20 دقیقه

این موضوع واضح و مبرهن است که دنیای امروز با تمام پیچیدگی‌هایش، راه حل های جدیدی از زندگی و برطرف کردن نیاز هایمان را روبرویمان قرارداده است. هیچکدام از روش‌های گذشته دیگر راه‌حل‌های کارآمدی محسوب نمی شوند و اینها دنیایی از اتفاقات عجیب تر را برایمان رقم زده‌اند. یکی از موثرترین اتفاقاتی که در این راه به وجود آمد، تغییرات دنیای وب و مجازی است. این روزها که روش های درآمدزایی نیز تفاوت هایی پیدا کرده است، ما نیز به دنبال فعالیت‌های بیشتر هستیم که بتوانیم به اصطلاح” امرار معاش” کنیم. دنیای اینترنت از آن دسته از فضاهایی است که از بدو ورودش چنین کمک بزرگی را به بشر کرده است و البته باید بگویم که بخش عظیمی از راحتی کسب و کارهای امروزی را مرهون اینترنت هستیم. در راستای همین امر بسیاری از آموزش ها نیز روند متفاوت تری به خود گرفته اند. یکی از همین امور استفاده از فضاهای سمینار اما به صورت مجازی و آنلاین می باشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی وبینار و مزیت ها و نحوه استفاده از آن بپردازیم.

اگر بخواهم به زبانی ساده انرا توصیف کنم، وبینار همان سمینار و یا همایشی است که به صورت آنلاین برگزار می شود؛ بنابراین در این شرایط شما قادر خواهید بود در هر زمان و یا مکانی ( بدون نیاز به حضور فیزیکی ) در دنیای آموزشی مورد نظر شرکت کنید.  به علاوه افرادی که به عنوان مدرسین نیز در این حوضه فعالیت میکنند نیز نیاز به اجاره فضایی ندارند بنابراین با هزینه پایین‌تر و سود بالاتری انجام می شود. همه ما گاهی به دلیل فاصله مکانی دیرتر به یک جلسه و یا کلاس رسیده‌ایم؛ این شرایط نگرانی های ما را از آن تایم نبودن برطرف می کند.  باید بگویم اگر از نداشتن هیچ محدودیتی صحبت می کنم یعنی شما قادر هستید بدون هیچ نگرانی از طریق گوشی همراه و یا سیستم خود وارد فضای وبینار شوید. این موضوع را به علت مسائل شغلی یکسری از افراد مطرح کردم تا بدانند ممکن است همزمان در محل کار خود باشند و وارد فضای وبینار نیز شوند. این از اعجاز دنیای وب است.

وبینار ها در چه حوزه هایی برگزار می‌شوند؟ اگر از دنیای درگیر کرونا امروزی سخن بگویم، می توان اظهار داشت که تقریباً تمامی فعالیت‌ها، حتی حوزه های عملی نیز وارد این عرصه شده اند اما به طور کلی هدف برگزاری سمینارها و وبینارها عموما گسترش و یا تقویت یک کسب و کار است و به طور کلی یک عملکرد استراتژیک محسوب می شود. البته در گذشته که پیشرفت این چنینی در حوزه کسب و کارها، تجارت ها و آموزش ایجاد نشده بود این روش به صورت سمینار و در حالت حضوری انجام پذیر بود .

مزایای وبینارها :

–  ایجاد یک محیط تعاملی : وبینار با شرایطی که برای افراد ایجاد می کند فرصت تعامل بهتر و بیشتری در اختیار آنان قرار می دهد. این اتفاق در هر کدام از انواع وبینار ها به وسیله سیستم های گوناگون چونی سمینار و یا اسکای روم با امکانات متفاوتی ایجاد می‌شود. برگزارکنندگان نیز از طریق تعاملی که افراد با یکدیگر دارند و بررسی مشکلات درحین جلسه توانایی حل آنها را دارند و می توانند شرایط بهتری را برای جلسات بعد ایجاد کنند.

_ برخی تصور میکنند که دنیای وبینار ها به هیچ عنوان به مانند دنیای حضوری عمل نخواهد کرد اما من قاطعانه می‌گویم که هیچ تفاوتی بین این دو نخواهد بود، چرا که پیشرفتهای روز افزون در این عرصه ما را با این شرایط به تطابق خواهد رساند. شما یک کلاس درس را در نظر بگیرید، ملزومات این کلاس چه هستند؟ تخته، ویدیو پروژکتور، کنترل و در فضای وبینارها تمامی این ابزار را در دسترس خواهید داشت. شما در این فضا می توانید از ویژگی شیر دسکتاپ( به اشتراک گذاری صفحه دسکتاپ خود) استفاده کنید و یا برای ارتباط بهتر وب کم خود را روشن کنید تا ارتباط تصویری بمانند کلاسهای حضوری را نیز به شرایط خود اضافه کنید.

_ برای بهتر کردن شرایط جلسات خود می توانید از نظرسنجی های متفاوت استفاده کنید و همچنین آنان نیز می توانند از شما سوالات خود را بپرسند تا هر چه بیشتر فضای کلاس را ارتقا دهید.

_ برخی از افراد به علت مشغله های دیگر نمیتوانند درکلاس حضور پیدا کنند پس برای رفع این موضوع شما قادر به ضبط وبینارها هستید تا بعد از اتمام آن به عنوان یک کارگاه و یا برای رفع موضوع گفته شده از آن استفاده کنید.

_ شما با حضور در وبینار ها می توانید بسیاری از هزینه‌های مازاد چون هزینه های رفت و آمد و امنیت را کاهش دهید؛ به علاوه برگزاری هر سمیناری نیازمند هماهنگی های بسیاری است که وبینار ها از این شرایط مصون هستند.

_وبینار ها با توجه به سرویسی که شما خریداری می کنید، قابلیت حضور افراد بیشتری را به شما می دهند؛ درصورتی که در شرایط برگزاری سمینارها به علت‌های محدودیت های فضایی برای برگزاری آن شما تنها قادر بودید تعداد مشخصی را وارد جلسه کنید و هیچ فرد اضافه تری بر سازمان نمی توانست وارد این فضا شود.

انواع وبینار ها :

ممکن است تصور کنید تصور کنید که تمامی وبینار ها باید به صورت زنده برگزار شوند اما در این بخش قصد داریم انواع آن را بررسی کنیم تا پاسخی به سوالاتتان بدهیم.

_ وبینار زنده: همانطور که از نامش پیداست این وبینار ها بصورت پخش زنده برگزار میشوند و فضای تعاملی بهتری را در اختیار شرکت کنندگان قرار میدهند. انها میتوانند از طریق پرسش سوالات خود و دریافت فوری پاسخ انها هیچ ابهامی در ذهن خود باقی نگذارند .

_وبینار های از پیش ضبط شده : این نوع از وینار ها عموما به جهت تکرار و با برای کسانی که به دلایلی توانایی شرکت در وبینار زنده را نداشتند ، ایجاد شده اند . مسلما این نوع گویایی شرایط زنده را نخواهد داشت اما به هرحال شامل تمامی مباحث مطرح شده در ان است . برخی از افراد که اطلاعی از وبینار نداشته اند از یک افر مجدد از ان مطلع میشوند و با دریافت مبلغی ویدیو این مبحث را برایشان ارسال میشود . به هر حال این نیز امری است که شرایط را به نوعی برای افراد آسان‌تر می‌کند تا نگران هیچ چیز نباشند.

تاثیر وبینار ها و نحوه بهره مندی از آنها برای کسب و کارهایمان:

_بهره مندی از وبینارها به عنوان ابزاری برای بازاریابی و فروش :  بهتر است برای ارتقاء سطح کسب و کارهایمان تفکرات گذشته را دور بیندازیم و از روش‌های نوین به مانند برگزاری وبینار ها استفاده کنیم. هر کسب و کار کوچکی می تواند بر _خلاف تصور عموم_  از این روش استفاده کند و راهی برای پیشرفت خود باز کند. برای تثبیت جایگاه خود می‌توانید افراد را ملزم به ثبت نام در وبینار ها کنید؛  به طور مثال دریچه های خاصی را بر روی آنان باز کنید. سعی کنید در هر وبینار از جدیدترین اتفاقی که در  برندتان افتاده است، صحبت کنید و آن را طوری جلوه دهید که هر بار تعداد افراد مشتاق‌تر را بالا ببرید و نهایتاً در انتهای وبینار نیز از طرق متفاوتی برای ارتباط با آن استفاده کنید.

_ برگزاری وبینار ها به جهت ارائه یک محتوای رایگان و بدون تبلیغات:  برای ایجاد روابط بهتر اگر توجه کرده باشید عموماً وبینارها در ابتدا بدون هیچ تبلیغاتی توضیحاتی مفید از نحوه ارائه محصولات می‌دهند. این توضیحات می‌تواند شامل یک تاریخچه و یا موارد عام در رابطه با محصولات باشند و نهایتاً از محصولات خود سخن می‌گویند و افراد را بخرید آنها تشویق می کنند. اما کلید موفقیت شما چیزی جز اثبات روابط کاری تان نیست. سعی کنید تنها اطلاعاتی مفید رد اختیار انان قرار دهید تا با اعتماد بیشتر جایگاه خود را مستحکم تر کنید و در موقعیتی مناسب به تبلیغ نیز بپردازید. حتی در تبلیغات پیش از وبینار نیز از این ترفند استفاده کنید. تاکید کنید که تمام اطلاعات به صورت رایگان و بدون هیچ چشم داشتی از خرید در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

_ برگزاری جلسات پرسش و پاسخ زنده: برخی از گروه ها برای اثبات ادعای خود از کیفیت کار،  جلسات پشتیبانی در یک مدت زمان خاص( یک ماه و یا یک سال) استفاده می کنند. این جلسات برای شما فرصت دوباره ای است که بتوانید مخاطبان و فرصت ها را به مشتری ها تبدیل کنید. هرگونه سوالی در رابطه با محصولات تان دارند را با پاسخی منطقی بررسی کنید.  بطور کلی وبینار ها برای  کسب و کارهای محصول محور گزینه مناسبی هستند. زیرا انچه که نیاز است،  متقاعد کردن و البته اثبات کیفیت کارتان است. علاوه بر این در این جلسات می توانید مزایای خاصی برای مشتریان در نظر بگیرید تا هر چه بیشتر فعالیت ترغیب را انجام داده باشید. یکی از این موضوعات در رابطه با پیش فروش است . در این شرایط افراد با پرداخت مبلغ کمتری محصولی به ظاهر گران قیمت را خریداری می‌کنند و از خرید خود بسیار راضی خواهند بود و نهایتاً دوستان دیگر را نیز دعوت به خرید از محصولات تان می کنند و همین زنجیره شما را در دیده شدن کمک بسیاری می‌کند و البته باید بگویم تمام این اتفاقات فارغ از نیازهای آنان می تواند کمکی برای تولید محصولات آتی شما باشد چرا که با بررسی نظرات مشتریان شما بیشتر با نیازهای آنان آشنا خواهید شد و همین امر نیز نهایتاً موفقیت شما را به دنبال دارد.

_برگزاری جلسات کاراموزی انلاین : (جلسات توجیهی) ممکن است شما از آن دست مدیرانی باشید که با پشتکار کافی صاحب برندی زنجیره‌ای باشید و قطعاً در شهرهای دیگر شعباتی داشته باشید بنابراین قطعاً نیاز خواهد بود برای امور مهم چون آموزش‌های جدید جلساتی با کارکنان شعب برگزار کنید که این کار به علت فاصله مکانی هزینه‌بر خواهد بود اما از طریق وبینار ها بسیار آسان تر و البته بدون هزینه خواهد بود و با توجه به امکانات وبینارها شما قادر به ضبط آن نیز هستید؛ بنابراین در صورت غیبت یکی از کارکنان به راحتی ویدیو آن را در اختیارش قرار دهید. این موضوع فقط برای کارکنان محدود نمی‌شود بلکه مشابه چنین وبینار هایی را می توانید برای مشتریان خاص خود نیز برگزار کنید و آنها را از خرید محصولات تان آگاه کنید و  از طریق انها به عنوان تبلیغاتی سیار فروش خود و البته ترافیک سایت را بالا ببرید.

_انجام مصاحبه های تعاملی :  اغلب برانگیخته شدن احساسات افراد، انها را به انجام یک کار ترغیب می کند. شما می توانید از یک چهره مشهور برای مصاحبه دعوت کنید کاری که این روزها در تبلیغات بسیار دیده می شود تا افراد و کاربران دیگر سوالات خود را از شما و آن چهره بپرسند و در روند مصاحبه شرکت داشته باشند و بدانند که هیچ غیرممکنی در این رابطه وجود ندارد.

چگونه یک وبینار برگزار کنیم؟

برای ایجاد یک وبینار در ابتدا باید به بررسی چند مولفه در این باره بپردازیم.

_ 1ساختار کلی وبینارها : اغلب وبینار ها محدود به ۴۵ تا ۶۰ دقیقه می باشند. چیزی که از ساختار کلیه بین آنها شکل گرفته است، بدین گونه است که ارائه دهنده عنوان خاصی را انتخاب می‌کند و فایل مربوط به آن را آماده و بارگذاری می کند. در مرحله بعد پس از ارائه فایل به پرسش‌های سایرین پاسخ می دهد و نهایتاً شرایطی را برای انجام تبلیغات خود ایجاد می‌کند. البته این ساختار می‌تواند دستخوش تغییراتی شود و هیچ چیز در این کلیت قطعی نیست.

انتخاب موضوع :  این مرحله از مراحل مهمی است که تأثیر فراوانی در روند وبینارتان خواهد داشت. پیشنهاد می‌کنم از موضوعاتی استفاده کنید که برای مخاطبان مهم باشد و یا بخشی از پرسش های ذهنی آنها را پاسخ دهد. انتخاب یک موضوع مناسب و البته ارائه درست موضوعات می‌تواند در بهبود کیفیت وبینار تاثیرگذار باشد.

ارائه مطلب : بهتر است برای ارائه مطالب از یک فایل تهیه شده استفاده کنید و در ان فایل از عناوین و رئوس کلی استفاده کنید تا مطالب فراموشتان نشود و در این بین خود نیز مفاهیمی را بیفزایید و فرصت چالش را به مخاطبان تان بدهید که این کار با توجه به جزئیات انجام پذیر است.

_2ملزومات فنی :

_ پلتفرم وبینار: اولین مرحله انتخاب یک سرویس دهنده به جهت میزبانی وبینار شما است. خوشبختانه با پیشرفت در این زمینه سرویس های گوناگونی با ویژگی های متفاوتی وجود دارند_پلتفرم های رایگان و یا هزینه دار که گاهی بسیاری از آنان گران قیمت هستند_ . تقریباً تمامی پلتفرم های پولی امکانات تعاملی چون گفتگوهای زنده، نظرسنجی و امکان به اشتراک گذاری دسکتاپ و یا وبکم و غیره را دارند. عموما قیمت این سرویس ها بر اساس تعداد شرکت کنندگان حساب می شود. البته برای اطلاعات بیشتر میتوانید به سایت های هرکدام مراجعه کنید تا از نحوه خرید سرویس ها اطلاعاتی پیدا کنید. اما نگران نباشید اگر توانایی پرداخت هزینه های گزاف را ندارید، می توانید از شرایط سایر اپلیکیشن ها چون ویژگی  liveدر اینستاگرام و یا حتی یوتیوب خود استفاده کنید ؛اما باید بگویم که در این شرایط شما امکانات فضای وبینارها را نخواهید داشت .

_دوربین : برای برقراری ارتباطی قوی، شما نیاز به یک وب کم دارید تا مخاطبان شما از احساسات شما بیشتر اطلاع داشته باشند. (گاهی حالات صورت برای درک بهتر مفاهیم ضروری است ) . بهتر از یک وب کم با کیفیت در این راستا استفاده کنید و نهایتاً با تنظیمات موجود در سرویس دهنده ، تصویر را هرچقدر می توانید بهتر کنید اما اگر وبکم نداشتید می توانید از وب کم لپ تاپ خود استفاده کنید البته این وب کم ها تصاویر با کیفیتی ارائه نمیکنند.

_ میکروفن : میکروفون از ابزار دیگری است که قطعاً به آن نیاز دارید. هر چه میکروفون بهتری را انتخاب کنید صدای بهتری را برای مخاطبان خواهید داشت و زمان وبینار برای آنان بهتر خواهد گذشت. البته عموما افراد از هندزفری ها که قابلیت اتصال به لپ‌تاپ‌ها را دارند نیز استفاده می کنند که هزینه های بیشتری را پرداخت نکنند اما پیشنهاد می کنم اگر شما فردی هستید که این شغل را دارید و همیشه از برگزاری وبینار ها استفاده می کنید، یک میکروفون با کیفیت را خریداری کنید که هر چه بیشتر نویزهای حاصل از آن را برطرف کنید.

_ ارتباط اینترنتی:  سرعت اینترنت از آن دسته از مواردی است که نقش روانی در کیفیت وبینارها دارد. همه ما چندین بار به علت سرعت پایین اینترنت دچار استرس، نگرانی و یا حالت کلافگی شده‌ایم . سعی کنید برای برگزاری وبینار هایتان از یک اینترنت پر سرعت استفاده کنید تا شرایط بهتری را برای خودتان رقم بزنید.

_3 روش پیوستن به وبینار:  این موضوع با توجه به پلتفرم انتخابی شما مطرح می شود. برخی از پلتفرم ها نیازمند نصب برنامه های خاص هستند و برخی از آنان با در اختیار قرار دادن یک لینک پیش از حضور در وبینار، شما را به آن دعوت می کنند. برای اطلاع از روند ثبت نام و حضور کاربران می توانید پیش از خرید سرویس ویدیو مربوط به راهنمای ورود را با دقت بررسی کنید و از نحوه آن آگاهی پیدا کنید .

_4پیگیری های پس از وبینار :  عموما برای ثبت نام در وبینار ها باید مبلغی را پرداخت کنید . بنابراین شما به عنوان یک مدیر موظف هستید پیگیری‌های لازم جهت حضور افراد را داشته باشید و برای آنان که شرایط حضور نداشته‌اند تدبیری بیاندیشید.  به طور مثال می‌توانید ویدیو وبینار را برای آنان ارسال کنید البته برای این کار می توانید مدت زمان مشخصی را اعمال کنید مثلاً ۴۸ ساعت لینک ویدیو را در اختیارشان قرار دهید.  به علاوه می توانید در مدت زمان وبینار برای تمام شرکت‌کنندگان ایمیل های تبلیغاتی ارسال کنید تا به آنها خرید از خود را یادآوری کنید و نهایتاً باید بگویم برای هر وبینار جدید می توانید تبلیغاتی به مانند تجربه ای از تمامی وبینار های گذشته خود داشته باشید تا افراد را به شرکت در آنها ترغیب کنید.

نکاتی برای بهره وری بهتر از این سیستم:

_بهتر است بدانید انتخاب یک روز و ساعت مناسب کمک بسیاری به شرایط حضور افراد می کند. بسیاری از آنها شاغل هستند و آموزش‌های مجازی را به این دلیل ترجیح می‌دهند. بنابراین برگزاری وبینار ها در ساعات کاری ایده مناسبی نخواهد بود.

_ نکته مهم تسلط و اعتمادی است که شما از مخاطب جذب می کنید . بر روی مطالب خود تسلط داشته باشید از قبل آن ها را مطالعه کنید تا دچار مشکلاتی چون توپوق زدن نشوید.  سعی کنید مدام به صفحه نوشته هایتان خیره نشوید و خود نیز مطالبی به آن اضافه کنید تا نشان از آگاهی بیشتر داشته باشید؛ این موضوع رضایت بیشتری را در مخاطبان ایجاد می‌کند چرا که می‌دانند در یک وبینار مفید شرکت کرده اند.

_ همان طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، ساختار کلی وبینار شما طبق اهداف تان تعیین می شود. بنابراین سعی کنید هدف خود را از برگزاری وبینار بررسی کنید و بر اساس آن ساختار و روند وبینار را برنامه ریزی کنید.

_تمام مدت زمان وبینار را به آموزش اختصاص ندهید . بخشی از زمان خود را به پرسش های مخاطبان بگذرانید تا آنها سوال های پیش آمده برایشان را رفع کنند . بر اسا تحقیقات انجام شده ۹۲ درصد از مخاطبان اهمیت ویژه‌ای برای این مدت زمان قائل هستند و شما با توجه به این مدت زمان علاوه بر برطرف کردن سوال هایشان به خواسته هایشان احترام گذاشته‌اید.

_ مخاطبان را غافلگیرکنید . همیشه اتفاق خاصی و خارج از برنامه ریزی برایشان در نظر بگیرید تا آنها را از شرکت در وبینار راضی تر کنید و به علاوه برای شرکت در وبینار های بعدی ترغیب کنید . به طور مثال تخفیف ویژه برای افراد حاضر در نظر بگیرید. این کار علاقه افراد و هیجان موجود در فضا را افزایش می‌دهد. مدیریت فضای وبینار از موضوعاتی است که کمک بسیار زیادی در این زمینه خواهد کرد.

_ اگر وبینار تان را بر اساس ساختاری معین ایجاد کرده باشید، هدفی برای به پایان رساندن وبینار تان نیز خواهید داشت . به طور مثال می توانید فایلی را به عنوان یک بروشور برای مخاطبان به نمایش در آورید و آن را برای آنان قابل دانلود کنید.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×