میلیاردر‌های خودساخته و راه‌حل‌های عملی برای میلیاردر شدن

توسط | آبان 1, 1400 | بیوگرافی افراد موفق, موفقیت | 0 نظر

18 دقیقه

اگر بگوییم همه‌ی افراد دوست دارند ثروتمند باشند، حرف عجیبی نزده‌ایم. امروزه پول، حلال بسیاری از مشکلات است. بدون آن انسان قادر به زندگی نخواهد بود. در این بین به دست آوردن پول و ایجاد ثروت یک مهارت آموختنی است. برخی افراد این مهارت را بیشتر از دیگران داشته و بهتر از دیگران از آن استفاده می‌کنند. دقیقا همین‌جاست که تفاوت بین آدمها مشخص می‌شود. همین می‌شود که درآمد یک فروشنده ده برابر فروشنده‌ای دیگر از همان صنف می‌شود؛ درآمد یک مهندس از مهندس دیگر فزونی می‌یابد و حتی دو عضو یک خانواده که در یک شغل مشغول به کارند، درآمدهای متفاوتی خواهند داشت.

مهارت پو‌لسازی و خلق ثروت

بله همان‌طور که گفتیم مهارت پو‌لسازی و خلق ثروت، اکتسابی است و شما می‌توانید آن را یاد بگیرید.

اگر می‌خواهید درآمد بیشتری داشته باشید و جزو افراد ثروتمند جامعه به حساب آیید، شروع به یادگیری کرده و از آموختن راه و روش‌های جدید استقبال کنید. می‌پرسید چگونه؟ کتاب بخوانید، مشورت کنید، سرمایه گذاری کنید، از بازارهای مالی سر در بیاورید، کمی ریسک‌پذیر باشید، هوش یا شم اقتصادی خود را تقویت کنید، سوال بپرسید، با چشمانی تیز‌بین به دنبال ایده‌های جدید باشید، با افراد متخصص و کار‌بلد لینک‌سازی کنید. به دنبال ایجاد ارزش و راه‌حلی برای مشکلات باشید نه فقط به دنبال پول؛ آنگاه پول خودش به سراغ شما خواهد آمد.

“زندگی شروع به خوب شدن کرد، وقتی شروع کردم به کسب پول” – بالتازار گتی (Balthazar getty)

اگر شما هم جزو افراد دوستدار پول و ثروت‌آفرین هستید، حتما نام میلیارد‌رهای خودساخته به گوش‌تان خورده یا حداقل چند نفر از آنها را می‌شناسید. افرادی که با سرمایه‌گذاری روی خودشان و از صفر به ثروت رسیده‌اند. امروز می‌خواهیم در همین مورد با شما صحبت کنیم. اگر مایلید در این‌باره بیشتر بدانید، این مقاله را دنبال کنید که در پایان اطلاعات خوبی نصیبتان خواهد شد.

برای اینکه بدانیم میلیار‌در خودساخته کیست، در ابتدا باید با تعریف میلیار‌در آشنا شویم.

میلیار‌در کیست؟

میلیار‌در به کسی می‌گویند که ارزش خالص دارایی‌های او یک میلیارد یا بیشتر باشد. به عبارت دیگر اگر شما همه‌ی دارایی‌های‌تان را بفروشید و بدهی‌های خود را پرداخت کنید و بعد از اینها حداقل یک میلیارد در حساب بانکی‌تان باقی مانده باشد، شما یک میلیار‌در هستید.

میلیاردر‌ خودساخته کیست؟

میلیاردر‌ خودساخته کیست؟

میلیاردر‌ خودساخته کیست؟

میلیار‌در خودساخته فردی است که با سرمایه‌گذاری روی خود و تکیه بر توانایی‌هایش از صفر شروع کرده و به ثروت میلیاردی رسیده است.

افراد میلیار‌در با اعداد بزرگ سر و کار دارند و فهمیدن مقدار دارایی آنها کاری ساده نیست. آنها بسیار محتاطانه عمل می‌کنند و چندان مایل نیستند میزان دقیق ثروت خود را با دیگران به اشتراک بگذارند؛ با این حال آگاهی یافتن از راه و روش آنها برای رسیدن به موفقیت، ممکن است. برخی از میلیاردر‌ها رمز و راز رسیدن به موفقیت خود را با دیگران سهیم می‌شوند و از اینکه به دیگران کمک کرده و منبع الهامی برای آنها باشند، استقبال می‌کنند. ما در این مقاله در خصوص همین رمز و رازها با شما صحبت می‌کنیم. همراه ما باشید.

چگونه میلیارد خودساخته شویم؟

برای میلیار‌در شدن، یک نسخه‌ی از پیش تعیین شده وجود ندارد که ما آن را به شما بدهیم و شما با پیاده کردن آن به یک میلیار‌در خودساخته تبدیل شوید. این کار تلاش، هوشمندی، ذهنیت ثروت ساز، استفاده‌ی به موقع از فرصت‌ها، کمک گرفتن از دیگران و خیلی پیش نیازهای دیگر را می‌طلبد. ما سعی می‌کنیم این موارد را با شما در میان بگذاریم و برای شروع کار یاری‌تان کنیم. طی کردن بقیه‌ی مسیر به خودتان بستگی دارد. نکته‌های زیر را بخوانید تا ذهن‌تان در این خصوص آماده‌تر شود.

1_ باور مثبتی به پول و ثروت داشته باشید.

اگر می‌خواهید یک میلیار‌در شوید، باید ذهنیت خوب و مثبتی نسبت به پول داشته باشید. به عبارت دیگر باید پول را دوست داشته باشید و آن را لازمه‌ی یک زندگی شاد و پر از رفاه و آرامش بدانید. واقعا هم همین است؛ بدون پول شما نمی‌توانید به خیلی از آرزوها و اهداف خود دست یابید. بدون پول نمی‌توانید تحصیل کنید، سفر بروید، خانه‌ای داشته باشید که در پناه امنیتش زندگی کنید، غذایی برای خوردن پیدا کنید، ازدواج کنید و حتی خریدها‌ی کوچک روزمره‌ی خود را انجام دهید.

از اینکه پول را دوست داشته باشید، آن را بخواهید و به دنبال به دست آوردنش باشید نترسید. پول زیاد خواستن به معنای طمع‌کار بودن نیست.

باورهای منفی و غلط از پول و ثروت

متاسفانه در خصوص پول باورهای نادرست زیادی در جامعه‌ی ما وجود دارد. حتما شما هم این جملات را شنیده‌اید که برخی می‌گویند:

 • پول چرک کف دست است.
 • کسی که پولدار است حتما ثروتش را از راه نادرستی کسب کرده است.
 • آدم پولدار از حال فقیران خبر ندارد و آنها را درک نمی‌کند.
 • آدم پولدار در زندگی مشکل ندارد و حتی مریض نمی‌شود.
 • پول باعث خوشبختی نمی‌شود.
 • پول زیاد خواستن به معنای طمع زیاد است. پس به همینی که داری قانع باش.

اینها تماما باورهای منفی و غلطی است که از پول و ثروت در ذهن برخی افراد وجود دارد و همین باورها مانعی برای دست‌یابی به آرزوها و اهداف آنها می‌شود. وقتی پول را دوست ندارید، از آن متنفرید و آن را مایه‌ی بدبختی می‌دانید، چطور انتظار دارید پول به سمت شما بیاید و ثروتمند‌تان کند؟

وقتی چنین ذهنیت منفی و غلطی راجع به ثروت داشته باشید، نمی‌توانید به میلیار‌در شدن فکر کنید. پس قبل از هر چیز ذهنیت خود را تغییر دهید. خدای بزرگ دوست دارد ما بتوانیم از نعمت‌هایی که به ما بخشیده استفاده کنیم. این امر هم از طریق به دست آوردن پول و داشتن درآمد ممکن است. تلاش برای کسب روزی حلال و درآمد بیشتر در اسلام بسیار توصیه شده و این تفکرات منفی نباید مانعی برای این کار شود.

2_ به خودتان باور و اطمینان قلبی داشته باشید.

برای انجام دادن کارهای سخت و آسان باید به خودتان، توانایی‌ها و استعداد‌هایی که دارید باور داشته باشید. اگر شما خودتان را قبول ندارید، نباید انتظار داشته باشید که دیگران شما را باور کنند.

باور و اطمینانی که به خودتان دارید باید صد‌در‌صد و تمام و کمال باشد. خود را دوست بدارید، بزرگ‌ترین طرفدار و مشوق خود باشید. گاهی از خود انتقاد کنید و مشکلات‌تان را شناسایی و تحلیل کنید؛ اینها هیچ ایرادی ندارد اما بدانید که با وجود تمام مشکلاتی که دارید، باز هم به اندازه‌ی کافی خوب هستید. روی اعتماد به نفس و عزت نفس خود کار کنید. اگر می‌خواهید یک میلیار‌در شوید باید قبل از هر چیز خودتان را باور کنید و بدانید که با تلاش به هر چیزی که بخواهید می‌رسید. کافیست اراده کنید و راه بیفتید؛‌ آنگاه هر‌طور شده روشی برای انجام کار پیدا خواهید کرد. اگر به خود باور داشته باشید ناممکن‌ها برا‌یتان ممکن خواهد شد. به جمله‌ی “من می‌توانم” زیاد فکر کنید.

“اگر می‌خواهید در آفرینش زندگی رویایی‌تان کامروا باشید، باید باور کنید که توانایی و شایستگی دارید آن را بیافرینید.” (جک کنفیلد)

زندگی برای هیچ‌کس آسان نیست. اما که چه؟ باید پشتکار و از همه مهم‌تر اعتماد به نفس داشته باشیم. باید باور کنیم که هر یک برای انجام کاری استعداد داریم و آن کار باید انجام شود. (ماری کوری)

 

3_ کنترل ذهن خود را به دست بگیرید.

یک میلیاردر‌ خودساخته اجازه نمی‌دهد هر گونه اطلاعاتی وارد مغزش شود. او با فیلتر‌گذاری، ورودی‌های مغزش را کنترل می‌کند. پس شما هم مثل یک میلیاردر‌ خودساخته رفتار کنید. برای مغز سخت است که در لحظه بر روی دو یا چند چیز تمرکز کند؛ پس اطلاعات اضافه و بیهوده به مغز‌تان ندهید.

خوراکی که به مغز‌تان می‌دهید در موفقیت شما اثرگذار است؛ گاهی فیلمی که می‌بینید، اخباری که می‌شنوید، حرف‌هایی که با دیگران می‌زنید و چیزهایی که مشاهده می‌کنید تا چند روز فکر‌تان را درگیر می‌کنند. آن وقت دیگر نمی‌توانید به خوبی روی کارهای خود تمرکز کنید. پس کنترل ذهن خود را به دست گرفته و از ورود اطلاعات غیر‌مفید و بیهوده به ذهن‌تان که نقشی در زندگی شما ندارند، ممانعت به عمل آورید.

4_ بزرگ فکر کنید.

اگر می‌خواهید اتفاق‌های بزرگی برا‌یتان بیفتد، اگر می‌خواهید با اعداد و ارقام بزرگ سر و کار داشته باشید و انسان بزرگی شوید، باید بزرگ فکر کنید. مغز انسان توانایی‌های نا‌محدودی دارد که فقط یک چیز می‌تواند آن را محدود و کوچک کند: افکار کوچک.

برای تبدیل شدن به یک میلیاردر‌ خودساخته باید اندازه‌ی افکار و تصورات‌تان را بزرگ کنید. بزرگ بیندیشید تا شاهد اتفاق‌های بزرگ باشید.

لوئیس کارول، نویسنده کتاب آلیس در سرزمین عجایب می‌گوید: “وقتی آدم جرات خیال‌پردازی را داشته باشد، معجزه‌های زیادی رخ می‌دهند. مشکل این است که مردم، هیچ‌وقت، چیزهای غیرممکن را تصور نمی‌کنند.”

5_اهداف خود را به صورت روشن و واضح مشخص کنید.

اگر تنها بخواهید پولدار و ثروتمند شوید ولی هیچ برنامه‌ای برای رسیدن به آن نداشته باشید یا اهداف خود را به شکلی دقیق مشخص نکرده باشید، نمی‌توانید پولدار شوید. کمی در مورد هدف‌گذاری دقیق مطالعه کنید. هر خواسته‌ای نمی‌تواند یک هدف باشد. یک هدف خوب باید چند ویژگی مشخص داشته باشد:

 • روشن و واضح و مشخص باشد.
 • قابل دستیابی، قابل دسترسی، باورکردنی و ممکن باشد.
 • قابل اندازه گیری باشد.
 • واقع گرایانه و مبتنی بر واقعیت باشد.
 • زمان‌بندی شده باشد.

6_به خودتان تکیه کرده و خود را مسئول واقعی اعمال‌تان بدانید.

وقتی بپذیرید که تنها مسئول واقعی زندگی‌تان خودتان هستید، قبل از هر تصمیمی خوب فکر می‌کنید و سپس عمل می‌کنید. ضمنا نتایج تصمیمات‌تان را هم می‌پذیرید. اگر می‌خواهید یک میلیاردر‌ خودساخته شوید باید به صورت تمام و کمال، مسئولیت زندگی خود را به عهده بگیرید؛ آن‌گاه به فردی تبدیل می‌شوید که زندگی‌اش در کنترل خود او‌ست نه دیگران. به آدمی تبدیل می‌شوید که متعهد است و به خودش اعتماد دارد، بر همین اساس دیگران هم به او اعتماد می‌کنند.

7_ کاری را انجام دهید که آن را دوست دارید.

پیشنهاد می‌کنم در ابتدا به پول فکر نکنید بلکه به این فکر کنید که چه کاری را دوست دارید انجام دهید. این که علاقه و تمایل قلبی خود را بدانید خیلی مهم است. برای شناختن علاقه‌تان می‌توانید از این روش‌ها کمک بگیرید:

 • تست کردن کارهای مختلف و انجام آنها تا مشخص شدن کار مورد علاقه
 • انجام تست‌های شخصیت‌شناسی مثل تست MBTI
 • حضور در برنامه‌ها، کلاس‌ها و همایش‌های استعداد‌یابی
 • مطالعه در خصوص حوزه‌های مختلف
 • مشورت و مصاحبه با افراد مختلف در زمینه‌های کاری متفاوت

اگر می‌خواهید یک میلیاردر‌ خودساخته شوید، باید عاشق کارتان باشید. چون فقط این‌گونه است که از زندگی خود لذت می‌برید و حاضرید حتی روزی 14 ساعت خود را به آن کار مشغول کنید. وقتی عاشق کاری هستید، نتیجه‌ی آن کار خیلی بهتر از وقتی می‌شود که نسبت به شغل‌تان حس خوبی ندارید یا از آن متنفرید. اول به علاقه‌تان فکر کنید و به دنبال کاری بروید که دوستش دارید، سپس پول خودش به سراغ شما خواهد آمد به طرزی باورنکردنی.

“قدرت شگفت‌انگیز نیروهای خلاق و استعدادهای نهفته آدمی هنگامی آشکار می‌شود که نیازی حیاتی، توانایی‌های او را به فعالیت وا‌دارد و کشش آرزویی، سراپای وجود‌ش را به جنب و جوش درآورد.” (آبراهام لینکلن)

8_یادگیری را پیشه‌ی خود کنید.

در هر کجای زندگی که هستید، یادگیری را فراموش نکنید. یادگیری یک قدرت است و همچون یک مزیت رقابتی فعالیت دو فرد را از یکدیگر متمایز می‌کند. علم و دانش ایستا نیست و پویا است. هر لحظه دریچه‌های جدیدی از دانش به روی بشر باز می‌شود و او به علوم جدیدی دست پیدا می‌کند. تا وقتی که علم هست یادگیری هم هست. یادتان باشد یادگیری مخصوصا در حوزه‌ای که کار می‌کنید می‌تواند شما را از دیگران خیلی جلو بیندازد. یکی از مهمترین چیزهایی که باید در کسب و کار خود یاد بگیرید، یادگیری مهارت‌های اجتماعی و ایجاد روابط با دیگران است و بعد از آن مهارت‌های مالی.

اگر می‌خواهید به یک میلیاردر‌ خودساخته تبدیل شوید، پس یادگیری را به عنوان یک اصل اساسی در زندگی‌تان قرار دهید و از امتحان کردن راه‌های جدید و پیاده‌سازی روش‌های نو نترسید.

9_افرادی که در اطراف‌تان هستند را غربالگری کنید.

همه‌ی شما در زندگی خود با افراد زیادی سرو کار دارید. برخی از آنها از بستگان شما هستند برخی دوست شما یا همکار‌تان و برخی هم فقط یک آشنا.

برای رسیدن به قله‌ی موفقیت باید بتوانید آدم‌های اطراف خود را غربال کنید چون نمی‌توانید همه‌ی آنها را در کنار خود نگه داشته و در این مسیر با خود همراه سازید. ممکن است در اطراف‌تان افرادی باشند که به شما انرژی منفی می‌دهند، به توانایی‌هایتان ایمان ندارند، شما را دلسرد و ناامید می‌سازند، در بحران‌ها و مشکلات نه تنها کمکی نمی‌کنند بلکه پیش رویتان سنگ هم می‌اندازند، به شما حسادت می‌کنند و خواهان موفقیت‌تان نیستند. به نظرتان چه باید بکنید؟ آنها را از خود دور کنید تا راه‌تان هموار‌تر گردد. ممکن است در نهایت افراد کمی دور و بر‌تان باقی بمانند اما ایرادی ندارد چون دیگر مطمئن هستید که این افراد باقی مانده همان دوستان و یاران واقعی شما هستند.

10_واژه‌ی شکست را از ذهن‌تان خط بزنید.

واژه‌ی شکست را از ذهن‌تان خط بزنید.

واژه‌ی شکست را از ذهن‌تان خط بزنید.

کسی که می‌خواهد یک میلیاردر‌ خودساخته شود باید کلمه‌ی شکست را از دایره‌المعارف ذهنش حذف کند. برای آدم‌های موفق، شکست به معنی تسلیم شدن نیست.

به شکست نه به عنوان ناکامی بلکه به عنوان پلی برای پیروزی نگاه کنید. به عنوان راهی که به موفقیت نرسیده نگاه کنید و مسیر‌تان را تغییر دهید. اگر خسته شدید استراحت کنید اما جا نزنید.

11_ کیفیت بالا را در کارتان حفظ کنید.

برای تبدیل شدن به یک میلیاردر‌ خودساخته باید به کیفیت خدمات و محصو‌لاتی که ارائه می‌دهید بسیار دقت کنید. محصول با‌کیفیت بازار خود را پیدا خواهد کرد و حتی نیاز به هزینه‌های گزاف برای تبلیغات نخواهد داشت زیرا از طریق بازاریابی دهان به دهان مشتریان دیگر را خبر می‌کند. همیشه سعی کنید بیشتر از پولی که دریافت می‌کنید خدمات ارائه دهید آن‌گاه در ذهن مشتری‌ها ماندگار خواهید شد و بازار خود را به دست خواهید گرفت. کیفیت را به کمیت ترجیح دهید؛ فروش ده محصول با‌کیفیت به مشتری بهتر از صد محصول بی‌کیفیت است.

12_ به روز باشید.

قبلا هم برا‌یتان گفته بودیم که اگر می‌خواهید در دریای مو‌اج پیشرفت فناوری و تکنولوژی گیر نکنید، با یادگیری مهارت‌های جدید و به‌روز، خود را مجهز کنید. در هر رشته و زمینه‌ای که کار می‌کنید مسلما مهارت‌ها، فنون و تکنیک‌های جدیدی وجود دارد که با یادگیری و پیاده‌سازی آنها می‌توانید به مشتریان بیشتری پاسخگویی داشته باشید. از امتحان کردن راه‌های جدید نترسید. آموزش ببینید و خود را به‌روز نگه دارید.

فروش در بستر اینترنت را فراموش نکنید. اگر تا‌کنون هم این کار را نکرده‌اید در اسرع وقت کسب و کار خود را وارد فضای آنلاین کنید چون از این طریق با طیف گسترده‌ای از مشتریان رو به رو خواهید بود. دیگر اینکه متناسب با نیازهای روز حرکت کنید. در هر برهه‌ای از زمان، مشتریان نیازها و خواسته‌های متفاوتی خواهند داشت. با درک درست و شناخت بهتر این نیازها، دقیق‌تر می‌توانید به آنها پاسخ دهید.

حرف آخر:

همانطور که اشاره کردیم، تبدیل شدن به یک میلیاردر‌ خودساخته کار آسانی نیست. این کار علاوه بر تلاش و کوشش، پیش نیازهای دیگری هم می‌خواهد که آنها را برایتان برشمردیم. پس از گفتن این مطالب، می‌خواهیم یک رمز جادوئی را با شما در میان بگذاریم و آن این است:

اگر می‌خواهید در زندگی پول فراوانی به دست آورید، ثروتمند شوید، میلیار‌در خودساخته شوید یا هر چیزی شبیه به اینها، از همان ابتدای امر به پول فکر نکنید. بلکه اول به این فکر کنید که چگونه می‌توانید به مردم کمک کنید؟ چگونه می‌توانید خدمتی به آنها ارائه دهید تا بهتر و راحت‌تر زندگی کنند؟ برای چه مشکلی می‌توانید راه‌حل پیدا کنید؟ چه باری را می‌توانید از روی دوش جامعه بردارید؟ اگر به اینها فکر کنید، ایده‌های بی‌نظیری به ذهن‌تان خطور خواهد کرد که در پس تمام اینها پول نهفته است. من این جمله را بارها شنیده‌ام که می‌گویند: “اگر فقط و فقط به دنبال پول باشی، پول از تو فرار می‌کند.” پس تلاش کن که ارزشی بیافرینی، چیزی نو خلق کنی یا تاثیرگذار باشی؛ آن‌گاه پول خودش دوان دو‌ان به سمت تو می‌آید.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت