اصل انتظار چیست؟ چگونه می‌توان از آن برای موفقیت بهره برد؟

توسط | شهریور 18, 1400 | توسعه فردی | 2 نظرات

15 دقیقه

قوانین و مقررات زیادی هستند که بر زندگی ما نقش دارند. یکی از همین قوانین، قانون انتظار یا اصل انتظار است. این قانون در کنار قانون جذب، ارتباطات، عادت‌ها، ارتعاشات و… از قوانین قدرتمند جهان هستند که همیشه هم در حال فعالیتند. این را بدانید که برای دستیابی به موفقیت، تلاش کردن به تنهایی کافی نیست؛ بلکه شما باید اصول و قوانین موفقیت را بدانید و آنها را در زندگی پیاده کنید تا به نتیجه برسید.

امروز قصد داریم در مورد قانون انتظار با شما صحبت کنیم و آن را برایتان تشریح نماییم. اگر دوست دارید در این‌باره بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنم تا پایان مقاله همراه ما باشید.

تعریف قانون انتظار

قانون انتظار یعنی هر آنچه ما در زندگی انتظارش را داشته باشیم (چه مثبت باشد و چه منفی)، می‌تواند به واقعیت تبدیل شده و در دنیای واقعی تجلی یابد. به طور خلاصه، این قانون می‌گوید: “منتظر هر چه که باشی، وارد زندگی‌ات می‌شود.”

همین‌طور که ما زندگی خودمان را داریم، این قانون در کنار ما حرکت کرده و به انتظاراتی که ما از زندگی داریم، پاسخ مثبت می‌دهد. بر اساس اصل انتظار ا‌ریکسون: “هشتاد و پنج درصد آنچه از زندگی انتظار دارید، برای شما اتفاق می‌افتد. نمی‌توان در آن تقلب کرد و یا فقط با آرزوی یک انتظار آن را به نفع خود تغییر داد.”

تعریف قانون انتظار

تعریف قانون انتظار

ممکن است بگویید پس چرا گاهی من انتظار رخداد‌ها و پیشا‌مدهای خوب را در زندگی‌ام دارم اما در نهایت اتفاق خوبی برای من نمی‌افتد؟ مثلا من با هدف ایجاد یک ارتباط صمیمانه، رابطه‌ای را شروع می‌کنم اما در نهایت به جدایی و دوری می‌انجامد؟ یا مثلا چرا زمانی که من برای قبولی در کنکور تلاش می‌کنم و انتظار پذیرفته شدن در رشته و دانشگاه مورد علاقه‌ام را دارم، نتیجه‌ی خوبی نمی‌گیرم و انتظاری که دارم برآورده نمی‌شود؟ در پاسخ به شما می‌گوییم که قانون انتظار هم اصول و قواعد خاص خودش را دارد. اینگونه نیست که شما انتظار هر چیزی را در زندگی داشته باشید، به آن برسید و دقیقا همان نتیجه‌ی مدنظر خود را بگیرید. درواقع هدف این مقاله هم همین است که شما اول این قانون را بدانید و بعد با اصول پیاده‌سازی آن آشنا شوید؛ سپس بتوانید نتیجه‌ای که دوست دارید را حاصل کنید.

تفاوت آرزو کردن چیزی با انتظار اتفاق افتادن آن

قبل از هر چیز، توجه داشته باشید که آرزو کردن چیزی با انتظار اتفاق افتادن آن تفاوت دارد. به عنوان مثال شما آرزوی برنده شدن در یک مسابقه را دارید؛ اما این با انتظار واقعی فرق دارد. معمولا وقتی آرزوی داشتن چیزی را می‌کنید و یا امید رسیدن به آن را در ذهن خود می‌پرورانید، تلاشی برای رسیدن به آن یا به دست آوردنش نمی‌کنید. آرزو یک میل، اشتیاق و تمنا در ذهن شماست؛ مثل یک خواب و خیال که ممکن است هیچ‌گاه تحقق نیابد. اگر برای آرزوی خود برنامه‌ریزی کرده و برای رسیدن به آن تلاش و کوشش کنید، آرزو‌یتان تبدیل به هدف می‌شود.

آرزو به خودی خود نمی‌تواند شما را به نتیجه‌ی دلخواه برساند؛ اما قانون انتظار یک قضیه‌ی دیگر است. این قانون در باورهای شما ریشه دارد و شما هر اندازه که مثبت، قوی و بزرگ باشید و از تمام پتانسیل‌ها و استعدادهای درونی‌تان استفاده کنید، می‌توانید به نتیجه‌ی خوب برسید. درواقع قانون انتظار یک وسیله است که می‌تواند شما را در زندگی به موفقیت برساند. برای پیاده‌سازی قانون انتظار در زندگی باید تمرکز کنید. همان‌گونه که اشعه‌ی لیزر با تمرکز بر یک نقطه، کار می‌کند، همان‌گونه که پرتو‌های خورشید با تمرکز بر یک نقطه از ذره‌بین، آتش ایجاد می‌کند، قانون انتظار هم با تمرکز کار می‌کند.

اگر بخواهید به نتایج مثبت و سازنده دست پیدا کنید، باید تمرکز ذهنی‌تان روی اتفاقات و نتایج خوب و مثبت باشد. در ادامه بیشتر در این‌باره با شما صحبت می‌کنیم.

استفاده از قانون انتظار در زندگی

اگر می‌خواهید قانون انتظار در زندگی شما عمل کند، خودتان هم باید دست به کار شوید و مقد‌ماتش را فراهم کنید. باید زندگی‌تان را به سمتی که می‌خواهید و دوست دارید، هدایت کنید. موارد زیر را بخوانید و در زندگی شخصی‌تان پیاده نمایید تا شاهد تغییر نتایج باشید.

1_ روی رویدادهای مثبت تمرکز کنید.

برای پیاده‌سازی این قانون جا‌دویی در زندگی، همان‌طور که گفتیم باید تمرکز خود را روی رویدادهای مثبت و سازنده بگذارید. اجازه‌ی ورود افکار بد و منفی را به ذهن خود ندهید. قبول دارم که سخت است چون ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که با اخبار و حوادث بد احاطه شده‌ایم. در شبکه‌های اجتماعی، در اخبار در رسانه‌ها هر روز شنونده‌ی اتفاقات تلخ و ناگواری هستیم. به غیر از اتفاقات بیرونی، در زندگی شخصی خودمان هم مشکل زیاد داریم. از فقر و بی‌پولی گرفته تا مشکلات عاطفی و ارتباطات‌مان، از بیکاری و نداشتن شغل گرفته تا مشکل ازدواج و فرزند‌آوری و… این مسائل به قدری ذهن ما را به خود مشغول ساخته که احساس می‌کنیم نمی‌توانیم بدون فکر کردن به آنها زندگی کنیم.

ما نمی‌گوییم به منفی‌ها فکر نکنید؛ چون این کار نشدنی است. می‌گوییم حتی اگر به اخبار بد و منفی هم فکر کردید، به سرعت تمرکز‌تان را از آنها بردارید و به جایش به چیزهای مثبت فکر کنید. ذهن ما مانند یک کودک باز‌یگوش است که مدام از این‌ور به آن‌ور در حال جنب و جوش است و به همه جا می‌رود. ما مثل یک والد کار‌بلد باید گوشش را بکشیم و توجه آن را از مسائل ناراحت کننده به سمت اتفاقات خوب معطوف کنیم.

وقتی می‌بینید در خصوص خیلی از رویدادها و اخبار بد کاری از دست‌تان بر نمی‌آید و تنها با شنیدن آنها غصه می‌خورید، خب خودتان را کمتر در معرض این اخبار قرار دهید. از دنیای پیرامون‌تان با خبر باشید و آگاهی کسب کنید اما نیاز نیست که به طور کامل از جزئیات یک اتفاق بد مانند دزدی، تجاوز، قتل و… سر در‌آورید. این کار شما را غمگین‌تر می‌کند.

چگونه؟

پس تا اینجا دریافتید که برای استفاده از قانون انتظار می‌بایست تمرکز‌تان را روی رویدادهای مثبت معطوف نمایید. اما سوال مهم این است که چگونه؟ اول باید بدانید چه چیزهایی را می‌خواهید و دوست دارید چه اتفاقاتی برای‌تان پیش بیاید تا بتوانید روی همان‌ها تمرکز نمایید.

برای این کار باید تمام اهداف، آرزوها، خواسته‌ها، ارزش‌ها، فعالیت‌های مورد علاقه، جمع خانواده و دوستان و در واقع هر چیزی که مایلید داشته باشید یا در آینده به آنها برسید را در ذهن خود آورده و از آن تصویری بزرگ بسازید. می‌توانید به این منظور لیستی تهیه کنید و تمام این موارد را یادداشت نمایید. برای شناخت بهتر و دانستن علایق و تمایلات‌تان باید از خود سوالاتی بپرسید.

سوالاتی مهم که باید از خود بپرسید
 • مثلا از خود بپرسید که دوست دارید چه شغلی داشته باشید؟ با چه میزان درآمدی؟
 • آیا دل‌تان می‌خواهد برای کسی کار کنید یا کار‌فرمای خودتان باشید؟
 • داشتن چقدر پول در زندگی شما را راضی و خوشحال می‌کند؟
 • چه رابطه‌ای را دوست دارید آغاز کنید؟ با چه کسی با چه ویژگی‌هایی؟
 • دوست دارید کجا زندگی کنید؟ در چه شهری چه منطقه و محله‌ای؟
 • در چه جور خانه‌ای با چه متراژ‌ی با چه وسایل و اسبابی؟
 • چه ماشینی دوست دارید داشته باشید؟
 • دوست دارید در اوقات فراغت‌تان به چه فعالیتی مشغول باشید؟
 • چه عادت‌های مثبتی را در خود ایجاد کنید و کدام عادات منفی‌تان را کنار بگذارید؟
 • مایلید اندام و تیپ و استایل‌تان چگونه باشد؟
 • به کجا‌ها سفر کنید؟
 • با چه افرادی در زندگی ملاقات کنید؟
 • در چه مراسم‌هایی شرکت کنید؟
 • چه سرگرمی‌هایی داشته باشید؟

با پرسیدن این سوالات جزئی از خود، تا میزان زیادی می‌توانید خودتان را بشناسید و در واقع خود‌کاوی کنید تا لیست تمایلات و علاقه‌مندی‌هایتان را در‌آورید. سپس بر روی همین موارد کار کرده و برای رسیدن به این خواسته‌ها، رویشان تمرکز کنید.

تمرکز و توجه

وقتی می‌گوییم روی یک اتفاق یا رویداد خوب در زندگی تمرکز کنید، مقصود‌مان این نیست که فقط به آن فکر کنید. بلکه منظورمان این است که تمام توجه، انرژی، زمان و تلاش‌تان را برای دستیابی به آنها صرف کنید. چون فقط با فکر کردن، نمی‌توانید هیچ دستا‌وردی داشته باشید. اگر تلاش و کوشش کنید و باور‌هایتان را در جهت مثبت تغییر دهید، می‌توانید شایسته‌ی رسیدن به تمام این لذت‌ها باشید.

زمانی که تلاش می‌کنید تا تمرکز‌تان را تغییر داده و ذهن‌تان را تنها روی اتفاقات مثبت متمرکز کنید، انتظارات شما از زندگی تغییر می‌کند و در واقع این تغییرات، تغییر فرکانس زندگی شما خواهد بود و شما واقعیت‌ها و اتفاقات جدیدی را تجربه خواهید کرد.

2_ نگرش خود را تغییر دهید.

روش دیگر برای استفاده از قانون انتظار در زندگی این است که نگرش‌ها، ذهنیت و باور خود را تغییر دهید. اگر نگرش شما نسبت به آینده منفی، ناراحت‌کننده و نا‌امیدانه باشد و باور داشته باشید که روزهای آتی بدتر و سیاه‌تر از روزهای فعلی است، چگونه می‌توانید انتظار پیشامد‌های خوب را داشته باشید؟

در مورد قبلی اشاره کردیم که لیستی از تمایلات و علاقه‌مندی‌های خود تهیه کرده و آگاهانه به آنها فکر کنید تا بدانید که دقیقا از زندگی چه می‌خواهید. مثلا شما دوست دارید ماشین مورد علاقه‌تان را بخرید و سوار بنز شوید. برای رسیدن به این هدف، باید مقدما‌تش را آماده کنید.  گواهینامه‌ی رانندگی بگیرید و با تمرین زیاد سعی کنید راننده‌ی خوبی شوید. بعد می‌بایست اطلاعات کاملی از این ماشین به دست آورید و حتی به پارگینگ و محل نگهداری آن هم فکر کنید. پس وقتی انتظار دارید در سال آینده بنز بخرید باید از قبل آماده شوید و برای دستیابی به این هدف اقداماتی انجام دهید.

شاعر و نقاش بریتانیایی ویلیام بلیک می‌گوید: “هر چیزی که در جهان وجود دارد، یک فکر بوده است که توسط شخصی منتظر به تصویر کشیده شده است.”

باید ذهنیت و دیدگاه شما به اتفاقاتی که در روزها و سال‌های آینده برای‌تان رخ می‌دهد مثبت و خوشایند باشد. امیدوارانه به جلو نگاه کنید و از منفی‌نگری بپرهیزید تا این قانون برای‌تان کار کند.

3_ انتظارات و توقعات‌تان را از دیگران کم کرده و آنها را بپذیرید.

بسیاری از ما از دیگران انتظارات زیادی داریم. انتظار داریم که مطابق میل ما رفتار کنند، به فکر ما باشند از حال و روز ما خبر بگیرند، از موفقیت‌های ما خوشحال شوند و در روزهای سخت و بحرانی کمک‌مان کنند. گاهی انتظارات ما از دیگران برآورده نمی‌شود و آنها آنگونه که ما دوست داریم با ما رفتار نمی‌کنند. به همین سبب دلسرد، ناامید و غمگین می‌شویم.

دست از انتظار داشتن از دیگران بکشید و تمرکز‌تان را روی زندگی خودتان بگذارید. یادتان باشد هر چه از دیگران انتظارات کمتری داشته باشید، به همان میزان در زندگی خوشحال‌تر و راضی‌ترید. خیلی از مواقع ما از دیگران در ذهن خود بت می‌سازیم و آنها را بی‌عیب و نقص تصور می‌کنیم. غافل از اینکه زندگی بازی‌های زیادی دارد و هر از گاهی سورپرایز‌مان می‌کند. زمانی که با چهره‌ای دیگر از آن شخص رو به رو می‌شویم و رفتاری از او می‌بینیم که انتظارش را نداریم بسیار سرخورده، ناراحت و ناامید خواهیم شد. اگر می‌خواهید قانون انتظار برای‌تان کار کند، سعی در تغییر دادن دیگران نداشته باشید و آنها را همان‌گونه که هستند بپذیرید و دوست داشته باشید. اگر در زندگی آرامش می‌خواهید توقعات‌تان را از دیگران کم کنید.

4_ از تاثیر عوامل بیرونی (اخبار، شبکه‌های اجتماعی و…) در زندگی آگاه باشید.

تاثیر اخبار بد

تاثیر اخبار بد

احتمالا خودتان هم می‌دانید که عوامل بیرونی همچون اخبار، رویدادها و حوادث کشور، اوضاع و احوال جامعه و شبکه‌های اجتماعی چقدر بر زندگی شما تاثیر‌گذارند. شما خواسته یا ناخواسته در معرض این اخبار و حوادث قرار می‌گیرید و راه گریزی هم از آن ندارید. بیشتر این اخبار هم بد و ناراحت‌کننده هستند. این اتفاقات بر نگرش شما، امید به زندگی و روحیه‌ی شما اثر می‌گذارند و ممکن است شما را کاملا ناامید کنند. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، بهتر است تا جایی که می‌توانید خودتان را در معرض اخبار منفی قرار ندهید و به آنها گوش نسپارید. دیگر اینکه هر چیزی در شبکه‌های اجتماعی همچون اینستا‌گرام می‌بینید باور نکنید. بسیاری از این محتواها شو‌آف و دروغین هستند. شما نباید خودتان را درگیر این تجملا‌ت و زرق و برق‌ها کنید.

وقتی خبر ورشکستگی کسی را می‌شنوید، خبر طلاق گرفتن، بیماری، فوت و…، ایرادی ندارد اگر ناراحت شوید و همدردی کنید؛ اما تصور نکنید که دقیقا عین همین اتفاق‌ها برای شما هم پیش خواهد آمد. به عبارت دیگر انتظار سختی کشیدن، به رنج افتادن، بیمار شدن، خیانت دیدن، جدایی و… را در زندگی نداشته باشید.

وقتی از تاثیر محتوا‌هایی که روزانه به مغز شما وارد می‌شود، با خبر باشید، دیگر می‌دانید که نباید به هر چیزی اجازه ی ورود به ذهن‌تان را بدهید. به عبارت دیگر کنترل ورودی‌های ذهن خود را به دست می‌گیرید.

2 دیدگاه ها

 1. Argan

  در کل قانون انتظار با تلاش و تمرکز و آرامش تحقق پیدا میکنه. با جمله آخرتون هم خیلی موافقم که باید کنترل ورودی های ذهن مان رو به عهده بگیریم.

  fd

   پاسخ
   • گروه تحریریه 5درصدی‌ها

    ممنون از نظر ارزشمندتون

    پاسخ

  ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  سلام، نیاز به راهنمایی دارید؟
  ×
  اگه قصد مهاجرت داری، قبلش حتماً یه سر به این سایت بزن!
  مشاهده‌ی سایت