زندگی‌نامه‌ی حسین ثابت

توسط | اردیبهشت 17, 1400 | افراد موفق ایرانی, بیوگرافی افراد موفق, موفقیت | 0 نظر

8 دقیقه

امروز در این مقاله، زندگی نامه‌ی ایرانی موفق دیگری را با هم مرور می‌کنیم. کسی که عشق به فرهنگ و تمدن ایرانی در او موج می زند و عاشق عرفان، شعر و ادبیات است. کسی که دغدغه‌اش بهبود صنعت توریسم در ایران و شناساندن فرهنگ غنی ایران اسلامی به جهانیان است. او کسی نیست جز حسین ثابت بکتاش. یک کار‌آفرین موفق و ثروتمند و مالک و سازنده‌ی چندین هتل در نقاط مختلف جهان.

اگر دوست دارید او را بیشتر بشناسید، با ما همراه باشید و این مقاله را تا انتها بخوانید.

حسین ثابت بکتاش متولد خرداد ماه سال 1313 در مشهد است. او پس از دریافت مدرک دیپلم، برای ادامه تحصیل راهی اروپا شد و موفق شد در رشته‌ی برق و الکترونیک فارغ‌التحصیل شود.

در همین دوران بود که روزی به جزایر قناری پا گذاشت و پس از آن برگی جدید در زندگی‌اش رقم خورد. خودش در خصوص آن اتفاق این‌گونه می‌گوید: “قبل از آن من تجربه‌ی کار در جزایر قناری را داشتم. جزایر قناری شامل ۵ جزیره است، یک روز حین پرواز با هلی کوپتر، طوفان شد و مجبور شدیم در یکی از جزایر فرود بیاییم. جزیره‌ای بود بی آب و علف که هیچ چیز در آن نبود، جز یک ساحل زیبای ۳۰ کیلومتری. ۴ جزیره‌ی دیگر آباد بودند و فقط این جزیره متروک بود. یک هفته در آن جزیره ماندم و به مطالعه در مورد آن پرداختم. رفته‌رفته کار آباد کردن آن جزیره را آغاز کردم: خیابان کشی و درخت‌کاری کردم و ساخت و ساز را شروع کردم.”

این ماجرا گذشت و روزی سفیر ایران در اسپانیا به جزایر قناری آمد و با آقای ثابت صحبت کرد. او می‌خواست حسین ثابت را قانع کند تا به ایران برگردد و اقدامات توریستی و گردشگری‌اش را در ایران ادامه دهد. تصمیم سختی بود چون او 20 سال خارج از کشور زندگی کرده بود و بازگشت به وطن تصمیم بزرگی برایش بود. این بار او خواب مادرش را دید که در خواب به او می‌گوید: از روی این پل عبور کن و برو آن طرف. ثابت این خواب را به فال نیک گرفت و به کشورش بازگشت.

ادامه را از زبان خودش بخوانید که می‌گوید: وقتی پس از 7 سال به ایران آمدم، متوجه شدم که ایران از لحاظ پتانسیل توریستی و گردشگری جزو ده کشور برتر دنیا قرار دارد، اما چون از این قابلیت‌ها استفاده نشده جزو ده کشور آخر دنیا شده است. پس دست به کار شدم تا در این راه حرکتی انجام بدهم. این کار را هم کردم و هتل داریوش در کیش را ساختم.

اگر می‌پرسید چرا کیش؟ داستان جالبی دارد.

آقای ثابت می‌گوید از آنجا که  هنوز صنعت توریسم در پایتخت جا نیفتاده بود، انجام کار توریستی در تهران برای من زود بود، پس کارم را از تهران شروع نکردم. در آن زمان من حتی اسم کیش را هم نشنیده بودم، اما وقتی وارد کیش شدم دست مرا در دست مدیرعامل کیش گذاشتند و ما را با هم آشنا کردند. من تجربیات عمرانی فراوانی داشتم و قبلا یک جزیره را با فعالیت‌هایم آباد کرده بودم. پس با تجربیات توریستی و گردشگری خودم و با شناختی که از پتانسیل‌ها و قابلیت‌های کیش به دست آورده بودم، فعالیت و کار را در این جزیره‌ی زیبا شروع کردم و در آنجا هتل داریوش را با الهام از سبک تخت جمشید ساختم.

حسین ثابت در مورد ساخت هتل داریوش کیش این‌گونه می‌گوید: در احداث هتل داریوش، دو مساله همواره برایم مورد توجه بوده است: اولین مسئله بعد اقتصادی و مالی است و دیگری مطرح کردن فرهنگ و هنر ایرانی در دنیا. هتل داریوش در زمینی به مساحت 140 هزار متر مربع احداث شده است.

الهام از تخت جمشید

از آنجا که حسین ثابت عاشق فرهنگ و تمدن ایرانی است به همین دلیل در ساخت هتل داریوش نیز در پله‌ها، سرسر‌اها و ورودی‌های این هتل، نمادهایی از تخت جمشید را قرار داده است. او برای به تصویر کشیدن عظمت و شکوه ایرانی، مجسمه‌های سربازان هخامنشی را در نقاط مختلف هتل جایگذاری کرده و تصویر داریوش کبیر و همسرش را نیز در داخل هتل گذاشته است. این هتل 3 طبقه حدودا 190 اتاق دارد.

در لابی هتل داریوش یک کتیبه‌ی 27 تنی به طول 17 متر نصب شده است. این کتیبه نشان می‌دهد که در آن زمان هم منشور حقوق بشر وجود داشته است.

سایر فعالیت‌های توریستی حسین ثابت

آقای ثابت در کیش غیر از هتل داریوش 4 هتل دیگر نیز داشت (هتل لاله، هلیا، تماشا و پانیذ) که این هتل‌ها از سال 88 طی چند مرحله فروخته شدند. مجموعه پارک دلفین‌های کیش( دلفیناریوم)، شرکت تجارت بین المللی ثابت و باغ پرندگان نیز به او تعلق دارد. مساحت باغ پرندگان بیش از 65 هکتار است.

یکی دیگر از فعالیت‌های او سرمایه گذاری هتل 7 ستاره‌ی کورورش در کیش است که قرار بود نخستین هتل سبز ایران باشد؛ از این جهت که قرار بود با انرژی خورشیدی کار کند. ساخت این هتل در سال 89 متوقف شد. شاید در آینده این هتل بزرگ در 23 طبقه با 500 اتاق در کیش ساخته شود.

آقای ثابت برای تامین سرمایه‌ی اقدامات و فعالیت‌های گردشگری‌اش از کمک‌های دولتی و وام‌های بانکی استفاده نکرده است. او در این خصوص نظر جالبی دارد و می‌گوید: “من تا به حال مزاحم بانک نشده‌ام و انتظار هیچ گونه تسهیلاتی نداشته‌ام؛ به این دلیل ساده که با نرخ سود رایج در بانک‌های کشور، فعالیت در زمینه‌ی هتل سازی توجیه ندارد. مزاحم دولت هم نشده‌ام چون مشکلی نداشته‌ام.”

درباره حسین ثابت، بیشتر بدانید

حسین ثابت کار‌آفرینی ثروتمند به شمار می‌آید، زیرا از چندین سال قبل 9 هتل در جزایر قناری اسپانیا تاسیس کرده بود و اکنون نیز مالک بزرگترین شرکت هتل‌داری اسپانیا‌ست و خودش هم در یکی از دو جزیره‌ی اختصاصی‌اش در اسپانیا زندگی می‌کند. او مالک 25 درصد سهام گروه هتل‌های لاله است. او همچنین کورس‌های اسب دوانی ایجاد کرده است که با ایجاد شرکت اسب ایران به صورت ناتمام باقی مانده است.

حسین ثابت یک ایرانی مسلمان و دوستدار فرهنگ است. او نهج‌البلاغه حضرت علی (ع) را حفظ است و می‌گوید: “نهج‌البلاغه دنیایی از ادب، فلسفه و ترتیب است. قرآن که جهانی دیگر دارد.”

حسین ثابت یک ایرانی موفق و ثروت آفرین است که اکنون در نقاط مختلف جهان 11 هتل دارد و خودش به تنهایی آن‌ها را اداره می‌کند. هتل‌های او همیشه پر از مهمان است.

این جمله‌ی زیبا در سر‌در دفتر آلمان حسین ثابت نقش بسته است:

حق‌الناس را دست نزن، مصمم باش، عاشق تصمیمت باش، آن وقت است که محال پا به فرار می‌گذارد.

او نظر جالبی در خصوص ثروت دارد و می‌گوید:

“برخی می‌گویند خوب است آدم فقیر باشد، اما سالم باشد؛ اما من اعتقاد دارم آدم باید هم سالم باشد و هم ثروتمند.”

“من با تمام وجود یک مسلمانم. حب الوطن من الایمان. من به سرزمین‌ام عشق می‌ورزم و عاشق گذشته‌ی میهنم هستم.”

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت