اسحاق لاریان، نابغهٔ دنیای اسباب بازی

توسط | تیر 31, 1400 | افراد موفق ایرانی, بیوگرافی افراد موفق, موفقیت | 0 نظر

9 دقیقه

ممکن است بنا بر دلایل بسیاری ما در مسیر اشتباهی قدم بر داریم. عدم شناخت درست از خودمان، تحمیل های اطرافیان و دخالت بیش از آنها برای آیندهٔ ما و عوامل و اتفاقاتی دیگر از دلایل قرار گیری در مسیر اشتباه است.

به همین دلیل بسیاری از کار آفرینان و مدیران موفق و برجسته جهان در یک بازه زمانی به دنبال آنچه که به آن تعلق دارند می روند و همه چیز را رها می کنند. همه چیز های اشتباهی که ابدا برای آنها ساخته  نشده است. داستان امروز را می توان مثالی بارز از این قضیه دانست. جایی که یک فارغ التحصیل مهندسی عمران از دنیای اسباب بازی ها سر در می آورد!

مروری بر زندگینامه و داستان موفقیت اسحاق لاریان

اسحاق لاریان در سال ۱۹۵۴ در شهر کاشان و در خانواده ای یهودی (کلیمی) به دنیا آمد. اسحاق از همان دوران کودکی علاقه زیادی به کسب و کار ،پیشرفت، رشد و موفقیت داشت و همین رویا تمام دوران کودکی وی را فرا گرفت. به نوعی دیگر اسباب بازی دوران کودکی لاریان، رویای موفقیت بود. وی در زمان نوجوانی، با عشق و علاقهٔ بسیاری در بزازی پدرش فعالیت می کرد و اخلاق خوب و صادق بودن را به خوبی از پدرش فرا گرفت.

کار در پارچه فروشی پدر باعث شده بود تا لاریان در همان دوران گام های موثری را در زمینه مدیریت بردارد و مسئولیت پذیری را به خوبی بیاموزد.

اسحاق لاریان در این باره می گوید: «من همیشه و در هر ساعت همان احساس مسئولیت را با خودم به محل کارم می برم و سعی می کنم، بخش مهمی از زندگی شخصی ام نیز باشد.»

او در سال ها قبل زمانی که فقط ۱۷ سال سن داشت، پس از اتمام تحصیلاتش و فارغ التحصیلی از دبیرستان خوارزمی در تهران تصمیم گرفت تا با هدف ادامه دادن تحصیلات به کشور آمریکا برود. تصمیمی که این لحظه را به نقطهٔ عطفی در زندگی کاری و حرفه ای لاریان تبدیل کرد. اسحاق لاریان با ۷۵۰ دلار پول به لس آنجلس مهاجرت کرده و همزمان با ادامه تحصیل در رشته مهندسی عمران در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، برای به دست آوردن مخارج تحصیلات و زندگی اش در آمریکا در یک کافه مشغول به کار شد. وی برای ساعتی ۱.۶۵ دلار به ظرف شستن می پرداخت.

تلاش های بی وقفه اسحاق لاریان برای دستیابی به هدفش باعث شد تا اکنون به شخصی تبدیل شود که با داشتن بیش از یک میلیارد دلار سرمایه خالص، مالک و مدیر یکی از موفق ترین کمپانی های کشور آمریکا می باشد اما چه شد که این داستان به این نقطه رسید؟ در ادامه خواهیم فهمید…

همه چیز برای لاریان سریع اتفاق افتاد و وی پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه در سال ۱۹۷۹ میلادی، با مار عروسک سازی آشنا شد و به همین سبب به همراه برادرش شرکتی بنا کرد که در نتیجه به شرکت ام جی اِی اینترتینمنت (MGA intertainment) منتهی شد. او کسب و کارش را با واردات و صادرات لوازم الکترونیکی در سال ۱۹۸۷ آغاز کرد و با فروش بازی های الکترونیکی بر پایه شخصیت های کارتونی و پر طرفدار تحت امتیاز شرکت (نِنتندو) مسیر موفقیت را در پیش گرفت.

از شعارهای اسحاق لاریان «آینده به نفع جسوران» می باشد که در تمام ساختمان MGA این شعار به چشم می خورد.

اسحاق لاریان بعد از سپری کردن ۱۰ سال تجربه کاری، به شناخت خوبی از توانایی های خود و شرکتش رسید و پا به صنعت تولید اسباب بازی نهاد. وی تولید نخستین عروسک خود به نام (سینگینگ بانسینگ) در راه در دست گرفتن صنعت اسباب بازی قدم برداشت و در آخر به دارنده بزرگترین شرکت اسباب بازی در آمریکا بدل گردید.

برتز، برگ برنده اسحاق لاریان و ام جی اِی

با اینکه لاریان با شرکت خود توانسته بود حسابی سر و صدا راه بیاندازد اما همچنان ادامه روند موفقیت های وی در گرو تحولی عظیم بود که به دستان او رقم خورد.

وی در سال ٢٠٠٠ تصمیم گرفت نوع جدیدی از عروسک ها را به اسم عروسک های (برتز) بسازد.

عروسک های برتز در تابستان 2001 شروع به تولید کردند و توسط MGA Entertainment تولید می شوند.

برتز باربی را در بسیاری از نقاط جهان به عنوان شماره یک عروسک مد فروش برده است. خطوط برتز به دنبال قدم های باربی است که به تنهایی بیش از عروسک هاست. آنها همچنین بازی ها، لباس، خطوط لباس برای دختران، دی وی دی ها، بازی های ویدئویی و حتی یک فیلم سینمایی که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد، تولید می کنند. عروسک ها حتی جوایز صنعت اسباب بازی را نیز از جمله مجوز رسمی مارک تجاری سالانه از انجمن بازاریابی مجوز صنایع (LIMA) ، و همچنین چند Toy of the Year و دیگر جوایز از Fun Fun و انجمن صنعت اسباب بازی (TIA).

برتز در حدود 70 کشور جهان در دسترس است. جالب است بدانید که دو نوع از این عروسک های تولید شده توسط کارخانهٔ او به نام های ایرانی فرزندان او یعنی کامران و یاسمین، نام گذاری شده اند و به فروش رسیده اند.

ویژگی های عروسک های برتز

عروسک های برتز مقداری درشت تر از عروسک های باربی می باشند و اندام آن ها به ظرافت عروسک ها باربی نمی باشد. عروسک های برتز با رنگ پوستی شرقی و چشم های قهوه ای و مورب در مدتی کوتاه بین اهالی کشورهای آسیایی، خاورمیانه ای، آمریکای جنوبی و مکزیک نیز طرفداران بسیاری پیدا کرد و حتی این عروسک ها جایگزین عروسک های باربی نیز شد.

این عروسک ها ٢٩ سانتی متر قد داشته و با مجموعه ای از لباس ها و وسایل مختلف ومتنوع در مغازه های اسباب بازی فروشی ها در دسترس و قابل خرید هستند.

پیروزی بزرگ لاریان و ام جی اِی، عروسک های برتز علیه باربی ها!

ماتل، کارخانه بسیار بزرگ اسباب بازی سازی و سازنده عروسک های باربی بر علیه شرکت ام جی اِی و اسحاق لاریان که خلق کننده و سازنده عروسک های برتز می باشد، شکایت نموده و ادعای خسارت کرده بود.

اما در این مورد شرکت ماتل موفق نشد مدارک لازم بر علیه اسحاق لاریان پیدا کند زیرا این شرکت حق امتیاز عروسک های باربی در دست نداشت و نتوانست به دادگاه ارائه دهد. در نتیجه این دادگاه، به نفع سازنده عروسک های برتز یعنی اسحاق لاریان رای را صادر کرد و پرونده این دعوای قانونی به نفع او مختومه شد.

اسحاق لاریان در این مورد گفت: «این پیروزی متعلق به تمام مهاجرانی است که دارای هدف هستند و می خواهند دست به یک کار تازه بزنند و رای دادگاه نشان داد که رویای آمریکایی واقعا وجود دارد و دست یافتنی است».

در پایان این محاکمات طولانی که در جنوب لس آنجلس برگزار شد، رئیس هیئت منصفه دادگاه به خبرنگاران اعلام کرد : «که آن ها احساس همدردی و دلسوزی خاصی را نسبت به شرکت ام جی اِی که یک شرکت کوچک و نو پا است، دارند چرا که شرکت لاریان در تلاش است تا با شرکت های بزرگ تجاری مانند ماتل رقابت کند و این واقعا جای تحسین دارد.»

به همین علت همه ی اعضا این هیئت منصفه با یکدیگر هم عقیده بودند و ادعای ماتل را در مورد برداشتن تمامی حقوق و امتیازات تولید و ساخت عروسک های برتز و نظر آن ها که این عروسک ها به عروسک باربی شباهت دارند، را کاملا رد کردند. جالب این است که در نتیجه «ماتل» ناچار شد بیش از ٨٨ میلیون دلار به عنوان غرامت به شرکت ام جی اِی پرداخت کند.

بازگشتی شکوهمند به وطن

جالب است بدانید که اسحاق لاریان این میلیاردر موفق و دارنده بزرگترین شرکت اسباب بازی در آمریکا، قصد دارد با افتتاح رسمی مال بزرگ سیتی سنتر در شهر اصفهان شعبه فروشگاه اسباب بازی خود را در آن افتتاح نماید.

جوایز و افتخارات اسحاق لاریان

وی در سال ۲۰۰۴ در فهرست محصولات مصرفی از سوی ارنست اند یانگ، کارآفرین سال لقب گرفت.

در سال ۲۰۰۷ مجددا توسط ارنست اند یانگ عنوان کارآفرین سال ملی را دریافت کرد.

این میلیاردر موفق ایرانی، اکنون بنیانگذار و مدیر ارشد اجرایی  ام جی اِی اینترتینمنت (MGA intertainment) یکی از بزرگ ترین کارخانه عروسک سازی در جهان است. وی همچنین طراح عروسک های برتز که بیش از ١١۴ مدل است، می باشد.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت