تاثیر نگاه اول در بازاریابی

توسط | بهمن 15, 1399 | بازاریابی | 0 نظر

7 دقیقه

با گوش دادن، یادگیری، برنامه‌ریزی و ایجاد روابط قوی در طی سه ماهه‌ی اول در یک شرکت، می‌توانید اعتبار کسب کنید. تنها یک فرصت برای ایجاد اولین تاثیرگذاری وجود دارد و این در رده‌های بالای بازاریابی کاملا صدق می‌کند، جایی که می‌توان در عرض چند هفته‌ی اولِ فعالیت در یک شرکت، به اعتبار قابل قبولی دست یافت.

ممکن است شما در یک شغل موفق باشید، اما به این معنی نیست که در شغلی دیگر هم، به همان اندازه موفق خواهید بود. زمانی که وارد یک مجموعه‌ی جدید می‌شوید، به دنبال یادگیری مهارت‌هایی برای کارایی هر چه بیشتر خود در آن شغل باشید.

مهارت‌های مورد نیاز برای افزایش کارایی

1- زبان و ارتباطات

شما به عنوان رهبر جدید یک کسب و کار، باید از روند انتقال پیام‌های مهم مطلع باشید. هر سازمان، کلمات و عباراتی مخصوص دارد که کارکنان با به کارگیری آن‌ها، احساس راحتی می‌کنند؛ بنابراین، یادگیری ارتباط موثر در موقعیت‌های مختلف، می‌تواند برای شما کارآمد باشد.

به عنوان یک تازه وارد، چگونگی ادغام، رهبری و تسخیر قلب و ذهن افراد، بسیار اهمیت دارد. زبان از همان ابتدا در ایجاد آرامش و فضای مناسب، بسیار اهمیت دارد. اشمور توصیه می‌کند: “برای ایجاد ارتباط موثر، شخصیت خود را برون‌گرا کنید.” زمانی که شما وارد یک سازمان می‌شوید، سایر افراد مجموعه، اطلاعی از چگونگی شخصیت شما ندارند؛ بنابراین شما باید تصویری از شخصیت خود و اصولی که به آن‌ها اهمیت می‌دهید، برای سایرین ارائه دهید. اشمور همچنین اشاره می‌کند: “ایجاد ارتباط موثر دراولین روزهای کاری، بسیار حائز اهمیت است و می تواند پایه و اساس اعتماد بین کارکنان باشد.”

2- تماس شخصی

به عقیده‌ی ساج ارشد، کارکنان تازه وارد با ایده و اشتیاق فراوان، وارد سازمان می‌شوند، اما تا زمانی که وارد فضای کاری نشده و چگونگی کار تیمی و سازمان را نبینند، قادر به درک مناسبی از چالش‌ها و فرصت‌ها نخواهند بود. استراتژی “100 روز اول” ارشد، بر اساس سه حوزه بود: مشتری، پیشنهادات و افراد. او تلاش کرد نیازهای مشتریان را بشناسد، درک درستی از جایگاه شرکت در بازار بدست آورد و در طی سه ماهه‌ی اول فعالیت خود، به منظور شناخت هر چه بهتر اعضا جلسات تک به تک با آن‌ها ترتیب داد.

3- مدیریت انتظارات

مدیران ارشد، سریع‌تر از همیشه ارزیابی می‌شوند و اعمال فشار‌ بر آن‌ها برای رسیدن به اهداف می‌باشد. استراتژی و تمرکز در صد روز اول، برای موفقیت رهبر سازمان، اموری حیاتی هستند. بازاریاب‌ها باید درک درستی از شغلی که وارد آن شده‌اند، داشته باشند و همزمان با یادگیری، به اهداف تعیین شده‌ی خود برسند. به همان اندازه که تعیین اهداف صد روزه اهمیت دارد، ترسیم چشم‌انداز طولانی مدت هم حائز اهمیت است؛ با این وجود، بازاریاب‌ها به تنهایی نمی‌توانند این کار را انجام دهند و انتظار می‌رود کارفرمای جدید، راهنمای چگونگی ایجاد بیشترین تاثیر مثبت، در محیط جدید را ارائه دهد.

نیل کستلو می‌گویند: “اقداماتی که شما در سه ماهه‌ی اول انجام می‌دهید، تعیین کننده‌ی موفقیت شماست.”

چگونه در اولین برخورد، بهترین تاثیرگذاری را ایجاد کنیم؟

یک ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید:” هیچ فرصت دومی، برای ایجاد دوباره‌ی تاثیر اولیه وجود ندارد.”

کمتر از چند دهم ثانیه طول می‌کشد تا برداشت اولیه‌ از یک برند، براساس وبسایت آن شکل بگیرد. احتمالا شما هم مانند اغلب مشاغل، وقت، پول و انرژی محدودی برای بازاریابی دارید؛ به همین جهت، اطمینان از جلب توجه خواننده و تاثیرگذاری مثبت توسط رسانه‌های اجتماعی، ایمیل‌های بازاریابی و حتی تبلیغات چاپی شما، بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد.

تاثیرگذاری در برخورد اول

1- شناخت مخاطب

شناخت جامعه‌ی هدف، امری کلیدی در ایجاد تاثیرگذاری اولیه‌ی مطلوب است. در صورتی که شناخت کافی از مخاطب و نیازهای وی داشته باشید، تاثیرگذاری شما در ارائه‌ی محصول، بیشتر خواهد بود.

2- خلاقیت

تصاویر، فیلم‌ها و خلاقیت‌هایی از این قبیل، نشانگر ایده‌هایی پیچیده برای ایجاد ارتباطی قوی هستند که نسخه‌ی بدل شما، قادر به انجام آن نیست. هر چند کلیشه‌ای به نظر می‌رسد، اما یک عکس ارزش هزاران کلمه را دارد، همچنین مطالعات نشان می‌دهند، پردازش تصاویر، چندین برابر سریع‌تر از متن، در مغز صورت می‌گیرد. با توجه به سرعتی که تصاویر در ایجاد تاثیر مثبت دارند، توصیه می‌شود از عکاسان حرفه‌ای برای نمایش محصولات خود کمک بگیرید.

3- طراحی با کیفیت

مطالعه‌ای در استنفورد مشخص کرد: بسیاری از کاربران، اعتبار شرکت را با توجه به طراحی وبسایت آن می‌سنجند. شرکت شما بدون طراحی جذاب وبسایت، در دریای تبلیغات سایر کسب و کارها، قادر به جذب سریع مخاطب نخواهد بود. از رنگ‌ها و فونت‌های جذاب، تصاویر، فیلم‌ها و آثار گرافیک استفاده کنید.

4- تائید اجتماعی

اغلب مشتریان قبل از خرید، نظرات محصول را می‌خوانند؛ بنابراین، ارائه‌ی شواهدی در راستای تائید و رضایت مشتری، نشان دهنده‌ی شهرت و اعتبار شماست.

5- سرمایه‌گذاری در فهرست مشاغل و لیست مجلات

برای تاثیر بیشتر بازاریابی، مشتریان باید بتوانند وبسایت و صفحات اجتماعی شما را پیدا کنند. فهرست مشاغل، لیستی از کسب و کارها، به همراه اطلاعات اصلی آن‌ها در اختیار مخاطب قرار می‌دهد و به این طریق، مشتریانی که به دنبال محصولات و خدمات شما هستند، به راحتی می‌توانند اطلاعات شما را بدست آورند.

6- ایجاد محتوای متنوع و منظم

در صورتی که صرفا به انتشار مقاله و مطالب بپردازید، بازاریابی نمی‌تواند موثر باشد. برای ایجاد تاثیرگذاری بهتر، باید محتوای به روز و جذاب را به طور منظم در وبسایت یا شبکه‌های اجتماعی خود قرار دهید. وبسایتی که تمام مطالب آن در تاریخ مشابه ارسال شده باشند، ممکن است خسته‌کننده و حاوی منابع قدیمی به نظر برسد.

پس از ایجاد تاثیرگذاری مناسب، قدم بعدی چیست؟

  • تشکر کرده و به تعامل با مخاطب ادامه دهید. صفحه‌ی تشکر، باید گام بعدی بازدیدکننده را فراهم کند. یک روش آسان برای انجام این کار، ارائه‌ی یک منبع نوشتاری یا چند رسانه‌ای است که به آن‌ها نشان می‌دهد چگونه می‌توانند از محصول یا خدمات تبلیغ شده، بهره ببرند.
  • بازاریابی مجدد: از این طریق، کاربرانی را که قبلاً وارد سایت شما شده‌اند، مورد هدف قرار می‌دهید. بازاریابی مجدد، بر هر چیزی که کاربر را مجاب به مراجعه‌ی دوباره به سایت شما می‌کند، تمرکز دارد.
  • به ایجاد تاثیرگذاری ادامه دهید. با گسترش محصولات و خدمات تجاری، صفحاتی که به دنبال کلیک تبلیغ باز می‌شوند، نه تنها اولین تاثیرگذاری برند را دارند، بلکه بستری برای معرفی محصولات و خدمات جدید شما هستند.

دانلود PDF تاثیر نگاه اول در بازاریابی

دانلود پاورپوینت تاثیر نگاه اول در بازاریابی

 منابع:

www.marketingweek.com

instapage.com

www.forbes.com

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت