عزت نفس، اعتماد به نفس و راه‌‌های تقویت آن

توسط | تیر 29, 1399 | موفقیت | 0 نظر

10 دقیقه

یکی از مواردی که برای موفقیت در کسب و کار بسیار مهم است، داشتن عزت نفس است. عزت نفس، یعنی قلباً باور داشته باشید که شما و سایر مخلوقات پروردگار، ارزشمند هستید. این باور زیبا به طور مستقیم در بهبود زندگی و روابط شما تاثیر می‌گذارد. عزت نفس، یک حس کاملاً درونی ست و همه‌ی انسان‌ها آن را دارند؛ فقط باید به آن اجازه‌ی شکوفا شدن به آن را بدهند.

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس، یعنی باور داشتن خود برای انجام کاری تا استاندارد قابل قبول آن کار! می‌شود گفت اعتماد به نفس، نمود ظاهری عزت نفس است که آن را می‌توانید با تمرین و آموزش به دست بیاورید، البته استثناهایی هم وجود دارد! شخص می‌تواند اعتماد به نفس داشته باشد، اما احساس ارزشمندی نکند، یعنی عزت نفس نداشته باشد؛ به عنوان مثال: شخصی سخنران خیلی خوبی ست، اما خودش را سخنران خوبی نمی‌داند یا مثلاً همه می‌گویند فلان شخص چهره‌ی زیبایی دارد، اما خود آن شخص اصلاً به این گفته باور ندارد. نمی‌شود گفت که عزت نفس مهم‌تر است یا اعتماد به نفس، اما می‌توانیم بگوییم که عزت نفس فونداسیون ساختمان موفقیت شماست و داشتن هر دوی آن‌ها لازم و حیاتی است!

چرا اعتماد به نفس و عزت نفس بعضی از ما پایین است؟

 1. وقتی بچه بوده‌ایم، والدین، معلمان و اطرافیان ما به جای اینکه به ما بازخورد خوب بدهند، دائماً از ما انتقاد کرده‌اند.
 2. مسخره شدن توسط اطرافیان یا دوستان.
 3. خانواده و دوستان ما انسان‌هایی بوده‌اند که عزت نفس نداشته‌اند و ما هم تحت تاثیر آن‌ها قرار گرفته‌ایم.
 4. آموزشی در این مورد که چطور و در کجا، چه رفتاری را نشان دهیم نداشته‌ایم.
 5. گوشه‌ای از این مشکل هم برمی‌گردد به فرهنگ ما که یا کلاً اعتماد به نفس نداریم و خودمان را بی ارزش می‌دانیم و یا حتی مثل بعضی‌ها اعتماد به نفس کاذب داریم، علت آن هم برمی‌گردد به حملات زیادی که در طول تاریخ به کشور ما شده است؛ مثل حمله‌ی مغول‌ها و خفقان سیاسی در زمان حکومت‌های مختلف، که همیشه باعث سرکوب مردم شده است.
 6. تعارفات ما ایرانی‌ها باعث می‌شود تا در رودربایستی بمانیم و کارهایی که علاقه یا وقت انجام آن‌ها را نداریم، قبول کنیم؛ یعنی مهارت نه گفتن نداریم.

اگر عزت نفس پایینی داشته باشیم چه می‌شود؟

 • خودمان را لایق نعمت‌های الهی مثل ثروت و سلامتی نمی‌دانیم.
 • به این خاطر که نمی‌توانیم نه بگوییم، خیلی جا ها به دردسر می‌افتیم.
 • نمی‌توانیم از افراد درخواست کنیم که کاری را برای ما انجام بدهند و به این شکل، موقعیت‌های زیادی را از دست می‌دهیم.
 • زندگیمان پر از احساس سرخوردگی و پوچی می‌شود.
 • نمی‌توانیم هیچ سعادتی را از خدا طلب کنیم.
 • هیچ موفقیت بزرگی به دست نمی‌آوریم.
 • در کسب و کارمان موفق نمی‌شویم.

باید این را بدانید که خیلی از افراد، با مشکل کمبود عزت نفس مواجه هستند؛ فقط شدت این کمبود در افراد با هم تفاوت دارد، چون هیچ کدام از ما در شرایط ایزوله بزرگ نشده‌ایم، پس حتی اگر فکر می‌کنید که عزت نفس بالایی دارید، باز هم باید تمریناتی را انجام بدهید.

قطعاً این را می دانید که ما جانشین خدا روی زمین هستیم و خدا از روح خودش در ما دمیده است، پس نباید عزت نفس پایینی داشته باشیم. مهم نیست چهره شما چه شکلی است؟ لهجه و طرز حرف زدنتان مال کجاست؟ چه لباس‌هایی می‌پوشید؟ کجا زندگی می‌کنید؟ کجا به دنیا آمده‌اید؟ چقدر سواد دارید؟ چه خصوصیات اخلاقی دارید و … . شما همین شکلی که هستید خیلی خیلی با ارزشید!

عزت نفس پایین

تمرین اعتماد به نفس

یک فهرست از ویژگی‌ها، مهارت‌ها و موفقیت‌های خود، حتی در سطح پایین و کوچک را بنویسید. سعی کنید خیلی کامل، خوش خط و تمیز باشد. هر روز به آن‌ها نگاه کنید و بابت تک تک آن ویژگی‌ها و مهارت‌ها از خدا تشکر کنید.

اگر اشتباه کردید، خودتان را سرزنش نکنید؛ بلکه فقط سعی کنید از آن درس بگیرید. اگر از آن درس بگیرید، تبدیل به موفقیت و اهرمی برای پیشرفت شما می‌شود. اولین ایستگاه موفقیت انسان، خودباوری و عزت نفس است.

اگر عزت نفس داشته باشید، نیازی نیست نقطه ضعف‌هایتان را برطرف کنید؛ بلکه همان چیزهایی که به ظاهر نقطه ضعف محسوب می‌شوند، می‌توانند به نقطه‌ی قوت تبدیل بشوند و شما را به سمت موفقیت هدایت کنند؛ مثلاً « نیک ووییچیچ » گران‌ترین سخنران انگیزشی دنیا، بدون دست و پا به دنیا آمد. در سن نوجوانی به خاطر شرایط جسمی خودش همیشه افسرده بود و حتی چند بار سعی کرد خودکشی کند، اما وقتی که شرایطش را پذیرفت و فهمید که او هم مثل بقیه‌ی انسان ها ارزشمند است، پشت سر هم موفقیت‌های بزرگ به دست آورد و الهام‌بخش میلیون‌ها انسان در سراسر دنیا شد. نیک می‌تواند کارهایی را بدون دست و پا انجام بدهد که خیلی از آدم های عادی حتی سعی هم نمی‌کنند که آن‌ها را انجام بدهند، مثل غواصی، موج سواری، اسکی، رانندگی و … .

« نیکی میناژ » یکی از موفق‌ترین رپرهای دنیا، به خاطر زود عصبانی شدن و بد دهن بودن، بارها از شغل‌های مختلف اخراج شد، اما حالا در شعرهایش از فحش و کلمات ناجور استفاده می‌کند و در عین حال، میلیون‌ها نسخه از آلبوم هایش را می‌فروشد. نمی‌گوییم که او الگوی خوبیست، اما این موضوع نشان می‌دهد که برای هیچ آدم با عزت نفس و خودباوری، موفقیت غیر ممکن نیست!

مهم نیست که از لحاظ جسمی، خانوادگی، جامعه، محل زندگی و… در چه شرایطی هستید؛ فقط کافی است خودتان را دوست داشته باشید و به خودتان باور داشته باشید تا موفق شوید.

یک دفتر زیبا بردارید و یک خودکار که دوست دارید، بخرید. اسم آن دفتر را « دفترچه ثبت موفقیت‌ها و زیبایی‌های زندگی من » بگذارید و هر روز موفقیت‌هایتان را در داخل آن دفتر بنویسید، حتی موفقیت‌های خیلی کوچک! این تمرین باعث می‌شود بیشتر به خودتان باور داشته باشید.

رشته‌هایی که در آن‌ها مهارت دارید را پیدا کنید، حالا این رشته می‌تواند آشپزی، خوانندگی، توانایی ذهنی، ورزش، نویسندگی یا تولید محتوا، ساخت و تولید و … باشد. همه‌ی ما با انجام دادن کارهایی که در آن‌ها مهارت کافی را داریم، احساس ارزشمندی و قبراقی می‌کنیم.

از افرادی که رفتار یا حرف‌هایشان به شما انرژی منفی می‌دهند، دوری کنید یا سعی کنید حداقل به آن‌ها بفهمانید که انرژی منفی آن‌ها باعث از دست دادن عزت نفس شما می‌شود، چون حمایت و تشویق اطرافیان در بهبود عزت نفس ما نقش مهمی دارد.

دکتر ویلیامز میگوید : « با خودتان مهربان باشید؛ این یعنی در زمان‌هایی که احساس می‌کنید، رفتارهای خود منتقدانه در پیش گرفته‌اید، با خودتان مهربان و ملایم باشید. به این فکر کنید که در چنین موقعیتی با دوستانتان چگونه رفتار می‌کردید، چون ما اغلب به دیگران توصیه‌های بسیار بهتری می‌کنیم تا به خودمان.»

نه گفتن را بلد شوید! افرادی که عزت نفس پایینی دارند، همیشه مجبور می‌شوند که در جواب خواسته‌های دیگران « بله » بگویند. خطرات تکرار این اجبار باعث می‌شود تا شما، به فردی رنجور،افسرده،خشمگین و بی میل نسبت به انجام هر کاری تبدیل شوید.

مثبت اندیش باشید! سعی کنید همیشه به نقاط قوت و توانایی‌های خودتان فکر کنید. وقتی که شما به شکست‌ها و نقاط ضعفتان فکر کنید، دچار اضطراب، تردید، دودلی و در نهایت اعتماد به نفس پایینی می‌شوید، که تاثیر بسیار زیادی در روابط اجتماعی، شخصی و کاری شما دارد. شما هیچ انسان موفقی را نمی‌بینید که به خودش اعتماد نداشته باشد و در کاری که می‌خواهد انجام بدهد، دچار شک و دودلی شود.

توقعات خودتان را از سطح توانایی‌هایتان پایین بیاورید، زیرا همیشه عالی بودن غیر ممکن است! افرادی که می‌خواهند همیشه و در همه‌ی کارها اول باشند و یا بهترین شوند، هیچگاه موفق نخواهند شد.

داشتن عزت نفس برای سخنرانی کردن در جاهای بزرگ، اظهار نظر در جمع، پرداختن به ایده‌های جدید، راه اندازی یک کسب و کار خلاقانه و هزاران هزار اعمال کوچک و بزرگی که همگی نیاز به اعتماد به نفس دارند، سخت نیست؛ فقط باید برای به دست آوردنش تلاش کنید. هیچ انسان با عزت نفسی از ابتدا با عزت نفس نبوده است، هرکسی به شکلی در زندگی برای به دست آوردن آن تلاش کرده، شکست خورده، مورد تمسخر قرار گرفته و زمین گیر شده، اما باز خودش را دست کم نگرفته و از جا بلند شده است. این می‌تواند راز داشتن عزت نفس خیلی از آدم‌ها باشد.

دانلود PDF عزت نفس، اعتماد به نفس و راه‌‌های تقویت آن

دانلود پاورپوینت عزت نفس، اعتماد به نفس و راه‌‌های تقویت آن

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت