بازاریابی مویرگی

توسط | فروردین 23, 1400 | بازاریابی | 0 نظر

8 دقیقه

اگر شما چند کتاب در زمینه‌ی کسب و کار، تبلیغات و بازاریابی خوانده باشید، احتمالا می‌دانید که چندین نوع بازاریابی وجود دارد که هر کدام برای مقاصد خاصی استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم شما را با نوعی جدید از بازاریابی به نام بازیابی مویرگی آشنا کنیم و در این خصوص توضیح دهیم که بازاریابی مویرگی چه زمانی و برای فروش چه کالاها و اجناسی استفاده می‌شود؟

اگر تا به حال نام بازاریابی مویرگی به گوش‌تان نخورده است، پس با ما همراه باشید تا بیش‌تر در این باره بدانید.

پیش از آن‌که به ارائه‌ی توضیح درباره‌ی بازاریابی مویرگی بپردازیم، لازم می‌دانم که یک بار دیگر تعریف بازاریابی را از نظر بگذرانیم و دریابیم که اصطلاح بازاریابی به طور کلی به چه معناست و چه تعریفی دارد؟

بازاریابی چیست؟

همه‌ی ما روزانه کلمه‌ی بازاریابی را بارها و بارها می‌شنویم و کم و بیش از معنا و تعریف این اصطلاح با‌خبریم، اما اگر کمی علمی‌تر به این قضیه نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که بازاریابی یا مارکتینگ در واقع یک استراتژی است که یک شرکت برای برقراری ارتباط موثر با مشتری آن را پیاده می‌کند.

به عبارت دیگر می‌توان گفت که شرکت‌ها و بنگاه‌های کسب و کار برای پیشی گرفتن از رقبای خود، با استفاده از روش‌های متفاوت و گاهی خلاقانه سعی می‌کنند تا توجه مشتری را به محصول و خدمات خود جلب کنند و در او ایجاد علاقه نمایند. به این امر، بازاریابی می‌گویند.

پس بازاریابی یعنی استفاده از هر روش و فعالیتی که موجب جلب توجه و ایجاد علاقه در مشتری شود و در واقع هر تلاشی است که صاحبان کسب و کار انجام می‌دهند تا بیزنس آن‌ها رونق یابد.

در طول تاریخ تعاریف بسیاری توسط متخصصان از بازاریابی ارائه شده است که همه‌ی آن‌ها به نوعی درست هستند. مفهوم بازاریابی در واقع ساده و درک آن هم آسان است اما تنها چیزی که در این بین نیاز به کمی تفکر، خلاقیت و آگاهی دارد، استفاده از روش های درست بازاریابی برای فروش محصول است.

ضرورت بازاریابی برای یک کسب و کار آن قدر مهم است که در واقع یکی از مهم‌ترین وظایف آن شرکت برای موفقیت محسوب می‌شود.

اکنون با این پیش زمینه‌ی ذهنی که در مورد بازاریابی به شما ارائه کردیم، به سراغ بازاریابی مویرگی می‌رویم و آن را به شما معرفی می‌کنیم.

بازاریابی مویرگی چیست ؟

یک کارخانه، کارگاه یا یک شرکت تولیدی را در نظر بگیرید که محصولی را تولید کرده و آن را برای فروش روانه‌ی بازار می‌کند. اگر این شرکت تولیدی، بخش‌بندی‌های بازار را نادیده بگیرد و محصولات، کالا و اجناس خود را در تمام بازارها توزیع کرده و جهت فروش عرضه کند، به این امر بازاریابی مویرگی گفته می‌شود.

در پخش مویرگی هدف این است که محصول تولید شده‌ی مورد نظر به تمام بازارها راه پیدا کرده و همیشه و همه جا در دسترس مشتری باشد و بیشترین خریداران ممکن را داشته باشد.

وجه تشابه این نوع بازاریابی با مویرگ این است که مویرگ‌های بدن انسان نیز به عنوان کوچک‌ترین رگ‌های خونی در سرتاسر بدن گسترش یافته‌اند و در  تمام اعضای بدن انشعاب دارند.

چه زمانی از پخش مویرگی استفاده می‌شود؟

عامل موفقیت در این مدل فروش، روش توزیع است که باید به صورت مویرگی باشد.

تولید‌کنندگان زمانی از پخش مویرگی استفاده می‌کنند که محصول یا کالای تولیدی آن‌ها مورد استفاده یا مصرف بسیار زیادی داشته باشد و برند‌های زیاد و متنوعی نیز آن محصول را عرضه نمایند. پس هدف اصلی در پخش محصول به صورت مویرگی در واقع توزیع و عرضه‌ی گسترده و وسیع محصول است.

برخی کالاها هستند که در فروشگاه‌ها مورد مصرف زیادی دارند و تقاضای زیادی برای‌شان هست، آن‌ها به سرعت در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسند و می‌بایست مجددا شارژ شوند. این گونه کالاها چون رقبای زیادی هم دارند، اگر در یک فروشگاه تمام شوند، مشتری آن کالا را از برندی دیگر می‌خرد. در این گونه مواقع استراتژی اصلی تولید کننده، توزیع گسترده‌ی آن محصول در تمام فروشگاه‌های کوچک و بزرگ است تا هیچ مشتری‌ای را از دست ندهد.

کالاهایی مانند صابون، پودر لباسشویی، محصولات بانوان، سیگار، نوشیدنی‌ها و …. از این قبیل هستند که مصرف زیادی هم دارند.

این گونه محصولات برای فروش باید در تمامی بازارها، موجود و در دسترس باشند؛ از مغازه‌ها گرفته تا رستوران‌ها، دکه‌های روزنامه فروشی، کیوسک‌ها، کافی‌شاپ‌ها، شیرینی فروشی‌ها و …

بسیار کم پیش می‌آید که مشتری به دنبال صابون در چند فروشگاه بگردد. این محصول با روش پخش مویرگی در تمام فروشگاه‌ها در دسترس و فراوان است.

مزایای بازاریابی مویرگی

این روش فروش، مزایای زیادی برای تمامی طرفین معامله دارد.

1.شرکت تولید کننده

با روش پخش مویرگی، سود فراوانی نصیب تولید‌کنندگان می‌شود، چون می‌بایست محصول زیادی را تولید کنند و با پیشی گرفتن از رقبا و سایر برند‌ها، محصول خود را در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها به فروش برسانند. در این بین هم ممکن است خریداران و مشتری‌ها به محصولی از یک برند خاص علاقه و تعلق خاطر پیدا کنند و اکثرا همان برند را خریداری کنند، پس تبدیل به یک مشتری دائمی می‌شوند.

2.فروشندگان

فروشندگان در صورتی که انواع برند‌ها را در فروشگاه خود داشته باشند، می‌توانند صاحب یک مزیت رقابتی شوند و در بین مشتریان به فروشگاهی شهرت یابند که تمامی برند‌ها را موجود دارد. به این ترتیب می‌توانند طیف زیادی از خریداران را پوشش دهند و رضایت مشتریان خود را حاصل نمایند.

3.مشتری یا خریدار

در این روش پخش و فروش محصول، مشتری هم سود می‌برد، زیرا زمانی که به دنبال محصول مورد نظر خود در یک فروشگاه می‌گردد، هم از تنوع برند‌های مختلف آن محصول لذت می‌برد و هم این‌که حق انتخاب دارد. او می‌تواند برند‌های مختلف را مقایسه کرده، محصول مورد علاقه‌ی خود را پیدا کند و آن را بخرد.

معایب پخش یا بازاریابی مویرگی

1.پول

این روش پخش در کنار مزایایی که دارد، معایبی نیز دارد؛ به عنوان مثال تولید کننده‌ای که قصد دارد محصولش را در همه‌ی فروشگاه‌ها توزیع کند، معمولا هزینه‌ی توزیع آن در تمام فروشگاه‌ها برایش یکسان است، اما قیمت این بسته‌ها ممکن است بسته به مکان آن فروشگاه تغییر کند و کم و زیاد شود، پس تولید کننده باید موقعیت مکانی آن فروشگاه را نیز مد نظر قرار دهد.

2.قیمت پایین و سود کم

بسیاری از کالاهایی که به این روش توزیع و فروخته می‌شوند، قیمت پایینی دارند و سود ناخالص آن‌ها کم است، پس تولید کنندگان باید حساب این را بکنند که این روش از لحاظ درآمدی برایشان، چه نتیجه‌ای خواهد داشت.

3.کنترل کردن فروشندگان

در این روش توزیع، چون فروشندگان از تولید‌کنندگان دور هستند، کنترل کردن آن‌ها سخت می‌شود، زیرا گاهی ممکن است اتفاقات پیش بینی نشده یا نا‌خوشایندی رخ بدهد؛ مثلا محصول گم شود که این هم یکی دیگر از معایب این روش فروش است.

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت