آژانس مسافرتی؛ معرفی 10 آژانس مسافرتی برتر ایران در سال 1403

توسط | مرداد 20, 1400 | کسب و کار | 0 نظر

15 دقیقه

احتمالا همه‌ی شما اسم آژانس مسافرتی به گوش‌تان خورده است. حتما در گوشه و کنار شهر و رسانه‌ها تبلیغات گسترده‌ی آنها را دیده‌اید که مردم را به سفر رفتن تشویق می‌کنند. اگر اهل سفر و علاقه‌مند به گشت‌و‌گذار در شهرهای داخلی یا حتی کشورهای خارجی باشید، حتما برای خرید بلیط یا رزرو هتل و یا خدمات گردشگری و تورها، گذر‌تان به این آژانس‌های مسافرتی افتاده است. امروز در این مقاله قصد داریم شما را بیشتر با عملکرد آژانس مسافرتی در کشور آشنا کنیم و در خصوص خدمات و فعالیت‌های آنها اطلاعات بیشتری در اختیار‌تان بگذاریم. در پایان ده مورد از برترین آژانس‌های مسافرتی در کشور را به شما معرفی خواهیم کرد تا در موقع لزوم بتوانید از این لیست ده موردی استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید.

 

آژانس مسافرتی چیست؟

آژانس‌های مسافرتی تاثیر‌گذارترین نقش را در صنعت گردشگری کشور دارند. آنها خدمات متنوع و زیادی را به مشتریان و گردشگران ارائه می‌دهند؛ خدماتی همچون: رزرو بلیت، برنامه‌های حمل و نقل، خدمات بیمه، رزرو هتل و اقامت‌گاه، بسته‌های گردشگری و… امروزه چون مشکلات ورود به بازار در این حوزه کمتر از قبل شده، آژانس‌های مسافرتی تازه‌کار زیادی به میدان آمده‌اند. رقابت میان آژانس‌ها به نحو چشم‌گیری افزایش یافته است؛ بنابر‌این هر کدام از این آژانس‌ها با ارائه‌ی خدمات بهتر و مناسب‌تر و ایجاد مزیت‌های رقابتی، سعی در جذب مشتریان بیشتری به سمت خود می‌کنند.

آژانس مسافرتی چیست

آژانس مسافرتی چیست

شیوع ویروس کرونا

با شیوع ویروس کرونا و جهان‌گیر شدن آن، یکی از کسب و کارهایی که لطمه‌ی زیادی خوردند و برخی از آنها به مرز ورشکستگی رسیدند، همین آژانس‌های مسافرتی بودند. در اوایل دوران پاندمی، عوامل زیادی همچون بسته شدن مرزها به دلیل جلوگیری از ورود ویروس توسط مسافران، قوانین سرسخت قرنطینه در برخی کشورها، ناتوانی در پرداخت هزینه‌های سفر توسط مردم، همگی منجر به کاهش سفرهای داخلی و خارجی در تمام کشورها شده بود.

از طرفی انتشار ویروس و پیک‌های جدید بیماری، حوصله و اشتیاق مردم را برای مسافرت و خوش‌گذرانی گرفته بود. اماکن متبرکه و زیارتگاه‌ها که از اصلی‌ترین مراکز مراجعه‌ی مردم بودند، بسته شده یا به صورت محدود و با رعایت پروتکل‌های خاص پذیرای زائران می‌شدند. سفرها به اندازه‌ای کم شده بود که حتی مردم برای مسافرت‌های ضروری خود همچون سفرهای کاری یا دیدار با خانواده و اقوام نیز تمایلی نشان نمی‌دادند. همه‌ی این‌ها عملکرد آژانس‌های مسافرتی را با مشکل رو به رو ساخته بود.

اما پس از مدتی با شروع واکسیناسیون عمومی در کشورها و با اعمال قوانین و پروتکل‌های بهداشتی سخت‌گیرانه، مسافرت‌ها از سر گرفته شد. در کنار آن عملکرد آژانس‌های مسافرتی کمی رونق گرفت. البته در حال حاضر هنوز هم پاندمی تمام نشده و مراقبت‌ها ادامه دارد. به دلیل شناخته شدن بیشتر این ویروس توسط دانشمندان، افزایش آگاهی مردم نسبت به روش‌های پیشگیری و واکسینه شدن بسیاری از کشورها، نگرانی‌های قبل کمتر شده است.

تاریخچه‌ی تاسیس آژانس مسافرتی

همان‌گونه که می‌دانید امروزه صنعت گردشگری یکی از برترین منابع درآمدی و تبادل و تعامل فرهنگی بین کشورهای مختلف جهان به شمار می‌رود. گردشگری به شکل امروزی از زمان انقلاب صنعتی (1850- 1750میلادی) به وجود آمد. اولین آژانس مسافرتی در کشور انگلیس در سال 1845 به وسیله‌ی توماس کوک افتتاح شد.

اگر به تاریخچه‌ی این آژانس‌ها در ایران بنگریم در‌می‌یابیم که ایران تور، نام اولین آژانس مسافرتی و گردشگری در سال 1319 در شهر تهران بوده است. از طرفی همزمان با شروع فعالیت‌های پروازی هواپیمایی در ایران، اولین آژانس مسافرتی برادران مهاجری در سال 1325-1324 شروع به فعالیت کرده است.

آغاز به کار و فعالیت آژانس‌های مسافرتی به شکل امروزی در کشور به سال 1330 بازمی‌گردد. امروزه دفاتر مسافرتی هرگونه اقدام لازم مربوط به سفر از جمله: تنظیم برنامه‌ی مسافرت‌ها، برپایی تورهای داخلی و خارجی، رزرو و صدور بلیت و حمل و نقل مسافران را بر عهده دارند.

وظایف اصلی آژانس مسافرتی

وظایف اصلی آژانس مسافرتی

وظایف اصلی آژانس‌های مسافرتی

اگر بخواهیم در خصوص مهم‌ترین وظایف و عملکرد آژانس‌های مسافرتی برای‌تان بگوییم، می‌توانیم به 4 مورد زیر اشاره کنیم:

1_ شبکه‌ی توزیع و فروش:

نقش مهم آژانس‌های مسافرتی در توزیع و فروش محصول یک شرکت، با عنوان سیستم توزیع غیرمستقیم خوانده می‌شود. در واقع آژانس‌های مسافرتی در برپایی تورهای گردشگری به عنوان یک واسطه عمل می‌کنند. فروشندگان و خریداران این بسته‌های مسافرتی را به هم می‌رسانند و موجب تعامل آنها با یکدیگر می‌شوند.

2_ رزرو بلیت و فروش آن:

دو نقش سنتی آژانس‌های مسافرتی که همه با آن آشنا هستیم، رزرو بلیت و سفارش بلیت است که برای مسافران به مقاصد مختلف جهان صادر می‌شود.

3_ ارائه‌ی اطلاعات و مشاوره به مسافران:

آژانس‌های مسافرتی به دلیل اطلاعات و دانش عمومی زیادی که در کار خود در خصوص مقاصد گردشگری کسب می‌کنند، می‌توانند مرجع خوبی برای مشاوره و کمک‌رسانی به مردم باشند. شناخت کشورها یا شهرهای مقصد، مراکز دیدنی، برترین هتل‌ها، اقامتگاه‌ها و… از اطلاعات خوبی است که آژانس‌ها جهت تصمیم‌گیری بهتر و انتخاب مقصد مناسب، به مسافران ارائه می‌کنند.

4_ برنامه‌ریزی سفرهای فردی:

از آنجا که آژانس‌های مسافرتی تجارب زیادی در کار خود دارند و نیاز‌های خاص یک مشتری را می‌شناسند، می‌توانند یک سفر شخصی لذت‌بخش را برای‌شان طرح‌ریزی کنند و نیازهای‌شان را برآورده سازند. به عنوان مثال: ترانسفر، بیمه، محل اقامت، تورها و فعالیت‌ها را برنامه‌ریزی کرده و پاسخگوی خواسته‌های مسافر می‌شوند.

ویژگی‌های یک آژانس مسافرتی خوب

دوستان عزیز، معیارهای زیادی برای معرفی آژانس‌های مسافرتی خوب وجود دارد. این معیارها مدام در حال آپد‌یت و به روز شدن هستند. ممکن است این معیارها بر اساس تجارب شخصی مسافران از خرید بلیت و دریافت خدمات این آژانس‌ها باشند و یا در تحقیقات میدانی و مصاحبه با مدیران آنها گرد‌آوری شده باشند. هر چه که هست ما بر اساس این ویژگی‌ها قصد داریم آژانس‌های مسافرتی برتر را رده‌بندی کرده و به شما معرفی نماییم.

برای دانستن این ویژگی‌ها با ما همراه باشید:

1_ دارا بودن مجوز معتبر سازمان گردشگری

اولین اصل برای اینکه یک آژانس مسافرتی اجازه‌ی فعالیت داشته باشد این است که از سازمان گردشگری مجوزهای لازم را اخذ کرده باشد. می‌بینیم که برخی آژانس‌ها یا مجوز معتبری ندارند و یا اینکه مجوز‌شان منقضی شده است. اگر یک آژانس مجوز معتبری نداشته باشد، هر‌گاه مسافر به مشکلی با این آژانس برخورد کرده و بخواهد از آن شکایت کند، با فرایند حقوقی پیچیده و سختی مواجه خواهد شد.

2_ داشتن مدیر حرفه‌ای

یکی از مهم‌ترین علل موفقیت یک آژانس مسافرتی، داشتن یک مدیر حرفه‌ای و توانمند است. یک مدیر خوب ارتباطات اثر‌بخش و مناسبی با افراد رده بالای سازمانی در صنعت گردشگری دارد تا بتواند از این طریق تورها و بلیت‌های بیشتری در اختیار مشتریان آژانس خود قرار دهد. این مدیر روابط حرفه‌ای و خوبی با کارمند‌انش داشته و آنها را درک می‌کند و همواره حقوق مشتری و مسافر را محترم می‌شمارد.

3_ داشتن کارمندان حرفه‌ای و نحوه‌ی برخورد آنها با مشتری

یک آژانس مسافرتی خوب یک تیم قوی و حرفه‌ای دارد. کارمندان آن همه آموزش دیده و کار‌بلد هستند. مدام اطلاعات و دانش‌شان را به روز می‌کنند تا پاسخگوی نیازها و سوالات احتمالی مسافران باشند. کارمندان خوب تنها به منفعت آژانس و کار خود فکر نمی‌کنند بلکه گاهی خود را جای مسافر می‌گذارند و از منظر آنها به قضایا نگاه می‌کنند تا بتوانند بهترین مشاوره و اطلاعات را به آنها بدهند. یک کارمند کار‌بلد با حوصله برخورد کرده و در کمال ادب و احترام تمام گزینه‌های سفر و خوبی‌ها و بدی‌ها را به مشتری خاطر‌نشان می‌کند؛ در نهایت اما تصمیم‌گیری به عهده‌ی خود مسافر گذاشته می‌شود.

4_ دارا بودن سیستم انعطاف‌پذیر

یک آژانس مسافرتی خوب باید سیستمی انعطاف‌پذیر و قابل تغییر داشته باشد به این معنا که مناسب‌ترین زمان پرواز و حرکت‌ها را در دسترس داشته و بتواند بر حسب نیاز مسافر به او پیشنهاد دهد؛ نه اینکه مسافر مجبور شود از بین چند گزینه‌ی غیر‌قابل تغییر و فیکس یکی را انتخاب کند.

5_ پاسخگویی درست، دقیق و سریع

سرعت و دقت در پاسخ‌گویی در عملکرد آژانس‌های مسافرتی بسیار حائز اهمیت است. در برنامه‌ریزی برای سفرها چه کاری، چه تفریحی، چه زیارتی، زمان‌بندی بسیار مهم است و هرگونه کنسلی یا لغو بلیت و… می‌تواند منجر به بهم‌ریختگی برنامه‌ها و نارضایتی مسافران شود. پس در این مواقع اطلاع‌رسانی سریع و پاسخگویی دقیق می‌تواند تا حد زیادی از مشکلات احتمالی جلوگیری نماید.

6_داشتن کار‌گزارانی قدرتمند، قوی و قابل اعتماد در مقاصد گردشگری

هر آژانس مسافربری خوب در مقاصد داخلی و خارجی می‌بایست کار‌گزارانی خوب و قابل اعتماد داشته باشد. منظور این است که وقتی مسافر به صورت انفرادی یا در قالب تورهای گردشگری به مقصد سفر می‌کند، در آنجا کار‌گزاران قابل اعتماد آن آژانس عهده‌دار مسئولیت مسافر شده و بر اساس مفاد قراردادی که با مسافر دارند با کیفیت‌ترین و بهترین خدمات را به او ارائه می‌دهند. این کار به منظور جلب رضایت مسافر از سفر و خدمات آژانس صورت می‌گیرد.

7_ ارائه‌ی اطلاعات صحیح و به دور از قضاوت و پیش‌داوری به مسافر

برخی آژانس‌های مسافرتی با دادن اطلاعات جهت‌دار به مسافر تلاش می‌کنند او را به مقصد‌ی که برای آژانس‌شان سودآور‌تر است، ترغیب کنند. این در حالی است که یک آژانس مسافرتی خوب باید به دور از قضاوت و پیش‌داوری اطلاعات مورد نیاز مشتری را به او ارائه کرده، گزینه‌های پیشنهادی را در اختیارش قرار دهد و تصمیم‌گیری نهایی را بر عهده‌ی خود مسافر بگذارد.

8_دارا بودن سیستم رزرواسیون اینترنتی قوی

از آنجا که امروزه خرید بلیت هم به صورت اینترنتی انجام می‌شود، لذا یک آژانس مسافرتی خوب باید سیستم رزروا‌سیونی قوی، قابل اعتماد و بدون خطا داشته باشد تا مسافر بتواند در هر ساعت از شبانه‌روز رزرو اینترنتی بلیت خود را انجام دهد.

9_ ارائه‌ی خدمات متنوع

از دید مسافر، یک آژانس مسافرتی خوب باید خدمات متنوعی را ارائه کند و تنها به خرید بلیت محدود نشود. داشتن گزینه‌های زیاد همچون ارائه‌ی بلیت هواپیما، قطار و اتوبوس اگر چه درد‌سرها و مشکلاتی برای آن آژانس دارد اما دست مسافر را در انتخاب باز می‌گذارد و خد‌مات این آژانس بیشتر رضایت خاطرش را جلب می‌کند.

10_ نگاه تخصصی

برخی آژانس‌های مسافرتی هستند که روی یک مسئله یا مقصد خاص تمرکز کرده‌اند. مثلا برخی آژانس‌ها مرجعی خوب برای دریافت ویزای شینگن هستند یا مثلا آژانس‌های زیادی هستند که تنها روی مقاصد تایلند یا دوبی کار می‌کنند. در این مواقع مسافر به دلیل شهرتی که این آژانس در این مقاصد خاص دارد به سراغ این آژانس رفته و از خدمات آن استفاده می‌کند.

11_ ارائه‌ی خدمات پس از فروش مناسب به مسافر (باز‌پس‌گیری پول مسافر از کار‌گزار، ترانسفر و…)

از معیار‌های خوبی که می‌تواند برتری یک آژانس مسافرتی را تعیین کند، قدرت و توان آن آژانس برای باز‌پس‌گیری پول مسافر از کارگزاران و ایر‌لاین‌هاست. در موارد‌ی که سفر به هر دلیلی کنسل می‌شود، آژانس باید بتواند تمام یا مقداری از این پول را برای مسافر پس بگیرد اما گاهی این هزینه توسط کارگزاران پس داده نمی‌شود و یا در پرداخت آن تاخیر وجود دارد.

12_ شهرت، خو‌شنامی و نام برند آژانس

شهرت و خو‌شنامی یک آژانس هم از معیارها‌ی خوب برای معرفی یک آژانس مسافرتی برتر است؛ زیرا نشان می‌دهد بالاخره این آژانس در ارائه‌ی خدما‌تش خوب عمل کرده و رضایت مشتریان را به دست آورده تا توانسته شهرت و خو‌شنامی برای خودش کسب کند. این خوشنا‌می را تنها می‌توان با معیارهای کیفی اندازه‌گیری کرد و برای دانستن آن باید به نظرات مشتریان و مسافران آن آژانس رجوع کرد. خواندن نظرات و کامنت‌های مسافران در شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌های اینترنتی می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد. البته یادتان باشد برخی کامنت‌ها قصد توهین، تخریب و سیاه‌نمایی دارند پس بهتر است به برا‌یند این نظرها توجه کنید.

چند نکته:

 • مجوز بند ب گردشگری از طرف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صادر می‌شود و آژانس‌ها تنها در صورت داشتن این مجوز اجازه‌ی فعالیت در حوزه‌ی گردشگری را دارند.
 • مجوز بند الف توسط سازمان هواپیمایی کشوری صادر می‌شود و آژانس‌های هواپیمایی به منظور صدور بلیط هواپیما می‌بایست حتما این مجوز را داشته باشند.
 • آژانس‌ها جهت فروش بلیط قطار لازم است از راه آهن کشور و شرکت قطارهای مسافری ر‌جا، مجوز فروش قطار داشته باشند.

 

ده مورد از برترین آژانس‌های مسافرتی در ایران که مجری تورهای داخلی هستند:

 1. آژانس مسافرتی علی بابا، (دفتر مرکزی در تهران)
 2. آژانس مسافرتی علاالدین، (دفتر مرکزی در تهران)
 3. آژانس مسافرتی الی گشت، (دفتر مرکزی در تهران)
 4. آژانس مسافرتی ققنوس، (دفتر مرکزی در تهران)
 5. آژانس مسافرتی رسپینا، (دفتر مرکزی در مشهد)
 6. آژانس مسافرتی پرسپولیس گشت پارسه، (دفتر مرکزی در شیراز)
 7. آژانس مسافرتی نهال گشت، (دفتر مرکزی در کرج)
 8. آژانس مسافرتی مسیر سبز زندگی، (دفتر مرکزی در تهران)
 9. آژانس مسافرتی انوار راه توس، (دفتر مرکزی در مشهد)
 10. آژانس مسافرتی سفرهای رادینا، (دفتر مرکزی در یزد)
برترین آژانس مسافرتی در ایران

برترین آژانس‌های مسافرتی در ایران

ده مورد از برترین آژانس‌های مسافرتی در ایران که مجری تورهای خارجی هستند:

 1. آژانس مسافرتی سلام پرواز، (دفتر مرکزی در تهران )
 2. آژانس مسافرتی دراک، (دفتر مرکزی در شیراز)
 3. آژانس مسافرتی فطرس، (دفتر مرکزی در تهران)
 4. آژانس مسافرتی همیشه سفر، (دفتر مرکزی در تهران)
 5. آژانس مسافرتی الماس نشان، (دفتر مرکزی در تهران)
 6. آژانس مسافرتی الفبای سفر (دفتر مرکزی در تهران)
 7. آژانس مسافرتی آتالند، (دفتر مرکزی در تهران)
 8. آژانس مسافرتی آرشین پرواز، (دفتر مرکزی در تهران)
 9. آژانس مسافرتی ستاره ونک، (دفتر مرکزی در تهران)
 10. آژانس مسافرتی پرنده مهاجر، (دفتر مرکزی در تهران)

در آژانس‌های مسافرتی بالا که اسم‌شان ذکر شد، امکان دارد تورهای داخلی هم اجرا شود؛ اما مقصود ما کیفیت خوب اجرای تورهای خارجی آنهاست.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت