زندگی‌نامه‌ی جیم ران، پدر علم توسعه فردی

توسط | بهمن 22, 1399 | افراد موفق خارجی, بیوگرافی افراد موفق, موفقیت | 0 نظر

12 دقیقه

دوستان و همراهان عزیز، با زندگی‌نامه‌ی بزرگ‌مرد دیگری در عرصه‌ی رشد فردی در خدمت شما هستیم که نیاز به معرفی ندارد. نام او برای افرادی که علاقه‌مند به خواندن کتاب‌های موفقیت و یا به دنبال راهی برای بهتر کردن وضعیت زندگی‌شان هستند، کاملا آشناست: جیم ران .

می‌توان گفت که آقای جیم ران در حوزه‌ی رشد شخصی و خود‌پروری، برای دیگر نام‌آوران این عرصه حکم پدر و یا استاد را دارد. او استاد مربیان انگیزشی مشهوری هم‌چون: آنتونی رابینز، برایان تریسی، جک کانفیلد و دارن هاردی بوده است. این بزرگان، در حوزه‌های رشد شخصی، خودشناسی، خود‌پروری، روان‌شناسی، فروش و موفقیت، جزو افراد صاحب ‌سبک این عرصه هستند، اما بسیاری از آموخته‌های خود را مدیون آموزه‌های این مرد بزرگ می‌دانند؛ کسی که با سخنان ارزشمند در سخنرانی‌ها و سمینارهایش، زندگی میلیون‌ها نفر از مردم جهان را متحول ساخته است.

جیم ران سخنران انگیزشی، نویسنده و کارآفرین بزرگ آمریکایی است. اگر مایلید تا او را بهتر بشناسید و از زندگی‌اش بیش‌تر بدانید، ادامه‌ی مطلب را دنبال کنید.

دوران کودکی تا جوانی جیم ران

جیم ران متولد 25 سپتامبر سال 1930 میلادی است. او در مزرعه‌ای در ایالت آیداهوی آمریکا به دنیا آمده است. پدرش مزرعه‌دار و مبلغ مذهبی بود؛ احتمالا طبع داستان‌سرایی و سخنرانی جیم هم از پدرش به او ارث رسیده است.

در خصوص دوران کودکی تا جوانی جیم ران جزئیات زیادی در دست نیست، اما این طور که گفته‌اند وضعیت مالی و اقتصادی چندان مناسبی نداشته و کاملا عادی گذران زندگی می‌کرده است. او در سنین جوانی، کار و مهارت زیادی بلد نبود. دوشیدن شیر گاو و چیدن علف‌ها تنها کارهایی بود که می‌توانست انجام دهد.

جیم وقتی دبیرستان را تمام کرد، برای ادامه تحصیل به دانشکده‌ی براون در ایالت مینسوتا رفت، اما تحصیل او درآنجا بیش از یکسال به طول نینجامید و برای کار کردن و کسب درآمد، از دانشگاه انصراف داد، کمی بعد ازدواج کرد و همسر‌دار شد و برای خوشبخت کردن همسرش، قول‌های زیادی به او داد. اگرچه جیم در زندگی شخصی‌اش بلند‌پرواز و برای تحقق رویاها و رسیدن به موفقیت مشتاق بود، اما زندگی آن‌طور که او انتظار داشت پیش نمی‌رفت. جیم همیشه تصور می‌کرد که اگر سخت تلاش کرده و بسیار کار کند، پول زیادی درآورده و می‌تواند زندگی آسوده‌تری برای همسرش فراهم کند، اما در واقعیت این چنین نمی‌شد و اوضاع مالی‌اش خوب نبود. درآمد هفتگی او تنها 57 دلار بود. با این حال پدر هم شده بود و روز به روز مسئولیت‌های بیشتری پیدا می‌کرد. در این سال‌ها او تنها یک سوال بی‌جواب در ذهن داشت: اینکه چرا با وجود کار و تلاش زیاد، زندگی من تغییری موثر نمی‌کند؟ زندگی پر از بدهی جیم تا 25 سالگی به همین منوال، کاملاً عادی و بدون هیچ کامیابی و موفقیت خاصی گذشت. در این سال بود که یک اتفاق برای همیشه روش و منش او را تغییر داد و زندگی‌اش را متحول ساخت: آشنایی با جان ارل شف.

آشنایی با شف، نقطه عطفی بزرگ در زندگی جیم

جیم ران بیست و پنج ساله بود که همای سعادت روی شانه‌هایش نشست و خوش‌شانسی به او روی آورد. روزی جیم با دعوت یکی از دوستانش به یک سمینار فروش رفت. سمیناری که مردی موفق به نام ارل شف آن را برگزار کرده بود. پس از آشنایی با او بود که جیم، الگوی خود را در زندگی پیدا کرد. الگویی که الهام‌بخش و نیروی محرکه‌ی او برای ادامه‌ی مسیرش شد.

گویی سرنوشت، ترتیبی داده بود تا جیم ران در آن شب خاص به سمینار شف دعوت شود، حرف‌هایش را بشنود و با منش و طرز تفکر او آشنا شده و این‌گونه راه زندگی‌اش را پیدا کند. چگونگی رقم خوردن این اتفاق مشخص نیست، اما در پایان آن کنفرانس فروش، جیم فهمید که می‌خواهد هر طور شده کاری کند تا شبیه شف باشد و مانند او زندگی کند. وقتی سمینار به پایان رسید، جیم تمام شجاعت و جسارتش را جمع کرد و نزد ارل شف رفت؛ خودش را معرفی کرد و از اشتیاق و علاقه‌اش به موفقیت و کسب درآمد بیشتر سخن گفت. شف شخصیت مهربان، بخشنده و فروتنی داشت و وقتی اشتیاق و علاقه‌ی جیم را دید، پذیرفت که در پیمودن راه موفقیت کمکش کند و آموزه‌های خود را به او یاد بدهد.

او در ابتدا سوالاتی از جیم کرد و در واقع با طرح این سوالات می‌خواست از جیم، اهداف و آرزوهایش بیش‌تر بداند.

شف از جیم ران سوال کرد: “چقدر پول توی ۵ سال گذشته پس انداز کرده‌ای؟”
جیم ران پاسخ داد: “هیچ پولی نتوانستم پس انداز کنم.”
شف به او گفت: “پس دوباره ۵ سال گذشته را تکرار نکن. بیش‌تر روی خود کار کن تا اینکه به فکر ارتقای شغلی خود باشی. اگر خودت را روز به روز ارتقاء دهی، به زودی در شغل و زندگی‌ات به موفقیت خواهی رسید.”

مدتی بعد، جیم به عنوان کارمند در شرکت فروش شف استخدام شد و کارش را شروع کرد. او به مدت 5 سال در آن شرکت کار کرد و درس‌های زیادی از شف آموخت تا این‌که آقای شف در سن 49 سالگی درگذشت و شاگردش را در این مسیر تنها گذاشت. مرگ این راهنما، استاد، رئیس و مربی برای جیم ران بسیار دردناک و ناراحت کننده بود، اما جیم پس از فوت او شروع به ارزیابی تاثیر این مرد بزرگ در زندگی‌اش نمود و تلاش کرد تا همه‌ی آموزه‌های او را در زندگی به کار ببرد و اصول موفقیت او را پیاده کند. همین کار را هم کرد و به این ترتیب روز به روز موفق‌تر می‌شد و پول زیادی به دست می‌آورد. او این ایده‌های ناب را با همکاران تجاری و کارکنانش هم در میان می‌گذاشت و راه موفقیت و کامیابی را به آن‌ها نشان می‌داد. خیلی زود آن‌ها هم نتایج این تلاش‌ها را دیدند و به موفقیت رسیدند.

جیم در این خصوص گفته است: من خودم را در وهله‌ی اول یک تاجر می‌بینم نه یک سخنران انگیزشی یا یک نویسنده. من بسیار علاقه‌مند و مایلم تا ایده‌ها و اصول موفقیت را با افرادی که خواهان آن هستند، در میان بگذارم، به این منظور که طرز تفکر و دید آن‌ها نسبت به مسائل تغییر کند و زندگی‌شان بهبود یابد.

جیم ران در 31 سالگی به یک میلیونر تبدیل شد؛ یعنی دقیقا یکسال پس از فوت شف. حیف که شف نتوانست میلیونر شدن شاگرد عزیزش را ببیند و از اعماق قلبش خوشحال شود، اما او کار خودش را کرده بود و با همان حضور چند ساله، تاثیرش را در زندگی جیم گذاشته بود. جیم ران مدتی بعد طبق میل شخصی خود، شروع به تعریف کردن داستان زندگی و موفقیت‌اش برای مردم نمود و همیشه در سخنرانی‌ها، شف را عامل موفقیت و تحول زندگی‌اش معرفی کرده و از او به نیکی یاد می‌کرد. او به عنوان سخنران به مراکز آموزشی، دانشگاه‌ها، باشگاه‌ها و سمینارهای مختلفی دعوت می‌شد و حرف‌های او برای مشتاقان راه موفقیت، همیشه جذاب و شنیدنی بود. او به مدت 40 سال در بسیاری از شهرها و کشورهای دنیا به سخنرانی و برپایی سمینار پرداخته و به عنوان یک مشاور انگیزشی دلسوز، مردم را راهنمایی نموده است. حدود چهار میلیون نفر از مردم دنیا در همایش‌ها و سمینارهای او شرکت کرده اند.

بیوگرافی جیم ران

جوایز

از جمله جوایزی که جیم ران دریافت کرده، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

coveted National Speakers Association CPAE Award

Master of Influence Award

شاگردان مشهور جیم ران

قبلاً اشاره کردیم که از مکتب موفقیت جیم ران، انسان‌های بزرگی سر‌برآورده‌اند و هر کدام به فردی شناخته شده و تاثیرگذار در دنیای موفقیت تبدیل گشته‌اند. افرادی مثل: برایان تریسی ،آنتونی رابینز، جک کانفیلد و …

در زیر، نظر دو نفر از شاگردان جیم ران را در موردش بخوانید.

نظر آنتونی رابینز در مورد جیم ران:

من به واقع باور دارم که”جیم ران”یک انسان معمولی نیست؛ چون فلسفه‌ی وی، کیفیت زندگی را برای کسانی که با او آشنا هستند بالا می‌برد. او در زمانی که من می‌خواستم فلسفه‌ی زندگی‌ام را شکل دهم تا امروز که بتوانم از آن استفاده کنم، تاثیر بسیار مثبتی روی من داشته است.”

نظر برایان تریسی در مورد جیم ران:

جیم ران انسان برجسته‌ایست. وی سَلیس‌ترین بیان را دارد و حرفه‌ای‌ترین سخنران آمریکاست. حرف‌های او برای هر کسی، پیامی دارد که آن فرد باید بشنود.

کتاب‌ها و آثار جیم ران

 • جادوی کارِ پاره وقت
 • پنج قطعه‌ی اصلی از پازل زندگی
 • هفت کلید طلایی ثروتمند شدن
 • معجزه در درون توست
 • دوازده ستون
 • فصل‌های زندگی
 • فرزانگی
 • درس‌های زندگی
 • قاتل شما کیست؟ ( قاتل شما چیست؟)

بدرود گفتن جیم

جیم در 5 دسامبر سال 2009 پس از یک سال و نیم مبارزه با بیماری فیبروز ریوی درگذشت، اما نام او برای همیشه در تاریخ ماندگار است.

سخنان ارزشمند و جملات ماندگار جیم ران

در این قسمت به بیان سخنانی ارزشمند از او می‌پردازیم و چند مورد از آن‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

 • آرزو نکن که آن مشکل ساده‌تر باشد، بلکه آرزو کن خودت بهتر شوی. برای مشکلات کمتر آرزو نکن، بلکه برای توانایی‌های بیشتر خودت آرزو کن. آرزو نکن که با چالش‌های کمتری روبرو شوی، بلکه آرزو کن خرد و تدبیر تو بیشتر شود.
 • انضباط، پلی است بین اهداف و پیشرفت.
 • انگیزه چیزی است که شما را مجبور به آغاز کار می‌کند. عادت‌ها چیزی هستند که شما را مجبور به ادامه‌ی مسیر می کنند.
 • زمانی که شدیداً خواستارِ چیزی هستید، حتماً راهی برایِ دست‌یابی به آن پیدا خواهید کرد.
 • به جمع‌های ساده نپیوندید، رشد نخواهید کرد. جایی بروید که انتظارات و خواست‌های عملکردی، بالا است.
 • در هر حال باید رنج یکی از این دو را تحمل کنید؛ درد منظم بودن یا درد تاسف!
 • چالش رهبری در این است که قوی باشی، اما نه گستاخ. مهربان باشی، اما نه ضعیف. جسور باشی، اما نه موجب آزار دیگران و متفکر باشی، اما نه تنبل. افتاده باشی، اما نه کم رو و سربلند باشی.
 • روزها گران‌قیمت هستند. زمانی که یک روز را خرج می‌کنید، یک روز کمتر برای زندگی کردن دارید، پس مطمئن شوید که روزهایتان را به درستی خرج می‌کنید.
 • اگر تمایل به ریسک‌های غیر‌متعارف ندارید، مجبور خواهید بود با متعارف‌ها کنار بیایید.
 • موفقیت چیزی جز تمرین روزمره‌ی چند نظم ساده نیست.
 • یاد بگیرید با چیزی که دارید خوشحال باشید و هم‌زمان به دنبال تمام چیزهایی که می‌خواهید، بروید.

دانلود PDF زندگی نامه جیم ران

دانلود پاورپوینت زندگی نامه جیم ران

0 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
×
اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
مشاهده‌ی سایت