رنگبندی سایت با الهام از طبیعت و ترکیب رنگ پرندگان

توسط | دی 28, 1399 | طراحی سایت | 4 نظرات

21 دقیقه

طبیعت، واژه‌ای آشنا و دلپذیر است. همه‌ی شما با طبیعت آشنا هستید؛ با آن انس برقرار می‌کنید و از آن انرژی می‌‌گیرید. گاهی که دل‌تان گرفته است یا سردرگم و بی‌قرار هستید، به آن پناه می‌برید؛ گاهی از شدت استرس و تنش‌های زندگی به دل طبیعت می زنید و با حضور در آن و یا حتی نگاه کردن به آن، آرامش از دست رفته‌ی خود را باز می‌یابید. در این مقاله قصد داریم از این حسی که طبیعت به ما منتقل می‌کند، به نفع کسب و کار اینترنتی خود استفاده کنیم و رنگ‌های طبیعت را در رنگبندی سایت خود به کار گیریم.

احتمالا همه‌ی شما با شنیدن کلمه‌ی طبیعت به یاد مناظر طبیعی سرسبز، کوه، جنگل و دریا می افتید، اما در این قسمت، کمی بیشتر به این مطلب ورود پیدا کرده و این مفهوم را از جنبه‌های دقیق‌تری بررسی می‌کنیم. طبیعت از لحاظ لغوی به معنای ذات، فطرت و نهاد یک چیز است، اما در اصطلاح عامیانه و طبق تعریفی که همه‌ی ما از آن در ذهن داریم، به معنای جهان فیزیکی و مادی اطراف ماست که شامل عناصر طبیعی زنده و غیرزنده (اشیا) می‌شود، مانند: جنگل، کوه، دریا، حیوانات، گیاهان و …

در واقع مجموعه‌ی طبیعت به طور مستقیم ساخته‌ی دست خداست و انسان در ایجاد و خلقت آن نقشی نداشته است، همچنین در طول سالیان دراز، چندان مورد دستکاری و دخالت انسان‌ها قرار نگرفته و تغییر چندانی نکرده است که بخواهد ماهیتش به گونه‌ای دیگر شود؛ به عنوان مثال کوه همیشه همین کوه بوده است و دریا همین دریا.

چرا ما طبیعت را دوست داریم ؟

ما طبیعت را دوست داریم چون مظهر زایش است. نوید دهنده و امید بخش است. وقتی طبیعت به ما نشان می‌دهد که پس از هر زمستان، بهاری هست؛ امید را به ما می‌آموزد. وقتی برگ‌های زرد و شاخه‌های مرده‌ی یک درخت، دوباره با آمدن بهار سبز می شود و جوانه می‌زند، یعنی امید هست. وقتی گیاهان و حیواناتی که به خواب زمستانی فرو رفته‌اند، بعد از چندین ماه دوباره از خواب برمی‌خیزند و حیات را از سر می‌گیرند، یعنی شرایط سخت، ناپایدار است؛ در واقع همه‌ی این‌ها به ما یاد می‌دهند که ادامه دهیم و ناامید نشویم، حتی در شرایط سخت و بحرانی. این طبیعت است که به ما می‌گوید در پس هر تاریکی، روشنی هست و هر غروبی، طلوعی دوباره دارد. طبیعت به ما می‌گوید که حتی اگر شب رسید و نور و روشنایی از شما گرفته شد، غمگین نباشید و به نور ستاره‌های زیبا دل خوش کنید.

طبیعت را دوست داریم چون یک چرخه‌ی شگفت انگیز است. یک چرخه‌ی همیشگی تا پایان جهان. آنجا که گیاه کوچکی توسط یک حیوان خورده می‌شود، سپس انسان آن حیوان را می خورد و دوباره خود انسان پس از مرگش غذای مار و مور موجود در خاک می‌شود و به چرخه‌ی طبیعت برمی‌گردد. پس طبیعت مظهر نوزایی است.

ما طبیعت را دوست داریم چون مظهر تحول و دگرگونی است و به ما انطباق را می‌آموزد. می‌آموزد که انعطاف‌پذیر باشیم و خودمان را با شرایط مختلف سازگار کنیم. درست مثل آفتاب‌پرستی زیبا که مدام رنگ عوض می‌کند و رنگ بدنش همرنگ همان سطحی می‌شود که روی آن قرار گرفته یا راه می‌رود.

طبیعت را دوست داریم چون ما انسان‌ها مخلوق خدا هستیم و از دیدن دیگر مخلوقات خدا در اطراف‌مان لذت می‌بریم، چون حیوانات، گیاهان و حتی اشیای بی‌جان را دوست داریم، چون شکرگزار هستی و حیاتی که خداوند به ما بخشیده هستیم، چون قدردان هوش، دانایی و قدرتی هستیم که خداوند به ما عطا کرده که با بهره بردن از آن‌ها حتی می‌توانیم در خود طبیعت نیز تغییر ایجاد کنیم؛ تغییری که به زندگی بهتر و رفاه بیشتر ما انسان‌ها کمک بکند.

البته در این بین، آزار و اذیت‌هایی نیز نسبت به طبیعت روا داشته‌ایم، گاهی بی‌رحم بوده‌ایم، گاهی فقط به خودمان فکر کرده‌ایم، گاهی با مداخلات و دستکاری‌های بی دلیل یا بیش از حد، موجب خشم این طبیعت مهربان را فراهم کرده‌ایم؛ به طوری که حتی این طبیعت آرام با ما قهر کرده و گاهی انتقامش را از ما گرفته است، اما با وجود همه‌ی این‌ها هرگز از عشق و محبت ما نسبت به آن کم نشده و نمی‌شود.

و بالاخره ما طبیعت را دوست داریم چون برای ما منبع الهام است، منبع ذوق، عشق، علاقه و ایده‌های بکر و نو است. می‌دانید تا به حال چندین هزار نفر نویسنده با فکر کردن به طبیعت و نگاه کردن به آن، داستان‌ها و مطالب جذاب و خواندنی برای ما نوشته‌اند؟ می‌دانید چندین هزار شاعر با الهام از زیبایی یک گل، برگ، قطره‌های باران و یا ستاره‌های چشمک زن در دل شب، شعر سروده و قلب ما را از احساسی شگفت انگیز پر کرده‌اند؟ می‌دانید چندین هزار نفر نقاش و صورتگر با الهام از طبیعت، کوه، جنگل و دریا آثار هنری زیبایی از خود به یادگار گذاشته‌اند؟ بگذارید در یک کلام برای‌تان خلاصه کنم: طبیعت منبع عشق است.

عامل اصلی مسحور کننده بودن طبیعت : رنگ

رنگ، زیباترین عنصری است که در دل طبیعت وجود دارد. خداوند قادر و توانا از زمانی که طبیعت را خلق کرد، رنگ‌های زیبایی در آن قرار داد؛ رنگ‌های چشم‌نواز و منحصر به فرد که هر بیننده‌ای را مات زیبایی خود می‌کند.

رنگ‌ها منبع انتقال احساس‌اند؛ قرمز را در نظر بگیرید، یک گل رز قرمز به اندازه‌ای زیباست که با مشاهده‌ی آن، عشق دریافت می‌کنید. آبی آسمان به اندازه‌ای زیباست که از آن آرامش می‌گیرید. سبز چمنی به اندازه‌ای زیباست که از آن انرژی و شادی دریافت می‌کنید. سیاهی شب به اندازه‌ای زیباست که با درک آن به خوابی عمیق فرو می‌روید. تصور این دنیا بدون رنگ، بدون قرمز و زرد و بنفش، بدون سبز و آبی و نارنجی و حتی بدون سیاه و سفید غیرممکن است، وحشتناک است. ما با رنگ‌هاست که حس می‌کنیم و حس می‌گیریم، ما با رنگ‌ها زندگی می کنیم، ما از رنگ‌های طبیعت لذت می بریم، ما از رنگ‌های طبیعت الهام می‌گیریم.

بیایید به سراغ پرندگان برویم؛ یکی از زیباترین آفریده‌های خدا در طبیعت که جلوه‌گر طرح و رنگ‌های زیادی هستند. تنوع بسیار زیاد، شکل و شمایل مختلف، اندازه‌های متفاوت و سبک زندگی خاص‌شان و از همه مهم‌تر رنگ پرهای آن‌ها موجب می‌شود تا به عنوان یکی از شاهکارهای طبیعت و از الهام بخش‌ترین های آن به شمار آیند. بله، پرندگان هم منبع الهام‌اند و ما بارها از آن‌ها آموخته‌ایم. ما با مشاهده‌ی پرندگان بود که فکر کردیم چگونه می‌توانیم بر فراز آسمان‌ها پرواز کنیم، چگونه می‌توانیم در آسمان تعادل خود را حفظ کنیم و تا ابرها اوج بگیریم، ما با الهام از مدل بال و پر پرندگان و حرکت آن‌ها در آسمان بود که هواپیما را اختراع کردیم و وسایل پروازی زیادی ساختیم.

این بار هم به سراغ این مخلوقات زیبای خدا می‌رویم و تلاش می‌کنیم با بهره‌گیری از ترکیب رنگ بال و پر پرندگان در طراحی وبسایت و پیج اینستاگرام خود، جلوه‌های بصری کارمان را بیشتر کنیم. اگر شما هم می‌خواهید با دنیای رنگارنگ پرندگان بیشتر آشنا شوید و با استفاده از طیف رنگی پرهای آن‌ها پیج و وبسایت‌تان را زیبا و شکیل‌تر کنید، پیشنهاد می‌کنم ادامه‌ی مطلب را از دست ندهید. با ما همراهی کنید تا هم از دیدن پرندگان خوش‌رنگ لذت ببریم و هم اینکه آن‌ها را از لحاظ رنگ‌شناسی، ترکیب و هارمونی رنگ‌ها بررسی کنیم.

تصور کنیم که شما قصد دارید زیباترین دیزاین و ست‌های رنگی را برای صفحه‌ی شخصی، کاری و یا وبسایت‌تان انتخاب کنید؛ برای این کار چه باید بکنید؟ پیشنهاد ما این است که برای درک بهتر علم ترکیب رنگ، هارمونی، هماهنگی و ست شدن رنگ‌ها در کنار یکدیگر در ابتدا چرخه‌ی رنگ را مطالعه کنید و نکاتی از علم رنگ‌شناسی را از نظر بگذرانید.

در ابتدا باید بدانید که در علم رنگ‌شناسی، دو رنگ سیاه و سفید پایه و اساس تمام رنگ‌ها هستند و سه رنگ قرمز، آبی و زرد، رنگ‌های اصلی چرخه‌ی رنگ را تشکیل می‌دهند. رنگ‌های اصلی، طیف گسترده‌ای را شامل می شوند؛ به عنوان مثال رنگ‌هایی که در ناحیه‌ی قرمز قرار دارند مثل صورتی، گلبهی و … جزو رنگ‌های گرم شناخته شده و رنگ‌هایی که در طیف آبی هستند، رنگ‌های سرد نامیده می شوند.

از ترکیب سه رنگ اصلی زرد، قرمز و آبی با یکدیگر رنگهای فرعی یا ثانویه به وجود می‌آیند؛ به عنوان مثال از ترکیب قرمز و آبی، بنفش حاصل می شود و از ترکیب زرد و قرمز، رنگ نارنجی. به همین ترتیب با ترکیب دو یا چند رنگ با یکدیگر، می‌توان ده‌ها رنگ جدید درست کرد و در چیدمان و دیزاین از این رنگ‌های زیبا و چشم‌نواز بهره برد.

رنگ ها از ابتدا در طبیعت وجود داشته‌اند و بشر اولیه با شناسایی و استفاده از برخی رنگ‌ها به زندگی خود ادامه می‌داد، مثلا برای رنگ سیاه از ذغال استفاده می‌کرد، اما تعداد رنگ‌های قابل استفاده، بسیار کم بوده؛ به طوری که سه تا پنج رنگ طبیعی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گرفته است. تا چندین هزار سال هم تعداد این رنگ‌ها تغییر و تحول چندانی نداشته، اما پس از گذشت هزاران سال، رنگ‌های بیشتری شناسایی، ساخته و استفاده شدند. از اواسط قرن نوزدهم میلادی با پیشرفتی که بشر در علم شیمی کرد، هزاران رنگ مصنوعی دیگر ساخته شد که هر کدام در طیف و گستره‌ای خاص قرار می گیرد. امروزه تعداد رنگ‌های شناسایی شده به اندازه‌ای زیاد است که دیگر قابل شمارش نیستند.

به گذشته که نگاهی بی‌اندازیم درمی‌یابیم که مبحث رنگ‌ها در واقع از مبحث نور‌ها در علم فیزیک سر برآورده است؛ یعنی زمانی که در سال 1661 اسحاق نیوتون ، دانشمند انگلیسی‌تبار متوجه شد که با رد کردن نور سفید خالص از منشور، این نور به رنگین کمانی از رنگ‌ها تجزیه می‌شود. این رنگ‌ها همان هفت رنگ رنگین‌‌‌کمان است که همه می‌شناسیم.  نیوتون گستره‌ی این رنگ‌ها را طیف نامگذاری کرد.

حالا پس از ذکر همه‌ی این پیش‌زمینه‌ها در علم ترکیب رنگ، به موضوع اصلی می پردازیم و رنگ این پرندگان زیبا را از دید رنگ ‌شناسی مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهیم.

رنگ شناسی و رنگبندی سایت

تک رنگ (مونوکروم):

اول از همه به سراغ ایده‌ی “تک‌‌‌‌رنگ” یا مونوکروم می‌رویم. مونوکروماتیک از دو جزء مونو (یک) + کروماتیک (رنگی) تشکیل شده است و به معنای سرتاپا یک‌رنگ می‌باشد. شما ممکن است مایل باشید که در طراحی و دیزاین پیج خود، تنها از یک رنگ خاص استفاده کنید؛ در این صورت، مدل تک رنگ برای شما انتخاب خوبی خواهد بود؛ مثلا استفاده از فقط رنگ قرمز یا فقط رنگ آبی.

اما از آنجا که چشم بیننده زود از تکرار خسته می‌شود، پس بدانید که استفاده‌ی شما تنها از یک رنگ خاص در طولانی مدت جذابیت خود را از دست می‌دهد، پس برای رفع این مشکل چه می‌باید بکنید؟ بهترین کار این است که هم‌زمان از رنگ‌های هم خانواده‌اش در آن طیف رنگی نیز استفاده کنید، یعنی استفاده از رنگ‌هایی که در یک طیف و گستره قرار دارند؛ به عنوان مثال اگر رنگ آبی را در نظر دارید، از طیف‌های مختلف رنگ آبی چون آبی آسمانی، نیلی، آبی تیره، کاربنی، لاجوردی و … استفاده نمایید. با این کار هم تنوع رنگ شما بیشتر خواهد شد و هم ظاهر و رنگبندی سایت شما جذاب‌تر می‌شود.

به رنگ پرندگان زیر دقت کنید تا با مفهوم استفاده از یک طیف رنگی در مونوکروم بیشتر آشنا شوید.

رنگبندی سایت تک رنگ (مونوکروم)

ترکیب دو رنگ

در اینجا ذکر نکته‌ای حائز اهمیت است: توجه داشته باشید از این قسمت مقاله به بعد، هر زمان که صحبت از ترکیب رنگ می‌کنیم، منظور ما قاطی و مخلوط کردن دو رنگ با یکدیگر که منجر به ایجاد رنگی جدید می‌شود، نیست؛ بلکه منظور ما از ترکیب رنگ دوتایی یا سه تایی، قرارگیری دو یا چند رنگ در کنار هم است.

جهت ایده گرفتن شما عزیزان در اینجا با چند ترکیب رنگ دوتایی در خدمت‌تان هستیم.

رنگبندی سایت دو رنگ

1_ سیاه و قرمز

یادتان می‌آید که گفتیم پایه و اساس تمامی رنگ‌ها سفید و سیاه است؟ حال از همین جا شروع می‌کنیم و از این قضیه بهره می‌بریم. اگر رنگ سیاه را با یک رنگ گرم در کنار هم قرار دهیم، حاصل آن، دو رنگ هماهنگ و زیبا در کنار هم خواهد بود؛ به عنوان مثال سیاه و قرمز.

به پرندگان زیر نگاه کنید تا شاهکار خداوند را در خلق دو رنگ سیاه و قرمز در پرهای پرندگان ببینید.

رنگ سیاه رنگی شیک، سنگین و با وقار است که ابهت و جذابیت زیادی دارد. در کنار آن رنگ قرمز را داریم یعنی رنگی که تحریک کننده، مهیج، شاد و سرزنده است. از قرمز برای تحریک ذهن و بدن و افزایش تمرکز هم استفاده می‌گردد. قرارگیری این دو رنگ در کنار هم سبکی خاص را ایجاد می‌کند که زیبایی و جلوه‌ی وبسایت و پیج شما را دو چندان می‌کند؛ به عنوان مثال اگر می‌خواهید از این ترکیب رنگ برای پست‌های پیج اینستاگرام خود استفاده کنید، می‌توانید پست‌ها را به صورت یکی در میان قرمز و مشکی کنید.

رنگبندی سایت سیاه و قرمز

2_سیاه و زرد

یکی دیگر از ترکیب‌های زیبای دو رنگی، سیاه و زرد است. درخشندگی، شادمانی و روح بخشی رنگ زرد در کنار رنگ سیاه، تقابلی زیبا می‌سازد که باعث جلب توجه بیشتر به پیج یا وبسایت شما می‌گردد.

رنگبندی سایت سیاه و زرد

3_ سیاه و سفید

یکی از زیباترین و سنگین‌ترین ترکیب‌ها، قرارگیری دو رنگ سیاه و سفید در کنار هم است که احتمالا با تصور آن به یاد خانه‌های بازی شطرنج می‌افتید. تقابل این دو رنگ تیره و روشن که اثر همدیگر را خنثی می‌کنند، جذابیت و خیره‌کنندگی زیادی به همراه دارد. می‌توانید از این سبک در پیج خود به صورت یکی در میان، پازلی و یا پله‌ای استفاده کنید.

رنگبندی سایت سیه و سفید

4_ سفید و قهوه‌ای

دو رنگ سفید و قهوه‌ای در کنار هم شاید در نگاه اول چندان جذاب به نظر نرسد، اما اگر کمی دقیق‌تر بنگرید می‌بینید که استفاده از این دو رنگ در کنار هم، ظاهر و طراحی سایت شما را خاص، منحصر به فرد و ماندگار در اذهان می‌کند؛ زیرا همیشه چیزهای غیرمعمول بیشتر در ذهن می‌مانند، پس پیشنهاد می‌کنم این ترکیب رنگ شیک و استثنایی را از دست ندهید. اگر باور نمی‌کنید به این عقاب تیزبین نگاهی بیاندازید تا از آفرینش زیبای خداوند مات و مبهوت شوید.

رنگبندی سایت سفید و قهوه‌ای

5_ سفید و آبی

گزینه بعدی که پیش روی شماست، ترکیب رنگ سفید با رنگ‌های شاد دیگر است. سفید، رنگ پاکی، خلوص و سادگی است. ترکیب دو جزئی سفید با هر رنگ دیگری جذابیت کار شما را دوچندان می‌کند؛ برای مثال به پرندگان زیر نگاه کنید تا دریابید ترکیب سفید و آبی تا چه اندازه زیباست.

رنگبندی سایت سفید و آبی

6_ سبز و آبی

پیشنهاد بعدی ما به شما استفاده از دو رنگ سبز و آبی در کنار هم است. شاید تا کنون با خودتان فکر نمی‌کردید که دو رنگ سبز و آبی در کنار هم هارمونی و هماهنگی داشته باشند؛ در صورتی که اینگونه نیست. به این طاووس زیبا بنگرید تا اوج هماهنگی و چشم‌نوازی را در دم و پرهای این پرنده‌ی خیره کننده ملاحظه کنید.

رنگبندی سایت سبز و آبی

7_ سبز و زرد

زرد و سبز انتخاب مناسب دیگری پیش روی شماست. مخصوصا اگر در حوزه‌ی طبیعت یا منابع طبیعی کار می‌کنید. سبز، رنگ طبیعت، سرزندگی، حیات، ثروت و وفاداری است؛ امنیت را هم نشان می دهد؛ از طرفی رنگ زرد هم نماد طراوت و شادابی و شور زندگی است. شک نکنید که این دو در کنار هم ترکیب زیبایی می‌سازند. پرنده‌ی زیبای زیر را ببینید.

رنگبندی سایت سبز و زرد

8_طوسی و صورتی

طوسی و صورتی دو رنگ کاملا ست و هماهنگ با یکدیگر هستند و این ترکیب، از پرطرفدارترین رنگ‌ها به شمار می‌آید؛ از آنجا که طوسی رنگی خنثی است، اگر با یک رنگ شاد چون صورتی ترکیب شود، اثرگذاری و جلوه‌ی بیشتری خواهد داشت چون صورتی مخصوصاً برای خانم‌ها رنگی دوست داشتنی و دلپذیر است که با آن احساس قرابت و نزدیکی می‌کنند.

به زیبایی رنگ پرهای این پرنده کوچک دقت کنید.

رنگبندی سایت طوسی و صورتی

9_ طوسی و قرمز

ترکیب طوسی و قرمز پیشنهاد بعدی ماست، برای آن‌ها که با‌سلیقه‌اند و چشمان زیباپسندی دارند. قرمز به رنگ خنثای طوسی، هیجان و شور و شوق اضافه می‌کند و آن را از حالت سکون و بی تحرکی در می‌آورد.

رنگبندی سایت طوسی و قرمز

ترکیب رنگ سه تایی

زمانی که قصد دارید در طراحی و دیزاین پیج خود از سه رنگ استفاده کنید، می‌توانید از نمونه ترکیب‌های رنگی زیر بهره ببرید.

1_ سفید، سیاه، قرمز

از رنگ پرندگان زیر الهام بگیرید و اوج خوش سلیقگی خود را برای مخاطبین‌تان به نمایش بگذارید.

رنگبندی سایت سفید سیاه قرمز

2_  قرمز، زرد، سیاه

سه رنگ پیشنهادی بعدی ما به شما قرمز، زرد و سیاه در کنار هم است. نگاه کنید که تا چه اندازه شاداب، خیره‌کننده و جذاب است.

ما در اینجا دو نمونه ترکیب سه‌تایی به شما ارائه کردیم، اما فراموش نکنید که دنیای بی‌کران رنگ‌ها پیش روی شماست و دست شما در انتخاب آن‌ها باز است. کافی است کمی دقت کنید و با استفاده از خلاقیت‌تان در ترکیب رنگ‌ها، طراحی‌ها و دیزاین منحصر به فردی برای خود، خلق و ایجاد کنید.

رنگبندی سایت قرمز زرد سیاه

ترکیب رنگارنگ

پیشنهاد آخر ما به شما استفاده از ترکیب رنگارنگ است. پرندگان رنگارنگ را مشاهده کنید و از آفرینش بی‌نظیر خداوند لذت ببرید.

رنگبندی سایت رنگارنگ

همانطور که می‌دانید، استفاده از رنگ‌ها به طور مستقیم با مدل کسب و کار و فعالیت سایت شما ارتباط دارد؛ به عنوان مثال اگر موضوع کاری شما مرتبط با کودکان و نوجوانان است، پس محیط کار شما و رنگبندی سایت شما نیز می‌بایست مجموعه‌ای از رنگ‌های خیره‌کننده‌ی گرم و سرد باشد. برای کسی که کار کودک می‌کند، ترکیب رنگارنگ، انتخاب خوب و مناسبی به نظر می‌رسد.

دوستان عزیز تمامی مطالبی که گفته شد، ترکیب رنگ‌های پیشنهادی ما به شما بود که خدمت‌تان ارائه کردیم. حال این دیگر کار شماست که با بهره‌گیری از نکاتی که گفته شد، با چاشنی خلاقیت و ذوق هنری‌تان، ترکیب رنگ‌های جذابی بسازید و به دیزاین پیج و وبسایت خود، جلوه‌های خیره‌کننده‌ای ببخشید.

دانلود PDF رنگبندی سایت با الهام از طبیعت و ترکیب رنگ پرندگان

دانلود پاورپوینت رنگبندی سایت با الهام از طبیعت و ترکیب رنگ پرندگان

4 دیدگاه ها

 1. فرامرز

  بسیار زیبا از خلقت زیبای خداوند

  fd

   پاسخ
   • گروه تحریریه 5درصدی‌ها

    ممنون از نظر زیباتون فرامرز عزیز

    پاسخ
  • آراسته

   سلام عالی بود

   fd

    پاسخ
    • گروه تحریریه 5درصدی‌ها

     سلام آراسته‌ی عزیز
     ممنون از نظر و انرژی مثبتت

     پاسخ

   ارسال نظر

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

   سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
   ×
   اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
   مشاهده‌ی سایت