13 دقیقه

در مقاله های مرتبط با زندگینامه ای انسان موفق خارج از کشور به مقوله مهاجرت به منظور زندگی بهتر، به کار گیری استعداد و توانایی ها و در نهایت موفقیت، پرداختیم اما تا به حال راجع به به سختی ها و دشواری هایی که شما بعد از مهاجرت باید متحمل شوید، صحبت نکرده ایم. در واقع روانشناسان معتقدند که ۳ اتفاق بزرگ ترین ضربه روحی را با انسان وارد می کند : طلاق، مرگ عزیز و مهاجرت.

دلتنگ شدن برای عزیزان، عدم تسلط بر زبان رسمی آن کشور، بعضاً تحمل توهین های نژاد پرستانه، شرایط سخت زندگی و مالی و… که همواره برای پناهندگان وجود داشته است اما تحمل این همه سختی در ازای موفقیت، ارزشش را دارد.

نمی دانم تا به حال کلیپ های اینستاگرامی از زندگی لاکچری و کلکسیون خودرو های لوکس مانی خوشبین تماشا کرده آید یا خیر. این کارآفرین برتر و سطح اول جهان که پس از تحمل مشقت های بسیار و شکست های غم انگیز، حال به درجه ای رسیده است که ویدیوی زندگی لاکچری اش به وفور در حال انتشار است. فردی که در روز های ناخوش زندگی، همانند نام خانوادگی اش همواره خوشبین بوده است.

مروری زندگینامه و داستان موفقیت مانی خوشبین

داستان مانی خوشبین از آنجایی آغاز می شود که وی به همراه خانواده اش تصمیم به مهاجرت به آمریکا را گرفتند. مانی خوشبین ۱۴ ساله به همراه خانواده اش که اقامت رسمی و قانونی نداشتند با پناهندگی در آمریکا شرایط سختی را برای شروع زندگی دوباره متحمل شدند.  آن ها پول کافی برای اجاره و کرایه خانه را نداشتند و چند ماه در خودروی استیشن زیست می کردند. شخص مانی خوشبین در این باره گفته است :«بیچارگی و بدبختی قدرتمند ترین انگیزه من بود. من می دیدم خانواده‌ ام رو که چقدر غرق مشکلات مالی هستند و من مجبور بودم موفق بشم تا بتونم اون ها رو از شر این مشکلات نجات بدهم. وقتی انگیزه نداشتم فیلم‌ های انگیزشی مثل راکی می دیدم و هر روز ورزش می کردم. نمی دونستم قراره این ورزش یا این انگیزه دقیقا برام چیکار کنه اما می دونستم این کاری هست که افراد موفق انجام میدن و من هم باید انجام بدم، برای همین هیچ وقت دست از تلاش برای پیدا کردن فرصت‌ های بهتر برنداشتم و حتی هنوز هم همین کارو می کنم با اینکه به موفقیت نسبی رسیدم اما هنوز برای بهتر شدن، پیشرفت و موفقیت‌ های بیشتر دارم تلاش می کنم.»

مانی خوشبین در ابتدا و زمانی که وارد آمریکا شد با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می کرد که اصلی ترین آن ها زبان انگلیسی بود. خوشبین نمی توانست به زبان انگلیسی صحبت کند و همین مسئله سبب شده بود تا نتواند به درستی با دیگران ارتباط برقرار کند. او به دلیل این اینکه اهل خاورمیانه و ایران بود، بعضاً مورد آزار و اذیت های نژاد پرستان قرار گیرد اما او به آینده ای روشن امید وار بود و این مشکلات باعث نشد تا او کم بیاورد چون او به یک دلیل از ایران به آمریکا مهاجرت کرده بود که آن هم زندگی بهتر تلقی می شد.

مانی ۱۴ ساله که در مدارس آمریکا به درس و تحصیل می پرداخت، دست به شروع کاری زد تا بتواند از این طریق به کسب درآمد بپردازد و به نوعی با پرداخت هزینه های گوناگون خود، گلیمش را از آب بیرون بکشد.

وی در پشت خانه شان به فروش کالا های دست دوم می پرداخت و درآمد خود را پس انداز می نمود. او علاقه خاصی به پس انداز کردن پول هایش داشت و سنت به سنت درآمد خود را پس انداز می کرد. شاید یکی از دلایل موفقیت های مانی خوشبین تفکر اقتصادی و آینده نگری او باشد. همین پس انداز های او سبب شد تا این پول در ادامه مسیر موفقیتش بسیار کمک کننده باشد.

مانی پس از تجاربی که از اولین شغل خود به دست آورد، در سن ۱۶ سالگی موفق شد تا تجربه اولین شغل رسمی اش را نیز بچشد. وی در فروشگاه های زنجیره ای Kmart مسئول خدمات و محوطه پارکینگ بود و به جمع آوری سبد‌ های خرید دیگران می‌ پرداخت. او برای این کار ساعتی ۳ دلار و ۱۵ سنت حقوق دریافت می‌کرد که با توجه به خصوصیات رفتاری و اخلاقی او در این زمینه همه این حقوق را پس انداز نمود.

این پسر ۱۶ ساله به خوبی ثابت کرد که حتی می توان به عنوان یک کارگر ساده نیز موفق بود. وی در طول یک سال، چهار مرتبه به عنوان کارمند نمونه شناخته شد و به بهترین نحو ممکن شایستگی های خود را به همگان ثابت کرد. موفقیت های وی سبب شد تا  در همان سال اول فعالیت در فروشگاه کی مارکت به عنوان دستیار معاون فروش انتخاب شد و بعد ها به عنوان معاون فروش کالا های ورزشی منصوب شد.

مانی خوشبین یک فرد بلند پرواز بود و همواره راه ها پیشرفت و ترقی در همه زمینه‌ های مختلف را جستجو می کرد. این بلند پروازی او و تلاش برای رسیدن به آرزو با کار در کی مارکت در تناقض کامل بود بنابراین خوشبین شغل خود را در کی مارکت رها کرده  و به یک شرکت بازاریابی چند سطحی که کار او فروش خانه به خانه بسته‌های آجیل و شکلات بود پیوست و در آنجا راه خود را ادامه داد. انسانی های تلاشگر و هدفمند در هر شغلی، در هر جایی و در شرایطی، نبوغ و استعداد خود را به رخ می کشد و خود را ثابت می نماید. قطعا مانی خوشبین نیز این خصوصیات را دارا بود چرا که او در دو ماه اول که در این شرکت مشغول بود، به عنوان پر درآمد ترین بازاریاب شناخته شد و همین امر باعث شد تا او بتواند از این راه به درآمد بسیار خوبی دست پیدا کند.

مانی خوشبین به معنای واقعی کلمه یک اعجوبه تمام عیار بود چرا که در ۱۸ سالگی، درستی که اغلب افراد تازه آغاز به کار می کنند، او اولین کسب و کار شخصی خود را راه اندازی کرد.

وی یک روز به فکر حساب و کتاب درباره آجیل‌ ها و شکلات‌ هایی افتاد که با بازاریابی آن ها را به فروش می رساند. مانی خوشبین با یک حساب سر انگشتی متوجه میزان سود خالص آن ها شد و به همین دلیل در سال آخر دبیرستان تصمیم گرفت تا کسب و کاری موفق را برای خود راه اندازی نماید. این کسب و کار با خرید آجیل و خشکبار، بسته بندی آن ها و سپس فروش شان به وجود آمد.

او برای گسترش و بهبود کسب و کار خود ابتدا به اجارهٔ دفتری کوچک پرداخت. وی توانست جعبه‌ های آجیل و خشکبار و بسته بندی آن ها را خریداری و سپس با آرم و علائم شرکت خود به فروش برساند.  او این محصولات را اغلب به موسسه‌ ها، خرده فروشی‌ ها و همچنین نمایشگاه‌ های ماشین می‌ فروخت اما بعد از گذشت مدتی، به دلیل نداشتن وسایل و امکانات استاندارد و بهداشتی بسته بندی، هشداری از طریق دپارتمان سلامت آمریکا دریافت کرد که موجب شد خوشبین کسب و کار مستقل و دوست داشتنی خود را کنار بگذارد.

پس از پایان تلخ کسب و کار مانی خوشبین، وی تقریبا ناامید شده بود و انگیزه ای برای ادامه نداشت. به این خاطر مدیر یکی از موسسه‌ ها و شعبه‌ هایی که از آجیل های مانی خوشبین خریداری می نمود، از  این پسر پرتلاش و شایسته خوشش آمده بود و او را در موسسه خود به عنوان معاون یکی از بخش‌ ها استخدام کرد.

یکی از چیز هایی که خوشبین را به این جایگاه رساند، قانع نشدن وی بود. او در هیچ برهه زمانی هدف خود را فراموش نمی کرد و پول و حقوق ها مناسب هم نیز نمی توانستند مانی خوشبین قانع کنند. به همین دلیل او به مدت یک سال در این موسسه مشغول به کار و بعد از پس انداز درآمد خود، در سن ۲۱ سالگی و در سال ۱۹۹۱ از شغل خود کناره گیری کرد.

وی به پیشنهاد یکی از دوستان پدرش تصمیم گرفت تا به خرید یک پمپ بنزین سیار بپردازد تا بتواند از این طریق به درآمد قابل توجه و البته مورد نظر خویش دست پیدا کند.

به او گفته شده بود که می‌ تواند هر کدام از این پمپ بنزین‌ های سیار را ۱۰ درصد زیر قیمت تهیه کند و بتواند از این طریق درآمدی را به دست بیاورد. به این خاطر او نیز این فرصت را غنیمت شمرد و به سرمایه گذاری تمامی پس انداز و درآمد خود در این حرفه پرداخت و به عنوان یک دلال سیار شناخته شد اما دست بر قضا او شکست خورد و پس از مدتی تمامی پس انداز خود را از دست داد زیرا شرکت وام دهنده کلاهبردار از آب درآمد.

خوشبین در شرایطی بدی بود چرا که وی تمام حقوق سال های کارکردش را پس انداز کرد اما در نهایت همه چیز به فنا رفت. شاید اگر هرکس دیگری جای او بود، کاملا امید خود به آینده را از دست می داد و به جای رویای پوچ ثروتمند شدن به دنبال شغلی آبرومندانه با حقوقی معمولی می گشت اما تفاوت انسان ها همواره در  شرایط سخت مشخص می شود. جایی خوشبین بیش از پیش قوی تر و با انگیزه تر بازگشت. مانی خوشبین در سال ۱۹۹۲ جواز املاک و مستغلات خود را گرفت و در یک شرکت مرهونات به عنوان کارمند صدور وام مشغول به فعالیت شد. او بعد از شش ماه فعالیت و کار در این شرکت توانست شرکت مرهوناتی خود را تاسیس کند و از این طریق بتواند در املاک مصادره شده و توقیف شده سرمایه گذاری کند.

او اولین سرمایه گذاری خود را در حوزه املاک با پس انداز خود انجام داد و توانست یک خانه کوچک را در گاردنای کالیفرنیا خریداری کند. سپس توانست با تلاش خود به بازسازی و تعمیر این خانه بپردازد و آن را با قیمت بسیار بهتر و بالا تری به فروش برساند. مانی خوشبین  توانست بعد از گذشت چند سال به پس انداز خوب صد هزار دلار دست پیدا کند. صد هزار دلار در سن او کم پولی نبود چرا که تمامی هم سن و سال های او یا در حال تفریح و خوش گذرانی بودند یا وقت خود را با تحصیل در دانشگاه آن هم در رشته ای که هیچ گاه به پردیسان نمی خورد، تلف می کردند.

او بعد از موفقیت در زمینه سرمایه گذاری بر روی خانه کوچک، به این فکر افتاد که بتواند بر روی آپارتمان‌ ها بپردازد و از این طریق به درآمد بیشتری دست یابد. به این دلیل او مشغول به چنین کاری شد و توانست روز به روز به درآمد خود به صورت تصاعدی بیافزاید. او در این کار بسیار موفق بود و توانست در شش ایالت آمریکا، شرکت‌های املاک و مستغلات ایجاد کند و در نهایت به آن چه که روزی به خاطرش فیلم رامین را تماشا می کرد، برسد.

زندگی شخصی مانی خوشبین

برای ارائه اطلاعات بیشتر راجع به بیوگرافی مانی خوشین باید گفت که مانی علاوه بر داشتن شرکت‌ های املاک خوشبین، در امور کاری دیگر نیز مشغول به فعالیت می‌باشد. او دارای یک خانه چند میلیون دلاری در بورلی‌هیلز می‌باشد که همراه با خانواده خود در آنجا مشغول به زندگی می‌باشد. ین فرد موفق و ثروتمند دارای دو فرزند از همسر خود لیلا میلانی بازیگر و مدل معروف می‌باشد.

کتاب‌های مانی خوشبین

مانی علاوه بر اینکه در زمینه‌ های مختلفی با سرمایه گذاری دقیق و مناسب موفق به رسیدن به ثروت زیادی شده است، در زمینه نگارش کتاب نیز استعداد خود را به کار گرفته. کتابی با عنوان و موضوع How to Build Your $100 Million Real Estate Portfolio from the Ground Up توسط مانی به انتشار رسیده است که در زمینه سرمایه گذاری در بخش املاک نوشته شده است. کتاب های او در زمینه دیگری نیز وجود دارد که با نام Driven: The Never-Give-Up Roadmap to Massive Success شناخته می‌ شود.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×