21 دقیقه

خاکستری، ترکیب رنگی سیاه و سفید که همیشه رنگی میانه‌رو بوده است و اگر در هر زمینه ای حضور پیدا کند به سلیقه خود تمام کار‌ها را پیش خواهد برد؛ حتی در بحث سئو.

سئو یک دامنه تکنیکی است که برای روند بهبود سازی که توسط افراد سئو‌کار ارائه می‌شود و اگر بخواهیم آن را طبقه بندی کنیم می توان به سه دسته معمول سوی کلاه سفید، سیاه و خاکستری تقسیم کرد که هر کدام از آنها فعالیت های مختص به خود را دارند و در سئو ها تکنیک‌ها و ترفند‌هایی وجود دارد که گاه امن و پایدار و گاهی غیرقانونی و تخریب‌پذیرکه اگر توسط گوگل شناخته شود باعث جریمه وبسایت و مدیر آن میشود.

تقریباً تصور هر فرد از رنگ خاکستری رنگی میان سیاه و سفید است و بر این باور هستند که یعنی نیمی از آن مثبت و نیمی دیگر منفی است، اما بزرگان این عرصه (جان اندرو) سئوی کلاه خاکستری را به عنوان تکنیک‌هایی جدا از دو دسته دیگر سئو می‌دانند و سوی کلاه خاکستری را به عنوان شخصی که پایبند به قوانین و مقررات نیست ولی نمی‌خواهد آشوبی به پا کند تشبیه کرده اند. سئوی کلاه خاکستری از تکنیک های مفید و حرفه‌ای برخوردار است، اما کسی که سعی در استفاده از آن را دارد باید در نظر داشته باشد که به گونه ای از آنها استفاده کند که منجر به خرابکاری نشود؛ برای این کار با بهره‌گیری از تکنیک های سئوی خاکستری، ارتباط موثر بین سئو و فرآیندی که توسط آن اجرا شده ایجاد می‌کند، البته با این تفاوت که همانند کسی است که در لبه‌ی تیغ ایستاده و هر لحظه انتظار می‌رود که بر زمین سقوط کند؛ اگر کمی به این سوی کلاه خاکستری توجه کنیم چیزی میان سفید و سیاه است در اما درصد سئوی کلاه سیاه در آن بیشتر است ولی با کمی تفکر و کسب اطلاعات درباره اهمیت سئو می‌توان از عملکرد آن در زمینه‌ی مورد نیاز بهره‌مند شد و سود بیشتری در سایت برد و مرتبه وبسایت را افزایش داد.

در این دنیای مجازی هر قدم و حرکتی اهمیتی دارد که نباید از آن غافل شد این مورد درباره‎ی سئو‌ی کلاه خاکستری نیز صادق است سئوی کلاه خاکستری اهمیت ویژه‌ای در بین کاربران وبسایت سازی دارد زیرا در وهله اول با تکنیک‌هایی که در این سئو وجود دارد می توان رتبه سایت خود را ارتقا داد و در بین سایت های قدرتمند قرار گرفت، از سوی دیگر با قرار دادن این روش در ساخت سایت هزینه های شامل شده کمتر از قبل خواهد شد و اینکه کسانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند همیشه افرادی بروز و دانشمند در این زمینه هستند؛ زیرا با بروزرسانی‌هایی که در هر ساله بر الگو‌ریتم های گوگل صورت میگیرد، این امکان وجود دارد که تکنیک مورد استفاده  شما به مرور زمان قدیمی و کهنه شود و شناسایی آن برای گوگل کاری ساده باشد که با تشخیص آن قادر به جریمه و پیگرد قانونی خواهد بود. از همین امر باید همیشه درباره تکنیک های جدید اطلاعات کسب کرد و خود را به روز نگه داشت، تا مشکلی برای شما به وجود نیاید. همین به خاطر سپاری نکات کوچک می تواند عمری به شما یاری برساند و در طی زمان‌هایی شما را به یک سئو‌کار حرفه ای تبدیل کند.

حساسیت گوگل در استفاده از این سئو‌ها بسیار بالاست و باید با پاره‌ای از ترفند ها از رصد حساسیت آن کاست؛ در این سوی کلاه خاکستری نیز متدها و روش های بسیار برای اجرا وجود دارد و در استفاده از آن‌ها نکاتی مشابهِ کارهایی که هین استفاده از سود دارید را باید رعایت کنید. توانایی اجرای متد‌های گوناگون بسیار ضروری است همانطور که می‌دانید فیلتر گوگل برای سئو‌کار ها تله هایی عمیق و خاص قرار داده است تا زمانی که کاربران از مواردی که، خط قرمز الگوریتمی گوگل است عبور کرده و قوانین را پایمال می‌کنند جلوگیری کند و آنها را حذف، کند برای همین همیشه قبل از اقدام به انجام هرگونه فعالیت سئوی از نوع های مختلف سیاه، سفید و خاکستری درباره روش ها و متدهای اجرایی آگاهی کامل کسب کنید و سپس از آنها برای بهبود و ارتقای رتبه سایت خود استفاده کنید. در اکثر مواقع سئو کار بر اثر بروز مشکلاتی که ریشه آن از نا آگاهی و یا کاربرد اشتباهی یک روش ساده ضربه میخورد و همیشه در تلاشند تا خود را از آتش فیلترینگ گوگل و الگوریتم‌های سر سخت آن به دور کنند.

برای درک بهتر از متدها و روش‌های متعدد و سئو کلاه خاکستری و کسب آگاهی از آن می‌توان از ترفند هایی که این سئو و همانند سایرین به خود اختصاص داده است اگاه شد و از آنها استفاده کرد.

خرید همیشه در مسائل سایبری وجود دارد و خرید دامنه یا (domain) های ارتباطی نیز در این دسته می‌گنجد در این فضای سایبری و مجازی دامنه های گوناگونی که گاهی استفاده شده و گاهی دست نخورده است می‌توان یافت که در این بین برای راحتی کار می توان از دامنه‌ای که تقریباً فعالیت بر روی آن به اتمام رسیده و دیگر مورد استفاده کسی نیست استفاده کرد. نکته مهم اینکه از این قبیل دامنه ها طرفداران زیادی به دنبال دارد ولی نکات ضروری و ایمنی را همیشه باید در گوشه ذهن خود جایگذاری کرد تا در هنگام فرایند به مشکل بر نخورید. دامنه ها نکاتی حساس در دل خود دارند که رعایت کردن آنها همچون رعایت بهداشت برای سلامتی واجب است؛ نکاتی که در ریشه‌های هر کُدی از دامنه وجود دارد و باید در یادگیری آن سریع باشید. ارتباط هر دامنه با مطالب و موضوعاتی که شما بر روی آن تمرکز دارید مهم است، زیرا دامنه‌ها بسیار اند و برای عدم تشخیص از جانب گوگل باید دامنه شما مرتبط و اختصاصی ایده های مطرح شده سایت شما باشند و نه محتوای اضافی.  قسمت حائز اهمیت ماجرا این است که دامنه‌ی منتخب از سوی شما، باید عاری از هر گونه موارد کپی‌کاری باشد و کسی قبل از شما به آن دامنه دسترسی نداشته باشد و به عنوان یک دامنه‌ی دست نخورده و دور افتاده مورد استفاده قرار گیرد. با این هدف دامنه‌ی خود را از فیلترهای امنیتی ذهنی خود عبور بدهید و با اعمال نکات و موارد حساس که از تخلف جلوگیری میکنند و به دنبال آن اقدام به دامنه گیری کرده‌اید، مطالب خود را استخراج کنید؛ و با استفاده از فرآیند لینک کردن به وب سایت خود ارجاع دهید و به همین سادگی از دست پیگرد دامنه گیری آسود شوید.

حساب های کاربری، امروزه در زمینه‌های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند و از حساسیت، دقت و امنیت بالایی نیز برخوردار خواهند بود زیرا در این مسئله با کمی نا آگاهی امکان بر باد رفتن همه چیز وجود دارد، از این نظر در ساخت( اکانت) یا حساب کاربری یا حساب های کاربری جعلی در شبکه های تعاملی مانند غول ارتباطات( فیسبوک و توییتر) و چند فضای دیگر سعی در لینک کردن آن یا (ایجاد پنجره‌ای برای دسترسی سریع به محتوای سایت)، به وبسایت و ارائه و جمع آوری مطالب به عنوان یک شخص غیر واقعی کنید، که امروزه با پیشرفت دنیای مجازی و سایبری اقدام به این اعمال کمی آسان گشته؛ اما در همین شرایط نیز رعایت نکات ایمنی بسیار ضروری است زیرا در این جهان سالانه سایت‌های ایمن و غیر ایمن برای ایجاد حساب های جعلی و غیر حقیقی وجود دارند ولی ممکن است با انتخاب نادرست آن برای مانع بسازید . البته این سایت ها برای راحتی کار و سرعت بخشیدن به روند کار به وجود آمده اند، برای همین می توان با به کارگیری آنها ساخت حساب های جعلی را شروع کرد و به نوعی گوگل و الگوریتم های شناختی آن را دور زد و برای ارتقای رتبه سایت خود کوشید.

اگر چه افرادی سئو‌ی کلاه خاکستری را کمی غیر امن و غیر قانونی می دانند، اما ترفند هایی را در خود دارد که می‌تواند منبع خوبی برای تسلط شما به سئو و ترفند ها و روش های متعددش باشد. تغییر، همیشه موضوعی جدید بوده و هست و هر تغییری در هر زمینه‌ای برای هر فرد تازه است و سوی کلاه خاکستری این امکان را فراهم کرده و به سئوکار طراحی مجدد سایت را آموزش می دهد، و این کار باعث می‌شود تا سئو کار در این فعالیت ها تمرکز بیشتری بر روی فیلترها و خط قرمزها داشته باشد تا از وقوع آنها جلوگیری کند. حال چطور طراحی مجدد سایت همانند تغییر چهره عمل می کند؟

تغییر چهره، به مخفی بودن و عدم شناسایی نسبت به مشخصات قبلی شما کمک می‌کند و تغییر طراحی مجدد سایت به اجرا و اعمال دقیق اطلاعات، دستور ها و کدهای جدید و تازه نیاز دارد؛ همین کار گوگل را سردرگم کرده و فیلتر‌ها و خطوط قرمز گوگل را ترغیب می کند تا وبسایت تازه را به عنوان یک محتوا یا سایت کاملاً متفاوت و جدید شناسایی کند و هیچ گونه پیگرد قانونی و آزاری را برای از کار انداختن در نظر نگرفته بلکه با ارائه ارزش های جدید استقبال خوبی فراهم سازد.

همیشه یک سری از کارها موثر هستند اما به شرطی که در جای درست و لحظه‌ای درست استفاده شوند. اما بالعکس فعالیت‌هایی در هر شرایطی به جریمه و اخطار خاتمه می یابد،  اما می‌تواند لحظه‌ای به شما یاری رساند و سپس تمام.  نوشتن (کامنت) یا نظر دهی به پیام‌های افراد در برنامه‌های مختص به این فعالیت میتواند کار مناسب و خوبی برای ایجاد پل ارتباطی  بین کاربران به سایت باشد، یا به قولی لینک کردن آنها به وبسایت خودتان؛   این ترفند و تکنیک یکی از فوق العاده ترین روشهای سئوی کلاه خاکستری است و حتی موثر در امر انتقال و معرفی بخشهای مختلف سایت که هر کدام محتوای جداگانه دارد، اما بر سر راه موفقیت همیشه یک مانع وجود دارد و آن این است که در بعضی شرایط آدرس ها یا لینک هایی که شما برای تبلیغات و جذب کاربر در کامنت ها قرارداده اید، ممکن است توسط رابط گوگل ضبط و ثبت شود و همین امر باعث شود تا لینک های ارتباطی سایت را جریمه کند که این به معنای اتمام است؛ البته به غیر از این کار، امکان دارد مدیر سایتی که شما در آن لینک های سایت خود را به عنوان نظر قرار داده اید سایت را مسدود یا ( اِسپَم- spam) کند با این کار شما دیگر قادر به ادامه فرآیند کامنت گذاری نخواهید بود و باید سایت دیگری را مورد آزمایش قرار دهید، نکته حساس اینجاست که با اعلام کردن مسدود سازی لینک به گوگل، با روش‌های پیش فرض خود اقدام به جریمه و پیگرد قانونی شما می کند اما اگر دریافتن سایتی که اقدام به مسدود سازی نکند بررسی و یافت کنید می تواند کمک بزرگی به شما برساند از این رو افراد حرفه ای سعی در یافتن سایت های امن و پر هیاهو میکنند.

علاوه بر ارائه نظر در سایت‌های ناشناس روشی که تقریباً همین کار را هم ما با دشواری بیشتر انجام می‌دهد وجود دارد که باید از مخاطرات آن آگاه باشید ایجاد لینک های بازگشتی یا (لینک بک- link back) نیز یکی از راه های تبلیغاتی سایت و محتوای آن است، اما این فرایند شدیداً توسط موتور جستجوی گوگل مورد حمله و تخریب قرار گرفته و اگر کمی در این روش اشتباه و خطایی از سوی شما سر بزند عواقب ناگزیری دامنگیر صاحب وبسایت می شود؛ قشر کثیری سعی در دور زدن گوگل با همین روش های سنتی و پیش پا افتاده ای که دیگر کار گشا نیست می کنند، به طور مثال در درگاه پستی نظرات شروع به معرفی وبسایت های یکدیگر کرده تا روند محتوایی و فعالیت سایتی سریعتر ایجاد شود، اما باید خاطرنشان شود که گوگل باهوش تر  از این حرف هاست و به قولی انتهای تمام این سایت‌های به ظاهر پایبند قوانین است و دور زدن آن در این قسمت کمی دشوارتر است این به این معناست که در سئو کلاه خاکستری شما در اسودگی و قرار دادن خود در مشکل با یک اشتباه ناشیانه، نقش دارید؛ که با مطالعه روزانه و فعالیت مداوم میتوانید عملکرد خود را بهبود بخشیده و راه های فرار و روش های آن را بیاموزید.

همیشه روش‌های راحتی هم برای ابتدای فعالیت وجود دارند، اما گاهی قدیمی و از کار افتاده اند، اما کار راه بنداز هستند. تغییر موقعیت مکانی یکی از روش هایی است که میتوان کمی روی کمکش حساب باز کرد و آن را در لیست موارد کمکی قرار داد این ترفند بسیار ساده و کلیدی است؛ جا زدن خود به عنوان یک شخص خارجی، همانطور که مشخص میباشد شما باید ملیت خود را تغییر دهید و از سایت خود بازدید به عمل بیاورید، شاید در تصور کار بسیار سختی اشد زیرا گرفتن یک ملیت جدید دشوار است اما این روش تنها با یک کلیک مهیا میشود حال چطور؟ با پیشرفت تکنولوژی در عرصه‌ی فناوری سایبری خدماتی را مبنی بر تغییر ملیت و موقعیت مکانی کرده است و تمامی این کار ها با یک اصطلاح به نام (IP) انجام میشود که معمولا افرادی که قصد بدلی کردن خود را دارند از آن استفاده می‌کنند. تغییر آی پی یا تغییر شناسه هویتی یک فرایند ضروری در امر فعالیت های تقلبی است که در آن خود را به عنوان یک شخص دیگر که ملیتش عوض شده، تبدیل می کنید؛ و حالا شما یک فرد مثلا ایرانی تبار نیستید بلکه شما یک شخص آلمانی که از( فرانک فورت آلمان) هستید که به سایت خود برای رفع نیاز رجوع کرده اید و با کلیک بر روی سایت، خود به خود وبسایت با کد های دستوری شما را به لیست مخاطبین اضافه کرده و کمک می کند تا رتبه سایت افزایش یابد. اما این روش بسیار دشوار است زیرا تنها تغییر یک آی پی نمیتواند مفید باشد و باید این کار به صورت مداوم انجام شود تا به مراحل بالا دست یابید.

گاهی کلماتی ممکن است نقش بسیار موثری در از بین بردن یک گره ذهنی و تبدیل ان به یک راه حل  باشند و صد البته که کلمات سازنده اصلی جمله ها هستند و تقریبا بخش کثیری از یک متن را با انتخاب یک کلمه درست میتوان معلوم کرد؛ به عنوان یک مثال راحت، زمانی که کلمه‌ی کمک شنیده میشود در اولین فرصت اقدام به یافتن صدا و نجات شخص میکنیم و میدانیم که او در مخمصه ای گیر افتاده و تقریبا نصف ماجرا را متوجه شدیم استفاده از این تکنیک یا ترفند در سئوی کلاه خاکستری بسیار مرسوم است؛ با این دیدگاه، برای اجرای این روش که به راحتی به ارتقای سایت می پردازد میتوان از مجموعه کلمات کلیدی در عنوان متن محتوایی خود استفاده کرد و اینکه نوشتن کلمات کلیدی در عناوین داخلی و خارجی سایت، شدیداً برای عدم تشخیص سئویی بودن سایت شما از جانب گوگل مناسب است؛ اما اصول سئو نویسی را در هیچ مرحله ای از کار فراموش نکنید، گاهی افراد از کلماتی کوتاه اسفاده میکنند که ظاهر درجه یک و کامل است اما از این موضوع که متن آنها اصلا با آن کلمه در ارتباط نبود و کاملا خارج از ذهن است، از این رو گوگل تصور می‌کند که شما قصد دور زدن و فریبش را دارید و در لحظه مچ شما را می‌گیرد. اما با رعایت یک موضوع می توان از شر این مشکل خلاص شد و جواب گرفت، اگر متن نوشتاری شما کوتاه و مفهومی باشد و قالب نوشتاری ان نیز رعایت شده باشد در سئو کلاه خاکستری این تکنیک به صورت کاملاً بی خطر تاثیرگذار است؛ اما اگر متن شما بلند باشد یعنی بیشتر از مقیاس نرمال آن (۱۰۱۰ ) کلمه باشد، باید قید این روش را بزنید زیرا مورد حمله گوگل قرار خواهید گرفت. اما تمرکز برای استفاده از آن که بهتر شدن وضعیت سایت شما کمک میکند، بسیار مناسب است و با بکارگیری این روش قسمتی از مشکلات ابتدایی برطرف می شوند.

پول، کاغذی ارزشمند که همیشه گره گشا بوده و هست و حتی خواهد بود، در اکثر مواقع هیچ فکر و ایده و حتی انتخاب فرد مناسب برای مشورت پیدا نمیشود پس چه میشه کرد؟ می توانید با کمی هزینه و صرف وقت و گشتن به دنبال سایت های خبری روز دنیا که سالیانه اخبار و تبلیغات و.. را به بیننده منتقل میکنند، و با ارتباط با صاحبان سایت درخواست خود را مبنی بر قرار دادن آدرس سایت شما در سایت و یا صفحات مجازی دیگر اقدام به عنوان کار تبلیغاتی و البته با هزینه‌ای که بین یکدیگر توافق می کنید باعث شود تا رتبه و موقعیت سایت شما را ارتقا دهد؛ البته این کار تقریباً شبیه همان (بک لینک یا لینک بازگشتی) است اما اگر این کار را به یک خبره و حرفه ای در این امور بسپارید از بروز کوچکترین اشتباه خودداری کرده و از تاثیر منفی به سایت جلوگیری می‌کند و با همین روش ساده اما کمی پر خرج که تقریبا انتهایی ترین روش برای استفاده از سئوی کلاه خاکستری و دور زدن گوگل است، می توان به رتبه‌های بالا دسترسی پیدا کرد و گوگل حتی روحش نیز از این کار خبر دار نمیشود. برای درک بهتر این موضوع با کمی جستجو در فضای مجازی مانند اینستاگرام، چنل های یوتیوبی و…. به این موضوع پی میبرید؛ روزانه افرادی در حال تبلیغ صفحه های اینستاگرامی خود با پرداخت پول هستند و این کار درآمد بالایی نیز برای تبلیغ کننده ها دارد و می‌توان از اثربخشی این روش نیز از افرادی که تاثیر آن را دیده‌اند سوال و مشورت کرد.

روشهای متعدد دیگری نیز  برای ارائه خدمات کمکی و حفاظتی وجود دارد که به طور خلاصه در تبلیغ وبسایت به صورت دوگانه هم هست که شما وبسایت دوست خود را انجام دهید و او هم به نوبه خود سایت شما را  اطلاع‌رسانی کند و یا به صورت یک سایت تبلیغاتی در عوض پول یا موارد دیگر  برای ما کار کند و کارهایی مشابه، که در کل تبادل اطلاعات با دیگران و با دیگر سایت ها است. اما روش‌هایی وجود دارد که گاهی دچار مشکل میشوند و یا راه هایی غیر اصولی و جدا از مسئله ی سئو کلاه خاکستری است؛ در سئوی کلاه خاکستری به دلیل ترکیب دو نوع دیگر آن یعنی سفید و سیاه می توان از این روش نیز استفاده کرد اما در مورد سئوی کلاه سیاه باید بسیار دقیق بود زیرا این روش کمی سخت تر و دشوارتر از خاکستری است و نباید از خط قرمز گوگل فراتر رفت که با مشورت با متخصصین و گرفتن مشاوره از این موضوع اگاه خواهید شد.

سئو کلاه خاکستری به خودی خود بد نیست و اتفاقاً گزینه مورد علاقه اکثر  سئو کارهای حرفه‌ای است زیرا به نوعی نه خیلی پایبند قانون و قوانین امنیتی است و نه خیلی از آن فاصله دارد، از این نظر می‌توان تسلط و پیشرفت خوبی در دو مورد دیگر و همچنین در اصل ماجرا خاکستری داشت و تجربه کرد. اما برای آشنایی با سئوی کلاه خاکستری نیاز است تا به صورت مداوم و روزمره مطالعه و کار کنید و گاهی روش ها و راه های خود را با دوستان و همکاران خود در این زمینه مقایسه و دانش خود را ارتقا دهید تا روند کار و روش های آن را بهتر بیاموزید تا دچار مشکل نشوید و برای تسریع بخشیدن به این کار می توانید از سئو کار های قهار در این کار پرس و جو کنید تا با مشکلات جدی و مداومی که انها در ابتدای کار مواجه شده بودند آشنا شوید و به درستی از آن نسبت به نیازتان بهره‌مند شوید.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×