کارآفرینی اینترنتی

توسط | اسفند 9, 1399 | کسب و کار | 0 نظر

8 دقیقه

سال‌هاست که اینترنت و فضای مجازی، زندگی بشر را دست‌خوش تغییرات بسیاری کرده است. افراد زیادی تمایل دارند تا زندگی شخصی‌شان را با سرعت بیشتر و کیفیت بهتری نسبت به قبل، پیش ببرند. اینترنت تقریبا در همه‌ی ابعاد زندگی ما نفوذ کرده و مشاغل سنتی گذشته را هم به کلی تغییر داده است. حتما این روزها واژه‌ی کار‌آفرین و کار‌آفرینی زیاد به گوش‌تان خورده است. کلمه‌ای که معانی شامل ایده‌های نوین، خلاقیت و تنوع را به ذهن ما متبادر می‌کند؛ اما بهتر است کمی علمی‌تر و تخصصی‌تر به این قضیه پرداخته و با این مفاهیم، بیشتر آشنا شویم.

تعریف کار‌آفرین

کلمه‌ی Entrepreneur به معنی کار‌آفرین، یک کلمه‌ی فرانسوی است و نخستین بار در سال 1723 میلادی استفاده شد. کار‌آفرین، فردی را توصیف می‌کند که با پذیرفتن ریسک اقتصادی و با امید به سودآوری، کسب و کاری را راه‌اندازی و مدیریت می‌کند.

کار‌آفرینی چیست؟

کار‌آفرینی مجموعه اقداماتی است که کار‌آفرین به آن‌ها متوسل می‌شود و با کمک گرفتن از ایده‌های تازه، برای خود فرصت‌های جدیدی خلق می‌کند.

کار‌آفرینی اینترنتی چیست؟

کار‌آفرینی اینترنتی به معنی داشتن خلاقیت برای حل مشکلات افراد و گروه‌های مختلف جامعه با کمک گرفتن از اینترنت و قابلیت‌های آن است. به جز خلاقیت، فرد کار‌آفرین، همواره باید توانایی‌ها و مهارت‌های خود را به روز کرده و آن‌ها را رشد و ارتقا دهد تا بتواند در شاخه‌ی کاری خود، موفق باشد.

فواید کار‌آفرینی اینترنتی چیست؟

  1. عدم نیاز به سرمایه‌ی هنگفت برای شروع کسب و کار
  2. عدم لزوم اجاره، رهن یا خرید دفتر کار
  3. نیاز به دانش تخصصی حداقل در یک زمینه
  4. امکان کار برای همه‌ی افراد، حتی افرادی که از ناتوانی جسمی رنج می‌برند.
  5. ایجاد فرصت‌های شغلی برای همه‌ی سطوح جامعه، حتی افراد کم بضاعت

تفاوت کار‌آفرینان سنتی با کار‌آفرینان اینترنتی

بزرگ‌ترین تفاوت بین این دو گروه، در این است که روال کاری کار‌آفرینان سنتی بر پایه‌ی اینترنت نیست؛ یعنی این‌که درآمد آن‌ها از طریق اینترنت به دست نمی‌آید، اما یک کار‌آفرین اینترنتی برای کسب درآمد خود، از اینترنت بهره می‌گیرد.

چند دلیل منطقی برای تبدیل شدن به یک کار‌آفرین اینترنتی

1_ یکی از عواملی که کارمندان عادی کارخانجات و ادارات را از پا در‌می‌آورد و به مرور زمان آن‌ها را خسته، ملول و افسرده می‌کند، ساعات کاری مشخص است که سالیان سال تکرار می‌شود و هیچ تنوع و تغییری در آن وجود ندارد؛ اما در کار‌آفرینی اینترنتی، محدودیت مکانی و زمانی وجود ندارد. همه چیز دست خود شماست. این مزیتی عالی و منحصر به فرد است که انصافا نمی‌توان از آن چشم پوشید، مثلا شما می‌توانید در ساعاتی از بامداد، حتی با لباس خواب به فعالیت خود ادامه دهید و هیچ مانعی برای شما وجود ندارد.

2_ کارفرما و رئیس خودتان هستید. کارمند بودن بد نیست، اما همه چیز شما تحت نظر کار‌فرماست و آخر ماه هم نهایتا حقوق و مقداری پاداش می‌گیرید و احتمالا دخل و خرج‌تان با هم جور در‌نمی‌آید، اما با کار‌آفرینی اینترنتی برای خودتان کار می‌کنید. تمام درآمد و سود حاصله متعلق به خودتان است؛ بنابراین حقوق کارمندی در برابر ثروتی که از طریق کارآفرینی به دست می‌آید، هیچ است.

3_ امکان استفاده از غذاها و خوراکی‌های خانگی را دارید. یکی از دلایلی که موجب چاقی مفرط و تشدید بیماری‌ها در بشر امروزی شده، میل به استفاده از غذاهای آماده و فست‌فودی به جای استفاده از غذاهای تازه و خانگی است. بعضی کارمندان مجبورند به دلیل مشغله‌ی کاری زیاد، در فرصتی کم غذای رستوران را سفارش داده و یا از غذاهای آماده استفاده کنند، که این کار هم پر‌ریسک است، اما یک کار‌آفرین اینترنتی به آشپزخانه‌ی منزلش دسترسی دارد و هر غذایی را که دوست داشته باشد، می‌تواند در منزل تهیه کند. او هم‌چنین می‌تواند از میان وعده، نوشیدنی، دم‌نوش‌ها، میوه‌جات و تنقلات در طول روز و در ساعات مشخص، استفاده کند و از یک سبک غذایی سالم و مفید سرشار از مواد مغذی، بهره ببرد.

4_ کار‌آفرینی اینترنتی، کم‌خطر و کم‌ریسک است. سال‌ها پیش برای شروع کسب و کار جدید و کار‌آفرینی، به سرمایه‌ی هنگفتی نیاز بود و همیشه بیم آن وجود داشت که سرمایه از دست برود و یا اینکه سودی که می‌بایست، حاصل نشود، اما در کار‌آفرینی اینترنتی، چنین خطری وجود ندارد، چون نیازی به احداث شرکت، رهن یا خرید دفتر کار، هزینه‌ی بار‌بری و حمل و نقل و مخارج سنگین دیگر نیست.

5_ اینترنت، همواره رو به رشد و پیشرفت است. کاربران اینترنت، روز به روز رو به افزایش هستند و افراد زیادی در سرتاسر جهان، کار خود را از طریق اینترنت پیش برده و به سرانجام می‌رسانند؛ بنابراین پشتوانه‌ای در دسترس و قابل اطمینان است که می‌توان به صورت دائمی روی آن حساب کرد.

6_ امکان کسب درآمد انفعالی برای کار‌آفرین اینترنتی وجود دارد. صاحب‌خانه‌ای را تصور کنید که خانه‌اش را اجاره داده است. اگر دو سوم ماه را هم استراحت کرده و بخوابد و هیچ‌گونه فعالیتی هم انجام ندهد، باز هم خیالش آسوده است، چون آخر ماه مبلغی را به عنوان اجاره خانه دریافت می‌کند، پس نگرانی زیادی به خود راه نمی‌دهد. این شرایط برای کار‌آفرین اینترنتی هم وجود دارد. ممکن است شب بخوابد و صبح بیدار شود و ببیند که n تعداد سفارش گرفته است و m مقدار، درآمد کسب کرده است. او حتی می‌تواند از طریق تبلیغاتی که در وبسایت‌اش قرار می‌دهد، درآمد کسب کند.

7_ هیچ اجباری در کار نیست. کارمندان همیشه مجبورند تا علی رغم شرایط روحی و جسمانی نامساعد، در محل کار خویش حاضر شده و به فعالیت ادامه دهند. آن‌ها حتی برای رسیدگی و رتق و فتق امور شخصی‌شان، مجبورند مرخصی‌های ساعتی بگیرند یا بابت تاخیر و غیبت‌شان جواب‌گو باشند. این شرایط، گاهی سخت و طاقت‌فرسا می‌شود، چون انسان همیشه نمی‌تواند همه‌ی ابعاد زندگی‌اش را به درستی و طبق برنامه کنترل کند و گاهی هم ممکن است سر رشته‌ی امور از دستش در برود، اما یک کار‌آفرین اینترنتی اگر با سرما‌خوردگی و کسالت از خواب بیدار شود، می‌تواند کمی دیگر استراحت کرده، انرژی و قوای از دست رفته را بازیابد و هر زمان که احساس کرد آمادگی دارد، از جا برخاسته و فعالیت روزانه‌ی خود را آغاز کند.

8_ کار‌آفرین اینترنتی ساعات کاری را با ساعات بدن خود تنظیم می‌کند. حتما شنیده‌اید که می‌گویند بعضی افراد صبح زودی هستند و بعضی دیگر، نیمه شبی. به قول انگلیسی‌ها بعضی آدم‌ها early bird یا سحرخیز هستند و بعضی night owl یا شب زنده دار. این به این دلیل است که هر انسانی یک ساعت بدنی مشخص دارد. بعضی انرژی‌شان صبح‌ها بیشتر است و بعضی شب‌ها. یک کار‌آفرین اینترنتی، می‌تواند کار خود را به راحتی بر حسب ساعات بدنش تنظیم کند.

دانلود PDF کارآفرینی اینترنتی

دانلود پاورپوینت کارآفرینی اینترنتی

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت