وبینار چیست؟ چگونه از آن بهترین بازخورد را بگیریم؟

توسط | مرداد 16, 1400 | کسب و کار | 0 نظر

19 دقیقه

واضح و مبرهن است که دنیای امروز با تمام پیچیدگی‌هایش، راه‌حل‌های جدیدی برای برطرف کردن نیازهایمان را روبروی‌مان قرارداده است. هیچ‌کدام از روش‌های گذشته دیگر راه‌حل‌های کارآمدی محسوب نمی‌شوند و این‌ دنیایی از اتفاقات عجیب‌تر را برای ما رقم زده‌ است. یکی از موثرترین اتفاقاتی که در این راه به وجود آمد، تغییرات دنیای وب و مجازی است.

این روزها روش‌های درآمدزایی نیز تفاوت‌هایی پیدا کرده است. ما نیز به دنبال فعالیت‌های بیشتر هستیم که بتوانیم به اصطلاح “امرار معاش” کنیم. دنیای اینترنت از آن دسته از فضاهایی است که از بدو ورودش چنین کمک بزرگی را به بشر کرده و البته که بخش عظیمی از راحتی کسب و کارهای امروزی را مرهون اینترنت هستیم. در راستای همین امر بسیاری از آموزش‌ها نیز روند متفاوت‌تری به خود گرفته‌اند. یکی از همین امور استفاده از فضاهای سمینار اما به صورت مجازی و آنلاین می‌باشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی وبینار و مزیت‌ها و نحوه استفاده از آن بپردازیم.

وبینار چیست؟

اگر بخواهم به زبانی ساده آن را توصیف کنم، وبینار همان سمینار و یا همایشی است که به صورت آنلاین برگزار می‌شود؛ بنابراین در این شرایط شما قادر خواهید بود در هر زمان و یا مکانی (بدون نیاز به حضور فیزیکی) در فضای آموزشی مورد نظر شرکت کنید.  به‌علاوه افرادی که به عنوان مدرسین در این حوضه فعالیت می‌کنند نیز نیاز به اجاره فضایی ندارند؛ بنابراین با هزینه پایین‌تر و سود بالاتری انجام می‌شود.

همه ما گاهی به دلیل فاصله مکانی دیرتر به یک جلسه و یا کلاس رسیده‌ایم. این شرایط نگرانی‌های ما را از آن‌تایم نبودن برطرف می‌کند. وقتی از نداشتن هیچ محدودیتی صحبت می‌کنم یعنی شما قادر هستید بدون هیچ نگرانی از طریق گوشی همراه و یا سیستم خود وارد فضای وبینار شوید. یک‌سری از افراد مطرح کردم تا بدانند ممکن است هم‌زمان در محل کار خود باشند و وارد فضای وبینار نیز شوند. این از اعجاز دنیای وب است.

وبینار در چه حوزه‌هایی برگزار می‌شوند؟

در دنیای درگیر کرونای امروزی، می‌توان اظهار داشت که تقریباً تمامی فعالیت‌ها، حتی حوزه‌های عملی نیز وارد این عرصه شده‌اند؛ اما به طور کلی هدف برگزاری سمینارها و وبینارها، عموما گسترش و یا تقویت یک کسب و کار است و به طور کلی یک عملکرد استراتژیک محسوب می‌شود. البته در گذشته که پیشرفت این چنینی در حوزه کسب و کارها، تجارت‌ها و آموزش ایجاد نشده بود این روش به صورت سمینار و در حالت حضوری انجام‌پذیر بود.

مزایای وبینار:

مزایای وبینار

مزایای وبینار

ایجاد یک محیط تعاملی

وبینار با شرایطی که برای افراد ایجاد می‌کند فرصت تعامل بهتر و بیشتری در اختیار آنان قرار می‌دهد. این اتفاق در هر کدام از انواع وبینارها به وسیله سیستم‌های گوناگون چونی سمینار و یا اسکای روم، با امکانات متفاوتی ایجاد می‌شود. برگزارکنندگان نیز از طریق تعاملی که افراد با یکدیگر دارند و بررسی مشکلات درحین جلسه، توانایی حل آنها را دارند و می‌توانند شرایط بهتری را برای جلسات بعد ایجاد کنند.

دنیایی شبیه به دنیای حضوری

برخی تصور می‌کنند که دنیای وبینارها به هیچ عنوان به مانند دنیای حضوری عمل نخواهد کرد؛ اما من قاطعانه می‌گویم که هیچ تفاوتی بین این دو نخواهد بود، چرا که پیشرفت‌های روزافزون در این عرصه ما را با این شرایط به تطابق خواهد رساند. شما یک کلاس درس را در نظر بگیرید. ملزومات این کلاس چه هستند؟ تخته، ویدیو پروژکتور. در فضای وبینارها تمامی این ابزار را در دسترس خواهید داشت. شما در این فضا می‌توانید از ویژگی شیر دسکتاپ (به اشتراک‌گذاری صفحه دسکتاپ خود) استفاده کنید و یا برای ارتباط بهتر وب‌کم خود را روشن کنید تا ارتباط تصویری بمانند کلاس‌های حضوری را به شرایط خود اضافه کنید.

نظرسنجی‌های متفاوت

برای بهتر کردن شرایط جلسات خود می‌توانید از نظرسنجی‌های متفاوت استفاده کنید. همچنین افراد نیز می‌توانند از شما سوالات خود را بپرسند تا هر چه بیشتر فضای کلاس را ارتقا دهید.

امکان ضبط وبینار

برخی از افراد به علت مشغله‌های دیگر نمی‌توانند درکلاس حضور پیدا کنند. برای رفع این موضوع شما قادر به ضبط وبینارها هستید تا بعد از اتمام آن به عنوان یک کارگاه و یا برای رفع مشکل موضوع گفته شده از آن استفاده کنید.

کم شدن هزینه‌های مازاد

شما با حضور در وبینارها می‌توانید بسیاری از هزینه‌های مازاد چون هزینه‌های رفت و آمد و امنیت را کاهش دهید. به علاوه برگزاری هر سمیناری نیازمند هماهنگی‌های بسیاری است که وبینارها از این شرایط مصون هستند.

حضور افراد بیشتر

وبینارها با توجه به سرویسی که شما خریداری می‌کنید، قابلیت حضور افراد بیشتری را به شما می‌دهند. درصورتی که در شرایط برگزاری سمینارها به علت‌ محدودیت‌های فضایی، شما تنها قادر بودید تعداد مشخصی را وارد جلسه کنید و هیچ فرد اضافه‌تری نمی‌توانست وارد این فضا شود.

انواع وبینار:

ممکن است تصور کنید که تمامی وبینارها باید به صورت زنده برگزار شوند؛ اما در این بخش قصد داریم انواع آن را بررسی کنیم تا پاسخی به سوالاتتان بدهیم.

وبینار زنده:

همانطور که از نامش پیداست این وبینارها بصورت پخش زنده برگزار می‌شوند و فضای تعاملی بهتری را در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌دهند. انها می‌توانند از طریق پرسش سوالات خود و دریافت فوری پاسخ انها هیچ ابهامی در ذهن خود باقی نگذارند.

وبینار از پیش ضبط شده:

این نوع از وینارها عموما به جهت تکرار و با برای کسانی که به دلایلی توانایی شرکت در وبینار زنده را نداشتند، ایجاد شده‌اند. مسلما این نوع، گویایی شرایط زنده را نخواهد داشت؛ اما به هرحال شامل تمامی مباحث مطرح شده در آن است. برخی از افراد که اطلاعی از وبینار نداشته، از آن مطلع می‌شوند و با دریافت مبلغی، ویدیو این مبحث برایشان ارسال می‌شود. به هر حال این نیز امری است که شرایط را به نوعی برای افراد آسان‌تر می‌کند تا نگران هیچ چیز نباشند.

تاثیر وبینار و نحوه بهره‌مندی از آنها برای کسب و کارها:

تاثیر وبینار

تاثیر وبینار

بهره‌مندی از وبینار به عنوان ابزاری برای بازاریابی و فروش:

بهتر است برای ارتقاء سطح کسب و کارهایمان، تفکرات گذشته را دور بیندازیم و از روش‌های نوین به مانند برگزاری وبینارها استفاده کنیم. هر کسب و کار کوچکی می‌تواند برخلاف تصور عموم، از این روش استفاده و راهی برای پیشرفت خود باز کند. برای تثبیت جایگاه خود می‌توانید افراد را ملزم به ثبت نام در وبینارها کنید؛ به طور مثال دریچه‌های خاصی را بر روی آنان باز کنید. سعی کنید در هر وبینار از جدیدترین اتفاقی که در برندتان افتاده است، صحبت کنید و آن را طوری جلوه دهید که هر بار تعداد افراد مشتاق‌تر را بالا ببرید. نهایتاً در انتهای وبینار نیز از طرق متفاوتی برای ارتباط با آن استفاده کنید.

برگزاری وبینار جهت ارائه یک محتوای رایگان و بدون تبلیغات:

برای ایجاد روابط بهتر، اگر توجه کرده باشید عموماً وبینارها در ابتدا بدون هیچ تبلیغاتی توضیحاتی مفید از نحوه ارائه محصولات می‌دهند. این توضیحات می‌تواند شامل یک تاریخچه و یا موارد عام در رابطه با محصولات باشند. نهایتاً از محصولات خود سخن می‌گویند و افراد را به خرید آنها تشویق می‌کنند. کلید موفقیت شما چیزی جز اثبات روابط کاری‌تان نیست. سعی کنید تنها اطلاعاتی مفید در اختیار آنان قرار دهید تا با اعتماد بیشتر جایگاه خود را مستحکم‌تر کنید و در موقعیتی مناسب به تبلیغ نیز بپردازید. حتی در تبلیغات پیش از وبینار نیز از این ترفند استفاده کنید. تاکید کنید که تمام اطلاعات به صورت رایگان و بدون هیچ چشم‌داشتی از خرید در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

برگزاری جلسات پرسش و پاسخ زنده:

برخی از گروه‌ها برای اثبات ادعای خود از کیفیت کار، از جلسات پشتیبانی در یک مدت زمان خاص (یک ماه و یا یک سال) استفاده می‌کنند. این جلسات برای شما فرصت دوباره‌ای است که بتوانید مخاطبان و فرصت‌ها را به مشتری تبدیل کنید. هرگونه سوالی در رابطه با محصولات‌تان را با پاسخی منطقی بررسی کنید.  بطور کلی وبینارها برای کسب و کارهای محصول محور، گزینه مناسبی هستند. زیرا آنچه که نیاز است، متقاعد کردن و البته اثبات کیفیت کارتان است.

در این جلسات می‌توانید مزایای خاصی برای مشتریان در نظر بگیرید تا هر چه بیشتر فعالیت ترغیب را انجام داده باشید. یکی از این موضوعات در رابطه با پیش‌فروش است. در این شرایط افراد با پرداخت مبلغ کمتری ،محصولی به ظاهر گران‌قیمت را خریداری می‌کنند و از خرید خود بسیار راضی خواهند بود. نهایتاً دوستان دیگر را نیز دعوت به خرید از محصولات‌تان می‌کنند و همین زنجیره شما را در دیده شدن کمک می‌کند. البته باید بگویم تمام این اتفاقات فارغ از نیازهای آنان می‌تواند کمکی برای تولید محصولات آتی شما باشد؛ چرا که با بررسی نظرات مشتریان، شما بیشتر با نیازهای آنان آشنا خواهید شد و همین امر نیز نهایتاً موفقیت شما را به دنبال دارد.

برگزاری جلسات کارآموزی (جلسات توجیهی) آنلاین:

ممکن است شما از آن دست مدیرانی باشید که با پشتکار کافی، صاحب برندی زنجیره‌ای باشید و در شهرهای دیگر شعباتی داشته باشید؛ بنابراین قطعاً نیاز خواهد بود برای امور مهمی چون آموزش‌های جدید، جلساتی با کارکنان شعب برگزار کنید. این کار به علت فاصله مکانی هزینه‌بر خواهد بود؛ اما از طریق وبینارها بسیار آسان‌تر و البته بدون هزینه خواهد بود. با توجه به امکانات وبینارها شما قادر به ضبط آن نیز هستید؛ بنابراین در صورت غیبت یکی از کارکنان به راحتی ویدیو آن را در اختیارش قرار دهید.

این موضوع فقط برای کارکنان محدود نمی‌شود؛ بلکه مشابه چنین وبینارهایی را می‌توانید برای مشتریان خاص خود نیز برگزار کنید و آنها را از خرید محصولات‌تان آگاه کرده و  از طریق آنها به عنوان تبلیغاتی سیار، فروش خود و البته ترافیک سایت را بالا ببرید.

انجام مصاحبه‌های تعاملی:

برانگیخته شدن احساسات افراد، آنها را به انجام یک کار ترغیب می‌کند. شما می‌توانید از یک چهره مشهور برای مصاحبه دعوت کنید. کاری که این روزها در تبلیغات بسیار دیده می‌شود. افراد و کاربران دیگر، می‌توانند سوالات خود را از شما و آن چهره بپرسند و در روند مصاحبه، شرکت داشته باشند.

چگونه یک وبینار برگزار کنیم؟

برای ایجاد یک وبینار در ابتدا باید به بررسی چند مولفه در این باره بپردازیم.

ساختار کلی وبینار:

اغلب وبینارها محدود به ۴۵ تا ۶۰ دقیقه می‌باشند. ساختار کلی آنها بدین گونه است که ارائه دهنده، عنوان خاصی را انتخاب می‌کند و فایل مربوط به آن را آماده و بارگذاری می‌کند. در مرحله بعد، پس از ارائه فایل به پرسش‌های سایرین پاسخ می‌دهد و نهایتاً شرایطی را برای انجام تبلیغات خود ایجاد می‌کند. این ساختار می‌تواند دستخوش تغییراتی شود و هیچ چیز در این کلیت قطعی نیست.

انتخاب موضوع:

این مرحله از مراحل مهمی است که تأثیر فراوانی در روند وبینارتان خواهد داشت. پیشنهاد می‌کنم از موضوعاتی استفاده کنید که برای مخاطبان مهم باشد و یا بخشی از پرسش‌های ذهنی آنها را پاسخ دهد. انتخاب یک موضوع مناسب و البته ارائه درست موضوعات، می‌تواند در بهبود کیفیت وبینار تاثیرگذار باشد.

ارائه مطلب:

بهتر است برای ارائه مطالب، از یک فایل تهیه شده استفاده کنید. در آن فایل از عناوین کلی استفاده کنید تا مطالب فراموشتان نشود. خود نیز مفاهیمی را بیفزایید و فرصت چالش را به مخاطبان‌تان بدهید که این کار با توجه به جزئیات انجام‌پذیر است.

ملزومات فنی:

پلتفرم وبینار:

اولین مرحله انتخاب یک سرویس‌دهنده به جهت میزبانی وبینار شما است. خوشبختانه با پیشرفت در این زمینه سرویس‌های گوناگونی با ویژگی‌های متفاوتی وجود دارند. پلتفرم‌های رایگان و یا هزینه‌دار که گاهی بسیاری از آنان گران‌قیمت هستند. تقریباً تمامی پلتفرم‌های پولی امکانات تعاملی چون گفتگوهای زنده، نظرسنجی و امکان به اشتراک‌گذاری دسکتاپ و یا وب‌کم و غیره را دارند.

عموما قیمت این سرویس‌ها بر اساس تعداد شرکت کنندگان حساب می‌شود. البته برای اطلاعات بیشتر میت‌وانید به سایت‌های هرکدام مراجعه کنید تا از نحوه خرید سرویس‌ها اطلاعاتی پیدا کنید. اما نگران نباشید اگر توانایی پرداخت هزینه‌های گزاف را ندارید، می‌توانید از سایر اپلیکیشن‌ها چون ویژگی  live در اینستاگرام و یا حتی یوتیوب خود استفاده کنید؛ اما باید بگویم که در این شرایط شما امکانات فضای وبینارها را نخواهید داشت.

دوربین:

برای برقراری ارتباطی قوی، شما نیاز به یک وب‌کم دارید تا مخاطبان از احساسات شما بیشتر اطلاع داشته باشند. (گاهی حالات صورت برای درک بهتر مفاهیم ضروری است). بهتر است از یک وب‌کم با کیفیت در این راستا استفاده کنید و نهایتاً با تنظیمات موجود در سرویس دهنده، تصویر را هرچقدر می‌توانید بهتر کنید. اگر وب‌کم نداشتید می‌توانید از وب‌کم لپ‌تاپ خود استفاده کنید البته این وب‌کم‌ها تصاویر با کیفیتی ارائه نمی‌کنند.

میکروفن:

میکروفون از ابزار دیگری است که قطعاً به آن نیاز دارید. هر چه میکروفون بهتری را انتخاب کنید صدای بهتری را برای مخاطبان خواهید داشت و زمان وبینار برای آنان بهتر خواهد گذشت. البته عموما افراد از هندزفری‌ها که قابلیت اتصال به لپ‌تاپ‌ها را دارند استفاده می‌کنند که هزینه‌های بیشتری را پرداخت نکنند؛ اما پیشنهاد می‌کنم اگر فردی هستید که این شغل را دارید و همیشه از برگزاری وبینارها استفاده می‌کنید، یک میکروفون با کیفیت را خریداری کنید که هر چه بیشتر نویزهای حاصل از آن را برطرف کنید.

ارتباط اینترنتی:

سرعت اینترنت از آن دسته مواردی است که نقش روانی در کیفیت وبینارها دارد. همه ما چندین بار به علت سرعت پایین اینترنت دچار استرس، نگرانی و یا حالت کلافگی شده‌ایم. سعی کنید برای برگزاری وبینارهایتان از یک اینترنت پرسرعت استفاده کنید تا شرایط بهتری را برای خودتان رقم بزنید.

روش پیوستن به وبینار:

این موضوع با توجه به پلتفرم انتخابی شما مطرح می‌شود. برخی از پلتفرم‌ها نیازمند نصب برنامه‌های خاص هستند و برخی از آنان با در اختیار قرار دادن یک لینک پیش از حضور در وبینار، شما را به آن دعوت می‌کنند. برای اطلاع از روند ثبت نام و حضور کاربران می‌توانید پیش از خرید سرویس ویدیوی مربوط به راهنمای ورود را با دقت بررسی کنید و از نحوه آن آگاهی پیدا کنید.

پیگیری‌های پس از وبینار:

عموما برای ثبت نام در وبینارها باید مبلغی را پرداخت کنید. شما به عنوان یک مدیر موظف هستید پیگیری‌های لازم جهت حضور افراد را داشته و برای آنان که شرایط حضور نداشته‌اند تدبیری بیاندیشید. به طور مثال می‌توانید ویدیو وبینار را برای آنان ارسال کنید. برای این کار می‌توانید مدت زمان مشخصی را اعمال کنید؛ مثلاً ۴۸ ساعت لینک ویدیو را در اختیارشان قرار دهید. به علاوه می‌توانید در مدت زمان وبینار برای تمام شرکت‌کنندگان ایمیل‌های تبلیغاتی ارسال کنید تا به آنها خرید را یادآوری کنید. نهایتاً باید بگویم برای هر وبینار جدید می‌توانید تبلیغاتی به مانند تجربه‌ای از تمامی وبینارهای گذشته خود داشته باشید تا افراد را به شرکت در آنها ترغیب کنید.

نکاتی برای بهره‌وری بهتر از وبینار:

بهره‌وری بهتر از وبینار

بهره‌وری بهتر از وبینار

زمان

بهتر است بدانید انتخاب یک روز و ساعت مناسب کمک بسیاری به شرایط حضور افراد می‌کند. بسیاری از آنها شاغل هستند و آموزش‌های مجازی را به این دلیل ترجیح می‌دهند. بنابراین برگزاری وبینارها در ساعات کاری ایده مناسبی نخواهد بود.

تسلط بر مطالب

نکته مهم تسلط و اعتماد است. بر روی مطالب خود تسلط داشته باشید. از قبل آن‌ها را مطالعه کنید تا دچار مشکل نشوید.  سعی کنید مدام به صفحه نوشته‌هایتان خیره نشوید و خود نیز مطالبی به آن اضافه کنید تا نشان از آگاهی بیشتر داشته باشد. این موضوع رضایت بیشتری را در مخاطبان ایجاد می‌کند؛ چرا که می‌دانند در یک وبینار مفید شرکت کرده‌اند.

هدف مشخص

همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم، ساختار کلی وبینار شما طبق اهداف‌تان تعیین می‌شود. بنابراین سعی کنید هدف خود را از برگزاری وبینار بررسی و بر اساس آن ساختار و روند وبینار را برنامه‌ریزی کنید.

پاسخگویی به سوالات

تمام مدت زمان وبینار را به آموزش اختصاص ندهید. بخشی از زمان خود را به پرسش‌های مخاطبان بگذرانید تا آنها سوال‌های پیش آمده را رفع کنند. بر اساس تحقیقات انجام شده ۹۲ درصد از مخاطبان اهمیت ویژه‌ای برای این مدت زمان قائل هستند و شما با توجه به این مدت زمان علاوه بر برطرف کردن سوال‌هایشان به خواسته‌هایشان احترام گذاشته‌اید.

غافلگیر کردن مخاطبان

مخاطبان را غافلگیر کنید. همیشه اتفاق خاص و خارج از برنامه‌ریزی برایشان در نظر بگیرید تا آنها را از شرکت در وبینار راضی‌تر کنید. به علاوه برای شرکت در وبینارهای بعدی ترغیب کنید. به طور مثال تخفیف ویژه برای افراد حاضر در نظر بگیرید. این کار علاقه افراد و هیجان موجود در فضا را افزایش می‌دهد. مدیریت فضای وبینار از موضوعاتی است که کمک بسیار زیادی در این زمینه خواهد کرد.

پایان وبینار

اگر وبینارتان را بر اساس ساختاری معین ایجاد کرده باشید، هدفی برای به پایان رساندن وبینار نیز خواهید داشت. به طور مثال می‌توانید فایلی را به عنوان یک بروشور برای مخاطبان به نمایش درآورید و آن را برای آنان قابل دانلود کنید.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت