سئوی کلاه خاکستری

توسط | شهریور 7, 1400 | آموزش سئو, بازاریابی | 0 نظر

19 دقیقه

خاکستری، ترکیب رنگی سیاه و سفید، همیشه رنگی میانه‌رو بوده است که اگر در هر زمینه‌ای حضور پیدا کند، به سلیقه خود، تمام کار‌ها را پیش خواهد برد؛ حتی در بحث سئو.

سئو چیست؟

سئو، تکنیکی است که برای روند بهبودسازی سایت، توسط افراد سئو‌کار ارائه می‌شود. اگر بخواهیم آن را طبقه‌بندی کنیم می‌توان به سه دسته سئوی کلاه سفید، سیاه و خاکستری تقسیم کرد. هر کدام از آنها فعالیت‌های مختص به خود را دارند. در سئو، تکنیک‌ها و ترفند‌هایی وجود دارد که گاه امن و پایدار و گاهی غیرقانونی و تخریب‌پذیر است که اگر توسط گوگل شناخته شود باعث جریمه وبسایت و مدیر آن خواهد شد.

سئوی کلاه خاکستری چیست؟

تقریباً تصور هر فرد از رنگ خاکستری رنگی میان سیاه و سفید است؛ یعنی نیمی از آن مثبت و نیمی دیگر منفی. بزرگان این عرصه (جان اندرو) سئوی کلاه خاکستری را به عنوان تکنیکی جدا از دو دسته دیگر می‌دانند. سئوی کلاه خاکستری را به شخصی که پایبند به قوانین و مقررات نیست ولی نمی‌خواهد آشوبی به پا کند تشبیه کرده‌اند.

این نوع از سئو از تکنیک‌هایی مفید و حرفه‌ای برخوردار است. کسی که سعی در استفاده از آن را دارد، باید در نظر داشته باشد که به گونه‌ای از آنها استفاده کند که منجر به خرابکاری نشود. برای این کار با بهره‌گیری از تکنیک‌های سئوی خاکستری، ارتباطی موثر بین سئو و فرآیندی که توسط آن اجرا شده ایجاد می‌کند. با این تفاوت که همانند کسی است که در لبه‌ی تیغ ایستاده و هر لحظه انتظار می‌رود که بر زمین سقوط کند. اگر کمی به سئوی کلاه خاکستری توجه کنیم چیزی میان سفید و سیاه است؛ اما درصد سئوی کلاه سیاه در آن بیشتر است.

با کمی تفکر و کسب اطلاعات درباره اهمیت سئو، می‌توان از عملکرد آن در زمینه‌ی مورد نیاز بهره‌مند شد. سود بیشتری در سایت برد و رتبه وبسایت را افزایش داد.

اهمیت سئو‌ی کلاه خاکستری

در این دنیای مجازی، هر قدم و حرکتی اهمیتی دارد که نباید از آن غافل شد. این مورد درباره‎ی سئو‌ی کلاه خاکستری نیز صادق است. سئوی کلاه خاکستری اهمیت ویژه‌ای در بین کاربران وبسایت‌سازی دارد؛ زیرا با تکنیک‌هایی که در این سئو وجود دارد، می‌توان رتبه سایت خود را ارتقا داد و در بین سایت‌های قدرتمند قرار گرفت.

از سوی دیگر با قرار دادن این روش در ساخت سایت، هزینه‌ها کمتر از قبل خواهد شد. کسانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، باید همیشه به‌روز باشند. با بروزرسانی‌هایی که هر ساله بر الگو‌ریتم‌های گوگل صورت می‌گیرد، این امکان وجود دارد که تکنیک مورد استفاده شما به مرور زمان قدیمی و کهنه شود. در این صورت شناسایی آن برای گوگل کاری ساده خواهد بود که با تشخیص آن قادر به جریمه و پیگری قانونی است.

از همین رو باید همیشه درباره تکنیک‌های جدید اطلاعات کسب کرد و خود را به روز نگه داشت تا مشکلی به وجود نیاید. به خاطر سپاری نکات کوچک می‌تواند به شما یاری برساند و شما را به یک سئو‌کار حرفه‌ای تبدیل کند.

حساسیت گوگل در استفاده از سئو‌ی کلاه خاکستری

حساسیت گوگل در استفاده از این سئو‌ بسیار بالاست که باید با پاره‌ای از ترفندها از درصد حساسیت آن کاست. متدها و روش‌های بسیاری برای اجرای در سئوی کلاه خاکستری وجود دارد. توانایی اجرای این متد‌های گوناگون، ضروری است. همانطور که می‌دانید فیلتر گوگل برای سئو‌کارها تله‌هایی عمیق قرار داده تا زمانی که کاربران از خط قرمزهای الگوریتمی گوگل، عبور کنند، آنها را حذف کند.

متدها و روش‌های سئوی کلاه خاکستری

همیشه قبل از اجرای نوع‌های مختلف سئوی سیاه، سفید و خاکستری، درباره روش‌ها و متدهای اجرایی آن، آگاهی کامل کسب کنید. سپس از آنها برای بهبود و ارتقای رتبه سایت خود استفاده کنید. در اکثر مواقع سئوکار بر اثر بروز مشکلاتی که ریشه آن از ناآگاهی و یا کاربرد اشتباهی یک روش ساده است، ضربه می‌خورد. سئوکارها در تلاشند تا خود را از آتش فیلترینگ گوگل و الگوریتم‌های سرسخت آن، دور کنند.

برای درک بهتر از متدها و روش‌های متعدد سئوی کلاه خاکستری، می‌توان از ترفندهایی که این سئو به خود اختصاص داده، آگاه شد و از آنها استفاده کرد.

در ادامه برخی از این ترفندها را برای شما توضیح داده‌ایم.

خرید دامنه

در فضای سایبری و مجازی، دامنه‌های گوناگونی می‌توان یافت. برای راحتی کار، می‌توان از دامنه‌ای که دیگر مورد استفاده کسی نیست استفاده کرد. نکته مهم این است که از این قبیل دامنه‌ها طرفداران زیادی دارد. نکات ضروری و ایمنی را همیشه باید در گوشه ذهن خود داشته باشید تا به مشکل بر نخورید.

دامنه‌ها نکاتی حساس در دل خود دارند که رعایت کردن آنها همچون رعایت بهداشت برای سلامتی واجب است. نکاتی که در ریشه‌های هر کُدی از دامنه وجود دارد و باید در یادگیری آن دقت داشته باشید.

ارتباط دامنه انتخابی با مطالب و موضوعاتی که شما بر روی آن تمرکز دارید مهم است. دامنه‌ها بسیارند و برای عدم تشخیص از جانب گوگل باید دامنه مرتبط با ایده‌های مطرح شده سایت شما باشند.  قسمت حائز اهمیت ماجرا این است که دامنه‌ی منتخب از سوی شما، باید عاری از هر گونه موارد کپی‌کاری باشد. کسی قبل از شما به آن دامنه دسترسی نداشته و به عنوان یک دامنه‌ی دست نخورده و دور افتاده مورد استفاده قرار گیرد.

اینگونه، دامنه‌ی خود را از فیلترهای امنیتی عبور بدهید. با اعمال نکات و موارد حساس که از تخلف جلوگیری می‌کنند، مطالب خود را استخراج کنید. همچنین با استفاده از فرآیند لینک کردن، به وب سایت خود ارجاع دهید و به همین سادگی از دست پیگرد دامنه‌گیری آسوده شوید.

حساب‌های کاربری

امروزه حساب‌های کاربری، در زمینه‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند و از حساسیت، دقت و امنیت بالایی نیز برخوردار هستند. در این مسئله با کمی ناآگاهی، امکان بر باد رفتن همه چیز وجود دارد. از این نظر، در ساخت اکانت یا حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی بزرگ مثل فیسبوک و توییتر، سعی در لینک کردن آن (ایجاد پنجره‌ای برای دسترسی سریع به محتوای سایت)، به وبسایت و ارائه و جمع‌آوری مطالب به عنوان یک شخص غیرواقعی کنید. امروزه با پیشرفت دنیای مجازی و سایبری اقدام به این اعمال کمی آسان گشته؛ اما در همین شرایط نیز رعایت نکات ایمنی بسیار ضروری است. این سایت‌ها برای راحتی کار و سرعت بخشیدن به روند کار به وجود آمده‌اند. برای همین می‌توان با به کارگیری آنها ساخت حساب‌های جعلی را شروع کرد و به نوعی گوگل و الگوریتم‌های شناختی آن را دور زد و برای ارتقای رتبه سایت خود کوشید.

طراحی مجدد سایت

اگر چه افرادی سئو‌ی کلاه خاکستری را کمی غیرامن و غیرقانونی می‌دانند، اما ترفندهایی را در خود دارد که می‌تواند منبع خوبی برای تسلط شما به سئو و ترفندها و روش‌های متعددش باشد. تغییر، همیشه موضوعی جدید بوده و هست و هر تغییری در هر زمینه‌ای برای هر فرد تازه است. سوی کلاه خاکستری این امکان را فراهم کرده و به سئوکار، طراحی مجدد سایت را آموزش می‌دهد. این کار باعث می‌شود تا سئو کار در این فعالیت‌ها تمرکز بیشتری بر روی فیلترها و خط قرمزها داشته باشد تا از وقوع آنها جلوگیری کند. حال چطور طراحی مجدد سایت همانند تغییر چهره عمل می‌کند؟

تغییر چهره، به مخفی بودن و عدم شناسایی نسبت به مشخصات قبلی شما کمک می‌کند و تغییر طراحی مجدد سایت به اجرا و اعمال دقیق اطلاعات، دستورها و کدهای جدید و تازه نیاز دارد. همین کار گوگل را سردرگم کرده و فیلتر‌ها و خطوط قرمز گوگل را ترغیب می‌کند تا وبسایت تازه را به عنوان یک محتوا یا سایت کاملاً متفاوت و جدید شناسایی کند و هیچ گونه پیگرد قانونی و آزاری را برای از کار انداختن در نظر نگیرد؛ بلکه با ارائه ارزش‌های جدید استقبال خوبی فراهم سازد.

نوشتن کامنت

همیشه یک سری از کارها موثر هستند اما به شرطی که در جای درست و لحظه‌ درست استفاده شوند. اما بالعکس فعالیت‌هایی در هر شرایطی به جریمه و اخطار خاتمه می‌یابد. می‌تواند لحظه‌ای به شما یاری رساند و سپس تمام.  نوشتن کامنت یا نظر دهی به پیام‌های افراد در برنامه‌های مختص به این فعالیت، می‌تواند کار مناسب و خوبی برای ایجاد پل ارتباطی بین کاربران و سایت باشد؛ به قولی لینک کردن آنها به وبسایت خودتان. این ترفند و تکنیک یکی از فوق‌العاده‌ترین روش‌های سئوی کلاه خاکستری است. حتی در امر انتقال و معرفی بخش‌های مختلف سایت که هر کدام محتوای جداگانه دارد، موثر است.

بر سر راه موفقیت همیشه یک مانع وجود دارد؛ آن این است که در بعضی شرایط آدرس‌ها یا لینک‌هایی که شما برای تبلیغات و جذب کاربر در کامنت‌ها قرارداده‌اید، ممکن است توسط رابط گوگل ضبط و ثبت شود. همین امر باعث شود تا لینک‌های ارتباطی سایت را جریمه کند که این به معنای اتمام است. به غیر از این کار، امکان دارد مدیر سایتی که شما در آن لینک‌های سایت خود را به عنوان نظر قرار داده‌اید سایت را مسدود یا ( اِسپَم- spam) کند.

با این کار شما دیگر قادر به ادامه فرآیند کامنت‌گذاری نخواهید بود و باید سایت دیگری را مورد آزمایش قرار دهید. نکته حساس اینجاست که با اعلام کردن مسدود سازی لینک به گوگل، با روش‌های پیش فرض خود اقدام به جریمه و پیگرد قانونی شما می‌کند اما اگر دریافتن سایتی که اقدام به مسدود سازی نکند بررسی و یافت کنید می‌تواند کمک بزرگی به شما برساند. از این رو افراد حرفه‌ای سعی در یافتن سایت‌های امن و پر هیاهو میکنند.

ایجاد لینک‌های بازگشتی

ایجاد لینک‌های بازگشتی یا (لینک بک- link back) نیز یکی از راه‌های تبلیغاتی سایت و محتوای آن است؛ اما این فرایند شدیداً توسط موتور جستجوی گوگل مورد حمله و تخریب قرار گرفته و اگر کمی در این روش اشتباه و خطایی از سوی شما سر بزند، عواقب ناگزیری دامن‌گیر صاحب وبسایت می‌شود. قشر کثیری سعی در دور زدن گوگل با همین روش‌های سنتی می‌کنند؛ به طور مثال در درگاه پستی نظرات شروع به معرفی وبسایت‌های یکدیگر کرده تا روند محتوایی و فعالیت سایتی سریعتر ایجاد شود؛ اما باید خاطرنشان شود که گوگل باهوش‌تر  از این حرف‌هاست و دور زدن آن در این قسمت کمی دشوارتر است.

این به این معناست که در سئوی کلاه خاکستری، شما هر لحظه امکان دارد که با مشکل با یک اشتباه ناشیانه، رو به رو شوید؛ که با مطالعه روزانه و فعالیت مداوم می‌توانید عملکرد خود را بهبود بخشیده و راه‌های فرار و روش‌های آن را بیاموزید.

تغییر موقعیت مکانی

همیشه روش‌های راحتی هم برای ابتدای فعالیت وجود دارند، اما گاهی قدیمی و از کار افتاده‌ اما کار راه بنداز هستند. تغییر موقعیت مکانی یکی از روش‌هایی است که می‌توان کمی روی کمکش حساب باز کرد. این ترفند بسیار ساده و کلیدی است؛ جا زدن خود به عنوان یک شخص خارجی. همانطور که مشخص است شما باید ملیت خود را تغییر دهید و از سایت خود بازدید به عمل بیاورید. شاید در تصور کار سختی باشد؛ زیرا گرفتن یک ملیت جدید دشوار است؛ اما این روش تنها با یک کلیک مهیا می‌شود، چطور؟

با پیشرفت تکنولوژی در عرصه‌ی فناوری، خدماتی مبنی بر تغییر ملیت و موقعیت مکانی ایجاد شده است. تمامی این کارها با یک اصطلاح به نام (IP) انجام می‌شود که معمولا افرادی که قصد بدلی کردن خود را دارند از آن استفاده می‌کنند. تغییر آی پی یا تغییر شناسه هویتی یک فرایند ضروری در امر فعالیت‌های تقلبی است که در آن خود را به عنوان یک شخص دیگر که ملیتش عوض شده، جا می‌زنید؛ حالا شما یک فرد مثلا ایرانی‌تبار نیستید؛ بلکه شما یک آلمانی هستید که به سایت برای رفع نیاز رجوع کرده و با کلیک بر روی سایت، خود به خود وبسایت با کدهای دستوری، شما را به لیست مخاطبین اضافه کرده و کمک می‌کند تا رتبه سایت افزایش یابد. این روش بسیار دشوار است زیرا تنها تغییر یک آی پی نمی‌تواند مفید باشد و باید این کار به صورت مداوم انجام شود تا به مراحل بالا دست یابید.

کلمات کلیدی

گاهی کلماتی ممکن است نقش بسیار موثری در از بین بردن یک گره ذهنی و تبدیل آن به یک راه حل داشته باشند. صد البته که کلمات سازنده اصلی جمله‌ها هستند. بخش کثیری از یک متن را با انتخاب یک کلمه درست، می‌توان جذاب کرد؛ به عنوان مثال، زمانی که کلمه‌ی کمک شنیده می‌شود در اولین فرصت اقدام به یافتن صدا و نجات شخص می‌کنیم. می‌دانیم که او در مخمصه‌ای گیر افتاده و تقریبا نصف ماجرا را متوجه شده‌ایم.

استفاده از این تکنیک یا ترفند در سئوی کلاه خاکستری بسیار مرسوم است. با این دیدگاه، برای اجرای این روش که به راحتی به ارتقای سایت می‌پردازد می‌توان از مجموعه کلمات کلیدی در عنوان متن محتوایی خود استفاده کرد. نوشتن کلمات کلیدی در عناوین داخلی و خارجی سایت، شدیداً برای عدم تشخیص سئویی بودن سایت شما از جانب گوگل مناسب است؛ اما اصول سئونویسی را در هیچ مرحله‌ای از کار فراموش نکنید. گاهی افراد از کلماتی کوتاه اسفاده می‌کنند که ظاهرا درجه یک و کامل است؛ اما متن آنها اصلا با آن کلمه در ارتباط نیست. از این رو گوگل تصور می‌کند که شما قصد دور زدن و فریبش را دارید و در لحظه مچ شما را می‌گیرد.

با رعایت یک موضوع می‌توان از شر این مشکل خلاص شد. اگر متن نوشتاری شما کوتاه و مفهومی باشد و قالب نوشتاری آن نیز رعایت شده باشد در سئو کلاه خاکستری این تکنیک به صورت کاملاً بی‌خطر تاثیرگذار است؛ اما اگر متن شما بلند باشد یعنی بیشتر از مقیاس نرمال آن (۱۰۱۰ ) کلمه باشد، باید قید این روش را بزنید؛ زیرا مورد حمله گوگل قرار خواهید گرفت. تمرکز برای استفاده از آن به بهتر شدن وضعیت سایت شما کمک می‌کند و با بکارگیری این روش، قسمتی از مشکلات ابتدایی برطرف می‌شوند.

تبلیغات

می‌توانید با صرف کمی هزینه و گشتن به دنبال سایت‌های خبری روز دنیا که اخبار، تبلیغات و… را منتشر می‌کنند، بگردید. با صاحبان سایت ارتباط برقرار کنید و درخواست خود را مبنی بر قرار دادن آدرس سایت شما در سایت و یا صفحات مجازی دیگر ارائه کنید. این اقدام تبلیغات، با هزینه‌ای که بین یکدیگر توافق می‌کنید، باعث شود تا رتبه و موقعیت سایت شما ارتقا یابد. این کار تقریباً شبیه همان (بک لینک یا لینک بازگشتی) است؛ اما اگر این کار را به یک خبره و حرفه‌ای بسپارید از بروز کوچکترین اشتباه خودداری کرده و از تاثیر منفی به سایت جلوگیری می‌کند. با همین روش ساده اما کمی پر خرج که تقریبا آخرین روش برای استفاده از سئوی کلاه خاکستری و دور زدن گوگل است، می‌توان به رتبه‌های بالا دسترسی پیدا کرد. گوگل حتی روحش نیز از این کار خبردار نمیشود.

برای درک بهتر این موضوع با کمی جستجو در فضای مجازی مانند اینستاگرام، چنل‌های یوتیوبی و…. به این موضوع پی می‌برید. روزانه افرادی در حال تبلیغ صفحه‌های اینستاگرامی خود با پرداخت پول هستند. این کار درآمد بالایی نیز برای تبلیغ کنند‌ها دارد و می‌توان با افرادی که تاثیر آن را دیده‌اند سوال و مشورت کرد.

دیگر روش‌ها

روش‌های متعدد دیگری نیز  برای ارائه خدمات کمکی و حفاظتی وجود دارد. به طور مثال شما کارهای وبسایت دوست خود را انجام دهید و او هم به نوبه خود سایت شما را  اطلاع‌رسانی کند و یا به صورت یک سایت تبلیغاتی در عوض پول یا موارد دیگر برای ما کار کند و کارهایی مشابه، که در کل تبادل اطلاعات با دیگران و با دیگر سایت‌ها است. اما روش‌هایی وجود دارد که گاهی دچار مشکل می‌شوند و یا راه‌هایی غیراصولی و جدا از مسئله‌ی سئوی کلاه خاکستری است. در سئوی کلاه خاکستری به دلیل ترکیب دو نوع دیگر آن یعنی سفید و سیاه می‌توان از این روش نیز استفاده کرد اما در مورد سئوی کلاه سیاه باید بسیار دقیق بود، زیرا این روش کمی سخت‌تر و دشوارتر از خاکستری است و نباید از خط قرمز گوگل فراتر رفت که با مشورت با متخصصین و گرفتن مشاوره از این موضوع اگاه خواهید شد.

سخن آخر

سئوی کلاه خاکستری به خودی خود بد نیست و اتفاقاً گزینه مورد علاقه اکثر  سئو کارهای حرفه‌ای است؛ زیرا به نوعی نه خیلی پایبند قانون و قوانین امنیتی است و نه خیلی از آن فاصله دارد، از این نظر می‌توان تسلط و پیشرفت خوبی در دو مورد دیگر و همچنین در اصل ماجرا خاکستری داشت و تجربه کرد. اما برای آشنایی با سئوی کلاه خاکستری نیاز است تا به صورت مداوم و روزمره مطالعه و کار کنید و گاهی روش‌ها و راه‌های خود را با دوستان و همکاران خود در این زمینه مقایسه و دانش خود را ارتقا دهید تا روند کار و روش‌های آن را بهتر بیاموزید تا دچار مشکل نشوید. برای تسریع بخشیدن به این کار می‌توانید از سئوکارهای قهار در این کار پرس و جو کنید تا با مشکلات جدی و مداومی که آنها در ابتدای کار مواجه شده بودند آشنا و به درستی از آن نسبت به نیازتان بهره‌مند شوید.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت