نتورک مارکتینگ و نکاتی که نمی‌خواهند در مورد آن بدانید!

توسط | مرداد 22, 1399 | بازاریابی | 6 نظرات

10 دقیقه

بازاریابی شبکه‌ای یا نتورک مارکتینگ، زیر مجموعه‌ی بازاریابی می‌باشد که بر پایه‌ی شبکه‌های انسانی برنامه‌ریزی شده است. شیوه‌ی کار به این صورت است که شما واسطه هستید و محصولاتی را از شرکت مورد نظرتان خریداری کرده و با توجه به قوانین و محدودیت‎های شرکت می‌فروشید و سود خودتان را دریافت می‌کنید.

در این روش شما باید افرادی را تحت نظر خودتان برای فروش محصولات، به عنوان زیر شاخه‌ی خودتان معرفی کنید و هر چه تعداد این افراد بیشتر باشد و فعالیت بیشتری داشته باشند، سود شما هم به نسبت بیشتر می‌شود.

موفقیت در بازاریابی شبکه‌ای

اول از همه کیفیت کالایی که می‌فروشید، خیلی مهم است؛ شما برای اینکه یک بازاریاب قابل اعتماد و موفق باشید، باید کالای تضمین شده و باکیفیت بفروشید و اصلاً در مورد کالایتان دروغ نگویید. بهتر است کالایی که قصد فروش آن را دارید، خودتان استفاده کرده باشید و حاصل تجربه‌ی تان را به مشتری بفروشید تا حرف‌هایتان قابل باورتر باشد.

بازاریاب موفق کسی است که روابط اجتماعی قوی و روحیه‌ی مثبتی داشته باشد تا این انرژی را با رابطه‌ی خوبی که با دیگران برقرار می‌کند، به آنها منتقل کرده و به قولی خودش را در دل آن‌ها جا کند.

توانایی پرزنت کردن و سخن وری خودتان را بالا ببرید؛ یک فروشنده، همیشه باید زبان چرب و نرم داشته باشد تا مشتری‌ها را به سمت خودش جذب کند.

مهارت رهبری کردن تیمی که با شما کار می‌کنند، در کنترل سود و درآمد شما کمک خواهد کرد؛ فعال بودن افراد زیرمجموعه‌ی شما همان‌طور که گفتیم به افزایش پورسانت شما کمک خواهد کرد، پس بالا بردن مهارت‌های فروش آن‌ها به عهده شماست! این کار را به خوبی به آن‌ها یاد بدهید و فروش آن‌ها را هم رهبری کنید.

آیا نتورک می‌تواند شغل دوم باشد؟

بله، کار کردن با نتورک به صورتی است که حتی کارمندها هم می‌توانند آن را به عنوان شغل دوم انتخاب کنند، به قولی می‌شود گفت از زمانی که از خواب بیدار می‌شوید، می‌توانید نتورک کار کنید تا زمانی که می‌خوابید؛ در واقع در هر جا و هر موقعیتی که هستید می‌توانید دست به شروع این کار بزنید.

همیشه به یاد داشته باشید، شغلی که به عنوان شغل دوم تان انتخاب می‌کنید، شغلی باشد که بتوانید آن را به شغل اولتان تبدیل کنید؛ یعنی بیخودی وقت و خلاقیت‌تان را صرف کار دیگری نکنید که نتیجه‌ی چندانی ندارد.

آیا نتورک مارکتینگ می‌تواند شغل اول باشد؟

جواب این سوال هم بله است؛ اگر شما واقعاً به نتورک‌مارکتینگ علاقه داشته باشید، بر روی آن وقت بگذارید و خلاقیت به خرج بدهید، می تواند به راحتی تبدیل به شغل اول شما شود.

در نتورک، شما یا مشغول پرزنت کردن و معرفی محصولات‌تان و یا فروش آن‌ها به مشتری هستید، روزی ۴ یا ۵ ساعت برای شروع خوب است و بعد از آن اگر موقعیتی پیش آمد که توانستید وقت بیشتری را به آن اختصاص داده و آن را تبدیل به شغل اول‌تان بکنید، می‌توانید این کار را انجام بدهید.

چقدر زمان میبرد تا به درآمد برسیم؟

اگر سوال شما این باشد که چقدر طول می‌کشد تا به درآمد قابل توجه برای گذران زندگی‌مان برسیم؟ این را باید بگویم که وقتی شما وارد اتمسفر نتورک می‌شوید، خیلی از اصطلاحات را می‌شنوید که فلانی با یک سال کار کردن در نتورک، توانست ماشین بخرد یا فلانی ماهی ۵،۶ میلیون تومان درآمد دارد! حقیقت این است که جواب این سوال مشخص نیست؛ یعنی فضای نتورک به شکلی است که نمی‌توان پیش‌بینی کرد که یک فرد با وارد شدن به آن، می‌تواند چقدر درآمد داشته باشد! ممکن است آدم‌هایی به این درآمد برسند، اما این درآمد موقتی است و پایدار نیست! لطفاً وارد نتورک نشوید اگر فکر می‌کنید درآمد بیشتری ظرف مدت زمان کوتاه‌تری دارد؛ شما در هر کاری که هستید، می‌توانید با خلاقیت و روش‌های جدید و هوشمندانه، درآمد خودتان را افزایش دهید.

خیلی از آدم‌ها در سال‌های قبل که تازه بازاریابی شبکه‌ای ترند شده بود و حتی در همین زمان که شما در حال مطالعه این مقاله هستید، فکر می‌کنند نتورک مارکتینگ یا بازاریابی شبکه‌ای انتخاب خوبی است چون درآمدزایی آن عالی است! در حالی که به اشتباه با این رویا وارد این کار می‌شوند و بعد از اینکه به آن درآمد رویایی نرسیدند، دچار سرخوردگی و اضطراب می‌شوند.

ممکن است شرکت‌هایی که نیاز به بازاریاب دارند و شما به آن‌ها مراجعه می‌کنید، در جلسات پرزنت این حرف را بزنند که مثلاً ماه اول یک میلیون تومان در می‌آورید، ماه دوم فلان قدر، ماه سوم بیشتر و بیشتر، اما تمام این حرف ها به خاطر جذب شماست و صحت ندارد.

اینکه شما چقدر درآمد داشته باشید، بستگی به ظرف ذهنی شما دارد. شما می‌توانید یک منشی باشید، اما ماهی ده میلیون تومان درآمد داشته باشید و این افزایش درآمد بستگی به نتورک مارکتینگ یا هر شغل دیگری ندارد، بلکه تماماً بستگی به توانایی‌ها و ظرفیت ذهن شما دارد.

اگر مجبورید که شغل دوم داشته باشید، باید بگویم روی درآمد نتورک نمی‌شود زیاد حساب کرد. این کار ریسک بالایی دارد، اما از لحاظ اینکه نتورک آموزش‌های بیشتری دارد و شما را از لحاظ شخصیتی و ارتباطی بالاتر می‌برد، به عنوان به دست آوردن یک تجربه می‌شود روی آن حساب کرد؛ اما در کل بیزینس‌های خیلی بهتری وجود دارد که شما می‌توانید روی آن‌ها سرمایه‌گذاری و رشد کنید.

نتورک مارکتینگ بستگی به شما و توانایی‌های شخصی و ارتباطی‌تان دارد که آیا می‌توانید محصولات‌تان را بفروشید یا نه؟! مثلاً برای یک فروشنده‌ی سنتی، وارد شدن به نتورک یک رشد خوب همراه با تجربه‌ی قبلی در فروش است که می‌تواند به فروش او کمک زیادی کند، اما برای یک کارمند یا یک مهندس، این کار سخت‌تر است و ممکن است دیرتر به رشد دلخواهش برسد!

درآمد نتورک مارکتینگ

سرمایه‌‌ی اولیه نتورک مارکتینگ

نمی‌شود گفت که کاملاً بی هزینه است، هزینه‌ای برای شما در بر دارد، اما در مقایسه با فروش در مغازه ممکن است برابر یا کمتر باشد. در حقیقت سرمایه‌ی اولیه‌ی ثابتی برای آن تعیین نشده و بستگی به محصول و شرکتی که با آن کار می‌کنید دارد؛ در یک بیزینس مهم این است که با کمترین هزینه، بیشترین سود را داشته باشید.

بعضی از شرکت‌ها خرید اجباری برای شما تعیین می‌کنند؛ به این صورت که شما در هر بار خرید، باید ۸۰۰ تا یک میلیون تومان هزینه کنید، اما در کل هزینه هنگفتی برای شما در بر ندارد‌.

در نتورک مارکتینگ نیاز به تخصص خاصی داریم ؟

در واقع تخصصی که شما باید داشته باشید، ارتباط اجتماعی خوب و شخصیتی جذاب است؛ شما اگر حال عمومی‌تان خوب باشد و طوری رفتار کنید که دیگران به شما جذب شوند، بزرگترین تخصص را دارا هستید. فروش امری است که در ابتدا به صورت ذهنی اتفاق می‌افتد؛ یعنی شما باید همیشه در ذهن‌تان این تصور را داشته باشید که توانایی فروش محصولات زیاد و به دست آوردن سود زیادی را دارید .

آیا راه‌های بهتری هم برای پول درآوردن نسبت به نتورک مارکتینگ وجود دارد؟

با توجه به پیشرفت اینترنت و بیزینس‌های اینترنتی، امروزه می‌توان گفت که نتورک‌مارکتینگ، راه سخت‌تری برای پول درآوردن نسبت به راه‌های اینترنتی و مجازی دیگر است.

معایب نتورک مارکتینگ

اگرکسی به شما گفت که در نتورک مارکتینگ، مزایایی وجود دارد که در شغل‌های دیگر نیست؛ کاملاً اشتباه است! این را از کسی شنیدم که دو سال نتورک کار کرده و بعد به دنبال بیزینس‌های دیگر رفته است و این تجربه‌ها را دارد.

۱_ در نتورک مارکتینگ، شما باید طبق قوانین شرکت‌ها عمل کنید و حق ندارید خودتان شخصاً سایت بزنید و یا از طریق تلگرام یا گروه‌های مجازی دیگر، محصولات تان را بفروشید. این کار را فقط می‌توانید از طریق سایت شرکت انجام دهید.

۲_ در این نوع از بیزینس، شما اختیار کمی دارید؛ مثلاً  شما اگر بیزینس خودتان را داشته باشید، می‌توانید دامنه‌ی کاری‌ تان را افزایش بدهید، کیفیت محصولات‌تان را بالا ببرید و یا حتی از فروش محصولات فیزیکی به فروش محصولات غیر فیزیکی رو بیاورید؛ سایت خودتان را داشته باشید و در اصل رئیس خودتان باشید.

۳_ آموزش قابل قبول و کاربردی از سوی شرکت به شما ارائه نمی‌شود و تنها چیزی که به شما می‌دهند، کاتالوگ محصولات با یکسری آموزش‌های قدیمی می‌باشد.‌

۴_ در جلسات پرزنت به شما وعده می‌دهند که این کار یک شغل پاره وقت است، اما وقتی که وارد این کار می‌شوید، رفته‌رفته متوجه می‌شوید که اگر می‌خواهید پیشرفت کنید، باید تمام وقت‌تان را روی آن بگذارید.

افزایش درآمد شما کاملاً بستگی به باورتان دارد، اگر اعتماد به نفس کافی داشته باشید و به خودتان بقبولانید که می‌توانید درآمدتان را افزایش بدهید، حتماً از راه‌های دیگری غیر از نتورک مارکتینگ هم می‌توانید این کار را انجام بدهید.

دانلود PDF نتورک مارکتینگ و نکاتی که نمی‌خواهند در مورد آن بدانید!

دانلود پاورپوینت نتورک مارکتینگ و نکاتی که نمی‌خواهند در مورد آن بدانید!

6 دیدگاه ها

 1. حمیدرضا

  چقدر خوبه که الان تو اینترنت همه جیز رو میشه پیدا کرد. قبلا باید کلی میگشتیم تا کسی رو پیدا کنیم که بهمون چیزی یاد بده یا مثلا واسه لوله بازکنی برچسب ها رو زیر و رو میکردیم که آیا یه آدم مطمئن واس چاه بازکنی پیدا میشه یا نه ولی الان دیگه از شیر مرغ تا جون آدمیزاد تو اینترنت هست. از اطلاعات عمومی ساده گرفته تا انواع آموزش های فنی و… رو میشه از تو اینترنت پیدا کرد. سوال اینه که میشه به همه اطلاعاتی که توی نت پیدا میشه اعتماد کرد؟ بهرحال بعضی چیزا مثل سلامت، موضوعات مهمیه..

  پاسخ
  • گروه تحریریه 5درصدی‌ها

   بله درسته
   طبیعتاً نمیشه به همشون اعتماد کرد اما به هر حال از عدم وجود دیتا که قدیمی‌ها درگیرش بودن بهتره

   پاسخ
 2. کیا

  من خودم نتوورک مارکتینگ توی یک شرکت بزرگ کار میکم و واقعا چیزهایی که درموردش گفتید اکثرا اشتباه بود با سند و مدرک ثابت میکنم البته تفاوتی نداره چون بازم مردم ما ذهنشون مریضه و تجارت خفن قرن بیست و یکم رو ریسک میدونن! بعضیام که اصلا تو باغ نیستن فقط ببخشیدا زر میزنن

  پاسخ
  • گروه تحریریه 5درصدی‌ها

   ممنون از نظرتون .
   ان شالله موفق باشید

   پاسخ
  • سمیرا ملایی

   دقیقا همینطوره

   fd

    پاسخ
    • گروه تحریریه 5درصدی‌ها

     سلام سمیرای عزیز
     لطفا از تجربه خودتون بفرمایید

  ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
  ×
  اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
  مشاهده‌ی سایت