فرش ایرانی؛ 10 فروشگاه برتر فرش ایران در سال 1403

توسط | مرداد 13, 1400 | کسب و کار | 0 نظر

28 دقیقه

امروز می‌خواهیم در مورد یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین تولیدات کشورمان که در کل جهان شناخته شده است، با شما صحبت کنیم. آن محصول چیزی نیست جر فرش ایرانی که نمایانگر فرهنگ و هنر کشور عزیزمان است.

در کشور ما فرش یا قالی جزو کالاهای ضروری هر خانه و از اصلی‌ترین اسباب منزل به شمار می‌آید. فرش‌ها در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع، از برندهای مختلف و به دو صورت ماشینی و دستباف تولید می‌شوند تا نیاز افراد مختلف با سلیقه‌های متفاوت را برطرف نمایند.

در ایران هر کس متناسب با سلیقه و بودجه‌ای که دارد، حداقل یک فرش ایرانی درکف منزل خود انداخته و از آن استفاده می‌کند. چیزی که در خارج از کشور کمتر مرسوم است؛ چون آنها معمولا فرش را نه به عنوان یک زیر‌انداز بلکه به عنوان یک اثر هنری قاب کرده و به دیوار می‌آویزند. فرش ایرانی به قدری در جهان محبوب و مشهور است که اگر از برخی مردم در نقاط مختلف جهان در خصوص تولیدات ایران بپرسید، اولین چیزی که به ذهن‌شان رسیده و برایشان تداعی می‌شود، فرش ایرانی است. پس همان‌گونه که ذکر شد، فرش ایرانی از مهم‌ترین اقلام صادراتی ایران به شمار می‌آید.

امروز در این مقاله علاوه بر اینکه بیشتر با فرش ایرانی و دلیل محبوبیت آن در جهان آشنا می‌شوید، ده فروشگاه برتر فرش نیز به شما معرفی خواهد شد تا اگر روزی قصد خرید داشتید، بتوانید از این لیست ده موردی استفاده کنید.

مثل همیشه در ابتدا به ذکر مقدمه و توضیخاتی در خصوص عنوان مقاله می‌پردازیم و در پایان، لیست ده مورد خود را به شما ارائه می‌نماییم. پس با ما همراه باشید.

 

تاریخچه‌ی فرش‌بافی و قالی‌بافی در جهان

اگر بخواهیم به تاریخچه‌ی هنر نساجی و فرش‌بافی رجوع کنیم، متوجه می‌شویم که این قضیه به زمان‌های بسیار دور حتی به پیش از میلاد حضرت مسیح باز می‌گردد. در قرن هفتم پیش از میلاد، نشانه‌هایی از وجود فرش و قالی در اشعار شاعران آن زمان به چشم می‌خورد. البته فرش در آن دوران آن‌چنان ارزشمند بوده که تنها اشراف‌زادگان، بزرگان و پادشاهان از آن استفاده می‌نمودند. از طرفی در روایت‌های شعرا و نویسندگان این طور یافت شده که ایرانیان از فرش‌های نرم و لطیف برای نشستن خود استفاده می‌کردند؛ همان‌گونه که امروزه چنین است و تمام مردم ایران از فرش و قالی به عنوان نشیمنی راحت در خانه‌های خود بهره می‌برند.

بر اساس نظر کارشناسان فرش و شواهد تاریخی به دست آمده، مشخص شده که محل پیدایش نخستین فرش‌ها در طول تاریخ، کشورهای قاره‌ی آسیا همچون ایران، قفقازستان و ترکمنستان بوده است. به همین دلیل است که این کشورها به عنوان خاستگاه اولیه‌ی قالیبافی معرفی شده‌اند. البته لازم به ذکر است که در گذشته فرش‌بافی و قالیبافی در کشورهای زیادی همچون هند، مصر، چین، ترکیه، اسپانیا، پاکستان، قفقاز، ترکمنستان، افغانستان، رومانی و… رواج داشته اما در بین تمام این‌ها شهرت و محبوبیت فرش ایرانی از همه بیشتر است. فرش پازریک از ارزشمند‌ترین فرش‌های ایرانی است که به عنوان نخستین فرش بافته شده در جهان شهرت دارد.

فرش پازریک

فرش پازریک

 

چرا فرش ایرانی در جهان مشهور و محبوب است؟

آیا تا به حال پیش آمده که بازار فرش کرمان، یزد، تبریز، اصفهان و کاشان را از نزدیک دیده باشید اما مدهوش آن همه زیبایی و رنگ و نقش موجود در قالی‌ها نشده باشید؟ محال است. هر انسان زیبا‌دوست و هنر‌شناسی نمی‌تواند نسبت به آن همه هنر، زیبایی، اصالت و ظرافت بی توجه باشد و فرهنگ و تاریخ پشت هر کدام از آنها را نادیده بگیرد. بله، فرش‌های ایرانی که امروزه در طرح‌های سنتی و مدرن بافته و عرضه می‌شوند، هر کدام معانی و مفهوم عمیقی در پس خود دارند و می‌توانند نماد و نشانه‌ای از مذهب، آب و هوا، فرهنگ و تاریخ ایران باشند. همین امر کافیست تا این فرش‌های هنری و چشم‌نواز در سراسر دنیا چون الماسی بدرخشند و زبانزد مردم جهان باشند. از هنر فرش‌بافی در ایران به عنوان شناسنامه‌ی فرهنگی کشور یاد می‌گردد.

هنر فرش‌بافی در ایران

عوامل زیادی در شهرت و محبوبیت فرش‌های ایرانی در جهان نقش دارند اما اگر بخواهیم به مهم‌ترین آنها اشاره کنیم، باید از تنوع زیاد فرش ایرانی نام ببریم. فرش‌های تولید ایران نسبت به سایر فرش‌های تولیدی در جهان تنوع بیشتری دارند. این تنوع می‌تواند در طرح و رنگ و نقشه ی فرش باشد یا در تراکم، شانه، جنس الیاف، کاربرد و کیفیت.

می‌توان گفت کشور ما تنها کشوری در جهان است که توانسته فرش را با شانه و تراکم‌های مختلف تولید نماید و تنها کشوری است که به تکنولوژی تولید فرش 1500 شانه دست پیدا کرده است. نوع و جنس الیاف استفاده شده و مواد اولیه‌ی مرغوب در تولید فرش‌های ماشینی و دستباف ایران زبانزد همگان است و تنوع طرح‌های اصیل ایرانی همچون شاه عباسی، طرح‌های افشان، ترنج، بوته جقه و .. مردمان اروپا را از مشتریان پر و پا‌قرص فرش ایرانی ساخته است. جالب است بدانید در موزه‌ی وکتوریا آلبرت در انگلستان یکی از زیباترین قالی‌های ایرانی به نام قالی شیخ صفی نگهداری می‌شود.

قالی شیخ صفی

قالی شیخ صفی

از آنجا که هنر فرش‌بافی در ایران، سالانه ارز زیادی را به خود اختصاص می‌دهد، در اقتصاد کشورمان بسیار تاثیرگذار است؛ پس طبیعی است که تمام بافنده‌های ایرانی و کارخانجات تولید فرش ماشینی تمام هم و غمشان را بر تولید فرش‌های با‌کیفیت و عالی بگذارند تا این هنر گران‌بها همچنان در ایران تداوم داشته باشد. به عبارت دیگر تولید‌کنندگان فرش ایرانی همواره در تلا‌شند تا با خطاهای انسانی و کیفیت نا‌مرغوب مواد اولیه، این شهرت هزار ساله‌ی جهانی را خدشه‌دار نکنند.

ویژگی‌های فرش ایرانی

اگر به فرش‌های ایرانی که توسط بافنده‌های کشورمان بافته شده با دیدی عمیق و کارشناسانه بنگریم، در‌می‌یابیم که نقشه، طرح و رنگ موجود در هر فرش چیزی فراتر و والاتر از یک نقش تزئینی ساده است. مشخص است که بافنده در حین کار به روح نهفته در پس آن و باورها و اعتقادات نیاکان و گذشتگان نیز فکر می‌کرده است.

نقوش قالی

نقش‌های قالی را در سه دسته‌بندی جای می‌دهند:

 1. نقوش نباتی ( درختی، گیاهی و باغی)
 2. نقوش و مضامین جانوری
 3. نقوش انسانی

طرح‌های قالی

طرح‌های قالی می‌تواند شامل اینها باشد:

 • شاه عباسی
 • اسلیمی
 • واگیره‌ای
 • اقتباسی
 • آثار باستانی و بناهای اسلامی
 • بته جقه
 • افشان
 • درختی
 • شکارگاهی
 • ترکمن
 • گل فرنگ
 • خشتی
 • گلدانی
 • محرابی
 • ماهی درهم
 • محرمات
 • ایل و عشایر
 • هندسی
 • تلفیقی

منحصربفرد بودن

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، در بسیاری از استان‌ها و شهرستان‌های کشورمان هنر فرش باقی و قالبیافی وجود دارد. اما جالب است بدانید که فرش‌هایی که در شهرها یا شهرستان‌های مختلف ایران بافته می‌شود نیز با یکدیگر تفاوت‌ها و شباهت‌هایی دارند. مثلا اگر دو شهرستان مجزا را در نظر بگیرید، از آنجا که وضعیت فرهنگی این دو با هم متفاوت است، فرش‌های بافته شده در این دو شهرستان نیز با هم فرق می‌کند.

تفاوت در فرش‌ها و قالی‌ها می‌تواند در نقش و نگار، نخ، نوع پشم یا نوع بافت باشد. در هنر فرش‌بافی این مسئله جالب است که اگر دو نفر بافنده یک فرش را بافته باشند، یک کارشناس فرش خبره می‌تواند تشخیص بدهد که فرش بافته شده دو دست است. گویی هر بافنده هویت خودش را در فرش بافته شده وارد می‌کند.

تنوع

پیش‌تر برایتان گفتیم یکی از دلایلی که فرش ایرانی را از دیگر فرش‌های تولیدی در جهان متمایز می‌کند، تنوع آن است. دلیل دیگر استفاده از برترین، باکیفیت‌ترین و مرغوب‌ترین مواد اولیه است. اکثر فرش‌های ایرانی از الیاف طبیعی بدست آمده از حیوانات و گیاهان بافته می‌شوند مانند: پنبه، پشم، ابریشم، جوت و سیزال. مزیت الیاف طبیعی این است که نسبت به الیاف مصنوعی طول عمر و کارایی بیشتری دارد.

دیگر ویژگی‌های فرش ایرانی

از دیگر ویژگی‌های فرش ایرانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. از آنجا که فرش‌های ایرانی بیشتر از الیاف طبیعی بافته می‌شوند، لکه‌ها و آلودگی زود از روی سطحشان پاک شده و به راحتی قابل شستشو هستند و به دلیل همین الیاف طبیعی، کمترین حساسیت ممکن را ایجاد می‌کنند. این در حالی است که الیاف مصنوعی مانند آکریلیک، نایلون و ویسکوز، آلرژی و حساسیت را افزایش می‌دهند.
 2. با شستشوی مداوم و زیاد، طرح و نقش قالی‌ها کمرنگ یا محو نمی‌شود.
 3. الیاف اکثر فرش‌های ایرانی دستباف با استفاده از رنگ‌های طبیعی و با فرایند رنگرزی سنتی رنگ‌آمیزی می‌شوند. از محبوب‌ترین رنگ‌های فرش ایرانی می‌توان به لاکی یا قرمز اشاره کرد که گیاه روناس مهم‌ترین منبع طبیعی رنگ قرمز است.
 4. اگر روزی فرش ایرانی نیاز به تعمیر پیدا کند، به راحتی قابل رفو کردن است.

 

تفاوت فرش ماشینی و فرش دستباف

همان‌طور که می‌دانید تفاوت بین فرش‌های دستباف و ماشینی را کارشناسان فرش به خوبی متوجه می‌شوند اما مردم عادی کمتر از این تفاوت‌ها خبر دارند. به طور کلی درک ما این است که  فرش دستباف نسبت به ماشینی گران قیمت‌تر است چون آن را انسان بافته و زحمت زیادی برای تولیدش صرف شده است. این در حالی است که فرش ماشینی با صرف زمانی بسیار کمتر و توسط دستگاه و ماشین‌آلات کارخانه‌ای بافته می‌شود. به همین دلیل هم قیمت پایین‌تری نسبت به دستباف دارد. اما این تنها تفاوت بین فرش‌های ماشینی و دستباف نیست.

امروزه فرش‌های ماشینی‌ای تولید شده‌اند که شباهت بسیار زیادی به فرش دستباف دارند و تشخیص ماشینی بودن آن توسط مردم عادی کمی دشوار است. یک شعار تبلیغاتی جالب در این زمینه را سر در یک فروشگاه فرش در خیابان دیدم که نوشته بود این فرش دستباف نیست. این یعنی فرش‌های تولیدی ما شباهت زیادی به دستباف دارند آنها را اشتباه نگیرید.

در اینجا قصد داریم چند مورد دیگر از تفاوت‌های فرش ماشینی و دستباف را برایتان بازگو کنیم تا به شناخت بیشتری برسید:

1_ جنس مواد اولیه:

جنس مصالح و متریال به کار رفته در فرش‌های ماشینی با دستباف تفاوت دارد. در فرش‌های ماشینی معمولا از متریال مصنوعی همچون آکریلیک و ابریشم مصنوعی پلی‌استر استفاده می‌شود؛ اما در تولید فرش‌های دستباف از مواد طبیعی همچون: کرک، پشم، مرینوس و ابریشم طبیعی استفاده می‌کنند.

2_ تعداد رنگ:

تعداد رنگ در فرش‌های ماشینی و دستباف با هم متفاوت است. تعداد رنگ یک فاکتور مهم در بافت فرش است و با کیفیت فرش بافته شده رابطه‌ی مستقیم دارد. هر چه تعداد رنگ بیشتری در فرش استفاده شده باشد، آن فرش از کیفیت بالاتری برخوردار است. از آنجا که در تولید فرش‌های ماشینی فرش‌ها به صورت گره‌های رنگی بافته نمی‌گردد و طرح‌ها به صورت چاپی و تزریقی روی فرش اعمال می شود، تعداد رنگ‌های به کار رفته در فرش ماشینی از دستباف کمتر است.

به طور معمول در فر‌ش‌های ماشینی بین 8 تا 14 رنگ به کار می‌رود در حالی‌که در بافت فرش‌های دستباف بیش از 50 رنگ استفاده می‌شود.

3_ طرح و نگار:

فرش‌های ماشینی طرح و نگار‌های فرش دستباف را ندارد. نقش و نگارهایی که در تولید فرش دستباف استفاده می‌شود، توسط طراح‌های بنام و مشهوری طراحی شده و هر کدام دارای شناسنامه هستند. همان طراح رنگ‌بندی‌های کار را مشخص می‌کند و تمام  رنگ‌هایی که در آن استفاده می‌شود، به طور جداگانه و توسط رنگرز رنگ می‌‌گردد.

4_ کوبیده شدن و ثبات رنگ:

از آنجا که فرش‌های ماشینی نسبت به فرش‌های دستباف پرز کمتری دارند، پس از مدتی پا خوردن اصطلاحا کوبیده می‌شوند و آن نرمی و لطافت اولیه‌ی خود را از دست می‌دهند. رنگ فرش‌های ماشینی نیز با گذشت زمان کیفیت خود را از دست می‌دهد و دیگر آن درخشندگی و شفافیت روزهای اول را نخواهد داشت.

در فرش‌های دستباف اما این‌گونه نیست. فرش دستباف چون پرز بیشتری دارد و در تولید آن از پشم طبیعی استفاده شده است، پس از مدتی پا خوردن کوبیده نمی‌شود و با گذشت زمان همچنان لطافت و نرمی خود را حفظ می‌کند. از طرفی شفافیت و کیفیت رنگ آن نیز با مروز زمان کمتر نمی‌شود و  طی سالها همچنان زیبایی رنگ‌های خود را حفظ می‌کند. احتمالا شنیده‌اید که می‌گویند، فرش دستباف هر چقدر بیشتر پا بخورد، ارزش آن بیشتر است.

5_دوام و ماندگاری

فرش‌های ماشینی نسبت به فرش‌های دستباف دوام و ماندگاری کمتری دارند و معمولا طول عمر آنها بیست سال یا کمتر است اما فر‌ش‌های دستباف دوام بیشتری دارند.

در خرید فرش باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

دوستان خوبم به شما گفتیم که فرش‌های ایرانی تنوع طرح و رنگ زیادی دارند و همانطور که حدس می‌زنید جایی که تنوع زیاد باشد، انتخاب سخت خواهد شد. پس اگر قصد دارید برای منزل خود فرش بخرید، می‌بایست به یک سری نکات دقت کنید تا بتوانید بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید. ادامه‌ی مطلب را دنبال کنید. ما این نکات را به شما خواهیم گفت:

1_ طرح و رنگ:

رنگ فرش انتخابی را با رنگ سایر دکوراسیون منزلتان هماهنگ کنید. هارمونی و هماهنگی رنگ‌های دکور خانه بسیار مهم است. اگر می‌خواهید فرشی بخرید که تا سالیان سال دوستش داشته باشید، می‌توانید رنگ آن را از تناژ رنگی سایر وسایل منزل انتخاب کنید. اگر در این‌باره اطلاعات بیشتری می‌خواهید پیشنهاد می‌کنیم در مورد چرخه‌ی رنگ مطالعه کنید.

توجه داشته باشید که اگر طرح مبلمان یا پرده‌ی شما شلوغ است، فرشی با طرح ساده انتخاب کنید و برعکس.

2_ ابعاد و اندازه:

برای انتخاب فرش به ابعاد و اندازه‌ی آن نیز بایستی توجه نمود. اول باید اندازه‌ی دقیقی از متراژ خانه و هر قسمت از آن داشته باشید تا بر اساس آن و متناسب با آن اندازه‌ها، فرش‌های 6 متری، 9 متری، 12 متری یا ابعاد دیگر انتخاب کنید.

اگر کف پوش منزل شما سرامیکی است، برای بخش‌هایی از خانه می‌توانید فرش‌هایی کوچکتر از آن مقیاس بخرید تا نمای زیباتری داشته باشد. برای قسمت‌های کوچک یا غیر قرینه که فرش خور مستطیلی مناسبی ندارند، قالی‌های گرد یا بیضی می‌توانند انتخاب خوبی باشند.

3_ کاربرد:

هنگام خرید فرش باید به کاربرد آن نیز توجه نمود. به عنوان مثال: تابلو فرش‌ها، فرش‌های تزئینی و دکوری تنها برای آویختن یا نصب بر دیوار جهت زیباتر کردن دکوراسیون منزل استفاده می‌شوند. فرش‌های دیگر می‌توانند فرش اتاق کودک باشند یا فرش قسمت‌های مختلف خانه همچون: اتاق خواب، پذیرایی، راهروها، آشپزخانه و…

شما هم می‌توانید فرش همه‌ی قسمت‌های مختلف خانه را به صورت ست و یک شکل انتخاب کنید و هم اینکه در هر قسمت، فرش مخصوص به خودش را بیندازید. این قضیه کاملا سلیقه‌ایست.

4_ کیفیت:

هنگام خرید فرش به شانه، تراکم، تعداد گره، کارخانه‌ی تولید کننده، بافنده، شناسنامه‌ی فرش و پشت فرش هم توجه کنید. به طور کلی به کیفیت فرش انتخابی خود نگاهی دقیق داشته باشید.

5_ متناسب با شخص:

اگر قصد دارید برای اتاق کودکتان فرش بخرید، بهتر است فرش‌هایی با طرح ساده انتخاب کنید که زود هم تمیز بشوند. ضمنا چون کودکان روی این فرش‌ها بازی کرده، راه می‌روند و غذا می‌خورند، زود کثیف می شوند. بهتر است به جای رنگ روشن از زمینه‌های چرک تاب استفاده کنید و یا اینکه فرش اتاق آنها را زود به زود بشویید.

راستی یادتان باشد که فرش‌های نقش برجسته برای اتاق کودکان چندان مناسب نیستند چون ممکن است هنگام راه رفتن یا نشستن کودکان، کمی اذیت کننده باشند.

6_ لیز نباشد

فرشی انتخاب کنید که سر یا لیز نباشد خصوصا اگر کودک یا سالمند در خانه دارید. این گونه فرش‌ها ممکن است موجب لیز خوردن و یا شکستن دست و پای آنها بشود. اگر فرش را روی سرامیک می‌اندازید امکان سر خوردن آنها زیاد می‌شود. می‌توانید از ترمز فرش استفاده کنید یا فرش را با اسبابی که روی آن قرار می‌دهید سنگین کنید تا فیکس بماند و به راحتی جا به جا نشود.

7_ توجه به حساسیت‌

برخی فرش‌های ماشینی که با الیاف مصنوعی تولید می‌شوند، ممکن است برای برخی افراد حساسیت‌زا یا آلرژیک باشند. مخصوصا اگر سابقه‌ی آسم و آلرژی دارید، فرش‌های فانتزی و تزئینی مناسب شما نیستند؛ زیرا ذرات گرد و غبار هوا در این فرش‌ها جا خوش می‌کنند و این امر ممکن است موجب بروز حساسیت یا آلرژی در بعضی افراد بشود. مسلما فرش‌های دستباف انتخاب مناسب‌تری برای شما هستند.

8_ تراکم بالا، گره و استحکام بیشتر

از آنجا که فرش دستباف از فرش ماشینی گران قیمت‌تر است و شاید خرید آن برایتان کمی سخت باشد. پیشنهاد می‌کنیم فرش ماشینی‌ای را بخرید که تراکم بالا، گره و استحکام بیشتری داشته باشد؛ زیرا به دلیل همین ویژگی‌ها ذرات گرد و خاک هوا کمتر در آن جمع می‌شود.

9_ کیفیت پرزهای فرش

هنگام خرید، به کیفیت پرزهای فرش دقت کنید. پرز فرش باید درخشان، انعطاف‌پذیر و بادوام باشد. فرش‌هایی با پرز ضخیم دوام بیشتری دارند و تمیز کردنشان راحت‌تر است.

10_فروشگاهی معتبر

فرش را از فروشگاهی معتبر خرید کنید.

ده فروشگاه برتر فرش در ایران

1_ شهر فرش

شهر فرش

شهر فرش

احتمالا تبلیغ شهر فرش را در خیابان‌ها و تلویزیون به فور دیده‌اید. شهر فرش یکی از برترین و بهترین فروشگاه‌های فرش است که با دو شعبه در تهران، محبوبیت و شهرت خوبی در بین مردم پیدا کرده است.

محصولات مختلفی در این فروشگاه به فروش می‌رسد همچون: انواع گلیم و گبه، فرش دستباف، فرش کلاسیک، تابلو فرش، فرش مدرن و فرش کودک. این فرش‌ها از برندهای مختلفی همچون: کرامتیان، دیبا، قیطران، دستباف تبریز، دستباف کاشان، اعیان، بزرگمهر، عقیق و… ارائه می‌گردند.

شهر فرش، باشگاه مشتریان دارد که با کسب امتیازات خاص توسط مشتریان، مزایایی ویژه برایشان قائل می‌شود. تضمین 5 ساله‌ی فرش، قرعه کشی و اهدای جوایز، ارسال رایگان تا درب منزل و قابلیت تطبیق و هماهنگی عکس فرش با عکس دکوراسیون منزل از خدمات شهر فرش است. از زمان خرید فرش تا تحویل آن حدود 10 تا 20 روز طول می‌کشد.

 

2_ آقای فرش:

آقای فرش

آقای فرش

آقای فرش که نماینده‌ی فروش برند فرش فرهی می‌باشد، محصولات متنوعی همچون: انواع فرش‌های ماشینی و دستباف، تابلو فرش، صنایع دستی و تکه‌دوزی را به مشتریان عرضه می‌کند. 4 شعبه از فروشگاه‌های آقای فرش در تهران، کرج و مشهد فعالیت می‌کنند. شعار این فروشگاه خرید فرش با روزی 5000 تومان است. آقای فرش با ارائه‌ی تسهیلات و در نظر گرفتن امکاناتی خاص برای مشتریان سعی در جلب نظر و همراهی مشتریان خود دارد. از جمله‌ی این تسهیلات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خرید و فرش بدون پیش پرداخت با اقساط طولانی مدت 36 ماهه و بدون سود به قیمت نقد
 • ضمانت 2 ساله‌ی کالا، امکان بازگشت کالا تا 3 روز بعد از خرید، ارسال رایگان و مفروش کردن آن در منزل خریدار.

 

3_ فرش فرهی:

فرش فرهی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین برندهای تولید فرش ایرانی است که شعار “خلاقیت و نوآوری در تولید محصولات” را دارد.

این فروشگاه فعالیتش را از سال 1369 شروع نموده و اکنون دو تولیدی در کاشان دارد. یکی از دلایل تمایز فرش فرهی نسبت به سایر رقبا، استفاده از نخ 100 درصد پلی استر فیلامنت برای نخستین بار در تولید فرش است. به همین دلیل فرشی که از این برند می‌خرید، پرز نمی‌دهد، در برابر شستشو و سایش مقاوم است و ضدحساسیت می‌باشد.

محصولات این برند شامل: انواع فرش‌های مدرن و کلاسیک، تابلوفرش‌های ماشینی و فرش‌های سجاده‌ای هستند.

افتخارات

از افتخارات و جوایز فرش فرهی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تندیس برند محبوب فرش ایرانی در سال 94 و 96
 • تندیس قهرمان صنعت سال 94
 • تندیس کالای استاندارد و باکیفیت کارخانه‌ی فرش سپهر از طرف سازمان استاندارد
 • تندیس دوازدهمین جشنواره‌ی برترین شرکت‌های فناوری نانو
 • لوح تقدیر صادرکننده‌ی برگزیده ی سال 95

 

4_ فرش عظیم‌زاده

فرش عظیم‌زاده

فرش عظیم‌زاده

مالک برند فرش عظیم‌زاده که از مطرح‌ترین برندهای فرش دستباف ایران است، آقای احد عظیم‌زاده می‌باشد که خود را موفق‌ترین بیزینس‌من فرش دستباف در دنیا معرفی می‌کند. همین‌گونه هم هست و درست بودن این لقب را از نفوذ، اعتبار و شهرت این برند فرش در بازار می‌توان دریافت. فرش عظیم‌زاده پس از اینکه در سال 1380 موفق به دریافت تندیس طلایی کشور انگلستان شد، به عنوان بهترین تولیدکننده‌ی فرش دستباف ایرانی نیز معرفی شد. اختراع فرش گرد برای اولین بار از افتخارات فرش عظیم‌زاده است. این برند همچنین 5 سال متوالی صادر کننده‌ی نمونه‌ی کشوری در حوزه‌‌ی فرش بوده است.

انواع تولیدی‌های فرش این برند شامل: کلکسیون فرش‌های نفیس، کرک ابریشم، تمام ابریشم و تابلو فرش است. فرش عظیم‌زاده دارای دو شعبه می‌باشد. یک شعبه‌ی مرکزی در تهران و یک شعبه‌ی دیگر در سلمان‌شهر مازندران. محصولات این برند با یک سال گارانتی و خدمات پس از فروش عرضه می‌شوند.

 

5_ فرش دیبا

فرش دیبا

فرش دیبا

شرکت فرش اطلس دیبا یا همان برند دیبا از جمله برترین برندهای تولید فرش در ایران است که از سال 73 آغاز به کار نموده است. از جمله افتخارات این برند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از فرمولاسیون جدید جهت پیشگیری از سر‌خوردن فرش روی سطوح
 • اولین تولید کننده‌ی فرش ماشینی گل برجسته در ایران
 • استفاده از نخ ابریشم مصنوعی برای نخستین بار
 • تولید فرش‌های 1000 شانه‌ی برجسته برای اولین بار

محصولات این شرکت شامل دسته‌های: نوستالژی، کلاسیک، روشن و رنگین‌کمان هستند. نمایندگی‌های فرش دیبا را می‌توانید در برخی استان‌های کشور، پیدا کنید و اگر هم مایل باشید می‌توانید به صورت اینترنتی خرید نمایید.

 

6_فرش وزار

محصولات متنوع فروشگاه‌های فرش وزرا شامل انواع فرش‌های دستباف و ماشینی، فرش ابریشمی و تابلو فرش‌ها می‌‌باشند. می‌توانید آنها را به صورت حضوری از شعبه‌ی کرج خریداری کرده و یا از وب‌سایت این فروشگاه به صورت اینترنتی خریداری نمایید. فرش‌های وزرا در انواع طرح و رنگ و ابعاد به مشتریان عرضه می‌شوند.

 

7_مهد فرش

مهد فرش هایپرمارکتی موفق در زمینه‌ی فروش فرش است که با دو شعبه‌ی خود در تهران، محصولات متنوع و باکیفیتی را به مشتریان عرضه می‌کند. محصولات این فروشگاه از فرش‌های فانتزی، کلاسیک و ماشینی گرفته تا فرش‌های وارداتی از کشورهای هند، بلژیک، ترکیه و… با کیفیتی عالی قابل مشاهده و خریداری هستند. اگر مایل به دیدن طرح‌های بیشتری از این برند فرش هستید می‌توانید به سایت اینترنتی مهد فرش سری بزنید.

 

8_سرای ابریشم

سرای ابریشم

سرای ابریشم

بزرگ‌ترین بازار فرش ماشینی کشور که در بازار بزرگ تهران واقع است، سرای ابریشم نام دارد. محصولاتی همچون انواع فرش‌های دستباف، ماشینی، تابلو فرش ماشینی، موکت، پتو، روفرشی، پشتی و فرش کودک دراین فروشگاه بزرگ به مشتریان عرضه می‌شوند.

سرای ابریشم در کنار فروش این محصولات خدمات جالبی هم به مشتریان ارائه می‌نماید که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تعویض فرش دسته دوم با نو
 • سفارش تهیه‌ی تابلو فرش‌های ماشینی یا دستباف
 • رفوگری
 • خشک‌شویی در منزل
 • چرم دوزی
 • مشاوره و طراحی دکوراسیون منزل

سرای ابریشم علاوه بر این‌ها با جشنواره‌های مختلفی که برگزار می‌کند سعی در جذب مشتریان بیشتری به برند خود می‌نماید.

 

9_فرش قیطران

فرش قیطران

فرش قیطران

فروشگاه فرش قیطران، از جمله برترین فروشگاه‌های فرش در کشور است که سابقه‌ای 30 ساله در این زمینه دارد و انواع فرش‌‌های ماشینی را تولید می‌کند. سال 1392 بود که فرش قیطران به عنوان اولین تولیدکننده‌ی فرش ماشینی 1000 شانه به جهانیان معرفی شد. این برند در ادامه‌ی فعالیت خود در سال‌های بعد با تولید فرش 1200 شانه حرفه‌ای‌تر هم شد.

کسب استاندارد جهانی سلامت محصول (OEKO-TEX) در سال 95 از افتخارات این برند فرش است. فرش قیطران در سال 96 اولین تولید کننده‌ی فرش 1500 شانه در جهان شد.

افتخارت

سایر افتخارت و جوایز این برند شامل:

 • صادرات انواع فرش به بیش از 67 کشور جهان
 • کسب تندیس صادر کننده‌ی نمونه‌ی ملی در سال 97
 • دریافت تندیس واحد نمونه‌ی استاندارد سال 97 می باشد.

انواع فرش‌های 700 تا 1500 شانه در دو نوع ساده و گل برجسته از محصولات تولیدی این برند است. دو مرکز فروش فرش قیطران در تهران و کاشان واقع شده‌اند؛ اما برای کسانی که امکان خرید حضوری از این مراکز ندارند، امکان خرید اینترنتی فرش از طریق وبسایت نیز فراهم است.

 

10_ فرش ستاره کویر یزد

ستاره کویر یزد

ستاره کویر یزد

ستاره‌ی کویر یزد که در سال 1360 فعالیتش را شروع کرده نیز یکی از بهترین‌ها در لیست ده موردی ماست. این برند هم انواع فرش‌های ماشینی را تولید می‌کند و هم به تولید الیاف رنگی فرش همچون نخ آکریلیک و پلی‌پروپیلن مشغول است. انواع فرش و گلیم در طرح‌ها، رنگ‌ها و ابعاد مختلف و با شانه و تراکم‌های مختلف از محصولات تولیدی این برند هستند که در بازارهای داخلی و خارجی به مشتریان عرضه می‌شوند.

ابداع فرش دستباف‌گونه از افتخارات این برند است که به نام شاهکار کویر معروف است و اولین فرش 1000 شانه‌ی ده رنگ در جهان در سال 92  توسط این برند تولید شده است. ستاره‌ی کویر یزد نشان واندویل اهدایی از وزیر اقتصاد بلژیک، لیسانس درالون آلمان و گواهینامه‌ی مدیریت تضمین کیفیت دارد.

محصولات ستاره‌ی کویر یزد بر اساس نقش و طرحی که دارند در دسته‌بندی‌های مختلفی جای می‌گیرند. همچون: شهریار، شاه عباسی، کلکسیون نقش جهان، شهرزاد، هزار و یک شب، شاهسون، سوپر‌گلیم و …

این برند مطرح در 14 استان ایران نمایندگی فروش دارد و علاوه بر آن امکان خرید اینترنتی فرش‌های این برند فراهم است.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت