خط مرگ یا Deadline چیست؟ روش استفاده از آن برای افزایش کارایی

توسط | آبان 1, 1400 | توسعه فردی | 2 نظرات

10 دقیقه

خط مرگ یا آخرین مهلت، شاید برای خیلی‌ها واژه‌ی ترسناکی به نظر بیاید؛ چه کسانی که با آن سر و کار دارند و چه کسانی که حتی اسمش را هم نشنیده‌اند!

خط مرگ، یعنی آخرین مهلتی که شما می‌توانید یک کار، پروژه، مقاله، درخواست و … را تحویل دهید.

در دنیای کار و بیزینس، گاهی زمان مهم‌ترین گزینه‌ای است که باید به آن توجه کرد. عدم توجه به آن خسارت و گاهی اخراج شما را به دنبال دارد.

از طرفی دیگر، این واژه می‌تواند سرشار از هیجان و خوشحالی باشد؛ چون شما در زمان مقرر کاری را که باید، انجام داده و دیگر نگران چیزی نیستید و استرس ندارید. معمولاً این طرف از واژه‌ی خط مرگ، برای افراد منظم و پر انرژی‌ای اتفاق می‌افتد که کاری را که انجام می‌دهند دوست دارند و تمام شدن مهلت، آنها را  مضطرب نمی‌کند!

ارتباط خط مرگ و منظم بودن

اکثر ما انسان‌ها، نظم را در زندگیمان رعایت نمی‌کنیم. به عنوان یک مثال کوچک صبح‌ها که از خواب بیدار می‌شویم، رختخواب‌مان را مرتب نمی‌کنیم و یا آنقدر دیر بیدار می‌شویم که مجبوریم صبحانه‌مان را سرپا و هول هولکی بخوریم!

معمولاً انسان‌هایی که زندگی‌شان را به این شکل می‌گذرانند، فراموش کارند و زمان انجام کارها را فراموش می‌کنند؛ گاهی حتی برداشتن کودکشان از مدرسه را!

طبیعی است که این آدم‌ها در تعداد بسیار بیشماری با Deadline روبه رو می‌شوند. همیشه در حال از دست دادن هستند؛ مثلاً از دست دادن شغل، دانشگاه مورد علاقه، فستیوالی که خیلی وقت بود منتظرش بودند، محبت فرزندشان، عشق همسرشان، خانه‌ای که قسط‌هایش را یکی در میان پرداخت  کرده‌اند و… .

اگر دانش آموز یا دانشجو هستید، شما هم با واژه‌ی آخرین مهلت به خوبی آشنایید؛ مثلاً آخرین مهلتی که باید یک پروژه‌ی گروهی یا انفرادی را تحویل بدهید. آخرین مهلتی که می‌توانید در آزمونی سراسری ثبت نام کنید. آخرین مهلتی که میتغوانید برگه‌ی امتحان‌تان را تحویل بدهید. زندگی از همین روزها به شما می‌فهماند که برای خیلی چیزها یک آخرین فرصتی وجود دارد و بعد از آن دیگر راه‌حلی برای جبرانش نیست!

چطور گرفتار خط مرگ نشویم؟

چطور گرفتار خط مرگ نشویم

چطور گرفتار خط مرگ نشویم

می‌توانم بگویم تقریباً راه‌های مقابله با خط مرگ، با راه‌های مقابله با تنبلی یکی است؛ اما خب موارد دیگری هم وجود دارند که می‌توانند شما را در تله‌ی Dead line بیاندازند.

۱_ کارهای مهم را بنویسید.

بعضی‌ها در دفترچه‌شان، بعضی‌ها روی در یخچال‌، بعضی‌ها پشت آفتابگیر ماشین و بعضی‌ها هم در قسمت نت گوشی یادداشت‌های کوچکی را برای فراموش نکردن کارهایشان می‌گذارند.

برای هر کسی این مکان نوشتن متفاوت است؛ چون برخورد هر کس با هر شی در طول روز تفاوت دارد.

۲_ سعی کنید از خط مرگ‌های کوچک عبور کنید.

اگر کسی هستید که به طور ذاتی در مقابل آخرین مهلت‌ها دچار استرس و اضطراب می‌شوید؛ سعی کنید برای خودتان خط مرگ‌های کوچک تعیین کرده و بارها و بارها از آن با موفقیت عبور کنید. مثلا از خودتان امتحان بگیرید و زمان پایان آن را تعیین کنید. وقتی که زمان مقرر فرا رسید از نوشتن دست بردارید. شاید اوضاع طوری پیش برود که قبل از زمان مقرر از نوشتن دست برداشته باشید! مثلاً به خودتان قول بدهید که تا آخر هفته خواندن یک کتاب را تمام کنید، تا آخر ماه پختن یک غذا را یاد بگیرید، اتاقتان را در عرض نیم ساعت تمیز کنید یا پول هایتان را به مدت سه ماه ذخیره کنید.

تمام این خط مرگ‌های کوچک، به شما کمک می‌کند که انسانی منظم و پایبند به رعایت اصل سر وقت انجام دادن کارها شوید.

۳_ به دیگران بگویید.

اگر چیزی را برای دیگران تعریف کنید، احتمال فراموشی آن پایین می‌آید. از طرف دیگر، آن فرد هم به جمع کسانی که آخرین فرصت تو را برای انجام آن کار می‌دانند، اضافه شده است. بعضی اوقات اتفاق افتاده که مثلاً باید به جایی می‌رفتم اما آن را فراموش کرده‌ام. مادرم با نگاهی به ساعت به من یادآوری کرده که مگر تو فلان ساعت به فلان جا نباید میرفتی؟ و همین یادآوری کوچک باعث نجات من از فراموشی آن کار یا عقب افتادنش شد.

۴_ اگر تیمی کار می‌کنید باید با هم هماهنگ و هم دل باشید!

خط مرگ، گاهی فقط بحث زمان نیست. گاهی به اینکه چقدر شما تیم خوبی هستید بستگی دارد. در پروژه‌های گروهی، معمولاً این لیدر است که باید همه‌ی افراد را با هم هماهنگ کرده و طوری کارها را پیش ببرد که در زمان مقرر، پروژه آماده تحویل باشد.

اگر اعضای تیم بخواهند که طبق میل خودشان کار کنند و بدون همیاری یکدیگر و با زمانبندی خود، کار را تحویل بدهند، این پروژه به زمان تعیین شده نخواهد رسید و گیر تله‌ی Deadline می‌افتد. در پروژه‌های گروهی، افراد باید دارای روحیه‌ی همکاری و همدلی و وقت شناسی باشند. یکسری افراد باید کارشان را زودتر از دیگری تحویل بدهند تا افراد دیگر بتوانند کارشان را شروع کنند.

از طرفی دیگر رهبر همانطور که می‌تواند یک پروژه را به خوبی مدیریت کرده و به سرانجام برساند، همانطور هم می‌تواند افراد گروه را تحت فشار بی‌جا گذاشته و با خودخواهی، افراد را از انجام دادن کارشان بیزار کند.

به طور کلی خط مرگ، گروه را تحت فشار قرار خواهد داد و به آنها استرس وارد می‌کند. ‌وظیفه‌ی لیدر این است که سعی کند همانطور که کارها را جلو می‌برد، از استرس و اضطراب آنها بکاهد و به آنها امیدواری دهد که کارشان را به بهترین نحو انجام می‌دهند.

چه کسانی با خط مرگ سر و کار دارند؟

چه کسانی با خط مرگ سر و کار دارند؟

چه کسانی با خط مرگ سر و کار دارند؟

دانش‌آموزان و دانشجویان

می‌توان گفت اولین جایی که آدم‌ها با خط مرگ یا آخرین مهلت روبه‌رو می‌شوند، مدرسه و دانشگاه است. بسیاری از دانش آموزان استرس زیادی به خاطر امتحان می‌کشند؛ در حالی که شاید اول باید در مورد ابعاد و ضربه‌های روحی امتحان تحقیق کرد و در مورد جنبه‌های روانشناسی آن با دانش آموزان کارکرد. پروژه‌ها و تحقیقاتی که از دانش آموزان تحویل گرفته می‌شود نیز مهلتی برای تحویل دارند که به آنها وقت شناسی و روحیه کار تیمی را آموزش می‌دهد. آنها به طور واضح واژه خط مرگ را نمی‌شنوند و بیشتر با واژه‌ی آخرین فرصت آشنا هستند. خط مرگ یا Dead line بیشتر در دنیای کار و بیزینس به کار می‌رود.

دانشجویان برای درخواست بورسیه و درس خواندن در کشوری دیگر، باید تا یک زمان مقرر مدارکشان را آماده کرده و برای دانشگاه مورد نظرشان بفرستند که به این زمان مقرر خط مرگ می‌گویند.

شرکت‌ها

شرکت‌ها در هر رشته و صنعتی که فعالیت می‌کنند، پروژه‌ها و روند کاری خاصی دارند که باید سر وقت معینی تحویل داده شود. حالا این وقت معین شده می‌تواند یک سال باشد و یا یک روز؛ این بستگی به درخواست کارفرما و نوع کار دارد.

بعضی پروژه‌ها به صورت انفرادی و بعضی هم به صورت تیمی انجام می‌شوند. همان‌طور که گفتیم اگر بخواهید به صورت تیمی کار کنید باید نکاتی را رعایت کنید.

در مورد کار در پروژه‌های مهلت دار، نرم افزار MSP کمک زیادی به شما خواهد کرد، فقط کافیست که ستون Deadline را در نمای گانت چارت اضافه کنید. این نرم‌افزار از شما تاریخ تحویل کارتان را می‌گیرد و در موقع مقرر به شما هشدار می‌دهد. اگر از زمان تحویل کاری بگذرد، در ستون Indicators آیکون قرمزی به نشانه فعالیتی که از تاریخ تحویل آن گذشته، نمایان می‌شود.

مزون‌ها و شغل‌هایی که مهلت تحویل دارند

یکسری از شغل‌ها هم خط مرگ دارند و اگر کارشان را در زمان مقرر انجام ندهند، موفق نخواهند بود. یکی از این شغل‌ها، مزون‌ها و تولیدی‌های لباس هستند. با عوض شدن فصل‌ها و تغییر پوشش آدم‌ها، نوع لباس، شکل و طرحی که آنها باید تولید کنند عوض می‌شود. اگر تولید کنندگان لباس به خودشان نَجُنبند از خیلی از رقبای‌شان عقب می‌افتند.

یکسری شغل‌ها هم مثل کیک پزی، گل آرایی، کارهای ساختمانی، نوشتن یک کتاب و… اگر کارشان را سر وقت تحویل ندهند، باعث عصبانیت مشتری، وارد شدن خسارت و از دست دادن مشتری‌های دیگر می‌شود.

سخن آخر

به طور کلی شاید خط مرگ فقط در پروژه‌ها و صنعت به کار برود؛ اما مفهوم آن در همه جای زندگی ما جاری است. ما با خط‌ مرگ‌های متفاوتی مواجه هستیم و خواهیم بود که سرنوشت‌ساز و مهم هستند. آنها را دست کم نگیرید و همین اسم خط مرگ را بر روی آنها بگذارید.

2 دیدگاه ها

 1. Argan

  محتوای بسیار کاربردی بود خصوصا اینکه ابزار بسیار خوبی به نام مایکروسافت پروجکت رو برای مدیریت زمان بندی کارها معرفی کردید که حتما از اون استفاده خواهم کرد. با تشکر

  fd

   پاسخ
   • مدیر سایت

    خوشحالیم واستون مفید بوده دوست عزیز 5 درصدی

    پاسخ

  ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
  ×
  اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
  مشاهده‌ی سایت