیغاتی خلاقانه

چطور می‌خواهید در میان میلیون‌ها محتوای بازاریابی که روزانه تولید می‌شود، متمایز باشید؟

بگذارید برای شما مثالی بزنم!

قبل از اختراع باشکوه جیمیل، AOL و Hotmail وجود داشتند. 15 سال پیش صرفا داشتن سرویس ایمیل رایگان، فکری دیوانه‌وار بود، سپس Hotmail بازی را تغییر داد. آن‌ها با تغییر قوانین و گسترش آنچه که قبلا انجام داده بودند، تبدیل به پدیده‌ای ویروسی شدند. استفاده از چنین سرویس ساده‌ای برای افراد سخت بود، چرا که مجبور بودند برای استفاده از آن، هزینه پرداخت کنند؛ بنابراین Hotmail تصمیم گرفت کاربران فعلی خود را هدف قرار دهد تا یک کمپین بازاریابی ویروسی را آغاز کند. Hotmail با ارسال پیام‌هایی برای ایجاد رایگان ایمیل و امکان دعوت دیگران، در عرض چند ماه به یک غول صنعت تبدیل شد.

“بازاریابی آنلاین” در آن زمان ساده و ایستا بود، ولی Hotmail آن را تغییر داد. آن‌ها ریسک بزرگی را پذیرفتند که نتایج زیادی به دنبال داشت. دلیل این کار، این بود که آن‌ها استراتژی سنتی را تغییر داده و دلیل قانع کننده‌تری برای جلب توجه مردم، ایجاد کردند. مردم به جای خرید خدمات خود از طریق تبلیغات بی‌ربط، توسط دوستان خود به Hotmail معرفی می‌شدند. هر چه ایده و محتوای شما بهتر باشد، تبلیغ آن آسان‌تر بوده و افراد با تمایل بیشتری به اشتراک‌گذاری آن می‌پردازند.

3. مخاطبان متنوع

تلاش برای شخصی‌سازی بازاریابی، مشتریان بیشتری ایجاد می‌کند. مورد بعدی، مربوط به مخاطبان متنوعی است که با آن‌ها روبرو هستیم. اگر نیاز به محتوای شخصی‌سازی شده، بسیار بالا باشد، این فقط یک معنی می‌تواند داشته باشد: شما می‌خواهید مخاطبان زیادی را به سمت محصولات و خدمات خود جذب کنید.

چند نسل بعدی، متنوع‌ترین نسل‌هایی خواهند بود که تا به امروز دیده‌ایم. این بدان معناست که ارسال یک ایمیل عمومی، دیگر کارآمد نخواهد بود؛ به عنوان مثال ممکن است شما لیستی از صاحبان مشاغل کوچک، بازاریاب‌ها، دانشجویان و معاونان بازاریابی در دست داشته باشید. این افراد، سن، جنس و نژاد متفاوتی دارند و نیز با مشکلات کاملا متفاوتی روبرو هستند؛ بنابراین ما باید این افراد را به گروه‌هایی جداگانه تقسیم کنیم. این کار به ما این امکان را می‌دهد تا محتوای متناسب با نیاز مخاطب را در اختیار وی قرار دهیم. تقریبا در هر شرایطی، چه در سایت‌ها و چه در شبکه‌های اجتماعی، ارائه‌ی محتوای مرتبط با گروه مخاطب، بازدهی بیشتری به دنبال خواهد داشت. پیام‌رسانی شما باید براساس مخاطبان تنظیم شود. نکته‌ی اصلی، توانایی سازگاری با بازاریابی آنلاین در آینده است. آن‌ها هر روز در حال رشد، تغییر و تنوع هستند.

نتیجه!

فضای بازاریابی، همواره در حال گسترش و تغییر است، اما این بدان معنا نیست که تاکتیک‌های بازاریابی ما دیگر کارآمد نیستند. روش‌هایی مانند AIDA و PAS به مدت چندین دهه وجود داشته‌اند. این روش‌ها در گذشته به خوبی کار می‌کرده‌اند و هنوز هم می‌توانند کارآمد باشند. فقط کافی است که براساس رفتار کاربران، تکامل یافته و رشد کنند.

فناوری به این پیشرفت‌ها سرعت می‌بخشد؛ بنابراین ما باید با تغییرات، سازگار شده و ابزارهای خود را گسترش دهیم. همگام شدن با روند شخصی‌سازی، یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانیم برای تامین جایگاه خود در آینده‌ی بازاریابی آنلاین انجام دهیم. منظور از این کار، صرفا شخصی‌سازی ایمیل‌های ارسالی نیست. شما باید همه چیز را شخصی‌سازی کنید، از پیام‌های دریافتی کاربران گرفته تا تجربه‌ی شخصی آن‌ها در وبسایت شما.

پیش‌بینی شخصیت و آینده‌ی بازاریابی آنلاین

تنها جنسیت ما، شکل دهنده‌ی کاری که به طور آنلاین انجام می‌دهیم نیست. در چند سال گذشته، تحقیقات زیادی نشان داده‌اند که بسیاری از رفتارهای ما از جمله تعاملات رسانه‌های اجتماعی، واکنش‌های عاطفی به تبلیغات و آسیب‌پذیری در برابر تکنیک‌های ترغیبی، می‌توانند تحت تاثیر عمیق تیپ شخصیتی قرار بگیرند. اگر تا به حال تست شخصیت داده باشید، احتمالا متوجه شده‌اید که برخی از این تست‌ها نسبت به سایرین، قابل اعتمادتر هستند.

با وجود شیوع ارزیابی‌های رایج و در عین حال غیرعلمی، مانند شاخص مایرز-بریگز (MBTI)، اگر به دنبال بدست آوردن بینشی معنی‌دار و مبتنی بر شواهد هستید، تستی که استفاده می‌کنید باید قابل اطمینان، معتبر، مستقل و جامع باشد. این بدان معنی است تست مورد نظر باید نتایج ثابتی در زمان‌، زمینه و گروه‌های مختلف داشته باشد و اطلاعات جامعی را در گروه‌های نمونه ارائه دهد. متاسفانه، بسیاری از تست‌هایی که مشاغل براساس آن‌ها تصمیمات مالی و ساختاری قابل توجهی اتخاذ می‌کنند، 4 معیار بالا را ندارند.

ویژگی‌های شخصیتی “پنجِ بزرگ”

اگرچه هیچ روشی کامل نیست، “پنجِ بزرگ” یکی از ثابت شده‌ترین و پرکاربردترین تست‌های شخصیتی در علوم رفتاری است. این تست توسط کوستا و مک‌کرا با استناد به تحقیقات D.W.Fiske تدوین شد و در اصل شامل 4500 صفت بود. این موارد بعدها به 35 مورد تقلیل یافتند. در تجزیه و تحلیل‌های بیشتر، این تعداد به 5 مورد رسید. نامگذاری این تست نیز بر اساس همین صورت گرفت. 5 مورد به صورت زیر هستند:

 • گشودگی
 • وظیفه شناسی
 • برون‌گرایی
 • توافق جویی
 • ثبات عاطفی

برخی محققان، ویژگی ششمی تحت عنوان صداقت و تواضع به این تست افزودند و آن را به صورت تست شخصیتی تکامل یافته‌ای با نام HEXACO ارائه دادند.

تست‌هایی همچون تست “پنجِ بزرگ”، بسیار مفید هستند، زیرا این امکان را در اختیار ما قرار می‌دهند تا بتوانیم الگوهای احساسی، رفتاری و شناختی افراد و همچنین جنبه‌های مهم زندگی آن‌ها مانند سلامت روانی، گرایش سیاسی، انتخاب‌های شغلی و کیفیت روابط را پیش‌بینی کنیم.

از دیدگاه کسب و کار، درک روانشناسی مشتریان (شخصیت، نگرش و ارزش‌های آن‌ها) می‌تواند برتری قابل توجهی نسبت به رویکردهای اساسی جمعیت‌شناختی و مبتنی بر شخصیت، در اختیار شما قرار دهد.

پیش‌بینی خودکار شخصیت

با پیشرفت‌ فناوری در سال‌های اخیر، ما به مرحله‌ای رسیده‌ایم که ارزیابی رایانه از شخصیت شما (بر اساس ردپای دیجیتال)، نتایج دقیق‌تر و معتبرتری نسبت به قضاوت‌های دوستان، خانواده یا حتی همسرتان در اختیارتان قرار می‌دهد. ما وارد جهانی شده‌ایم که می‌توان شخصیت افراد را به طور خودکار و بدون نیاز به تفسیر داده‌ها توسط سایرین، پیش‌بینی کرد. در کنار این واقعیت که مصرف‌کنندگان به طور فزاینده‌ای در انتظار تجربه‌ی شخصی هستند، توضیح این مسئله بسیار طولانی است که چرا بسیاری از مشاغل برای طراحی و ارائه‌ی محتوای جذاب‌تر، مرتبط و مبتنی بر صفات به پروفایل شخصیت‌محور روی آورده‌اند.

شخصیت متفاوت، رفتار متفاوت!

جالب اینجاست که شخصیت شما نه تنها زبانی که از آن استفاده می‌کنید و به آن پاسخ می‌دهید را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بلکه می‌تواند بسیاری از رفتارهای آنلاین شما را شکل دهد؛ برای مثال هنگام خرید آنلاین، افرادی که دارای سطح بالاتری از توافق‌جویی و وظیفه‌شناسی هستند، تمایل دارند که مسیری مستقیم و سودمندتر را از طریق وبسایت طی کنند؛ در حالی که افراد با سطح بالاتری از ثبات عاطفی، برون‌گرایی و گشودگی، بیشتر مایل به طی مسیری تجربی و لذت‌جویانه هستند.

به عنوان یک کسب و کار، اگر بتوانید رفتار مشتریان خود را درک کرده، ترجیحات زبانی آن‌ها را منعکس و پیام خود را متناسب با ویژگی‌های آن‌ها تنظیم کنید، در جلب توجه آن‌ها موفق‌تر خواهید بود.

منابع :

www.neurosciencemarketing.com

neilpatel.com

digitalmarketinginstitute.com

دانلود PDF بازاریابی آنلاین در آینده به چه صورت خواهد بود؟

دانلود پاورپوینت بازاریابی آنلاین در آینده به چه صورت خواهد بود؟

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت