تاریخچه شرکت سولارسیتی

توسط | فروردین 27, 1400 | کسب و کار | 0 نظر

7 دقیقه

ممکن است تا به حال نام سولارسیتی به گوش شما نخورده باشد، اما قطعاً می‌دانید که امروزه از انرژی خورشید استفاده‌های بسیار زیادی می‌شود. شرکت سولارسیتی از انرژی خورشیدی استفاده می‌کند و به جهان خدمات مختلفی را ارائه می‌دهد. سولارسیتی یکی از شرکت‌های بزرگ ارائه دهنده خدمات انرژی خورشیدی است. این شرکت هم اکنون در آمریکا مستقر شده است. ما در این مقاله سعی داریم نگاهی به فعالیت‌ها و محصولات سولارسیتی و همچنین اتفاقاتی که در طی تاسیس این شرکت رخ داده است، بیندازیم، همچنین جالب است بدانید که نابغه‌ی بزرگ، ایلان‌ ماسک نیز سهم بسیار زیادی در سولارسیتی دارد.

به طور کلی او یکی از سهامداران بزرگ این شرکت است. در ادامه نیز ما به این موضوع هم می‌پردازیم، اما قبل از اینکه مقاله را آغاز کنیم باید بگوییم که شرکت سولار سیتی با استفاده از سیستم‌های مخصوصی، انرژی خورشیدی را برای خانه‌ها، کسب و کارها و همچنین برای دولت تامین می‌کند، همچنین سولارسیتی با تولید و فروش صفحات خورشیدی و کاشی‌های سقفی خورشیدی توانسته است جایگاه ویژه‌ای در این حوزه بدست بیاورد، اما تمام خدمات و کار سولارسیتی به اینجا ختم نمی‌شود. در ادامه این مقاله درباره محصولات و خدمات آن صحبت‌ خواهیم کرد. در ابتدا توضیح مختصری درباره بنیانگذاران سولارسیتی و تشکیل شرکت ارائه خواهیم داد.

چگونگی تشکیل سولارسیتی

جالب است بدانید بنیانگذاران سولارسیتی دو برادر به نام‌های پیتر ولیندون ریو هستند. درباره تاریخچه شرکت و بنیانگذاران این شرکت اطلاعات دقیقی در دست نیست، اما این موضوع را باید بدانید که این دو برادر از اقوام نزدیک ایلان ماسک بودند. در سال ۲۰۰۶ شرکت سولارسیتی تشکیل شد. ایلان ماسک برای اولین بار پیشنهاد تاسیس سولارسیتی را به پسر عموهای خود داد، همچنین در راه اندازی این شرکت کمک‌های بسیاری به آن دو کرد. این شرکت از سال ۲۰۰۶ تا سال ۲۰۰۹ پنل‌های خورشیدی را می‌ساخت. این پنل‌های خورشیدی می‌توانستند ۴۴۰ مگاوات انرژی تولید کنند. پس از آن در سال ۲۰۱۱ این شرکت موفق شد خدمات خودش را تا ساحل شرقی نیز گسترش دهد، همچنین فعالیت‌های خود را تا ایالت‌هایی مثل کارولینای جنوبی، فلوریدا، ورمونت، پنسیلوانیا و نیوهمپشایر گسترش داد.

در سال ۲۰۱۳ سولارسیتی دیگر برترین و بزرگ‌ترین نصب‌کننده سقف‌های خورشیدی در منازل مسکونی آمریکا بود، همچنین یکی از مجلات بسیار مشهور آمریکا در حوزه انرژی خورشیدی این شرکت را به عنوان دومین شرکت برتر نصب و راه‌اندازی انرژی خورشیدی در آمریکا معرفی کرد. سولارسیتی تا سال ۲۰۱۵ موفق شد پنل‌هایی تولید کند که می‌توانستند تا ۸۷۰ مگاوات انرژی خورشیدی تولید کنند. در سال ۲۰۱۴ نیز این شرکت اعلام کرد که می‌خواهد ۲۰۰ میلیون دلار اوراق خورشیدی ارائه دهد. برای خرید و فروش این اوراق هم یک سایت آنلاین راه‌اندازی کرد. جالب است بدانید این اولین بار بود که شرکتی چنین پیشنهادی را در دولت آمریکا درباره اوراق پیش می‌کشید.

کاهش نیروی سولارسیتی

در طول سال ۲۰۱۵ تعداد کارمندان این شرکت حدود ۷۰ درصد رشد کرده بود. این عدد قابل توجهی بود، اما این شرکت برای اینکه بتواند مقدار قابل توجهی از پول خود را ذخیره کند، بسیاری از نیروهای خود را که حدود ۲۰ درصد کل کارمندان بود، در سال ۲۰۱۶ تعدیل کرد.

در سال ۲۰۱۵ شرکت سولار سیتی ۱۵۲۷۳ نفر کارمند داشت، اما با انجام این تعدیل کارمندان آن به حدود ۱۲۲۴۳ نفر رسید. این اولین باری بود که شرکتی با میل و اختیار خودش تعدیل نیرو می‌کند و این چنین تعداد کارمندان خود را کاهش می‌دهد.

ادغام تسلا و سولار سیتی

پس از مدتی کم کم ایلان ماسک و شرکت تسلا نیز وارد ماجرای سولارسیتی شدند. در آگوست ۲۰۱۶ تسلا موتورز اعلام کرد که می‌خواهد با شرکت سولارسیتی ادغام شود، البته این موضوع طی بیانیه مشترکی با سولارسیتی به همه اعلام شد. این ادغام حدود ۲.۶ میلیارد دلار از سهام سولارسیتی را شامل می‌شد. ایلان ماسک که به کمک شرکت تسلا در پی تسریع انتقال انرژی پایدار بود، حالا به راحتی می‌توانست به رویای چندین و چند ساله خودش دست پیدا کند. تسلا تلاش کرد تا سرعت حرکت جهان را به سمت کسب انرژی و تولید برق خورشیدی سوق بدهد.

بدین ترتیب ایلان ماسک در اکتبر ۲۰۱۶ از کاشی سقف خورشیدی رونمایی کرد. این کاشی‌ها جدیدترین کاشی‌های خورشیدی بودند. ماسک این کار را کرد تا سرمایه‌گذاران مناسبی را برای ادامه کار پیدا کند، البته پس از مدتی مشخص شد که این کاشی‌ها کاملا جعلی بودند، اما باز هم در سال ۲۰۲۰ در ماه مارس سقف خورشیدی به طور کاملاً واقعی و جدی تولید شد. در آن زمان بسیاری از سرمایه‌گذاران از چنین ادغام و معامله‌ای ابراز نگرانی کردند و به شدت به این موضوع انتقاد کردند؛ به همین دلیل طی مدتی بسیاری از افراد از جمله بنیانگذاران سولارسیتی و همچنین مدیران ارشد این مجموعه نیز از کار خود کناره‌گیری کردند، البته در این بین بسیاری از افراد هم هستند که اعتقاد دارند سولارسیتی برای تسلا موتورز منبع بزرگی از جریان نقدی در سال ۲۰۱۹ بوده است.

برخی از خدمات و محصولات سولار سیتی

شرکت سولارسیتی علاوه بر اینکه ارائه‌دهنده انرژی خورشیدی است، در کنار آن یکسری محصولات و خدماتی هم ارائه می‌دهد؛ برای مثال اجاره دادن پانل‌های خورشیدی مسکونی یکی از این خدمات است. ایلان ماسک در آگوست سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که می‌خواهد سیستم‌های خورشیدی را به مردم اجاره دهد، همچنین گفت که این برنامه را با اجاره بها ۵۰ دلار در ماه در شش ایالت اجرا خواهد کرد.

کم هزینه‌ترین انرژی خورشیدی در آمریکا

در جولای سال ۲۰۲۰ شرکت تسلا اعلام کرد که تسلا کم‌هزینه‌ترین انرژی خورشیدی در ایالات متحده را تولید می‌کند. این شرکت اعلام کرد که قیمت ۱.۴۹ دلار برای هر وات انرژی خورشیدی در نظر گرفته شده است. شرکت تسلا ادعا می‌کند که این توانایی وجود دارد؛ چرا که شرکت‌های خورشیدی دیگر هزینه‌های زیادی را برای خرید و فروش، تبلیغات و ابزارهای پیچیده خرج می‌کنند، اما ما چنین کارهایی را انجام نمی‌دهیم.

یکی دیگر از خدمات و محصولات سولارسیتی، تولید و نصب سقف‌‌های خورشیدی است. توجه داشته باشید که این محصولات دقیقاً سقف خورشیدی هستند و کاشی نیستند. در آگوست ۲۰۱۶ ایلان ماسک اعلام کرد که یک محصول جدید به نام سقف خورشیدی را به بازار ارائه خواهد کرد.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت