افزایش بهره‌وری و روش‌های کاربردی دستیابی به آن

توسط | آبان 1, 1400 | توسعه فردی | 6 نظرات

10 دقیقه

اگر بخواهیم در یک تعریف کوتاه، بگوییم که بهره‌وری چیست؟ باید گفت میزان سود یا بازدهی‌ یک فرد، مجموعه یا سیستم،است. بر اساس تعریفی که برای شما گفتیم؛ میزان بهره‌وری باید در هر سیستمی بالا باشد تا سودی به دنبال داشته باشد.

بهره‌وری چیست؟

یک شرکت، اگر می‌خواهد بهره‌وری بالایی داشته باشد، باید از میزان هزینه‌ها کم کرده و کیفیتش را بالا نگه دارد. یک انسان اگر می‌خواهد زندگی بهتری داشته باشد، باید همزمان که کیفیت کار کردنش را حفظ می‌کند، سرعتش را بالا ببرد تا کارهای بیشتری را در همان زمان قبلی بتواند انجام دهد. یک تریدر اگر می‌خواهد از ضرر جلوگیری کند، باید همزمان که حواسش ‌به سود سهام‌هاست، به استاپ لاس هم باشد! به همه‌ی این کارها افزایش بهره‌وری گفته می‌شود، به عبارت دیگر افزایش فایده و سود!

در استاندارد ایزو ۹۰۰۱، در مورد بهره‌وری، نکاتِ بسیاری گفته شده است. واژه بهره‌وری در انگلیسی به معنای قدرت تولید، باروری و مولد بودن است. با توجه به این معنا، می‌توانیم درک کنیم که اهمیت دادن به این موضوع چقدر می‌تواند به دستاوردهای ما کمک کند.

سازمان بهره‌وری ملی ایران، در سال ۱۳۶۴ وابسته به وزارت صنایع سنگین تاسیس شد و تا به حال پنج کنگره ملی در زمینه‌ی بهره‌وری برگزار کرده است.

بهره‌وری یعنی با حداقل امکانات بهترین و بیشترین بازدهی را داشتن. یعنی شما منابع محدودی داری اما از همان منابع محدود به خوبی و درست استفاده می‌کنی و نتیجه مطلوبی می‌گیری!

نکات مهم در افزایش بهره‌وری

دو نکته در افزایش بهره‌وری قابل توجه است :

 • اثربخشی
 • کارایی

اثربخشی

اثربخشی یعنی ما به میزانی که برایش برنامه‌ریزی کرده بودیم رسیدیم؛ البته در محور زمانی مشخصی! مثل تحویل به‌موقع محصول، مدت‌زمان رسیدگی به شکایات مشتری‌ها، مدت‌زمان تولید و یا معرفی یک محصول جدید و… .

کارایی

کارایی یعنی ارتباط بین منابع و نتیجه، به خوبی برقرار شده است. تصور کنید شما یک بودجه مشخصی برای تمام پروژه‌هایتان دارید. با همان بودجه باید پروژه‌ها را به خوبی به اتمام برسانید و با کسری مواجه نشوید! یا مثلاً تعداد کارگران و کارمندانتان دقیقا به همان اندازه باشد که نیاز دارید؛ نه کمتر و نه بیشتر. با این پیش بینی هم دچار کمبود بودجه برای پرداخت حقوق نمی‌شوید و هم فشار زیادی به نیروی انسانی وارد نمی‌شود.

به حداقل رساندن هزینه تعمیرات و نگهداری از دستگاه‌ها و وسایل مورد نیاز نیز، یکی از گزینه‌های مورد توجه در موضوع کارایی است.

نکته

در هر سازمانی، هر دو شاخص باید به صورت مساوی رعایت شود تا بهره‌وری پیشرفت داشته باشد. زمانی می‌توانیم بگوییم که بهره‌وری یک سازمان به اندازه مطلوب است که هر دو شاخص اثربخشی و کارایی در حد مطلوب رعایت شده باشد.

انواع سطوح بهره‌وری

انواع سطوح بهره‌وری

انواع سطوح بهره‌وری

بهره‌وری را در سطوح مختلفی می‌توان دید، تعریف کرد و عملی ساخت؛ از بهره‌وری فردی گرفته تا بهره‌وری در سطح جهانی!

بهره‌وری فردی

اولین سطح از بهره‌وری که می‌توانیم در مورد آن مفصل صحبت کنیم بهره‌وری فردی است. افراد با استفاده‌ی حداکثری از توانایی و استعدادهایشان، پا در مسیر پیشرفت و بهره وری فردی می‌گذارند. استفاده توانایی و استعداد، می‌تواند به خاطر اهداف شخصی یا سازمانی باشد. ارتقا افراد در سطح فردی به پیشرفت سازمانی نیز کمک می‌کند و به همین دلیل است که بعضی سازمان‌ها برای به کار گرفتن افراد، شرایط سختی در سطح توانایی‌های فردی دارند.

بهره‌وری فردی از اتلاف وقت، عقب ماندن در کارها، دیر رسیدن‌ها، احساس پوچی و افسردگی و… جلوگیری خواهد کرد و شما را تبدیل به فردی مفید برای خود و اطرافیانتان می‌کند.

بهره‌وری اجتماعی

این سطح از بهره‌وری، ابعاد گسترده‌تری را در بر می‌گیرد. در این سطح شما به سود رساندنِ به دیگران اهمیت می‌دهید. مثلاً زباله‌های تر و خشک را جدا می‌کنید، در خیابان آشغال نمی‌ریزید، گلهای بوستان را نمی‌کَنید، در ترافیک مدام بوق نمی‌زنید، در فعالیت‌های خیرخواهانه شرکت می‌کنید و خیلی کارهای دیگر که میزان بهره‌وری اجتماعی را بالا برده و جامعه را با سطح متفاوت‌تری از پیشرفت اجتماعی و همگانی روبرو می‌کند!

بهره‌وری سازمانی

کارمندی که با استفاده مفید و درست از منابع در دسترس، کاهش ضرر و ضایعات، افزایش رضایت مشتریان و کاهش قیمت تمام شده، بهره وری یک سازمان را بالا می‌برد، یک کارمند نمونه و مورد دلخواه هر رئیس خواهد بود. این کارمند کیفیت کار سازمان را بالا برده و از همه مهمتر موجب رشد و توسعه سازمان خواهد شد.

بهره‌وری ملی

برای اینکه کشور پیشرفت کند و به توسعه اقتصادی و در نتیجه آن رفاه برسد، باید از بهره‌وری ملی نهایت استفاده را بکند. یعنی استفاده درست از منابع، شرایط زیست محیطی، نیروی انسانی و… که باعث بالا رفتن کارایی و در نتیجه اثربخشی در بهره‌وری می‌شود.

عوامل موثر در بهره‌وری

عوامل موثر در بهره‌وری

عوامل موثر در بهره‌وری

نیروی انسانی

نیروی انسانیِ هر سازمان، نقطه‌ی عطفِ عملکرد آن سازمان است و جزو منابع با ارزش محسوب می‌شود؛ هرچند که بسیاری از شرکت‌ها و کارخانه‌ها به این امر مهم، اهمیتی نمی‌دهند! اگر نیروی انسانی دارای آرامش فکری و روانی باشد، می‌تواند کارش را به خوبی انجام دهد؛ زیرا چیزی را که می‌خواهد از سمت شرکت دریافت می‌کند. به این صورت است که بهره‌وری آن مجموعه بالا می‌رود و از حداقل نیروی انسانی بیشترین استفاده خواهد شد.

عوامل مادی، فرهنگی و مدیریتی نقش مهمی در بهبود انگیزه کارکنان دارند.

مدیران و رئیسان

یک مجموعه بدون داشتن یک رهبر کارآمد و باهوش، که راه حل های کم هزینه و خط مشی‌های هوشمندانه‌ای را ارائه ندهد، به بهره‌وری نخواهد رسید. مدیران برای کارمندان و کارگران، هدف‌های قابل دسترس تعیین می‌کنند. اولویت‌ها و ضروریت‌ها را یادآوری و وظیفه‌ی هر نیرو را به طور دقیق برای او تعریف می‌کنند. علاوه بر اقتداری که یک مدیر باید داشته باشد، همزمان باید در ایجاد انگیزه و هدف برای کارگران و کارمندان نیز تلاش کند.

هیچ فردی وقتی که در محیطی که مدیرِ آن، افراد را درک می‌کند و آنها را درست و برنامه‌ریزی شده هدایت می‌کند کار کند، ناراضی و کم‌کار نمی‌شود. بعضی وقت‌ها برای سود آن مجموعه فداکاری می‌کند؛ چون می‌داند پاداشش را به خوبی خواهد گرفت و این کارش نادیده گرفته نمی‌شود!

متاسفانه بعضی اوقات این مدیران هستند که در چرخه‌ی بهره‌وری مشکل ایجاد می‌کنند. با ناکارآمدی و فشار اضافه بر روی زیردستان‌شان، کارکرد یک مجموعه‌، شرکت یا کارخانه را به شکل شدیدی پایین می‌آورند!

پاداش موثر

زمانی که پاداش‌های مالی که برای کارهای ارزشمند نیروی انسانی در نظر می‌گیرید، با ارزش کاری که انجام داده تطابق داشته باشد؛ انگیزه و جنبش نیروی انسانی بالا می‌رود. او نه تنها در جهت رشد خود، بلکه در جهت رشد کارخانه یا شرکت شما نهایت تلاشش را خواهد کرد.

استقبال از ایده‌ها

نوآوری و ایجاد خلاقیت، همیشه کار رئیسان و مدیران نیست؛ گاهی کارگران نیز ایده‌های فوق العاده‌ای برای پیشرفت کار دارند که اگر به آنها توجه شود، می‌تواند کارهای‌تان را به راحتی جلو ببرد؛ اما متاسفانه در خیلی از موارد با این ایده‌ها بی‌تفاوت و گاهی به دید مسخره برخورد می‌شود. به کارگر گفته می‌شود که «تو به کار خودت برس، کارت به این چیزها نباشد!» همین برخورد‌هاست که موجب رکود خلاقیت، نوآوری و همچنین پیشرفت مجموعه‌ها می‌شود و آنها را از همه‌ی رقبا عقب می‌اندازد.

به‌روزرسانی مهارت و اطلاعات

شرایط دنیای امروز به گونه‌ای است که اگر شما با پیشرفت تکنولوژی و اطلاعات جلو نروید، به زودی ورشکست خواهید شد. شما باید اطلاعات خود و کارمندانتان را به روز کنید و آنها را برای آموزش به محل‌های مورد نظر بفرستید.

عوامل خارجی

بهره‌ وری به میزان بسیار زیادی به عوامل داخلی مربوط است اما خب عوامل خارجی مثل رکود اقتصادی، مسائل سیاسی، اجتماعی و یا حتی شرایط آب و هوایی روی کارکرد شما و میزان بهره‌وری تاثیر می‌گذارد.

به طور کلی مدیریت کردن بهره وری با تمام عواملی که نام بردیم به هوش و سرعت عملکرد شما بستگی دارد. باید از همه چیز با خبر باشید و بتوانید خیلی از مسائل را از قبل پیش‌بینی کنید.

مثلاً نرخ بازگشت سرمایه یکی از مهمترین عواملی است که در افزایش بهره‌وری مورد بررسی قرار می گیرد. اگر از پس کارها به تنهایی بر نمی‌آیید یک تیم از افراد با مهارت تشکیل دهید و با ‌هم‌فکری آنها در افزایش بهره‌وری مجموعه تان تاثیر گذار باشید.

6 دیدگاه ها

 1. Argan

  نکات بسیار خوبی در این مقاله گفتین که علاوه بر رشد فردی بای رشد سازمانی هم بسیار کاربردی هستن. خسته نباشید

  fd

   پاسخ
   • مدیر سایت

    سلامت باشی دوست عزیز 5 درصدی

    پاسخ
  • جهان

   با تشکر از این نوشته بسیار خوب و کاربردی شما

   پاسخ
   • گروه تحریریه 5درصدی‌ها

    دیدگاه شما تایید و منتشر شد.
    با تشکر از شما 5درصدی عزیز.

    پاسخ
  • جهان

   با تشکر از این نوشته بسیار خوب سایت 5 درصدی ها

   پاسخ
   • گروه تحریریه 5درصدی‌ها

    پیام شما تایید و منتشر شد.
    از شما متشکریم 5درصدی عزیز.

    پاسخ

  ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
  ×
  اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
  مشاهده‌ی سایت