صبح زود بیدار شدن؛ سحرخیز باش تا کامروا شوی

توسط | مرداد 26, 1400 | توسعه فردی | 2 نظرات

12 دقیقه

صبح زود بیدار شدن و نحوه‌ی بیدار شدن از خواب و شکلی که روزمان را شروع می‌کنیم، در ساختن ادامه‌ی آن بسیار موثر است. ‌همه‌ی ما این ضرب المثل را شنیده‌ایم که می‌گوید: «سحرخیز باش تا کامروا شوی!»

مطمئناً خودتان هم این احساس را داشته‌اید که وقتی از خواب بیدار می‌شوید، کِسِل و بی‌حوصله هستید. طبیعتا به همه کارهایی که قرار بود انجام بدهید، نمی‌رسید و همین باعث کلافگی و بداخلاقی بیشتر در شما می‌شود.

عادت‌های بد، همه مثل هم هستند و در صورتی که از آن‌ها دست نکشیم برای ما تبدیل به عارضه‌ای می‌شوند که حتی خودمان هم از آن خسته‌ایم اما نمی‌توانیم ترکشان کنیم؛ مثل کشیدن سیگار یا خوردن آب یخ در تابستان!

صبح زود بیدار شدن از خواب برای بعضی‌ها آنقدر کار سختی‌ست که برای چند دقیقه بیشتر ماندن در رخت‌خواب، حاضرند تبعات آن را که از دیر رسیدن به مدرسه و پشت در ماندن گرفته تا توبیخ شدن در اداره و شرکت ادامه دارد، به جان بخرند.

چه برای کسانی که مجبورند صبح زود بیدار شوند و چه برای افرادی که مجبور نیستند، صبح زود از رختخواب بیرون آمدن یک راه برای دستیابی به روزی شادتر و پر انرژی‌تر است؛ بیخود نیست که انسان‌های موفق همگی صبح زود بیدار می‌شوند و قبل از همه کار و زندگی‌شان را شروع می‌کنند. آنها به این راز پی برده‌اند که اگر می‌خواهند انسان‌هایی کارآمد و خلاق باشند باید از ساعات مفید صبح، استفاده‌ی کافی را ببرند.

فواید صبح زود بیدار شدن

فواید صبح زود بیدار شدن

فواید صبح زود بیدار شدن

انرژی بیشتری در طول روز خواهید داشت و از افسردگی جلوگیری می‌کنید!

تحقیقات نشان داده است انسان‌هایی که شب‌ها تا دیر‌وقت بیدار می‌مانند و صبح‌ها دیر از خواب بیدار می‌شوند، در طول روز آدم‌های بد‌اخلاق‌تر و کِسِل‌تری هستند. این افراد بیشتر از دیگران در معرض افسردگی قرار می‌گیرند و آدم‌هایی دائماً خسته و بی‌حال‌اند.

وقتی که صبح زود بیدار شوید و شروع به فعالیت کنید، در حالی که شب به اندازه کافی خوابیده‌اید، هورمون‌ها به خوبی در بدن شما ترشح می‌شوند و باعث نشاط و سرحالی شما در طول روز خواهند شد.

به سلامتی شما در سنین بالا کمک خواهد کرد.

تنظیم ساعت خواب و بیداری در جوانی، کمک شایانی به سلامتی جسم و روح شما در طول عمرتان خواهد کرد. افرادی که صبح زود از خواب بیدار می‌شوند، در سنین بالا همچنان سرحال و شاداب هستند و خلق و خویی شبیه به جوانان دارند. این روند به این خاطر است که در افراد سحرخیز، هورمون‌های ضد افسردگی به خوبی ترشح می‌شوند و آنها را به انجام فعالیت بیشتر در طول روز وا می‌دارد.

با تمرکز بیشتری کارهایتان را انجام می‌دهید.

صبح زود، ذهن انسان هوشیار‌تر و دارای تمرکز بیشتری است. به همین خاطر است که بچه‌ها و کارمندان اداره‌ها و شرکت‌ها باید صبح زود در مدرسه و محل کار حاضر شوند تا کارهایشان را با تمرکز بیشتر و به خوبی انجام بدهند و نتیجه‌ی بهتری هم بگیرند.

اگر می‌خواهید کاری انجام بدهید که به سکوت و تمرکز زیادی احتیاج دارد، حتما پیشنهاد می‌کنم صبح زود از خواب بیدار شده و بعد از شستن دست و صورت‌تان و خوردن صبحانه، به سراغ انجام آن کار بروید. مطمئنم که نتیجه‌ی شگفت‌انگیز آن را خواهید دید و همیشه این کار را تکرار می‌کنید.

به همه کارهای‌تان می‌رسید!

به طور شگفت‌انگیزی انجام دادن کارها در اول صبح لذت‌بخش و مفید است. شما وقتی که صبح زود بیدار می‌شوید، بعد از انجام روتین مخصوص خودتان و خوردن صبحانه، ۲ یا ۳ ساعت وقت بیشتر نسبت به انسان‌هایی که دیرتر از خواب بیدار می‌شوند دارید. می‌توانید این ساعات طلایی را به انجام کارهای ضروری یا کارهایی که دوست دارید، اختصاص بدهید. مثلاً اگر شاغلید، می‌توانید به پختن ناهار و تمیز کردن منزل بپردازید و یا پروژه‌های عقب افتاده‌تان را کامل کنید. اگر خانه‌دار هستید، می‌توانید به تهیه یک صبحانه مفصل برای اعضای خانواده که دیرتر از شما، از خواب بیدار می‌شوند بپردازید. گل‌ها را آب بدهید، ورزش کنید، موسیقی مورد علاقه‌تان را گوش کنید و به گردگیری خانه بپردازید. انجام دادن این کارها وقت بیشتری در طول روز برای رسیدگی به خودتان و استراحت به شما می‌دهد. همچنین خیالتان را از بابت به انجام رساندن همه‌ی کارها راحت‌ می‌کند.

رهایی از ترافیک و شلوغی!

برای افرادی که از ترافیک و صدای بوق و ازدحام فراری هستند، بهترین راه صبح زود بیدار شدن و از خانه بیرون رفتن است. شما می‌توانید از فروشگاه‌هایی که صبح زود باز می‌شوند خرید‌هایتان را انجام بدهید و در وقتتان صرفه جویی کنید. در این صورت آرامش اعصاب و روحیه شادتری خواهید داشت.

افزایش موفقیت در کسب و کار!

به افرادی که می‌خواهند در کارشان موفق شوند حتما پیشنهاد می‌کنم که صبح زود بیدار شدن را در برنامه‌های خودشان قرار بدهند و به آن پایبند باشند. شما وقتی صبح زود بیدار می‌شوید، برای آن روزتان و کارهایی که باید انجام بدهید برنامه‌ریزی می‌کنید و نظم ذهنی و آرامش بیشتری دارید.

مهمترین کار آن روزتان را در همان ساعات اولیه که بیدار می‌شوید، انجام بدهید؛ زیرا صبح زود مغز انسان دارای خلاقیت و تمرکز بیشتری است و به طبع بازدهی بیشتری هم دارد.

چگونه صبح زود بیدار شویم؟

برای ایجاد هر عادتی، باید قدم به قدم و مداوم و با پشتکار جلو رفت. در مورد ترک کردن یک عادت هم همینطور است. همانطور که نمی‌شود یک روزه یک معتاد را ترک داد، نمی‌شود یک روزه سحرخیز شد. اگر شما هر روز ساعت ۹ یا ۱۰ از خواب بیدار می‌شوید، نمی‌توانید یک روزه ساعت ۶ صبح از خواب بیدار شوید. حتی اگر یکی دو روز هم این کار را انجام بدهید روز سوم کِسِل می‌شوید و سر درد می‌گیرید. شما باید ابتدا کم‌کم از ساعات خواب‌تان در صبح کم کرده و طی گذشت روزها به ساعت دلخواهتان برسید.

چگونه صبح زود بیدار شویم؟

چگونه صبح زود بیدار شویم؟

۱_ شب‌ها زودتر بخوابید:

اولین قدم برای اینکه صبح‌ها بتوانید زودتر از خواب بیدار شوید، این است که شب‌ها زودتر به رختخواب رفته و به بدن و چشمانتان استراحت بدهید. از روزی که تصمیم گرفتید از فردا زودتر از خواب بیدار شوید، خودتان را آنقدر خسته کنید که شب بتوانید زودتر بخوابید. ساعتتان را ۱۵ دقیقه کمتر از ساعت خواب همیشگی‌تان تنظیم کنید؛ یعنی اگر هر روز ساعت ۱۰ از خواب بیدار می‌شوید، آن روز ساعت ۹:۴۵ بیدار شوید. این روند کاهشی را تا دو هفته ادامه بدهید. در پایان هفته دوم شما ۳ ساعت و نیم زودتر از همیشه از خواب بیدار شده و می‌توانید از این به بعد ساعت بیدار شدنتان را روی همین ساعت تنظیم کنید.

۲_ کیفیت خواب‌تان را بالا ببرید:

افراد زیادی هستند که ساعت خوابشان کافی است؛ اما وقتی که از خواب بیدار می‌شوند به جای احساس سرحالی و شادابی، همچنان خسته و کسل‌اند. این اتفاق به این خاطر می‌افتد که شما مواردی را قبل از خواب رعایت نمی‌کنید.

 1.  تا چند ساعت قبل از خواب، از خوردن نوشیدنی‌های کافئین‌دار خودداری کنید.
 2. اگر روز خسته کننده‌ای داشتید حتماً یک دوش آب گرم بگیرید.
 3. قبل خواب از وسایل الکترونیکی مثل موبایل، لپ‌تاپ و تلویزیون استفاده نکنید.
 4. اگر روزتان پر از استرس بود، چند دقیقه‌ای مدیتیشن انجام بدهید.
 5. مطالعه کردن قبل از خواب، می‌تواند به سریع به خواب رفتن و بهبود کیفیت خواب‌تان کمک کند.

۳_ بعد از اینکه از خواب بیدار شدید کارهایی که دوست دارید انجام بدهید:

اگر دوست دارید بعد از بیداری سطح هوشیاری‌تان بالا برود و بدنتان سرحال باشد، فعالیت‌هایی را انجام بدهید که خیلی دوست دارید. درست است که کارهایی را مجبور هستید انجام بدهید؛ اما می‌توانید آنها را به بعد از کارِ مورد علاقه‌تان موکول کنید. مثلاً خیلی از افراد دوست دارند صبح که از خواب بیدار می‌شوند ورزش کنند؛ البته باید قبل از آن صبحانه مفصلی میل کنند. بعضی‌ها دوست دارند، دوش بگیرند و به خودشان برسند. برخب دیگر هم دوست دارند آشپزی کنند و یا به حیوانات و گل‌های‌شان برسند.

این زمان را را به کاری که دوست دارید اختصاص دهید و بعد از آن با روحیه‌ای شاد و پرانرژی، به انجام بقیه کارها بپردازید.

۴_ گوشی یا ساعت زنگ‌دارتان را دور از دسترس قرار دهید:

این مشکل خیلی از ماست که با خاموش کردن زنگ هشدار، فکر می‌کنیم اگر فقط چند دقیقه بیشتر بخوابیم هیچ مشکلی پیش نمی‌آید؛ فقط چند دقیقه بیشتر! در حالی که این یک ‌تله‌ی خطرناک است. دفعه بعد که چشم‌هایتان را باز می‌کنید ساعت ۱۰ صبح شده و سحرخیزی‌تان بر باد رفته است.

بهترین تکنیک برای اینکه از رختخواب جدا شوید این است که گوشی یا ساعتی که آن را کوک کرده‌اید را جایی دور از دسترس‌تان قرار دهید تا برای خاموش کردن آن مجبور باشید از جایتان بلند شوید. اینطوری خواب تا حدودی از سرتان می‌پرد. مرحله بعدی این است که خودتان را به آب برسانید و دست و صورتتان را با آب بشویید تا خواب کاملاً از سرتان بپرد.

ساعت زنگ‌دارتان را دور از دسترس قرار دهید

ساعت زنگ‌دارتان را دور از دسترس قرار دهید

۵_ هدفی داشته باشید که خواب را از سرتان بیاندازد:

انگیزه و چرایی به شما این نیرو را می‌دهد که هر کاری را انجام دهید تا به هدف دلخواه‌تان برسید. یک هدف مهم که خیلی دلتان می‌خواهد به آن برسید را برای زندگی‌تان انتخاب کنید. به خودتان قول بدهید که حتما تا یک ماه آینده به آن برسید. اگر قول خودتان را به راحتی ‌می‌شکنید، با کسی مسابقه بدهید یا شرط ببندید که آیا شما می‌توانید آن کار را زودتر انجام بدهید یا او؟ این هدف و تمرین کردن و تلاش برای رسیدن به آن، به شما این انگیزه را می‌دهد که صبح‌ها هرچه زودتر از خواب بیدار شده و به دنبال آن بروید. وقتی ذهن شما بر روی یک موضوع متمرکز می‌شود، موضوعات دیگر در مقابلش کم‌رنگ جلوه می‌کنند؛ به همین دلیل امکان رسیدن به آن هدف بسیار بالا می‌رود.

سخن آخر

به دست آوردن عادت‌های خوب و نزدیک شدن به سبک زندگی سالم، اول از همه برای خود ما و بعد از آن برای خانواده‌‌مان مفید خواهد بود. عادت‌های مفید ما را به موفقیت و نشاط می‌رساند که عامل خوشبختی هر آدمی‌ست.

صبح زود بیدار شدن شاید کار سختی باشد اما تاثیر بسیار خوبی در حال شما در طول روز خواهد داشت. این عادت خوب را در خودتان به وجود بیاورید و از آن لذت ببرید.

2 دیدگاه ها

 1. Argan

  ممون بابت راهکارهایی که کمک میکنه صبح زود بیدار بشیم ارائه دادین. قطعا یکی از موثرترین عادت ها در رسیدن به شادی و موفقیت همین سحرخیزی هست

  fd

   پاسخ
   • گروه تحریریه 5درصدی‌ها

    درود بر شما و ممنون بابت نظرتون

    پاسخ

  ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
  ×
  اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
  مشاهده‌ی سایت