ثروتمندترین زنان ایرانی، زنانی که پولشان از پارو بالا می‌رود!

توسط | دی 5, 1400 | افراد موفق ایرانی, بیوگرافی افراد موفق, موفقیت | 0 نظر

11 دقیقه

قبلا در مقاله‌ی ثروتمند‌ترین زنان جهان، گفته بودیم که تعریف ثروت یعنی مجموع دارایی‌های مشهود و نا‌مشهود یک شخص یا شرکت، منهای بدهی‌های او.  برای سنجش میزان ثروت فرد از پول استفاده می‌کنیم؛ اما ثروت واقعی تنها به میزان درآمد و پول و دارایی‌های شخص اطلاق نمی‌شود؛ بلکه ثروت واقعی شامل زندگی هدفمند، امنیت مالی و سلامت جسم و روان می‌باشد. این بار و در این مقاله به سراغ ثروتمندترین زنان ایرانی رفته‌ایم تا با آنها آشنا شویم.

با توجه به تمام سختی‌ها، محدودیت‌ها و بعضا تبعیض‌هایی که بین دو جنس زن و مرد در جوامع وجود دارد، این زنان چگونه توانسته‌اند از دل سختی‌ها سربلند کرده و نامی جاودان از خود به یادگار گذارند. در این مقاله در‌می‌یابیم که این زنان چگونه رویاهایشان را دنبال کرده‌اند تا امروز توانسته‌اند به ثروت و امنیت مالی دست پیدا کنند.

البته آگاهی یافتن از میزان دقیق ثروت اشخاص کار آسانی نیست؛ با این حال ما آنچه از میزان ثروت این افراد در مجلات معتبر منتشر شده را بازگو می‌کنیم.

شما هم اگر ما‌یلید با این خانم‌های پر‌تلاش بیشتر آشنا شوید و از زندگی آنها بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنم این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

1_ فاطمه مقیمی

فاطمه مقیمی از  ثروتمندترین زنان ایرانی

فاطمه مقیمی

در صدر این لیست نام خانم فاطمه مقیمی، یکی ازبر‌ترین کار‌آفرینان کشور می‌درخشد. خانم مقیمی که در حوزه‌ی حمل‌و‌نقل فعالیت می‌کند، نه تنها میلیونر؛ بلکه یک میلیار‌در ایرانی است. او در سال 1337 در شهر رشت متولد و در سال 2012 به عنوان کار‌آفرین برتر جهان اسلام انتخاب شده است.

او در سال 1394 در انتخابات نمایندگان مجلس کاندید شده و با داشتن دو تابعیت ایران و کانادا به همراه خانواده‌اش در ایران زندگی می‌کند. ماشین او یک مزدای صورتی است و دوست دارد بیشتر از اینکه او را میلیار‌در خطاب کنند، ایشان را یک کار‌آفرین بنامند.

فاطمه مقیمی رئیس یک شرکت حمل‌و‌نقل بین‌المللی است. همچنین ریاست شورای بانوان بازرگان، اتاق بازرگانی تهران و فعالیت در انجمن زنان مدیر کار‌آفرین از سمت‌های دیگر‌یست که به آنها مشغول بوده است.

خانم مقیمی در گفتگویی بیان کردند که پس از اینکه نام ایشان در لیست ثروتمندترین زنان ایرانی قرار گرفته، تماس‌ها و ایمیل‌های زیادی از طرف مردم دریافت کرده‌‌اند که برای ازدواج، راه‌اندازی کسب و کار و یا پیاده سازی ایده‌هایشان از او کمک می‌خواستند. ایشان اگر چه همه‌ی تماس‌ها را پاسخگو بوده‌اند اما به هیچ کدام کمک مالی نکرده‌ و تنها با ارائه‌ی راه‌حل‌های فکری و ایده‌یابی در حد توان‌شان به مردم یاری رسانده‌اند.

 

2_ انوشه انصاری

انوشه انصاری از  ثروتمندترین زنان ایرانی

انوشه انصاری

خانم انوشه انصاری، متولد 21 شهریور سال 1345 در شهر مشهد است. او تا 18 سالگی در ایران زندگی می‌کرد و پس از آن به همراه خانواده به ایالت متحده آمریکا مهاجرت نمود.

انوشه برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه جرج میسون در دو رشته‌ی مهندسی الکترونیک و علوم کامپیوتر پذیرفته شد. پس از آن تحصیلاتش را در مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌ی مهندسی الکترونیک دانشگاه جرج واشنگتن ادامه داد.

انوشه انصاری از دوران کودکی و نوجوانی به فضا و سفرهای فضایی علاقه داشت و در این مورد رویاهای زیادی در سر می‌پروراند. رویاهای او ادامه داشت تا اینکه او و همسرش با فعالیت‌های اقتصادی و پروژه‌هایی که انجام داده بودند، ثروت زیادی کسب کردند و او توانست کم‌کم آرزوهای خود را محقق کرده و به فضا سفر کند.

انوشه انصاری اکنون یکی از ثروتمندترین زنان ایرانی – آمریکایی، نخستین زن گردشگر فضایی و یک کار‌آفرین است. او همچنین به همراه همسر و برادر همسرش در سال 2006 شرکت Prodea system را تاسیس نمود که تاکنون فعالیت می‌کند. فعالیت دیگر او اداره‌ی یک موسسه‌ی خیریه به نام “بنیاد اهورا” به کمک برادر همسرش است.

انوشه انصاری تاکنون افتخارات زیادی در زندگی‌اش به دست آورده؛ به عنوان مثال در سال 2000 به عنوان کار‌آفرین برتر از سوی مجله‌ی زن شاغل آمریکا انتخاب شده است. همچنین در سال 2015 به دلیل خدماتی که به جامعه‌ی فضایی داشته، جایزه ملی پیشگامان فضا در ایالات متحده آمریکا را دریافت نموده است.  مجله‌ی فور‌بز ثروت خالص انوشه انصاری را در سن 52 سالگی 91 میلیون دلار برآورد کرده است.

 

3_ سحر هاشمی

سحر هاشمی از ثروتمندترین زنان ایرانی

سحر هاشمی

سحر هاشمی، کار‌آفرین و یکی از ثروتمندترین زنان ایرانی در خارج کشور است که کافی‌شاپ‌های زنجیره‌ای ریپا‌بلیک در انگلیس را تاسیس نموده است. او و برادرش نخستین کافه بارهای به سبک آمریکایی را در انگلستان راه اندازی کرده‌اند که تعداد شعب این کافی شاپ‌ها در بریتانیا به 110 شعبه می‌رسد. سحر کسب و کار دیگری در سال 2005 راه اندازی نمود که تولید شیرینی‌های بدون قند با برند اسکینی کندی بود. ثروت سحر هاشمی هم اکنون بیش از 35 میلیون دلار است.

سحر هاشمی نویسنده‌ی چند کتاب پرفروش در حوزه‌ی کاری خودش است و در سال 2012 نیز عالی‌ترین رتبه‌ی امپراطوری بریتانیا را به دلیل خدما‌تش به اقتصاد کشور و کمک به خیریه‌ها دریافت نموده است.

 

4_ شهرزاد رفعتی

شهرزاد رفعتی از ثروتمندترین زنان ایرانی

شهرزاد رفعتی

او بنیان‌گذار و مدیرعامل BroadbandTV و از جوان‌ترین زنان موفق ایرانی خارج از کشور است. شهرزاد تا سال 2000 در کشور ایران زندگی می‌کرد و پس از آن به کانادا مهاجرت نمود. او سپس در دانشگاه بریتیش کلمبیا به تحصیل پرداخت و پس از آن شرکت چند رسانه‌ای و تلویزیونی BroadbandTV را تاسیس نمود. این موسسه هم‌اکنون بیش از سیصد میلیون کاربر دارد و در زمینه‌ی محتواهای ویدئویی فعال است. شهرزاد رفعتی یک بار به عنوان برترین زن کار‌آفرین کانادا نیز انتخاب شده است.

 

5_پریسا تبریز

پریسا تبریز از ثروتمندترین زنان ایرانی

پریسا تبریز

پریسا تبریز، یک چهره‌ی تاثیرگذار و یک شخصیت نام آشنا در زمینه‌ی فناوری اطلاعات می‌باشد. او به شاهزاده‌ی امنیت گو‌گل شهرت پیدا کرده است. پدر پریسا پزشکی ایرانی بوده و مادرش یک پرستار لهستانی است. پریسا تبریز، در سال 2007 در گو‌گل استخدام شد و پس از مدتی به یکی از برترین و بزرگ‌ترین کارکنان گو‌گل تبدیل گشت. او که در واقع یک مغز متفکر است، در این شرکت به کارهای هکری مشغول می‌باشد. البته هکر از نوع خوب که به آن هکر کلاه سفید می‌گویند. هکرهای خوب کسانی هستند که با هک کردن سیستم‌های امنیتی، نواقص و ایرادات آن را در‌می‌یابند.

 

6_رکسانا وزرا

رکسانا وزرا

رکسانا وزرا

رکسانا وزرا، یکی از جوان‌ترین و ثروتمند‌ترین زنان ایرانی خارج از کشور است. او مدیر استارت‌آپ‌های مایکروسافت در کشور فرانسه می‌باشد و به عنوان مدیر Satation F نیز شناخته می‌شود. او حتی یک بار برای بازگویی مشکلات استارتاپ‌ها، رئیس جمهور فرانسه را از نزدیک ملاقات کرده است.

رکسانا متولد سال 1985 در آمریکا‌ست و در رشته‌ی زبان فرانسوی و اقتصاد سیاسی تحصیل کرده است. او خیلی خوب فارسی حرف می‌زند و به ایرانی بودن خود افتخار می‌کند. رکسانا در وب‌سایت بیزینس اینسایدر، به عنوان ششمین زن موفق زیر 30 سال در حوزه‌ی تکنولوژی معرفی شده است.

 

7_سیما ضرغامی

سیما ضرغامی

سیما ضرغامی

سیما ضرغامی متولد سال 1961 است و مدیر شبکه‌های تلویزیونی و رئیس شرکت تلویزیون‌های کابلی نیکلودین می‌باشد. او از پدری ایرانی و مادری اسکاتلندی متولد شده و زاده‌ی خوزستان است. سیما و خانواده‌اش از ایران به کانادا رفتند و پس از مدتی هم به نیوجرسی آمریکا مهاجرت نمودند. او در سال 1980 برای تحصیل به دانشگاه ورمانت برلینگتون رفت اما تحصیلاتش را نیمه کاره رها کرد؛ البته بعدها از همان دانشگاه لیسانس افتخاری دریافت نمود. سیما ضرغامی از سال 2004 میلادی به عنوان رئیس شبکه‌ی نیکلودین و گروه خانواده و کودک شبکه ام‌تی‌وی فعالیت کرده و یکی از برترین مدیران ایرانی آمریکایی به شمار می‌رود. از دیگر افتخارات او این است که در سال 2006 به عنوان زن سال در بخش «زنان در ارتباطات کابلی” انتخاب شده است.

 

8_ثریا دارابی

ثریا دارابی

ثریا دارابی

ثریا دارابی یکی دیگر از زنان موفق ایرانی و یکی از ثروتمند‌ترین آنهاست که در شهریور سال 1362 به دنیا آمده است. او در دانشگاه جورج تاون، تاریخ هنر خوانده و از آنجا فارغ‌التحصیل شده است. ثریا  یکی از سه موسس وب‌سایت Foodspotting می‌باشد؛ یک استار‌تاپ اینترنتی در زمینه‌ی غذا که افراد می‌توانند در آن عکس غذاها و خوراکی‌های خوشمزه‌ی خود را به اشتراک بگذارند. ثریا و دوستانش در سال 2010 به طور رسمی دفتر کار فود اسپاتینگ را تاسیس کردند و در همان سال نشریه‌ی فست کمپانی، ثریا را به عنوان یکی از افراد خلاق برتر سال معرفی نمود. ثریا دارابی همچنین بنیان‌گذار موسسه زادی (Zady) می‌باشد که در زمینه‌ی مد و پوشاک فعالیت می‌کند.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت