ساخت کانال یوتیوب با 8 مرحله ساده

توسط | دی 11, 1401 | آموزش سئو, تولید محتوا | 0 نظر

16 دقیقه

ساخت کانال یوتیوب برای کسب‌وکار یا برند شخصی شما ساده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که راهنمای گام‌به‌گام ما را دنبال کنید تا در ۱۰ دقیقه یا کمتر کانال خود را آماده کنید.

این دستورالعمل برای مبتدیانی است که هیچ تجربه قبلی با کانال‌های یوتیوب ندارند و تمام تنظیماتی که برای بهینه‌سازی کانال خود نیاز دارید را پوشش می‌دهد.

چرا باید یک کانال یوتیوب ایجاد کنید؟

ساخت کانال‌ یوتیوب تقریباً برای هر کسب‌وکاری که به دنبال بهبود بازاریابی ویدئویی خود می‌باشد، ضروری است. با راه‌اندازی یک کانال، مکان مناسبی برای میزبانی ویدئوهای خود و به‌اشتراک‌گذاری آن‌ها با مخاطبان مشتاق و مرتبط دارید.

اما چرا بسیاری از کسب‌وکارهای B2B به بازاریابی ویدئویی روی می‌آورند؟ بازاریابی ویدئویی نتایج تأثیرگذاری برای کسب‌وکار آنها نشان داده است. در سال ۲۰۲۱، تقریباً ۸۷ درصد از شرکت‌ها بازدهی مثبتی در بازاریابی ویدئویی داشتند.

هزینه راه‌اندازی یک کانال یوتیوب چقدر است؟

ساخت کانال یوتیوب برای شروع، رایگان و راه‌اندازی آن بسیار آسان است.

درحالی‌که لازم نیست هیچ هزینه‌ای پرداخت کنید، ممکن است هزینه‌های اضافی را برای تولید ویدئو پرداخت کنید. اینها می‌تواند شامل قیمت دوربین، نور، میکروفون و هزینه‌های ویرایش باشد.

چگونه می‌توان یک کانال یوتیوب موفق ایجاد کرد؟

عوامل مختلفی در موفقیت کانال یوتیوب شما نقش دارند. ابتدا باید مطمئن شوید که کانال شما به‌درستی تنظیم شده و برای بازدید بهینه شده است.

اجزای اصلی یک حساب یوتیوب موفق عبارت‌اند از:

 • تمرکز برای کانال (یعنی برای یک کسب‌وکار یا سازمان خاص تعیین شده باشد).
 • ویدئوهای باکیفیت که مخاطبان را جذب می‌کند.
 • عناوین، برچسب‌ها و توضیحات بهینه شده
 • عکس‌های پروفایل، هدر و فهرست‌های پخش (Playlist)
 • شما به ثبات نیاز دارید. درست مانند بازاریابی محتوا و سئو، باید از قبل بدانید که باید چندین ویدئو را به طور منظم منتشر کنید تا بتوانید داده‌های ارزشمندی را جمع‌آوری کنید و بازدیدهای بیشتری را داشته باشید.

نحوه ساخت کانال یوتیوب

ساخت کانال یوتیوب با مدیریت خوب و محتوای ثابت می‌تواند به رشد بهتر کسب‌وکارها کمک کند؛ اما انجام درست آن به همان اندازه مهم است. در اینجا نحوه انجام آن به‌صورت گام‌به‌گام آورده شده است.

1. یک حساب کاربری ایجاد کنید.

برای تماشا، اشتراک‌گذاری، ایجاد و نظر دادن در مورد محتوای یوتیوب به یک حساب گوگل نیاز دارید. به youtube.com بروید و روی “Sign In” در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید. از آنجا به صفحه ورود به سیستم گوگل هدایت خواهید شد.

 • اگر حساب گوگل دارید، از شما خواسته می‌شود که وارد شوید.
 • اگر چندین حساب گوگل دارید، مطمئن شوید که یکی را که می‌خواهید با کانال یوتیوب مرتبط شود انتخاب کنید.
 • اگر حساب گوگل ندارید، روی «Create Account» کلیک کنید و دستورالعمل‌ها را دنبال کنید تا برای آن ثبت‌نام کنید.

Google Sign In

2. با استفاده از حساب گوگل خود یک کانال یوتیوب جدید ایجاد کنید.

هنگامی که با حساب گوگل خود وارد شدید، نوبت به ساخت کانال یوتیوب می‌رسد. روی آیکون یوزر خود در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید. آن هم حساب گوگل و هم حساب یوتیوب شما را نشان می‌دهد (زیرا یوتیوب متعلق به گوگل است). یک منوی کشویی می‌بینید که در آن باید روی “Settings” کلیک کنید.

Settings

از آنجا به نمای کلی حساب خود هدایت خواهید شد. روی «Create a new channel» در زیر «Your channel» کلیک کنید.

Create New Channel

دو نوع کانال وجود دارد که می‌توانید ایجاد کنید، یک کانال شخصی یا یک کانال برند (تجاری).

تفاوت اصلی بین این دو این است که یک کانال شخصی، نام و عکس یکسانی از حساب گوگل شما را به اشتراک می‌گذارد. هر فعالیتی که در یوتیوب انجام دهید به‌حساب شخصی شما محدود می‌شود.

تفاوت دیگر این است که با یک حساب تجاری یوتیوب، می‌توانید چندین کاربر داشته باشید که کانال شما را مدیریت کنند و می‌توانید نام و ظاهر کانال را مطابق با تجارت یا برند خود سفارشی کنید.

توصیه می‌شود که یک حساب تجاری ایجاد کنید، حتی اگر کانال شما نام خود شما باشد.

انتخاب نام کانال

قدم بعدی این است که نام کانال جدید خود را ایجاد کنید. می‌تواند هر چیزی باشد که شما می‌خواهید و لازم نیست همان نامی باشد که برای ایجاد حساب گوگل خود استفاده کردید. اما توصیه می‌کنیم که بهتر است آن نشان‌دهنده برندی باشد که کانال یوتیوب نشان‌دهنده آن است.

اگرچه می‌توانید نام کانال خود را در هر زمانی تغییر دهید، توصیه می‌شود از ابتدا این دستورالعمل‌ها را برای انتخاب یک نام عالی دنبال کنید.

 • نامی را انتخاب کنید که نماینده برند شما باشد
 • نام کانال شما باید با سایر پروفایل‌های رسانه‌های اجتماعی و نام دامنه شما مطابقت داشته باشد.
 • از یک نام کوتاه، جذاب، منحصربه‌فرد و به‌یادماندنی استفاده کنید.
 • از حداکثر ۲-۳ کلمه (بدون اعداد) استفاده کنید.

Create Your Channel Name

پس از واردکردن نام کانال، ممکن است از شما خواسته شود که حساب را از طریق پیام متنی یا تماس صوتی تأیید کنید. اگر این اتفاق افتاد، کدی را که از گزینه انتخابی خود دریافت می‌کنید وارد کنید.

هنگامی که حساب خود را تأیید کردید، به داشبورد کانال خود منتقل خواهید شد. اکنون زمان شروع سفارشی‌سازی آن است.

3. به صفحه Customize Channel بروید.

ما با جزئیات اساسی در مورد ساخت کانال یوتیوب شما شروع می‌کنیم. از داشبورد کانال خود، روی «Customize channel» کلیک کنید.

Customize Channel

از آنجا به صفحه سفارشی‌سازی کانال هدایت خواهید شد.

سه تب وجود دارد: «Layout»، «Branding» و «Basic info». این سه تب به شما کمک می‌کند کانال خود را برای بینندگان بهینه کنید.

4. اطلاعات پایه را برای شناسایی به کانال خود اضافه کنید.

با کلیک روی “Basic info” شروع کنید.

Basic Info

اینجا جایی است که برخی از اطلاعات اولیه درباره کانال خود را وارد می‌کنید، مانند زبانی که ویدئوهایتان به آن هستند و همچنین توضیحی که به افراد کمک می‌کند وقتی عبارات جستجویی را وارد می‌کنند کانال شما را کشف کنند. این کلمات کلیدی می‌توانند شامل آنچه کانال شما درباره آن است، مشکلاتی که به حل آن کمک می‌کند، افراد و محصولات برجسته، صنعت شما و موارد دیگر باشد.

هنگام ایجاد توضیحات کانال خود، نکات زیر را دنبال کنید:

 • ۱۵۰ کاراکتر اول مهم هستند.

مطمئن شوید که توضیحات کانال خود را در ۱۵۰ کاراکتر اول بگویید. به طور متوسط، این چیزی است که در نتایج جستجوی یوتیوب نشان‌داده‌شده می‌شود.

این را به‌عنوان «توضیحات متا» کانال خود در نظر بگیرید. علاوه بر نتایج جستجوی یوتیوب، 150 کاراکتر اول در نتایج جستجوی گوگل برای جستجوهای مرتبط با نام تجاری شما نشان داده می‌شود.

 • از کلمات کلیدی استفاده کنید.

استفاده از کلمه کلیدی در توضیحات کانال توصیه می‌شود، اما زیاده‌روی نکنید.

به اصطلاحاتی فکر کنید که ممکن است افراد برای یافتن کانال شما در یوتیوب و استفاده از آنها در محتوای شما استفاده کنند. افزودن کلمات کلیدی در محتوا یک امتیاز اضافی است.

 • از مردم بخواهید subscribe کنند.

اگرچه شما مجاز به افزودن هیچ لینکی به کادر توضیحات (فقط متن) نیستید، می‌توانید از افراد بخواهید که در کانال شما مشترک شوند. می‌توانید پیام‌های Call to action یا حتی URL وب‌سایت خود را اضافه کنید.

 • یک description قانع‌کننده بنویسید.

توضیحات شما لازم نیست خیلی طولانی باشد، اما باید به‌اندازه کافی طولانی باشد تا بتوانید کلمات کلیدی خود را در متن داشته باشید و به‌اندازه کافی قانع‌کننده باشد که مردم محتوای شما را دنبال کنند یا با آن درگیر شوند.

از کانال‌های یوتیوب موردعلاقه خود دیدن کنید و روی دکمه «About» کلیک کنید تا ایده‌هایی در مورد نحوه برجسته‌کردن توضیحات خود به دست آورید.

5. عناصر نام تجاری را در کانال خود آپلود کنید.

علاوه بر جزئیات توصیفی که اضافه کرده‌اید، عنصر دیگری از سفارشی‌سازی برای ساخت کانال یوتیوب جدید وجود دارد: تصاویر.

در برگه «Branding»، می‌توانید عکس پروفایل، تصویر بنر و واترمارک ویدئوی خود را اضافه کنید.

Customize Branding

 • عکس پروفایل

تصاویر پروفایل به کاربران یوتیوب کمک می‌کند تا هنگام مرور محتوای ویدئویی، سازنده یک ویدئو را شناسایی کنند. این تصویر در زیر ویدئوهای یوتیوب در صفحه پخش قرار می‌گیرد. یوتیوب توصیه می‌کند از عکسی با ابعاد حداقل 98×98 پیکسل استفاده کنید.

 • تصویر بنر

تصویر بنر یک بنر بزرگ است که در بالای صفحه کانال شما نمایش داده می‌شود و فرصت بزرگی برای انتقال نام تجاری شما به بینندگان است. یوتیوب توصیه می‌کند از تصویری با ابعاد حداقل ۲۰۴۸ در ۱۱۵۲ پیکسل و ۶ مگابایت یا کمتر استفاده کنید.

برای انتخاب یک تصویر بنر برای کانال خود، روی برندینگ کلیک کنید و سپس در زیر تصویر بنر، آپلود را انتخاب کنید.

می‌توانید کانال خود را با لینک‌هایی به وب‌سایت یا سایر پروفایل‌های رسانه‌های اجتماعی پیوست کنید که آن در گوشه سمت راست پایین ظاهر می‌شوند.

تعداد لینک‌هایی که می‌خواهید روی تصویر بنر نمایش داده شود را انتخاب کنید و روی دکمه «Publish»کلیک کنید.

به‌خاطر داشته باشید که لیبل فقط برای اولین لینک نشان داده می‌شود، بنابراین ابتدا مهم‌ترین لینک خود را اضافه کنید.

 • واترمارک ویدئویی

واترمارک ویدئو در پایین سمت راست هر ویدئویی که پست می‌کنید نمایش داده می‌شود. شما باید لوگویی را انتخاب کنید که به بهترین شکل شما را در اندازه ۱۵۰ در ۱۵۰ پیکسل نشان دهد.

6. گزینه‌های طرح‌بندی پیشرفته‌تر خود را سفارشی کنید.

روی تب «Layout» کلیک کنید.

Customize Layout

از اینجا، می‌توانید جزئیات خاصی را در مورد نحوه نمایش محتوایتان در صفحه کانالتان مشخص کنید. شما این گزینه را خواهید داشت که یک spotlight ویدئو را مشخص کنید و صفحه کانال خود را با بخش‌های ویژه سازماندهی کنید.

7. ویدئوها را اضافه کنید و آنها را برای جستجو بهینه کنید.

برای آپلود اولین ویدئوی خود در یوتیوب، روی دکمه «Create» در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید و دستورات را دنبال کنید.

بهینه‌سازی کانال خود برای قابلیت کشف فقط نقطه شروع است. هنگامی که شروع به‌اضافه کردن ویدئوها کردید، می‌خواهید آنها را برای جستجو بهینه کنید که به نوبه خود به کاربران کمک می‌کند ویدئوی شما را کشف کنند.

اما این فراتر از دادن عناوین دقیق، واضح و مختصر به ویدئوهای شما است. اگرچه این‌ها مهم هستند. در زیر، ما برخی از مهم‌ترین مواردی را که برای بهینه‌سازی در یوتیوب وجود دارد، شرح می‌دهیم:

 • Title

وقتی به دنبال ویدئو می‌گردیم، یکی از اولین چیزهایی که چشم ما به آن جلب می‌شود عنوان آن است. این چیزی است که تعیین می‌کند که بیننده برای تماشای ویدئوی شما کلیک کند یا خیر، بنابراین عنوان نه‌تنها باید قانع‌کننده باشد، بلکه باید واضح و مختصر نیز باشد.

 • Description

توضیحات باید تا حداکثر ۱۰۰۰ کاراکتر باشد. به یاد داشته باشید که بیننده شما برای تماشای یک ویدئو به اینجا آمده است، نه برای خواندن متن طولانی. به‌علاوه، یوتیوب فقط دو یا سه خط اول متن را نمایش می‌دهد که تقریباً ۱۰۰ کاراکتر است؛ بنابراین توضیحات را با مهم‌ترین اطلاعات بارگذاری کنید.

 • Tags

استفاده از برچسب‌ها فقط به بینندگان اجازه نمی‌دهد تا بدانند ویدئوی شما در مورد چیست. آنها همچنین به یوتیوب کمک می‌کنند محتوا و زمینه ویدئوی شما را درک کند. به‌این‌ترتیب، یوتیوب می‌تواند ویدئوی شما را با ویدئوهای مشابه مرتبط کند و دامنه دسترسی محتوای شما را افزایش دهد. اما از برچسب‌های گمراه‌کننده استفاده نکنید؛ زیرا گوگل ممکن است شما را به‌خاطر آن جریمه کند.

 • Category

انتخاب یک دسته راه دیگری برای گروه‌بندی ویدئوی خود با محتوای مشابه در یوتیوب است؛ اما ممکن است آن‌قدرها هم که به نظر می‌رسد ساده نباشد. آکادمی سازندگان یوتیوب به بازاریابان پیشنهاد می‌کند که با پاسخ‌دادن به سؤالاتی مانند سؤالات زیر، آن را مشخص کنید:

 • برترین سازندگان این دسته چه کسانی هستند؟ آنها به چه چیز معروف هستند و چه‌کارهایی را به‌خوبی انجام می‌دهند؟
 • آیا الگوهایی بین مخاطبان کانال‌های مشابه در یک دسته خاص وجود دارد؟
 • آیا ویدئوهای موجود در یک دسته مشابه، دارای کیفیت‌هایی مانند ارزش، طول یا فرمت هستند؟

 

 • Video thumbnail

تصاویر کوچک ویدئو در نتایج جستجوی یوتیوب نشان داده می‌شوند و باید چشم‌نواز و نماینده ویدئو و کانال شما باشند.

برای اهداف برندسازی، بهترین کار این است که یک تم تصویر کوچک ایجاد کنید و از طرح‌بندی و رنگ‌های یکسانی در تمام ویدئوهای خود استفاده کنید.

در صفحه  «Video Elements»، آپلود زیرنویس‌ها را انتخاب کنید یا آنچه را که می‌خواهید در انتهای ویدئو نشان دهید (افزودن صفحه پایانی) پیکربندی کنید و روی NEXT کلیک کنید.

در صفحه «Checks» روی NEXT کلیک کنید و در صفحه «Visibility»، «Public» را از زیر «Visibility» انتخاب کنید و دکمه «Publish» را فشار دهید تا ویدئوی شما به‌صورت عمومی در یوتیوب در دسترس شود.

8. اولین ویدئوی خود را آپلود کنید.

اکنون که کانال یوتیوب خود را ایجاد و بهینه کرده‌اید، زمان آن رسیده است که محتوای باکیفیت بالا را برای تعامل با مشتریان و مشترکین خود آپلود کنید.

آپلود اولین ویدئوی شما بسیار آسان است، فقط روی دکمه «Create» (گوشه سمت راست بالا) کلیک کنید و سپس «Select file»را انتخاب کنید. فایل ویدئویی خود را انتخاب کنید و تنظیمات اولیه را سفارشی کنید.

نتیجه

فرایند ایجاد یک کانال یوتیوب ساده است. ابتدا باید یک حساب یوتیوب ایجاد کنید و سپس نام کانال، توضیحات، نماد، تصویر بنر، پیوندها، تریلر کانال و بخش‌ها را اضافه کنید.

این فرایندی است که باید یک‌بار انجام دهید و هر چند ماه یکبار مرور کنید تا مطمئن شوید که همه اطلاعات هنوز مرتبط و به‌روز هستند.

اگر شما در مورد ساختن کانال یوتیوب یا به‌طورکلی در مورد کسب‌وکار خود سؤالاتی دارید می‌توانید با بخش خدمات مشاوره ما تماس بگیرید یا سؤالات خود را در بخش پرسش‌وپاسخ برای ما بنویسید.

در ضمن آموزش‌های ما در بخش آموزش می‌تواند به شما در فراگیری مسائل کمک کند. پس حتماً بخش آموزش ما را ببینید.

 

 

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت